Aktrice Mieke Bouve: de juiste mensen ontmoeten op het juiste tijdstip en knokken A Muziek festijn in Baasrode 12 - 6.9.1985 - De Voorpost Reel Het Belg maa gren indit Mijn king alle: Aktrice worden, velen dromen ervan, maar weinigen «maken» het echt. Tenminste, hier in België toch, waar sterallures zo gauw mogelijk de kop worden ingedrukt, en waar zij die de touwtjes in handen hebben, «vedetten in wording» vlug naar het achterplan rangeren. Mogelijk de schrik om beter of bekender te worden dan zijzelf. Hoe maak je trouwens karrière binnen de wereld van teater en film? Is het, zoals sommigen menen, door «onder een direkteur door te gaan», of zoals anderen beweren, door te knokken, geluk te hebben, door de juiste mensen op de juiste plaats en tijd te ontmoeten? Over deze en andere dingen spraken we met Mieke Bouve, vanop een afstandje bekeken ietwat gekunsteld, maar in een gesprek best te genieten. Van de akademie naar het conservatorium Mieke Bouve werd geboren in Sint-Niklaas, maar woont reeds 22 jaar in Aalst. «Ik voel me dus zeker geen Sint-Niklase, maar ook niet echt Aalsters»ver klaart ze. Hoedanook, op 13-jarige leeftijd kwam ze in de spreekklas van de Aal- s terse akademie terecht. Twee jaar later begon ze er aan voordrachtlessen bij Chris Yserbiet en belandde ze in de toneelklas, waar ze lessen volgde bij Lea Thys. «Toen ik op 18-jarige leef tijd naar het conservato rium wou gaan», vertelt ze, «raadden veel mensen mij aan eerst een «serieus» di ploma te bemachtigen. Maar thuis lieten ze me m'n zin doen en ik stapte naar Gent. Toen heb ik de akade mie wel vaarwel gezegd want de direktie vindt dat akademie volgen of bij een amateurgezelschap spelen je opleiding kan schaden. Voor ik in het conservato rium terecht kwam had ik, dacht ik toen toch, al een beetje ervaring opgedaan door mee te werken aan de film «De blijde dag». Maar dat idee van ervaring werd gauw op nul gezet toen ik aan het conservatorium studeerde Dat was wel eventjes pijnlijk». Hoe verloopt zo'n toela tingsexamen in de prak tijk? «Redelijk», antwoordt Mie ke Bouve, «hoewel ik er toch een slechte herinne ring aan overgehouden heb. Iedereen staat er in een maillot, met z'n teksten in de hand, hypernerveus. Normaal gezien breng je twee klassieke en een mo derne monoloog, en achter af een paar improvisaties. Met de eerste monoloog mocht ik na de eerste drie zinnen al stoppen, van het tweede stuk kon ik me zelfs de titel niet meer herinne ren. Het gaf echt een stom me indruk. Alhoewel ik midden in het verhaal de draad kwijt was mocht ik de week nadien toch terug komen om m'n verhaal nog eens te vertellen. Hun be doeling is wel je onzeker te maken, je schrik aan te ja gen zodat je niet meer weet waar je staat Ze willen je air minimaliseren zodat ze je een echte brainwash kun nen geven. Maar eens je met de lessen gestart bent, verloopt alles veel menselij ker. Het conservatorium in Gent is niet te vergelijken met de Studio Herman Teir- linck in Antwerpen. De ver halen die er gaan over de toelatingsexamens aan de Studio en aan het conserva torium te Antwerpen tarten alle verbeelding. Naar het schijnt is het de laatste ja ren in Gent ook erger ge worden. Opleiding aan het conservatorium In de voormiddag krijg je vooral praktijk, maar ge zien de lesgevers als regis seurs vastzitten aan het NTG gebeurt het dat je hen gedurende een paar weken niet ziet. Ofwel werk je dan alleen, ofwel heb je gewoon geen les De teorie bestaat voorname lijk uit kostuum-, litera tuur-, toneel- en kunstge schiedenis, bewegingsleer, geschiedenis van het spel en. heel belangrijk fone- tika-diktie. Waar in het eerste jaar veel aandacht wordt besteed aan monologen en improvisa ties, ligt in het tweede jaar de nadruk op een projekt met fragmenten uit bepaal de stukken, gebracht door heel de groep. In het derde jaar brengen we twee pro- dukties. Het eksamen op het einde is wel moeilijk omdat je én moet repeteren én de teorie van de drie jaar moet blokken. ken met toeval: je moet de Wat heel positief is aan zo'n juiste mensen op de juiste opleiding is dat je meer en plaats ontmoeten. Bij audi- meer op zoek gaat naar je- ties weet jè ook nooit op zelf, dat je bewuster gaat voorhand wat ze van je wil le ven. Want tenslotte, het is len: je kan je bijvoorbeeld alleen maar de ervaring die heel mooi maken en je goed Aalst. Je moet stevig in je schoenen staan (P. Van San) je leert spelen of filmen, niet die conservatoriumop leiding. Is er geen gevaar om je eigen persoonlijkheid te verliezen? «Als je niet sterk staat», beaamt Mieke Bouve, «voel je je gewoon opgeslorpt, ie mand met een zwakke per soonlijkheid komt er niet door, ze maken dan gewoon een wrak van je. Het wordt gewoon te zwaar. Ik heb mij tijdens de opleiding ook dikwijls afgevraagd waar zijn we in godsnaam mee bezig Soms voelde ik me in een slachthuis, waar het vee gekeurd wordt. Het is allemaal zo verward want het draait tenslotte om ge voelens. Tijdens de oplei ding ben je voortdurend be zig met jezelf, en met de psychologie van anderen Het tast je werkelijk aan. Bepaalde mensen gaan aan de druk, de manipulatie ge woon kapot. Het enige wat je kunt doen is jezelf in de hand houden en ervan over tuigd zijn dat je hun pa troon niet zal volgen. Dat verwachten ze immers. An derzijds mag je niet van je lesgevers verwachten dat ze zo all round zijn dat ze elke persoon apart kunnen be studeren. Levenservaring is heel belangrijk en nuttig om zo'n opleiding aan te kunnen. Ik heb wel de indruk dat er meer oudere dan jongere mensen aangenomen wor den, en meer meisjes dan jongens. Motivatie is eigenlijk het belangrijkste als je in het teater wil stappen. Daarom vind ik het goed dat er in Gent onmiddellijk een se- lektie wordt gemaakt. Wat gebeurt er na de oplei ding, wordt je begeleid, voor de leeuwen gegooid of aan je lot overgelaten? Na de opleiding begint de miserie pas. Drie jaar lang heb je in een veilige cocon gezeten en nadien heb je heel wat kracht en karakter nodig om door. te zetten Het betekent van de ene au ditie naar de andere hollen, dagen van tevoren zenuw achtig zijn, eigenlijk gans de tijd eksamens afleggen. Een rol bemachtigen heeft natuurlijk ook veel te ma- voordoen, heel zelfzeker schijnen, en dat terwijl zij juist iemand zoeken die naïef is en er verloren uit ziet. Veel hangt ook af van de goodwill van die mensen zelf, van bepaalde relaties die je hebt. Soms ben ik dat naar audities gaan zo beu, dan denk ik: ze kunnen toch eens naar een bandje kijken van een of andere film om te weten wat ik presteer. Anderzijds zijn die audities ook een stimu lans: je moet presteren, je moet voortdurend blijven vechten, je geraakt niet ver zeild in het bureaukratisch systeem van veel gezel schappen. Gezelschappen waar akte ren wordt gezien als een job: repeteren van tien tot zes en dan naar huis. Als free-lancer ben je ook bereid dingen te doen waar veel akteurs him hand niet meer voor om draaien, Maar naar mijn gevoel worden er veel audi ties gewoon verprutst door de zenuwen. En dan hoopje toch dat je ooit bij een gezel schap vast kunt zitten. Wat vind je nu zelf van de kwaliteit van KVS, NTG of KNS? Ik moet eerlijk bekennen dat ik van het toneelaanbod van KVS en KNS weinig heb gezien. Toch opteer ik voor het N(ederlands) T(o- neel) G(ent) omdat zij ten minste eens uit de band durven springen. Naast ko medies en langdradige stukken brengen ze ook nog iets anders. Dat de voorstellingen na een tijd beginnen te vervelen is vol gens mij te wijten aan het feit dat ze altijd met dezelf de cast en dezelfde regis seurs werken. Op de duur herken Je in elk stuk het zelfde patroon. In een gezel schap met losse akteurs daarentegen kan een regis seur kiezen met welke men sen hij wil werken. Dat is trouwens een voordeel dat film heeft. Over het gelukkige toeval direkt aan het werk te kun nen na het conservatorium en over haar plannen vóór volgend seizoen vertelt Mie ke Bouve het volgende: Toen ik mijn laatste eksa men aan het conservato rium aflegde was daar Pol Ricourt die me vroeg om mee te werken aan de jeugdserie «Merlina». Ook uit Nederland hadden ze ondertussen opgebeld om er te filmen en tevens kon- takteerde de BRT mij om mijn medewerking te verle nen aan een doku-drama. Door een auditie te doen voor Patrick Lebon heb ik ook een rol gekregen in de film «Zaman». Kortom, ik had gewoon geen tijd meer om na te denken. Daarna viel alles stil, op «Merlina» na. Ik dacht: dat was het dan! Toen kreeg ik echter een telefoontje van De Kelk voor een eerste stuk «Ob sessie». Voor de BRT heb ik ook de novelle «Klinckaert» gedaan en vertolkte ik klei ne rolletjes in «Conscience» en dergelijke dingen Zo bleef ik tenminste in de running. Wat mijn aktiviteiten voor volgend seizoen betreft: de laatste tijd heb ik mij weer bezig gehouden met het he le scenario van brip- 8chrijven en teater'- t- pen. Ik heb toen is gekregen om naar qo /S te gaan en er te praten met Nand Buyl, met als gevolg dat ik een rol toegewezen kreeg voor de eerste twee produkties bij hen. Deze week ga ik ook nog een auditie doen voor de KNS Antwerpen in de hoop er ook een rol te bemachtigen. En ondertussen werk ik door aan «Merlina», wat al tijd interessant blijft omdat je er veel mensen ontmoet en je zo op de hoogte blijft. Voor de BRT heeft «Merli na» ook veel waarde omdat dit feuilleton, naast de Smurfen, de hoogste kijk dichtheid skoort op de jeugddienst. Geen gevaar om vastgepind te worden op het personage Ann uit Merlina? Dat gevaar bestaat natuur lijk, maar anderzijds wordt «Merlina» beschouwd als een kinder- en jeugdfeuille- ton. Dat betekent dat er geen etiket op je wordt ge plakt door volwassenen, wat wel gebeurt bij een se rie als «de Paradijsvogels». Een imago heb je natuur lijk vlug, maar zolang je de kans krijgt om te bewijzen dat je ook andere dingen aankan, in het theater bij voorbeeld, zit je goed. Waar voel je je het beste thuis: film of teater? Wel, film en teater valt niet te rijmen. Film is moeilij ker, in die zin dat je minder voldoening hebt. Zo ervaar ik het toch. Je moet alles door en door kennen omdat alle scènes door elkaar ge gooid worden: een drama tisch moment kan vlak voor een beginscène opgenomen worden. In het teater groei je naar het dramatisch mo ment toe, alles vloeit uit el kaar voort. Je groeit naar de première toe en elke voorstelling is ook anders. In het teater heb je ook het publiek waarvan je respons krijgt. Je hebt alles ook meer in handen. Het spijtige aan film is dat je zelf zo weinig inbreng hebt. De tijd en het geld ontbreekt meestal om be paalde scènes over te doen die jijzelf minder geschikt vind. Soms is het dan ook ontgoochelend als je de film achteraf in z'n geheel ziet. Regie-aanwijzingen krijg je zelden vooraf wat wel het voordeel geeft dat je sponta ner akteert, maar wat met zich meebrengt dat er een goede regisseur nodig is die je zo in een bepaalde stemming brengt dat je ge- koncentree rd werkt voor de Aalst. Motivatie is het belangrijkste als je in het teater wil stappen (P. van San) Film is uiteindelijk een boeiend medium, maar tea ter heb je nodig als akteur. Aan die repetities heb je ge woon veel meer». Niet elke aktrice is trou wens bekwaam om te regis seren Dat is het juist, beaamt Mie ke Bouve. Het is niet omdat je als aktrice iets presteert dat je daarom automatisch een goede regisseur bent. Ik meen wel dat veel be- roepsakteurs bij amateurs gaan regisseren om een cent bij te verdienen en daar heb ik niets op tegen Het is ook zo dat akteurs die al een aantal jaren in het vak staan het boeiend vinden om te regisseren en dan willen ze dat eens uit proberen bij amateurs. Ik denk hierbij aan Nolle Ver- syp, Roger Bolders, Chris en Walter Boni, Ronnie Wa terschoot, Bert Van Tiche len. Aan de andere kant vind ik het wel raar: kun nen ze zoiets echt wel aan allemaal? Wat ik wel over Aalst nog wil zeggen is dat ik het zeer spijtig vind dat hier in deze 8tad geen serieuze schouw burg te vinden is. Ze be schikken wel over een ge bouw waarop die naam staat, maar dat is dan ook alles. Bijgevolg kan je hier geen grote produkties gaan bekijken, omdat de mensen die ze brengen niet over de nodige ruimte kunnen be schikken. Op die manier wordt er in Aalst zeker geen teater-minded publiek gekweekt. Met een kultu- reel centrum in de stad zou ook de drempelvrees weg genomen worden die er nu is Veel mensen willen wel een bepaalde prod uk tie zien, maar omdat deze in Netwerk loopt gaan ze er niet heen. Dat is toch jammer! Mieke Bouve werd nooit ge signaleerd in een Aalsterse amateurvereniging, en dat wordt haar nu door sommi gen verweten. Hoe ze daar zelf tegenover staat? Ik kan alleen maar antwoorden, verklaart ze, dat ik niet op het amateurteater neerkijk, of dat ik me er niet te schoon en te goed voor voel. Het is wel zo dat ik mijn karrière eerst wil toespit sen op het beroepsteater, dat ik daar eerst mijn draai wil in vinden. Dat legt voor mij betere kontakten en geeft meer interessante ge volgen. Ik heb altijd hoger geaasd. Het is trouwens al zo moeilijk om werk te vin den op beroepsvlak. Een Aalsterse groep, de Catha- rini8ten. heeft me wel ge vraagd om te regisseren Als ik tijd en zin heb zal ik graag ja zeggen. Iets anders nu: Roger De Wilde, lesgever aan de Aka demie in Aalst, gaat weg. Jij hebt, naast vele anderen, je kandidatuur gesteld? Inderdaad, en Francine De Bolle, Liliane De Waege neer en ik worden voorge steld als de drie kandidaten die er op azen. Het is mij wel opgevallen dat het een ontzettend politieke kwes tie is en ik ben niet bereid om mij hier of daar aan te sluiten omwille van die job. De bekwaamheidsproef waarvoor je moet slagen is zware kost. De proef omvat vijf monologen, het geven van een les, een teoretisch eksamen en een proef over toneelgeschiedenis. Stel je voor, dan heeft het nog geen enkel belang met hoe veel punten je slaagt. Wan neer ik 70% en politieke steun zou hebben, maak ik meer kans dan iemand die 90% behaalde Ongeloof lijk Sommigen beweren wel dat ze meer recht op de job hebben omdat ze Aalste- naars zijn, maar dan vraag ik me af: gaat het om goede lessen of gaat het om de afkomst. Ik probeer gewoon om nog op andere paarden te wed den. Als ik die job niet heb, sla ik niet in paniek. Trou wens. er zijn nog andere gemeenten waar ze wel eens iemand zullen nodig hebben. We zullen wel zien. Over sterren en publicite Iemand die in België mi karakter heeft dan z'i gever of andere machtig maakt gewoon geen kaï En wanneer het momi aanbreekt dat je een bee bekendheid krijgt of di gen presteert die goede k tiek krijgen, wordt alle bliciteit de kop ingedrul Wanneer je bij de BRT di keer iets gepresteerd he zeggen ze: stop, dat hebben we nu geno gezien. In Frankrijk of Ameril kan je tenminste nog oi dekt worden. Geef nu tc sterren met allures, beke de mensen, dat bestaat ta niet bij ons. Wie kent Juli< Schoenaerts? Enkelen. Maar Joan Collins of de guur van JR kent iedereei Inderdaad, maar in Amei ka gooien ze er tenmins publiciteit tegenaan. Wai neer zal er in België eer een roddelblaadje verschi nen met verhalen over mei sen van bij ons, in plaa vein nieuwtjes over Joa Collins en haar nieuv vriend? De schink zit er hi< natuurlijk in dat sommige meer bekendheid zoude krijgen dan zij die nu macht in handen hebben. Ach, met de films gaat 1 dezelfde weg op. Als er hie eens publiciteit rond film gemaakt wordt, gaa het om een «boeren- en f tattenfilm», waar iedereei dan storm voor loopt He Vlaamse volk kent enkel d Witte, de Leeuw van Vlaan deren en noem maar Timmermans, Streuvels e Ernest Claes. Het fout. Hetzelfde geldt vooi teater, een prod uk tie in eet klein Frans teater die goe< loopt wordt uitgebuit, wordt met geld gegooid on publiciteit te maken. In Bel gië zou men toch ook reis voorstellingen kunnei geven. Maar er schort iets a ganse systeem, dat is alles. Zo hoor je het ook eens van een ander: het systeem is rot, rotter kan het niet! Tekst: Ann Sirou Foto's Piet Van San Op uitnodiging van de Ko ninklijke Harmonie De Eendracht Show- en Marchingband werd zater dagavond in Baasrode een muzikaal festijn gebracht. Naast de eigen maatschap pij namen daaraan ook de Spielmannszug uit Erichs- hagen, een deelgemeente van Nienburg - de Duitse stad waarmee Dendertnon- de is verbroeders. Een keu rig korps dat bestaat uit alle maal jonge elementen, trommelaars en fluitspelers en zodoende een aparte ver schijning in onze gewesten. De Spielmannszug stapte zondag ook mee op in de Bloemencorso te Sint-Gil lis-Dendermonde en kreeg daar veel applaus van het publiek. In de sporthut te Baasrode was ook het Mo lenkorps uit Opwijk te gast. Ook zij hebben banden met de show- en marchingband De Eendracht uit Baasrode. Dit pas opgericht korps (1984) verbaasde iedereen met zijn keurige uitvoerin gen (foto's c.)

De Voorpost | 1985 | | pagina 12