Basisschool eerste belangrijke stap in opvoedkundig proces Grembergse kunstenaars exposeren in nieuwe school Reukhinder op Hams industrieterrein De Voorpost - 20.9.1985 - 7 Grembergse gemeentelijke jongensschool officieel in gebruik In aanwezigheid van heel wat vooraanstaanden werd zaterdagnamiddag officieel de gemeentelijke jongens school van Grembergen plechtig geopend. Een viering die vrij lang uitviel, maar waarbij men niet alleen de volwas senen aan het woord liet, ook de leerlingen van de school konden zich manifesteren. Leerlingen, leerkrachten, di- meentehuis van de Dender- rektie en genodigden verza- mondse deelgemeente, waar melden in het vroegere ge- ook de plaatselijke fanfare Sint-Cecilia present was - ze verscheen een uur te vroeg op het appèl - om in een feestelij ke stoet de weg naar de nieuwe school af te leggen. De jongens keurig uitgedost in sportkledij waarbij vooral het fijne T-shirt met het embleem van de school opviel, vormden dan aan de ingang van de school Dendermonde. Schepen van Openbare Werken Dierieck knipt het lint door. Onder het alziend oog van direkteur De Wilde (op de voorgrond), gemeenschapsminister Lenssens, verschillende schepenen en raadsleden en vele ouders (v) Dendermonde. Ook oud-schepen Verhelst was aanwezig. Hij was er bij toen in 1981 de eerste steen werd gelegd van het nieuw gebouw (v) een erehaag. Aan de ingang van de nieuwe school verwel komde direkteur Werner De Wilde de vele genodigden en onderstreepte hij dat de nieu we school voor velen een ver rassing is. In menig opzicht trouwens. In de eerste plaats omdat het gebouw er dan uit eindelijk toch is gekomen, in de tweede plaats omwille van zijn opvatting en vormgeving. In 1981 werd de eerste steen gelegd, maar het plan om de school te bouwen dateert al van heel wat vroeger. Eenmaal de bouw gestart ging alles vrij vlot en vorig jaar kon men het gebouw in gebruik nemen. Eerder dan algemeen verwacht en voorzien, maar men werd ertoe gedwongen omdat de ou de school' niet voldoende vei ligheid meer bood. In zijn toe spraak wees direkteur De Wil de ook op de prachtige wissel werking die er in Grembergen bestaat tussen de ouders en de leerkrachten, zodat men kan spreken van een school zonder drempel. Temeer omdat de school na de schooltijd ook ter beschikking staat van de Grembergse gemeenschap die er zich dan ook thuis voelt. Tot slot dankte direkteur De Wilde de leerkrachten van de school die hij zijn naaste en trouwe medewerkers noemde en no digde dan schepen Dierick uit om het lint door te knippen. Aanvullende rol Op weg naar de echte toe gangsdeur van de school kon den de genodigden en natuur lijk ook vele ouders van wie de jongens naar de gemeentelijke jongensschool gaan, de aan plantingen, fietsstallingen en parkeerplaatsen voor de auto's bewonderen. Een keurige aan leg die in het geheel van het kompleks aardig is ingescha keld. Voor de toegangsdeur hield schepen van onderwijs Patrick Meulebroek de feestre de. Hij nam de gelegenheid te baat om heel summier de ge schiedenis van het onderwijs in Grembergen te schetsen. Ge schiedenis die teruggaat tot 1604 toen er in Grembergen al een koster-onderwijzer was. Maar het onderwijs in de hui dige betekenis startte er pas in 1833 toen Grembergen twee private maar gesubsidieerde scholen kende. In 1842 kwam er dan de eerste gemeentelijke school en sedertdien is het alle maal snel gegaan. Het aantal klassen en leerlingen nam ge stadig toe en ook de gebouwen veranderden. Tot op de dag van vandaag: een zeer mo dern, efficiënt maar in geen geval koud gebouw, waar de jongens van Grembergen zich gelukkig kunnen voelen. Sche pen Meulebroek zou het dan hebben over het beleidskundig aspekt. De school mag geen eindpunt zijn, maar moet in tegendeel een aanvullende rol spelen en een voorbereiding geven op de toekomst, de gro te uitdaging voor iedereen. Hij wees er ook op dat men het beleid moet kunnen omzetten in daden, wat wil zeggen dat men een aangepast milieu moet kunnen scheppen en op voedkundig materiaal moet ter beschikking kunnen stellen. Vandaar dat men ook priori teiten moet vastleggen. De bouw van een nieuwe school is er een van. Maar daarmee houdt het niet op. Het stadsbe stuur heeft nog andere projek- ten op het oog in andere deel- helemaal kant en klaar (v) gemeenten waar men het ge-- meentelijk onderwijs ook de nodige impulsen wil geven. Daarmee bedoelde de schepen de deelgemeente Schoonaarde waar men ook de gemeentelij ke school gaat vernieuwen en maakte hij een allusie op Ap pels waar men eerder dit jaar een nieuwe school in gebruik nam. Hij zou tot slot ook zijn waardering uitspreken voor rijn voorganger, Maurits Die- nckx, die in rijn huidige funk- tie van schepen van openbare werken, de uitbouw van de school is blijven volgen. Men mag deze nieuwe school niet bestempelen als een bravou- restukje van het bestuur, aldus schepen Meulebroek, maar men moet duidelijk beseffen dat het een school is voor iedereen, een gebouw dat de onderwijsfunktie kan vervul len binnen een huiselijke sfeer. Dendermonde. De nieuwe gemeentelijke jongensschool van Grembergen, eindelijk In het kader van de openingsplechtigheden rond de nieuwe gemeentelgke jongensschool van Grembergen, werd ook een tentoonstelling opgezet van kunstenaars uit deze deelgemeente. Een kompleet sukses trouwens, wan neer men weet dat enkele eenvoudige oproepen in de «Stadsberichten» voldoende waren om meer dan twintig kunstenaars by elkaar te brengen. Daarby dient aange stipt dat enkele belangrgke Grembergse namen ontbre ken, wat lang niet wil zeggen dat de kwaliteit van deze tentoonstelling aan de lage kant was. Integendeel, het blijkt dat heel staande werken afleveren, wat deelnemers aan deze groepsexpo kwalitatief hoog- Inleider John Baert zou dat misschien niet zo onmiddellijk en rechtstreeks verwoorden in rijn inleiding, hij maakte ach teraf toch komplimentjes aan het adres van enkele exposan ten. Hij was onder meer in de wolken over het prachtige werk van Guy Smet en van Veerle Van Gehuchten, om die twee maar te noemen. In zijn toelichting onderstreep te kunstkenner - en -kritikus John Baert dat de beginnènde tekenaar, schilder zich spiegelt aan de groten die hem rijn voorgegaan. Dat is een ver schijnsel van alle tijden ge weest. Dat is ook niet ver keerd. Anderzijds is het ook zo dat het werk van de groten, die je de top van de kunstpyra- mide zou kunnen noemen, doorsijpelt naar de basis, de volkse kunstenaar, zodat er tussen beiden een soort van een wisselwerking bestaat. Die aspekten zijn ook merkbaar op de tentoonstelling. Er hangen dus werken die enerzijds ge ïnspireerd zijn op grote voor beelden uit het verleden, maar er rijn ook uitgesproken eigen kreaties te zien. Men maakte gebruik van de algemeen ge kende en aanvaarde technie ken, maar ook de meer moder ne eigentijdse kunstvormen zoals fotografie en allerhande druktechnieken kwamen er aan bod. Een tentoonstelling die een zeer verscheiden beeld geeft van de kunst in onze tijd en van de verschillende kunst richtingen. Zowel vrijdag bij de opening, als zaterdag tijdens de officiële ingebruikname van de school en op zondag wanneer er een opendeurdag werd gehouden kreeg de tentoonstelling veel bezoekers. De deelnemers In alfabetische volgorde na men aan deze tentoonstelling deel: William Baert met kunst fotografie, Jeroom Bogaert met drie akwarellen, Rudy Cleemput met drie grafische Tentoonstelling van kunstwerken in de gemeentelijke jongensschool die wer'<?n' An,°'ne De Bock met s kreeg (v) pastels, Paul De Bock met por tretten, etsen en aquatinten, Robert De Brabander met zes schilderijen, Marleen Degevy met een tekening in houtskool en twee olieverven op doek, Jean De Vos met vier schilde rijen, Theo Durinck met drie werken, M.L. Gysbrechts met landschappen, Magda Jans- sens, Linda Reyns met een reeks vogels in kleurpotloodte kening, Guy Smet met drie gemengde etsdruktechnieken, Adriaan Van Cauwenberghe met vijf schilderijen, Renaat Van Driessche met pastels, potlood- en pentekeningen, Luc Van Den Abbeele met vijf schilderijen, Abel Van De Voorde met zes schilderijen, Veerle Van Gehuchten met drie etsen, Anne-Marie Van Royen met schilderijen, pente keningen en akwarellen. Rudi Veldeman met vier werken, In de gemeentelijke jongensschool werd een opmerkelijke tentoonstelling ÏÏSj ™"ËS "vertol Muzikale leerlingen Daarop werd de school betre den en werden de genodigden begeleid naar de overdekte speelplaats voor de akademi- sche ritting die geleid werd door direkteur Werner De Wilde. Daar kwam als eerste spreker schepen Dierick van openbare werken aan het woord die burgemeester Cool verving. Hij bracht in herinne ring dat een oude droom ein delijk werkelijkheid werd en dat de realizatie van die droom lang niet altijd gemakkelijk is geweest. Op 6 oktober 1977 nam de Dendermonde ge meenteraad de principiële be slissing een nieuwe gemeen telijke jongensschool in Grem bergen te bouwen. Dan volg den vele, ontelbaar vele verga deringen en bijeenkomsten. Gelukkig kon het stadsbestuur rekenen op de goede raad en inzet van de heer Haezebaut, hoofd van de provinciale dienst voor de provinciale en gemeentelijke schoolgebou wen, die het hele dossier heeft begeleid en door de schepen openlijk werd bedankt voor rijn gewaardeerde inzet. Nu is de school klaar en behoort de tijd van de beperkte ruimte definitief tot het verleden. Schepen Dierick noemde de nieuwe school modern en he dendaags. «De speelse bena dering van vorm en inhoud van het gebouw, draagt bij tot het kreeëren van een huiselijke sfeer in het schoolgebeuren», aldus de schepen die er op wees dat de opbouw van klas lokalen. speelplaats, werknis- sen, biblioteek, direktielokaal. leraarskamer en berging maakt dat de jonge en dynamische ploeg leerkrachten er haar ta lenten en inzet op de meest doelmatige wijze kan inzetten. Komt daarbij nog dat de school na de lesuren ter be schikking wordt gesteld van de Grembergse gemeenschap, zo dat men eigenlijk dient te spre ken van een gemeenschapsge bouw. Vervolgens zou de sche pen hulde brengen aan de ver schillende aannemers die het gebouw realizeerden. Om dan woorden van dank uit te spre ken aan het adres van de leerkrachten, zowel die van vroeger als die van nu, aan oud direkteur Prosper Lievens die zijn stempel heeft gedrukt op het gemeentelijk onderwijs in Grembergen en de koers heeft bepaald. Ook de uitstekende wisselwerking tussen ouder kind-leerkracht werd door de schepen geloofd. Hij besloot: «ik geloof dat de stad Dender monde door de realizatie van deze nieuwe gemeenteschool een belangrijke bijdrage heeft geleverd voor de toekomst». Om even de genodigden de kans te geven om na de lange toespraak op adem te komen, werd een muzikaal intermezzo ingelast. De jonge Philip Bis schop. leerling aan de muriek- akademie van Dendermonde en aan de feestvierende jon gensschool, bracht enkele nummertjes op viool, waarna gemeenschapsminiser Jan Lenssens de rol van de basis school zou belichten. Grondvorraing geven Vermits de jeugd een groot deel van haar leven doorbrengt in de school, moeten we er voor zorgen dat ze zich daar ook gelukkig voelt, aldus ge meenschapsminister Lenssens in zijn aanhef. Vandaar het belang van de leefomgeving ook Dendermonde. Voor de openingsplechtigheid was een massa volk komen opdagen, net als voor de opendeurdag van zondag trouwens (v) Dendermonde. De opendeurdagen in de jongensschool boden ook de gelegenheid om kennis te maken met elkaar (v) het belang van de basisschool toelichten. In feite is deze school de eerste konfrontatie met het leven en verdient ze dan ook alle aandacht. Die konfrontatie is immers niet zel den van beslissende aard. In dat licht betekent opvoeden dan ook de ruimte scheppen om mensen te vormen die be kwaam rijn de nieuwe toe komst aan te kunnen. Die toe komst zal anders zijn dan vroe ger omdat het tijdsbeeld is ge wijzigd. Het onderwijs moet daarop inspelen, vandaar dat óok een bestendige dialoog tussen onderwijs en arbeidswe- reld een dringende noodzaak is geworden. In het basisonder wijs krijgt het jonge kind een' grondvorming mee. Het moet er zich voorbereiden op de studies die later zullen volgen en die ieder naar zijn eigen specifieke mogelijkheden moet kunnen doen. In de ba sisschool is het ook belangrijk dat elk kind de aandacht krijgt. Dat is een voorname opdracht voor de leerkrachten. De kinderen mogen er niet verworden tot doodgewone nummers, maar rijn een leven de materie waarmee gewerkt wordt. Goed om weten is in elk geval dat de lokale basis school dicht bij de mensen staat. In het algemeen kent men niet alleen het kind dat er naar school gaat, maar ook de ouders en zelfs de grootou ders. Vandaar dat er een recht streeks kontakt tot stand komt tussen de leerkrachten en wat je zou kunnen noemen het thuisfront, waar de opvoeding die in de school wordt gege ven, moet worden doorgetrok ken. In de basisschool krijgen de kinderen ook pedagogisch en didaktisch volwaardige kan sen. De kinderen voelen er zich niet wereldvreemd. Ze voelen er zich opgenomen in een leefwereld die de hunne is. De lokale basisschool biedt hen een zekere vorm van be scherming en veiligheid en draagt bij tot de gemeen schapsvorming. Zij is immers een verlengstuk van het gezin, de buurt, het dorp. De lokale school is ook meer dan een gebouw. De kwaliteit en de bezieling van de leiding en de leerkrachten, de samenwer king tussen direktie, leerkrach ten, ouders en leerlingen pri meert en maakt de lokale ba sisschool tot een veilig nest waarin het jonge kind zich goed kan voelen. Minister Lenssens had ook woorden van lof voor de twee jonge muzikanten van de school: Philip Bisschop en Fi- lip Heymans (orgel). Onder het ringen van «De Vlaamse Leeuw» werd dan de gedenkplaat onthuld door mi nister Lenssens en schepen Dierick, waarna de heer Dela- gaye in naam van het ouderko- mitee een dankwoord uit sprak. Hij wees op het omni- funktionale aspekt van het ge bouw, op de tentoonstelling die in de bovenverdieping liep en dankte het schepencollege voor de inzet. Tot slot bood hij aan direkteur De Wilde als geschenk van het ouderkomi- tee een videoapparatuur aan, geschenk dat volgens de geluk kige direkteur zijn plaats zal krijgen in de mediaklas en ook goed zal gebruikt worden. Tot slot van deze akademische ritting brachten de leerlingen van de school hun schoollied. Op de tonen van «Ik zag twee beren broodjes smeren» gaven rij uiting van hun blijheid om dat ze in een nieuwe school van bekwame leerkrachten de lessen mogen volgen. Een receptie besloot deze plechtigheid. Van Gemeenschapsminister Jan Lenssens ontving het gemeentebestuur van Hamme een rapport betreffende de reukhinder op het gemeentelijk industrieterrein Zwaarveld. Dit rapport «studie van de luchtverontreiniging in de omgeving van het industrieterrein Zwaarveld Hamme» werd opgemaakt door het Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie te Brussel. De studie werd uitgevoerd op vraag van de gemeentelgke leefmilieuraad, waar opmerkingen waren geformuleerd over de reukhinder in de omgeving van het Zwaarveld. De leefmilieuraad stelde zich vragen over eventuele gevol gen verbonden aan deze reuk hinder. Het rapport bespreekt achtereenvolgens: gasvormige polluenten en zwevend stof, zware metalen, mogelijke ef- fekten van nikkel op de volks gezondheid. Resultaten Gedurende de meetperiode werd op continue wijze de luchtverontreiniging door zwa- veldioxyde, stikstofoxyden, zwevend stof en koolwaterstof fen gevolgd in de nabijheid van het industrieterrein Zwaarveld te Hamme. Voor geen enkele van deze polluenten kon vast gesteld worden dat de aanwe zigheid van de bestaande in dustriële aktiviteiten op het Zwaarveld een substantiële verhoging van de luchtpollutie inhield. De analyse van de re sultaten voor zware metalen op jaarbasis (april 84 - maart 85) duidt echter op een niet- onbelangrijke aanwezigheid van nikkel in de lucht. Het I.H.E. stelt voor, om gezien het niveau der verontreiniging door nikkel, en gezien de mo gelijke schadelijke gevolgen voor de bevolking, de nikkel missies te beperken. Momen teel is er echter geen gevaar voor de bevolking. Ondertus sen wordt er verder gezocht naar de verontreiniging door zware metalen. Wie nog klachten mocht heb ben over reukhinder rond het industrieterrein Zwaarveld, wordt verzocht dit onmiddel lijk te melden aan de dienst leefmilieu van de gemeente, zodanig dat het nodige onder- Zoek kan worden uitgevoerd. Het rapport over de gedane studie ligt ter inzage op de gemeentelijke technische dienst gemeentehuis Hamme.

De Voorpost | 1985 | | pagina 7