Unigro: twee groepen geïnteresseerd, La Lokeroise: he rstruktur er ing Kunnen gemeentemandatarissen alle taken aan? Dendermondse Jaarbeurs een organizatie van Liberaal Verbond der Zelfstandigen Manta (Waasmunster) niet in Koeweit, wel in Egypte Verliest VU Dendermonde zijn kamerzetel? een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 36 F Jaarabonnement 1.720 F 6 maand 875 F 3 maand 450 F Verantwoordelijke uitgever O. DE CUYPER De Voorpost i 20 SEPTEMBER 1985 38- JAARGANG NR. 37 - 36 jUFSit De sociaalekonomische hemel in 'tLand van Waas is betrokken, maar er zijn opklaringen Toen een tijdje geleden door De Voorpost - in primeur - gemeld werd dat het bedrijf Manta uit Waasmunster een dekenfabriek ging bouwen in Koeweit was dat nieuws. Nu wordt vernomen dat die Koeweitse fabriek niét ral tót stand komen; een consortium van banken en andere belanghebbenden (o.m. de staat ginds) ziet er géén heil in en annuleerde de overeenkomst eenzijdig. Is Manta er nu aan voor z'n moeite? Allerminst. De know-how werd geleverd, dat wel, maar daarvoor werd Manta ook vergoed. Daartegenover staat dat de Vlaamse onderneming straks wel in Egypte een dekenfabriek gaat bouwen, de plannen verkeren nog in een voorbereidende faze. Dekbedden Manta is de maker van de befaamde Sole Mio-dekens. Door o.m. de gewijzigde leefgewoonten is de markt van dekens nu aan het stagneren. Manta verlegde de aksenten en ging óók donsdekens aanmaken. Men speelde in op de vanuit Duitsland overgewaaide dekbedden-mode. Voor de zgn. Sahellanden in West-Afrika maakt men in Waasmunster 'blauwdoek', een viscoseweefsel waarvoor de grondstoffen uit lage loonlanden als Roemenië en Taiwan worden betrokken. Die markt draait opperbest, zo zegt men bij Manta. Worldwide Bij Manta-Waasmunster werken zo'n vijfhonderd men sen, in de vestiging te Opwijk nog eens een honderdtal. De wieg van Manta stond in 1925 in Opwijk. Maar het zwaartepunt van de aktiviteiten in ons land ligt in Waas munster, waar de dekenfabriek eigenlijk groeide uit een weverij die al in 1894 door Paul Clement was gesticht en in 1901 door Alexis Roos werd overgenomen. Nadien trad de familie De Lovinfosse aan (Henri de Lovinfosse was de schoozoon van Roos). Nog steeds staat die familie aan het roer van de onderneming en in de toekomst blijft dat ook zo, al wordt bij Manta nu aan een nieuw management ge sleuteld. Met Manta staat of valt de tewerkstelling in Waasmunster. Nog immer blijkt men bij het bedrijf voldoende kreativi- teit aan de dag te leggen opdat zowel bij ons als in andere delen van de wereld behoorlijke zaken zouden kunnen gedaan worden. Onlangs nog werd in het noorden van Frankrijk een kleine fabriek 'overgenomen', althans wat de know-how betreft. Men weet dat Manta ook in Afrika vestigingen heeft; die zijn gesitueerd in Kalami, Burundi en Kigali. Eeuwfeest Nog goed nieuws uit de Wase bedrijfswereld, want het is niet overèl gejammer en geweeklaag. In Lokeren viert de vlasspinnerij Vandeputte - Röthlisberger, gevestigd aan de Nijverheidsstraat vlakbij Durme en Verloren Bos in 1986 haar honderdjarig bestaan. Bij de onderneming zijn zowat driehonderd mensen tewerkgesteld. W.V. ntense bedrijvigheid op niet alleen politiek, maar ook bciaalekonomisch vlak in het Land van Waas tijdens de oor bij e dagen. Het werd een 'woelige week' voor onder- andelaars op diverse fronten, patroons, vakbonden, olitici. Over vooral de toestand by Unigro - waar eterschap in het vooruitzicht gesteld wordt - en La .okeroise gaat deze bijdrage. Toch nog meegeven dat by et Sint-Niklase meubelstofTenbedrijf Duyver Industries, an de Hoge Heirweg en vlakby de E3, een dertigtal ersoneelsleden (27 arbeiders, 3 bedienden) moeten af- loeien en dat is zowat een tiende van het huidige bestand; en en ander is het gevolg van het uitblijven van enkele trders. )e sociaalekonomische hemel in 't Land van Waas is letrokken. U weet al een poos dat het by b.v. de Boelwerf, in de scheepsbouwsektor die zo door konkurrentie met o.m. Korea en Japan vertroebeld wordt, niet te opperbest gaat al houdt men daar het hoofd koel. En in Lokeren zindert het faillissement van Grada (ex-Hart Cooley) nog na; tegen het falingvonnis werd verzet aangetekend en gebleken is inmiddels ook dat het Luxemburgse filiaal van de Generale by Tematec (de 'ultieme' overnemers van Grada) het merendeel van de aandelen in handen had. Maar er bereikten ons ook hoopgevende berichten i.v.m. de sociaalekonomische situatie in 't Land van Waas. Over de wereldwyde aktiviteiten van Manta-Waasmunster leest u op een andere plaats in dit blad meer. En Unigro, het Sint-Niklase postorderbedrijf, stelt het naar verluidt nog relatief goed. i Maar eerst iets over La Loke- ruim tachtig miljoen geïnves teerd werd in een nieuwe spin nerij. Verder zou in de poly- propyleenafdeling worden overgegaan tot het werken in volkontinustelsel (24 u. op 24 u.), en de introduktie van dat vierploegensysteem heet in strijd te zijn met de k.a.o. voor de textielbranche. Drastische maatregelen drin gen zich volgens de broers Ma- sion, die het familiebedrijf La Lokeroise leiden, op om de onderneming uit de problemen te helpen. Men wil aan de Kapellestraat nieuwe technie ken introduceren. Verwezen wordt daarbij naar wat zich in de Calcutta-vestiging voor deed: eerder vloeiden daar zo'n 75 mensen af, maar die entiteit heeft zich nu tot toon aangevend bedrijf weten op te werken. In die trant redeneert men met het oog op de her- strukturering van de oude ju- tespinnerij. Wouter VLOEBERGH Unigro, bij het koninklijk bezoek in oktober 1978. Nu waait er een héél nieuwe wind Vervolg op blz. 4 (archieffoto). Gouverneur Balthasar op Intergemdagen Recht tot antwoord In het artikel van 19 juli 1985 vertrekt u van een aantal veronderstellingen om te beweren dat dc V.U. door het ingewikkeld spel van apparentering haar zetel zou ver liezen. U gaat er van uit dat hetzelfde aantal kiezers identiek zou stemmen; u gaat ook voorbij aan het feit dat bij apparen tering niet alleen de partijverhoudingen in het arrondisse ment spelen, maar eveneens dat de verhouding in andere arrondissementen van de provincie bepalend is. U gaat er tevens van uit dat de Volksunie alleen via apparentering een kamerzetel in Dendermonde kan beko men. De V.U.-knmerlijst is dermate vernieuwd en ver jongd dat we er van overtuigd zijn om deze zetel recht streeks te veroveren. De kicsresultaten van andere arron dissementen zullen dan ook geen rol spelen. Het jong en dynamisch karakter van onze kandidaten zal daar borg voor staan. Uw berekeningen over de zetelverdeling kan men nog schouderophalend afdoen als op voze cijfers gebaseerde pre-elektorale stemmingmakerij. Uw bewering daarente gen dat het nog allesbehalve zeker is dat ik als lijsttrekker zal fungeren op de Volksunielijst voor dc Kamer, is duidelijk leugenachtige informatie. Mijn aanduiding als lijsttrekker kan helemaal niet meer in vraag gesteld worden, gezien mijn aanduiding door de arrondissements- raad definitief en bindend is voor de volledige lijstvorming tijdens de poll-verrichtingen van september. Tijdens de poll-verrichtingen wordt dus alleen nog over de volgende plaatsen op de Volksunielijst gestemd. Over dc toewijzing van de plaats van lijsttrekker bestond binnen de arrondis- scmentsraad trouwens niet zo veel diskussie. aangezien ik bijna twee derde van dc uitgebrachte stemmen achter mijn naam kreeg. Tijdens de poll-verrichting op 24 augustus 1985 werd deze stellingname door niemand ook maar in vraag gesteld. De voorgestelde modellijst werd bijna met een 2/3 meerderheid goedgekeurd. Tenslotte betreur ik dat u de cijfers van de parlcments- en gemeenteraadsverkiezingen door elkaar haalt, in een poging mijn aantrekkingskracht op het kiezerspubliek te minimaliseren. U wijst erop dat Jules Van Boxelaer in 1981 3.518 voorkeurstemmen haalde en daarmee dc grote stemmentrekker was voor de Volksunie. Daarbij 'vergeet' u te vermelden dat ik in 1981 als eerste opvolger op de V.U.-lijst niet minder dan 2.224 voorkeurstemmen be haalde, of 63% van het stemmenaantal van de lijsttrekker. Op geen enkele andere lijst slaagde een eerste opvolger erin een gelijkaardig resultaat te behalen. Uw beweringen dat de V.U. er beter zou aan doen opnieuw een grote stemmentrekker naar voor te schuiven, met name de Zcelse burgemeester Jef De Bruyne, wil zij haar kamerze tel behouden, zijn meer gebaseerd op éénzijdige informa tievergaring dan op degelijk journalistiek bronnenonder zoek. De vergelijking die u maakt lussen onze kiesresulta- ten behaald tijdens de gemeenteraadsverkiezingen, gaan verder volledig voorbij aan de totaal verschillende plaatse lijke politieke verhoudingen. De nationale verkiezingen vinden arrondissementeel plaats, en Zele uitroepen tot de gemeente waar de zetelstrijd beslist zal worden is de negatie van het belang van alle andere gemeenten in het arrondissement Dendermonde. Daarbij komt dat we als volksvertegenwoordiger geduren de twee jaar een drukke parlementaire werking hebben ontplooid die zeker zijn vruchten zal afwerpen. Onze tussenkomsten over ruimtelijke ordening, leefmilieu en tewerkstellingsbeleid hebben voldoende weerklank gevon den. We menen dan ook dat ons werk als volksvertegen woordiger door de kiezer positief wordt beoordeeld. Dit zal zkh uitdrukken in een belangrijke versterking van de V.U. lijst. Samen met het vernieuwend en verjongend karakter van de kamerlijst ligt een rechtstreeks verkozen kamerzetel binnen het bereik van dc V.U. Johan De Mol, V. U.-volks vertegenwoordiger N.v.d.r.: De redakile heeft zich in dit recht lot antwoord het recht voorgehouden die passages te schrappen die geen onmiddellijke betrekking hebben tot het gewraakte stuk. Bijdrage waarin overigens geen fouten schuilen. De passa ges die we hebben weggelaten zijn naar onze mening verkapte verkiezingspropaganda en stelden anderen in een minder gunstig daglicht. Met deze publikatie sluiten we dan ook de hele. polemiek rond het al dan niet behouden van één kamerzetel voorgoed af De redaktie. joise, in Lokeren uiteraard, i- peroering is daar deze week n Dntstaan nadat de direktie 120 n Afdankingen in het vooruit- e richt had gesteld. Maandag r pond daaromtrent in het 'Pa- iroonshuis' te Sint-Niklaas een i- perste gesprek plaats en eergis- r leren woensdag kwam de toe- i ktand bij La Lokeroise ter 3 Aprakc op een speciale ondcr- 3 pemingsraad. t Gemengde garens La Lokeroise heeft in Oost- Vlaanderen drie vestigingen. De polypropylcenafdeling aan de Lokerse Heirbrugstraat, Waar 105 mensen werken; Cal- 1 butta in Sleidinge, firma die 1 Zich heeft toegelegd op het 1 Weven van muurbekleding, (';eeft werk aan 155 pcrsoneels- eden; en dc vroegere jutespin- ïerij aan de Kapellestraat in Lokeren, met nu (nog) 171 werknemers. h het geding is nu met name le oude jutespinnerij aan de Lokerse Kapellestraat. Het voornemen werd geformu- eerd, die entiteit af te bouwen en er een nieuwe inplanting voor gemengde garens van te naken Vóór de vakantie wa ren bij La Lokeroise een twin tigtal ontslagen in het vooruit zicht gesteld. Maar omdat de toestand van de spinnerij aan de Kapellestraat onhoudbaar geworden was - in het eerste semester van '85 zou een ver lies van 40 miljoen zijn gele den - ging men over tot drasti scher herstruktureringsmaatre- gelen. In de Kapellestraat werd een nota geafficheerd, met de melding dat zo'n 120 mensen moeten afvloeien. Konkreet komt daar voorlopig niks van in huis, ook al omdat de kollektieve arbeidsovereen komst voor de textielsektor het behoud van het tewerkstel lingsvolume garandeert tot al vast einde 1986; aan die over eenkomst kan énkel getornd worden als overleg wordt ge pleegd met de vakbonden en als blijkt dat het bedrijf in kwestie zich genoodzaakt voelt om tot reorganisatie over te gaan. De vakbonden sturen nu aan op vervroegd brugpen sioen (op vijftig jaar) en op sociale begeleiding van de an dere werknemers. Zij voeren ook aan dat bij La Lokeroise In plaats van Expo 2000 Normaal had dit jaar de achtste uitgave van de Expo 2000 beurs moeten plaatshebben. Maar het bestuur van het Liberaal Verbond der Zelfstandigen heeft na een grondig onderzoek geoordeeld dat men er beter aan deed over te schakelen naar een andere formule. De Expo 2000 had in zyn vrij kort bestaan al heel wat standplaatsen gehad en dat was volgens de organizatoren nu niet bepaald van die aard om er mee uit te pakken. Eerst vond men een plaatsje in Lebbeke, later verhuisde men naar de Oude Vest in Dendermonde waar men het feestpaviljoen van de Vedad tentoonstelling kon gebruiken om dan te verhuizen naar de Geldroplaan, waar een paar jaar na elkaar een grote tent werd opgetrokken. Daar kon men blyven zolang het Atheneum niet diende uit te breiden. Maar ondertussen z(jn daar de bouwwerken niet alleen gestart, ook al flink gevorderd en diende men dus weer uit te kyken naar een nieuwe standplaats. Dendermonde. Dendermondse jaarbeurs. Een deel van de expo zanten tijde voorbereidende vergadering (v) Voorzitter Moens van het LVZ zei op een perskonferen- tie dat men aan verschillende nieuwe plaatsen had gedacht. Onder meer het kerkplein in Sint-Gillis Dendermonde, de Vlasmarkt en het parkeerter rein aan de Haven. Maar geen van allen werd het. De uitein delijke keuze viel op de Grote Markt van Dendermonde, waarmee men opnieuw in het hartje van de stad en tussen het gewoel van elke dag zit. Ideaal dus om publiek te lokken. Van de gelegenheid werd ge bruik gemaakt om de Expo 2000 om te dopen tot «Dender mondse Jaarbeurs». Maar dat is lang niet de enige wijziging, zodat je niet kunt spreken van oude wijn in nieuwe zakken. De organizatoren onder lei ding van jaarbeursvoorzitter Van Hecke hebben immers ge poogd ook de inhoud van de jaarbeurs een nieuw gelaat te geven. In een tent van 30 op 48 meter komen 33 expozanten hun waren voorstellen. Naast de algemeen verwachte deel nemers uit de sektoren textiel, kleding en huishoudapparaten, heeft men aandacht geschon ken aan de immobiliën, ver warming. Zaken die velen zul len kunnen bekoren en waar men dus een massa informatie kan verkrijgen. De Dender mondse Jaarbeurs speelt dus in op de behoeften van vele men sen die van zaterdag 21 tot en met maandag 30 september in het feestpaviljoen terecht kun nen. Dat er ook een wijnstand is, een kraam met snoep, een cafetaria en vele andere dingen meer, dat behoort zo stilaan tot de traditie. Wedstrijden Om de eerste uitgave van de «Dendermondse Jaarbeurs» aantrekkelijk te maken voor het publiek, heeft men de voorkeur gegeven aan het or- ganizeren van een aantal wed strijden. Een tekenwedstrijd voor de jeugd is er daar een onderdeel van. Maar voor de bezoekers is er een zoekwed- strijd waarbij alle standen wor den betrokken. In die zin dat elke standhouder in zijn stand een voorwerp zal aanbrengen dat in geen geval tot zijn ver koopsdomein behoort. Het komt er op aan als bezoeker dus goed uit de doppen te kijken Met die wedstrijd zijn natuurlijk een massa prijzen te winnen onder de vorm van aankoopbons (in schijven van 500 fr.) die binnen een bepaal de tijd bij de exposanten moe ten ingeruild worden. Bij die prijzen ook een aantal etentjes in het Koetsiershof en een aan tal abonnementen op «De Voorpost». Vervolg op blz. 4 Tijdens hel voorbye weekend lag de Aalsterse trekweg, de «Tragel» langsheen de Dender in het centrum van de belangstelling. Alhoewel zowel de nieuw geopende Roll Skating, opvolger van de vroegere «Rink», in de De Ridderstraat en de eraan palende Intcrgem die opendeur dagen hield, niet zo inakkelyk te bereiken waren, wegens wegenwerken. Toch kwamen talloze bezoe kers de totaal-show van Inter- gem bijwonen en verleden maandag en dinsdag ook tallo ze scholen die hun leerlingen enig inzicht willen toebrengen in elektriciteit, gas en kabel- TV «van bron tot verbruiker». Met daarbij alle mogelijke toe passingen, satelliet-televisie, kernenergie, alternatieve ener gieën, isoleren van woningen en computertoepassingen bij de administratie Alles netjes gepresenteerd met telkens be grijpelijke en bondige kom- mentaar ter plekke. Ook de kinderen konden er hun hartje ophalen en alle bezoekers wer den er vergast op een verfris sing en konden bovendien in aanmerking komen voor het wegkapen van interessante prijzen. Grootschalig en toch klantvriendelijk Direkteur-generaal Van Mer- ris opende de akademische zit ting verleden vrijdagavond voor een zeer talrijk publiek met parlementairen, gemeen temandatarissen en andere prominenlen. Onder hen gou verneur Balthasar. Van Merris stelde dat spijts de schaalvergroting van Intcrgem - 28 fusiegemeenten, 250.000 elektricitcitsklanten. 57.000 gas- cn 140.000 kabelklanten - kontakt met de basis kon wor- Vervolg op blz. 4 Aalst. Opendeurdag Intergem. Op verschillende plaatsen werd aan de bezoekers een deskundige uitleg verschaft (a)

De Voorpost | 1985 | | pagina 1