VP-Waasland: Verjonging en vertrouwen DE PLOEG VOOR DE SENAAT iddy Willockx wil ministerportefeuille terug '7 M Miet Smet: «Vermijden dat je, als politikus, verzandt» DE GOEIE WEG ARRONDISSEMENT SINT- NIKLAAS UW VERTROUWEN AAN Vase Volksunie onder Jan Verniers SENAAT Effectieven SENAAT Opvolgers De Voorpost - 6.9.1985 - 15 kieskoorts in Waas :e bieder litenlan igt be >nen de Dei iresteert kunstig iderdaac en enke ibby. het Da :ze illi oopt ei inde eorgani i van el laldkan je de sterk opgezette kieskampagne met de inmid- welbekende slogan, is het de Socialistische Party tns om in het Waasland weer een ministerpost te ren. Dinsdag werd er dan ook navenant stevige taal iken op de kiesmeeting in het Forum aan de jg( reelstraat, waar één van de socialistische voorman- Willy Claes, de meeting insprak. gaf natuurlijk een over- maals dat een Martens VI er van het partijkiespro- zeker niet mocht komen. Na- ïa en herhaalde meer- dien pookte Fonny Boesmans aire in i de poll verrichtingen begin deze week maakte de U-Waasland de lijsten voor kamer, senaat en irej ovincie bekend. De Kruibeekse burgemeester An ne Denert staat, na Nelly Maes, op de tweede lats voor de kamer. Uittredend volksvertegen- Davids- oordiger Jan Verniers uit Sint-Niklaas, die begin info bi ;ze week nog mee «De Vlaamse Leeuw» zong in het Iementaire halfrond, ontbreekt by de kandida- Evenmin treedt Maurits Coppieters aan, al !j u idden sommige bladen wel gewag gemaakt van zyn ogelijke kandidatuur. vendiei an out tgebi :hikkin Cromp e 945r 9.31 lig sa- feesta- I door ITektieven: 1. Maes Nelly (Sint-Niklaas), 2. Denert ntoine (Bazel), 3. Vlegels Boudewijn (Kieldrecht), 4. -ïj hollander Maria (Kemzeke). mjving pV0|gers. j Denert Antoine (Bazel), 2. Maerevoet emer (Temse), 3. De Munck Lucie (Sint-Gillis) aterschoot Etienne (Lokeren), 5. Van Vossel Ghisleen wegbee,sc'e)* 6- Van Ranst Roger (Sint-Niklaas). wordt, ilt men tot 12 jeugd- slechi fektieven: 1. Peeters Walter (Hamme), 2. Huys Mare int-Niklaas), 3. De Beul Lutgart (Dendermonde), 4. De Sep Guido (Beveren). 1 pvolgers: 1. Anthuenis Daan (Sint-Niklaas), 2. Van den rande Aug (Wetteren), 3. Buytaert Eddy (Temse), 4. an Boxelaer Juul, 5. Van Duysc Robert (De Klinge), 6. Ie Wael Marcel. rovincie 1.) in nilieu istrikt Beveren-Temse-Sint-Gillis: 1. Goyvaerts Alois laasdonk), 2. Van Duyse Robert (De Klinge), 3. Teunis- Liliane (Steendorp), 4. Weyers Jan (Beveren), 5. •hollander Maria (Kemzeke), 6. Kegels Amedee (Verre roek), 7. Koppen Heinfried (Rupelmonde) istrikt Sint-Niklaas-Lokeren: 1. Van Hoeylandt Leo iint-Niklaas), 2. De Scheirder Mia (Eksaarde), 3. Van- ermeulen Arnold (Belsele), 4. Van der Loo Hector Nieuwkerken), 5. Van Hoydonck Alfons (Sinaai), 6. isaerde Alfons (Sint-Niklaas), 7. Maes Nelly (Sint- liklaas). iLEM Hierin cstcld Ie oj werd1 it het nog even het vuur aan door de polemieken van de jongste we ken nog eens in herinnering te brengen en liet daarna het woord aan de plaatselijke lijst trekker, Freddy Willockx. Deze beklemtoonde vooreerst dat zijn partijgenoten vooral beginselvast en verdraagzaam de verkiezingen zouden in gaan. Daarna kon ook hij niet omheen de grote pijlers waar op het kiesprogramma van de Socialisten gebaseerd is. Dat zijn namelijk 'geen raketten', 'geen verdere inlevering' en 'plaats voor een demokratisch socialisme ook aan de macht'. Toegespitst op Wase omstan digheden haalde Freddy dan de weinig konsekwente poli tiek aan betreffende fa- briekssluitingen en memoreer de hij de reeds lang woekeren de probleemsituaties bij Grada (in Lokeren) en Unigro. Ook qua leefmilieu lag er heel wat op zijn lever met natuurlijk het probleem van de potpolders en de aanleg van de grote ring in Sint-Niklaas voorop. Twee reeds lang slepende zaken wel ke pas na de verkiezingen hun beslag zouden krijgen. Na deze algemene schets be landde de Wase SP-voorman bij de kern van zijn betoog: «We kunnen niet onverschillig blijven tegenover de metho diek van de CVP welke de strijd tussen rechts en links ten top wil drijven. Op zowel na tionaal als regionaal vlak doet de grootste partij in België immers nogal wat tweespalt binnen eigen kringen vermoe den en moet het ook niet ver bazen dat vooral in onze regio de PAKS-vorming een goeie voedingsbodem vond. Men kan toch niet blijven accepte ren dat de Christendemokra- ten hun eigen principes blijven verloochenen, sterker nog dat ze de jongste weken gewoon weg denkbeelden en stellingen van ons overnemen!» Niette min wil Willockx niet de weg van de «gevraagde» konfronta- tie op en deed hij aan het eind van zijn speech een warme oproep tot bannen van alle fanatisme zowel in eigen krin gen als daarbuiten. Dat laatste was dan wel gericht aan 'alle ernstige Wase politici'!!! (m.n.) Sint-Niklaas. Het socio-kultureel centrum «Forum» was vorige dinsdagavond barstensvol voor de start van de verkiezingscampagne van de SP (polo). 'I Wase arrondissementeel bestuur van de Christelyke csver-f'spartij heeft donderdagavond 29 augustus jl. una- gesig-f1 de voorgestelde kandidatenlijsten voor de nationale ïllcgepezingen van 13 oktober '85 goedgekeurd. De goed- afwe-fring was enkel maar een formaliteit en bevestigt wat nees-M verwacht. Twee vaststellingen dringen zich op i.v.m. groc- samenstelling van de lysten: alle kopstukken uit het ccrksland, op uitzondering van de burgemeesters van goed f'Nik,aas en Lokeren, nemen een plaats in. Daartegen- r staat dat het aantal nieuwe gezichten (t.o.v. '81 dan: eken P de kamer, 5 op de senaatslijst en 9 op de provincie- cces, jdslysten) meteen een belangrijke verjonging vertegen eden brdigt. De CVP wedt dus op twee paarden: de getrain- iheid warmbloeden goed voor de zware hindernissen, de laag- jgC dravers die de partijpolitieke kruissnelheid moeten toeren De inzet van dit laatste kategorie is binnen de =Bm rtij niet altijd vanzelfsprekend geweest... mer 1 vanzelfsprekend is dat :t Smet de kamcrlijst aan- rt. Tweede op die lijst staat ven Lenaerts, schepen van rt- en jeugdzaken in Sint laas en kabinetsmedewer- van minister van buitcn- dse zaken Leo Tindemans. laatste Europese verkiczin- stuurden Lenaerts net niét r Straatsburg. Nu hoopt n dat het dan maar Brussel rdt. de derde plaats staat boe kandidaat Jos De Meyer uit scle, jurist, direkteur nu de land- en tuinbouw- ool te Sint-Niklaas. Hij was tijdlang nationaal leider de K.L.J en lid van het tionalc partijbestuur en is nu ien met Roel De Jong zo geroepen, de opvolging te bereiden van senator rdinand De Bondt die zijn tste mandaat aanvaardt. «Ik na mijn afscheid geen va- üm nalaten», aldus een ge- irdc De Bondt. De Meyer iet z.i. landelijke met eico- mischc belangen verruimen. Richard Willems (39) uit eren, lid van o m. de Re- inalc en Interprofessionele ndikalc Kamer van het uwbedrijf, afdeling Waas- id, en ook een aktief piloot, de opvolgers staat ACV-er trick Gorrebeeck nummer Sinds 1978 is hij sekretaris n de Christelijke Centrale n Textiel, Breigoed en Kon- ktic voor het arrondissement nt-Niklaas. Jef Van Remoor- (37) boert in Verrebroek en verder o.m. gemeente- adslid in Beveren, be- lurslid bij Boerenbond cn örzittcr van de Landelijke sad Beveren, de Bcdrijfsgil- van de Wase Polder cn de deling Ziekenzorg van de istelijkc Mutualiteit te Ver- brock. Hij kreeg de tweede aats toegewezen. Stekene, n gemeente die traditioneel :t zo makkelijk ligt voor de stendemokraten, vaardigt fraktieleidcr Herman Rollier (51), dierenarts en lid van de Landelijke Gilde af. Vier: Re- mi Audenaert (38), leraar aan de Broederschool in Stekene. gemeenteraadslid in Sint-Gil lis, voor wie het zich nog herin nert de mede-organizator ook van de festiviteiten rond 750 jaar Sint-Pauwels, van ACV- signatuur. Vijf: Jacques Bos man (40) uit Beveren en direk teur daar van het revalidatie centrum, direkteur ook van het Koördinatieccntrum voor Revalidatiecentra te Gent. Hij wil binnen de CVP werk leve ren op vlak van gehandikap- tenzorg en onderwijs. Bosman is een niet onverdienstelijk ak- teur en kabaretier: in 1964 hielp hij/mee de Beverse kaba- retgroep Blau oprichten. Tot vandaag is hij spelend lid. Zes dan: Georges Verberckmoes, gewezen burgemeester van Kruibeke en over dat «gewe zen» doet men nog altijd bit ter. In Bazel cn Kruibeke deelt nu, met Antoine Denert, de VU de lakens uit. Daar komt verandering in belooft de CVP. Senaat We zijn aan de senaatslijst toe, een lijst aangevoerd door een kandidaat uit het Dender- mondse. Dan volgt Marcel Verdonck, een stille Streber, die het naar men vermoedt wel zal halen. In Sint-Niklaas kent men hem als schepen, van fi nanciën, personeel en stedelij ke inrichtingen, in Brussel nu als begrotingsadvizeur van ge meenschapsminister Rika Steyaert, De derde kandidaat mag weer het arrondissement Dendermonde leveren. Vier wordt Werner Rogiers, Ver- doncks kollega in het Sint-Ni- klase kollege... Zijn bevoegd heden daar zijn volksgezond heid, sociale zaken cn wel zijnszorg. Die liggen in het verlengde van rijn vroegere bezigheden: van 1971 tot '77 direkteur van het Algemeen Syndikaat van Belgische Ge neesheren, twee jaar daarna opdrachthouder bij het kabi net van minister van weten schapsbeleid Philippe Mays- tadt, sinds '80 adjunkt-kabi- netschef bij de minister. Op de tweede plaats bij de opvolgers treffen we Francois Smet aan, doctor in de wetenschappen en in Beveren schepen van kui tuur, leefmilieu cn volksge zondheid om de belangrijkste van zijn bevoegdheden te ver melden. Franqois Smet is ook direkteur van de humaniora- afdeling van de Broederschool te Sint-Niklaas. Omer De Mey, burgemeester van Sint- Gillis en volgens zijn vriend Gustaaf Deckers de perfekte belichaming van de kristende- mokratische gedachte, staat vier. Senator De Bondt volgt op zes. De moeilijkheden die er zijn geweest rond het feit dat hij voor zichzelf een derde plaats en voor Georges De Meyer een eerste opvolgcr- splaats zou hebben opgeeïst doet hij af als een interne aan gelegenheid waarover in de pers niet anders dan geroddeld zou zijn. Het verwondert hem dat geen enkele journalist hem in die periode heeft gekontak- teerd om de ware toedracht van de zaak te vernemen. Ik doe het nu, maar krijg te horen dat er dus eigenlijk nauwelijks problemen zijn geweest. Be grijpen wie kan. De Senator neemt nu de plaats in die hij in '81 al innam Toen haalde hij 9.000 stemmen. Als het Waas land een CVP-minister mag le veren is het niet geheel denkbeeldig dat dat De Bondt wordt. Provincie Afgevaard-bestuurder van de Wase interkommunale Gus taaf Dekkers (57, Beveren) voert het provinciedistrikt Tenue - Beveren - Sint-Gillis aan. André Lardib (41, Krui beke) een ACW-man nog maar, is nummer twee, Gode- licvc De Meyer (de zus van Georges De Meyer) uit Sint- Gillis zal wellicht haar taak als provincieraadslid mogen ver- derzcttcn. Een stuk onwaar schijnlijker is dat voor Oswald Blanckaert (43, Stekene). Vijf is Karei Vereist uit Sint- Gillis, ambtenaar bij het finan- ciënministcrie cn sportschcpen in zijn thuisgemeentc, een man die van feesten, zelfs van kar naval houdt, leid ik af uit zijn currikulcum. Peter Deckers (zesde plaats op deze provin- cielijst), is oorspronkelijk een belangrijk KSA-figuur. Als NCMV-lid zit hij meteen dui delijk gesitueerd binnen de standenpartij. De 35-jarige Deckers is adjunkt-direkteur van het CMO-Waasland. Poli tiek laat hij zich vooral gelden als gemeenteraadslid (sinds '83) in Beveren. Burgemeester van Temse Desiré Van Riet gooit zijn gewicht in de schaal (figuurlijk, al was het letterlijk mooi meegenomen) als lijst duwer. Nog het distrikt Sint-Niklaas - Lokeren moeten we doorne men Het zou hoogst verwon derlijk heten mocht député De Cuyper die lijst niet aanvoe ren. Hij is al bestendig afge vaardigde sinds 1974. Tevoren was hij achtereenvolgens jour nalist en persattaché van land bouwminister Lavens. Direk teur van het VTI-Dendermon- de Paul Magherman (41, Dak- nam) komt als uittredend pro vincieraadslid op de tweede plaats te staan. Magherman is de Lokerse CVP-sckretaris. Rogiers, vierde effektief op de senaatslijst, kaapte op deze provincielijst de derde plaats weg en hij maakt luidens de gangbare prognozes nog een goeie kans om te worden ver-* kozen ook. Vier: Georgette Hellinckx uit Sinaai, geen strijdplaats voor deze ACV- vrouw. Vijf: Mare Van Hoec- ke (41, Eksaarde) is de tweede ambtenaar bij financiën uit de Wase CVP-stal. Hij was aktief als KSA-cr en is het als KWB- er. Zes: Roel De Jong'(38, Belsele) specializeerde zich destijds als zelfstandig journa list in infrastruktuur cn trans port en plukt daar nu als des kundig pupil van senator De Bondt de vruchten van. Sinds 1968 is hij sekretaris van de arrondissementele CVP-werk- groep verkeer en leverde zo een belangrijke bijdrage tot de modernizering van de spoor- weginfrastruktuur en de om vorming van het stad- en streekvervoer. Schepen van ruimtelijke ordening en huis vesting in Sint-Niklaas Jeanine De Boever krijgt rugnummer zeven mee en is meteen hek- kcsluitstcr. De CVP vertrouwt er op over een goeie maand haar positie opnieuw te zullen kunnen ver sterken: vanuit het Waasland in de kamer met Lieven Lenaerts erbij, in de senaat met Marcel Verdonck als kompaan van Cooreman en in de provincie raad voor hei distrikt met Wer ner Rogiers erbij. Afwachten of de kiezers dezelfde plannen hebben. Leo De Bock Het Wase pre-elektorale landschap wordt gaandeweg bijgepenseeld. Wanden van stadskernpanden en stellages aan wei en hei raken stilaan beplakt, de kandidaten krijgen reliëf. De échte literatuurlawine moet nog komen, maar reeds manifesteert zich nervositeit, enthousiasme, dynamiek. De Wase SP verwelkomde dinsdagavond Willy Claes. volgende week vrijdag zijn Frank Swaelen en Wilfried Martens in 't Gildenhuis van Sint-Niklaas te gast bij de CVP, overmogen zondag komt premier Martens mee barbecuen in Stekene. De lijsten van de grootste politieke formaties die in Waas naar de gunst van de kiezer dingen zijn bekend. Enig 'gestommel' toch bij de Volks unie, waar uittredend volksvertegenwoordiger Jan Ver niers - de BRT-televisie toonde maandagavond tweemaal hoe hij en Nelly Maes uit volle borst de Vlaamse Leeuw vermogen te zingen - niet meer aantreedt. De SP-kam- pagne wordt volop bijgetoetst, men zal dra kunnen merken in welke mate de Wase socialisten een minister (Willockx) claimen. Inmiddels werden de 'uitvalswegen' van Sint-Niklaas met Pros Matthys en Freddy Willockx afgeboord, maar 'verruimingskandidaat' Pol Schroyens verscheen nog niét zo in het blikveld. Alom in 't Wase land, in élk dorp haast, kom je de Lenaerts-slogan tegen: «Geen linksen baas in Waas. Liever Lieven Lenaerts», Kwieke en sportieve Lieven krijgt voorlopig de prijs van de meest aktieve Wase verkiezingsvoorbereider. In het Lokerse straatbeeld voor lopig één konstante: Georges Anthuenis, kamerkopman bij de PW, de partij die (zoals we in primeur meldden) met name in Sint-Gillis 'verruimingskandidaten' rekru teerde. Ontbyt met Miet Terwijl de VU het deze week, na de poll, hield bij het loutere aan de pers bezorgen van de namen en lijstvolgor de en de SP al méénden geleden een persbijeenkomst op het getouw zette, verstrekte de CVP vrijdag jl. in Het Wiel in Sint-Niklaas tekst en uitleg bij haar «who is who». Over die bijeenkomst een bericht op een andere plaats in De Voorpost. De prijs voor de originaliteit, op het Wase kiesfront althans, gaat naar CVP-kamerkopvrouwe Miet Smet. Voorlopig natuurlijk, want van verrassingen is de pre- elektorale tijd niet gespeend, zo heeft men kunnen ervaren bij vroegere gelegenheden. Miet Smet inviteerde eergisteren de Wase media voor een 'ontbijt-perskonferentie'. Nieuw gegeven in het Waas land, maar Miet heeft dan ook Brusselse ervaring en weet internationaal van wanten. De volksvertegenwoordiger blikte terug op vier jaar parlementaire aktiviteit, en te oordelen naar de kwantiteit en de kwaliteit van haar bezigheden heeft de vroegere Ipovodirekteur niet op haar lauweren gerust, wel integendeel. Speakswoman... de boer op Kort houden we de evaluatie van Miet Smets vier jaar lange parlementaire aktiviteit. Al mag toch aangestipt dat ze heel wat initiatieven nam inzake o.m. arbeid en sociale voorzorg, dat ze het gedaan kreeg dat de mediaraad voor éénderde uit vrouwen zal zijn samengesteld, dat ze veel aandacht had voor «het vertolken van wat in de streek leeft». Regionale hangijzers (verkeers- en leefmilieupro blemen, tussenkomsten ten bate van noodlijdende bedrij ven, etc.) hielden vier jaar lang haar aandacht gaande. Een en ander heeft, bij Miet Smet, te maken met het feit dat ze in de kamer en in de Vlaamse raad in heel wat kommissies vertegenwoordigd is, namens de CVP. Als Miet Smet, tijdens de perskonferentie in gezelschap van Wauter Vloebergh van De Voorpost, (delro) speakswoman, zoals ze zelf zegt. Het weten waard is verder dat Miet heel binnenkort 'de boer op' gaat, want niét wil zeggen dat ze in een nieuwe regering de landbouw- portefeuille zou ambiëren. Miet Smets kampagne is, in de komende weken, een aaneenschakeling van «Ten huize van»s: bij een partijlid of sympathizant gaat ze a.d.h. van lichtbeelden illustreren wat ze middels haar mandaat vermocht en vermég. Ook origineel, eigenlijk. Voor de zondag in Stekene te houden barbecue zouden al zowat achthonderd inschrijvingen zijn genoteerd. Wilfried Martens komt dan honderduit babbelen met Miet Smet en met de gewone mensen; de in toneelmiddens bekende Paul De Greyt is interviewer-van-dienst. Mangaanknollen op de zeebodem Méér dan vierduizend mensen heeft Miet Smet de voor bije vier jaar via haar dienstbetoon geholpen. Een zware job, die van politikus. Eigenlijk zouden buiten die éne voltijdse (en door het parlement betaalde) kracht nog eens een drietal medewerkers ter beschikking moeten staan om het allemaal in goeie banen te leiden, vindt ze. Die opvolging, die hulp is nodig, «zoniet verzand je in de dagdagelijkse problemen en loop je het risiko dat geen inhoudelijke politieke bijdrage meer wordt geleverd». Hoe diep soms gegraven wordt in de politiek moge volgend voorbeeld illustreren. België tekende op aandrin gen van Miet Smet een internationaal verdrag tot regeling van de ontginning van de zeebodem; niet enkel de rijke, maar ook de arme landen worden bij die exploitatie betrokken. Het is een belangrijk verdrag, zegt Miet Smet. Want uit de mangaanknollen die zich op de zeebodem bevinden kan men straks ongetwijfeld véél energie puren. Achterban werd militanter Miet Smet had het woensdag over een prognoze waarin de CVP én de SP in Waas elk twéé kamerzetels worden toebedeeld. Maar met dat vreemde systeem van apparen- tering weet je nooit. Als deze voorspelling bewaarheid wordt vallen zowel VU als PW (en ook Agalev) in het Waasland uit de boot voor de kamer... «Het vormen van een regering zonder de CVP zal niét gaan», zei Miet Smet nog bij het ontbijt. En de meeste waarnemers zijn van oordeel dat indien de CVP «erbij is», straks, de Lokerse volksvertegenwoordiger een minis terportefeuille krijgen kan. Maar wil ook de SP zijn minister, zijn Wése minister, niet terug? Wouter VLOEBERGH m> 4* plaats ROGIERS Werner Sinaai (Sint-Niklaas) 2° plaats SMET Franpois Beveren 4' plaats DE MEY Omer Sint-Gillis 6* plaats DE BONDT Ferdinand Sint-Niklaas 2* plaats VERDONCK Sint-Niklaas

De Voorpost | 1985 | | pagina 15