1 Voorverkoop speciale reeks «Veertig jaar bevrijding van België» Bellenaar Raf Van Den Broeck voorzitter PW-jongeren arr. Dendermonde .ebbeekse fleuristen aan de eer Familie Moens uit Wieze komt samen "arl Jacobs laureaat iran Prijs van Buggenhout zoor grafiek Eerste kongres zelfstandige verpleegkundigen De Voorpost - 20.9.1985 - 11 t de >evrij< jn we Lebbeke. Larcek Pieten, Frans Van Langenhoven en Pierre Gossey die de naam oud Hj/i faam van de streek vertegenwoordigen op de prachtige bloemenshow van de mkt h£uroveiling (c) 'ijdens de plechtige viering van 85 jaar Euroveiling te Brussel, viering die geschiedde in anwezigheid van heel wat vooraanstaanden zoals de minister De Keersmaecker en Hatry, ing zeer veel aandacht naar het werk van enkele Lebbekenaren. takels ^loemenkweker Pierre Gossey bijvoorbeeld, stelde er een uitzonderlijk mooie kollektie md. Di>loemen tentoon en mocht heel wat gelukwensen in ontvangst nemen voor zijn schitterende le kuitftand. volleten andere bloemist, Marcel Pieters, kreeg felicitaties omdat hij samen met onder meer de ik. Difieer Roelandt, het hele opzet van de bloemententoonstelling had uitgetekend en ternattiitgewerkt. Een werk waarin beide heren flink wat tijd en arbeid hebben gestoken. Maar ip weifi?1 resu'taat was buitengewoon te noemen. o^jJDuizenden toeschouwers van zowat het hele land hebben het voorbije weekend dan ook 100 F «eerlijk genoten van de bloemenpracht. Men kon er ook een kijkje nemen naar de 3 ^^verschillende soorten groenten en fruit die in de Euroveiling worden verhandeld. Rond de ;naars. ele IentoonsteU'ng, verspreid over een oppervlakte van liefst 5.000 m3, kon men ook een dd vauaanta' °P'redens van bekende artiesten meemaken. paar appen recisie ■giek en zit Lebbeke. Pierre Gossey had een mooie stand gemaakt (c) 'ii.iii Postzegelkring Lebbeke organiseert Wie filatelist is, dus van postzegels verzamelen zyn hobby gemaakt heeft, moet zich tijdens het weekend van 28 en 29 september a.s. zonder dralen Lebbekewaarts begeven. Want daar zet «Postzegelkring Lebbeke» niet alleen een tentoonstelling op rond de kollekties van zyn leden, maar organiseert deze kring ook de voorverkoop van een speciale reeks zegels, die de Posteryen naar aanleiding van «40 jaar bevrijding van België» uitgeven. En kunnen deze zegels er voorzien worden van een gelegenheids- stempel. Leken in de filatelie zijn tij dens deze tweedaagse, die doorgaat in zaal Edelweiss langs de Pastoor De Buck- straat 8, evenzeer welkom. Het is immers altijd boeiend om zien hoe mensen er via al bij al eenvoudige stukjes ge gomd papier in slagen, prachti ge verzamelingen op te bouwen. Postzegelkring Lebbeke, ver telt ons huidig voorzitter Julien Heyvaert, werd opgericht in de loop van 1970. Onder impuls van wijlen E.H. Alois Vermei- ren en toenmalig burgemeester Gustaaf Bosman. Aanvanke lijk vond de kring een onder komen in het gemeentehuis, later belandde hij in zaal Pe dro. Momenteel herbergt zaal Edelweiss, langs de Pastoor De Buckplaats 8, het lokaal van onze kring. Wij vergade ren elke tweede en vierde zon dag van de maand. Van 10 tot 12 u. Tijdens deze vergaderin gen worden ruilboekjes inge keken, wordt onderling geruild en wordt vanzelfsprekend onze hobby besproken en bediscus sieerd. Tijdens zijn vijftienjarig be staan nam «Postzegelkring Lebbeke» reeds diverse initia tieven. Zo werd in 1972, ter gelegenheid van de viering van «75 jaar wijkprocessies te Leb beke», de wereldberoemde verzameling «Maria, Koning van de Wereld», van wijlen E.H. De Troyer te Lebbeke geëksposeerd. En konden de verzamelaars zich ook een ge- legenheidsstempel eigen maken. Twee jaar later kreeg de kring de voorverkoop van de specia le «Rode Kruis postzegel« toe gewezen. Ook toen was er een gelegenheidsstempel beschik baar. De Lebbeekse Rode Kruis-afdeling maakte van de gelegenheid gebruik enkele demonstraties op te zetten. In 1975, de kring bestond toen vijf jaar, organiseerde «Postze gelkring Lebbeke» in het ka der van de kulturele veertien daagse, opgezet door het ge meentebestuur, een themati sche tentoonstelling. 1978 was het «Jaar van het Dorp» en rond dit evenement bouwde de kring, in het Brouwershuis te Wieze, een tentoonstelling op. Ook toen was er een gelegen heidsstempel te verkrijgen. Voor de viering van zijn tienja rig bestaan, in 1980, vroeg de kring om de voorverkoop van een reeks postzegels, maar hij ving bot. Grotere klubs en gro tere steden kregen de voor keur. Politieke invloeden wa ren daar trouwens niet vreemd aan. Aan de viering van het Mariaal Jubeljaar en de opvoeringen van «Het Stenen Wonder van Lietbeka», die Lebbeke in 1983 op zijn kop zette, droeg kring zijn steentje bij via de organisatie van een tentoon stelling gelegenheidsstem pel). Dit initiatief liep in sa menwerking met het Maria- Comitë en met Luc Pieters, die aan de hand van documenten en voorwerpen, een overzicht gaf van de voorbije Jubel feesten. 40 jaar bevryding van België Mocht «Postzegelkring Lebbe ke» tijdens voornoemde eve nementen op een grote interes se van het publiek rekenen, dan hopen de initiatiefnemers ook tijdens het weekend van 28 en 29 september a.s. op een ruime belangstelling. Organiseren doet Postze gelkring Lebbeke dan de voor verkoop van een speciale reeks postzegels uitgegeven naar aanleiding van «40 jaar bevrij ding van België». Aan deze voorverkoop verlenen ook de plaatselijke vaderlandslieven de verenigingen hun medewer king. In zaal Edelweiss is dan op zaterdag en zondag, telkens van 10 tot 17 u., een tijdelijk postkantoor geopend, waar de zegels in voorverkoop voor handen zijn. En ze ook van een gelegenheidsstempel kun nen worden voorzien. Te koop worden dan ook aan geboden: een gelegenheids omslag, F.D.C.'s, maximum- kaarten, luxebladen en een 23 karaats gouden kunstblad. Tel kens met gelegenheidsstempel. Ook vroegere uitgiften en ge wone postzegels zijn beschik baar. De kring richt overigens een oproep tot de handelaars en de gewone verbruiker zich tijdens dit weekend hun post zegels in het tijdelijk postkan toor aan te schaffen. Hij ap precieert trouwens een steun tje in de rug. Tijdens deze tweedaagse orga niseert «Postzegelkring Lebbe ke» bovendien een tentoon stelling van postzegelverzame lingen van de leden. Het pu bliek zal er kunnen kennisma ken met zowel landenverzame- lingen als thematische verza melingen. Een bezoek aan dit filatelistisch evenement lijkt ons dan ook de moeite over waard. Pierre Van Rossem Ter gelegenheid van de publikatie van een werkdokument in verband met de stamboom van de familie «Petrus Moens» ("Wieze - 1808-1880) worden op zaterdag 21 september alle in die stamboom vermelde afstammelingen samengeroepen op het groot familiefeest van de «Moens- kens». ,t dc ieven en dood van een kip dc ,c e Prijs van Buggenhout voor Beeldende Kunsten, waaraan een bedrag van 20.000 F 1 "eI srbonden is, dit jaar voorbehouden aan de beoefenaars van de grafiek, werd toegekend icler in de 28-jarige Carl Jacobs uit Destelbergen. Aan Hugo Besard (Brasschaat), Corn eel am po (St. Katelljne-Waver) en Paul Sarens (Londerzeel) werden bovendien eervolle ccn Brmeldingen toegekend. De beslissing van de jury, vorige week vrijdag, tijdens de 'f®'c pening van het Buggenhouts Kultureel Weekend te Opdorp, door sekretaris Guldo aJ" lurinck bekendgemaakt, droeg niet meteen de goedkeuring weg van alle aanwezigen. 'r In Iet non-figuratieve en tegelijk minder toegankelijke van Carl Jacobs triptiek «Leven n dood van een kip», bleek sommigen tegen de borst te stuiten. sem tond menige leek dus eer- preteren, door de kunste- VIJFDE EDITIE er als een kip zonder kop naar. v»u de werlreKjkheid, De p^j, van Buggenhout vce bekroonde triptiek aan uit zich in een sterke vlak- voor Beeldende Kunaten f gapen, dan verantwoord- lijn-tegenatelhng, waar- waa dit ja4r m i de jury zijn unanieme door de uitvoering tot een vMfde editie toe Deze priia "■-e als volgt .Het inter- gebalde synthese komt.. werd voor hel eerst uitire. Uit het initiatief, uitgewerkt door de Wiezenaren Adolf, Etienne en Staf Moens, resul teerden een paar verrassende vaststellingen. In totaal wer den reeds 700 nazaten opge diept, en er leven nakomelin gen zowat over de gehele aard bol: Zaïre, U.S.A., Zwitser land, Frankrijk en Nederland. De organisatoren, ondertussen gekend als de «drie moenske- tiers» kregen de aanwezigheid op het feest bevestigd door ongeveer 190 families. Feestviering Onder het motto «Kennis ma ken met je eigen familie» wor den de genodigen op zaterdag 21 september om 17u30 ver wacht in de Sint-Salvatorkerk, voor een H. Mis, opgedragen ter nagedachtenis van alle overledenen uit de stamboom. Daarna komen alle verwanten bijeen aan de zaal «Wiezehof» voor een groepsfoto, die het gebeuren moet vereeuwigen. Bij de receptie zullen heel wat mensen familieleden kunnen ontmoeten die ze zelfs in jaren niet meer gezien hebben. Met een groots opgezet koud buffet wordt de eigenlijke feestvie ring ingezet. En, zoals we de «Moenskens» kennen, zal het daarna nog tot in de kleine uurtjes duren, vooraleer alle pret uitgeblust is. De «Moensketiers» wensen met deze bijeenkomst hun stamboom verder uit te brei den, en zo'n saai of taai werkje kan, ook in Wieze, niet zonder het nodige amusement onder familieleden. J.V.L. Op zaterdag 5 oktober organiseert de werkgroep «Zelfstandige Verpleegkundigen» haar eerste kongres. Bedoeling is, de werkzaamheden van de zelfstandige verpleegkundigen aan een breder publiek duidelijker te maken. De zelfstandige verpleegkundigen moeten immers vaststellen dat de diensten die zij verlenen totnogtoe bij te weinig mensen bekend zijn. De samenkomst wordt ingeleid door Mevr. M. Van Hoek, zelfstandige verpleegkundige. Volgt dan een uiteenzetting door Mevr. M. Van Hecke-Pauwels, eveneens zelfstandig verpleegkundige. Daarna spreekt Dhr. M. Koninckx over plichtenleer, reklame en kollegialiteit. Na de pauze zal Mevr. L. Herman-Michielsens, juriste, meer uitleg verschaffen over de sociale struktuur van de zelfstandige dienstverlening, mede met het oog op de erkenning. Tot slot van de namiddag krijgt Dokter L. Beckers, voorzitter van het Vlaams Artsensyndi- kaat het woord. Hij zal het hoofdzakelijk hebben over de toekomstperspektieven en mogelijkheden voor de zelfstandig werkende verpleegkundige. Uiteraard bestaat achteraf mogelijkheid tot discussie en gedachtenwisseling met het panel. Vermelden we nog dat dit initiatief tot stand kwam met hulp en medewerking van alle regionale verenigingen van zelfstandig verpleegkundigen uit het Vlaamse land. O.a. van de vzw Zelfstandige Verpleegkundigen, regio Groot St.-Niklaas, de pvba Thuisverpleging G. Van Praet uit Buggenhout, de Thuisverpleging, regio Groot Hamme en de Thuisverpleging regio Temse. Het kongres vindt plaats in het auditorium van de NV Janssen Pharmaceutica, Turnhoutse- weg 30 te Beerse. Inschrijvingen zijn nog mogelijk tot 20 september, door overschrijving van 300 Fr. op rekeningnummer 111-3013457-52 met vermelding «Congres 5 oktober». PV'R uggenhout. De laureaten omringen schepen De Ridder (c) I Buggenhout. Kultureel weekend. Carl Jacobs kreeg uit handen van de schepen de eerste prijs (c) schreven tijdens het Kultu- beoefenaars van de beeld- reel Centrum te Buggen- houwkunst. hout-Centrum in 1980. De De jury kreeg 88 werken te wedstrijd stond toen enkel beoordelen, naar him zeg- open voor plaatselijke kun- gen «een staalkaart van de stenaars, meer bepaald beeldende kunsten .uit die voor schilders. Luc Hoste provincies». Als lau- werd de eerste laureaat. Met zijn werk «Flip». reaat werd Rudy Vlyminck St.-Gillis Waas be- Omdat de kulturele week- kroond. Met zijn werk «Ge- ends zich jaarlijks naar een bonden Vrijheid», andere woonkern verplaat sen, viel Opdorp de volgen- Uitgave 1986 da organisatie te beurt. De opdat alle kunstvormen prijs liep toen rond het te- abod zouden komen ma .Religieuse kunst... om- werd de wed8trijd jair dat de tentoonstelling opengesteld voor de beoefe- plaatsvond m de Opdorpse naars van de „afi.j, Gra_ parochiekerk Laureaat fjek dan in de ruime zin van werd .Meester. Peetere met het woord ondanks de mjn schilderwerk -Moeder konkurrentie van andere ^™?óaSCal0Utia" grafische prijzen, viel de De landelijke woonkern Op- Ian Buggenhout ook stal opteerde hoe kon het dit jaar een flinke belang- ook anders een jaar later stelling te beurt. De jury voor het tema .Landelijk le- kreeg niet minder dan 77 ven». Ook m 1982 waren de werken, resultaat van de inzendingen hoofdzakelijk artisticiteit van 28 deelne- schilderwerken. De jury mer8 beoordelen. Tien koos hieruit de totale inzen- van deze deelnemers bewo- ding van Hilde De Kinder nen de provincie Antwer- en kende haar de prijs toe twee ermm komen Omdat er op de wijk Briel Brabant en de overige zes onvoldoende voorzieningen üe„ deelnemers zijn Ant- voorhanden waren, werd Onlangs schoven de PW-Jongeren van het arrondisse ment Dendermonde aan de algemene vergaderingstafel. Tydens deze in lokaal «Justitiepaleis» belegde vergade ring, nam voorzitter Jan Do Bisschop afscheid van de PVV-Jongeren. Met spyt, zei hy, omdat hy tijdens zyn tweejarig beleid had mogen samenwerken met vrienden. Uit het verslag over het be- Voorstel dat op applaus ont- leidsjaar 1985 sekretaris haald werd. Erik Van Nieuwenborg nam dat voor zijn rekening bleek N,cuw besluur dat de PW-Jongeren het Ui' de verkiezing kwam vol- voorbije jaar geopteerd had- gende bestuursploeg te voor den voor een nieuwe manier schijn: Rafaël Van den Broeck van werken. In de schoot van - Denderbelle (voorzitter), het bestuur werden immers di- Dirk Verheyden - Dender- verse kommissies in het leven monde (1ste ondervoorzitter), geroepen: financiën, ekono- Jos Vermaesen-Buggenhout mie, landbouw, milieu enz. Uit (2de ondervoorzitter), Erik dergelijke werkgroepen resul- Van Nieuwenborg-Dender- teren dan rapporten die tijdens monde (sekretaris), Yvan Van een speciaal politiek komitee den Bossche (adjunkt-sekreta- zullen worden uiteengezet en ns) en Mare Verberckmoes- bediskusieerd. Eén dergelijk Dendermonde (politiek sekre- rapport is al klaar. Het behan- taris). Patrick Jacobs (Buggen- delt de Partikuliere Pensioen- hout), Rudy De Dijcker (Wet- rekening Twee andere rap- teren), Nadine Van Nuffel porten zijn nog in de maak: (Wetteren), Steven Veireman één over defensie (Star Wars) (Denderbelle), Yvette De Rid- en één over de hormonen- der (Denderbelle), Patrick zwendel in de landbouw. Heuninck (Denderbelle), Nadat penningmeester Raf Mark Matthijs (Wetteren), Jef Van den Broeck de financiële Timmerman (Waasmunster) toestand van de PVV-Jonge- en Yves Heylen (Waasmuns- ren uit de (b)doeken deed, 'er) zijn de bestuursleden, maakte sekretaris Van Nieu De funkties van penningmees- wenborg de kandidaten be- ter en public-relations worden kend voor de verkiezing van voorlopig waargenomen door een nieuw bestuur. Op voor- voorzitter Van den Broeck. stel van ondervoorzitter Dirk 1° zijn maiden-speech zette de Verheyden werd aftredend nieuwbakken voorzitter de be- voorzitter Jan De Bisschop be- leidslijnen voor dc komende noemd tot ere-voorzitter. ,wee jaar uiteen. Raf Van den Broeck beklemtoonde o.a. dat de arrondissementsfederatie ccn hulpzaam verlengstuk moet zijn van elke afdeling (o.m. op het vlak van informa tie, aktiviteiten, oplossing in terne problemen enz.) en dat ze zich bovendien dient te ma nifesteren bij elk belangrijk evenement. Van een voetbal- tornooi tot een kongres van de PW-Jongeren. Aan de jaarlijkse prijs voor een verdienstelijk figuur, zei Van den Broedck ook nog, dient dringend verder gewerkt. Net trouwens als het kommis sie-systeem verder kan worden uitgebouwd. Bovendien moet de arrondis sementsfederatie, aldus de voorzitter, naar een hoger in- tellektueel peil gestuwd wor den. De afdelingen moeten zich bewust zijn dat hun vere niging geen groepering vormt waar uitsluitend een «panem et circenses» gedacht wordt, maar moeten bovendien de noodzaak inzien in echt poli tieke aangelegenheden ook de mond te roeren. Wij leunen wel aan bij grote broer PW, besloot Raf Van den Broeck, maar mogen als jonge mensen beslist onze ei gen visie naar voren brengen. Zelfs al strookt die niet met deze van grote broer. Dan al leen immers kan iets worden bereikt. Si omnes, non ego! Pierre Van Rossem pija in 1983 met uitgil De jury bestond uit Gerard Kihreven. Vong jaar kwam Qaudaen (Antwerpen), di- Buggenhout-Centrum op- „kteur van hel Atonaal meuw aan de beurt. De or- Hogor In.Utuut voor Bcbo- gaaiaatoren aagen toen ne Kunsten te Antwerpen, echter m dat de prijs aan Gaaton Smet (Brussel) verruiming toe waa Daar- direkteur van de Gemeen- om werd besloten de wed- teUjke Akademie voor Beel- stnjd open te stellen voor dende kunsten te Hamrae deelnemers uit de provincie Jan Meerta (Brussel), leraar Oost-Vlaanderen en de twee g^ei, voor Beeldende provincies waaraan de bos- kunsten te Hamme. Jan gemeente grenst Antwer- Meerte (Brussel), leraar pen en Brabant. De prijs - - Hoger Instituut voor Beel dende kunsten te Schaar beek, Pieter Vanneste (Bug genhout), leraar aan de Akademies van Hamme en Berchem hij was voorzit ter van de jury Jan De Ridder, Buggenhouts sche pen van Kuituur (waarne mend lid) en Guido Durinck uit Buggenhout, die het sekretariaatswerk voor zijn rekening nam. Deze jury kenden vermel dingen toe, voor de globali- teit van hun inzendingen aan Hugo Besard (Bras schaat), voor zijn werken «Loftriptiek van bloesems en zaden - Fertilitas» en «Das Lied der Erde». we gens zijn technische per- fektie en de dokumentaire detaillering van de natuur: aan Coraeel Campo (St.-Ka- telijne-Waver) voor zijn van deze winter», «'t Vogel- kijn zingt niet meer in 't kruid» en «Minder moei zaam, niet meer te stuiten», wegens zijn poëtische evo- katie van de natuur en aan Paul Sarens uit Londerzeel, voor zijn werken «Verba zend gebeuren», «Twijfels» en «De opmars van de die ren naar de ark», wegens de kreatie van een sfeervol le en subtiele droomwereld. CARL JACOBS Laureaat Carl Jacobs is 28 en woont te Destelbergen. Hij studeerde aan het Ho ger Instituut voor Schone Kunsten te Antwerpen en behaalde in de loop van zijn opleiding diverse stich- tingsprijzen. Aan een wed strijd als deze van Buggen hout nam hij voor het eerst deel. Momenteel is grafisch iL' een groepstentoonstelling van Antwerpen. In de ko mende januarimaand expo seert hij op het Brusselse St.-Jansplein. Carl Jacobs, die toegeeft al bij al nog liever te schilde ren dan de tekenen, over zijn bekroond werk «Leven en dood van een kip»; het dateert uit vorig jaar en werd vervaardigd met be hulp van Oostindische inkt. Het tema? Moeilijk uit te leggen. Op een bepaald mo ment heb ik me geasso cieerd met een kip. Via deze triptiek heb ik het heen en weer geloop, het jachtig be staan van de mens in deze tijd, willen uitdrukken. Pierre Van Rossem OD

De Voorpost | 1985 | | pagina 11