Simonne Van der Meerssche exposeerde te Lebbeke Tentoonstellingen in het Waasland «Indianen van Noord-Amerika» in stedelijk museum Sint-Niklaas Solidair met Quechuasindianen in Bolivië Wie bezit geschilderd portret van Arthur Meersman? Fred Bervoets, een overzicht Bekende groep «Echo D'Alsace» te gast bij Reynout Dendermonde Sint-Niklaas. Vorig weekend had in het socio-kultureel centrum Forum een „Het voorbije Lebbeekse kennisweekend stond, wat de kunsttentoonstellingen betreft, overduidelijk in bet teken van de debuten. Konden de Lebbekenaars in Huize Blan- quaert met werk van Jan De Backer (een revelatie) en Theo Van Ransbeeck Wenni«tmn.ircn dan gaf Simonne Van der Meerssche en dat is eveneens een debutante er de voorkeur aan in eigen atelier, langs de Wilgenstraat 13 te Lebbeke, haar werken tentoon te stellen. Eigenlijk is Simonne Van der Meerssche géén debu tante. Zowat vier jaar gele den werd ze gebeten door de schildermikrobe. De posi tieve appreciatie die op klonk in haar vrienden- en kennissenkring, gekoppeld aan het besef in eigen kun nen, deden haar besluiten de artistieke weg die ze in geslagen was, verder te be wandelen. En bovendien met haar werk naar het pu bliek toe te treden. Simonne Van der Meers sche heeft geen teken- of schilderopleiding achter de rug. Wat ze presteert heeft ze zich door zelfstudie en de dagdagelijkse praktijk van het schilderen eigen ge maakt. Dat, gezien het re sultaat, de kunstenaar over een flinke portie aanleg en feeling voor het medium moet beschikken, spreekt vanzelf. Enig advies kwa komposi tie en kleurenmenging heeft ze nooit genoten en toch verraste ze het publiek tijdens haar expositie met voldragen werken, zonder de fouten die in het werk van debutanten wel eens durven voorkomen. Ik heb, licht Simonne Van der Meerssche toe, in mijn artistiek wérk steeds mijn eigen zin gedaan. Mijn ei gen inspiratie en invallen gevolgd. Dat was trouwens ook het advies dat ik mee kreeg van een Engels schil der die ik in Zuid-Frankrijk ontmoette. Wie mocht kerm inmaken met haar oorspronkelijk werk en nu de konfrontatie aanging met baar recent oeuvre uitsluitend olie verfschilderijen komt tot de konklusie dat het kun ne Van der Meerssche geë volueerd is. Gerijpt is voor al. Met vaste hand, zonder enige zweem van aarzeling hanteert ze het paletmes. Van een voorschets is geen sprake. Rustig verwoordt ze haar inspiratie via l\jn, kleur en vlak. Haar inspiratiebron? Hoofdzakelijk de natuur. Wie met open oog de wereld inblikt, ontdekt vanzelf de hoekjes natuur die hem (of haar) inspireren tot een persoonlijke interpretatie. Haar voorkeur? De lucht en het water, die ze in talrijke schakeringen, afhankelijk van de seizoen en de eigen Lebbeke. Simonne Van der Meersche exposeerde in eigen atelier (pvr) gemoedsgesteltenis, op het doek brengt. En in de weer gave ervan ze haar rijke kleurenpalet kan illus- Recent zette ze zich ook aan het schilderen van bloe men, werken waarin het spel van licht en donker aangenaam verrassen. Meteen reeds met haar de buuttentoonstelling slaag de deze Lebbeekse kunste nares erin de aandacht op zich te vestigen. De appre ciatie van het publiek was overigens vrijwel onge nuanceerd positief. Dat haar werk ruime kwalitei ten bezit, bewijst ook het feit dat een paar schilder ijen van haar hand reeds de grote plas overstaken en nu somewhere in Los Angeles getuigenis afleggen van onze rijke Vlaamse schil derstraditie. Pierre Van Rossem 26 - 20.9.1985 - De Voorpost .16.00 Z&i Sint-Niklazenaar Frans Pince stelt tentoon in' galerij Campo aan de Meir in Antwerpen van 20" september tot 5 oktober. Alle dagen van 10 tot 12.30i u. en van 14 tot 18 uur toegankelijk, behalve "p_ zondag, dan is de galerij gesloten. Kirsten Van Laethem stelt nog steeds haar weef werk tentoon in Quasi n aan de Dalstraat 70 in Sint-I Niklaas. Openingsuren: woensdag tot en met zon dag van 14 tot 1 uur. Koen Muller, Frans Heirbaut, Gisleen Heirbaut en Jef Mouton stellen hun werken tentoon in galerij 't Poortje aan de Zandstraat 74 in Haasdonk. Tot 6P9-4® oktober open op zaterdagen van 10 tot 12 en van 14rV\_ tot 19 uur, op zondagen van 10 tot 12 en van 14 tot23 17 uur en op dins-, donder- en vrijdagen van 14 tot 19 uur. Tot 30 september exposeert Geo Sempels in gale rij Ghastel aan de Tramstraat 5 in Hamme-Kastel. Maandag, vrijdag en zaterdag van 10 tot 18 uur en zon- en feestdagen van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur. De Galerij van de A kademie van Waasmunster, GA, heeft voor september nog drie manifestaties op het programma staan. Op 20 september start een kunstnacht om 19 uur met de vertoning van de film «The case of Marchel Duchamp» waarna het projekt ■Circulatie» van Hugo Roelandt zal worden voorge steld. Het projekt «Aeromatic» van diezelfde kunste naar volgt rond 21 uur in de direkte omgeving van de galerij en een half uur later opent de tentoonstel ling met foto's van Man Ray. De inleidende toe spraak zal gegeven worden door P. Andnes van het provinciaal museum voor fotografie in Antwerpen. Behalve voor de filmvertoning is de toegang tot de manifestaties op 20 september gratis. Filmverto ning leden 60 frank, niet leden 120 frank. Aan dezelfde voorwaarden is de film «The case of Marchel Duchamp» nogmaals te bekijken op zondag 22 september om 11 uur in de voormiddag. De tentoonstellingen met foto's van Man Ray en «Circu latie» zullen verder vrij toegankelijk zijn op 21-22 en 28-29 september en op 5-6 en 12-13 oktober. Open op zaterdagen van 14 tot 17 uur en op zondagen van 10 tot 13 en van 14 tot 17 uur. De Galerij van de A kademie van Waasmunster be vindt zich aan de Kerkstraat 21 in Waasmunster. Mark De vos en Pierre Verbeke tonen hun fotogra fisch reisverslag over Bangkok en Lombok in foto galerie Ecru aan de Regentiestraat 51 in Sint- Niklaas De tentoonstelling loopt tot en met 29 september. Diavoorstelling op zaterdag 28 septem ber om 20.30 uur. Openingsuren: vrijdag van 18 tot 21 uur, zaterdag van 14 tot 18 uur en zondag van 14 tot 17 uur. Schilderijen, beeldhouwwerken en grafiek van onder-andere Delvaux, Domergue, Ensor en Foujita worden tentoongesteld in de groene zaal van galerij De Vuyst aan de Kerkstraat in Lokeren. Op hetzelf de adres maar dan in de galerij zelf: tentoonstelling met schilderijen van Jef Van Grieken en beeldhouw werken van Roland Rens. Dagelijks van 10 tot 12 en van 14 tot 18.30 uur toegankelijk. Gesloten op dinsdagen. Werk uit 42 grafiekateliers uit Vlaamse, Waalse en Brusselse akademies kan tot 13 oktober bekeken worden in het exlibriscentrum aan de Regentie- straat in Sint-Niklaas van maanHag tot zaterdag van 14 tot 17 uur, op zondag van 10 tot 13 en van 15 tot 18 uur, en in de B.B.L. aan het O.L. Vrouwplein van maandag tot donderdag van 9 tot 16.15 uur, vrijdag van 9 tot 18.30 uur en zondag van 10 tot 12.30 uur. *De Indianen van Noord-Amerika', waarover ver der in dit blad meer, is tot 6 oktober toegankelijk in het stedelijk museum van Sint-Niklaas aan de Za manstraat Donderdagavond 26 september voor dracht door de heer H. Wouters, volkenkundige, in de Mathy8zaal, Zamanstraat 49. Titel van de voor dracht: «De Noord-Amerikaanse indianen: een le vende kuituur» Urbain Mar in, leraar aan de akademie voor scho ne kunsten van Sint-Niklaas, stelt zijn olieverven en akwarellen tentoon op het gemeentehuis van Hulst en dit tot 22 september. Alle dagen van 14 tot 17 uur. K.L. In galerij «De Graal» te Dendermonde Tot 13 oktober loopt in Galerij «De Graal», langs de rakteriseerd door een ver- vaak exposeert en het aan- St.-Gillislaan 55A te Dendermonde een overzichts- mening van cobra-achtige tal tentoonstellingen buiten tentoonstelling van het oeuvre van de Antwerpse elementen en agressieve ta- Antwerpen op één hand te kunstenaar Fred Bervoets ferelen. Dit alles geschil- tellen zijn. Kunstenaar rrea nervoeis. derd met brede penseeltrek- De tentoongestelde werken Fred Bervoets werd in 1942 Brussel. Nadien vestigt hij ken. Deze manier van wer- zijn zorgvuldig geselecteer- te Burcht geboren. Vanaf zich definitief te Ant- ken verklaart de soms mo de doeken en etsen uit di- 1957 volgde hij lessen aan werpen. numentale afmetingen van verse privé-verzamelingen de akademie, o.a. samen Omstreeks 1970 begint zijn zijn werken. en het mag daarom uitzon met Panamarenko en Ferre meer dan vruchtbare sa- Wie het werk van Bervoets der lijk heten dat een zo Grignard. Vanaf 1966 menwerking met galerij kent, weet dat zijn werken hoog aantal kon bijeenge- duikt zijn naam geregeld «De Zwarte Panter». Uit de- een rechtstreekse weerspie- bracht worden, op ter gelegenheid van ten- ze periode dateren zijn zo- geling van zijn sociale be- De galerij is geopend op toonstellingen. Zowel in genaamde «spaghetti- wogenheid zijn. Het staat zaterdag en zondag van 15 binnen- als in buitenland, doeken». buiten kijf dat deze tentoon- tot 20 u. En op afspraak Gedurende een tweetal jaar Progressief ontwikkelt Ber- stelling een buitenkans is (052-21.29.02). werkt hij onder kontrakt voets zijn eigen, aparte voor alle kunstliefhebbers, (pvr) met de galerij Janssen te stijl, voornamelijk ge ka- aangezien Bervoets niet Archeologische, antieke en hedendaagse voorwer pen van Noordamerikaanse Indianenstammen, de Cerokee, de Sioux, de Apache, de Navajo en de Hopi, worden geëxposeerd in het stedelijk museum van Sint-Niklaas. De tentoonstelling werd sa- De antieke voorwerpen uit "mengesteld met voorwer- de 19de eeuw laten ons ken- pen uit verschillende kol- nismaken met de kuituur lekties. Zowel het studie- van de Sioux-Indianen, dit centrum voor Amerikaanse zijn «Vlakte-Indianen». Indianen, Ernie Vonck, als Zoals uit de tentoonstelling the United States informs- blijkt bestaat de ambachte- tion service en dr H. Wou- lijke produktie van de tere uit Kalmthout leverden Sioux voornamelijk uit hun bijdrage. De illustre- kraal werk, versierde kie rende foto's zijn afkomstig ding, oorlogsmutsen en an- uit de pater De Smet-aktie. dere accessoires, gewoon- Twaalf voorwerpen waar- lijk gemaakt om te dragen onder speerpunten, ver- bij dansen en powwows. De schillende soorten bijlen en typische Indiaanse hoofd pijpen en enkele ceremonie- tooi met veren, op de ten- Ie- dekoratieve- en ge- toonstelling vertegenwoor- bruiksobjekten, vormen het digd door 'schouderveren- archeologisch gedeelte van sleep', maakt nu nog deel de expo. Zestien speerpun- uit van de traditionele man ten, gevonden in jagers- nelijke klederdracht bij so- kampen aan de Chatta- ciale bijeenkomsten. Het hooche rivier in Georgia, gebruik van de twee oor- dateren van ongeveer 6000- logsmutaen die we even- 4000 voor Krist us. Shell eens te zien krijgen, stamt Gorget, het jongste objekt uit het verleden. Het aantal uit de archeologische verza- veren die in het hoofddek- meling van Emie Vonck, sel zaten, getuigden van de werd gebruikt als hals- roemrijke daden van de ei- snoerdekoratie van de cha- genaar. maan of van het stamhoofd. Toen in 1930 de Ameri- Het is zo'n 250 500 jaar kaanse regering de In- oud. diaanse kuituur en kunst centrum Er werd een In diaans kollege opgericht met de bedoeling al de kunstvormen aan de In diaanse studenten te leren. Oorspronkelijk erkende het instituut voor Indiaanse kunst enkel de 'traditionele kunst'; om zoveel mogelijk de nadruk te leggen op de traditionele en typisch In diaanse strekkingen. In de laatste tientallen jaren is de houding van het instituut gewijzigd en wordt ook in dividuele vindingrijkheid aangemoedigd. Nieuwe of "Westerse' technieken wor den nu ook toegelaten. De voorwerpen die met de hand gemaakt zijn door he dendaagse Noordameri kaanse Indianen, volgens de traditie van hun voorou ders, vormen de hoofdbrok van de tentoonstelling. "Indianen van Noord-Ame- rika' tot 6 oktober in het stedelijk museum aan de Zamanstraat. Toegankelijk op weekdagen van 14 tot 17 uur, op zaterdagen van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur en op zondagen van 10 tot 13 en van 15 tot 18 uur K.L. Indianententoonstelling in Sint-Niklaas. In de traditie der voorvaderen... (Iv) erkende, groeide de kunst studio van Dorothy Dunn, de eerste persoon die inte resse en waardering had voor vormen van Indiaanse kunst, in Santa Fee uit tot een belamrriik kultuxeel mtkro. plaats. _Hter de oep Drift(polo) Luzmila Cario en Rupay treden op in concert voor de regio Aalst in het H. Kruiscollege te Denderleeuw op vrijdag 27 september te 20 u. Een organisatie van Chirogewest, Verbond KAJ en VKAJ district Dender en Gouw, Land van Egmont en Vlaams Verbond Katholieke scouts en gidsen. Met de medewerking van te Aalst: Technisch Instituut St.-Maarten, St.-Maartensinsti- tuut. Dames van Maria, St -Jozefscollege, Vrije La gere School Baardegem, Kerk en Wereld, Dekenale werkgroep voor Missie en Ontwikkeling, Aktieoo- mité 11.11.11. Meldert, Oxfam Wereldwinkel, Kern groep St.-Anna, Jonge kerk Baardegem-Meldert, Jeugdliturgie Faluintjes, Jebron, Jins Genesis Mel dert, Chiro Joepie Baardegem, St.-Jorisscouts, Scouts Hopduveltjes Meldert, Gidsen St.-Goedele, Chiro Mieke, 't Katje, Scouts St.-Mar gare ta Baarde gem, Chiro Eglantier en St.-Stefaan Moorsel, Scouts St.-Aloy8ius, Scouts St.-Kristoffel, Jins Vuuretam, Chiro Sjaloom, VKSJ Erembodegem, Chiro Jongens en meisjes Yah-Haro. Chiro St.-Goedele Hofstade, Scouts Akabe, KSA St.-Jozef, Chiro Tijl en Nele Nieuwerkerken, en te Denderleeuw: H. Kruiscolle- ge. Mater Dei Instituut, St.-Gabriëlinstituut Liede- kerke, Immaculata Maria Instituut Ledeberg-Roos- daal, Derde Wereldcomité, Chiro St.-Kristien, Gid sen Lichthoek, Scouts Prins Boudewijn, Scouts Ter Alwina Teralfene, Gidsen Windekind Meerbeke. LH 1 Temse. Werk van Arthur Meersman. Temse Expo Komitee richt in het voorjaar van 1986, twee tentoonstellingen in rond het werk van Arthur Meersman. Die gaan door in het Gemeentemuseum en in het ASLK-kantoor van Temse, beide gehuis vest in de Kasteelstraat. In het gemeentemuseum worden de eerste drie weken geschilderde portretten van Arthur Meersman getoond. Terwijl in de tweede drie weken lang Meersman als landschapschilder wordt belicht. Terzelfdertijd loopt in het kantoor van de ASLK een expo van de tekeningen van deze kunstenaar. Naar aanleiding van dit initiatief vraagt Temse Expo Komitee (TEK) om medewerking. Arthur Meersman portretteerde namelijk vele Temse naren en andere Waaslanders. Wie is in het bezit van een dergelijk schilderij en wil het ter beschikking stel len? Men wil met dit verzameld werk van Arthur Meersman als portretschilder een overzicht geven van de jaren 1923 tot 1980. Ben je in het bezit van zulk schilderij en bereid om mee te werken, geef dan een seintje aan Stella Meersman-Van den Eynde, Landmolenstraat 13, 2690 Temse, tel. 771.01 94. (rv) Dendermonde. De Quechuasindianen in Bolivië. ■Echo d'Alsaoe» is een der meest gevraagde volks kunstgroepen uit Frank rijk: Méér dan vijfhonderd doorheen heel de voorbije 30 De Klaas is een gebied langs de Rijn, tussen Basel en Straatsburg en nog wat verderop, dat Frankrijk en Duitsland "ïpkaar om de beurt «fhanriig hebben gemaakt. De geroofde bruid, voor de enen. De verloren dochter, voor de anderen. In de zeventiende eeuw Frans grondge bied geworden, van 1871 tot 1919 behorend tot het «Deutsches Reichsland Elsass-Lothringen», terug aan Frankrijk, van 1940 tot 1944 opnieuw de facto naar Duitsland, minHinHwn terug Frans. De Duitse overwinning op Frankrijk in 1870 deed een aantal in won ara de Elzas verlaten. Een belangrijke groep vestigde zich in Tours, vijfhonderd km ver der. In dat emigranten-mi lieu ontstond in 1882 de folkloristische groep «Echo dAlsace na Wereldoorlog II in 1953 heropgericht. De leden beschouwen zich als Elzassers en onderhou den dichte banden met het heimatland van hun voor oudere. Ze zijn trouwens lid van de «Fédératicm des Groupes Folkloriques d'Al sace». Op uitnodiging van VOlkS- kunstgroep Reynout ko men ze op 28 en 29 septem ber ek. naar Dendermonde. De volledige groep: Veertig dansers en twintig muzi kanten. Men kan ze komen bewonderen en toejuichen op zaterdagavond 28 sep tember vanaf 21 uur in de zaal van het VTI, E. Van Winckellaan (op 10O m van de Grote Markt) te Dender- Bewonderen en toejuichen, inderdaad! Want het zal echt de moeite lonen! De Htm klederdracht is sterk autentiek en stamt uit de streek rond Straatsburg. Htm muzikanten vormen een heuse dorpsharmonie: kopers en klarinetten, trommels en vanzelfspre kend ook de «grosse cais- se». Ze namen trouwens reeds een plaatje op. Het volledig programma van 28 september verzekert elke liefhebber van volks dans en volksmuziek een echt aangename avond. De «Echo d'Alsacetreedt tweemaal een half uur voor het voetlicht, «Reynout» zelf brengt een half uur to taal-spektakel. Nadien spe len afwisselend ten dans «La Musique Alsacienne Villageoise» en het eigenen semble van Reynout. Kortom: Het wordt een avond in de beste Reynout- traditie. En voor de prijs moet je het echt niet laten: 50 fr. (Groepen VVKB, CJP en Plus-3: 30 fr.) Dendermonde. Echo d'Alsace te gast bij Reynout

De Voorpost | 1985 | | pagina 26