Beveren in de greep van Sefken en de Geuzen Technische hoogstandjes op massaspel in Beveren Klaveren Aas-Beveren: ideeënwedstrijd levert woonwijk op Utfl Wish '84 350 wandelaars in Beverse achtdorpentocht Retrokermis in Fabriekstraat te Kailo Voor de honderden medewerkers aan het Beverse massas pel «Sefken en de Geuzen» is het nu nog maar een kwestie van uren: vanavond is er de première van een kijkstuk dat maandenlange voorbereidingen heeft gevraagd. De techni sche ploeg is atainds mei druk in de weer, de repetities zijn begin augustus van start gegaan. In het groene kader van het kasteel Cortewalle hadden we, tussen de repetities door, een gesprek met regisseur Leo Vertongen. YVim De Graef van de technische ploeg lichtte ons een en ander toe over de konstrukties die men rond het kasteel heeft opgetrokken. Technische hoogstandjes in feite, want voor het massaspel werden niet minder dan vier podia gebouwd. Puzzel Regisseur Leo Vertongen, die ook voor het eerste massaspel in Beveren werd aangetrok ken, ziet zijn taak zo goed als afgerond. «Tijdens de algeme ne repetitie heb ik nog wel enkele aanduidingen gegeven, maar tijdens de opvoeringen zelf laat ik het spel zijn gang gaan.^k reken dan op de figu ranten. zij moeten het op de scène waarmaken. Ik heb overigens het volste vertrou wen in hen. De voorbereidin gen zijn vlot verlopen, de sa menwerking kon moeilijk be ter. Ik ben evenmin nerveus: ik heb de regie gedaan, heb het geheel zien groeien en weet dat al die medewerkers het aankunnen». De repetities zijn inmiddels begonnen. Via de geluidsin stallatie wordt verteld dat de regisseur nog even weerhou den is voor een gesprekje met iemand 'van de gazet' Regis seur Vertongen ziet een mas saspel zowat als een puzeel: «Alle stukken zijn er, en we weten ook waar ze moeten komen. Het in elkaar steken kan uiteraard niet op één avond, dat vraagt urenlange samenwerking en een goede koördinatie». De regie van een massaspel vraagt nochthans méér inspan ningen, de moeilijkheidsgraad ligt aanzienlijk hoger. Regis seur Vertongen: «Er zijn bijna 480 mensen te zien op de scène, achter de schermen zijn ruim zeventig mensen actief. Bij de regie van een 'gewoon' toneelstuk is het resultaat veel al voorspelbaar. Bij een mas saspel weten we wel wat we willen, maar het is toch af wachten wat het resultaat gaat worden. Kleine details kunnen al aanleiding geven tot grote haperingen. Het onvoorzien bare trachten we wel zoveel mogelijk in te kalkuleren, maar het blijft toch een moei lijke regie. Dat komt ook om dat we op meerdere podia spe len. Dat is nodig om «dode momenten» op te vullen In het begin van het massaspel is er bijvoorbeeld een stoet en visueel is dat minder aantrek kelijk. Ook nogal statisch. Om dat op te vangen wordt er op andere podia gedanst en zijn er turners aan het werk». In to taal zijn er vier podia en regis seur Vertongen geeft toe dat hij aan de technische ploeg zware eisen heeft gesteld. «Het ene podium moest bovendien hoger zijn dan het andere om wille van de zichtbaarheid voor het publiek. De technische ploeg heeft echter voortreffe lijk werk afgeleverd», vertelt Vertongen. Volgens de regisseur is er wel degelijk belangstelling voor massaspelen. «Ik zie bepaalde kurves». vertelt de h. Verton gen. «Begin van de jaren vijf tig was er het ene massaspel na het andere, begin van de jaren zeventig was er terug een her opflakkering. Sinds een aantal jaren is er opnieuw veel be langstelling. Mensen die naar een massaspel komen kijken kan ik in drie kategorieën on derscheiden: één derde is fami liaal gebonden, vrienden en kennissen vooral; één derde is. plaatselijk; één derde zijn ge woon liefhebbers van het gen re». Vanavond zal regisseur Vertongen voor het eerst 'zijn' tweede massaspel te Beveren, drie kontainers hoog, kunnen meemaken. Vier hulpregis seurs zullen nog druk in de weer zijn om het geheel in goede banen te leiden. Verton gen steekt nog eens een vuurt je aan zijn onafscheidelijke si gaar. Hij ziet de opvoeringen in Beveren in alle rust tege moet. Technische hoogstandjes De technische ploeg is al maanden druk in de weer om het massaspel in optimale om standigheden te laten door gaan. Het gemeentebestuur is erg opgetogen met het initia tief van de Orde van de Pilo rijn en heeft, wat het gebruik van Cortewalle betreft, zo goed als «carte blanche» gege ven. De organisatoren hebben wel beloofd om alles in de oorspronkelijke staat te her stellen. De bodem van de wa terplas rond het kasteel is 'be werkt', er is zelfs een raam uitgenomen. Het grasperk zelf zal het hard te verduren krij gen onder het gegaloppeer van paarden Er werden vier podia opgetrokken, honderden me ters kabel moeten voor een perfekte geluidsweergave Massaspel in Beveren. Dit is de technische ploeg die nabij kasteel Cortewalle voor heel wat hoogstandjes zorgt. (Iv) zorgen. Wim De Graef van de techni sche ploeg: «We hebben me tingen gedaan om alles op punt te stellen. Dat is zondagnacht gebeurd. De lichttorens heb ben we ook meteen vastgean- kerd. we willen op alles voor bereid zijn, zker nu er tijdens recente feestelijkheden in Tongeren een aantal torens naar beneden zijn gekomen. We nemen geen risiko's». Voor het massaspel werden de konstrukties gedeeltelijk over de waterplas rond Cortewalle opgebouwd. «Onder het wate roppervlak is er nagegaan hoe het gesteld was met de bodem. Die wal wel min of meer effen, maar toch niet meteen geschikt om er zomaar stellingen in te gaan neerzetten. Om tot de nodige stabiliteit te komen hebben we tien betonnen pla ten van twee op twee laten afzinken», vertelt Wim De Graef. «Voor de buizenstellin gen werd een industrieel bouwer onder de arm geno men. Er werden uiteraard ook berekeningen gemaakt: we willen vooraf weten hoe een konstruktie reageert wanneer daar bijvoorbeeld vijftig figu ranten op en neer staan te huppelen. De loopbrug bou wen was toch wel het moeilijk ste karwei. De voorbereidin gen hebben weliswaar aanzien lijk wat tijd in beslag geno men, maar over stabiliteit hoe ven we ons niet de minste zorgen meer te maken» Ook het leger heeft aanzienlijk wat materiaal geleverd. Om de honderden figuranten te kun nen opvangen en over de nodi ge kleedruimte te kunnen be schikken zijn in het park van Cortewalle niet minder dan ne gen tenten opgetrokken: zeven van 5 op 5 en twee van 10 op 5,5 meter. Wim De Graef: «In mei zijn we begonnen met de voorbereidingen: materiaal bestellen en de nodige bereke ningen maken. In de laatste week van juni zijn de bouw werken begonnen. Er worden nogal veel massaspelen geor ganiseerd en het nodige mate riaal bijeenbrengen leek soms een probleem te worden. Om dat wc tijdig de nodige afspra ken hebben gemaakt zijn er geen moeilijkheden gerezen». Voor geluid en licht is er in totaal zo'n zes kilometer kabel getrokken. Naar het tenten kamp toe is er een geluidsver binding. Op viedomonitors kan men daar het gebeuren ook volgen. De gemeentelijke brandweer heeft ook verdien stelijk werk geleverd. Van het korps waren niet enkel duikers aktief. de brandweer gaat ook zorgen voor een fontein die bij de apotheose in werking zal worden gesteld. «Die fontein hebben we al uitgetest. De waterstraal gaat zo hoog als het kasteel. Het zou me niet verwonderen indien de ge meente zou vragen, die fontein te behouden», vertelt Wim De Graef. Tijdens de repetities al heeft het grasperk zwaar te verduren gekregen van paarden. «Het diensthoofd van de plantsoe nen, de heer Van Bortel, heeft ons al verzekerd dat we ons geen problemen moeten ma ken. Het grasperk moet toch opnieuw worden ingezaaid en binnen drie weken is er van al Beveren. Nog tot 15 september kan je in kasteel Cortewalle gaan kijken naar de drukte van het massaspel tentoonstelling over het Beleg van Antwerpen in 1585. Herman Cools hield vorige vrij dn niets meer te merken», besluit een gelegenheidstoespraak. De heemkundige kring Het Land van Beveren zet dei Wim De Graef expositie op het getouw. (Iv) Dit weekend, 6, 7 en 8 september en volgend weekend 13, 14 en 15 september, worden op reusachtige tribunes in het domein Cortewalle, zo'n tienduizend bezoekers verwacht voor wat het grootste en spektakulairste theatergebeuren moet worden in Beverens ryke geschiedenis. De massa spelpsychose heeft het Waasland te pakken. De Orde van het Pilorgn, en het «Feestkomitee» van de gemeente voeren om en bij de wallen van het kasteel een gigantisch openluchtspel op met 80 akteurs, 30 ruiters en zo'n vierhonderd figuranten. Op vier podia wordt een evokatie gebracht van het Beveren uit de periode 1542-1585. Regisseur Leo Vertongen, ver grijsd in het vak, leidde de voorlaatste algemene repetitie. «Het is een grote puzzel», zegt hij. «De stukken liggen ge groepeerd», we moeten ze nog enkel in elkaar schuiven. Het gaat er wel koortsachtig aan toe. De lichttorens (2 masto donten van 12 meter) waren iets te laat geleverd zodat heel de maandagnacht moest door gewerkt worden met de plaat sing en africhting van de spots. Het reuzeschilderij van Bob Hermans moest nog opgehan gen worden, de podia bekleed, de laatste zetstukken geschil derd. Een heel tentenkamp moest nog worden opgetrok ken in de omgeving van het scoutslokaal om dc spelers voor en na het spel op te vangen, te kleden en te shminken. In de Gcrvenstraat is het een af en aan lopen van akteurs en figuranten die hun kledij ko men afhalen. Die was immers zondag nog gebruikt in stoeten te Brugge en het Boerenkrijg- spel te Overmerc. Ruiters te paard stormden nog even een podium op om het dier de nodige gewenning mee te ge ven Ko-regisseurs schreeuw den bevelen, klaroenblazers zoeken de trap naar de torens van het kasteel. De slotscène moest nog in el kaar worden gezet, het défilé der 600 met de Rubensmars en Het Ros Beiaard galmden door de luidsprekers. Maar Vertongen trok rustig aan de sigaar en stelde iedereen ge rust. Hoewel... Een extra-re- petitie donderdagavond hing wel in de lucht. «Het enige wat ons nog kan parten spelen is de regen», meende de regisseur, en hij liet de geluidsband starten. De grootste play-backshow van het jaar kan beginnen! Belangstelling Er is heel wat gedaan om de grote massa naar Beveren te lokken. Publiciteit werd ge maakt op reuze plakkaten langs dc weg. op auto's en langs vensteraffiches. Twee perskonferenties werden gehouden en ook via de scho len werd grote ruchtbaarheid gegeven aan dit historische massaspel. Broeder Walter Mertens en broeder Marcel D'Hooghe organiseerden een geslaagde kleurwedstrijd. Drieduizend deelnemingsfor mulieren werden verspreid in de kleuter- en lagere scholen. Een 110-tal prijzen worden uit gereikt voor de beste inzendin gen. Ook wat betreft sponso ring, werd niets aan het toeval overgelaten. Drieduizend brie ven werden gestuurd, met de bede om financiële steun. On danks alles kwam de kaarten- verkoop maar traag op gang. Dit is echter begrijpelijk voor een openluchtgebeuren. Wal ter Mertens kon maandag toch optimistische cijfers voorleg gen. Groepen van Antwerpen meldden zich reeds en het sa menvallen met Sint-Niklaas hoeft op zich niet als konkur- rentie beschouwd te worden. De Pilorijnerorde trok ook reeds op bezoek naar Antwer pen 1585 en naar Overmere. Klantenbinding misschien, waaroai niet.. «Tussen Reus en Geus» Tegelijkertijd met het massa spel in de hovingen van Corte walle, richt dc Heemkundige Kring Het Land van Beveren in de tentoonstellingszaal van het kasteel een expo in om trent de herdenking van de gebeurtenissen in 1585. Her man Cools stelde te dezer gele genheid een brochure samen omtrent dit onderwerp. Heel wat dokumentatie werd daaraflet Si samengebracht. Historici! Dirk Vereist leverde hierin ec^ groot aandeel. Burgemeester Marcel Van Aa opende vorige zaterdag ze tentoonstelling. Hij feli teerde de inrichters voor initiatief. «Nooit voorin kwam de naam Beveren zovi over Antwerpse lippen», hij. Nooit was de belangstc ling voor eigen volk en strei zo «in» als nu. De tentoonstc ling toont portretten va Alexander Farnèse, Willei Van Oranje, Filips II en ande- Maximiliaans. Gravures Het t stellen de Beeldenstorm voor en werken van Pieter Breughel geven sfeerbeelden uit de zes tiende eeuw. Ook twee aui thentieke «hellebaarden) dat tijdperk zijn te bewonde ren De brochure «Tussen Reus en Geus» telt 71 bladzij den. ze is te koop tegen 100 fr. bij H. Cools, Kasteeldrecf de oi Beveren. £3. Wie nog meer wil weten over TOor de rijke geschiedenis van Be veren, raden we aan om ook het massaspel te gaan bekij ken. Kaarten tegen 200 fr zijn te koop bij W. Mertens, Grote Markt 30, Beveren, tel. 03- 775.80.38. Ingeval één der ge plande voorstellingen wegens slechte weersomstandigheden vervalt wordt ook gespeeld op maandag 16 september. Het i ran Afgelopen zondag hadden afwezigen ongelijk. Het was laar was de heer Den Boer uit Samen met enkele wan- hecriijk wandelweer en in de Beverse polders was er een Oosterhout Nederland. dclklubs uit het Waasland gezellige animatie tijdens de achtste achtdorpentochten, Deze prachtige organisatie had moet getracht worden deze Ingericht door de gemeentelijke sportraad ran Beveren. heel konkurrentie van de achtdorpentochten uit te bou- j r i u wereldkampioenschappen be- wen tot een echte traditie. Be- Hoewel grote wandelklubs ontbraken kwamen toch to n stuu„,cden Suy, Smct cn an. 200 moedigen inschrijven voor de grote afstanden. 50, 30 verdient voor volgend jaar dere inrichters verdienen dit of 20 kilometer. De kleinere tochten van 10 en 5 kilometer heej wat m^r belangstelling ten zeerste kregen een 150-tal deelnemers. Onderweg vormden diver- (wvdv) se drankgelegenheden, volksspelen en een sportkwis een leuke afwisseling. De prijsuitreiking vond plaats Als groep werd o m. gelau- in de cafetaria van de sporthal werd: het Sint-Martinuskoor in de Klapperstraat en werd uit Beveren als grootste groep bijgewoond door burgemees- van dc deelgemeente Beveren. ter Van der Aa, schepen Van Bestuurslid Jozef Londoz Vrijdag 13, zaterdag 14 en zon- gratis. Inleg 150 fr. Overmeiren, schepen Bosman mocht uit de handen van de dag 15 september gaat de vier- Zaterdag 14 september- wan en schepen Smet. burgemeester een ereplaket in de retrokermis in de Fa- delzoektocht door Kalló inge- Voorzitter André Van de Vel- ontvangst nemen. Ook De briekstraat door te Kallo. De ncht door de personeelsvcreni- de leidde de proklamatie. Als Lachende Klomp uit Nieuw- straat is dan verkeersvrij. jongste deelnemer werd kerken, waarmee volgend jaar Dank zij de toezegging van de Koentje Van Eeckhoven ge- zal samengewerkt worden voor jn de Fabriekstraat gevestigde lauwerd. Deze knaap is amper deze organisatie, en RWK uit klubs, middenstanders en Inco 4 jaar en stapte zonder morren Waasmunster kregen erete- js men erin geslaagd een geva- de 10 kilometer mee. kens. rieerd programma aan te Vanaf 13 uur volksspelen en OucUlc wandelaar was Leon Voor de sportkwis waren de bieden. versnaperingen door klobe en Deneve (1905). Hij presteerde winnaars Geert Staut, H Vrijdag 13 september: om middenstanders, het op zijn tachtigjarige leef- Rummens, F Rummens en 19.30 u schieting op de liggen- Vanaf 15 uur* muzikale rond rijd de 20 kilometer af te Bart Van de Velde de wip in café «De Polder- Rang door de 'fanfare en majo- leggen. De «verst komende» wande- vriend»: 2 x 3.100 fr 1.000 fr rettenkorps St.-Cecilia Sint- Kruis-Winkel (Gent). Vanaf 19 uur is er in café Scaldis volksbal. Zondag 15 september om 10 uur hoogmis voor de parochia nen, gevolgd door de histori sche processie O.L.Vrouw- van-Viktorie naar de kapel van het Zand in de Fabriekstraat. Vanaf 13 uur: volksspelen door de klubs en middenstan ders cn rommelmarkt van en door de jeugd. Om 15 uur muzikale rondgang door fanfa re Kunst en Vreugd uit Doel. Om 16 uur prijsuitreiking lau reaten Via Secura. Verder: optreden van volks kunstgroep Lange Stien uit Be veren, demonstratie africhten politiehonden door dc klub «Zo'n meester, zo'n hond» (Sint-Gillis-Waas); opstijgen warme luchtballon op dc ter reinen van SV Inco. Vanaf 19 uur volksbal in café Scaldis. Tijdens dc kermisdagen zorgt discobar 't Karwiel voor dc Beveren. De ornitologische ver(miging^e_Witt£j^eeuwerik_vienl£jiaar^2il£jj^£j2i^LilJ^^liitii^ta Aan de Lindelaan-Grote Heistraat in Beveren werd in juni gestart met de bouw van dertig woningen. Half september beginnen de wegeniswerken daar. Projekt Klaveren Aas krijgt op heel originele w(jze gestalte: het is het resultaat van een «wedstrijd ideeën sociale huisvesting» (kortweg: Wish) die in 1984 werd uitgeschreven. Op 31 augustus werd door gemeenschapsminister Jacky Buchmann de eerste steen gelegd van de Klaveren Aas-wijk. Wonen in 't groen Landmaatschappij staat in men krijgen via de maatschap voor de realizcring van dit pro- pij de kans, een eigen woning jekt. Deze instantie werd er- te verwerven, kend door de Nationale Land- In het Beverse bouwde de maatschappij. «Een aangena- Waasse Landmaatschappij 56 me woning bezitten midden woningen aan de Bosbcek, 51 een kader van groen maakt huizen aan de Hoge Wegel in een faktor van menselijk even- Haasdonk en 126 woningen wicht uit dat meer en meer aan de Van Puymbroeklaan in noodzakelijk wordt», zo rede- Mclsclc. Weldra worden aan neert men bij de Waasse Land- de Krabbenhoek (Heiveld maatschappij Dc mensen met straat-Donkerstraat) in Bcve- ging van Pioneer; inschrijving 100 fr in café Verbrande Os tussen 10 en 11 uur. Prijsuitrei king in café Het Sas rond 18 De in 1936 opgerichte Waasse een eerder bescheiden inko- ren 35 percelen te koop ge- Voor het uitbreidingsprojekt Klaveren Aas ging het huisves tingsministerie scheep met de Waasse Landmaatschappij. Vijfentwintig ontwerpen wer den ingediend en uiteindelijk sleepte het Gentse Studieteam voor Architektuur en Design de eerste prijs in dc wacht. De architektuurwedstrijd voor sociale woningbouw werd over alle Vlaamse provincies ge spreid. Bedoeling was, de so ciale woningbouw nieuwe im pulsen te geven via het stimu leren van onderzoek en experi ment. Beveren moest de Oost- vlaamsc eer hooghouden. Eenheid en diversiteit De woonstratcn van de nieuwe wijk monden uit op pleintjes, en dat is bij de jury in goeie aarde gevallen. Zowel hori zontaal als vertikaal zijn een heid en diversiteit troef, en ook dat beviel de jury. «De sterk doorlopende onderbouw- strook straalt rust cn bescher- Beveren. In de omgeving van de Lindenlaan-Grote Heidestraat metselde minister Jacky ming uit en biedt een waardige Buchmann van huisvesting de eerste steen van de wijk Klaveren Aas Men herkent vooMkhtcre cn^meer ceïndivi behalve burgemeester Van der Aa ook voorzitter Julien Vergeylen van de Waasse dualizcerdc bovenbouw,, al- Landmaatschappi. (Iv) dus nog het juryrapport. steld; hier gaat het ook om een sociale verkaveling. Tot nu toe heeft de Waasse Landmaat schappij al 502 leningen toege staan in het Land van Waas e 72 daarvan situeren zich i groot-Bcveren; dat voor wat dc laatste twaalf jaar betreft. Wie een huis in de Klaveren Aas kopen wil betaalt voorlo pig 2.250.000 frank, te verho gen met btw cn grondprijs. Op 1 augustus waren 190 kandi daat-kopers ingeschreven. (wv) 18 - 6.9.1985 - De Voorpost

De Voorpost | 1985 | | pagina 18