Jubileumappel van Geniesoldaten *als boodschap van vrede en rust Sterke Fiftien-feesten te Sint-Gillis Dendermonde B] V olksdanstor nooi in Lokeren kondi liversit tnilie V 28 - 20.9.1985 - De Voorpost Onder het alziend oog van «Terloops» «Wy mógen wellicht als voorbeeld stellen dat een paar oud-soldaten van 1/3 van het tweede genie met hun beperkte middelen, maar gesterkt met veel geloof, vertrouwen en hardnekkig volhouden, er in geslaagd zyn alle soldaten en onderofficieren van 1/3 byeen te brengen, ze te verzamelen en een vriendekring te smeden waarvan het resultaat tot uiting komt in ons jubelfeest. Mogen wy morgen ditzelfde geloof en vertrouwen ontmoeten by de verschillende grootmachten opdat ze een aanvang zouden maken met de opbouw van een wereld waar alle mensen zonder onderscheid van ras of kleur, in rust en vrede mogen leven en werken.» Dat was de boodschap die soldaat Mertens, oud schepen van de stad Sint-Niklaas, bracht tydens het jubileumappel van de geniesoldaten die in 1935 voor het eerst elkaar zagen in de kazerne van Berchem. Voor de mannen van de eerste kompagnie van het derde ba taljon van het tweede genie was deze ontmoeting geen nieuwigheid meer. Zij zien el kaar op geregelde tijdstippen terug. Maar voor de andere geniesoldaten uit 1935 werd het jubileumappel op het stad huis van Dendermonde een blij en verrassend weerzien. Bob Van Bael van de BRT maakte voor het programma «Terloops» dat u zaterdag kunt zien, een impressie van dit ge beuren dat allicht bol zal staan van krasse maar echt gebeurde verhalen. Hoeft het nog gezegd dat de bezieler achter dit alles de Baasrodenaar Albert Declerck is, de man voor wie niets on mogelijks lijkt. Tijdens een korte akademische zitting op het stadhuis maakte schepen Dierick, die de zieke burge meester Cool verving, nog eens duidelijk hoe het allemaal was begonnen. Op vakantie in Israël in het jaar 1982 maakt Albert De Clerck kennis met een zekere De Laet. Het blijkt een van zijn kompanen te zijn uit 1935. Het hek was van de dam en toen De Laet zich liet ontvallen dat het allicht onbe gonnen werk was om die man nen van de eerste kompagnie van het derde bataljon van het tweede genie op te sporen en samen te brengen, verwedde Albert De Qerck er een bak bier op dat hij die klus zou klaren. Albert won zijn bak bier en nog hetzelfde jaar had de eer ste bijeenkomst plaats waarop liefst 34 oud-soldaten present waren. Sedertdien wordt er jaarlijks een appel gehouden. Bij de vijftigste verjaardag van de soldatentijd wilde men iets extra's doen en andere kom- pagnies ook de eerste hulp bie den bij het tot stand brengen van een dergelijke reünie: men zou alle soldaten van de genie uit 1935 bijeen brengen en hen zo de kans bieden om na vijftig jaar de kameraden van toen weer te zien. Blij weerzien Reeds lang voordat het offi cieel startuur van de bijeen komst was aangebroken, gons de het in het Dendermondse stadhuis van bedrijvigheid. Al- bert Declerck vertelde ten overstaan van de Vlaamse Televisie met zijn gekende welsprekendheid, het verhaal van het blijde weerzien en on dertussen stroomden de man nen van 1935 - ondertussen haast allen zeventigers gewor den - met vrouw en kroost (flinke zonen en dochters) toe. Vermits iedereen zorgvuldig en volgens de instrukties van organizator Declerck zijn naam op een badge had ge schreven en die ook had opge speld, was het maar een koud kunstje om elkaar terug te kennen. Men had ook de bo venverdieping van het stadhuis omgebouwd tot een mini-ka- Dendermonde. Sergeant Lefevre neemt het appel af op de Grote Markt (v) zeme waarbij elke kompagnie haar vast lokaal kreeg toege wezen om in alle rust elkaar weer te vinden. Strijders en jonge mannen van toen vielen elkaar in de armen, informeer den naar eikaars gezondheid, stelden vrouw en kinderen aan elkaar voor, doorliepen hun beroepsleven, wisselden infor matie uit over andere vrienden uit de tijd van toen... en pink ten uit de ooghoeken een traan weg. Eens die eerste kennis making achter de rug, werd tijd genomen om ook eens om het hoekje te gaan kijken naar de andere kompagnies en nog later om op speurtocht te gaan doorheen het mooie stadhuis. Precies op tyd Net zoals in de soldatentijd hield men zich ook na vijftig jaar nog stipt aan het 'militai re' schema dat organizator Al- bert Declerck met zijn vrien den had opgesteld. Men wilde daar geen duimbreed van af wijken. Op klaroengeschal werd trouwens verzamelen ge blazen voor de akademische zitting en tegen die tijd had zowat iedereen de politiemuts van de genie fier op het hoofd. Schepen Maurits Dierick, in gezelschap van de schepenen Hermans, Borms en Meule- broeck ontving de vele oud soldaten en bracht in zijn korte toespraak even in herinnering wat deze mannen van 1935 allemaal hadden meegemaakt: hun oproep op 14 september 1935 om zich te melden in de kazerne van Berchem, nadien de kampperiode, daama de kleine en nog later de grote mobilizatie met de daaraan verbonden ellende van de we reldoorlog. Toen hij hulde bracht aan de man achter de schennen Albert Declerck, steeg er een hartverwarmend en dankbaar applaus los bij de geniesoldaten. «Hij heeft het herstellen van deze vriend schapsbanden mogelijk ge maakt», aldus de schepen die ook de geweldige opkomst prees. Hij drukte de hoop uit dat na het uitdeinen van de tonen van de «Last Post» en het memoreren van de geval len kameraden de vriend schapsbanden verder zouden verstevigd worden. Hij wenste de soldaten geluk met dit gou den jubileumappel en zei dat Dendermonde hen graag op nieuw zou verwelkomen bij het diamanten jubileum. Even gevat als zijn voorgan- Dendermonde. Voor het justitiepaleis werd de groepsfoto gemaakt (Iv) ger, zou soldaat Mertens de vergadering toespreken. Hem stond het nog zeer goed voor de geest hoe de eerste kennis making in de kazerne van Berchem verliep. Hij zei ook dat bij lang niet iedereen een zelfde ingesteldheid tegenover het militair apparaat aanwezig was. Voelden de enen zich ge lukkig, anderen zullen zich om principiële redenen niet bijster gelukkig hebben gevoeld. Hij bracht ook in herinnering dat de sergeanten van toen alles hebben gedaan om van hen goede geniesoldaten te maken. «De mannen van 1/3, zo ver volgde hij Ger, kenden hun vak. De sergeanten mochten tevreden zijn. Ze hadden hun opdracht naar behoren ver vuld.» Hij bracht ook in herin nering dat de genietroepen in 1928 Dendermonde ter hulp waren gekomen toen de stad door een overstromingsramp werd getroffen en zei dat dit allicht ook een reden was ge weest om het stadhuis ter be schikking te stellen. «Het doet ons genoegen er te kunnen aan herinneren dat eerste sergeant Lefevre bij deze hulpaktie ef- fektief was betrokken en dat we hem vandaag hier mogen verwelkomen», aldus spreker die dan de grote wensen naar rust en vrede in de hele wereld uitdrukte. Appel Een korte receptie was alleen maar een adempauze tot wat men best het meest indruk wekkende van deze stijlvolle en sobere bijeenkomst zou kunnen noemen: het appel en vervolgens het herdenken van de overleden vrienden. In de houding opgesteld tegen over de pui van het stadhuis, nam eerste sergeant Lefevre - kolonel Carbonelle moest we gens ziekte verstek geven - het appel af. Per sektie werden de namen van de eerste kompag nie van het derde bataljon van het tweede genie afgeroepen. Ze verlieten een voor een het gelid, gingen stram in de hou ding staan om dan weer ter plaatse rust te komen. Hun vrienden geniesoldaten en vele Dendermondenaren keken be wonderend toe. Dan werd aan deze soldaten een herden- kingsplakket overhandigd: een tinnen schotel met het genie wapen. Vervolgens zette de hele groep zich flink gerijd op stap naar het heldenmonu ment, waar kaarsen werden ontstoken en bloemen neerge legd voor de gesneuvelde en ondertussen overleden mak kers van toen. Een stille pi tigheid, eenvoudig ona rend. Muisstil was het to< huldebetoon de «Last weerklonk. Even stil en il togen werd het HeldenJ verlaten, maar naarmate] groep het stadhuis opnieuu derde, kwam er ming. Er werd gepraat eni lachen en terwijl de ma? van 1/3 op de trappen vanl justitieplein plaatsnamen, <1 leerden hun vrienden als I betoon aan hen voorbij. 1 dertussen was het al een fl stuk de middag voorbij! werd het hoog tijd om aan tl te gaan voor een feestmenul voor het verder uitwisselen] belevenissen uit de vijftig jaar. Tydens de voorbye gemeenteraadszitting te Buggenhout keurde de raad unaniem het voorontwerp «Kerkplein en omgeving» (Kerk-, Missie-, Pastory- en Nieuwstraat) goed. Deze herinrichting kadert in een projekt van dorpskernvernieuwing. Het gehele projekt dat thans in voorbereiding is, zal 13.258.400 fr. gaan kosten. Voorzien is wel een toelage van 65%. Dendermonde. Fiftienfeesten. Men kon er naar jaarlijkse gewoonte ook lekker eten (c) kip en nog meer kilo's mosse len werden klaargemaakt en even wachten scherpte de eet lust nog wat aan. Al moet gezegd dat de bediening ook dit jaar weer vlot verliep. Zondagavond was het dan de beurt aan de tieners met BRT man Bart Peeters. Muziek waarvan de jeugd de kriebels krijgt, de ouderen waarschijn lijk ook. Een drive-in show om u tegen te zeggen. Dender monde zal zich Bart Peeters nog lang herinneren. Sukses over de hele lijn dus voor deze Fiftien-feestcn waar voor dit jaar maar liefst 26 organisaties tekenden De feesten moeten de verdere uit bouw van de Sint-Egidiuspa- rochie mogelijk maken. De or ganisatoren mogen ondertus sen gerust zijn. De Fiftien- feestcn hebben hun plaats mid den de talrijke andere Dender mondse feestelijkheden dit jaar opnieuw bevestigd. De Parochiefeesten te Sint-Gillis staan steviger dan voorheen. Hugo Aerts Paul Van Malderen: Buggenhout krijgt dorpskern met eigen sfeer Al enkele jaren, stelde sche pen van openbare werken Paul Van Malderen in een persbe richt, is men in ons land over gegaan tot projekten van dorpskernhemieuwing. Tot de eerste dossiers behoort ook dat van Buggenhout. Twee jaar voorbereiding gin gen aan het goedgekeurde voorontwerp vooraf. De CVP- fraktie bezocht diverse plaat sen (Brugge, Kortrijk, Kaprij ke) om de dorpspleinen aldaar te gaan bekijken. Deze infor matieronde heb ik achteraf, samen met de technische dienst, meer gedetailleerd ver- dergezet. Het lag immers in onze bedoeling deze realisaties in detail te bestuderen. De bevolking van de betrokken gemeenten werd overigens ook ondervraagd. We zijn dus niet over één nacht ijs gestapt. Uit dit voorbereidend werk re sulteerde als voornaamste konklusie, dat we er moesten op toezien dat de eigenheid van de bevolking gerespek- teerd wordt. Verder ook dat we opteren voor een op en top Buggcnhouts dorpsplein en geenszins voor een kopie van reeds gerealiseerde projekten. Het plan mocht evenmin uit groeien tot een modegrill, maar daarentegen een projekt worden waaraan ook de ko mende generaties genoegen zullen beleven. Bij het plan in zijn totaliteit is men te Bug genhout uitgegaan van drie be langrijke opties: veiligheid, verfraaiing en levendigheid. Het geheel beperkt zich niet tot het Dorpsplein alleen, al dus nog schepen Van Malde ren. In het projekt worden ook de Kerkstraat - van bij het station tot bij de Ronde Hoek - de Missiestraat, Maricollen- weg en Pastorijstraat betrok ken. Aan twee voornoemde punten van de Kerkstraat zul len bomen twee groene poor ten vormen. Hierdoor wordt de weggebruiker automatisch uitgenodigd zijn snelheid aan te passen aan een levende dorpsgemeenschap. Er wordt a.h.w. een ruimte geschapen, die meteen de indruk van een vaste woonkern vestigt, waar mee men uit veiligheidsover wegingen rekening dient te houden. Ook de gebruikte materialen zullen aanzetten tot veilig ver keer. Sierlijkheid en veiligheid zijn immers ideaal te kombi- neren. De bereden wegen zullen wor den uitgevoerd in bordeaux- kleurige klinkers, die boven dien het voordeel bezitten wei nig geluidshinder te veroorza ken De afbakening van de parkeerplaatsen wordt in kas seistenen gerealiseerd. Wat de vormgeving beslist ten goede komt. Tenslotte zullen de voetpaden - gelijkvloers, dus veilig voor de voetgangers - gelegd wor den in grote tegels. In diezelf de tegels zullen ook de cere- moniepleinen voor het ge meentehuis uitgevoerd wor den. Buggenhout, beklemtoont de schepen, wil verder een leven dige dorpskern, die aantrekke lijk is cn het winkelen bevor dert. Daartoe mag de auto geenszins gebannen worden. De bezoeker wil immers zo dicht mogelijk bij het verkoop punt geraken en er ook in de onmiddellijke nabijheid parke ren. Daarom ook werd een oplossing in die richting gezocht. Binnen een straal van 250 m zullen 577 wagens een parkeer plaats vinden, 64 wagens kun nen binnen een straal van 100 m terecht en nog altijd 34 voer tuigen vinden een parkeer plaats op amper 50 m van het Kerkplein. Alle doorgangswegen blijven volledig toegankelijk voor het verkeer. Zij het dan ook via enkele noodzakelijke eenrich- tingswegen. Bovendien zijn uit het plan alle dode hoeken geweerd. Verder krijgt het Kerkplein een typisch karakter, dat in geen enkel opzicht een kopie wordt van een of ander dorps plein in Vlaanderen. De lage muurtjes die de parkeerplaat sen zullen afbakenen, zullen uitgevoerd worden in een stijl die tegelijk speels en verfraai end aandoet. Bovendien heb ben ze een zeer praktisch doel: het verkeer in goede banen leiden en vooral het geordend parkeren verzekeren. Groen wordt in het vooront werp eveneens voorzien, zon der evenwel te gaan overdrij ven. Buggenhout-Bos dient immers niet in het centrum geplaatst te worden. Op het nieuwe Kerkplein wordt ook de oude parochicpomp in ere hersteld. Dit prestigieuze plan, besloot schepen Van Malderen, wordt zowel sober als mooi en effi ciënt Bovendien zal het ingi^ pend bijdragen tot een ,oe"Tr.. tisch onderstrepen van wat 4JOÏ bosgemeente te bieden heeft. Jong Goedkeuring, maar tegel(jk aan ook scepsis De oppositie toonde zich tijin d dens de bespreking van voorontwerp, hoofdzakelijlgjnc bij monde van Marcel Catry e:. Anton Keldcrmans weliswa*__^ verheugd met het vooro werp, doch sprak zich so tisch uit omtrent bepaalde o. ties. O.a. omtrent het plaatse van een boom aan elk straatbe gin en -eind, wordt er cei' grote boom voorzien aan hei kruispunt Nieuw- en Pastorij-I straat (om een soort rond punt te verkrijgen) cn komen ei bomen langs het kerkgcboul (die hinderend voor de glasra men zullen zijn). Marcel Catry betreurde verdt dat de parochicpomp zal te l rechtkomen midden parkeer plaatsen op het Kerkplein. Kcldermans was van mening I dat het projekt nooit zo mooi zal kunnen uitgevoerd worder als voorzien, omdat de dorps kern reeds verknoeid is. Hoewel de Gembel-oppositit het projekt wel duur vond, keurde ze het eenparig goed. Weliswaar met de bemerking; I de betrokken inwoners vol doende te informeren. Pierre Van Rossem Zaterdag 28 september vanaf 14 u. wordt in het Lokerse Kultureel Centrum de tweede sessie georga niseerd van de volksdanstomooien van de provincie Oost-Vlaanderen Achtereenvolgens treden op Reintje Vos uit Kemze- ke, Kludde uit Wichelen, Donkse Klopperdans uit Maldegem, De Vrolijke Kring uit Sint-Niklaas en Drieske Nijpers uit Sint-Gillis-Waas. Elke groep brengt een non-stop programma van zowat dertig mtaute" (WV) De Fiftien-Parochiefeesten te Sint-Gillis Dendermonde het hoogtepunt van de feesten, boden het voorbye weekeinde alle geïnteresseerden een zorgden Joe Harris en Chrissy, schitterend programma aan. Men moest al heel lastig doen Nicole en Hugo voor de am- om er zijn gading niet te vinden en het is dan ook ^nce_ **et wefd een gezellig onmiddellyk duidelijk dat zowel de jeugd als de ouderen ."f1 mis?chi^n "under op het 5uk*,njk gebeuren reageerden. Al verschillende jaren staan de Parochiefeesten op de feestka lender ingeschreven maar het aarzelend begin van de jaren zestig is geëvolueerd naar een biezonder krachtige organi satie. "Voorheen noemde men het de Breugelfeesten maar na vijf tien jaar vonden de Chirojon gens, zij waren toen de initia tiefnemers, dat een andere for mule nodig was om nieuw le ven in het gebeuren te bren gen. Men opteerde toen ook meteen voor een andere naam. Het werden de Fiftien-feesten. Volgend jaar zijn de Fiftien- feesten zelf vijftien jaar oud en de gekozen formule werd na al die jaren een klapstuk. Ook dit jaar weer. Zaterdag had men opnieuw de poppenkastspelers van «De Troubadours* op het menu staan en, net als de voor bije jaren, de parochiezaal in de Otterstraat bleek weer te klein om de meer dan 200 -ntoesiaste kinderen op te angen. Zaterdagavond, traditioneel Dendermonde. Fif tienfeesten. Heel wat persopeel komt er bij zo een feest kijken (c) dag nog aan hun trekken kon den komen. Zondagmiddag, diegenen die zaterdag wat waren blijven plakken hadden nog wel kleine slaapoogjes, draaide de keu ken op volle toeren. Massa's USpor Dendermonde. De mannen van IIIII luisteren geboeid naar het welkomstwoord van schepen Dierick (v)

De Voorpost | 1985 | | pagina 28