irm^' J h-" INDOOR SATELLIET-CIRCUIT IN TOPSPIN TE ZELE bruinen s hei kun je h tuur. D veri en he sesn g, het an v' or min der, »ander zelf [ertlagn Abb jdelpac d. De iinitia Scheldedrec hoeveel jon iceft gestuui Galenus e k 15. Savanl Schcldcdrccf 'opspin 21 ei 48 - 6.9.1985 - De Voorpost Het was voor vele ingewijden geen geheim meer dat Ilse De Ruysscher ooit de hoogste top van het Belgisch tenniscircuit zou bereiken. Pessimisten dachten er anders over omdat het hen zeer moeilijk leek om eerst de humaniorastudies en nadien de hogere studies van licentiate lichamelijke opvoeding optimaal te kombineren met toptennis. Maar iedereen, zowel de sympathisanten als de zwartkijkers, heeft tot zijn grote voldoening kunnen vaststellen dat de Dendermondse Ilse De Ruysscher op een schitterende manier de nationale titel behaalde. De adepten van de tennissport hebben zonder twijfel gevolgd hoe Ilse doorheen de kwartfi nales en halve finales van het Belgisch kampioenschap kwam. Toen zij ook nog de finale won tegen de nogal wat jongere Sandra Wasserman puilden de berichten uit van loftuigingen en eloges over de manier waarop Ilse uiteinde lijk de landstitel veroverde. Zij ontpopte er zich tot de kom- pleetste en taktisch knapste speelster van het land. De fina- lecijfers liegen er niet om: 6-3, 6-0. De Belgische kampioene resi deert aan het Krijgem, vlakbij de Gentsesteenweg in Dender- monde en in haar eigen huise lijke omgeving voerden we een gemoedelijk gesprek tussen de prachtige bloemtuilen en de trofee, gekregen van haar me- deklubleden van KAVD. De hartelijke ontvangst van de gastvrouw en de fikse aperitief van de «pater familias» nood den ons tot gezellige kout op een bijzonder smaakvol terras. Het is dan blijkbaar toch moge lijk om studies te doen en te tennissen op een hoog niveau? - Ik volgde latijns-weten- schappen aan het Sint-Vincen- tiusinstituut in Dendermonde en behaalde er mijn diploma in 1980. Op dat moment, ik was toen ongeveer achttien, was ik B-4/6. In 1984 promoveerde ik als licentiate in de lichamelijke opvoeding aan de Vrije Uni versiteit van Brussel met grote onderscheiding en behaalde ook het aggregaat om les te geven in het hoger sekundair. Ondertussen volgde ik ook op- leidingskursussen om compu- Ilse De Ruysscher: en nu naar Japan... (v) Ilse De Ruysscher: een laatbloeier? (v) Tennis. Ilse De Ruysscher, onze medewerker, Kristof, Hedwig en Eric De Ruysscher (v) ters tc bedienen. Tijdens die vier jaar aan de universiteit werd ik B-15. Het valt dus wel te kombineren, vooral natuur lijk als je lichamelijke oplei ding volgt. Naar welke sporten ging uw voorkeur uit? - Ik specialiseerde me in ten nis en Alpijns skiën. Op ten nisgebied behaalde ik het BLOSO-diploma derde graad van tennistrainer. Aan de uni versiteit maakte ik mijn proef schrift over tennis met «Prona tie en endoratie van de slagarm tijdens de slagfaze van de ten- nisservice. Een driedimensio nale, cinematografische bena dering». Voor wat het Alpijns sldën betreft ben ik animator van het BLOSO, ben ik «Initiateur de club«-franse methode en moni- teur van het A.D.E.P.S., der de graad. Wat doet U nu met al die diploma's? - Ik ben nu assistente aan het Hoger Instituut Lichamelijke Opvoeding van de Brusselse universiteit met een pedagogi sche opdracht. Dat wil zeggen tennisonderricht, zowel theo rie als praktijk en algemene begeleiding. Ik begeleid ook de Belgische jeugdtop in bin nen- en buitenland en dat zijn geen doetjes meer: Sandra Wasserman (B-15), Stephanie Storme (B-0) en andere Tanja Gordts. Hoe is uw tenniscarrière eigen lijk begonnen? - Toen ik twaalf was, begon ik te tennissen bij KAVD Den dermonde. Later volgde ik de gewestelijke federatietraining van de heer Morjean. In Ant werpen kreeg ik nationale V.T V.-training van I. Van Aken en op mijn achttiende was ik B-4/6. Tijdens die vier jaar aan de universiteit werd ik dus B-15 nadat ik lessen gekre gen had van Jos Christiaens en José Craenhals aan de tennis- akademie. Sinds 1982 speel ik interclub in eerste nationale voor RTC Laken (Wemmei) met Mabille, Gabriel en Du- mont. Dat zijn natuurlijk be langrijke punten die een loop baan fel beïnvloeden. Niet dat ik niet graag in Dendermonde speel, maar de tegenstander leert je ook wel wat cn dat is alleen maar mogelijk bij topklubs. Na een intensieve wintertraining in 84-85 behaal de ik dan de Belgische kam pioenstitel. Ik ben nu geselektioneerd voor de «Federationcup 1985» in Ja pan en die heeft plaats van 26 september tot 13 oktober. On ze coach is de tienvoudige Bel gische kampioene Michèle Gurdal. Is dit de eerste internationale selektie? - Nee, vroeger ben ik met de universiteit ook al op reis ge weest. Zo nam ik deel aan de Universiades van Boekarest (Roemenië) in 1981, van Ed monton (Canada) in 1983 en die van Kobe (Japan) in 1985. En de toekomst? - Ik wil mijn mogelijkheden maximaal gebruiken en uittes ten door deel te nemen aan het internationaal circuit. Daar door kan ik ook mijn weten schappelijke vorming toetsen aan de praktijk. Want tenslot te loopt het allemaal een beet je dooreen. Ik zou ook mijn ervaring en kennis willen ge bruiken om via de federaties de jeugd optimaal te vormen Ilse De Ruysscher v) en te begeleiden. Misschien droom ik er zelfs van om later een eigen tennisschool uit te bouwen, maar daar komt na tuurlijk heelwat bij kijken. Anderzijds wil ik ook mijn bijdrage leveren tot weten schappelijke onderzoeken en eventueel zelfs doktoreren. Bent u opgegroeid in een sportieve familie? - Hoewel vader als bouwkun dig ingenieur en beheerder van het studiebureau S.W.B. voor al met cijfers en plannen van wegeniswerken te maken heeft, heerste er thuis toch een sfeer die op het sportieve ge richt was. Mijn vader was in zijn jeugd- en studententijd op vele kaatsbanen te zien als groot-midden of achterman en later werd hij een fervent ten nisspeler. Momenteel is hij dus een «veteraan». Maar ook moeder heeft het in de sportwereld ver geschopt, of liever gegooid. Zij behaalde tijdens haar licentiaatsstudies l.o. de nationale titel in het diskuswerpen, wat toch niet niks is. Zij is bovendien in het tennissen nog steeds C-30 ge- katalogeerd. Zij is het vooral die tijd noch geld gespaard heeft om mij te laten mee draaien in de vele tennistor nooien die her en der georga niseerd worden. Wie daarin een beetje wil meedoen moet er immers veel voor over heb ben. Ook voor de vele trai ningsuren in oost en west heeft zij geen moeite gespaard. Ik kon werkelijk in een rustige en komfortabelc atmosfeer mijn sportloopbaan waarmaken. Zij heeft werkelijk alles gedaan wat in haar mogelijkheden lag. Het is misschien omwille van die voortdurende inzet en het begrip van het gezin dat Sabine Collin over Ilse nog onlangs schreef: Du blé qui lentemenl mürit d celui qui vienl d matu ration». Vele tomooileiders omschrij ven Ilse als een van de sympa thiekste tennisters die ze op hun banen krijgen. Zij geeft niet alleen blijk ban beroepsernst, maar is in de omgang met me despeelsters een voorbeeld van begrip en waardering. Wij zien dat toptennis gemak kelijk gesponsord wordt. Is dat voor u ook zo? - Voor de heren op topniveau is het tamelijk gemakkelijk om een sponsor te vinden, maar voor de dames ligt het wel enigszins anders. Er zijn wel sponsors te vinden. Ik ben er trouwens zeker van dat een nationale titel toch niet te ver waarlozen is voor de publici teit, of niet soms? Misschien wat vrijpostig, maar zijn er buiten tennis ook amoe- reuze ambities? Ze lacht haar tanden bloot. - Momenteel zijn er geen zor gen op dat gebied. Alles zal wel een normaal verloop ken nen. Ik laat er in elk geval mijn slaap niet voor. Al zijn er dan kandidaten genoeg. Maar het inds enige tyd organiseert KAVD-tennisklub een Fair- "1ay Jeugdtornooi dat genoemd werd naar twee be stuursleden die de oudste Dendermondse klub veel te vroeg moest missen: Guy Piret en Gaston Van Biesen. Dit tornooi staat open voor de jongens en meisjes van de tennisklubs uit de omgeving: Galenus, Hof ter Burst, Savanti, Vlaskia, Scheldedreef, TC Hamme, TC Zele, Topspin en uiteraard KAVD zelf. Het is met een merk waardig enthousiasme dat Lieve De Meersman en Jacky Wielandt zich ieder jaar inzetten om de meer dan honderd deelnemers twee dagen aangenaam bezig te houden. Het tornooi mocht dit jaar trouwens rekenen op een rekord- aantal spelers. Om aan iedereen de kans te De allerkleinsten, van tien jaar geven twee keer (minstens) te of jonger, hadden zich met spelen werden er voor elke acht aan de administratieve ta- leeftijdskategorie ook troostin- fel aangeboden. Merkwaardig gen voorzien. is hier wel dat de jongste inge- schrevene, Michel Liévois Bij de jongens (Vlaskia) de finale speelde te- Martinn Ffrlrhmid.'_ Topspin en die uiteindelijk verloor met 4/1-4/0. In de hal ve finales zagen we ook nog Bert De Decker (KAVD) en Christophe De Smet (Zele) aan het werk. De troosting werd gewonnen door Cornel Verbeiren (KAVD) tegen Fi- lip Baert (Topspin). Miniemen Vijftien popelende miniemen gingen uitmaken wie er de bes te (van N.G. tot C 30/2) van de streek is. Tom Roels (Schelde dreef) die bijna op het tennis veld geboren is won de finale tegen John Janssens (Hof ter Burst) met de eigenaardige 6/ 4-0, 6-6/3 cijfers. We vermoe den dat Tom er in de tweede set met zijn pet naar gegooid lueerden ook nog Reggy Beir- naert (Topspin) en Gert Meersman (Vlaskia). De troosting werd gewonnen door Yves Verstrepen (Topspin) te gen Sam Stilten (Vlaskia). Kadetten Er kwamen zich twintig kadet ten aanbieden voor de tafel van Jacky en Lieve. Christo phe Platteaux van Galenus won de finale met 6/5 - 6/2 tegen Kurt De Leenheer (Vlaskia), wat erop wijst dat blonde Kurt zich niet zomaar heeft laten doen. Wim Van Kerckhove (Hof ter Burst) en Reggie Cornelis (Galenus) wa ren de andere halve finalisten. Wim Tulkens (Topspin) won de troosting tegen Jan Hallez Scholieren Hans Van Den Broecke van Galenus won de finale met 6/4 - 6/5 tegen Luk Van Moeseke (Galenus) en die uitslag wijst erop dat het een spannende strijd werd. De scholieren wa ren trouwens met de meeste kandidaten komen aandraven: 28. In de halve finales waren ook Erwin Poffé en Bruno Janssens aan het werk. De troosting werd gewonnen door Joël Tassent (Galenus) tegen Thierry Van Ingelhem (Savan ti) Deze reeks werd dus dui delijk beheerst door de Hamse jeugd van Galenus. Juniores Gert Drieghc (Hof ter Burst) mocht op het hoogste schavot je nadat hij in de finale Domi nique Philips van Galenus met 6/1 - 6/3 had geklopt. De ge blokte, maar atletische Gert heeft al heelwat overwinnin gen op zijn palmares. Peter Leemans en Tom Vergauwen waren de andere halve finalis ten. Erik Van Marcke van de Scheldedreef won de troosting tegen Filip Vandcrmeersch van TC Hamme. Veertien ju niores waren er komen opdagen. MeLsJ< deronsje: Ida De Bruyn won van Greet De Jaegher met 6/2 - 1/1 (opgave). Katrien Van Damme cn Anja Bontinck speelden ook de halve finale, al is dit een groot woord voor een reeks met amper zeven deelneemsters. Danielle Wal- rave won de troosting tegen Anja Bontinck. Kadetten Achttien pronte kadetten meldden zich aan en de Vlas- kiaanse meiskes voerden ook hier het hoge woord. Muriel Saerens won de finale tegen Leentje Lejon (Savanti) met 61 2 - 6/3. Michèle Grillaert (Ga lenus) en Inge Van Den Breen (Vlaskia) speelden ook de hal ve finale. Eva Reynaert (KAVD) won de troosting. Scholieren Alweer de vlag van Vlaskia aan de mast met Mireille De Bruyn, die weliswaar in drie sets - Veerle Dierickx (TC Hamme) klopte met 3/6 - 6/2 - 7/2. Karine Verhulst (Savanti) en Veerle Van Den Breen (Vlaskia) speelden ook hun rol in de halve finale. De troosting werd gewonnen door Karen Goubert (Scheldedreef) tegen Wendy De Corte van dezel" Tennis. Ilse De Ruysscher droomt al van Japan (v) Juniores Annemie Daelman van Hof ter Burst redde de vrouwelijke Lebbeekse eer door Ann Van Moeseke in de finale te ver slaan met 6/5 - 6/5. Zij heeft daarvoor blijkbaar heel wat in spanningen moeten leveren. Els De Block (Savanti) en Ann Michels (Hof ter Burst) waren de andere halve finalisten. In ge D'Hacse won de troosting tegen Greet De Proft en daar mee was die wedstrijd een on deronsje van TC Misschien is het interessant even na te tellen hoeveel geren elke klub heeft naar het tornooi. Hof ter Burst elk 15, 20, Vlaskia 19, 13, TC Zele 4, Topspin KAVD 10. Al die jongeren hopen natuur lijk dat de KAVD-bewindslii ook volgend jaar aan hen zul len denken en dat ook dan dc zon weer van de partij zal zijn. Van 14 tot 22 september staat het tenniscentrum Topspin centraal voor de kwalifikaties van het indoor satelliet circuit georganiseerd door de Belgische Tennisbond. De pré-sclekties van dit 25.000 dollar, tomooi vinden plaats te Luik. De kwalifikatiewedstrijd hieropvolgend in Topspin behelsen enkel - en dubbelspel. Bij de 32 deelnemers waaronder heel wat buitenlandse spelers hoort dc nationa le top met Bernard Boilcau. Jan Van Langendonck, Alain Brichant en de winnaar van de Bormanbeker voor juniors. De wedstrijden starten op zaterdag 14 en zondag 15 september vanaf 10 u. Tijdens de weekdagen wordt er gespeeld van 13u30 tot 21 u. De halve finales en finales zijn voorzien op zaterdag 21 cn zondag 22 september respektievclijk om 14 u. en 17 u. De 16 overblijvende spelers komen in aanmerking voor de finales in Waregem. In dit tomooi wordt gespeeld naar ATP-punten en e< zal er toch wel eens van Hgt \ise reeds te komen. de Spaanse zon. Een diende vakantie, dat wel. Vergezelt er iemand Ilse naar best wat ontspanning Japan? gebruiken na die toch sic - Waarschijnlijk heeft Hed- kampioenschappen. wig. mijn echtgenote wel enige streek en allicht gans belangstelling, zegt vader Eric gaan nu uitkijken hoe De Ruysscher, al gaven de an- alleen in Japan zal deren niet direkt een ant- maar ook hoe woord. Tenslotte kunnen ik- verdere tennisloopbaan zelf en mijn zoon Kristof wel zal zijn. enkele - meer mannelijke - - In elk geval zal ik gerechten klaarmaken. tionale titel niet zonder stoot afstaan, zegt ze zellfcerdagn Terwijl wij deze reportage lezen Alfons geme< STEEKKAART Naam: Ilse DE RUYSSCHER Geboorteplaats en -datumMERCHTEM 13.07.1962 Adres: Krijgem 11, 9330 DENDERMONDE Tel. 052121.37.24 Burgerlijke stand: ongehuwd Talen: nederlandstalig - vlot Frans en Engels noties van Duits.

De Voorpost | 1985 | | pagina 48