I De Lange Vaag: nieuw natuurgebied in De Klinge Woonwijk Vesten In Melsele officieel geopend Milieuweek in Beveren, en milieudienst viert eerste lustrum .500"' woning voor Gewestelijke Maatschappij 'oor Huisvesting Schepen Smet: «deze dienst is niet meer weg te denken» Zwaarddansers in Sint-Niklaas: boek en ontmoeting De skalp van de schepen... 16 - 20.9.1985 - De Voorpost Het Land van Waas is een natuurreservaat rijker. Op het grondgebied van De Klinge werd door Jan DhoIIander (van Wielewaal) De Lange Vaag voorgesteld. Het gaat om een twee hektare groot gebied waarop waardevolle kruid achtige planten voorkomen. Het reservaat is gedeeltelik eigendom van het echtpaar Mortier uit Kemzeke, een ander deel werd door het Natuurfonds Waasland aange kocht. Wielewaal staat in voor het beheer. zeke aan te kopen. Tijdens de voorstelling werd het echtpaar Mortier bedankt voor het ver trouwen dat ze in Wielewaal stellen. «We zullen blijven ij veren voor een gaaf land schap», voegde Jan DhoIIan der er nog aan toe. Vlasbewerking is ooit een erg Na het omploegen werd er Beweiding belangrijke nijverheid geweest veelal winterrogge ingezaaid. Chris Noens, een geboren Be- I in het Waasland. Vooraleer Wat het beheer betreft gaan verenaar maar nu woonachtig I vlas verder kon bewerkt wor- we nauwelijks afwijken van de in Stekene, zal met zijn kudde den moest het eerst geroot vroege aangewende methode: schapen instaan voor het be- worden. Dat gebeurde op zo- winterrogge inzaaien, een tijd- heer van De Lange Vaag. genaamde vagen, droge stuk- lang braak laten liggen, af en Twee hektare zijn uiteraard ken grasland waarop het vlas toe beweiding door schapen», niet voldoende om er een kud- werd uitgespreid. Hoe dat pre- Uitgestrekte vagen waren zo'n de op na te houden. Chris trekt ielsele (Beveren). In de nieuwe woonbuurt Vesten werd een beeldengroep onthuld. (Iv) c,es In werk ging werd dertig jaar geleden geen zeld- ook rond in het nabijgelegen tijdens de voorstelling van het zaamheid in het Waasland, wateiwinningsgebied. «Ik ben Twee redenen om fier te zyn voor de Gewestelijke woningen, opgericht door Maatschappij voor Huisvesting van Beveren. Zaterdag jl. voornoemde vennootschap- verd de nieuwe woonbuurt Vesten in Melsele met zijn 138 Pen Met 343.300 woningen ééngezinswoningen definitief in gebruik genomen. Dat bereikt men 9% van het totaal ging gepaard met de inhuldiging van een bronzen kunst- woningpatrimonium in België, werk van Albert Tersago, dat midden in de buurt werd 5? situatie is dus ernstig, aldus geplaatst. En tegelijk wordt op een boogscheut van daar, Xn" hÏTi^n uWai!teit n de Gaverlandwjjk, de 2.500ste woning van de Maat- kelijk zag van de kwaliteit vTn .happy opgetrokken. Dit samenvallen werd op passende het wonen. Hij vergat daarbij ijze gevierd ter plaatse en met een akademische zitting in niet het belang van de groenin- - Verlatzaal van Cortewalle. planting, de nodige aanpassing >e afgevaardigde ambtenaar een wijkkomitee kan spelen in van de woninEen aan het snel an de Nationale Maatschappij zo'n woongemeenschap. veranderende leefpatroon in oor Huisvesting, de heer Pae- «Sinds enkele jaren hebben wij de Sezinnen en de moeilijkheid :en, sprak er lovende woor- ingezien dat ook de bestendige z'cb als bouwmaatschappij en tot kunstenaar Tersago, nazorg belangrijk is, dit zowel bieraan steeds opnieuw te Jie met zijn beeld van twee voor BA2 (koopwoningen) als moet.en aanpassen. Er zijn ho epelende kinderen een sterk voor huurwoningen en dan vend'en no8de opgelegde nor symbool neerzette in een jonge specifiek op menselijk vlak» men van maximum prijs en sociale woonwijk met momen- De voorzitter maakte zich maximum te benutten ruimte, teel ongeveer 576 bewoners, nochtans zorgen over de socia- d!e bet probleem niet eenvou- Hij prees de ideale samenwer- le woningbouw in dit land. Hij dl8er maken king die er geweest was tijdens konstateert een bijna volledig J?e v<>°I?),ter had ,hel dan over de oprichting van deze woon- stilvallen van de bouwaktivi- Vesten. Hij bracht hui- buurt. De verschillende dien- teit. Een laatste reeks van de aan ontwerpers en architek- sten van de Nationale Maat- twintig woningen die momen- lf!ïen sPeciaa' aan kunstenaar schappij, de Gewestelijke teel in de Gaverlandwijk wor- Tersago en bronsgieter Maatschappij, de ontwerpers, den opgetrokken is slechts de architekten, het gemeente- karige oogst. Het is een schril bestuur en andere instanties kontrast met de grote bloei die werkten samen in goede ver- de maatschappij de laatste tien standhouding. jaar kende. De afgevaardigde legde ook Van der Aa gaf enkele spre- -een verband naar de 2.500 wo- kende cijfers ten beste betref- ningen die de maatschappij in fende de budgetten die de laat- -haar 63-jarig bestaan heeft op- ste jaren werden uitgetrokken gericht. Dat mag geen eind- voor sociale woningbouw in punt betekenen, zei hij. Hoe- Vlaanderen. Konstateer zelf wel thans geen kredieten mo- de degressieve lijn: in 1979: 11 gen verwacht worden zoals ja- miljard, in 1980 en 1981: 10 ren geleden, toch zal er in de miljard, in 1982 nog 6,8 mil- toekomst steeds nood blijven jard, in 1983 voor 3,4 miljard, aan degelijke sociale woning- in 1984 nog slechts 2 miljard en bouw, vooral in deze streek, idem voor 1985. vlakbij een industrieel uitbrei- Ook de schulden die de staat dingsgebied. Felicitaties ook heeft aan de Nationale Maat- voor het geslacht Lingier, dat schappij voor Huisvesting ne- al die jaren, van vader op men onrustwekkene propor- zoon, direktieposten waarnam ties aan. Er is het probleem in de vennootschap. van het al of niet voortbestaan Directeur-zaakvoerder Frans van de Nationale Maatschappij Lingier ging onlangs met pen- en de Landmaatschappij. In sioen en werd in zijn funktie theorie immers zijn deze laat- opgevolgd door zijn broer ste twee ontbonden. Men pro- Alfons. beert dit nu op te lossen met Zorgelijke toestand g" garandeerd aan de investeer- Burgemeester Marcel Van der ders zelf. Aa, ook voorzitter van de Ge westelijke Maatschappij voor Grote impakt Huisvesting, hield in zijn ge- Huisvestingsmaatschappijen in vatte toespraak een pleidooi de problemen dus. Dat dit een voor de verdere uitbouw van nadelige invloed heeft op de het sociaal woonpalrimonium sociale woningbouw blijkt dui- in dit land. delijk uit de grote impakt die Hij noemde de wijk Vesten de nationale en gewestelijke één van de schoonste realisa- maatschappijen gehad hebben ties van de maatschappij, maar in ons land. In Vlaanderen, onderstreepte terzelfdertijd Brussel en Wallonië wonen het grote belang van de rol die zo'n 935.000 mensen in sociale Vindevogel voor hun prachtige kunstwerk. Dan werd de aanwezigen een drink aangeboden en werd het gulden boek ter ondertekening voorgelegd. (wvdy) gebied gedemonstreerd door Toen het met de vlasnijverheid nu nog maar part-time herder, de h. DhoIIander. In het Waas- was afgelopen werden de va- maar ik wil er op termijn mijn land waren in elk geval genoeg gen dikwijls met sparren aan- beroep van maken. Er is im- marginale gronden beschik- gepland. Volgens Jan Dhollan- mers genoeg werk aan de win baar: zowel schrale akkers, der heeft dat ondermeer de kei. Met een beetje goede wil vroegere heidevelden als ge- weekendrekreatie in de hand van het gemeentebestuur van rooide dennenbossen werden gewerkt. «Vagen die nog niet Stekene is het best mogelijk «ingenomen». waren ingenomen zouden op om driekwart van de wegber- Jan DhoIIander: «Door het termijn ook verloren gaan. men met schapen te onderhou- openspreiden van het vlas Met de aankoop door het Na- den. Voor Stekene zou dat kwamen er ook stof en vezel- tuurfonds Waasland hebben meteen een Belgische primeur tjes vnj. Een en ander gaf we een en ander willen veilig- inhouden», aanleiding tot een verrijkend stellen», vertelt Jan Dhol- Chris Noens is tewerkgesteld effekt en er ontstonden gras- lander. bij Waters en Bossen. «Wer velden met een toch wel speci- Het Natuurfonds heeft overi- ken en er een schaapskudde op neke plantengroei. Vlas had gens nog meer plannen. Het nahouden is moeilijk te kombi- ook kort gras nodig. Er werd ligt ook in de bedoeling, eer- neren. Ik wil mijn kudde aan- ervan overtuigd ben dat scha- gemaaid en ook omgeploegd, lang een stuk schorre in Moer- zienlijk uitbreiden omdat ik Pen een perfekt wegbermbe- heer kunnen instaan. Ik heb al een en ander op beperkte schaal uitgeprobeerd, langs de afwateringsgracht tussen Kem zeke en Vrasene. Sommige wegbermen zijn weliswaar sterk verruigd, maat met een elektrische afrastering kunnen we de kudde er laten grazen zolang dat nodig is». Chris Noens voegt er nog aan toe: «Ik vraag geen subsidies, maar wel de mogelijkheid om bij voorbeeld een dac-er tot her der op te leiden. Leefmilieu Stekene heeft zo'n voorstel al geformuleerd aan Akkermans en Lenssens en beiden staan niet afkerig tegenover het ini tiatief». Oiris Noens heeft er zeven jaar overgedaan om te komen tot een kudde van zowat 150 schapen. Zijn thuisbasis is een oude steenfabriek aan de wijk 't Hol. Die ruimte kan hij voor weinig geld gebruiken, ook al omdat de eigenaar erg sympa- Nieuw natuurreservaat in De Klinge. Jan DhoIIander van Wielewaal in gezelschap van schaapherder Chris Noens. (Ivb) thiek staat tegenover het op zet. Chris wil zijn kudde laten uitgroeien tot driehonderd schapen. «Goed beheerd is dat dan beslist leefbaar. In de win ter zou ik de kudde centralise ren in de grote kooi. In het voorjaar zou een dac-er met pakweg 150 schapen op pad kunnen voor wegbermbeheer. De rest van de kudde kan elders aan het werk. Experi menten die ik heb uitgevoerd geven de beste resultaten, maar veel zal afhangen van de houding van het gemeentebe stuur». Stekene krijgt met het voorstel van Chris Noens een aantrek kelijk initiatief voorgeschoteld waarbij ekonomisch en milieu vriendelijk aan wegbermbe heer kan worden gedaan. Vol gens een dekreet van Akker mans moeten alle gemeenten dat wel doen, maar het is be kend dat de «klepelmaaier» nog erg in trek is. Luc VAN BROECK Nieuw natuurreservaat in De Klinge. Fons DhoIIander demonstreerde hoe het vlas vroeger werd bewerkt. (Ivb) De groofschafige uitbreiding van de Antwerpse haven op Met het nieuwe toestel wil de de Wase Scheldeoever heeft de gemeentekas van Beveren milieudienst de gegevens nu al flink wat geld opgebracht. Enkel de kerncentrale van aktualiseren. «We gaan metin- Doel is goed voor een jaarlijks inkomen van tientallen 8en uitvoeren op dezelfde miljoenen. Maar Beveren heeft uiteraard ook moeten P|aatsen en willen aan de weet investeren. Het materiaal van de brandweer werd in koraen waar er al dan niet een funktie van de industrialisatie aanzienlijk uitgebreid, in toe' af"ame k°n worden 1979 „erd «n milieudiensl opgestart. Die milieudienst d?e er nog bestaat nu vyf jaar en dat lustrum is meteen ook de dat de geplande evaluatie aanleiding tot de organisatie van een milieuweek. Er staan ook onmisbare informatie zal tal van aktiviteiten op het programma, waarby men niet opleveren voor het opstellen in het minst de jongeren wU bereiken. van milieu-effektrapporten. Met het nieuwe toestel is de «De milieudienst is nu in zo- maken klachten over lawaai- Beverse milieudienst nu per- verre uitgebouwd dat we aan overlast zo'n tien procent uit, fekt uitgerust om de geluids- de bevolking de service kun- Tot voor kort heeft de milieu- hinder tegen te gaan. nen bieden zoals we die had- dienst zich altijd tevreden den vooropgesteld. Hoewel de moeten stellen met een een- Bevoegdheid werking toch al goed bekend is voudige geluidsmeter van de In geval van overdreven lawaai bij de Beverse bevolking, wil- politie. Met het nieuwe toestel moet een ambtenaar als De len we met de milieuweek toch nu is de milieudienst zinnens Pauw uiteraard ook kunnen nog meer mensen bereiken en om de strijd tegen de geluids- optreden. Tot voor kort was sensibiliseren. In Beveren is de hinder meer systematisch aan dat nochthans niet mogelijk, milieudienst in elk geval niet te pakken. Een intenser aan- Een nieuw besluit heeft daarin meer weg te denken. Zonder pak is overigens lang geen verandering gebracht. Mark chauvinistisch te willen zijn overbodige luxe. Enkel al wat De Pauw: «Zowel gemeentelij- mag toch ook even gezegd dat dancings betreft worden de ke ambtenaren als politieagcn- onze dienst een uitstekende re- vastgestelde normen vaak ten worden bevoegd om pro- putatie heeft opgebouwd Het overtreden. In 1982 werd door ces-verhaal op te maken. Dat feit dat onze milieuambtenaar de provinciale dienst voor leef- geldt enkel voor klachten inza- gevraagd wordt om te zetelen milieu een onderzoek uitge- ke geluidshinder en de kandi- in diverse kommissies is daar- voerd en 90 procent van de daten moeten ook een prakti- van het bewijs», stelde sche- bezochte dancings voldeed niet sche en theoretische kursus pen Smet tijdens een perskon- aan de wetgeving. In Beveren volgen» ferentie in kasteel Cortewalle. heeft men ook al een en ander Meer armslag dus voor ambte- De milieudienst is inderdaad al getoetst. Het ging weliswaar naren, maar waarom geldt dat flink ingeburgerd. Mark De om een beperkt onderzoek, Pauw: «We krijgen jaarlijks maar toch waren alle bezochte tussen de 150 en 170 oproepen gelegenheden in overtreding, binnen. Tot 1983 is een en ander in stijgende lijn gegaan, Geluidskaart vorig jaar is het aantal klach- Er zal in Beveren flink gebruik Lawaai heeft men voorname- ten stabiel gebleven De klach- worden gemaakt van het nieu- lijk gekozen omdat het hier ten komen soms ook via ande- we apparaat. Zo zal er alvast gaat om een typisch lokaal pro- re gemeentelijke diensten bin- werk worden gemaakt van het bleem. De te volgen kursus is nen, maar er bestaat een goede opstellen van een zogenaamde in elk geval een noodzaak: ge- koordmatie». geluidskaart. Zo'n kaart kan luid wordt terecht als één van Apparatuur uitgebreid De apparatuur van de milieu- zonerings- en bestemmings- dienst werd overigens alweer plannen, verkeerscirkulatie- uitgebreid. Mark De Pauw en plannen en knelpuntenana- zijn medewerkers hebben nu lyses de beschikking gekregen over Mark De Pauw: «Op basis van een gesofistikeerde geluidsme- de op deze manier verkregen ter, waarvan de mogelijkheden informatie kunnen naar aanlei- onbegrenst worden genoemd, ding van het uitreiken van Op gemeentelijk vlak is Beve- bouwvergunningen aan bou- veiligheid en een gezonde leef omgeving te waarborgen? En kele vragen die ongetwijfeld aan bod zullen komen. In het panel zetelen deskundi gen van Bayer, de kerncentra le Doel, Arol en de Universi taire Instelling Antwerpen. De milieugroeperingen worden vertegenwoordigd door Abllo en de Bond Beter Leefmilieu. Ook in september wordt gede batteerd in Beveren. De socia listische Culturele Centrale or ganiseert een debat over kern energie in zaal De Bever. In het panel zetelt een woord voerder van Agalev, schepen Smet, een afgevaardigde van het ABVV en Ebes. Afspraak daarvoor op 21 september en aanvang te 19.30 uur. Op de aktiviteiten in het kader van de Beverse milieuweek ko men we begin oktober nog terug. LVB Zwaard- en stokkendansers bestaan sedert lange tijd. De eerste vermeldingen van deze dansen kunnen wij terugvin den in geschriften en stadsrekeningen van de stad Brugge uit de jaren 1388. De zwaarddansen kwamen en komen nog steeds het meest voor in Germaanse landen. Zelfs enkele Slavische landen kennen rei-zwarddansen. Maar Vlaanderen heeft toch steeds in deze traditie en gewoonte uitgeblonken. Dat blijkt uit opzoekingen die' uitwezen dat destijds zeker een honderdtal lokaliteiten zwaarddansgilden hadden. Het was de gewoonte van deze gilden om bij bijzondere gelegenheden naar de steden te trekken om daar op verschillende plaatsen hun kunnen te tonen. Zij hoopten zo met giften van geld en drank beloond te worden. Later wanneer zij meer bekendheid verworven hadden werden de zwaarddansers ook betrok ken in optochten, ommegangen en processies. De dansen zelf hadden en hebben nog zinvolle betekenissen die met de levenswijze te maken hadden. Vandaar dat zij soms van streek tot streek erg verschillend kunnen zijn. Door bepaalde toestanden en oorzaken werden de zwaarden soms noodgedwongen vervangen door stokken, messen en zelfs soms hoepels. De studie rond al deze gegevens inspireerde wijlen Eug. Verstraeten om er een boek mee samen te stellen. Samen met het stadsbestuur van Sint-Niklaas realiseert het Cen trum voor Volkskunst de uitgave van dit boek. Geïnteresseerden kunnen de publikatie ook bekomen bij de leden van het Centrum of door overschrijving van 450 frank op rekening 068-2033247-57 met vermelding «Zwaarddansen in Vlaanderen», Op 5 oktober organiseert Sint-Niklaas het Centrum voor Volksdans ter gelegenheid van de uitgave van het boek een treffen tussen verschillen de groepen zwaarddansers en stokkendansers, in het Dobocentrum aan de Gladiolenlaan te Sint- Niklaas. Waarschijnlijk is er deelname van buitenlandse groepen en de optredens zullen beginnen om 15 uur. Iedereen is welkom en de toegang gratis. J voorlopig enkel voor geluids overlast? De Pauw. «Het Waalse Gewest staat al verder, daar is de bevoegdheid ook uitgebreid over water en lucht. de meest komplexe materies omschreven». Debatavond Eén onderdeel van de milieu week die allicht veel volk op de been zal brengen is een debat avond op vrijdag 11 oktober. In het gemeentelijk technisch instituut zal een uitgelezen pa- - - - - oenel die avond de milieu- en X "SS ST-SrSZ totot SSKïïïSSÏ van'dc JÏÏÈ - .«-*««! 'ntiaa* Linkeroever behandelen. De De prijs is wel in vergelijking, luidsisolatie». fn 1979 heeft het Li^erów^be^ndeTen^De onl(*el?' De man blijkt bovendien wat van kuituur af te weten en als het op 13 oktober Het toestel in standaard-uitga- Instituut voor Hygiëne en Epi- Wase Scheldeoever dus, tien au 1* SiM-Jliklase steppe en savanne gaan Melsele (Beveren). Beeldhouwer-kunstinspekteur Albert beeft immers ruim 325.000 demiologie een rudimentair jaar na de protesten. Wat vin- v^rte^nwoordigen in Brussel. «Alla toe!», zullen de Wase lezers roepen bij het zien van Tersago realizeerde de beeldengroep «Twee spelende ^a"k gekosit- geluidsonderzoek uitgevoerd den de wetenschapslui en mi- Joto; en das óók een Indianenkreet. Alle Danen en andere Indianen maken zich r •«*«- Geluidshinder komt steeds «"•- A- e-u-urj- Onze fotograaf legde de kunstenaar op beeld -- -a(yaiui tu nu- - w. iiwiiiiiiii /riurvcft op de Wase Scheldeoever. In lieugroepen van de huidige Klaar voor de verkiezingen, maar de burgemeester treedt niét mee in de arenai r. In een nog vrij lande^ ^Kallo werdentoen verjiooede toestand? ^a), i ndus- vellwd! ZQuhji.. YW. plm ziin. ee^^lnenyerzameliiir

De Voorpost | 1985 | | pagina 16