Belastingen verlagen te Aalst? Leedse Henderickxen géén kandidaat bij deze verkiezingen alsterse Jaarbeurs lokte 9.000 bezoekers zi's en SS-ers gewenst te Aalst Hopplukdag te Meldert dertiende Antiekbeurs 't Apostelken te Aalst K.P.-Dender vraagt «eerherstelmanifestaties aardegemse en stekene te verbieden v onckr uiter s iet opendeurdagen AGALEV-lijsten voor verkiezingen Aalsterse PW-Jongeren en kommunautarisering van onderwijs Antrakt in «Odorama» te Aalst De Voorpost - 6.9.1985 - 5 e vernieuwde Keizershallen werd de opkomst van de jekers liefst 8.000 eenheden groter dan verleden jaar. In 37.000 naar 45.000. laatste jaren was het streefcijfer normaal 40.000 doch Jwerd zelden gehaald. Rekordopkomst was er eens met Is op donderdag 29 oogst waren er bijna 6.000 mensen :r geweest dan vorig jaar op hetzelfde tijdstip zodat de Iwachtingen hoog gespannen stonden. Met topoptre- s als die van Rob Denijs en Will Tura werd dan de I00 bereikt. k attraktieprogramma, «aangepaste shows» op verzoek k de exposanten sloeg duidelijk in. Ook het drankver- pik ging crescendo. Wat echter belangrijker is werd dat 1 optredens als dat van de Ier J. Logan en van The meloes een publiek naar de Hallen werd gehaald dat |t tot het «vaste kliënteei» van de Jaarbeurs kan worden lekend. tls trouwens ook vorige jaren werd onder de exposan- Seen enquête verspreid over de diverse aspekten van de beurs. Resultaten hiervan krijgt U eerlang. LH (i ei Onafhankelijkheidsfront un dat op zaterdag 7 sep- er in een zaaltje aan de iderenstraat een aantal nationale nazi's en SS-ers samenkomen. Iets tegen o.m. Edgard Hoog- (SP) in de jongste ge iteraadszitting protesteer de t Te meer omdat blijkt dat lf sl urgemeester niet bevoegd wei n dergelijke samenkomst J v< trhinderen. Nazi's en SS- i Be destijds de wetten met oetcn traden stukjes worden nu door g<x ghuys dan ook deze para- ivet ie situatie aanklagen pl lorlog duurt langer dan de ock ide dat er nog overleven- teer van zijn. De gruweldaden len immers aan de volgen- neratie doorverteld. Na- elf zorgen er verder door btiviteiten door dat hun iden in de herinnering le- ig worden gehouden. De lust van Oradour, het rden van de onschuldi- ivolking van een -dorpje in het Ardennenoffensief lastogne en Stavclot blij- ■nze weerzin opwekken is tijd dat die Uebermen- een geweten wordt ge schopt, want ze kennen geen berouw», besluit Hooghuys. Niet te verbieden De burgemeester beaamt dat hij dit niet kèn verbieden. Wel kan hij de politie inschakelen om de orde te handhaven. En aan wie tegelijkertijd deel zou nemen aan een bloemenhulde vraagt hij alleszins toch het hoofd koel te houden, Anny Dierick (ex-VU) betreurt dat dergelijke blinde haat 40 jaar na de repressie nog steeds woedt nadat Oscar Redant (PW) zich heeft afgevraagd hoe het godsmogelijk is dat dergelijke samenkomsten nog worden gepland. Jan Caudron (VU) relativeert: het gaat om een 50-tal senioren en hun dame die koeken ko men eten en koffie drinken. Van enig opsteken van fascis me is hier geen sprake. Anny Dierick betreurt dat «idealisten zelfs niet meer kun nen samenkomen» maar Willy Van Mossevelde (VU) zegt dat niet de cafébaas de samen komst heeft verboden doch dat de organisatoren zelf de zaak hebben afgelast LH orspronkelijk gestart met vijftal antiquairs exposan- kende deze beurs door de D heen een gestadige groei, we heden met 11 expo- 31 en het kruim van de regio- m antiekwereld kunnen aan- en. lhoewel deze beurs eerder is qua aantal exposanten, 11 ebrachte kwaliteit is des te er, zodat zij ook dit jaar D r de grote massa naar Mijl- ,"n k zal lokken. Tevens is de- icurs geen monopolie van 1 of andere "bond van anti 's", maar KOSI zelf sclek- dc deelnemers, met kwa- als enige sclektienorme J? e veertien exposanten die ~j deze beurs deelnemen zijn n" Van der Hacgen uit Merel- e. Antiek Navarro uit v.t st. Van Licrde J. uit Aalst, Robberechts uit Impe. Kuituur, Ontspanning, Sport en Inspraak orga- t te Mijlbeek in 't Apostelken by de O.L.Vrouwpa- iekerk haar I4de Antiekbeurs die in Aalst en omge- I steeds veel belangstelling wekt. Etienne Beulens uit Varsena- re. Geert Praet uit Erpe-Merc, Antiek Gudrun uit Gent, Hen- drika Galle uit Opwijk, Antiek Valmy uit Melle, De Ro uit Oudegcm, Izegrim uit Loke- rcn-Daknam en Antiek Celes- tine Saey uit Lede. De Antiekbeurs is toeganke lijk op zaterdag 14 september van 13 tot 22 u., op zondag 15 september van 10 tot 22 u en op maandag 16 september van 14 tot 22 u. Op vrijdag 13 september opening door schepen Juliaan Vinck te 20u30 met receptie. De toegang tot de beurs is gratis. Op zondag 22 septem ber volgt dan de jaarlijkse Prondclmarkt met muzikale animatie en optreden van "D'Apostelen". Toegankelijk de ganse dag. (L.H.) Aalst. In de schuur kreeg de moderne verhakkelingsmachine veel bekijks (a) Aalst. Staatssekretaris De Keersmaecker van Landbouw moet men geen foefjes vertellen over de hopteelt (a) Aalst. Heel wat bezoekers wilden ter plekke meemaken hoe hop wordt geplukt en verwerkt (a) Onder een mild doch soms weifelend septemberzonnetje kreeg de opendeurdag op het hopbedrijf Walter Van Brempt, Horingstraat 4a te Meldert verleden zondag 3.000 bezoekers. Kenners maar evenzeer mensen die met de hopteelt onbekend zijn en voor wie het geheel dan ook een veropenbaring werd. In een sfeer van spontanëiteit zelfs landbouwminister De Keersmaecker bewoog er zich totaal ongedwongen, als Assenaar en brouwer is hij met de materie bekend kon men er onder deskundige leiding van Herman Sacreas kommentaar krijgen bij de problematiek van de hopteelt, de «lochting» bezoeken, het manueel plukken, «bellekcnéén» meemaken als in de tijd van toen maar uiteindelijk gekonfronteerd worden met de unieke pluk- en droogmachine die de ranken omtovert tot droge bellen. Zoals er bvb in Chicago de zwijnen heelhuids in de machine gaan en het vlees er finaal ingeblikt uitkomt. Waarbij kon genoten worden van oven- en pannekoeken begoten met streekbieren. Ondertussen gingen de pronosticken over de prijs die de boeren van hun hop dit jaar zouden «krijgen» hun gang. Invoer van Chinese hop is een clement dat samen met de Beierse, de Tsjechische en de Amerikaanse een geduchte rol kan spelen. Helpt de hop de boer er dit jaar bovenop? M.M. zaterdag 7 en zondag 8 Roland. tember 1985 houden de Op zondag 8 september 1985 'd< fdegemse Vonckruiters hoeven de huismoeders zich 'a i tweede opendeurdag aan voor een keer niet uit te slo- station te Baardegcm. ven, want vanaf 11.30 u tot 1981 werd deze vereniging 13.30 u kan u bij de Vonckrui- 0 ericht, omdat men merkte ters genieten van hun bar- 'd er in de gemeente een becue. kifeiendc interesse was voor Vanaf 14.30 u kan u kijken beoefenen van dc paarden- naar een brede waaier van dc- rt. Opdat dc talrijke plaat- monstraties en attrakties, jkc ruiters niet langer zou- waarbij vooral het achttal, de l moeten uitwijken naar Kür op muziek door George liggende gemeenten werd Jonkergouw, de demonstratie- 8 december 1981 de jongste les van 't Hoefijzer uit Opstal, de verschillende gespannen, het carrousclrijden door Cler- |na wekelijks is dc klub aan ckenshof uit Essenc en het werk op haar oefenterrein, jachtparkours uw aandacht een aantal zondagen per verdienen. Ondertussen kan u ook meege nieten en supporteren voui de verscheidene groeperingen die het in de ruitcrspelen tegen Dc militantenvergadering van de K.P.-Dender, in vergade ring bijeen te Aalst op 26.8.1985, sluit zich eenparig aan bij het protest van het Onafhankelijkhcidsfront en vele andere verenigingen van politieke gevangenen, oud- strijders en oudweerstanders, tegen dc door oud-oostfront strijders en SS'ers geplande manifestaties tot «ecrherstel- aktiviteitcn» zijn een onaan vaardbare provokatic vanwege mensen die bij het oorlogsge beuren de kant hebben geko zen van de bezetter en van de vijanden van ons volk, en die zich hebben schuldig gemaakt aan onnoemlijke misdaden te gen de mensheid. Ook vele kommunisten en anderen uit onze streek zijn slachtoffer ge worden van de fascistische on derdrukkers en hun handlan gers. In hun naam en in naam van alle strijdcis tegen het fas cisme vroeger en nu vragen wij met klem dat deze zogeheten «eerherstelmanifestaties» door dc bevoegde overheden radi- kaal zouden worden verboden. Dc militanten van de K.P.- Dender sluiten zich tevens aan bij dc oproep van het Onaf hankelijkhcidsfront tot een bloemenhulde te Aalst op het Vredeplein op zaterdag 7.7.1985 om 14.30 uur en te Stekene op zondag 8.9.1985 te 12 uur. Elke rechtgeaarde demokraat kan niets anders dan deze fas cistische provokatic veroorde len. Wij rekenen er dan ook op dat de bevoegde overheid deze schandalige manifestaties zal verbieden. Met achtingsvolle groeten. neemt zij deel aan provin- Ie tornooien. n het vervoer en de noodza- lijke infrastructuur te bekos- ce fn. zal men op zaterdag 7 mekaar opnemen tx Member tussen 18 en 22 uur En als u 's zaterdags niet veel m Men genieten van de hcer- ;u ate barbecuespijzen Tus- geluk had in de «ezclskoers» krijgt u een nieuwe kans. twee maaltijden in kan u Om 17 uur heeft u misschien 19 uur kijken of meerijden weer honger? Geen nood, dc een heuse «Ezclskoers», een barbecue wordt opnieuw aan- le ektakulairc discipline gezien gestoken zodat u kan smullen a onberekenbaarheid van de- tot 20 uur., dieren. Als armen en benen Dc kaloriecn die u dan teveel r kwijt Agalev, anders gaan leven, stelt volgende kandidaten voor bij de op zondag 13 oktober te organiseren verkiezingen. Kamer van Volksvertegen woordigers EfTektieven: 1. Luc Pletinckx, Geraards- bergen; 2. Frieda Dc Wael, Meldert; 3. Annemie De Wit- te-Seminck, Aalst; 4. Lieve Hameryck, Aalst; 5. Luc Peersman, Gent; 6. Frans De Schrijver, Denderleeuw. Plaatsvervangers: 1. Luc Van Lierde, Aalst; 2. re; 3. Laurent Peleman, Ge- raardsbergen; 4. Luc Goubert, Meerbeke; 5. Lieve Steenhaut- De Brul, Ninove; 6. Frans De Schrijver, Denderleeuw. Senaat EfTektieven 1. Gilbert Van Ransbeeck, Meldert; 2. Roger Pendelaerc, Nedcrzwalm; 3. Agnes Mar- tien, Geraardsbergen; 4. Mar cel Dc Clerck, Oudenaarde. bergen; 2. Roger Pcndelaere, Nederzwalm; 3. Gilbert Van Ransbeeck, Meldert; 4 Mark Kcppens, Ronse; 5. Chris van Nuffel, Dendermonde; 6. Mar cel De Clercq, Oudenaarde. Provincieraad Kiesdistrikt Aalst 1. Piet Van Schuylenbergh, Aalst; 2. Annemie De Witte- Seminck; 3. Joost Callebaut, Meldert; 4. Lieve Hameryck, Aalst; 5. Jos Van Herreweghe, Erpe-Mere; 6. Luk Van Licr de, Aalst; 7. Frieda De Wael, Meldert; 8. Omer Gcvaert, Geraardsbergen. (L.H.) De gemeenteraadszitting van verleden dinsdag had wel veel punten op de dagorde, een honderdtal plus liefst 15 interpellaties. Naar gewoonte nam raadslid Denayer (VU) daarvan het merendeel voor zijn rekening waarbij het wel eens tot driftiger woorden kwam. Raadslid Dolores Baita (SP) hield een pleidooi voor verla ging van de belastingen. Spreekster stelt dat de SP zich steeds tegen de enorme verho ging van de belastingen heeft verzet. In 1982 betaalde de Aalstenaar gemiddeld 8.200 fr doch in 1984 werd dat 12.000 fr. Een stijging met 50% in twee jaar. Baita stelt dat de door de meerderheid gehan teerde cijfers om de verhoging te motiveren veel negatiever waren dan in de realiteit. Be lastingverhoging zou niet no dig zijn geweest in dergelijke omvang. Uiteindelijk zou de verhoging moeten dienen om de uitgaven te kunnen verho gen, zegt het raadslid. In september 1983 werd haar voorstel om de belastingen te verlagen verworpen, meerder heid tegen minderheid. Uit de rekening 1984 zou nu blijken dat de stadskas een dermate hoog overschot vertoont dat belastingen kunnen terugge schroefd worden. Ze stelt dan ook voor de aanvullende per sonenbelasting die in 1983 van 6% naar 9% werd opgedreven terug te brengen tot 7%. De opcentiemen, reeds vermin derd van 2500 naar 2400 wil ze verminderen tot 2200. Bij de begroting! Schepen van financiën Robert De Pauw zegt dat belastingen en begroting elkaar de hand moeten geven. Bespreken van verlaging van de belastingen kan best maar dan bij de be spreking van de begroting. Men kan de wagen niet vóór de paarden spannen waarmede hij alludeert op een vroeger op de avond gevallen gezegde. Om deskundig te werken moet de weerslag op de begroting vooraf gekend zijn en dat is nu (nog) niet het geval. De rijks ontvanger verstrekte nog geen nauwkeurige cijfers. Vandaag kan daaromtrent geen beslissing, althans geen gemotiveerde beslissing geno men worden. De schepen belooft wel dat daartoe kommissievergaderin gen zullen worden gehouden en beklemtoont dat alle par tijen uiteraard naar verlaging van de druk op de bevolking streven. Amenderement Wanneer raadslid Baita de stemming over haar voorstel vraagt stelt burgemeester Uyt- tersprot daar een amepdement bij. Stemmen dat over belas tingverlaging zou worden ge stemd bij het opstellen van de begroting. Iets waarbij de SP zich onthoudt doch de andere partijen vinden zulks goed. Als dan het voorstel van Baita zelf ter stemming wordt gelegd en door de meerderheid weg gestemd, onthoudt zich frak- tieleider Edgard Hooghuys zeggende dat over de voorge stelde cijfers qua belastingver laging in de SP-fraktie niet werd gesproken. LH Art. 59 bis... Alle kranten en tijdschriften die zichzelf res- pekteren, hebben er de laatste weken reeds uitvoerig over be richt en de diverse standpun ten die worden ingenomen door de politieke partijen n.a.v. de aangekondigde grondwetsherziening in vierkleurendruk weergegeven. Dat er in het kader van een doorgevoerde federalisering werk moet worden gemaakt van een opsplitsing van het onderwijs, kan niemand nog betwisten. Het onderwijs, van welke strekking dan ook, is immers de hefboom bij uitstek van al wat met kuituur te ma ken heeft. Dat het vrij onder wijs hierdoor eventueel de bo venhand zou halen, mag in principe geen enkel bezwaar vormen, mits de nodige waar borgen worden ingeschreven en dat door wijziging van art. 17 van de grondwet, een soort art. 6 bis «après la lettre». De bijdrage van Prof. H. Van Impe, hoogleraar aan de VUB, in de krant «Het Laatste Nieuws» van 27 augustus, kan niet volledig worden bijge treden. Prof. Van Impe neemt hierin stelling voor een regionalise ring zonder grondwetsherzie ning, en dit omdat art. 59 bis reeds ruim genoeg zou zijn en enkel 7 uitzonderingen zou voorzien die nationaal blijven. Deze optie lijkt geen rekening te houden met de realiteit. Dat het onderwijs reeds in '71 ward opgesplitst, althans in begin sel, kan niet worden betwist. Dat de ingelaste uitzonderin gen (o.a. al wat de schoolvrede aangaat...) het principe volle dig uithollen, al evenmin. De praktijk heeft dit voldoen de aangetoond. Een herziening van art. 59 bis lijkt dan ook de enige uitweg te zijn om de zelfstandigheid van elke gemeenschap inzake schoolproblematiek uiteinde lijk te waarborgen. Zelfs de meest fanatieke nationalist kan niet ontkennen dat de belan gen van beide leefgemeen schappen nogal vaak té ver uit elkaar liggen. Dat het onder wijs hierdoor zou worden ge domineerd door de Katolieke zuil is een konsekwentie die in alle eerlijkheid moet worden doorgetrokken. Het zou de vrijzinnigen de kracht moeten geven zich als nog tegen het katoliek blok te verenigen, weliswaar zonder op een nieuwe of vernieuwde schoolstrijd aan te sturen. Daartoe kunnen de nodige waarborgen ingebouwd wor den in artikel 17 van de grond wet. Een geregionaliseerd schoolpakt zoals het reeds be staat onder de vorm van een kuituurpakt zou moeten gerea liseerd worden met o.m. toe zicht op de verdeelsleutels bij de financiering van bestaande wetten. Dat meteen ook artikel 131 voor herziening vatbaar zou worden verklaard, kan moei lijk worden aanvaard. Het zou niet alleen een grondwettelijke en historische vergissing zijn maar tevens een politieke ver mits een achterpoort zou wor den gevormd om de ingevoer de waarborgen makkelijker te herzien en meteen het hele konstitutionele bestel op losse schroeven te plaatsen. Als het de bedoeling zou zijn van de CVP om na elke verkla ring van herziening van de grondwet de tussenkomst van de kiezers aan kant te schuiven (zoals nu verplicht is) dan kun nen de PW-Jongeren dat al leen als een poging zien tot het verder doordrijven van politi sering van ons bestel. Jong-Liberalen zullen zulks nooit dulden. LH Vandaag vrijdag start filmclub Antrakt het nieuwe sei zoen. Met voor de eerste maal in het 8-jarig bestaan uitsluitend 35 mm-films vertoond in de komfortabele zaal 2 van cinema Feestpaleis. De try-out tijdens vorig seizoen wees uit dat de overgang van 18 naar 35 mm voor sukses zorgde. Was het aanbod interessanter, dc speeldata meer geschikt of speelt de betere akkomodatie hierin de hoofdrol? Alleszins heeft Aalst een filmpubliek voor niet-kommer- ciële films dat «Antrakt» een reden van bestaan geeft. Nachtvoorstelling Vandaag vrijdag 6 september vanaf 23 u nachtvoorstelling met Polyester van J. Wauters. Al dan niet in «odorama» via een «geurtjeskaart». Volgen dan «Le bal» (19.09), «Vivement, dimanche» (3.10), The Draughtman's contract (17.10), «Rude Boy» (21.10), «Kaos» (14.11), «La moitié de l'amour» (28.11) en «Ratataplan» (11.12). LH De Leedse familie Henderickx is een strijdersfamilie die bovendien de politiek in het bloed zit. Jules en Ghislain delen de lakens uit by de VU te Lede terwijl broerlief te Aaigem woont en provincieraadslid is. Maar dan wel voor de CVP. Met de lijstvorming bij de Volksunie voelen Jules en Ghislain nogal franstalig klinkende voornamen voor Vlaamse stryders zich bekocht. En dat nemen ze niet. Zo werd verleden vrijdag op een inderhaast geïmproviseer de persconferentie door het broederpaar omringd door heel wat Leedse VU-be- stuursleden aan de pers kond gedaan. Dat deze persconfe rentie in een lokaal aan het Stationsplein moest doorgaan en niet in het vertrouwde «Vel leken», alias het «Gulden Vlies», is reeds veelbeteke nend. «Onder druk gezet» zeg gen de Hcndrickxen. Jules. 30 jaar op de bres en met een uitgebreid dienstbetoon, am bieert de eerste plaats op de lijst van de senaat. Plaats die niet zo direkt een zetel waar borgt. Maar Jules wilde er zich voor inzetten. Zoals hij trou wens in de gemeentepolitiek doet. Met nieuwjaar zou hij burgemeester van Lede wor den als alles gaat zoals voor zien Met daarenboven een se naatszetel zou Lede een man daat méér hebben en dus nog iemand anders ermee «geluk kig» kunnen maken. Met zijn 5278 stemmen op de tweede plaats van de lijst voor de se naat verleden keer voelt Jules zich een valabel kandidaat. Maar het hoofdbestuur zou daar anders over oordelen en de schepen van Zottegem, An- dré Geens die op de eerste vervangplaats voor de Kamer 1533 stemmen kreeg werd op de senaatslijst «geparachu- teerd». Mede wellicht omdat hij in de hoofdstad bij de VU werkt en dan ook wel de nodi ge relaties zal hebben Maar dat neemt Jules niet die deze eerste plaats als een bekroning zag van een decenniadurende en nooit aflatende inzet. En waar broer Ghislain graag de derde plaats kreeg op de Kamer wordt die met zijn reeds 2898 stemmen naar de tweede plaats voor de provin cie verwezen. Samen met de stemmen van de scheidende senator De Rouck een mogelijk verlies van zowat 15.000 stemmen. Een aderla ting alleszins voor de VU. Aalsterse VU-ers waarmede we praatten noemen het een ongelukkig gebeuren. Ze had den veel liever Jules Hende rickx op kop zien prijken. Niet alleen om hem zulks te gun nen, maar tevens in het belang van de partij. 15.000 stemmen is niet niets. Kapaciteit? Zijn aantallen stemmen het enig kritcrium? Neen, werd ons geantwoord maar als men de kapaciteiten van kandida ten wil afwegen een moeilij ke klus moet men alleszins ook rekening houden met de faciliteiten die ze bij het ver vullen van hun opdrachten ver vullen. En die mogelijkheden zullen in het hoofdbestuur wel heel wat hoger liggen dan in het verre Lede. Lede dat nota bene na de stad Aalst de be langrijkste VU-afdeling is van de regio. Dank zij voor een groot deel de werking van de Hendrickxen. «Jules mag niet op de senaatslijst staan om André Geens geen blozende kaken te bezorgen» werd ge zegd. Hun stemmenaantal is inderdaad niet met elkaar ver gelijkbaar. Definitief? Blijven weigeren om op de lijst te staan, zich gewoon terug trekken heeft consequenties voor de VU maar ook voor de Hendrickxen. Die zijn zich daarvan alleszins ten volle be wust. Bij de VU op gemeen telijk vlak blijven ze des te meer voortwerken doch wat men hen nu aandeed, pikken ze niet. Verleden maandag toen de lijsten door de kandidaten moesten genaamtekend wor den was er van de Hen drickxen dan ook geen spoor. Als u deze regels leest is het reeds vrijdag en gisteren don derdag was het de laatste kans. «Tot een kompromis komt het niet meer», zegde ons een VU- prominent. «De kans voor Le de is verkeken. Donderdag vullen we de lijst aan zonder Hendrickxen» Als u het mij vraagt, een tries tig verhaal.

De Voorpost | 1985 | | pagina 5