De trein zal viermaal fluiten Voorzitter Verhelst: "Men schijnt Sint-Gillis te vergeten" Brusselse Euroveiling brengt schitterende bloemenshov 6 - 6.9.1985 - De Voorpost Zaterda Dak ofl Idigen. ft atelie ld en tol [bewom I staalt j( bewon loratter takort v voor van de Haagstraat zette de trein ks. worden pogingen te schrikl tocscl gc nas 1 35' Bloemencorso in Sint-Gillis-Dendermonde De eerste zondag van de maand september, traditioneel de dag waarop in Sint-Gillis-Dendermonde de bloemencorso door de straten trekt. De 35' uitgave was het en beslist niet de beste. De voorbije jaren hebben we inderdaad in de bloemengemeente heel wat betere corso's gezien. Het leek wel of bij sommige deelnemers de geestdrift en de inventiviteit is gaan liggen en plaats heeft gemaakt voor meer oppervlakkigheid. Anderzijds moet dan weer gezeg dat de jeugdige wagenbouwers borrelen van talent en dat is dan een goede wissel op de toekomst. De corso zelf werd beheersd door de trein. Liefst vier deelnemers hadden hun wagen rond dat gegeven opgebouwd. Dat kwam omdat men al een week eerder met die wagen in Blankenberge had deelgenomen aan de bloemenstoet en daar als thema verplicht was: de trein. Gelukkig ontspoorde niemand, maar tussen de reklamestoet en de eigenlijke corso leek wel een trein der traagheid te rijden. Of was de overweg op een bepaald moment gesloten??? Een eerder killige dag, met veel wind kondigde zich zon dagochtend aan. Dat belette niet dat iedereen biezonder goed gehumeurd een kijkje ging nemen naar de braderie die op de Potiaulaan door het Handelscentrum van Sint-Gil lis was georganizeerd. Daar werd nog druk nagekaart over de ferme regenbui die zater dagavond roet in het eten had gegooid. Lang werd daar niet om getreurd, want in de verte hoorde men al de tonen van de vier muziekmaatschappijen die hun rondgang maakten in de Dendermondse deelgemeente. Een belevenis op zich, temeer daar er naast de fanfares van eigen bodem (De Ware Belgen uit Oudegem en de Chirogroep Boemerang uit Sint-Gillis) ook twee muziekverenigingen uit buurlanden op post waren: de verbazingwekkend jonge Spielmannszug uit het Duitse Erichshagen-Nienburg en uit Nederland de majoretten en showgroep «De Millies» met de harmoniekapel «Forum Ha- driani» uit Voorburg. Na reklame... de praalwagens De 35' Bloemencorso werd op een biezonder feestelijke wijze ingezet door de Spielmannszug Erichshagen, een deelgemeen te van Nienburg in Duitsland. Een muziekkorps, anders dan de anderen, want hoofdzake lijk jonge muzikanten die op een meesterlijke wijze om sprongen met trommels en fluitjes. Een aparte klank en opvatting die bij de apotheose fel in de smaak viel van de genodigden op de eretribune - er waren opvallend weinig politici nu de verkiezingen met rasse schreden naderen en van de toeschouwers die het kille weer hadden getrotseerd. Veel applaus toen de voorzit ter van de Spielmannszug aan ere-schepen Verhelst een ge schenkje overhandigde en de wens uitdrukte nog eens te mogen weerkeren. Waartegen niemand enig bezwaar zal hebben. Dan volgde een lange kara vaan auto's. De reklamestoet dus. Met als slot een drietal wagens die de bloemenshow in de Euroveiling te Brussel aan- Dendermonde. Een juweeltje van techniek en vaardigheid. Jeugdklub Zenith scoorde dan ook hoog met zijn uitvoering van "De Zevende Kunst" (c) kondigden. Maar daar leest U elders meer over. Tussen de reklamestoet en de corso een zee van tijd en ruim te. Dat kwam omdat bepaalde trekkers niet voldoende snel heid konden maken en omdat sommige wegen nogal breed en lang waren uitgevallen, zo dat het millimeter-rijden werd. De Show- en Marchingband De Eendracht, keurig in het nieuwe showuniform, bracht de verlossende muziek. Diri gent Lode De Feyter spoorde zijn mannen en ook zijn meis jes aan om nog eens tot het uiterste te gaan en dat gebeur de dan ook. Tot groot genoe gen van het publiek dat de Baasroodse muzikanten fel toejuichte. Ondertussen maakte bloemen- prinses 1985 Mariella Dauwe in gezelschap van haar hofda mes Rita Chapelle en Ariane Coryn haar opwachting. Een prachtige Landauer getrokken door twee stoere paarden was de hele namiddag haar rijtuig geweest De drie meisjes had den de hele tijd de glimlach op de lippen gehad en het publiek rijkelijk bedeeld met bloemen. Dat deed ook de lieftallige bloemcnkoningin Lieve Aerts die zich had laten vergezellen van twee kleuters. Het organizerend komitee kan geen betere keus maken om de jonge dames te begeleiden, dan een beroep doen op Rij baan Piet. Dan werd het uitkijken naar de eerste wagens. De praalwa gen Vrede beet de spits af. De Bloemenvrienden van de Moerstraat hadden een symbo lische wagen gemaakt, waarbij het vredesteken alle aandacht voor zich opeiste. Dat het leven mooi kan zijn, vertolkten de De Blockvrien- den met hun wagen. Het leven was voor hen in feite een grote goocheltruuk. Vandaar dat men op deze praalwagen alle mogelijke attributen kon aan treffen die goochelaars aan wenden: de magische kaarten, de hoge hoed met het onver mijdelijke konijn, de tortel duifjes die uit de lucht worden geplukt. De eerste twee wa gens kregen muzikale steun van de Kon. Harmonie De Eendracht uit Wachtebeke die werd voorafgegaan door het majorettenpeloton «De Ter- neuzensc Showgirls». Voorzitter Petrus Verhelst van het Gemeentelijk Komitee voor Lichamelijke Opvoeding, Sport en Ontspanning van Sint-Gillis-Dendermonde riep na afloop van de 35ste Bloemencorso de wagenbouwers op tot meer originaliteit Het moest hem van het hart dat de bloemenstoet de roem en glorie van deze Dendermondse deelgemeente uitmaakt en niet gegeven had wat hij ervan had verwacht. 'De stoet is mij wat tegengevallen", zo zei hij nadat hij éérst iedereen had uitgenodigd om na afloop van de prijsuitrei king twee pintjes te gaan drinken op kosten van het komitee. "Maar dat wil ook zeggen dat ik erop reken dat de verschillende gebuurtebonden aan het komitee een rondje betalen", aldus de voorzitter die nog eens herinner de aan de start zovele jaren geleden. De bedoeling is steeds geweest, en zal dat ook altijd blijven, bloemen te verwerken. "Dalia's", aldus de voorzitter. Oogluikend wordt toegestaan dat de platte vlakken worden opgevuld met begonia's bij gebrek aan dalia's. Daar wil het komitee terecht niet van afwijken. Hij wist ook wel dat er problemen waren: de bloemenoogst was blijkbaar niet zo goed geweest. Een ander probleem is volgens voorzitter Verhelst het toegangsgeld. Voor een gezin kan dat inderdaad een obstakel vormen in deze minder goeie tijd. Dat was volgens hem ook een van de redenen waarom er minder volk was komen opdagen. Hij koppelde daaraan vast dat met dit verschijnsel ook de financiële armslag van het komitee drastisch is verminderd. En tot schepen Van Gucht deed hij een oproep om bij de komende begroting eens aandacht te willen schenken aan de betoelaging voor de bloemencorso. "We kregen in het verleden evenveel als Dendermonde karnaval. Nu krijgen we meer dan 100.000 fr. minder dan karnaval", zo zei hij en voegde er nog aan toe dat men eens zou moeten doen zoals men destijds in Dendermonde met het karnaval gedaan had: het bijltje erbij neerleggen en naar het stadsbestuur stappen met de vraag: we willen herbeginnen maar onder bepaalde (finan ciële) voorwaarden. Een andere doorn in zijn oog was dat schepen Dierick van Openbare Werken het blijkbaar nodig had gevonden om in Grembergen ook een "feestje" te organiseren. Het gevolg was dat er voor Sint-Gillis geen vlaggen meer voorhanden waren. Gelukkig heeft men er na lang zoeken een paar kunnen vinden. Schepen Verhelst heeft de indruk dat men in het centrum Sint-Gillis blijkbaar over het hoofd ziet. "Het is nochtans de grootste deelgemeente van Dendermonde, telt meer inwoners dan de stad zelf en betaalt dus de meeste belastingen", zo redeneerde hij Vervolgens gaf hij nog enkele richtlijnen mee voor het afhalen van de prijzen, waarop sckretaris Jan Cornelis het "verdikt" van de jury voorlas. De eerste prijs van de jury ging naar de praalwagen "Film: de zevende kunst", gemaakt door jeugdhuis Zenith naar een ontwerp van Dirk De Wolf. De tweede prijs van de jury was weggelegd voor "De Vier Seizoenen" uitgevoerd door de Colman Gebroeders en vriendenkring met medewerking van An- dré Hermans en Alfons Van den Haute. De prijs voor de originaliteit werd door de jury toegekend aan de praalwa gen "Hoe Mooi is het Leven" die door De Blockvriendcn werd gemaakt naar een ontwerp van Mark Ryckaert. De praalwagen "Vrede" kreeg de speciale prijs van de vorm geving. Deze wagen werd naar een ontwerp van Pierre Vanhole gemaakt door de Bloemenvrienden van de Moer straat. Brussel-Salzburg: 1000 kilometer in een nacht, was de praalwagen die door de jury werd bedacht met de prijs van de algemene indruk. Daarmee werd een uitvoering van de Windsorvrienden gelauwerd. Het ontwerp van de wagen werd gemaakt door Ronny Everaert en de algeme ne leiding was in handen van Paul Trienpondt. De prijs van de sierlijkheid werd toegekend aan de wagen "De trein heeft zijn sporen verdiend" die de Vriendenkring van de Haagstraat maakte naar een ontwerp van Achiel Beckers. "Honderdvijftig jaar Belgische Spoorwegen" was de praalwagen van de Gilvoc-veteranen die een ontwerp van Raoul Kerremans hadden uitgevoerd en voor hun prestatie de prijs van de afwerking kregen. De prijs van de kleuren kende de jury toe aan "De trein type 41" die de gebuurtebond van de Otterstraat maakte naar een eigen ontwerp. De prijs van de bloemenschikking loofde de jury uit aan de wagen "Zomerrust" van de Gilvocvrienden. De prijs van de verbeelding ging naar "Sprookjesland", een wagen die Luc Van Dievoort ontwierp voor KSA Sint-Arnout. Tenslotte ging de prijs van de figuratie naar de praalwagen "Eigen haard is goud waard" waarvan de uitvoering en ontwerp van De Kuipervrienden was. Een prijs buiten wedstrijd werd toegekend aan het Ros Beiaard van Den Halt. Bloemenprinscs Mariella Dauwe en bloemenkoningin Lieve Aerts bedachten de verant woordelijken van de wagens met een mooie bloemenruh ker en natuurlijk een zoen. Steun van de stad Na afloop van de 35ste Bloemencorso zondag werd een kleine receptie aangeboden aan de genodigden. Schepen Thérèse Van Gucht zou daar de inzet en vooral de vriendschappelijke samenwerking tussen de verschillende deelnemers loven. De bloemencorso van Sint-Gillis is de oudste van de nog lopende bloemenstoeten in ons land, zo zei ze om dan bondig het ontstaan en de groei van de corso te overlopen. Ze herinnerde eraan dat de toenmalige gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen te gast was op de eerste stoet in 1951. In de loop van de jaren is er heel wat veranderd. De eerder strak aandoende wagens kregen naar het einde van de zestiger jaren toe meer zwierigheid en stijl. Het werden stuk voor stuk juweeltjes van afwerking en opvatting. Ontwerpers uit eigen omge ving werden aangetrokken en van jaar tot jaar kende men een opmerkelijke vooruitgang. Dat is ook de reden waarom de Dendermondse deelnemers op de bloemencor so van Blankenberge telkens weer met de voornaamste prijzen gaan lopen. Schepen Van Gucht loofde ook de inzet van de deelne mende muziekkorpsen, van de jeugdverenigingen, het Ros Beiaard van den Halt, de organisatoren, de juryleden die beslist geen gemakkelijke taak hebben en de vele andere bekende en onbekende medewerkers die jaarlijks het beste van zichzelf geven om van Sint-Gillis een bloemengemeente te maken die haar gelijke niet kent in Vlaanderen. Tot slot zegde de schepen de volledige steun van het stadsbestuur toe aan het prachtige initiatief. Met de trein Dan kon de ode aan de spoor wegen volop zijn gang gaan. Eerst met de vriendenkring De Windsorvrienden die inspiratie hadden gevonden in de trein «Brussel Salzburg of 1.000 ki lometer in één nacht». Salz burg, de stad van de muziek, werd uitgebeeld met een prachtige viool en vooraan ver diende een miniatuurtrein alle aandacht. Prima werk, vonden we Een aangename en fel gewaar deerde afwisseling vormde de Aalsterse kunstgroep Alkuone die de kijkers wisten op te warmen met enkele sterke staaltjes vendelzwaaien. On danks de hevige wind, kenden ze weinig of geen problemen, enkele middendoor gebroken stokken niet te na gesproken. Met hun praalwagen «Sprook jesland» verwijlde de KSA Sint-Arnout weer in zijn kin dertijd. Alle elementen van de sprookjeswereld waren pre sent, tot zelfs een fonteintje dat rooskleurig water spoot. Een opvallende verschijning was de Zenithwagen. Een ode aan de zevende kunst: de film dus. Met als blikvanger de mooie uitbeelding van twee grootheden van het witte doek: Mariene Dietrich en Humphrey Bogart. Een pracht van een wagen, dat dient gezegd. Een tussendoortje dan met de Kon. Katholieke Fanfare De Kinderen van de Schelde uit Appels, die niet van de wijs was te brengen, om dan weer met de Belgische Spoorwegen op reis te gaan. Dit keer met een stoomtrein «type 41001», kompleet met stoom en al. Zelfs seingevers trokken mee op, terwijl de twee stokers breed zwaaiend met program ma's vochten om de rook uit het aangezicht te houden. De Gebuurtebond van de Otter- straat mocht terecht fier zijn over deze wagen. Voor de vriendenkring van de Haagstraat was het zonder meer duidelijk dat de trein zijn sporen heeft verdiend. Zij hadden een supersnelle trein ontworpen die het nieuwe plan van de Belgische Spoorwegen lauwerde. Achiel Beckers te kende het ontwerp van deze mooie wagen. Net voor de ware hulde aan de Belgische Spoorwegen, die an derhalve eeuw bestaan, trok de ruiterij van Lutterzele als rasechte cowboy's door de straten van Sint-Gillis. Met huifkar en al. Een tegenvaller vonden we de wagen van de Gilvoc-vetera nen. Zeer eenvoudig van op vatting en uitvoering werd op een symbolische wijze de op gang van Belgische spoorwe gen aangegeven. De bekroning was het logo van onze nationa le «ijzeren weg». Het leven van elke dag Daarmee was het hoofdstuk treinen afgesloten. Met de praalwagen van de Kuiper- vrienden «Eigen haard is goud waard» kregen wc een totaal ander gegeven Kinderen die onder het waakzaam oog van hun moeder spelen. Onder meer ook met een miniatuur- spoorbaan Een nieuwe adempauze dan met de majoretten en show groep «De Millies» uit het Ne derlandse Voorburg met hun vaste begeleiding, de harmo- niekapcl «Forum Hadriani» Dendermonde. De Gebuurtebond van de Otterstraat kreeg veel applaus schitterende wagen die een echte stoomtrein in al zijn glorie en grootheid toonde Dendermonde. De praalwagen van de de toekomst in het zonnetje (c) die sterke ritmische muziek ten cetten van de wisselende gehore brachten. Kwamen dan de laatste twee wagens onmid dellijk na elkaar. Eerst de Gil denvrienden met de praalwa gen «Zomerrust», waarbij alle aandacht ging naar de deugd doende rust in de warmte van de helaas zo vaak afwezig ge bleven zon de voorbije weken en maanden. En tenslotte de vier seizoenen, uitgebeeld door de Gebroeders Colman en hun vriendenkring. Alle fa tuur kwamen erin aan bod: de vlinders en bijtjes, de reuze pompoenen, de kerstman en de jagers. Net voor het klassiek gewor den sluitstuk van de Corso, het legendarische Ros Beiaard van den Halt dat weer danste zoals in zijn beste dagen, werden wc nog vergast op een muzikaal optreden van de fanfare «Vrij en Blij» uit Oostkamp. Tussendoor moesten wel eens de regenschermen vengehaald, maar dat maar schuchtere het publiek af fhrtuF!' Uiteindelijk bleef het droog en kenden de tocscl :vonc'e wers toch een prettige nai 1 de dag. Al zal men allicht volg rachl jaar hoger gaan mikken praalwagens betreft. wordt uitkijken naar de zondag van september. an allu Dendermonde. De vrede stond centraal bij de Dendermonde. In een nacht van Brussel naar Salzburg, of de wagen van de Windsorvrienden die hiermee heel wat sukses oogstten (c) Sint-Gillisse bloemenwagens aan de eer in Blankenberge Wie vorige week de rechtstreekse televisie-uitzending van de bloemenstoet van Blanken berge heeft gezien, zal het niet ontgaan zijn dat de wagens die door Sint-Gillis- Dendermonde werden afgevaardigd behoorden tot de allerbesten. Dat was ook de mening van de deskundige jury. De Blankcnbcrgsc bloemenstoet stond in het teken van «Honderdvijftig jaar Belgische Spoorwegen», wal meteen een verklaring is waarom men in de 35e Bloemencorso in Sint-Gillis zoveel «blocmcn»trcincn zag. In Blankenberge ging de tweede ereprijs naar de praalwagen van de Vriendenkring van de Haagstraat met «de trein heeft zijn sporen verdiend». De eerste prijs werd weggekaapt door de «Stoomtrein uit 1905» gemaakt door het gebuurtekomitee van de Otterstraat en de wagens «Brussel-Salzburg» van de Windsorvrienden en de «trein in de huiskamer» van De Kuipervrienden werden cx-acquo geplaatst op de derde plaats. Een enorm sukses dus. van de Moerstraat (c) Al ettelijke jaren vcrleenfl Euroveiling Brussel zijn mr werking aan de Bloemend te Sint-Gillis-Dcndcrmotfl Om haar 85-jarig bestaan I de passende luister te vici brengt de Euroveiling BrJI op 14, 15 en 16 scptembcrB driedaagse bloemenshow. J een oppervlakte van 1 5.000 m2 worden de mo< bloemen in al hun pracht! praal tentoongesteld. naast zijn er op geregelde fl stippen ook attrakties, zi het optreden van verschil» muziekmaatschappijen, f «Louis van 't Lieg Plafoi het Brussels Ketje, en nog! meer. De Euroveiling Brussel isj oudste en belangrijkste 1 menmarkt die een biezoifl grote verscheidenheid kwalitcitsblocmcn biedt. Naast de allermooiste snijbl men, worden er ook potpl ten geveild in een verkoop} die plaats biedt aan 800 p nen en uitgerust is met II allermodernste snufjes elcktronika. Voor de liefhebbers van b|| men, voor hen die eens v weten hoe het er in een v aan toe gaat, een ideale gil gcnhcid. De Eurovciling is gelegen I de Oorlogkruiscnlaan 1120 Brussel.

De Voorpost | 1985 | | pagina 6