MET DE MARNIXRING IN HET SCHELDELAND udheidkundige Kring Dendermonde op bezoek in Versailles Ikswelzijn wil rder besparen op energie Leren lezen en schrijven kan Deeltijds leren en studiebeurs aanvragen Fietstocht tegen de raketten in Dendermonde KP lijst Dendermonde klaar De Voorpost - 6.9.1985 - 11 gren ian ii o.a i ca gerei 't eatia ■ndermonde. let is tension 4 Iternatief d iterdagmorgen was het druk ,jn i het oud-gemeentehuis van cv it-Gillis waar de kantoren R« i ingej met de studiereizen van de Kring vertrouwd is, weet vooraf dat een keurig •stippeld, maar toch volgeladen programma (een maand vooraf aan de deelnemers fzonden) rustig kan worden uitgevoerd, zonder overhaasting noch dril in dé 'a idschappelijke en gezellige stijl van reisleider Emiel Verstrepen die op dat vlak zijn de'c en reeds 'an8 verdiende. Wie er nu voor het eerst mee kennismaakte zal wel enaam verrast geweest zijn door de perfekte organisatie en de overvloed aan chte bezienswaardigheden in een door de tijd beperkt schema. Asscltn komfortabele bus, be- beroemde koningen Daar- per jaar wordt opgevoerd en d door de baas van de door was het bezoek aan de waarvoor Dendermondc zijn De Strijcker him-self, paleizen al goed voorbereid, eersterangsplaatsen had voor al bij de heenreis het zodat ter plaatse zonder de behouden van in mei. Theater, ugen der deelnemers op- tijdrovende kommentaar aan ballet en schermscènes wissel- >t om de menigvuldige één schilderij alle aandacht den af met praalstoeten zoals 1 de Lodewijken met hun mi- kon worden besteed aan «Le «L'arrivée de Marie Lesczins- :m8 rs of «intendants» zoals Grand Trianon» of aan «Les ka» en «Les Indes Galantes», :t scl fiieu, Mazarin, Fouquet, grands appartements du Roi et begeleid met bazuin- en or- ert en andere Choiseuls, de la Reine». Het was voor de kestmuziek Als apotheose 1 het m juiste historische, poli- reisleider een ganse kunst om was er een grandioos vuurwerk Ak en ckonomische kontekst zijn groep van 35 leden veilig en dansende fonteinen, weer- ueren. Daarbij kwam nog door de kilometerlange files spiegeld in de «Bassin de Nep- belichting van de platte- binnen te loodsen om dan nog tune». Er hoefde niet veel ver- bin d. de omvang en de stijl in de verschillende zalen en beelding om de konversatic gebouwen van het kamers zelf voor gids te van de Zonnekoning met zijn iteau de Versailles», de spelen. minister van financiën hierbij tekten en hun opeenvol- Als toemaatje aan het zater- te denken: e realisaties, van de leef- dagprogramma waren er nog - «Comment trouvez-vous het personeel, de hof- de «Fêtes de nuit», een uniek mes fêtes de nuit?» ling en de legers van de schouwspel dat slechts zesmaal - «Impayables, Sire». ermonde. Volkswelzijn vergaderde met de ontwerper en de uitvoerder van de assingen. Voorzitter Bomhals en zaakvoerder Macharis in gesprek (v) het voordeel van de sociale huurders r de plaatsing van dubbele beglazing in een honder- jftigtal appartementen in de Tuinwijk en Klein Parijs den de huurders van de Sociale Woningbouwmaat- St0t appij Volkswelzijn ongeveer 15% kunnen besparen op i energierekening. Wat er zal op neerkomen dat ereen 4.500 fr. minder zal moeten betalen bij de T eindelijke afrekening. Dat is natuurlijk een gemiddeld I Ter want de ene huurder verbruikt al gemakkelijk meer f i de andere, hoewel Volkswelzijn zelf probeert om de J irgiekosten voor de huurders zoveel mogelijk te druk- flkf i en het gebruik van energie in goede hanen te leiden, waren de mensen van wichdeurcn, zegt voorzitter kswelzijn wel enigszins ver- Leon Bomhals. Op verzoek toen zij vernamen dat een van de huurders gaan we thans derdtal bewoners van de naar een duurdere en waar- ale appartementen een pe- schijnlijk minder rendabele, hadden gesteund die ge- zoniet gevaarlijke oplossing, rd werd naar de Nationale Voor de verbouwing van de tschappij voor Huisves- 150 appartementen betaalden waarin ze zich verzetten we 2.750.000 F in het geval van de aanvankelijke de sandwichpanelen. Nu met Voorzitter Bomhals van Volkswelzijn: is tenslotte allemaal omdat we bezorgd zijn om onze (v) Volkswelzijn had men gedacht om sandwichpa- te plaatsen achter de die vlak voor de staan opgesteld. Deze panelen zouden het zicht de straat belemmeren van die niet meer zo best zijn en zou hen enkel :en «stukje van de hemel» zien. Ze voelden zich op tenen getrapt, de huur- omdat ze niet bij de plan waren betrokken en voor voldongen feit werden gc- Volkswelzijn gevestigd Niet alleen zaakvoerder Macharis, maar ook voor- Lcon Bomhals, de ont- en de uitvoerder van de waren aanwezig, beste en het goedkoopste is inderdaad met de sand- een dubbele beglazing wordt dat drie miljoen. Maar er is nog iets anders. Door de vaste panelen wilden we ook een einde maken aan de chaos die is ontstaan omdat iedereen zijn eigen isolccrma- teriaal begon te gebruiken Isomo bijvoorbeeld houdt het gevaar in dat de ruiten gaan barsten. Zeker met dubbele beglazing omdat de tempera tuur van de buitenste ruit veel lager ligt dan die van de ruit aan de binnenkant. Wc gaan er dus moeten over waken dat er niet opnieuw allerlei ingenieu ze vondsten worden tegen- gezet.» Zaakvoerder Macharis be greep eigenlijk met goed waar om vele huurders niet tevreden waren. Het projekt komt hen uiteindelijk financieel ten goe de. Volkswelzijn zelf ook na tuurlijk. want die maatschap pij rekent de energiekosten door aan haar huurders, maar moet ze toch eerst zelf betalen en dat zijn fameuze sommen. Hoe de buschauffeur uit de massa kijkers dan langs de ki lometerlange nadarafsluitin gen de groep van Dendermon- de oppikte, bleef voor de deel nemers een raadsel, voor hem waarschijnlijk de moeilijkste hindernis van het parcours. Zondagvoormiddag was er het bezoek aan de zijvleugels van het paleis met de «Petits ap partements du Roi» en de «Opéra». Nog maar eens een kunstgreep van de reisleider om tussen de wachtende be zoekers de gids te vinden en langs een zijingang de massa toeschouwers te ontwijken. In de Opéra kon de groep gezellig en dan nog met gesloten deu ren de pittige en vakkundige uitleg van de beste nederlands- talige gids beluisteren. De namiddag was voorbehou den aan de precies uitgeteken de wandelroute - nog snel tus sendoor in het hotel gepolyko- pieerd - doorheen de tuinen met om 15.30 «Les Grandes Eaux Musicales». het in wer king stellen van alle fonteinen met gepaste muziekbegelei ding. Met de Oudheidkundige Kring Versailles bezoeken is anders - en natuurlijk ook beter - dan een schoolreisje of een toeristisch dagje-uit. Naast de wel leerrijke, maar klassieke rondleidingen bleef hier plaats voor zeer interes sante details: de techniek der restauratiewerken met kilo's bladgoud, het vernieuwen van behangwerk en handgeschil derde draperieën en overgor dijnen op weefsels volgens 17c en 18c eeuwse technieken in smalle panden uitgevoerd, de luxueuze sfeer en leefwijze ten tijde van de Zonnekoning, de opeenvolgende verbouwingen en uitbreidingen der paleizen, die ons nu maar eerst doen beseffen dat die roemrijke ko ningen met al hun pracht en praal toch moeten hebben ge leefd in een bestendige en voortdurende bouwwerf. Voor de deelnemers aan deze reis zullen de twee dagen Ver- jein hèrinnering'bRpen3' 'ak Dendermonde. De deelnemers aan de trip naar Versailles, georganiseerd door de Reisleiding: Emiel Verstre- Oudheidkundige Kring op de trappen van het paleis (xl) pen. Stationsstraat 4,9140 Ze- of yy le (tel.052/44.44.14). «Volkswelzijn levert in het algemeen serieuze in spanningen om via besparende maatregelen tot een gezonde financiële toestand te komen. Daarbij horen bijvoorbeeld een herziening van hel perso neelsbestand, van de onder houdskosten en verzckcrings- kontrakten en besparingen op beheers- en kantoorskoslcn Misschien heb je 't al gezien op T V. of heb je 't gehoord op de radio. Misschien heb je een affiche gezien in één van de grote stations. Het alfabetiseringswerk komt ter gele genheid van 8 september, de internationale dag van het analfabetisme, ook in Vlaanderen weer naar buiten. We doen dit vooral omdat er nog steeds al te veel mensen zijn die moeite hebben met lezen of schrijven en die de stap naar een lees- en schrijfgroep niet durven te zetten. In Vlaanderen zijn er nochtans op dit ogenblik zowat 1700 volwassenen die in kleine groepen leren lezen en schrij ven. In Dendermonde zijn we met z'n 50. Ook in uw brede kennissenkring zijn er beslist mensen die moeite hebben met deze vaardigheden. Vertel hen dat in Dendermonde de kans bestaat om aan lezen en schrijven te werken. Ze kunnen kontakt opnemen met: Lees- en Schrijfgroepen Sas 17, Dendermonde. Tel. 052/21.92.82 Indien je zelf geïnteresseerd bent om vrijwillig mee te werken aan de begeleiding van een lees- en schrijfgroep. neem dan kontakt op met ons op hetzelfde adres. Een diploma is niet vereist. Je moet wel bereid zijn om samen met ons de nodige vaardigheden te ontwikkelen. De scholen zitten weer vol, voller zelfs dan vorig jaar. Door de verlenging van de leerplicht zijn er immers een pak scholieren die langer naar school moeten. Even ter herin nering: je bent nu tot je volle 18 jaar leerplichtig. Vanaf je 16 kan je evenwel deeltijds gaan leren en daarnaast deel tijds werken of stempelen. Om dit praktisch te regelen, zijn heel wat systemen en regle menten opgesteld. De één al ingewikkelder en verwarren der dan de ander. Geen won der dat veel mensen er niet meer wijs uit geraken en niet weten wat nu precies mag en wat voor hen de beste keuze is. Precies voor die groep ouders en jongeren stelde de ABW- Jeugddienst een beknopte maar overzichtelijke informa tiefolder samen. «Deeltijds leren én werken» is de titel en hij geeft heldere informatie over de duur van de leerplicht, wanneer voltijds of deeltijds te leren, hoe je in praktijk deeltijds kan leren en welke je statuut daarbij is of hoe je deeltijds werkloos kan zijn en hoeveel wachtgeld je dan ontvangt. Tot slot geven de ABW-jon- geren kort hun eigen visie over het deeltijds leren. Geen moei lijke woorden, maar heldere taal en duidelijke uitleg ken merken deze informatiebro chure. Voor de jongeren die gewoon tot hun 18 verder stu deren, is er ook goed nieuws. De ABVV-Jongeren helpen je immers bij het aanvragen van je studiebeurs. Wanneer heb je recht op een studiebeurs, hoe veel zal je'ontvangen en hoe vul je de aanvraag in? De ABW-Jeugddienst onder zoekt dit samen met jou. Zowel de informatiebrochure rond deeltijds leren als konkrete hulp voor je studie beurs krijg je gratis bij de ABW-Jeugddienst, Dijk- straat 59, 9330 Dendermonde. Tel. 052/22.13.30 of op eender welk ABW-kantoor. Uiteindelijk komt de bespa ring in de portemonnee van de huurders terecht. We waren zo reeds getuige van een belang rijke terugbetaling van som men die de huurders door ei gen beperkingen in het ver bruik konden terugtrekken van de maatschappij. Het vergt misschien wel wat rekenwerk, zegt de heer Leon Bomhals, maar tenslotte is het eenvoudig. «De kostprijs van het dubbel glas voor de radiatoren be draagt drie miljoen. Die moe ten wc doorrekenen op de ba sishuurprijs van de apparte menten. Die drie miljoen die worden natuurlijk gespreid en dat kost ons tegen 5per jaar 150.000 F voor 150 apparte menten. Dat wil zeggen 1.000 F per appartement, Driekwart van onze huurders betalen slechts de helft van de basis- huur en dus komt deze verbe tering hen op 500 F per jaar of anders gezegd op 42 F per maand. Daartegenover staat dat het rendement van de in vestering veel hoger is. Vol gens het studiebureau is de kostprijs van het glas per ap partement gemiddeld 30.000 F. De geraamde vermindering is nu 15% en dat is 4.500 F per appartement en per jaar. Het is dus duidelijk dat de meeste huurders hier ongeveer 4.000 F per jaar kunnen aan verdie nen. Bovendien vermijden we een wildgroei van allerlei isola tiematerialen die vooral het uitzicht van deze fraaie appar tementen schaden. In het geval we de sandwichpa nelen hadden mogen plaatsen dan zou de besparing nog gro ter geweest zijn.» Geen storing? De werken zullen per apparte ment amper twee uur in beslag nemen Met drie ploegen zal er continu gewerkt worden om alles vlot te laten verlopen. De bewoners zullen er vrijwel geen hinder van ondervinden, tenzij natuurlijk degenen die bedlegerig zijn en hun plaatsje hebben gezocht vlak voor die radiator. Maar dit ongemak zal amper twee uur duren. Toch geen reden om onmiddellijk te gaan panikcren. Heeft u een kamer vrij? Teledienst krijgt regelmatig oproepen van studenten en stagiairs, die in Dendermonde-centrum een kamer zouden willen huren. Personen die een gemeubelde kamer wensen te verhuren, kunnen zich kenbaar maken aan Teledienst (Centrum voor Maatsch. Werk Vrijwilligershulp), Vlasmarkt 29, 9330 Dendermonde, tel. 052-21.51.35. Zondag 15 september organi- 1985, om 14.30 u. op de Markt seert VAKA-Dendermonde van Dendermonde. (Vlaams Aktic Komitee tegen De fietstocht wordt ingezet Atoomwapens) een fietstocht met een toespraak door André door de straten van Dender- Bogaert, nationaal voorzitter monde. van VAKA. Daarna fietst men Dag op dag is het dan 6 maan- gedurende ongeveer één uur den geleden dat de regering door Dendermonde en St.-Gil- besliste 16 kernraketten in ons lis. land te plaatsen. Dat ondanks Dendermonde werd door de het feit dat een meerderheid gemeenteraad kernwapenvrij van de bevolking tegen plaat- verklaard. VAKA hoopt dan sing van kernwapens is. ook dat zoveel mogelijk Den- Dendermonde. Gezellig op de boot met de Marnixring (v) AI zag het weer er vorige zondag niet schitterend uit, toch waren meer dan honderd liefhebbers komen opdagen om de scheldetocht van de Dendermondse Marnixring Ros Beiaerd mee te maken. Het werd een rustige tocht langs de prachtige scheldeboorden tot in Temse, waar gedraaid werd en nadien aangelegd in Driegoten om er de innerlijke Bedoeling is om met zoveel dermondenaars met hun fiets mens te spyzen. In de namiddag stapte het ganse gezelschap ook af in Baasrode om er het mogelijk mensen, al fietsend, komen opdagen. Ook de inwo- Scheepvaartmuseum te bezoeken en toen de boot terug aanmeerde in Dendermonde, was de eis «Raketten weg» duidc- ners van omliggende gemeen- er nog-wel even tüd voor gezellige konversatie in een al te lang ontbeerd zonnetje, lijk te maken. ten zijn welkom. Afspraak zondaa IS smlemh.r Zondagmorgen - 10.30 u. en rocpsysteenr Een begeleiden- en we keken wel even ver- de parking aan het Dender- de map met allerlei histori- baasd toen we het beloofde mondse WW begon stilaan sche, folkloristische en milieu- restaurant links aan onze neus inlichtingen maakte het dege- zagen voorbijgaan, maar we nen die niet zo gemakkelijk de wilden toch ook wel eens de gesproken tekst konden volgen Boelwerf in Temse vanaf de eenvoudig om bij te blijven. Schelde bekijken. Een enorm Terwijl het platbodemse schip schip lag daar klaar om hele- eerder traag en omzichtig (on geveer zo snel als een rivie raak) het scheldewater om- maal afgewerkt te worden t vergeleken bij de reus leek het onze maar een notedop. We ploegde, ontwaarden we reeds zaten er in elk geval goed en__ vrij vlug het kleine torentje draaiden dan maar naar Drie- van Vlassenbroek en begon- goten toe, waar de paling on- nen meteen aan een der meest dertussen al lang gestroopt en mooie stukjes van de Schelde. Een bijgevoegd kaartje liet ons toe om voortdurend onze posi- in de kom was gestopt. Paling uiteraard om deze trip door heen het waterland nog meer tie te bepalen. Een dergelijke te aksentueren. traagglijdende boot is een Rond drie uur de terugreis met ideaal middel om zoveel moge- nog even een halte in Baasro- lijk van de omgeving in zich op de, waar vrijwel iedereen het te nemen. Scheepvaartmuseum zou gaan Al dreigden donkere wolken, bezoeken, enkele fervente af en toe priemde ook de zon bridgers niet te na gesproken, doorheen het dichte dek en het Na de scheepvaart uit vroegere j i r, m j j rj r» leek wel afgesproken dat de tijden, was het duidelijk dat Dendermonde. Opletten, zegt de heer De Blende, dat ge uw hoofd met stoot. De blauwe reigers in groten getale iedereen aan een pousse-café deelnemers aan de scheldetocht, georgantzeerd door de Marnixring werden stilaan van dienst waren Ondertussen toe was en de bar van het schip vertrouwd met de steigers (v) werd er aan boord gezellig ver- kreeg al wat meer belangstei- vol te lopen. Deze keer niet broederd tussen Marnixringers ling. met enthousiaste snelbootlicf- van Dendermonde, Gent en Toen de Beneluxboot onder de hebbers maar met wagens van Oudenaarde en werden de Vlassenbroekbrug doorvoer deelnemers aan de schelde- banden met de leden van de kwamen de leden van VVW- tocht, georganiseerd door de andere service-clubs verste- Dendermondc met hun speed- Dendermondse Marnixring vigd. Ros Beiaerd, de plaatselijke afdeling van de Vlaamse servi- Na de fameuze «Kramp», van het arröndissernënt Den- belle, Leonlc Van Hoeymissen cc-club. Ook voor ons een bocht in de Schelde die de maneuvers werd er afgemeerd dermonde heeft zijn lijsten uit Sint-Niklaas en Frans De kans om no8 eens ,e genieten schippers van zeilschepen en toen kon het feest nog eens voor de komende parlements- Mol uit Dendermonde van de prachtige natuur die het vroeger kramp in de armen opnieuw beginnen, want tij- verkiezingen klaar. Voor de Wat de provincie-lijsten be- scheldelandschap te bieden zou bezorgd hebben, doemden dens de trip was meegedeeld kamer van volksvertegcnwoor- treft, moet voor Hamme-Zele hceft> a' zorgden kille tempc- stilaan de torens van Sint- dat Marnixringvoorzitter Tony digers is Roger Caudron uit Erik De Loorc uit Hamme het "turen en een stijve bries aan- Amands en Mariekerke voor Roobroeck krek op die dag Ook de Kommunistische Partij Oscar Uyttcrsprot uit Dcnder- boten de Gentse platbodem verwelkomen en het leek wel een blijde intrede. Na enige Dendermonde lijstaanvoerder, op zijn centje proberen - Op de tweede plaats komt Erik temaken Voor Dcnderinon- leeg achterdek. De moedigen De kommentaar van Jaak Ver- Al met al een interessante De Loorc uit Hamme. derde de-Wettcren is Jcfry Monsieur d'e hardnekkig standhielden helst was akkuraat, geestig en tocht die ons de streek nu eens Pierre Sinoy uit Lebbekc en uit Baasrode de kopman. Ver- hebben het zich zeker niet be- ad rem. Meer dan voldoende i;». Jerry Monsieur uit Baasrode der staan op die lijst Pierre k'aagd. om boeiend te blijven. Hij staat vierde. Wat de opvolgers Sinoy uit Lebbekc. Oscar Uvt- Gccn ogenblik was er aanlei- werd hierin perfekt bijgestaan betreft, vindt men dezelfde na- tersprot uit Denderbelle. Lie- d,n8 ,ot verveling, want nog door o.m. VVW-voorzitter men terug, maar in omgckcer- -vin Cassiman uit Baasrode, maar pas was de Beneluxboot Hugo D haen die wel enkele de volgorde. Frans De Mol uit Dendermon- onticr de nieuwe Scheldebrug pittige details over de Schelde Licvin Cassiman uit Baasrode de en Roger Caudron uit Den- doorgevaren of de bekende ak- zelf uit zijn mouw kon schud- staat op de eerste plaats op de dermonde. ,eur •'aak Verhelst gaf vloeien- den senaatslijst. Verder volgen: dc kommentaren via het om- De boot pruttelde veilig verder vanuit een ander standpunt liet bekijken. Goed voorbereid ook door de mensen van dc Marnixring en waarschijnlijk ook van het WW die hun installaties en hun chalet ter beschikking hadden gesteld. Ook de volgende keer gaan we mee.

De Voorpost | 1985 | | pagina 11