Ferdinand De Bondt: «Er is nood aan een exportinstituut voor de tapijtnijverheid' Georges Anthuenis: «Kamerzetel met hand en tand verdedigen» «Vlaanderen blijft benadeeld» Wase kieskronkels Lokerse liberalen sterk vertegenwoordigd op de Wase lijsten 20 - 20.9.1985 - De Voorpost Van CVP-senator Ferdinand De Bondt is geweten dat hij er niet voor terugdeinst, over een aantal belangrijke as pekten van het maatschappelijke en politieke leven ongezouten z'n mening te zeggen. De vroegere staatssekretaris heeft zich niet alleen als onderwijs- en landbouwspecialist een gedegen repu tatie opgebouwd, maar weet ook van wanten als het openbaar vervoer in het geding is en volgt verder o.m. de evolutie in de Wase textielnijverheid op de voet. Een en ander inspireerde ons blad tot het opzetten van een babbel met 'buitenbeentje' De Bondt, die eerst (bijna) afhaakte bij de lijstvorming met het oog op 13 oktober en dan opnieuw de rangen van de CVP in het gewest kwam aanvullen, zeg maar versterken. Onze medewerker Alfa praatte met De Bondt over zowel staatshervorming, de ekonomische ontwikkeling in bet Waasland als de parlementaire demokraüe. W.V. De Voorpost: Er deden de laatste maanden nog al wat tegenstrijdige geruchten de ronde i.v.m. uw deelname aan de huidige verkiezingskampagne. Er was sprake van dat u geen kandidaat meer zoudt zijn en dat u buitengewone eisen stelde. Meer bepaald werd u verweten dat u een bepaalde politieke familie wilde bevoordeligen. De Bondt: De pers scheen wel zeer slecht ingelicht te zijn. Zoals u bemerkt ben ik wel degelijk kandidaat en neem de plaats op de lijst die ik reeds bij twee vorige parlementsverkiezingen heb ingeno men. Trouwens ben ik tijdens de voorbije 18 jaar dat ik parlementslid was nooit mijn verantwoorde lijkheid uit de weg gegaan. Dat ook een lijstduwer nog duizenden voorkeurstemmen in de wacht kan slepen heb ik vier jaar geleden voldoende bewezen. Ik heb gepleit voor een zinvolle plaats voor de boerenkandidaten. Neem nu Godelieve De Meyer, dat is een zeer waardevolle kandidate die als derde op de provincieraadslijst tijdens de voorbije tien jaar telkenmale een zeer hoge skore behaalde. Was het dan zo abnormaal dat zij, nu de vroegere tweede kandidaat toch was weggevallen, naar die plaats zou zijn opgeschoven? De Voorpost: Uw kompetentie inzake onderwijs is een feit en wordt trouwens door uw politieke tegen standers erkend. Mogen we uw mening kennen i.v.m. de federalizering van het onderwijs. V/as die werkelijk de val waard van de regering en de daarmee gepaard gaande voorlopige uitsluiting van elke verdere federalisering op andere domeinen? De Bondt: De federalisering van het onderwijs was een breekpunt. Indien die nu niet het voorwerp kon uitmaken voor een grondwetsherziening hoefde de rest ook niet. Het is immers niet voldoende om België te regionaliseren op papier, men moet de gemeenschappen ook iets substantieels te doen geven en hen daartoe de middelen te verschaffen. Nu weet u ook dat onderwijs, wetenschappelijk onderzoek en kuituur ruim vijfentwintig procent van de rijksbegroting opslorpen en dat Vlaanderen in dat budget benadeeld blijft ten opzichte van het zuidelijk landsgedeelte. Een meer rechtvaardige verdeling van de beschikbare kredieten zal de eerstkomende jaren voor onze partij dan ook priori teit blijven. De Voorpost: U was verslaggever van de kommissie van onderwijs. Wat is uw oordeel over het beleid van minister Coens? De Bondt: De balans van het beleid van de huidige minister van onderwijs is ronduit positief. Ondanks een verder dalend aantal leerlingen slaagde hij erin, méér leerkrachten te werk te stellen. Dank zij de beperking van de kumulatie en de invoering van «duobanen» werden aldus nieuwe kansen gescha- pen voor jonge afgestudeerden. Wat de tegenstel ling tussen het rijks- en het vrij onderwijs betreft, werd de lat meer gelijk gelegd. Waardevolle onder wijsinitiatieven die beantwoorden aan de kwaliteits normen moeten bestaansrecht hebben. Mijns in ziens is de eenheidsschool trouwens niet realistisch. Het schoolpakt van 1958 was een kompromis tussen twee tegengestelde visies, die aldus met elkaar verzoend werden. We stonden toen nog aan het begin van de demokratizering van het onderwijs. De ouders zijn ook veeleisender geworden. Zij verdragen geen diskriminatie meer, maar willen dat hun kinderen gelijk behandeld worden en zulks in om het even welk net ze onderwijs volgen. Deze gelijkheid realizeren was één van de grote verdien sten van de huidige regering. De Voorpost: Als voorzitter van de parlementaire kommissie voor infrastruktuur en van de verkeers- werkgroep van het arrondissement Sint-Niklaas lag u aan de basis van de ontsluiting van het Land van Waas. Naast heel wat lof over de geboekte resultaten hoor ik af en toe toch nog klachten van de pendelaars naar Brussel. Zij doen de reklame van de NMBS Ferdinand De Bondt zette met De Voorpost een babbel op over politiek. Nee, een pensenkermis' is niét altijd belangrijker dan het parlement. (foto delro) betreffende het feit dat die verplaatsing nog slechts vijftig minuten zou vergen af als een lachertje en hebben het over anderhalf uur of bijna dubbel zoveel. Wat denkt u dódrvan? De Bondt: De verbinding per trein van Sint-Niklaas naar Brussel is wat gehandikapt ten opzichte van de rit per eigen wagen, door de grote afstand: 45 km per wagen tegen 54 h 60 km per trein. Onze arrondissementele verkeerswerkgroep, waarvan ik, zoals u weet, sedert 1968 voorzitter ben, heeft nochtans al het mogelijke gedaan om ook de verbinding van het Waasland met Brussel te verbe teren. Voor Lokeren en Zele werd dat goed opge lost met onze «mirakellijn»; zo noemen we die omdat zij ten dode was opgeschreven en dank zij onze inspanningen maximaal werd gemoderniseerd. Temse-Brussel gaat nu goed dank zij de onlangs gemoderniseerde lijn 54, iets waarvoor wij bijna 17 jaar lang aktie gevoerd hebben. Van Sint-Niklaas naar Brussel profiteert men van een goede frekwen- tie: minstens twee maal per uur over Berchem, eenmaal per uur over Mechelen. Maar de reiziger ervaart deze verbindingen als traag, dat is juist, zeker wanneer hij in eigen gewest eerst een bus moet nemen, en in Brussel nog eens de metro bijvoorbeeld. Vandaar dat wij de doortrekking van de IR-trein Brussel-Lokeren tot Sint-Niklaas opge nomen hebben in ons tienjarenprogramma voor het openbaar vervoer in het Land van Waas. Mag ik u doen opmerken dat onze werkgroep behoort tot de weinige verkeersdeskundige groepen van het land. Wij worden zowel erkend, aanvaard en gewaar deerd door de politici, de vakbonden als de vervoer maatschappijen. De Voorpost: Als ekonomist bent u zeker bevoegd om te oordelen over de evolutie van 's lands ekono- mie. Hoe zit dat met de tewerkstelling en meer speciaal dan voor wat betreft het Waasland? De Bondt: Het verdwijnen van Nobels-Peelman was een zware slag voor de tewerkstelling in het Waas land. Ook de scheepsbouw blijft met problemen worstelen. De textielsektor is dank zij het Textiel- plan echter aan een reveil toe. De breigoednijver heid heeft zich herpakt en nieuwe investeringen zorgden voor een toename van de produktiecapaci- teit. Daar waar er afvloeiing van personeel noodza kelijk was ging die gepaard met sociale begeleiding waardoor veel leed kon worden voorkomen. Thans wordt met minder mensen méér geproduceerd. De vroegere afzetmarkten werden opnieuw heroverd. Ik wil hier ook het belang van de tapijtnijverheid onderlijnen. Ongeveer de helft van alle tapijten die uitgevoerd worden zijn hier in de streek vervaar digd. Er is dan ook nood aan een exportinstituut voor de tapijtnijverheid, terwijl er in Sint-Niklaas een regionale afdeling van de Belgische Dienst voor Buitenlandse Handel zou kunnen gevestigd worden. De Voorpost: Vormen de nieuwe technologieën, de komputerisering en dergelijke geen bijkomende be dreiging voor de werkgelegenheid? De Bondt: Mijns inziens is die evolutie moeilijk tegen te houden. Op termijn hoeft die niet noodza kelijk gepaard te gaan met stijgende werkloosheid. Uit studies blijkt dat wanneer ze toegepast worden in k.m.o.'s het effekt vaak omgekeerd is, m.a.w. resulteert in een toename van de werkgelegenheid. Overigens mag men niet vergeten dat de introduktie van die nieuwe technologieën gebeurt in bedrijven met hoge toegevoegde waarde. Welnu, deze toena me van welvaart daar kan tendele benut worden voor de financiering van alternatieve tewerkstelling in de sociale sektor. Daar is nog veel te doen. Wat nu specifiek de werkloosheid in het Waasland betreft wil ik er nog op wijzen dat deze weliswaar nog veel te hoog is, maar al bij al toch lager dan 's lands gemiddelde. Ook hier valt er sinds enkele maanden een langzame daling te bespeuren. De Voorpost: Van de ekonomie naar de landbouw, die in feite aan de basis ligt van elke ekonomie. Hoe ziet de situatie te lande er momenteel uit? En wat is er van de opleidingsmogelijkheden, het areaal, de Lin keroever, de potpolder, de Ring rond Antwerpen, de vrijwaring van het familiale bedrijf en dies meer? De Bondt: Wat de nieuwe landbouwschool in Sint- Niklaas betreft wil ik toch naar de profetische gaven van de landbouwvertegenwoordigers verwijzen toen die in de zestiger jaren een gebied op het gewestplan reserveerden voor de hervestiging van aan vi en gr rme e. Sint-Niklaas. In het Gildenhuis hield de CVP van het arrondissement een meeting, en daar was behalve veel volk ook veel animo. Behalve Wilfried I Martens en Frank Swaelen waren nog honderden belangstellenden aanwezig, vrijdagavond. Onze 1 fotograaf bracht Gustaaf Deckers en Ferdinand De Bondt in beeld. Tekenen zij een geheim akkoord? (Iv) I de toen reeds bestaande landbouwschool. Inzake de Linkeroever greep er een enorme evolutie plaats. In de «golden sixties» was de havenindustrie vooral afgestemd op de petrochemie. Daarvoor was toen een zeer grote terreinbehoefte noodzakelijk. Dat is thans niet meer het geval. Vandaar dat ik tijdig ingegrepen heb om alsnog een belangrijk deel van de oorspronkelijke haven- en industriezone op de Linkeroever te redden voor de landbouw. Maar ook de gewone industrieterreinen werden indertijd veel te groot getekend. Nu is echter meer dan ooit het besef gegroeid dat grond een steeds schaarser wordend kapitaalgoed is waarmee zuinig moet wor den omgesprongen. Deze die nog toegewezen wordt aan de industrie dient tot de strikt noodzake lijke oppervlakte beperkt te worden. Er moet nog voedsel kunnen geproduceerd worden en dat gaat niet zonder grond. Daarom ook dient er meer respekt opgebracht voor de landbouwgrond en dient een zo groot mogelijke oppervlakte gevrijw aard voor de toekomst, zodat de familiale land bouwbedrijven voldoende levenskansen behouden. Op de gemeentebesturen van de landbouwzones rust dan ook een zware verantwoordelijkheid. Wat nu het probleem van de potpolder betreft zult u zich ongetwijfeld nog herinneren dat ik aan het hoofd van het verzet daartegen stond. Inzake de Grote Ring hoef ik slechts te verwijzen naar het alternatief dat door mijn partij wordt vooropgezet. De Voorpost: Tenslotte nog een vraag over de politiek op zich. Kritici beweren wel eens dat de demokratie dood is en dat de partikratie regeert. Sommigen bestempelen de CVP zelfs als een stan- denkratie». Wat denkt u daarvan? De Bondt: De parlementaire demokratie is een groot goed. Nochtans heeft de regering veel macht verworven ten koste van de invloed van het parle ment. Die laatste evolutie is trouwens te wijten aan allerlei problemen en niet in het minst aan de al te geringe inzet van sommige parlementsleden. Er zijn er spijtig genoeg nog die de aanwezigheid op een pensenkermis belangrijker achten dan de parlemen taire kontrole van de regeringswerkzaamheden. Een politikus hoeft niet zijn troepen te volgen, wel, zoals ik dat doe, hen de weg te wijzen. Eén voorbeeld slechts. In april 1980 slaagde ik, samen met een aantal kollega's (Storme, Linde mans, Paneels, De Meyer en Staels) erin, de regering Martens II te doen struikelen. Het doel was niét de val van de regering, maar het Vlaams karakter van de gemeenten rond Brussel te vrijwa ren. Er was toen immers sprake van regionalisering met drie. Het resultaat van ons optreden was dat de wetten van 1980 weliswaar tot stand kwamen, maar dan zonder Brussel. Dat bewijst nogmaals dat de parlementaire demokratie niet dood is en toont trouwens aan wat enkele voortrekkers nog kunnen bereiken. Alfa enlljfc gram i conl 00 rs i een de d rette tular: IVOOl Ijk oi 1 Vai r sch i we 1, 25 d ter Vilei ileun re E mei rug Wase PW stelde lijst voor «Vóór de aanvang van het voetbalseizoen voorspelde men voor Sporting Lokeren weinig goeds, maar de ploeg blykt bet nu wél behoorlijk te doen. Iets gelijkaardigs zou met de PVV kunnen gebeuren: we zjjn ervan overtuigd dat de pronostieken in puike resultaten kunnen omgebogen wor den». Sportieve taal van Georges Anthuenis, wiens broer Aimé overigens trainer is bij Sporting Lokeren, tjjdens de voorstelling van de Wase kandidaten aan het Zand in Lokeren. Bij die gelegenheid werd ook voorlezing gegeven van de (nationale) intenties van de liberalen; maar dat valt buiten het bestek van een blad als het onze. De Wase PW wees er bij monde van o.m. Georges An thuenis, Ludo Somers, de heer Van Wulpen e.a. op dat de liberalen via o.m. het openstel len van een liberaal diensten centrum in Stekene en een uit breiding van het dienstbetoon in Sint-Gillis meer impakt ver wierven, de jongste jaren, meer politieke impakt. De ka merzetel van Anthuenis wil men «met hand en tand verde digen». De Lokerse liberale voorman legde de voorbije ja ren veel sociaalekonomisch en gagement aan de dag, deed wat ten bate van de verfraaiing van het Wase wegenbestand en verwierf via een intens dienst betoon nog méér populariteit dan toen hij (tot 1981) nog niét in het parlement zat. Anthuenis trok dinsdagavond niet enkel van leer tegen de SP, die «immers nu al besloten heeft, nieuwe belastingen te heffen», maar ook tegen de CVP. Want «een versterking van de CVP geeft vooral aan deze partij meer armslag voor de vakbondsvleugel, waarvan Miet Smet op kop het boeg beeld is». Verruiming De lijsten voor kamer, senaat en provincie werden eind juni al vrijgegeven en in De Voor post, gepubliceerd. We hou den het dus bij het geven van enkele aanvullingen, kantteke ningen ook. Net als de CVP in Waas heeft ook de PW nogal wat mensen in de rangen die op ministeri ële kabinetten werk(t)en. Zo is Julien De Lausnay, tweede kandidaat voor de kamer, aan het kabinet van financiën mi nister Grootjans verbonden Kandidaat-opvolger voor de senaat Gustaaf Lauwaert («ik ben een beetje berucht wat liberalisme betreft» zei hij) was werkzaam op het kabinet van huisvestingsminister Buch- mann. Over de «verruiming» van de lijsten bij de PW schreef ik maanden geleden al in pri meur in De Voorpost. De jonge Jan Van Puyvelde, ge meenteraadslid in Sint-Gillis, stamt uit een Volksunie-ge ïnspireerd gezin; hij, de man die zichzelf als «gelukkig onge huwd» voorstelde, saat op de vierde plaats voor de kamer. Vierde kandidaat-opvolger, Enkele berichten uit de pre-elektorale Wase samenleving, voor u te velde geregistreerd. Van tien tot twaalf, d.w.z. van 10 tot 24 u., bleef deze week het verkiezingscentrum van Lieven Lenaerts aan de Kolle gestraat in Sint-Niklaas geopend. Normalerwijze gaat dat lokaal iets vroeger dicht, maar de sympathizanten van de CVP-kandidaat (Mon, Mustafa en de vele anderen) werd aangeraden, deze week een extra inspanning te leveren om de aanwezigheid van de Lieven in het Wase straat beeld te beklemtonen of in de verf te zetten. Minislers-tn-de-dop bij trosjes onderhand in Waas. SP-cr Willockx, CVP-er Miet Smet, eventueel ook Nelly Maes van de VU. Miet Smet liet inmiddels afficheren: «Het Waasland wil een ènder minister». Een alternatief voor Freddy Willockx derhalve, wiens terugkomst door de SP verlangd wordt. Smet-Willockx 1-1 voorlopig. JComt het tot verlengingen ot moeten zelfs de strafschoppen uitsluit sel geven? Zuinig kan ook. Vraag dat maar aan De Meyer G. van de CVP. Maar wie is die De Meyer G.? Georges (in de wandeling: Jos) of zijn zus Godelieve? De reklame kan voor allebei tegelijk dienstig zijn, zo moet men bij het uitstippelen van de strategie hebben gedacht. Overigens klinkt G. De Meyer in het Nederlands vlotter dan De Meyer G. Zonnig kan evenzeer. De liberale wiskundige Ludo(vic) Somers deed een 'vondst': in de zomer schijnt de zon (soms), derhalve lag de slogan «Stem zonnig, stem So mers» voor de hand. Origineel? Nou ja... En in het ootje van Somers schijnt, op een vanzelfsprekend blauwe achtergrond, een gouden zonnetje. W.V. voor de kamer is Lokeraar Dirk Wollaert, op 1 mei geboren en naar eigen zeggen ex-CVP-er. Bij de kandidaat opvolgers voor de senaat de kleinzoon van de vroegere ka tholieke burgemeester van... Sankt-Vith, schepen Gunther Pflips van Waasmunster. Ver rassend nieuwkomer op de se naatslijst, bij de effektievcn, is de Sint-Niklase ingenieur Maurice Vanderbusse, die 56 jaar is. U weet inmiddels ook dat voormalig senator René D'Haeyer uit Sint-Niklaas be- reidgevonden werd, de opvol- gerslijst voor de kamer te «du wen» Dat wordt bij de PW zeer geapprecieerd. René zat dat dinsdagavond symbolisch kracht bij te zetten: hij rookte pijp, als wou hij beduiden dat hij de pijp nog niet aan Maar ten (Martens?) geeft. Oude, vertrouwde gezichten bij de Wase PW: de Loke raars vooral en ook Steendor- penaar Armand Felix die, zoals hijzelf zei, het geluk heeft gehad altijd bij de win naars op politiek vlak te mo gen behoren. Jonge lieden kwamen de rangen van de Wa se liberalen aandikken. De uit Antwerpen afkomstige «mo lenbaas» Ramon Claes, zesde op de provincielijst voor Tem- se-Beveren-Sint-Gillis, is 26; de in Daknam wonende arron dissementele voorzitter van de PW-jongeren Guido De Bock is 27 jaar en hij staat vijfde effektief op de provincielijst Sint-Niklaas-Lokeren; Ludo Lardenoit uit Beveren is 28 en staat zesde op de provincielijst Temse-Bcveren-Sint-Gillis; op de kamerlijst staat Nico Save- rys uit Temse, naar eigen zeg gen «een katholieke neolibe raal», tweede effektief en hij is 27 jaar; boekhouder Louis Verest uit Kruibeke, vijfde bij de opvolgers voor de kamer, is ook pas 32 jaar, net als de Verrebroekse geneesheer Her man Christiaens die derde ef- vinciclijst Sint-Niklaas - Loke- fekticf voor de kamer staat en ren en uittredend provincie- de jonge Lokerse advokaat en raadslid). Ook Eddy Huy- o.m. nog nationale penning- brechts en Armand Felix zaten meester van het LVZ Marc in de provinciale raad tot nu Maes (hij is tweede op de pro- toe. Voor het overige niks dan opti4j misme bij de Wase liberalcnJ| Zo zal dat wel in alle partijen en in ook alle regio's wezen. II w.vJ Partij van Vrijheid en Vooruitgang te Lokeren Niet minder dan 7 kandidaten uit Lokeren fungeren op de 3 PW-lijsten van het arrondissement Sint-Niklaas bij de komende verkiezingen. Naast de vertrouwde gezichten en vaste waarden van volksvertegenwoordiger Georges Anthuenis, eerste kandidaat Kamer, Gustaaf Lauwaert, eerste opvolger senaat, Julien De Lausnay, tweede kandidaat senaat, Eddy Huybrechts, provincieraadslid en eerste kandidaat provincie en Mare Staes, provincieraadslid en tweede kandidaat op de provincielijst, maken ook 2 nieuwe en jonge kandidaten hun opwachting in de politieke arena: Dirk Wollaert, vierde opvolger op de kamerlijst en Guido De Bock, vijfde kandidaat op de provincielijst.

De Voorpost | 1985 | | pagina 20