Sint-Niklase «Ziekhuis» plant grootse rekonversie Een boeren- en vissersdorp op De Ster PLOEG VOOR DE SENAAT 275 jaar Zwartzusters in Sint-Niklaas Sportcentra in Nieuwkerken en Belsele krijgen gestalte Veilig naar school in Sinaai DE GOEIE WE ARRONDISSEMENT SINT-NIKLAAS UW VERTROUWEN AAN SENAAT Effectieven SENAAT Opvolgers m let bedrijf Scheerders Van Kerckhove zowat driehonderd 2* plaats VERDONCK Marcel Sint-Niklaas 18000 m2 bouwen en verbouwen in tien jaar tijd Na de bouw in '71 van een vier verdiepingen hoog slotte 35 op de psycho-geriatri- patiën ten verbluf en de afgelopen paar jaar van een sche dienst. revalidatiecentrum, een lokaal voor psycho-motoriek, een ^asis van de mmistenele keuken en een k er in he. «jy de direkHe WXi van de psychiatrische kliniek m de Ankerstraat te Smt- voorgeschreven Niklaas onlangs naar het bevoegde ministerie doorge- mimte, werd een nieuw te stuurde rekonversievoorstel sprake van het bebouwen van bouwen A-dienst uitgetekend alles samen een oppervlakte van 10.167 vierkante meter met een kapaciteit van 60 vol- en het verbouwen en aanpassen van 7930 vierkante meter, ledige en 30 pariële hospitali- Een ambitieus plan, een tienjarenplan, aldus direkteur saties op een oppervlakte van Adriaan Voeten. Elke realisatie afzonderlijk is afhankelijk respektievelijk 2780 en vierlrante mptcr fin pen van de betoelaging ervan door het ministerie van Volksge zondheid dat zijn subsidiepot t.a.v. de psychiatrische sektor slechts met mondjesmaat verdeelt... De psychiatrische kliniek trie (demente bejaarden en be- 'Ziekhuis' grenst aan de An- jaarde geesteszieken-, een re- 1080 vierkante meter. Op een nieu we T-dienst (2780 vierkante meter) zullen 60 patiënten te recht kunnen. De overige, be staande gebouwen van deze dienst worden verbouwd naar Sint-Niklaas. Het komplex van de Zwartzusters, in de door Ankerstraat- Kalkstraat- Lamstraat afgebakende ruimte. ekonomische administratie wekelijks 25 therapiesessies in worden gerekonverteerd. Al het daarvoor goed toegeruste XSEHfol tarfële) bij al veel rijfennateriaal waar- revaliduüuuent™. H« gaat ker-, de Papenakker., de klei- siducle diens! en een dagcen- 73 (volledige! eS 90 (partiële) mj vee. cijienna.ena^ waa.- s™' Hulst-, de Lam- en de Veld- truu, van minder dan 400 pa- eenheden op%enop^rXt2 achter toeh enkele vernieuwde om haud.mbaehtehjke (boek- en 1 «40 Vierkante tdeeen schudgaan. straat en sluit zo een terrein tiënten, luidens de direktie Van 3291 en 1850 vierkante van 8 ha, waarvan totnogtoe zo'n 348: 90 op de opname- meter. De nieuwbouw beperkt Voorbereiding drie bebouwd in. Momenteel afdelingen, (van wie 5 enkel 's zjch verder tot de aanbouw van De rekonversie zoals die nu verblijven er, verdeeld over nachts en 25 enkel overdag in een self-service voor het perso- voorligt, werd al voorbereid opnamediensten, afdelingen de instelling aanwezig zijn), neel, een wasserij en maga- door twee belangrijke vemieu- voor patiënten die een langdu- 223 op de diensten voor lang- zjjnen wingen die kort op elkaar vol- riger behandeling beheersen duriger hospitalizaties (10 De lokalen van de medische gen. Sinds april 1984 volgt de een dienst voor psycho-geria- nacht-, 80 dagverblijf) en ten- dienst en van de financiële en meerderheid van de patiënten Sint-Niklaas. Het rekreatieoord De Ster, een heel weekend lang een dubbel retrodorp. (foto delro) Feest op Sint-Niklase rekreatieoord Dank zij de inzet van een twintigtal verenigingen moet de van hengelklub De Zeester wjjze waarop men op het rekreatieoord De Ster op 21 en Olympisch boogschieten kan 22 september de zomer wil uitwuiven een feest met allure worden. Een nieuwe stijl wordt gehanteerd, maar tegelijk ook een oude. In twee dorpskernen la Ancienne Belgique wordt aan kleinkunst en show gedaan, er zijn ook heel wat sportieve evenementen en folkloristische aktiviteiten fleu ren de tweedaagse op. binden, weven, timmeren) kreatieve, huishoudelijke, pe dagogische en andere thera pieën. In juni 1984 werd op de benedenverdieping van de hoogbouw een dagcentrum opengesteld. Tevoren was daar de verblijfsruimte van patiën ten die op één van de verdie pingen de nacht doorbrachten. Nu is het een trefpunt voor kliënten die niet onmiddellijk de stap naar hun vroegere mi lieu aankunnen en baat heb ben bij een overgangsregime: het enkel overdag en gevolgd door een multidisciplinaire equipe doormaken van een sti mulerend en sterk gestruktu- reerd werkprogramma. De ge trapte reïntegratie in de maat schappij kan zich later nog be dienen van een tweede facili teit: het beschut wonen. Aan dit beschut of beschermd wonen wordt al een tijdje ge werkt vanuit het Centrum voor Geestelijke Gezondheidszorg in de Klein Hulststraat en bin nen de instelling zelf: de direk tie overweegt de aankoop van werkmanshuisjes in de Veld- straat en de omvorming van enkele hoogbouwverdiepin- gen. In het C.G.G. werkt een team van tijdelijk tewerkge- stelden een projekt i.v.m. be schut wonen uit. Voorlopig kunnen maximum tien patiën ten hun kansen op slagen op deze manier nagaan. Dynamischer 14.30 uTtöt Door de invoering van moder- Zesde Sterfeesten. En op- dorp aan. nieuw te land, te water en in de lucht. Gratis is De Ster zater- Zondag dag en zondag toegankelijk. Van 8 tot 16 u. zondag 22 Vooral de twee retrodorpsker- september 'koppelmarathon' nen vormen attraktiepolen. In het 'boeredorp' doen de Me- tallo's, een voetbalvereniging, aan ringwerpen en hengelen; de Rallyklub Waasland richt een 'horlogcworp' in; de Sint- Niklase Hondenafrichtings- klub biedt karakollen en rijst- pap aan; de Wase Bobtailklub vogelpikt en werpt met ballen; joggingklub De Ster serveert appelbeignets cn de Wase Zwcmkring bereidt pannckoe- ken toe; in het boerendorp wordt ook een prullemarkt in gericht. In het 'vissersdorp' kan je met hengelklub De Ster aan vogelpik, kruisboogschie- ten, nagelkloppcn cn 'casting' (met de werphengel) doen; hengelklub De Zeester stelt een frietkraam sjoelbak en mast-om-in-te-klimmen op; de Sint-Niklase Lijnvissersklub haalt haar 'rattenspel' uit de kast en de Wase Zee- en Lijn vissersklub brengt een 'rad der fortuin' mee. Verspreid over het rekrea tieoord vind je standjes van voetbalklubs FC Altodie, Nieuw Marokko en FC Nan tes; ze verkopen vleesgerech ten De Sint-Niklase Water sportvereniging stelt een 'pot- tenbarak' op. En advertentie blad De Cirkel is vanzelf sprekend haast prezent met het roemrijke springkasteel. Zaterdag Op 21 september wordt op olympische wijze met de boog geschoten door Handbooggil de Elite (9 tot 18 u.). Jog gingklub De Ster organizeert (11 tot 15 u.) een aflossing over 50 km. De Koninklijke Hondcnafrichtingsklub houdt een demonstratie (14-17 u). Om 14 u. start een vliegerwed strijd. De Wase Bobtailklub richt van 14 tot 17 u. een zeskampdemonstratie voor honden in. The Chapelschut- ters richten van 14 tot 17 u. een waterdoop met landingsvaar tuig in Om 14 u. start een wedstrijd 'sea bike' (waterfiet sen, vermoeden we). Ver maard is inmiddels de vlotten tocht of badkuipenrace, mee te maken vanaf 15 u. Kleinkunst in de namiddag, za terdag. Om 14.30 u. is de groep Hedwigo in het boeren dorp prezent cn tegelijk treedt het Oberlander Blaasorkest in het visserdorp op. Om 15.30 uur komt Hedwigo naar het visserdorp en doet het Ober lander Blaasorkest het boeren- 9 tot 18 u. Hondendemon straties (zeskamp, hondenaf- richting) zondag van 14 tot 17 u. De Sint-Sebastiaangilde richt zowel op staande als lig gende wip een schieting in, van 14.30 u. tot 18 u. Om 14 u. surf- cn zeilwedstrijd door de Sint-Niklase Watersportvere niging. De waterdoop met lan dingsvaartuig van The Chapel- schutters kan je van 14 tot 17 u. meemaken. Om 14 u. wordt alweer aan zeefietsen gedaan. Zondag is er van 14.30 u. tc. 15.30 u. een schattenjacht voor ne behandelingstechnieken en kinderen van 7 tot 12 jaar, op het strand van De Ster. Om 14.30 uur en 15.30 uur op nieuw kleinkunst en blaasor kest in de boeren- en vissers dorpen. De festiviteiten wor den afgerond met, om 16 u., valschermspringen door de Nord Sea Sky Bommers uit Lochristi. W.V. verhelderende samenwer kingsverbanden moet de kli niek een psychiatrisch centrum worden, een naar de uiteenlo pende noden van de psychiatri sche patiënten toe gedifferen tieerd konglomeraat van klein schalige behandelingseenhe den, vinden direkteur Adriaan Voeten en hoofdgeneesheer dokter Pierre Uytterschaut. Zij willen met de rekonversie de huidige, rigide struktuur van grotere afdelingen vervan gen door een dynamischer ge heel van paviljoenen met een therapeutisch leefklimaat voor telkens zo'n 30 patiënten. Binnen de opnameafdelingen is vorig jaar een ontwennings unit gestart. Verslaafden wor den in kleine groep gekonfron- teerd met een vrij direktief, rond een strikt takensysteem opgebouwd behandelingsplan. De doelstelling van de aanpak is absoluut: volledige absti nentie. De psychiatrische verpleeg kunde blijft niet achterop. Op voorstel van enkele afdelings verantwoordelijken werd, bij wijze van experiment, een nieuwe werkwijze ingevoerd: het Systematisch Verpleegkun dig Handelen. Het SVH wordt gekenmerkt door een sterke indivituele begeleiding van de patiënt en wordt totnogtoe voornamelijk in algemene zie kenhuizen toegepast. Niet on belangrijk is tenslotte dat de kliniek in de toekomst een nieuwe ingang voorziet waar langs de 90-hulpdienst diskreet de juiste dienst zal kunnen be reiken. Leo De Bock Een feest voor de plaatselijke bevolking Het jubileum van de kongregatie der Zwarttzusters van de Heilige Philippus Neri (Sint-Niklaas) mag voor de bevol king van stad en streek niet onopgemerkt voorbijgaan, oordeelde een tijd geleden al een met die bedoeling samengeroepen huldekomité dat voor het weekend van 5 en 6 oktober a.s. een feestprogramma samenstelde met als voornaamste onderdelen een plechtige eucharistiviering, een feestzitting ten stadhuize, een tentoonstelling en een opendeur in de psychiatrische kliniek aan de Ankerstraat. Het komité nodigt de bevolking van Sint-Niklaas en omstreken uit, de verjaardag met de zusters mee te vieren. Tijdens voormeld weekend wordt ook de rijk geïllustreer de monografie van Richard Weemaes over de geschiedenis van de kongregatie aan het publiek voorgesteld en tegen de voorintekenprijs van duizend frank te koop aange boden. Zaterdag 5 oktober vindt in de hoofdkerk aan de Grote Markt een plechtige dankmis plaats. Eerw. heer Kanunnik Roets, vikaris-generaal en afgevaardigde dus van de bisschop, leidt de dienst in koncelebratie met deken Georges Van Driessche, eredeken Kamiel Vinck, direk teur van de kongregatie Ulenaers en enkele oud-direk- teurs. Het Gemengd Sint-Theresiakoor staat onder leiding van Kris Soetens. Op het stadhuis volgt om 11 uur een akademische zitting. Algemeen overste van de kongrega tie moeder Theresia (Anna De Wilde) heeft het over de specifieke spiritualiteit van haar gemeenschap, Richard Weemaes licht de historiek van de Zwartzusters toe en vertelt over zijn boek. Woorden van dank worden gespro ken door direkteur van de psychiatrische kliniek Adriaan Voeten en burgemeester De Vidts. Zondagnamiddag 6 oktober vanaf 14 uur loopt in het pas afgewerkte lokaal voor psycho-motoriek van het ziekhuis een tentoonstelling. Een eerste luik, verzorgd door Rik Bosteels, Maurice Tachelet, G. Naudts en Richard Wee maes, illustreert a.d.h. van een tijdsband, foto's, kaartma teriaal, dokumenten, portretten, poppen gekleed in de achtereenvolgende habijten van de Zwartzusters en enke le kloosterschatten, de geschiedenis van de kongregatie. Marcel De Witte en Jef Meul stelden een diareeks samen over de huidige inplanting. Een tweede luik van de expo, uitgewerkt door direktie, geneesheren en personeel van het psychiatrisch zieken huis, behandelt de werking van die instelling, vertelt hoe een opname, een behandeling verloopt, welke de samen werkingsverbanden daarbij zijn. Enige aandacht gaat ook uit naar het projekt beschermd wonen, een relatief recente ontwikkeling binnen de psychiatrische gezondheidszorg. Patiënten krijgen de kans om hun reïntegratie in de maatschappij in een kleine groep en met een minimum aan begeleiding voor te bereiden. Zondag 6 oktober is er in het ziekhuis ook opendeur. Het in april van vorig jaar voltooide revalidatiecentrum met een oppervlakte van ruim 2500 vierkante meter en het op de beneden verdieping van de witte hoogbouw in juni van datzelfde jaar in gebruik genomen dagcentrum kunnen worden bezocht. Op beide plaatsen en ook op de tentoon stelling staat het personeel klaar om eventuele vragen te beantwoorden. Terwijl hun ouders instelling en expo bezoeken, kunnen kleuters terecht in een spellokaal. Een restaurant en een cafetaria werden ingericht. Parkeren doe je op de parking van het psychiatrisch ziekenhuis dat je bereikt via de ingang aan de Lamstraat nummer 14. Maandag 7 en dinsdag 8 oktober in de namiddag kunnen de hogere klassen van de plaatselijke middelbare scholen de tentoonstelling nog bezoeken. L.D.B. personeelsleden die al vele jaren in het bedrijf werken, (dw) Nog vóór de bouw vakantie van 1986 zouden de ruwbouw- werken aan de sporthal in de Gyzelstraat te Nieuwkerken voltooid moeten zijn. Ook van de uitbouw van de sport- en kultuurakkomodaties in Belsele, die andere deelgemeente van Sint-Niklaas, wordt werk gemaakt. In Nieuwkerken zal de sporthal beschikken over een vrije ruimte van 44 bij 24 me ter, en zowat alle gangbare zaalsporten kunnen daar beoe fend worden als de hal vol tooid is. De stedelijke be windslieden, onder impuls van sportschepen Lenaerts, maken het daar de amateur-bergspor ters zéér naar de zin: er komt een speciale klimmuur. Voor Belsele is een uitgave van ruim 24 miljoen frank (plus btw) voor het sportieve luik en nog eens zowat 17 mil joen (plus btw) voor het kultu- rcle luik gemoeid met de ruw bouw en afwerking van het polyvalente komplex. Voor sportvloer en sportuitrusting moet nog eens zowat 3,5 mil joen frank worden vrijge maakt. Subsidies werden aan gevraagd. De sport- en kui tuurhal komt in de Molenwijk. Sinaai Aan het sportcentrum in Si- naai werden nivellerings- en draineringswerken uitgevoerd en gebeurde de inzaaiing van drie voetbalterreinen, die wel licht eind 1986 speelklaar zul len zijn. W(jksport Zeven voltijdse monitoren heeft men bij de Sint-Niklase sportdienst ter beschikking met het oog op het promove ren van aktiviteiten die onder de noemer 'sport overdag' kunnen gekatalogeerd wor den. Turnen voor de derde leeftijd, 'keep fit' voor dames, tafeltennis, badminton, turnen voor mindervaliden, begeleid powertrainen, dat zijn aktivi teiten die volop gepromoveerd worden via lessencycli. Infor matie daaromtrent is te ver krijgen via telefoonnummers 03/777.77.63 of 776.34.71 (na 30 september: 777.84.00). Bij de sportieve beleidsinstan- ties van Sint-Niklaas wordt ook gezegd dat men in het kader van de 'wijksportpromo- tie' stelselmatig de versleten sport- en speeltuigen in de di verse wijken gaat repareren en/of vervangen. W.V. Goed nieuws voor de scholie ren die in de onderwijsinstel lingen van de Sint-Niklase deelgemeente Sinaai de lessen volRen. Langs de Belselebeek wordt een wandel- en fietspad aangelegd, en dat reikt tot in Sinaaidorp. 4* plaats ROGIERS Werner Sinaai (Sint-Niklaas) 2* plaats SMET Francois Beveren 4* plaats DE MEY Omer Sint-Gillis 6* plaats DE BONDT Ferdinand Sint-Niklaas De Voorpost - 20.9.1985 - 15

De Voorpost | 1985 | | pagina 15