Frere Pachters: wat een vertoning! 28 - 6.9.1985 - De Voorpost Berlare. Bij het planten van de vrijheidsboom was er nog vreugde bij de bevolking (jj) Berlare. De eerste opvoering bijgewoond door 1.600 toeschouwers (jj) «Al moet ik mijn zoon de 200 fr nog geven, maar komen kijken moet hij. Dat is het mooiste wat ik de afgelopen jaren in de streek gezien heb.» «Ik heb zeker 5 keer zitten huilen!». «Hebt ge de marktscène gezien op het laatste, dat deed me nogal iets, zeg!». Enkele van de reakties gehoord na de voorstellingen van vorig weekend te Overmere van Frere Pachters. En inderdaad: Frere Pachters is iets prachtigs geworden. Hoog niveau Klokslag 21.00 uur startten de vertoningen. Dat is op zich al een prestatie en tekenend voor het streven naar or ganisatorische perfektie die heel het openlucht spel kenmerkt. Toch be gon de eerste vertoning met een klein schoon heidsfoutje. De kerkklokken van Over mere zijn defekt zodat men niet op de negende slag kon beginnen. Voor de 2de opvoering was dit euvel al verholpen: het klokgelui werd op band opgenomen. Op de voorstelling zelf is eigenlijk niets aan te merken. Het verhaal steekt goed in elkaar en is op geen enkel moment langdradig. De akteurs en figuranten, waarvan de meesten voor de eer ste keer op de planken stonden, hebben zo naar dit openluchtspel toege- leefd, dat er echt natuur lijk en overtuigend ge speeld wordt. Zelfs be roepsmensen die de ver toning zagen, gaven toe dat 'Frere Pachters' op een hoog niveau ge bracht wordt. Dat alles vooraf opgenomen was, bevorderde de verstaan baarheid en bleek ook voor de spelers geen moeilijkheid, integen deel. Over de technische kant van dit openluchtspel niets dan lof. Het po dium is ronduit prach tig. Spijtig dat het weg zal moeten. De kostu- mes, waarvan de meeste door eigen mensen ge maakt zijn, mogen zeker gezien worden. En waar zij al die rekwisieten ge haald hebben? Vermoe delijk is er bij de Over- meerse bejaarden geen enkele schop, dorsvle gel, kruiwagen of lan taarn meer te vinden. Het licht en de klank brengen de nodige ak senten in het spel. Er wordt duidelijk met pro fessioneel materiaal en met bekwame mensen gewerkt. En wie was er niet onder de indruk van de grime, vooral dan bij de peststoet? «Geen stormenge- weld...» Zaterdagavond, 19.45 uur. Een hevige regen bui valt over Overmere. Even ontstaat er onrust bij de mensen van het openluchtspel "Frere Pachters'. De spelers, van wie de meesten al gekleed en geschminkt zijn, schuilen in de ten ten. De hoftaferelen gaan gewoon door... Na een half uur lijkt het ergste voorbij. De tribu ne is ondertussen nok- vol gelopen. «We spe len!», zegt regisseur Luk Vernimmen. Op het podium wordt zagemeel gestrooid opdat de ak teurs niet zouden uit glijden. Het eerste speeluur blij ven de weergoden gun stig gestemd. Dan, op het moment dat in het stuk een onweer op komt, wordt de klank band met echte donder en bliksem beantwoord. Het moment kon niet be ter gekozen zijn. De re genvlagen volgen de ene na de andere. 'Frere Pachters' gaat echter on verstoorbaar verder. Het publiek blijft zitten, in de ban van het gebeu ren, wat dichter bij el kaar geschoven, beschut onder regenjassen en paraplu's. De akteurs zijn hierdoor zo onder de indruk dat ze het stuk zo goed mogelijk blijven spelen. «Vanavond hebt ge mij bewezen, van klein tot groot, dat ge echte ak teurs zijt!» zei een ge lukkige regisseur ach teraf. «Ge hebt het pu bliek gegeven waarvoor het gekomen is, een goed toneelspel. En het pubhek heeft het geap precieerd. Slechts enke len zijn weggegaan» Enkelen beginnen dan een variante te zingen van het slothed van het boerenkrij gspel'O Krui8e, den Vlaming': «Geen hand zal u schen den, geen stormenge- weld, dat 'Frere Pach ters' ooit nedervelt». In de ban van "Frere Pachters' Wie de laatste dagen Overmere binnenreed, waande zich in een Frans dorp. Op vele hui zen hangen Franse vlag gen. Andere inwoners voelen eerder het boe renkrij gbloed door de aders stromen en hin gen de vlag van de bri- gants buiten. In ver schillende winkelramen zijn brigants te zien. Overmere staat achter Frere Pachters, dat is duidelijk. Vele mensen en verenigingen hebben hun steun aan deze on derneming gegeven. «De geest van onze voor ouders is geruime tijd in Overmere weergekeerd. Laten we die geest van samenhorigheid behou den» zegt Parebo-voor zitter Johan Lateir. Overmere stond echter niet alleen. Ook vanuit de andere Berlaarse deelgemeenten Kalken, Wetteren e.a., is heel wat hulp gekomen: me dewerkers, maar ook fi nanciële en materiële hulp. Wat van 'Frere Pachters' het langst zal overblij ven is wel de band die de afgelopen maanden ge groeid is tussen al wie er aan meegewerkt heeft. «Regelmatig als ik bui ten kom en mensen ont moet, is er direkt die we derzijdse blik van 'gij doet ook mee, hé'. Zelfs al ken ik die mensen niet van naam, toch is er iets gemeenschappelij ks Dat alleen al maakte het de moeite waard meege daan te hebben», zei Kat- rien Schepers onlangs. Ook de regisseur bena drukt dit: «Ik heb nieu we vrienden gemaakt: dat is naderhand de grootste verrijking die me te beurt kon vallen». De mensen van Parebo, die het allemaal in bewe ging hebben gebracht, hebben aangetoond dat ook in een kleinere ge meente iets groots kan uitgebouwd worden. Zij weten echter heel goed dat zij dit niet alleen konden. «Bedankt, vrienden!», besluit Jo han Lateir zijn voor woord in de program mabrochure. «Het was een onvergetelijke tijd. Laten wij de opgedane ervaringen samen ver der uitbouwen tot een nog grotere verstand- Berlare. Ofschoon de Fransen alle religieuze aktiviteit hadden verboden, ging er toch nog een processie uit (jj) houding en niet alleen in ons klein Overmere. Laten wij hopen dat 'on ze' Frere Pachters iets meegegeven heeft aan allen die deze gebeurte nis meegemaakt hebben.» Overmere en de boe renkrijg krijgen natio nale belangstelling Overmere is de laatste weken verschillende ke ren in alle media ge noemd. Het openlucht spel Frere Pachters is voor de Donkgemeenten dan ook een goede rekla- me geweest, alleszins be tere dan het Nieuwdonk- projekt dat tot nu toe was In radio, TV, in alle kranten en in vele tijd schriften werd over het openluchtspel gespro ken of geschreven. Af fiches werden verspreid van Hasselt tot Oosten de. Maar ook de boe renkrijg kreeg door het openluchtspel een ver nieuwde belangstelling. In onze geschiedenisboe ken gaat men nogal vlug over deze histori sche gebeurtenis over, ook al omdat ze uiteinde lijk maar een goede 2 maand geduurd heeft. Veel onderzoek is over deze periode dan ook nog niet gebeurd. «De Boerenkrijg werd verge ten omdat hij in het te ken stond van het An cien Régime, welke men in de 19de eeuw be schouwde als 'roemloos ten onder zijnde ge gaan'», schrijft Marijke Mortier, die als weten schappelijk medewerker aan het Boerenkrijgmu- seum verbonden is. Volgens haar was de wet op de conscriptie, de opeising van jongens vanaf 25 jaar, de recht streekse aanleiding tot de opstand. Een echte boerenoorlog was het ei genlijk niet: zowat alle sociale klassen deden er aan mee, tenminste in de dorpen. In de steden was men niet zo geneigd te gen de Fransen op te ko men. Dat zou uiteinde lijk ook de reden van de nederlaag worden: de brigants verloren teveel bij hun pogingen om kleinere steden als St - Niklaas, Dendermonde, Aalst, Mechelen, e.a. te veroveren. De godsdienst was het hoofdbestanddeel van de traditie waarvoor men vocht, maar niet de oor zaak of de doorslagge vende faktor», staat in de programmabrochure. Ook over het begrip 'va derland' zouden ver schillende opvattingen bestaan hebben. De enen wilden terug naar de Oostenrijkers, anderen liepen achter het vaan del van de Brabantse Omwenteling of zelfs achter de Oranjevlag van Nederland. Of de do minerende klassen van vroeger, adel en geeste lijkheid, een aandeel hadden is niet zo duide lijk, maar kan veronder steld worden, gezien zij toch hun privilegies hadden verloren door de komst van de Fransen. In 'Frere Pachters' wordt de strijd voorge steld als de opstand van het volk tegen repressie en uitbuiting en voor het behoud van de eigen Vlaamse waarden Wat ook de reden moge geweest zijn, het feit dj zovele Vlaamse mensa gewone mensen 'v kennen zelfs him nan* niet', zegt Frere voa hun vrijheid opkwam» tegen een oppermacht ge bezetter, en er zelf voor stierven, is zeke waard om herdacht t worden. Nog 3 voorstellingen Wie nog niet de gelegen heid kreeg om 'Fren Pachters' te bekijken, heeft daartoe nog 3 kan sen. Op vrijdag 6, zater dag 7 en zondag 8 tember te 21 u. stip worden de laatste voor stellingen gegeven Voortgaande op de reak ties van vorige week, ze ker een aanrader. Kaarten kunnen nog besteld worden op de nummers 091/67.50.39 of 091/67.53.41 Daarna zal er enkel nog de video-opname zijn. Ook deze kan nog altijd besteld worden op hel secretariaat van Parebo, Kruisstraat 2, of na de opvoeringen, in de bier- tent. Niko Keppem

De Voorpost | 1985 | | pagina 28