n> P-fraktie in OCMW-Sint-Niklaas ritisch over onderhoudsplicht onde Tafel Sint-Niklaas rganizeert Europese 'meeting' ^and over 't Land van Waas? Ward Ruyslinck, Louis Baeck en Poverello te gast bij Davidsfonds Sint-Niklaas ÏK Je Sint-Niklase Oud-Wezenbond vroeger en nu Reinaert als spel en happening De Voorpost - 6.9.1985 -17 bis socialistische fraktie binnen de OCMW-raad van Sint- tas heeft onlangs n.a.v. haar jaarlijkse beleidsevalua- scherpe kritiek geformuleerd bij het financieel beleid de CVP-VU-meerderheid en het lot van het ombuds- beetj /encei istprojekt. De fraktieleden Heyninck, Van Gijsel, a^te^ ssens en Van Havermaet hekelen het feit dat enerzijds t vrtx bespaard op de sociale uitkering, terwijl anderzijds jjj j| zo en door de toepassing van de onderhoudsplicht antal tregen gelden gebruikt worden om wat men noemt t uit t itigieuze kosten te financieren. Inzake de toepassing m ui de onderhoudsplicht wijst de fraktie op de groeiende Eigf warring bij de bevolking, het als een gevolg daarvan een b< „js schaarser wordend aantal kandidaten dat voorkomt 1- A'de wachtlijsten van de OCMW-rusthuizen, wat dan d tr van de onderhoudsplicht een nul- en op termijn aodig "cbt 6611 deficitaire operatie zou maken. Bedrii oppositie beroept zich hiervoor op een in opdracht van ver meerderheid verrichte studie, et Iers; fbouwkosten stand en rezulteerde uit de toe- ie aai iderdaad, de meerderheid passing van de onderhouds- Syst gt er niet onaardig in haar plicht. Bij het gros van de de I aaire beleidsdoelstelling, overige Vlaamse OCMW's zou vroc zuinig beheer, met over- zich, gezien het appel van ak Dj ende cijfers te illustreren, steeds meer zorgenbehoeven- nagaz werd 1984 afgesloten met den en de stijging van de le- namii batig saldo van ruim 27 vensduurte, in het domein van ven. oen frank. Belangrijk bij de uitkeringen een vermeerde- vanaf t vaststelling vindt de SP de ring van de uitgaven voordoen, nmen 'g hoe deze besparing werd Zo hoort het ook, vinden de n geli ïalizeerd en waarvoor ze socialisten, mstea ft dienen. Uit de toelich- Een doorlichting van de ar- die van de ontvanger blijkt moede in de stad Sint-Niklaas gaan twee derden van voormeld wijst uit dat een paar duizend jven I rag werd bespaard op de bewoners, veelal alleenstaan- hurei pven van de sociale bij- den, het maandelijks moeten van ledri x'taa c per ank r ma cdrij ik va pieer- R°nde Tafel 18 verwelkomt van vrijdagavond 13 tot retari idagnamiddag 15 september delegaties van een zestal ook ropese zusterverenigingen. Telkenjare komen de 'acht talen »ers' de klubs uit de steden die het nummer 18 lten igen bijeen en straks is Sint-Niklaas gaststad. Het het üatief tot zo'n 'meeting' ging trouwens van de Sint- ind. dase Ronde Tafel uit en de 18-klubs uit Saint-Malo buil ankryk), Wiesbaden (Duitsland) en Blackpool (Enge- d) deden meteen mee; later zouden Enschede (Nedër- :dr,iv d), Neufchatel (Zwitserland) en Sore (Denemarken) de v,° ernationale vriendenkring der achttien komen ver- 76.3 Ronde Tafel (Round Ta- zien te rooien met een leefgeld van 4000 tot 6000 frank. De SP van haar kant wil besparingen realizeren in de sektor bouw en verbouwingswerken. "De meerbouwkosten die de aan nemers in onze schoenen schuiven en die soms enkele miljoenen belopen, worden zonder kommentaar, zonder vragen beantwoord", aldus Laurent Burssens. Het OCMW-raadslid stelt vast dat de uitgespaarde som niet te rugvloeit naar de stadskas, maar moet dienen om "enkele gedroomde prestigieuze pro- jekten toch te kunnen realize ren". Er bestaan b.v. plannen om voor rusthuis en kliniek (Hospitaalstraat, De Meesterstraat) een centrale keuken te bouwen. De kost prijs daarvan wordt geraamd op een slordige 15 miljoen. Verwarring Zo'n twee jaar geleden, nog vóór een K.B. de onderhouds plicht omschreef, besloot de OCMW-mecrderheid van Sint- Niklaas tot de toepassing ervan volgens een zelf ontwikkeld berekeningssysteem dat uit ging van het netto belastbaar inkomen. Toen bleek dat het systeem van de onderhouds plichtigen een relatief zware 7.84. is een wijdvertakte organi- ie van mensen met verant- Bei ordelijke funkties in de ,r 1 iwereld en het sociale le- «k I. Vriendschap onder jonge e„ hu„ keflijd ïa„ 2, innen bevorderen; akt.v.te.l tot ia„ 'Be|,i6 is in ïiit verantwoordelijkheidszin driji rhe Leidinggevend De Ronde Tafel-leden bekle den verantwoordelijke, zeg maar leidinggevende funkties het maatschappelijk bestel tot 40 jaar. België is in vijf 'zones' gestruktureerd. Zone 1 .- valt grotendeels samen met de fendschap en begrip onder provfnclcs 0osl. cn West. +dcn cn volkeren bevorde- ^,aandere„ aonc 2 mct A de uitstraling van de werpen_Limburg 3 mct Bra. „^nnd lable-associatic tn heel 4 5 zjj^|oute[ Waa|„ "■wereld aanmoedigen Die gcwesKn lekten of doelstellingen wil n verwezenlijken middels De Sint-Niklase Ronde Tafel, op getouw zetten van bij- 18 dus, werd in 1957 opgestart nkomsten, debatten, etc. en de RT van Antwerpen 2 skriminatie op politiek, nam het peterschap waar. A. dsdienstig, taalkundig of ra- Orban was de eerste voorzit- lal vlak is daarbij uit den ter, Ch. Dollez de eerste se- im >zc. In 1950 werd de Associa- kretaris. De huidige voorzitter >n of Round Table Belgium van de Ronde Tafel 18 is Phi- i aai "gericht. De Sint-Niklase be- lippe Hanssens cn sekretaris is les ijfsleider Leo De Backer Bruno Vuylsteke. Managers, dee ik°) is één van de pioniers geneesheren, ingenieurs n deze associatie. e.d.m. maken deel uit van de Gus nuleren; samenwerking, agetf >nal. vereniging. Tweemaal per maand wordt door de Ronde Tafel vergaderd, in Huise Sorgvliet aan de Kalkstraat in Sint-Niklaas. De Ronde Tafel 18 van Sint- Niklaas nam het pctcrschap waar over andere Ronde Ta fels in Oost-Vlaanderen. Zo fungeerde Sint-Niklaas als 'peettafel' voor Lokeren 80 (opgericht in 1975), Aalst 46 (opgericht in 1962) en Zelzate 59 (opgericht in 1968) Het huidige nationale bestuur van de Round Tables wordt voorgezeten door Jeremy pa- gliero uit Vremde. In dat be stuur zetelt ook een streekge noot, Lokerenaar Mare Corne- lis. Sint-Niklazenaar L. De Backer was in 1966 ondervoor zitter en in 1967 voorzitter van het nationaal bestuur. W.V. financiële inbreng eiste, werd het begrip 'netto-belastbaar in komen' verlaten voor 'beschik baar inkomen', d.i. het netto- belastbaar inkomen min de personenbelasting. De foute interpretaties vanwege cie be volking - tengevolge van een zijdige persberichten, meent OCMW-voorzitter Van Ranst; als rezultaa van een vage, on duidelijke en ingewikkelde bij- drageberekening, oordeelt de SP - waren toen al niet uit de lucht. Om de heisa rond de onder houdsplicht tot bedaren te brengen gelastte de OCMW- voorzitter maatschappelijk werker Patrick Van Vlierberg- he een onderzoek in te stellen naar "de toepassing van de onderhoudsplicht en de in vloed ervan op het opnamebe- leid van bejaarden in OCMW- rusthuizen van groot-Sint-Ni- klaas". Op 10 april werd deze studie van de sociale dienst rusthuizen afgerond. De pers kon pas na enkele maanden en via alternatieve kanalen de hand leggen op het dokument. De besluiten van de onderzoe ker zijn dan ook vrij scherp. "De twee onderzoeken leren ons", zo bericht hij, "dat de toepassing van de onderhouds plicht en de opbrengst ervan nadelig werken op de wacht lijsten. Alhoewel een relatief laag aantal kinderen dient te betalen, is de bevolking ervan overtuigd dat iedereen moet bijdragen in de kosten. Deze vrees uit zich in het niét laten inschrijven op de wachtlijst." Van Vlierberghe wijst er ook op dat weinig kinderen veel moeten bijdragen, eigenlijk in het voordeel van een even groot aantal andere kinderen dat niets betaalt. Hij vreest dat uiteindelijk alleen nog maar gebrekkige bejaarden zich in een openbaar rusthuis zullen aanbieden: "De gezonde be jaarde met onderhoudsplichti ge kinderen, zal thuisblijven of zijn gading vinden in privé- rusthuizen". Wachtlijsten Door deze afname van de belangstelling is het sop de kool niet meer waard, zo wordt ook gesteld. Bij een vol tallige bezetting van het OCMW-rusthuis brengt de on derhoudsplicht volgens de nu geldende normen 4 miljoen 231.000 frank op. Elf onbezet te plaatsen, het aantal op de tcllingsdag van de studie, doen dit voordeel teniet. Meer niet- ingenomen bedden betekenen dus verlies. En dit gevaar is niet denkbeeldig: in één jaar tijd (februari '84 - februari '85) toont de wachtlijst een regres sie van 70 kandidaten. Om één kandidaat bereid te vinden, moeten gemiddeld tien huisbe zoeken worden afgelegd. Lui- dens de studie bestaat het ge vaar dat binnen een tijdspanne van drie jaar géén wachtlijst meer zal bestaan. Voorzitter Roger Van Ranst )p initiatief van CVP-senator ërdinand De Bondt had op 26 or- ugustus jl. een onderhoud k 'laats tussen een afvaardiging 'an de boeren van de Wasc ng inkcroevcr cn de Dienst Ont wikkeling Linker Scheldcoever an het ministerie van openba- werken. De Wase afvaardi- ing bestond uit senator Ferd. ij De Bondt, Jozef Van Remoor- tl, voorzitter, mevr. Christia- oc Thielman, Felix Verhulst, of juido Van Mieghcm, BB-op- ov 'ener Geert Storme ;j| Dolso was vertegenwoordigd n de persoon van inspekteur- encraal A. De Jonghe, die ak tjgestaan werd door hoofdir. Ja I Vanwijck, ir. Van Hoof, en Ie h. Verschelden. ontrust door de aankondiging, dat de baggerspecie voortko mend van de aanleg van de Bcrcndrcchtsluis (rechteroe ver), zal gestort worden op de linker oever. Volgens inlichtin gen van de Minister van Open bare Werken aan senator De Bondt zou het gaan om 2 mil joen kubieke meter zandachti ge specie, 2 miljoen kubieke meter zand en 600.000 kubieke meter slib. Ter hoogte van Doel zijn de voorbereidende werken al gestart. De Wasc afvaardiging kon ver nemen dat de werken in twee fasen zouden uitgevoerd wor den: een eerste in november van dit jaar. en een tweede van De boeren en hun politieke vertegenwoordiging hebben er geen twijfel over laten be staan, dat zij met deze gang van zaken helemaal niet inge nomen zijn. Ten eerste zou moeten aange toond worden, dat er geen bcr- gingsmogelijkhcden meer zijn op de rechteroever. Ten tweede dulden zij in geen geval dat de berging van Be- rendrechtspccic zou leiden tot nieuwe onteigeningen. Het kan evenmin door de beugel dat gronden die nu reeds ontei gend zijn maar nog in gebruik voor de landbouw, zouden onttrokken worden aan de landbouw, zonder dat zij nodig zijn voor de wezenlijke uit- meent dat i.v.m deze terug gang ook de uitbreiding van de ambulante gezondheidszorg in rekening moet worden ge bracht. Hij schat het aantal bejaarden dat zich dank zij deze faciliteit in het eigen mi lieu kan handhaven op 200. De voorzitter vertrouwt op een kering van de huidige trend. Op 21 augustus jl. liet hij een nieuw berekeningssysteem in voeren. dat van de Vereniging voor Steden en Gemeenten. Het verschil tussen dit systeem en het oorspronkelijke be draagt tot een paar duizend frank per maand en per gezin. Eén voorbeeld: een echtpaar met één kind ten laste van wie de man gehandicapt is en de vrouw werkt als bediende be taalde op basis van hun geza menlijk belastbaar inkomen (800.884 frank) oorspronkelijk een bijdrage van 1703 frank per maand voor het verblijf in een rusthuis van vader of moe der, met het nieuwe systeem nog slechts 818 frank. De SP neemt zich voor te blijven ijve ren voor de terugbetaling met terugwerkende kracht van dit verschil. Koude douche Het projekt Ombudsdienst is niet nieuw, het werd al tij dens de vorige legislatuur geopperd, maar verkreeg toen geen meerderheid. Geblok keerd door de CVP, stelt de SP-fraktie. Het projekt beoogt een decentralizatie van de OCMW-dienstverlening naar twee stadswijken toe. D.m.v. de direkte hulpverlening via de dienstencentra daar zouden een flink aantal overbodige op names kunnen worden ver meden Twee gebieden, één ten wes ten van de Parklaan en een ander ten noorden van het sta tion, werden door een BTK- team o.l.v. Pat De Buck door gelicht. Daarna liep het plotse ling mis. Laurent Burssens: "Men begon te beseffen dat dit projekt te veel armslag zou geven aan het OCMW en dat wou de Kristelijke Mutualiteit niet laten gebeuren. Als wij goed ingelicht zijn, cirkuleert binnen de CM nu een blauw druk van een soortgelijk pro jekt. Men heeft het initiatief dus in privé-handen willen houden." Toen in februari van dit jaar duidelijk werd dat het allemaal op niets zou uitdraaien, nam Fred De Roose, fraktieleider van de CVP en zowat de vice- voorzitter van het Centrum, ontslag als raadslid. Hij had zijn woord gegeven, hij zou loyaal blijven. Een argument waarmee het projekt in de koelkast werd gepraat was dat het opzet wellicht te duur zou uitvallen. Nochtans, meent de SP-fraktie, wist het bestuur zeer goed dat het een beroep kon doen op het Fonds voor Maatschappelijk Welzijn van Steyaert, afdeling bijzondere maatschappelijke projekten. Daarenboven zou de Koning Boude wijnstichting volgens Laurent Burssens oorspronke lijk bereid gevonden zijn om het ombudsprojekt financieel en met de inzet van een aantal personeelsleden te ondersteu nen. Wij hebben deze bewe ring gecheckt en ze klopt. Elf OCMW's werden indertijd weerhouden, Sint-Niklaas moest worden opgegeven we- Het OCMW-Sint-Niklaas in het nieuws. Pat De Buck leidde de BTK-ploeg die de ombudsdienst aan de hand van een behoeftenstudie moest koncipiëren. Hij stapte op, na maanden wachten op een duidelijke beslissing over de toekomst van het projekt. foto car ine) gens het uitblijven van een duidelijke princiepsbeslissing. De toegevoegde dienstverle ning werd in de maand mei gereduceerd tot een gering aantal initiatieven en bleef qua lokaliteit beperkt tot het rus thuis zelf. Daar kunnen de be woners zich nu terugtrekken in een leeshoek, worden maal tijdbedelingen georganizeerd en kunnen voortaan ook be zoekers.. en douche nemen. De SP-fraktie onderkent in de gang van zaken een poging van de kristendemokraten orrffhet openbaar initiatief ten voorde le van de eigen privé-sektor af te remmen, zonder op die ma nier haar benoemingspoiitiek in het OCMW te moeten opgeven. Het OCMW-bestuur houdt het bij de onbetaalbaarheid van de ombudsdienst, zoals die begin dit jaar werd gekonci- pieerd. Leo DE BOCK In het werkjaar 1984-85 kende de Sint-Niklase afdeling Hét ogenblik om iemand aan ken- en platenuitgaven. Naast van het Davidsfonds een heel druk bezet programma. Het het woord te laten die metter- de nieuwe uitgaven worden 110de werkjaar werd tot jubileumjaar verklaard, zodat daad mensen in de marge van immers voor het eerst ook de met de nodige luister enkele vieringen op het getouw onze welvaartsmaatschappij de boeken en platen van het vorig werden gezet - met groot sukses overigens. Het ledenaan- ™orele en matenele hulP biedI tal steeg tot boven de 450 en Leo De Meulenaer en zijn die zij in onze overgeorgani- seerde samenleving niet kun- bestuur mochten zich verheugen in een trouw en talryk nen krijgen: Dr Jan Vermei- gehoor bij de vele activiteiten. ren> de sexuoloog die de medi- Dit jaar gaat men op het elan van vorig jaar verder: negen sche wereld achter zich liet en aktiviteiten van uiteenlopende aard, die stuk voor stuk zich in «Poverello» totaal over- van hoog niveau zyn en een ruim publiek moeten kunnen geeft aan de armsten der boeien. men in onze hoofdstad. Dr. Vermeiren komt getuigen over zijn levenswerk. de jaarlijkse lente-uitstap naar een weinig bekend, maar mooi stukje Vlaanderen. De toegangsprijs tot de voor drachten is echt krisisgevoelig: 40 fr. voor leden, studenten. Traditiegetrouw wordt in het gewezen legerkolonel Herman najaar een geleide uitstap ge- Candries, komt op 28 januari maakt. Zondag 15 september spreken over de Derde Indus- gaat het naar het verre Voeren, triëie Revolutie in Vlaan- Een grondige en vredelievende deren. verkenning, deskundig gegidst Februari dan. De heer Men en aangevuld met een diamon- schaert komt op 18 februari tage. Om iedereen in staat te zijn (uiteraard gesonoriseerde) stellen op dit mooie stukje diamontage «Alle wegen leiden Vlaanderen verliefd te worden naar... Wenen» tonen. De sa- werd de prijs voor leden op mensteller van deze diareeks 100 fr., voor niet-leden op 200 wordt voorafgegaan door een fr. vastgelegd. Iedereen wordt reputatie van artistiek zeer van harte uitgenodigd, men hoogstaande toeristische mon- vertrekt om 7u45 voor het tages, wat een garantie is voor stadhuis. Je moet je wel laten een geslaagde avond met een inschrijven bij Leo De Meule- talrijk publiek. t naer. Berkenlaan 27, Sint-Ni- Precies één maand later, op 18 belangrijk punt in de jaarwer klaas, 03-776.66.23, bij wie je maart, zitten we volop in wat king van alle DF-afdelingen: ook alle verdere inlichtingen we vroeger de vasten, nu de ledenwerving. In Sint-Ni- kunt krijgen. (enigszins eufemistisch) de klaas zullen de ruim 20 wijk Veertigdagentijd noemen. Voordrachtenreeks Voor velen een tijd waarin Na deze aktiviteit «extra-mu- men door (relatieve) soberheid ros» houdt men het voor de ^)n solidariteit wil tonen met rest van het werkjaar groten- de minderbedeelde wereld. aanbod opgenomen. Wie üd wil worden (of blijven) koopt gewoon voor minimum 425 fr. en krijgt daarvoor meer dan waar voor zijn geld: de boeken en/of platen krijgt hij een flink stuk onder de winkel prijs en hij maakt meteen deel uit van de grote groep gezin nen (75.000) in Vlaanderen die het Davidsfonds sterk maken Bij het begin van de lente zal als kulturele vereniging en men bij Davidsfonds Sint-Ni- niet-partijgebonden Vlaamse klaas al aan uithollen toe zijn. drukkingsgroep. De leden ont- Na Poverello volgt alleen nog vangen ook, tien keer per jaar het tijdschrift en genieten via de lidkaart vermindering op allerlei plaatsen, gaande van schouwburgen tot pretparken. Daarenboven wordt in 1985, ter gelegenheid van het 110- CJP en 3 pas, 60 fr. voor jarig bestaan, aan elk lid dat anderen. Lidmaatschap Dichter bij ons staat een heel 'eel belangstelling voor de tentoonstelling, in het Koopcentrum Watisland, van de Oud-Wezenbond in Sint-Niklaas. )ie vereniging werd enkele weken geleden uitgebreid in het zonnetje gezet in De Voorpost. Schepen Werner Rogiers ield een toespraak en loofde de maatschappelijke bekommernis van de bond. Bij de opening van de expo waren nog anwezig o.m. PVV-volksvertegenwoordiger Anthuenis, ondervoorzitter Minsaerdt van de raad van beheer van het koopcentrum en p.r.-verantwoordelijke mevrouw Hermans. Voorzitter Dobbelaer van de Heropbeuringskring, roeder Tarcitius en vele andere, o.w. nog schepen Staf Van Daele, werden door de voorzitter van de Oud-Wezenbond >m hun inzet geloofd en geprezen foto's Delro) Ten derde verzoekt de afvaar diging het ministerie van open bare werken, te onderzoeken of het stortpeil niet kan opge trokken worden van 8 tot 12 meter. Op een oppervlakte van zowat 80 ha zou op die manier zeker 3 miljoen kubie ke meter méér kunnen gestort worden. Ten vierde mag de berging van specie uit de Berendrechtsluis niet met zich brengen, dat de verdere afwerking van het zuidelijke industrie- en haven gebied in het gedrang komt. zodat voortijdig het reservege bied zou aangesneden worden. De Wasc afvaardiging heeft aangekondigd, dat zij over de ze kwestie een harde aktie zal deels bij voordrachten, ver van het gure herfst-, winter- en lenteweer. Op dinsdag 24 september is een bekende Vlaming te gast. De meest gelezen hedendaagse Vlaamse auteur. Ward Ruys linck, komt in Het Centrum vertellen over zijn werk. Een buitenkans voor alle school- gaanden en andere geïnteres seerden om de schrijver van «Het Reservaat», «Wierook en Tranen» maar ook van minde re schoolhits als «Het Dal van Hinnom», De Boze «Droom», «het Medeleven» enz. in leven den lijve de waarheid achter zijn oeuvre te horen verkon digen. Minder belangrijk voor het «grote publiek», maar toch ty perend voor de vooraanstaan de rol die DF-afdeling Sint- Niklaas ook buiten de stad speelt, is de melding dat de afdeling op 5 oktober gastheer of «-vrouw» speelt voor de an dere Oostvlaamse afdelingen. Deze «gouwdag» vindt plaats in de bisschoppelijke normaal school en omvat vergaderingen en bestuursleden uit heel de provincie. De week na de verkiezingen komt een heel heet politiek hangijzer aan bod. De kabinetschef van de huidige onderwijsminister Cocns heeft het op vrijdag 18 oktober over de vraag of België het onder wijs al dan niet moet federalise ren. De heer G. Monard zal zeker heel relevante dingen kunnen vertellen over de oor zaak van onprettige wrijvingen tussen de twee kristelijke par tijen in dit land. Politiek-ekonomisch voer op dinsdag 19 november: Elverse- lenaar en KUL-prof Louis Baeck, een eminent Derde- Wereldkenner, komt spreken over zijn nieuwste (door het Davidsfonds uitgegeven) boek «Macht en Tegenmacht, een Sociopolitieke Visie op de Wereld». Opnieuw een portie ckonomic met een scheut federalisme in de eerste bijeenkomst in 1986. De minzame promotor van de Vlaamse luchtvaartindustrie. meesters hun leden bezoeken met het aanbod voor het nieu we lidmaatschapsjaar. Uit een verzorgde brochure zal men kunnen kiezen uit zo'n 60 boe ten minste vier boeken bestelt, gratis de uitgave van Reinaert De Vos met tekst van Clem Vermaere en illustraties van Gustaaf Van De Woestijne aangeboden. Een geschenk met een handelswaarde van 675 fr. Voor allerlei inlichtingen i.v.m. het programma en het lidmaatschap kan men vrijblij vend terecht bij voorzitter Leo De Meulenaer, Berkenlaan 27, Sint-Niklaas, tel. 03-776.66.23. Sint-Niklaas Vossestreken in het park, twee weken en negen toneelvoorstellingen lang. Reinaertkoorts bij de vele honderden medewerkers aan het massaspel dat in regie van laak Van der Helst voor het voetlicht wordt gebracht, nabij vijver en kasteel Walburg. Twaalf jaar later is hij er weer, Tibeert de kater. En Coppe de hen zal begraven, beweend worden. De leeuw en de leeuwin, de vos en zijn entourage. Dieren zijn precies als mensen. De gegevens zijn onderhand bekend: Jos Houbcn schreef de tekst. Fernand Van Durme zette een heel nieuwe muzikale adaptatie op de toonladder, Claire Panniez leidt een groep met wel vierhonderd sierlijk bewegende dansers En er is óók de zeer gewaardeerde inbreng van Vera Neels en Jeanne Smet (kostumes), Jos Loyens (maskers), Piet Velghe (klanktechniek), Jo Van Britsom (geluidversterking), Ben Van den Hende (dekor), Dirk Meid (rekwisieten), Raymond Schrijvers (figuratie), Mare Phlippo (belichting)'en Raymond De Roeck (grime advies). Gisterenavond was 't première, er zijn nog voorstellingen op 6, 7, 8, II, 13. 14, 15 en 16 september. Kaarten via tel. (03)777.26.81. De vossen, aanverwanten en sympathizanten kunnen zich na het massaspel gereedhouden voor de viering van zaterdag 21 september. Dan vindt in de Sint-Niklase stadszalen de zgn. Reinaerthappening plaats. Een soort bonte avond, in ernstige maar ook in leutige stijl, aaneengepraat door konferencier Walter Cantens en m.m.v. hammondorganist Buysse. De Mariakantorij, het volkskunstensemble van Boerke Naas, de Speelschaar Ossaert, dansgroep Clapaja: zij zetten het evenement luister bij. Nog tijdens de Reinaerthappening worden de prijzen uitgereikt van de auto- en wandelzoek tochten die n.a.v. het Reinaertjaar in Waas werden georganizeerd. Er wordt ook een fragment van hei Reinaertspel opgevoerd, maar naar verluid: zou men wel eens durven afwijken van de originele tekst. Steekt er een elektoraal addertje onder het gras? Het Reinaertspel meemaken kost 200 frank, de Reinaerthappening bijwonen (vanaf 19 u. die 21ste september) 50 frank Bellen naar nr. 777.26.81. De voorstellingen van het massaspel in het Sint-Niklase stadspark beginnen om 21 u. (wv) Reinaert klaar, en het dekor ook. Dit zijn nog stukjes dekor, podium en tribune. Maar gisteravond waren alle elementen van de puzzel in elkaar gepast en het Reinaertspel kon echt gestalte krijgen. Het enthousiasme bij de vele honderden medewerkers is alvast niet gering, (wv-foto Iv)

De Voorpost | 1985 | | pagina 17