't Groet vuil winnaar van Lebbeeks kwistornooi Vrij Hoger Handelsinstituut Dendermonde start met Centrum voor Informatica VOK-Moorsel zet tornooi weer in de goede sporen LEBBEEKS cj ...■■•cvorNOOI Vogeltentoonstelling Derde Muziek"en Mediakwis te Grembergen Nek aan nek race tussen Fiasco en Aquila Eerste Dendermondse Nacht van het Hart Nationale 8 - 20.9.1985 - De Voorpost een bijsturing Duitse taal en algemeen boekhouden. Een alleseter, waar dieren ofwel uitgesproken vlees- of gras dringend genoeg om toch een grote boodschap ook realis- By het begin van de negende kwisavond lag Netwerk er nog verslagen by. Er werd nog nagekaart over het avondje «Bedtwerk» en de beslissing van de organisatoren om maar een halve kwis in rekening te brengen kon vrywel niemand gelukkig stemmen. VOK-Moorsel, samen met Kannernieopkomen, overgebleven titelkandidaat moest de avond maken en Willy Pieters zette me een modelkwis het Netwerkkwistornooi weer wat op de goede sporen. Kannernieopkomen won de avond maar het verdikt om de eindzege in het vierde Netwerkkwistornooi valt toch pas vrijdag, 20 september, wanneer Hoe Grijzer Hoe Wijzer de finaleavond leidt. De ploegleiders moesten voor- weer wat ylak te strijken. Er De boosdoener moet een nieu- af nog eens de koppen bij werd beslist Bedtwerk met een we globovraag maken, elkaar steken om het tornooi straftaak naar huis te sturen. De diskussies waren gesloten Aalst. Netwerkkwis. Werken de Grijzennog aan de volgende kwisavond? (a) en VOK-Moorsel moest trach ten de onvriendelijke spannin gen volledig weg te werken. Willy Pieters lukte er al in Fiasco opnieuw aan de kwista- fel te krijgen. En dan ging het heel vlot, gezellig zelfs en erg afwisselend. De eerste globo vraag, met Lier als oplossing, bracht overal veel punten op maar opvallend was toch het sterke spel van de zwakke broertjes Bedtwerk en Kwiste- tweernie. Kwistetweernie wist zelfs halfweg de leiding te pak ken en dta dan ondermeer met de motten van Dorus, de «ven- dredi treize», de boot die ooit de Transatlantic op zijn kop zette, Zebedeus, Adhemar... maar ook El Greco, schrijver Burgess, de pottebakkersklei Kaolien. VOK-Moorsel illus treerde de vragen rijkelijk, tapte niet uit het encyclopedie vaatje en maakte iedereen ge lukkig. Ook de ploegen die halfweg meer hadden verhoopt zoals VAL en Volgend Jaar Beter. Na de pauze deden de ploegen met kwiservaring het trouwens ook beter en Kwistetweernie moest de kop van de rang schikking prijsgeven. Al bleef de ploeg verrassend veel we ten. De tweede globo bievoor- beeld over Buffalo BUI. Vol gend Jaar Beter en daarna ook VAL haalden met respektieve- lijk Marjanneke en dwergstaat Andorra een ekstra joker ter wijl de rassenrellen van Watts (Californie) blijkbaar door iedereen vergeten zijn. Na 1960, als oprichtingsjaar van OPEC, een tweede onhandel bare vraag. Tien vragen voor het einde kwam titelhouder Kanner nieopkomen toch aan de lei ding maar Kwistetweernie klampte verder aan. Het wa ren tenslotte Madonna, een fo to uit playboy had VOK niet in de valies, het Aalsters «Zwart Lodewijkje» en de Antwerpse familie Bakeljouw die Kanner nieopkomen naar zijn zoveel ste avondzege stuwden. KNOK en VOK-Moorsel zul len, een tussenstand kan niet gegeven worden want Be dtwerk moet dus zijn huistaak nog maken, volgende avond met Hoe Grijzer Hoe Wijzer spanning in Netwerk brengen. Kan KNOK zijn titel verlen gen of wint VOK, na een re sem ereplaatsen, de vierde editie? Hugo Aerts De negende avond: 1. KNOK 100 p., 2. Kwistet weernie 97 p., 3. Fiasco en Asdammen 92 p., 5. Volgend Jaar Beter 89 p., 6. Opba, 7. Ploeg X 83, 8. VAL 78 p., 9. FN-klub 77 p., 10. Bedtwerk 75 p., 11. Palugama 73 p., 12. Hoe Grijzer Hoe Wijzer 61 p., 13. Ossenboek 46 p.. Lebbeke. Zij waakten over het goede verloop van de kwis (c) Een Club 50 organisatie Bij de opening van het 24e Vrohan akademiejaar Reeds aan zijn vierde editie was het «Lebbeeks kwistor nooi», vorige week vrijdag en zaterdag toe. Nadat to neelkring Ommekaar de eerste twee uitgaven voor zijn reke ning nam, organiseerde Club 50 de Lebbeekse club die de borelingen uit 1950 groepeert, vorig jaar voor het eerst dit tornooi. Met sukses overigens. De «vijftiers» slaagden erin de belangstelling voor dit al bij al belangrijkste Lebbeekse kwis- Nieuw was ook dat de organi- satoren dit jaar een beroep deden op een vijftal hoofd sponsors - Winkelcentrum Sta tionsstraat, Groep Van Bie- sen, Garage Buslot, Gasthof Bierboom en de Fami-bank - zodat de deelnemende teams in zaal Heidehof een rijke prij- zentafel geserveerd kregen. De dertig kwisteams, de ene al voorzien van een meer origine le naam dan de andere, kregen zowel op vrijdag- als op zater- 50, 10. Simple Minds 49, 11. De Loerders 47, 12. De Schoenbriers 45, 13. De Flap pers 42, 14. KSA Flambouw 40, 15. De 'G»Altons 40, 16. 't Is Waar 38,17. De Spuiters 37, 18. Nausicaa 33, 19. De Pei- zers 33, 20. vzw Primulantus 32, 21.Julpimapi 31, 22. Pils- jaar 30, 23. Wist ik het maar 29, 24. De lijders 28, 25. Op of neffest 28, 26. Efgak-kwissers 28, 27. Sange Jo 26 (kunnen blijkbaar beter zingen dan Dendermonde. Met biezonder veel aandacht werd de toespraak van direkteur Roggeman gevolgd. Uiterst rechts op de eerste rij zit gastspreker prof. Claes in gedachten verzonken (vh) Een goede vier jaar geleden werd in Dendermonde een vriendenkring van de hartpatiënten opgericht. De vereniging, die als benaming «Cato» meekreeg heeft zich tot doel gesteld zonder onderscheid van politieke of konfessioncle strekking voorlichting te geven op psycho-medico en sociaal gebied, een hulpverlening die niet beperkt is en wordt uitgeoefend in de meest ruime zin van het woord. De vzw Cato brengt maandelijks de hartpatiënten en hun famüieleden bij elkaar op interessante vergaderingen en voorlichtingsavonden. In Dendermonde werd daarnaast ook gestart met een revalidatiecentrum waar iedereen aan zijn revalidatie kan werken en de konditie op peil kan houden tijdens avondtrainingen. Dat onder deskundige leiding. Maar de vzw Cato wil zich ook als zelfhulpgroep nog sterker manifesteren en hen die worden getroffen door hart- en vaatziekten ook verder begeleiden en steunen. Maar dat vergt financiële impulsen en om dat geld bij elkaar te brengen wordt de «eerste Dendermondse Nacht van het Hart» georganizeerd. Die liefdadigheidsnacht heeft plaats op zaterdag 26 oktober in de feestzaal Koningshof in de Dijkstraat te Dendermonde. Als gastorkest treden «The Musicals» op en de ondertussen alom bekende zanger Jo Dens en de Dendermondse karnavalvereniging De Boemeleirs zullen zorgen voor de nodige ontspanning. De toegang bedraagt 100 fr. en kaarten kan men gratis reserveren bij de bestuursleden Aan deze toegangskaarten is bovendien een gratis tombola verbonden met als hoofdprijs een mini-trip naar Spanje. In het Gildenhuis te Grembergen wordt op 5 en 6 oktober voor de negentiende keer een vogelshow georganiseerd. De ornitologische vereniging «De Zandvogel» met voorzitter Franky Ring en sekretaris PhU Van HufTel, laten niets onverlet om van deze traditiegetrouwe tentoonstelling een waardig en prachtig kijkstuk te maken.A6 Er worden deze keer 1800 vo- van 9 tot 12 u. een grote koop gels verwacht. Verder zijn er en verkoop plaats van aller- 60 kampioenentitels te verde- hande vogels. Iedereen mag len en iedere deelnemer ont- vogels kopen of verkopen, vangt een mooie naturaprijs. Verschillende gekende kwe- Naar gewoonte is er aan deze kers hebben hun aanwezigheid tentoonstelling een tekenwed- reeds toegezegd. Om 15 u. strijd verbonden waaraan leer- gaan de deuren weer open en lingen van de Grembergse dit tot 22 u. scholen deelnemen. Als hoogtepunt krijgen we 's Op donderdag 3 oktober wor- avonds de viering van de ver den de vogels samengebracht, schillende kampioenen ge- Op vrijdag 4 oktober gebeurt volgd door de prijsuitreiking, de keuring van al de geveder- «De Zandvogel» is dit jaar 20 den door twaalf, speciaal voor jaar jong en dat wordt gevierd deze taak opgeleide mensen. tijdens het nationaal kam- Op zaterdag is de tentoonstel- pioenschap te Mol. ling geopend voor het publiek De tentoonstelling te Grem- van 17 tot 22 u. Bij de opening bergen is voor vele mensen een is tevens een ontvangst voor- gelegenheid om met een inte- zien en worden de laureaten ressante hobby kennis te van de georganiseerde teken- maken, wedstrijd gehuldigd. De derde editie van de Muziek- en Mediakwis, het troetelkindje van organisator Leo Jacobs, belooft dit jaar weer erg spannend te worden. Na de eerste van de twee avonden lijkt het te gaan tussen Fiasco en Aquila, niet toevallig ook de winnaars van 1985 en 1984. Andere kanshebbers als Una- nen aan de leiding. Aquila mem en Wodeismedoade haal- volgde evenwel slechts op vijf, den niet het peil van vorige de Goeroes en Asdammen op jaren en ze moesten zich tevre- twaalf punten. Wodeismedoa- den stellen met een plaats bij de had al veertien punten ach- de sub-top. Opvallend was terstand, trouwens ook de nogal matte Mevrouw Vervaet uit Wachte- prestatie van Tiem. De ploeg beke won de, weinig interes- uit Schoonaarde begon erg santé, zaalkwisvraag en de bra- zwak en na tien vragen, met ve madame werd beloond met het niet zo moeilijke reeksje een weekend aan zee. met The Drifters, de veronge- Na de pauze bleven de plaat- lukte Bellof en de film My sen nagenoeg ongewijzigd al name is nobody, hing de zege- werd het dan toch moeilijker kandidaat op de voorlaatste en hadden nogal wat kwissers plaats. last met het kenwijsje van Na twintig vragen kwam Aqui- jeugdfcuillcton Midas, met het la aan de leiding en Fiasco had Middelnederlandse Floris en moeilijkheden met Marco de Blanccflocr, met componist Bakker en de Nerostrip «De Gretry, met Freek De Jonge hoed van Geerard de Duivel», en met de Canadese popgroep Halfweg, in de MM-kwis dus Guess Who. na veertig vragen, kwamen Het werd zaterdag in het VTI migen de enige schaduwzijde van het anders vlekkeloze tor nooi. Volgende zaterdag, 21 september, jaja het begin van de herfst, vraagt Leo Jacobs de MM-kwissers voor de beslis sende tweede avond om hal- facht in de feestzaal van het Vrij Technisch Instituut. lede ren kan gratis de spannende avond meemaken. H.A. De eerste avond 1. Fiasco 121 p., 2. Aquila 116 p., 3. Asdammen en Pingster- tongskens 106 p., 5. Goeroes, Wodeismedoade en Unaniem 104 p., 8. Ploeg X 101 p., 9 Spirit 99 p., 10. Tiem 98 p., 11. Juventus en Tora Tora 91 p., 13. Simplisten 90 p., 14. Ros- sers 85 p., 15. Zalmkes 83 p., 16. Meerhof 82 p., 17. Wasda 80 p., 18. Paniekzaaiers 78 p., 19. Waaghalzen 72 p., 20. KWB Overmere 63 p., 21. Ni ke 59 p. Netwerkkwistornooi «Niet alleen met de bedoeling onze eigen studenten de kans te geven zich vertrouwd te maken met de snel voortschrijdende informatica, maar evenzeer voor de recyclage van leerkrachten en voor de geïnteresseerden uit de middenstand en het bedrijfsleven.» Zo omschreef direkteur Piet Roggeman van het Vrij Hoger Handelsinstituut van Dender monde by de opening van het 24e akademiejaar van deze instelling de bedoeling van het nieuw opgerichte Centrum voor Informatica. «Ik deel u dit mee, zo zei hy tot de studenten, omdat u recht hebt op een algehele en degelijke informatie over alles wat tot de school betrekking heeft en daarmee had hy ook een niet onbelangrijke hint gegeven omtrent de filosofie die deze vooraanstaande hogere school van het korte leertype huldigt. Het is een traditie geworden service die de jongeren spoe- tisch te maken, zette hij zijn dat een akademiejaar aan het dig zullen weten te waarderen, zelf gekozen tema «de toe- Vrohan wordt ingezet met een Over het opgerichte Centrum komst is pas begonnen» eucharistieviering en een aka- voor Informatica - een pri- uiteen, demische zitting waarop tel- meur die er kwam omdat het Mensen zijn tuk op de toe- kenjare een eminent spreker Vrohan door IBM was uitge- komst. Ze leven ervoor, maar wordt uitgenodigd. Dat was dit kozen om 5 computers in ge- ze zijn er ook beangstigd voor, keer professor Claes die het bruik te nemen - zal autonoom aldus spreker die stelde dat ei tema «de toekomst is pas be- worden beheerd en zich zo zich in het mensdom doorheer. gonnen» op een meesterlijke ruim mogelijk ten dienste stel- de loop der tijden twee grote wijze zou behandelen. len. Maar belangrijker dan dat veranderingen hebben voorge- Vooraf stelde direkteur Piet alles noemde hij de geest die daan die beiden te maken heb- Roggeman dat de 95 jonge het Vrohan kenmerkt en de ben met massa en gewicht. De mensen - het gaat hem inder- gedragsregels die er worden eerste situeert zich een twee daad om jongens en meisjes - gehanteerd. De kwaliteit van miljoen jaren geleden toen de samen met 57 tweedejaars en het onderwijs wordt immers mens leerde rechtop te lopen 15 docenten en personeelsle- mede bepaald door de geest, en dus de zwaartekracht over- den van het nieuwe akademie- de sfeer van de studiegemeen- won en de tweede is nu nog jaar het allerbeste moeten ma- schap aldus de direkteur die voortdurend aan de gang: het ken. «We moeten samen bou- zijn studenten opriep tot een tijdperk waarin de mens met wen aan een gemeenschap» zo bewuste inzet voor elkaar om nieuwe technieken de zwaar- zei hij waarna hij enige tijd dan de gastredenaar voor te tekracht gaat overstijgen. Dat bleef stilstaan bij enkele nieu- stellen. deze veranderingen niet zon- wigheden in de school. Onder De toekomst: pas begonnen der gevolgen zijn, is zonder meer de toename van de peda- prof. dr J. Claes is hoogleraar meer duidelijk. Zo kent men gogische aktiviteiten, als ge- aan de Universitaire Fakultei- de kulturele veranderingen, al- volg van het lestijdenpakket ten Sint-Ignatius in Antwerpen dus professor Claes die dan het dat dank zij het toenemend en een boeiend causeur, zo beeld schetste van de mens als aantal leerlingen ook groeide, vernamen we. En dat bleek een foetaal, dus onvolmaakt Men kan nu rekenen op een ook zo te zijn. Met veel zin wezen. Althans wanneer men taalkundige bijsturing bij het Voor humor, met rake trekken de vergelijking maakt met de maken van de eindwerken, op en zwart-wit beelden, maar in- dieren. Zo is de mens een Lebbeke. KSA Falmbauw zag het licht schijnen in de duisternis (c) Dendermonde. Direkteur Piet Roggeman nodigde de leerlingen en de leerkrachten uit er het allerbeste van te maken vh) eters zijn; dieren hebben een kreatief zijn in de letterlijke specifieke kop die hen duide- zin van het woord leren bele- lijk onderscheidt van de ande- ven en dat wil zeggen besten- gebeuren op te voeren. Ook dit jaar lag de interesse, zowel van de kant van de deelnemen de teams om organisatori sche redenen beperkt tot der tig ploegen als van het pu bliek (vooral dan tijdens de slotavond) aan de hoge kant. Enkele nieuw ingevoerde tech nische faciliteiten, maakten het zowel deelnemers als jury leden (voorzitter was Luc Van Ransbeeck) en presentator Mare Meert uitgesproken makkelijker hun opdracht te vervullen. dagavond twintig vragen voor geschoteld. Plus een bonus- vraag, zodat al bij al negentig punten te behalen waren. Aan het eind van de eerste avond stond «Ossenboek» aan de leiding.' 's Anderendaags viel deze ploeg echter terug naar een vierde plaats. De einduitslag. 1. 't Groet Vuil 68, 2. Spek en Bonen 62 (winnaars vorig jaar) 3. Kokteel 57, 4. Ossenboek 56, 5. Ommekaar 55, 6. De Collega's 54, 7. Oplebas 54, 8. De verkwissers 53, 9. Dastraf kwissen), 28. Wetemend 21, 29. Kwistetpertang 20, 30. Enigma 18. Vermelden we nog dat de h. Zaman vrijdag de zaalkwis in de wacht sleepte en Jo Uytten- hove zich die prijs (een pakket stripboeken) zaterdag toeëi- gende. En dat de organisato ren van plan zijn volgend jaar de vijfde editie van het Leb beeks kwistornooi op te zetten Pierre Van Rossem ren. De mens niet. Kortom de mens moet de opdracht die dig werken aan zijn rijpheid in de brede betekenis van het voor hem is weggelegd nog woord. Het wil ook zeggen invullen. Van oorsprong jager, bezeten worden door de wer- veranderde hij in de loop der kelijkheid wat meer inhoudt tijden tot boer. Die ommekeer dat het louter bezitten van die kan men situeren zo een 8.000 werkelijkheid. Het betekent jaar geleden en voor professor evenzeer dat die werkelijkheid Claes is de landbouw een ge- een feest moet zijn, dat wc zelf weldige uitvinding. Nu staat er moeten maken, dag na dag, een nieuwe ommekeer voor de uur na uur, steeds opnieuw deur. De evolutie gaat dus een opdat het ook een feest zou stuk sneller. De «computerij» zijn voor de anderen. Als we meldt zich aan en dat houdt dat kunnen - we moeten er in een nieuwe manier van denken elk geval naar streven - dan is Wie zich die manier niet de toekomst pas begonnen en eigen maakt, wordt een beet. Maar nog belangrijker dan dit leren omgaan met de computer is het leren mens-worden en zijn. Een belangrijke taak. Het dan zijn we ldaar om ons deel in die toekomst te vervullen zoals dat van ons wordt ver wacht. Een geweldige uitda ging voor de jeugd, aldus prof. Claes tot slot. Lebbeke. Het hangt hen de keel uit, of niet? (c)

De Voorpost | 1985 | | pagina 8