Wase doven krijgen ontmoetingscentrum Liefkenshoektunnel uitgesteld of afgesteld? De Geus (Sint-Niklaas) kreeg «bezoek» Het anarcho-syndikalisme van Sint-Niklazenaar Karei Heirbaut Strip uit Temse in boekvorm Sint-Niklaas renoveert Bellestraat en Sint-Gillisbaan 8 - 20.9.1985 - De Voorpost PVDA legt klacht neer Karei Heirbaut (links) in volle strijd aan de Boelwerf in Temse, en ook 'kameraad' Jan Cap zong mee strijdliederen, (archieffoto) Nieuwe «sociale roman» N.a.v. wat de PVDA bestempelt als een «fascistische aanval» op De Geus, de boekhandel aan de Kleine Laan in Sint-Niklaas waar de kleine linkse party haar plaatselijk sekretariaat heeft ondergebracht, legde de PVDA klacht neer by de politie van Sint-Niklaas en voegde daar ook enkele dokumenten by, ter staving van de feiten. Een en ander geschiedde za- ook «het gekende intematio- terdag 14 september rond ach- nale fascisten-kenteken», werd ten 's avonds. Twee jongeren aangebracht. De PVDA-ers zouden de voordeur van het meldden maandag tijdens een lokaal aan de Kleine Laan 22 persontmoeting dat in novem- hebben geforceerd, alle rek- ber '84 twee jongeren De Geus ken hebben omvergegooid en kwamen binnenstappen en dat de etalage hebben vernield; zo ze probeerden, de privéloka- konden PVDA-verantwoorde- len achter de winkel te betre- lijken a.d.h. van getuigenissen den waarbij de verkoopster van buren rekonstrueren. De «geïntimideerd» werd. Die schade wordt op enkele tien- vrouw kon de twee jongeren duizenden frank geraamd. nadien het NJSV-lokaal aan de Casinostraat zien binnen- Terreur trekken. Door de mensen van De Geus De PVDA-ers stellen dat de worden de daders gezocht in twee betrokkenen achteraf for- kringen van het NJSV, de meel werden herkend op foto's Vlaamsnationalistische jonge- die van de pro-rakettenbeto- renorganisatie. Verwezen ging in Sint-Niklaas werden ge wordt naar de 'schilderbeurt' maakt. Het duo zou ook bij die het rolluik van De Geus in een andere gelegenheid al 'op maart van dit jaar kreeg. «Stop verkenning' zijn gekomen naar rode terreur» werd geverfd en De Geus. De 'rechtse terreur' wordt steeds schrijnender in Sint- Niklaas, zo stelt men bij PVDA nog. Waarbij verwezen wordt naar de wijze waarop een Marokkaans arbeider (vo rig jaar) met messteken toege takeld werd door een lid van het NJSV. De bindingen van NJSV met het VMO zijn mani fest, zo stelt men nog: zie b.v. de komst van Bert Eriksson, als gastspreker, naar het NJSV-lokaal in Sint-Niklaas. Nog volgens de PVDA kan het niet door de beugel dat het Sint-Niklaas stadsbestuur «de fascisten ongemoeid laat». Men vindt het al te gortig dat VU-schepen Anthuenis een «fascistische tentoonstelling» mocht openen en dat de fascis ten niet enkel herhaaldelijk toelating kregen om te betogen maar ook om «op openbare plaatsen propagandastands te organiseren». PVD A-woord voerder Jan Van de Putte eist dat het stadsbestuur van Sint- Niklaas krachtdadig optreedt. (w.v.) De Geus: Beeldenstorm? «Ondank is 's werelds loon!», «De scheepsbouwers reage ren zoals normale mensen!», «Savys valt door de mand!»... Rubriek- of hoofdstuktitels in het nieuwe boek van Sint-Niklazenaar Karei Heirbaut, dat «Ik wens een vakbond met één hart» als titel meekreeg. De publikatie heet «nóg sterker» te zijn dan Heirbauts «Onkruid op een scheepswerf», zo stelde de auteur tydens de persvoorstel ling. De voorstelling aan de kameraden en kompanen, strijdmakkers altegaar, gebeurt vandaag vrydag 20 sep tember in zaal Forum aan de Truweelstraat te Sint- Niklaas en vormt slechts een onderdeel van een soort totaalprogramma met veel militant-politieke ingrediënten. Veel uitroeptekens, zoals u al gemerkt heeft. Ook op de flap van het boek: «Het is een so ciale roman, over de scheeps werf Boel! Waar wolven scha pen wensen te verslinden!» Allereerst militant «Je wordt zo vlug geklasseerd als b.v. toneelspeler, foto graaf. poppenspeler of schrij ver», zegt Heirbaut. «Maar ik ben in de eerste plaats mili tant. Die het nuttig oordeelt, enkele belangrijke momenten in de recente sociale geschie denis te registreren». Volgens de Boelwerfdirektie is Heirbaut, zo stelt hij zelf, een vertegenwoordiger van het anarcho-syndikalisme En die -_{malyse vindt hij zo verkeerd nog niet. Bij het ontstaan van het ABW, de socialistische vakbond, was o.m. ook de Waal Renard duidelijk anarchist; zo zei gewestelijk sekretaris van ABW-Waas- land Julien Van Geertsom in de marge van de persvoorstel ling. De Culturele Centrale van het ABW vond «dat dit boek een kans moest krijgen». Volgens Julien Van Geertsom is kritiek belangrijk en zelfs essentieel voor een levendige beweging en kan het ABW gerust verdragen dat ook de socialistische syndikalisten er al eens van langs krijgen. En omdat de Culturele Centrale kuituur stimuleren wil en Heir bauts boek 'binnen de bewe ging' ontstond wou het ABVV de publikatie wel 'begeleiden'. Maar eigenlijk gaat het om een boek dat Heirbaut in eigen beheer uitgaf, al werden naar zijn zeggen wel financiële mid delen ter beschikking gesteld door de militanten van Boel. Liefde-haat De 22-weken-staking bij Boel en de ontknoping die de mili tanten driest stemde, het PMB-kongres in Antwerpen, de sluiting van Cockerill, de afzetting van Jan Cap en het weren van René Stroobant als syndikaal mandataris, het zijn gegevenheden die in het boek verwerkt werden. Een feiten relaas, dat ook, maar vooral toch een 158 pagina's lang sfeerstuk dat vanuit het ge zichtspunt van de militanten tot stand kwam en niet zelden met heel wat fantasie werd doorspekt. Subjektief, dat spreekt vanzelf De liefde-haatverhouding die Heirbaut en de zijnen er met de Boelwerf en de direktie van die onderneming op na houden is de rode draad. Terloops komt het Nobels-faillissement ter sprake. Maar de strijd (en het boek) wordt vooral ge schraagd door 'Geen vage bon den, echte bonden, onze bonden'. Wezenlijk in deze 'sociale ro man' is de afzetting ('ont hoofding', zegt Heirbaut) van Jan Cap en 26 militanten, met als annex de sociale verkiezin gen. Ook op de rechtbank toe ven we een tijdje. En Heirbaut refereerde bij de persvoorstel ling ook naar 'de boottocht van de CVP-top' en haalde, uiter aard bijna, de regeringspoli- tiek over de hekel. 'Het andere boek' Karei Heirbaut, maar ook Jan Cap en Rudy Van Vlierberghe zijn van de partij op de mani festatie 'Het andere boek', de alternatieve boekenbeurs die tijdens het weekend in de han delsbeurs op de Meir in Ant werpen plaats vindt. Zondag 22 september om 14 u. debat teren ze daar in de grote zaal n.a.v, het verschijnen van Heirbauts boek; de gespreks ronde wordt opgezet i.s.m. de Culturele Centrale van Sint- Niklaas. «Ik wens een vakbond met één hart» kost 300 frank en kan verkregen worden bij o.m. het ABW (Culturele Centrale) in de Mercatorstraat 87 in Sint- Niklaas (tel. 776.35.14) en bij de auteurs zelf, Breedstraat 331 in 2700 Sint-Niklaas (tel. 776.87.17). W.V. Temse helpt mee aan «Stille Droom» In de week van 21 tot en met 28 september wordt speciale aandacht geschonken aan de doven in Temse onder het motto «Week van de Doven». Diverse verenigingen zullen tydens die periode aktief meehelpen aan het projekt. Zowel op het vlak van informatie als inzet financiële transacties ten behoeve van het rusthuis «De Stille Droom» in de Akkerstraat, zullen zowel doven als horen den broederlijk de handen in elkaar slaan. Betekent integratie niet dat de dove zichzelf als dove aan vaardt maar ook de horende persoon aanvaardt en dat wij, horenden, de dove als dove aanvaarden met zijn mogelijk heden en beperktheden, en dan leren samenleven? Het is in dit kader dat men de eerste doelstelling van de «Week van de Doven» ziet: informatie ge ven over de dove persoon en de dovengemeenschap. Willen we de dove persoon leren ken- nen, dan moeten wij aanvaar den dat hij of zij een aangepast kommunikatiesysteem nodig heeft. Daar hij niet hoort, is het belangrijk dat hij nog an dere kommunikatiemiddelen krijgt, bijvoorbeeld: spreken met gebaren. Het kommunikatiesysteem dat de Provinciale Nazorgsdienst voor Doven verdedigt is het Nederlands met gebaren, d.w.z, dat die doven het Ne derlands als taal moeten leren en ook leren uitspreken, maar dat ze ook het recht moeten krijgen om hierbij gebaren te gebruiken. Reeds vroeg werd in België de nood aangevoeld om aan do ven speciaal onderwijs te ge ven. In Gentbrugge werd in 1825 de eerste school voor do ven in Vlaanderen opgericht. Zodra de doven afgestudeerd waren, kwamen ze regelmatig samen en in 1860 werd de eerste dovenvereniging in Bel gië opgericht in Gent Om de doven in zijn twee werelden die van de horende en die van de dove zelf te leren ken- Vorige week donderdag moest normaal door de kabinets- alle grote infrastruktuurwer- nen, vindt men het van het raad de bouw van de Liefkenshoektunnel (Kallo-Lillo) ken in Wallonië wél het geval allergrootste belang dat bij een toegewezen worden. Dat is niet gebeurd. De toewyzing was N°g eens mevrouw Maes bepaald initiatief, bijvoor- werd voor onbepaalde tijd uitgesteld. Door een aantal aan 'iet woorc^: "'n haar kom- beeld: doorgangshuis of rust- mensen wordt gevreesd dat de zo noodzakelijke tunnelver- «afelijzerpoütiek huis, telken» een ontmoeting»- j c l j werden samen met de Lief- centrum aanwezig is. Vandaar binding tussen de linker, en rechteroever van de Schelde kc„,hooktu„„el de werken E5- dat in Tem»e uLt een rus- er zelfs niet meer komt. £9 Luik goedgekeurd. Die thuis ook een ontmoetingscen- werken zijn nu in volle uitvoe- trum voorzien wordt. In Tem- Op 1 maart 1984 werden de tieven bij Van Laere afge- ring. De werken aan de se kregen de Broeders van aanbestedingsdossiers binnen- slankt tot 60%. Inplaats van Vlaamse Liefkenshoektunnel Liefde van de familie Heme- gebracht. Ze werden door de aanwervingen zouden er nieu- werden gedurende 1,5 jaar op- laer en prachtig huis en park in ambtenaren kritisch en onpar- we afdankingen volgen. gehouden en dreigen uiteinde- de Akkerstraat, op voorwaar- tijdig onderzocht. Het bleek Heel het Waasland en ook de lijk voor onbepaalde duur uit- de dat het zou gebruikt worden dat de groep Van Laere-De Gewestelijke Ekonomische gesteld te worden voor gehandikapten. Aan de Meyer-Betonac de laagste prijs Raad voor Vlaanderen hebben Als Volks- mensen van de Nazorgdienst voorstelde. Sindsdien moesten steeds de noodzaak van de uniemandataris laak ik deze werd dan gevraagd of zij het nog een aantal zaken «gepreci- Liefkenshoektunnel onder- onsmakelijke vriendjespolitiek konden gebruiken. Die moes- seerd» worden. Volgens VU- streept en hoop dat de Vlaamse kie- ten niet lang naar een ant- senator Nelly Maes werd dan Toch heeft deze regering, al- zers de rekening aan deze re- woord zoeken: ze hadden nog onder impuls van de CVP dus Nelly Maes, hiervoor nooit gering en vooral aan de CVP niets voor hun bejaarde dove. «voortdurend gemaneuvreerd» gemeenschapsgeld ter beschik- zullen presenteren,» zo zegt Vandaar dat het doel is: een Nelly Maes in het gelid groepen dove bejaarden: 5 6 personen zullen er permanent verblijven: 5 kamers zouden voorzien worden voor doven die af en toe eens aan een soort rustvakantie toe zijn. Naast dit rusthuis wordt een zaaltje ge bouwd waar de doven van gans het Waasland regelmatig kun nen samenkomen De vereni ging van doven in Sint-Niklaas heeft o.a. een dansklub en een kaart- en een biljartklub. Als de aktiviteiten van deze vere niging in het ontmoetingscen trum te Temse plaatshebben zullen de bejaarde doven zeker niet vereenzamen. Er zal ook nog een kamertje voorzien worden waar de Provinciale Nazorgdienst een zitdag kan organiseren voor de doven uit het Waasland. Vanuit dit centrum zal ook informatie gegeven worden over doven. Het doel van de «Week van de Doven» is on dernemer financiële steun te verzamelen voor het omvor men van het huis tot rusthuis. In dat verband moet er een lift geplaatst worden. Ook het bouwen van een ontmoetings centrum wordt gepland. Er zal dus een zaaltje met toiletten en Het internationale teken van de doven. bergruimte aangelegd worden. Dat alles kost geld. dus wordt er extra hulp en steun ge vraagd van alle inwoners en verenigingen in Temse. Men wil ook informatie geven over enerzijds de dove als per soon en anderzijds de doven gemeenschap. De organisatie van deze week berust bij de Wase Doven- maatschappij Waasvrienden- werkgroep Temse, in samen werking met het gemeentebe stuur en verscheidene kristelij- ke verenigingen. Zaterdag 21 september voeren de doven mimespclen op het marktplein om 19 u. en aan de Kristus- Koningkerk om 19.45 u., zon dag 22 september eveneens mi mespclen op het marktplein na de missen van 10.30 u. en 18.30 u. en om 17.30 u. is er een eucharistieviering in de O.L.-Vrouwekcrk, waar de doven instaan voor de voorbe den en de homilie Tijdens de dovenweek zullen er informa tiestands opgesteld worden in Het Volk op de wijk Veile en in de gemeentehuizen van de verschillende deelgemeenten. Eveneens is er een grote koe kenslag gepland, waarvoor de scholen zich aktief zullen inzet ten. Verder nog een reuzetom bola en in de scholen zullen spreekbeurten voorzien zijn over de doven wereld. De «Dovenweek» wordt zater dag 28 september afgerond met een rcuzebarbecue en doorlopend feestprogramma in een tent in de hovingen van Het Volk. Tussen 24 u. en 15 u. verzorgt een lokale radio een muzikaal voorgerecht. Daama zal the Golden Spirit Band het van hen overnemen. Vanaf 15.30 u. krijgen we dan Troubadour Karei Janssens en Volksdansgroep Temse-Schcl- dekant. Om 16.30 u. zet de radio het programma verder, terwijl om 17 u. harmonie Recht door Zee aantreedt. Om 18 u. en tot 19.30 u. verwel komt men dan Jacques Ray mond. Tot 20 u. zal akkor- deonclub Jong Waasland haar beste beentje voorzetten, want daarna komt Kathleen Cathy uit Tielrode op het podium. Om 20.30 u. doet akkor- deonklub Jong Waasland ver der, gevolgd door The Golden Spirit Band die vanaf 21 u. teweer zal aantreden. De presentatie van dit hele gebeuren is in handen van schepen Luc De Ryck. J.B. Nieuwkerken Sint-NiklaasFeest bij het opvangcentrum voor verlaten kinderen Sint-Carolus, langs de Gijzelstraat. De mensen die hadden meegewerkt aan het welslagen van de barbecue werden via een feestje bedankt. De militairen van het logistiekbataljon uit Hitfeld (in de buurt van Aken), met o.m. kolonel Houbaille, majoor Doelman en eerste wachtmeester Blancquaert hielpen méér dan een handje, (gremar) i'm de werken niet toe te wij zen aan Van Laere en C°, en aldus «het oordeel van onpar tijdige ambtenaren in de wind te slaan». Is de laatste kans voor de Liefkenshoektunnel rrkeken? De gevolgen drei- n zwaar te zijn, zegt Nelly •:es. Indien de Liefkenshoek- unel niet wordt gebouwd, ordt de uitbouw van het ha- ngebied gehinderd zodat de 'ers van Wase grond en vele iljarden gemeenschapsgeld :steed op Linkeroever, te •reinig renderen en er géén werkgelegenheid bijkomt. Het gevaarlijk vervoer van het havengebied zal verder verlopen door de dorpskom men en de woongebieden. De verzadiging van Kenne- dytunnel en Grote Ring rond - Antwerpen zal onvermijdelijk nog toenemen. Ook de werkgelegenheid zal zware klappen krijgen. De bouw wordt geschat op 300.000 mandagen die hoofd zakelijk zouden gepresteerd worden door arbeiders uit de king willen stellen, wat 1 Nelly Maes. Gemmeke is de stripfiguur, die sinds eind 1982 wekelijks in een advertentieblad van Temse opduikt. Het inmiddels populair geworden jongetje volgt de gebeurtenissen in groot-Temse op de voet. Het rapporteert en neemt bepaal de toestanden op de korrel. De geestelijke vader van Gemmeke is Hugo Meersman, een Temsenaar die in reklamewereld thuis is en sinds een aantal jaren ook politiek aktief is (Gembel). 115 strips, van bij de aanvang een namenlijst. Bovendien tot juli '85, worden heden in wordt een ontvouwbare kaart een luxe uitgave gebundeld van groot-Temse ingelegd, Het boek meet gesloten 20 x waarop de plaatselijke toeristi- 29 cm (oblong). Op het stijf, sche merkwaardigheden door geplastifieerd kaft staan 44 be- evenveel illustraties aanschou- kende groot-Temsenaren ge- welijk zijn uitgetekend. Ver- portretteerd; als voorsmaakje der houdt het Gemmeboek tot de 303 verschillende beken- ook nog een begeleidende de figuren die in het Gcmme- tekst in èn een inleidend keboek voorkomen. woordje van burgemeester Het dekor zal de lezer vaak Van Riet. herkennen. Alle bekende figu ren krijgen een vast nummer Het Gemmekeboek wordt op 6 Gemeentemuseum van Temse. Daar kunnen de intekenaars tijdens de Gemmeketentoon- stelling hun exemplaar afha len. De expo loopt van 6 tot 23 december. Wie wil intekenen schrijft 680 frank over op rekening van Studio Meersman, Landmo- lenstraat 13, 2690 Temse, K B. 414-2080811-03 of BBL. 393- 0088221-40. Intekenaars wor den niet in het boek vermeld. Vanaf 3 december kost het boek 760 fr. De uitgave van dit boek is geen eindpunt. Gemmeke gaat on verdroten door op speelse, soms scherpe, meestal plezieri ge wijze, de gebeurtenissen in Temse en de fusiegemeente te observeren. Sint-Niklaas. Op het stadhuis werden de leden van de Ronde Tafel van Sint-Niklaas ontvangen en ook de zustergroeperingen uit enkele Europese steden waren van de partij. De Sint-Niklase Tafelaars waren een heel weekend gastheer. (Iv) Begin mei volgend jaar starten aan de Bellestraat en omgeving in Sint-Niklaas werken die het stratenpatroon daar van uitzicht moeten doen veranderen. Aan de Bellestraat, het Zonneken en De Ster komt langs beide kanten van de straat een betonnen fietspad dat van de rijbaan zal zijn afgebakend. Het kruispunt Raapstraat-Passtraat wordt heraangelegd en ook daar komt, langs de kant van de pare huisnummers, een fietspad (ver hoogd); hier worden de voetpaden vernieuwd Begin oktober begint men volop te werken in de buurt van de - -- de Vrouweneekhoekstraat gestart; hier worden de bestaande opritten herlegd tot aan de rooilijn, er komen twee fietspaden van 0,8 meter breedte, ook ontdubbelde riolering is voorzien. Ook aan een deel van de Sparrenhofstraat komt een ontdubbeld fietspad (0,85 m.) en daar wordt het voetpad (1,25 m.) tot tegen de bestaande afsluitingen aangelegd. Ontdubbelde fietspaden (1,2 m.) verder voor de Sint-Gillisbaan zelf, de Vrouw Maria- straat en de Lepelhockstraat.

De Voorpost | 1985 | | pagina 18