Vzw Dagcentrum Sint-Niklaas in vernieuwde gebouwen Bosgeruis en bijengezoem in Sint-Niklaas Landbouw - open deur in Sint-Niklaas Bloemschikken: «wereldexpo»in Sint-Niklaas Wel en wee van Sint-Niklase wijksport Sint-Niklase jeugdraad werkt rond vrede en inspraak Duizendste telefooncel Adviescentrum voor sportmensen in Sint-Niklase stadskliniek Dit wordt een «spiegelpaleis» De Voorpost - 20.9-1985 - 17^ Sint-Niklaas. De zithoeken en animatieruimte op de eerste verdieping van het nieuwe Dagcentrum. (Iv) Met de klas op pad, in woud en stad Over komputergestuurde groenten, champignonkwekers en melk die moét Kasteel Walburg in Sint-Niklaas, pleisterplek van Rei- naert in het park, wordt het 'natuurlijk' epicentrum van de stad. Dat moge blijken uit een aantal aktiviteiten die er op het getouw worden gezet: met de schoolklas kan je daar een bezoek brengen aan de 'natuurklas' en weldra zijn in Walburg de exposities 'Het bos in Vlaanderen' en 'Over bijen en imkers' te bekijken. Hoe Sint-Niklazenaar Daniël Ost op de wereldkam pioenschappen bloemenachikken in Detroit op 't nippertje net niét primus werd kwam u aan de weet via reportagebij dragen in De Voorpoet. Vernomen wordt nu dat zaterdag 21 september (14- 20 u.), zondag 22 en maandag 23 september (1O-20 u.) de originele werkstukken die met het oog op het kampioenschap gebruikt werden zullen worden ten toongesteld aan het OLVrouwplein 4, in de toonzaal van meubelzaak Boeteels. Tot het welslagen van de 'performance' in Detroit en ook van deze tentoonstelling dragen (droegen) bij Daniël Ost, Rik en Niko Boeteels, Colver, Frans D'Haeee. Dieter Doraheim, Louis Leloup, Karei Meersman, Giel Tuns, Hilde Van der Heide en Frans Van Remoortel (wv) Wijksport in Sint-Niklaas: in sommige buurten is het een groot, in andere een matig sukses; en ook de aard van de beoefende aktiviteiten vermag soms zéér te boeien of spreekt in andere gevallen minder aan. In dc Kloostcrlandwijk was er veel interesse voor het netbal. In de Clemcntwijk is men tevreden over de opkomst voor de fïtometeraktiviteitèn. In het Fabiolapark vergadert maandelijks een vaste kern en die is op zoek naar mogelijke winteraktivitei- ten; petanque en korfbal i.s.m. Vos Reinaert, blijken voltreffers te zijn. Mocdijker 'los te krijgen' lijkt het Peter Benoitpark, waar een wijksportkomité alsnog niet van de grond kwam. Nabij de Witte Molen komt de wijksportwerking al even moeilijk los. In de Papenakkerwijk in Sinaai draait een en ander daarentegen dan weer wél vlot, zo blijkt; hier wil men in de winter op maandagavonden aan volleybal gaan doen in de sporthal. (w.v.) Honderden scholieren gingen tijdens het laatste schooltri- mester (vóór eind juni dus) op pad in Sint-Niklaas met het oog op een natuurverkennings- tocht. De Fondatic in Sinaai, de Bezckoek in Belsele, de Bolakkcrs in Nieuwkerken, de omgeving van De Ster werden, langs een natuurleerpad, ont dekt; maar vooral toch zocht men z'n toevlucht in en om het stadspark. Naderhand volgde dan een schoolse evaluatie van de natuureducatieve trip. Men meldt ons dat het initiatief zal uitgebreid worden, dat voor taan ook leerlingen van het lager middelbaar en technisch onderwijs de natuurklassen en -leerpaden kunnen meemaken (tot onlangs beperkte men zich tot het lager onderwijs). Het bos en de byen De leerlingen van het lager onderwijs kunnen van maan dag 23 september tot en met donderdag 3 oktober in het Walburgkasteel de kleine ex positie «Het bos in Vlaande ren» gaan bekijken. Bos types, staatsnatuurreservaten, roof vogels, ree, beschermde plan ten, verwerking van hout tot papier: dat zijn de aspekten die aan bod komen. Tijdens de expo worden twee films ver toond. En van vrijdag 11 oktober tot het einde van dit jaar is in Walburg dc tentoonstelling «Over bijen en imkers» te be kijken. Die komt tot stand op initiatief van het stadsbestuur en m.m.v. de Wase Imkers- bond, de Sint-Ambrosiusgilde en het infocentrum van de Ko ninklijke Vlaamse Imkers- bond. Een gezoem van jewel ste wordt het. Parallel met de ze manifestatie worden ook enkele edukatieve videofilms vertoond. Scholen kunnen gra tis een geleid bezoek aanvra gen bij dc stedelijke leefmi- lieudienst, tel. 776.34.71 - toe stel 31. Op zaterdagnamiddag worden rondleidingen ver zorgd door imkers. In de pe riode 17 oktober - 19 decem ber worden een reeks voor drachten en filmavonden geor- ganizeerd omtrent bijtjes en honig, telkens op donderda gen; dc te behandelen onder werpen worden via De Voor post aangekondigd. W.V. Groot-Sint-Niklaas telt sedert de fusie zowat vijfhonderd volwaardige land- en tuinbouwbedryven. Zes daarvan zullen op 21 en 22 september voor het publiek toegankelijk zyn, van 13 tot 18 u. telkens. De ondernemingen werden 'evenwichtig' gekozen: twee in Sint-Niklaas, één in Sinaai, één in Nieuwkerken, twee in Belsele, samen zes dus. Het Sint-Niklase stadsbestuur is zich bewust van het belang van de landbouwbedryvigheid in héél de (uitgestrekte) gemeenschap. Men weet ook dat Sint-Niklaas beschikt over een volwaardig onderwysnet voor landbouwberoe- pen, een eigen slachthuis beheert en een tuinbouwveiling op z'n grondgebied heeft. Schepen Deyaert van landbouw hoopt dat zaterdag en zondag veel Sint-Niklazenaren, Waaslanden» en andere belangstellenden 'de boer op Vrouweneekhoekstraat 1-3 in Sint-Niklaas. De serres wor den dan opengesteld. U moet vooral aandacht hebben voor de rijke variëteit aan gerbe- ra's. Er zijn verder demonstra ties bloemschikken en de laat ste evolutie in de «in vitro kuituur» wordt via aanschou welijk materieel getoond. Ook hier is een komputerdeskundi- ge van de partij Land- en tuinbouwinnovaties kunnen zaterdag en zondag dus volop bekeken worden. Aan de Nieuwe Baan 76 in Belsele worden in het bedrijf van Hein Deprez champignons op ultramoderne wijze geteelt. Op didaktisch verantwoorde en deskundige wijze wil men dat zaterdag en zondag tonen. Tegelijk biedt men champig nonbereidingen en -recepten aan. Een deel van de boomgaarden van fruitteeltbedrijf Jozef Ver hofstede aan de Vrasenestraat 250 in Nieuwkerken kan je tijdens het weekend gaan be wonderen. Een stand met op dat ogenblik rijpe appel- en pererasscn (en met aanduiding van de benaming) wordt ver zorgd. Getoond wordt het ver band tussen fruitteelt en bijen-, teelt. En je kan ook pensen met-appeltjes proeven. In de Kleemstraat 52 in Belse le, in het gemengde landbouw bedrijf van Paul De Belie, beantwoordt een rijksveeteelt- konsulent mogelijke vragen in verband met veeteelt. Om 17.30 u. kan je het mechanisch melken van koeien meema ken. En natuurlijk mag wor den geproefd van melk, kaas en boter. Het hele groeiproces tussen zaadje en tomaat wordt toege licht in het komputergestuurde groenteteeltbedrijf van Omer Seghers aan de Sparrenhof- straat 71 in Sint-Niklaas. To- matenhapjes zijn te verkrij gen. Voor de leek wordt de wijze waarop insekten biolo gisch bestreden worden duide lijk gemaakt. Aan de westkant van de fusie gemeente woont André Van Rumst, in dc Heirstraat 61 te Sinaai. Zijn melkveebedrijf verwelkomt een komputerspe- dalist en die zal vakkundige toelichting verstrekken. Hier krijgt kippenkwekerij Van Leuk uitstapideetje toch: een Rentergem uit Sinaai dfe ruim- land- en tuinbouwroute door te om ook dat landbouwaspekt stad en dorp, waarbij tussen- te prezenteren. Mechanisch door een glas melk (die moét) gemolken wordt er om 17.45 kan gedronken worden of eetPt>' uur. tomaten- of champignonge- Ook al komputergestuurd is recht geproefd, het snijbloementeeltbedrijf van Herman Delforge en zoon. De maandelijkse algemene vergadering van de stedelijke jeugdraad van Sint-Niklaas kan bijgewoond worden door alle belangstellende jongeren. Tot de jaarwisseling wordt nog vier keer vergaderd. Donderdag 26 september om 19 uur vergadert de jeugd raad in de konferentiezaal van de stedelijke openbare bibliotheek aan het Hendrik Heymanplein. Aansluitend volgt er om 20.15 uur een themagesprek over vrede. Panelleden zijn dr. Maurits Coppieters (voorzitter NCOS- Vlaanderen), Ph. Cosyn (voorzitter Komitee voor Twee zijdige Ontwapening), Robert De Gendt (voorzitter Over- legcentrum voor de Vrede) en Luitenant-Kolonel Desmet (hoogleraar Koninklijke Militaire School). Als moderator fungeert jeugdraadvoorzitter Lieven Dehandschutter. Voor het publiek wordt ruimschoots tijd voorzien voor het stellen van vragen. De volgende vergadering van de jeugdraad vindt plaats op donderdag 17 oktober om 20.15 uur in de kommissiezaal van het stadhuis (tweede verdieping). Op dezelfde plaats wordt ook vergaderd op donderdag 21 november om 20.15 uur. Dan staat er een debat op het programma over het jeugdbeleid te Sint-Niklaas. De jeugdraad zal schepen Lieven Lenaerts (CVP) en de afgevaardigden van de gemeenteraadsfrakties Lucien Bats (SP), Frans De Coeye- re (PW), Roel De Jong (CVP) en Nelly Maes (VU) aan de tand kunnen voelen. Gespreksleider is Hugo De Looze. De laatste bijeenkomst van de Sint-Niklase jeugdraad in 1985 wordt georganizeerd donderdag 19 december om 20.15 uur in de lokalen van Jongerencentrum 't Verschil aan de Nieuwkerkenstraat te Nieuwkerken-Waas. Wie de agenda van de jeugdraad iedere maand wenst toegestuurd te krijgen, kan die aanvragen bij de dienst jeugd, stadhuis. Grote Markt te 2700 Sint-Niklaas. De duizendste telefooncel van het telegrafie- en telefoniegewest Antwerpen vind je aan het Hey manplein in Sint-Niklaas. Mevrouw Paula D'Hondt-Van Opdenbosch komt ze maandag 23 september inhuldigen. Op dinsdag 1 oktober wordt de CIB Pieter Pourbusprijs uitge reikt aan Jacky Buchmann. ge meenschapsminister voor huis vesting en de CIB Georges Dc Wandeleerprijs aan Winand Van Coillie, beheerder CIB Oost-Vlaanderen. De uitrei- Sint-Niklaas. De stad verwerft het Carltonkomplex in de king heeft plaats in het Provin- Nieuwkerken (Smt-Niklaas). Eén van de zes bedrijven die zaterdag en zondag hun Stationsstraat. Zoals in De Voorpost toegelicht wordt een ciehuis, Kon. Elisabethlei Tl te deuren openstellen is het fruitteeltbedrijf van Jozef Verhofstede, aan de Vrasenestraat in deel van het museum daar ondergebracht. (Iv) Antwerpen. Nieuwkerken. (Iv) Sinds geruime tijd leefde bij een aantal specialisten van de stadskliniek te Sint-Niklaas de idee, een sportmedisch adviescentrum op te richten. Mede onder de impuls van de toenemende belangstelling voor de sport als gezonde vrijetijdsbesteding ontstond de behoefte, een en ander te realiseren. Vermits de stadskliniek beschikte over een multidiscipli naire équipe van specialisten die allen een ruime belang stelling hadden voor de sportgeneeskunde was de oprich ting van een sportmedisch adviescentrum binnen bereik. Per 1 september jl. werd gestart met dit centrum. De bedoeling is in de eerste plaats, aan sportmensen globale medische adviezen te verstrekken, opgesteld in ruggespraak met geneesheren behorend tot verschillende disciplines. Verder zullen sportkeuringen worden uitge voerd en kunnen reproduceerbare evaluaties worden op gemaakt. Hierdoor wordt het mogelijk, door testen vast te stellen of de gevolgde training resultaten heeft afgeworpen wat betreft het prestatievermogen van de atleet. Boven dien behandelt dit centrum specifieke sportcardiologische en sporttraumatologische problemen en wordt aan medi sche trainingsbegeleiding gedaan. Via de behandelende huisarts of de geneesheer, verbon den aan een sportklub, kan men op konsultatie komen in dit centrum. Door formeel overleg van specialisten en het uitvoeren van specifieke testen kan een volledige evaluatie worden gemaakt van de konditie van een sportbeoefenaar en kunnen adviezen worden verleend om die eventueel te verbeteren. In een beginfaze zal deze dienst ondergebracht worden vooraan in dc stadskliniek (polykliniek), Lodewijk De Meesterstraat 5, 2700 Sint-Niklaas. Sint-Niklaas De jongste tijd gonst het van aktiviteiten in de sektor van de gezondheidszorg in het Waasland. Na het OCMW van Sint-Niklaas en de Wase Werkplaats, was het de beurt aan de vzw Dagcentrum Sint-Niklaas om met nieuws voor de dag te komen: een nieuw gebouw zelfs. Elf jaar na de start in 1974 werden aan de Knaptandstraat de volledige vernieuwde gebouwen officieel geopend met een akademische zitting en met de nodige festiviteiten. Het oorspronkelijk gehuurde en in 1980, door middel van financiële tussenkomst van het Fonds voor Bouw van Ziekenhuizen en Medische Sociale Inrichtingen, van de Nationale Loterij en van de provincie Oost-Vlaanderen aangekochte nijverheidsgebouw, werd meesterlijk omge bouwd door architekt Wim Mortelmans. Vmt-Niklaas. Danig veel belangstelling voor de opening van het Dagcentrum aan de functionele kader werkt mensen, waaronder een ge- Cnaptandstraat. Iv momenteel een staf van 23 neesheer-neuropsychiater. verschillende paramedici, op voedkundigen, een maatschap pelijk werker-verpleger en personeel voor administratie en onderhoud. Zonder onder scheid van enige politieke, reli gieuze of filosofische binding, worden er voor het ogenblik een zestigtal volwassen, niet tot werken in staat zijnde, ge- handikapten opgevangen, met volgende doelstellingen: de kapaciteiten en de vaar digheden van de gehandikap- ten verder ontwikkelen door middel van aangepaste aktivi teiten; de ouders en familieleden van de gehandikapten bijstaan via opvang, steun en prakti sche hulp; de zelfredzaamheid van de gehandikapten bevorderen, naar relatievorming, huishou delijke bezigheden, hygiëne en algemene leefgewoonten toe; en tenslotte streven naar een zinvolle ontspanning. Ondanks het feit dat het Dag centrum blijkbaar in volle op bloei is wellicht vandaar ook de symboliek van de war- meluchtballon die op de ope ning werd opgelaten duiken ook hier echter weer de nodige financiële problemen op. De direktrice van het centrum, mevrouw N. Van Dessel, wees immers op het feit dat de in stelling, die niet over eigen middelen beschikt, voor perso neels- en werkingskosten bijna volledig afhankelijk is van de gemeenschap. Vrijwel de eni ge uitzondering die hierop wordt gevormd zijn de her haalde en zowat voor alle vere nigingen klassiek geworden initiatieven, zoals verkoop van wenskaarten en dergelijke. Aktuele aspekten van de ge- handikaptenzorg In zijn toespraak wees M. Ver- donck, adviseur van gemeen schapsminister R. Steyaert, op een aantal aktuele aspekten van het gehandikaptenbeleid. Een prioritaire stelling hierbij was dat het aantal beschikbare voorzieningen voor gehandica ptenzorg voortdurend moet worden uitgebreid, en dat men hierbij moet streven naar on dermeer een gezinsgericht be leid dat aan de betrokkenen een zo ruim mogelijke zeker heid, hulp en veiligheid moet waarborgen en naar een alge mene koördinatie tussen alle met dit beleid begane groepen. Sint-Niklaas. Mevrouw No- ra Van Dessel van het Dag centrum aan de Knaptand straat. (Iv) Officiële opening Tot slot werd vrijdag het nieu we Dagcentrum aan de Knap tandstraat in Sint-Niklaas offi cieel open verklaard door P. De Vidts, burgemeester van Sint-Niklaas. Hierbij werd nogmaals gewezen op de mo rele en menselijke motivatie en kreativiteit als drijfveren van de gehandikaptenzorg. Ongetwijfeld mooie en daar om niet geheel onterechte woorden, waarover echter de vele werkloze welzijnswerkers, wellicht anders zullen denken. F.B. Sint-Niklaas Men wou de neobarokke gevel wel intakt laten en enkel de achterbouw vernieuwen, maar dat kostte méér dan het slopen van het hele pand en het zetten van een nieuw gebouw. Naar verluidt zouden de GBM-verantwoorde lijken bij de stedelijke overheid zijn gaan aankloppen met de vraag of die wou tussenkomen (financieel), zodat de gevel kon worden gevrijwaard. Dal bleek niet te kunnen. Zodat Sint-Niklaas een fraaie, zij het slechts enkele decen nia oude gevel kwijtspeelt. In de plaats van dit gebouw komt een hypermodern spiegelpaleiswaar een perfekte bank- service zal worden geboden. Uit het jaarverslag van het Centraal Bureau voor Hypote- kair Krediet blijkt dat de hypo- tcckmarkt een begin van her stel kende. Deze gunstige be weging is ongetwijfeld toe te schrijven aan het feit dat de intresten gehandhaafd bleven op een relatief gematigd peil onder meer dank zij dc aktie van het CBHK. Het gebouw van de Generale Bankmaalschappij aan het Kardinaal Mercierplein in Sint-Niklaas wordt afgebroken. De GBM huist, voor zowat twee jaar, voorlopig aan de Zamanstraal in afwachting dat een hypermodern komplex tot stand komt. Het pand aan hel K Mercierplein beant woordde binnenin niet meer aan de vereisten van een funktionele bankinstelling, er waren ook te veel 'hoeken en kanten'.

De Voorpost | 1985 | | pagina 17