aamse waterzuiveringsmaatschappij opent de ^waterzuiveringsinstallaties te Berlare en Zele Koninklijk Werk van de Volkstuin Zele vierde jubileum Opening Berlaars waterzuiveringsstation Lioolwaterzuiveringsinstallatie [avermaet» te Zele ;s Mist en zon Een miljard voor waterzuivering in Zele Berlare betaalt leningen vervroegd terug De Voorpost - 27.9.1985 - 11 itiatieven 20 september is voor de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappy een heuglijke ree rioolwaterzuiveringsinstallaties, Zele en Berlare, werden op plechtige wijze in IS gesteld, ten behoeve van de zuivering van de rioolwaters van de gemeente Berlare je, dit waren de woorden van bestendig gedeputeerde Etienne De Cuyper, bij de Hge inhuldiging. elkaar daarbij te kennen, laat staan te betrekken. Door de oprichting van de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij is de bouw en het beheer van de waterzuiveringsinfrastruk- tuur in gans het Vlaamse ge west gecentraliseerd. Het A.W.P. heeft toegelaten tot een meer rationele besluitvor ming te komen, zowel inzake overheidsinvesteringen als in zake vastlegging van kwali teitsdoelstelling. Er wordt re kening gehouden met alle ele menten die invloed hebben op de waterkwaliteit, zodat beter en efficiënter gebruik wordt gemaakt van het zelfreinigend vermogen van de waterlopen. De investeringskosten en de exploitatiekosten worden niet alleen beperkt, maar doelmati ger aangewend. Gemeenschapsminister Jan Lenssens meende dat alleen het konsekwent en volhou dend in praktijk brengen de aangekleefde beginselen kan resulteren in een verbetering van de kwaliteit van de water lopen. De recente palingvangst in de Schelde te Kalken en Schelle- belle, zi|n voor hem geen «wonderbare*» visvangst, maar alleen eeQ bewijs dat de wa terkwaliteit van de Schelde duidelijk is verbeterd. Veel maatregelen hebben er toe bijgedragen als het overleg tussen Frankrijk en België de toepassing van het beginsel «De vervuiler belaat», de ver scherpte kontrole op de nale ving van de lozingsnormen en de strenge sanctionering bij eventuele overtredingen. Minister Lenssens besloot zijn toespraak tot de genodigden bij de officiële inhuldiging van de beide rioolwaterzuiverings installaties, dat het bekken van Schelde en de streek van het Donkmeer er wel zal bij varen. BENO Zele. Het rioolwaterzuiveringsstation Havermaet is een van de meest moderne in zijn genre en heeft een kapaciteit van 50.000 ie (bvw) De akademische zitting bij de inhuldiging van het RWZI Havermaet en Sluis had de zoivy jn gebouwen van Zele (bvw) tod De (^afgevaardigde van de voor het snel verwezenlijken Vlaams milieubeleid. Als e Waterzuiverings- van de opvang van het afval- voorbeeld van een geintegreer- iappij schetste hij ver- water en het rentabiliseren van de aanpak, citeerde hij het werking van de V.W.Z. de zuiveringsinfrastruktuur. Algemeen Waterzuiverings- •.nadrukte hij de inspan- Deze koördinatie werd zowel programma (A.W.P.) dat hij D van de gemeentebe- te Berlare als te Zele gereali- in de loop van 1983 liet opma- van Berlare en Zele om seerd. Beide installaties heb- ken. Aan de basis van dit tot de uitbouw ben van bij hun in bedrijfstel- A.W.P. lag de vaststelling dat waterzuiveringsinfra- ling een benuttingsgraad van er in de sektor van de water- minstens 60 ten honderd van zuivering een ongehoorde ver- hun kapaciteit. snippering bestond. In het oogspringend was enerzijds De Cuyper beklem- Gemtegreerde minpak overheidsinvestering van het nut van een degelij- Gemeenschapsminister voor ruim 50 miljard frank in de «Investering in Leefmilieu, Waterbeleid en periode van 1971-1981 zonder en koliektoren Onderwijs Jan Lenssens, die noemenswaardige kwaliteits een planmatige wijze de ingebruikneming van de in- verbetering in de waterlopen Een goede koördi- stallaties zag als een belangrij- en anderzijds verschillende en samenwerking bij de ke bijdrage tot de kwaliteits- overheidsdiensten die ieder van koliektoren en rio- verbetering van de Schelde, apart een gedeelte van de be is uiterst belangrijk verwees naar een globaal voegdheid uitoefende zonder Onze weersverwachting Terwijl in Noord-Europa de eerste tekenen van een naderende winter worden waargenomen, handhaaft bij ons zich nog een paar dagen het rustige nazomerweer. Hiervoor is een hogedrukgebied verantwoordelijk dat zich langzaam van de Noordzee naar het Oosten verplaatst. Tot en met maandag blijft dit systeem ons weer bepalen. Dit houdt in dat na het optrekken van de mist, die zich in de nacht en ochtend vormt, het overdag zonnig wordt. De middagtemperaturen die oplopen tot ongeveer 22° kunnen wel wat achterblijven daar waar de mist niet snel genoeg optrekt. Er staat bij dit alles een zwakke zuidoostenwind. Tegen maandagavond of dinsdagmorgen kan ons van het noordwesten uit een zwakke storing met wat regen berei ken. Die vormt de voorste grens van wat koelere lucht. Het ziet er niet naar uit dat het nadien echt zeer slecht zal worden. (edm) J Een gelukkige burgemeester Van Sande verwelkomde vorige vrijdag heel wat genodigden, aan het waterzuive- i ringsstation aan Sluis. Volgens de burgemeester toonde minister Lenssens door zyn aanwezigheid op de plechtige j opening van het station, zyn goedkeuring aan de voltooide werken. De burgemeester schetste de evolutie van de plannen tot de realisatie van het hele projekt, plannen, maar die waren niet dat naast het station, ook de volledig goedgekeurd, bouw van koliektoren en het De gemeente Berlare heeft leggen van riolering in vele dan zelf het initiatief genomen. Berlaape straten vroeg Vol- De hele administratie voor het gens Van Sande bestond er m opmaken van bestekken, prijs tere. Gemeenschapsminister Lenssens knipte het lint door en opende daarmee het de hefeêgemeeniV'SI?'Ui^be"- ee^Mt8a^emerehmiwS frzuiveringsstation van Berlare (jj) gen en Overmere waren Zele. Het bestuur van het Werk der Volkstuinen (bvw) Tydens de voorbye weekend vierde het Koninklijk Werk van de Volkstuin haar tachtig jarig bestaan met een tuinbouwtentoonstelling in Zaal Ons, Zandberg te Zele :WZI «Havermaet» vergde een investering van 280 (oen en heeft een verwerkingkapaciteit van 50.000 oner-Equivalent. Die is er nodig wegens de drukke etting van de industriezone. Ca%libverwerking van de R.W.Z.I. is sterk uitgebouwd, nstallatie is dan ook zeer modern en mag geklasseerd .agj den bij de spitstechnologie. OkT kinR lens au,omat'sche roosterin- beluchting zorgt voor een mi- ping tegengehouden en uit nimum aan energieverbruik en water verwijderd door een een maximum inbreng aan men, die hiervoor zuurstof ge- :voerkollektor verzamelt bruiken. De zuurstofinbreng jebeurt door luchtinblazing. "en goed regelbare fijnbelligc els rioolwater in de toe- put. Het grove vuil wordt Hiertoe is een gasmotor voor zien met een vermogen van 87 Kw. Deze is rechtstreeks ge koppeld met een asynerhome kooiankermotor en een centri fugaal kompressor. Deze op stelling laat toe al het geprodu ceerde gas optimaal te gebrui ken. Indien het geproduceerd vermogen niet volledig door de kompressor wordt afgenomen, kan de asynchrone kooianker motor eveneens elektriciteit produceren. De warmte van de verbran dingsgassen van de gasmotor en de warmte van het koelwa ter van de gasmotor wordt in een rekuperatie-eenheid voor het grootste deel teruggewon nen. Deze warmte is te gebrui ken voor het op temperatuur brengen en houden van de slib- massa in de slibgistingstanks en voor de verwarming van het dienstgebouw. Beno imatisch werkende afschra- die het afwerpt in een Dpvangbak. Deze inrich- zuurstof. De ontstane afzetbare be standdelen, samen met een is geplaatst in het aanvoer- groot deel aktieve micro-orga- 3, d Bal naa de vijzels. vijzelgemaal, voorzien nismen bezinken in de twee ronde nabezinktanks. Deze drie vijzelgroepen, brengt zijn uitgerust met een bodem afvalwater naar de beluch- drijflaagruimer. Het vcrzamel- andvanger, waar eveneens de slib in de nabezinktanks vetvanger is voorzien. Het wordt teruggevoerd naar het d moet worden verwijderd beluchtingsbekken. Via de ge tande overstort wordt het ef fluentwater afgevoerd naar de Mug zouden slijten door de Schelde 'endc werking van het Slibverwerking Het rioolwater stroomt Het slib uit de voor- en nabe- een zodanige snelheid zinktanks wordt verzameld in 'r dc zandvanger dat het de slibindikker vanwaar het in Dd bezinkt. In de schuine twee slibgistingstanks wordt aangebracht naast de gebracht. Het slib wordt hierin Ivangers wordt een zand- opgewarmd tot een tempera- wivf" en zandtransport mecha- tuur van 33° Celcius waarbij Bne opgesteld, ter verwijde- het een anaërobe gisting on- ■g van het zand De beluch- dergaat. Tijdens de gisting dient enerzijds voor het komt slibgas vrij dat opgesla- 0[ opdrijven van olie en vet, gen wordt in de gashouder, onderhouden van een stro- Door het rondpompen van het ig en anderzijds voor het slib en de gasinblazing is een leeltelijk uitdrijven van intensieve menging van het slib 2j#ntuele oplosmiddelen. mogelijk. Het uitgegiste slib rvolgens stroomt het water dat een goed ontwaterbaar de twee voor-bezinkings- produkt is, wordt mechanisch iks, alwaar het afvalwater ontwaterd in een kamerfilter- isn ZCcr trage beweging heeft, pers tot een droge stofgehalte 471?' l161 aanwez'ge s,'b naar van 40 ten honderd, onder toe- ,icj bodem zakt. Dc volgende voeging van Fe CL3 tnming van het water is het melk. Dit ontwate 2- uchtingsbekken. Het slib dc voorbezinktanks wordt ar de kalk- ontwaterde slib uchtingsbekken. Het slib wordt gestort, voorbezinktanks wordt indikker gepompt Energie rekuperatie beluchtingsbekken is een Dc anaërobe gisting in de slib- ithockig bekken bestaande gistingstanks heeft tot gevolg zes stroken. De niet-bezon- dat biogas wordt geprodu- n bevuiling wordt hier afge- ceerd. Dit biogas wordt in de or micro-oriiams- R.W.Z.I. nuUiy aangewend. In 1971 besliste Zele om een algemeen riolcringsplan op te maken en de bouw van een bijpassend zuiveringsstation te voorzien. Dc gemeenteraad van 22 december 1971 gaf hierover een principiële goedkeuring. De grote zorg voor het leefmilieu door de bevuiling van de rivieren en het probleem rond de afwatering van het rioolwater, was dc aanleiding van de beslissing van raad die toen werd voorgezeten, door wijlen burgemeester Avil Geerinck. In de periode van veertien jaar werd er heel wat gereali seerd. Een groot deel van de koliektoren, die het afvalwa ter naar het zuiveringsstation moeten voeren zijn reeds aangelegd. Op dit ogenblik is twee derden van de gemeen te aangesloten en wordt het overige gedeelte, in verschei dene fasen, bij het projekt betrokken. In de voorbije tien jaar bleef men te Zele niet bij dc pakken zitten. Oostelijke koliektor, 43 miljoen frank, dc Zuidelijke kollcktor 59 miljoen frank, de toevoerkollektor naar het zuiveringsstation, 18 miljoen frank werden uitge voerd, en de rioolwaterzuiverings installatie, 280 miljoen, zijn nu uitgevoerd. Een groot deel van de riolering is reeds op de koliektoren aangesloten en de rest zal binnen afzienbare tijd worden aangesloten. Enkele delen kunnen slechts worden aange sloten mits het oppompen van het rioolwater naar de koliektoren toe. Er zijn twee pompstations voorzien. Het reeds bestaande pompstation «Centrum» aan de Durme- baan, met een kapaciteit van 208 liter per seconde en het nog te bouwen pompstation «Heikant», bij de Eekstraat met een kapaciteit van 80 liter per seconde. Het volledige rioleringsnet van Zele zal meer dan zestig kilometer riolen omvatten, wat een investering betekent van 450 miljoen frank. Het totaal rioleringsplan en de zuiveringsinstallatie, met een zuivcringsstation betekent voor Zele een totale uitgave van bijna 1 miljard frank, waarvan er momenteel reeds 650 miljoen frank is gerealiseerd. Een ruim deel van die infrastruktuur is betoelaagd. Burgemeester Dc Bruyne meende dat Zele hiermee een bewuste, maar gedurfde keuze maakte op weg naar een vriendelijk leefmilieu. gen met aannemers, ontwer pers en overheid werden tot een goed einde gebracht. Toen de Vlaamse Waterzuive ringsmaatschappij werd opge richt, nam deze de taak over, incluis de leningslasten. De burgemeester dankte de minister voor zijn steun, maar ook zijn voorganger Galle werd in de hulde betrokken voor zijn medewerking in het begin. Zowel de burgemeester als de minister benadrukten het be lang van het station voor de bescherming van het milieu. Beiden riepen de jeugd, die aanwezig was met verschillen de klassen van de scholen van Groot Berlare op, om het be houd van dc natuur als een taak te zien. «Wij konden nog in de Schelde zwemmen en vissen. Onze generatie heeft heel wat vernield, maar zal ook trachten te herstellen. Het is aan de jeugd om het besef van de belangrijkheid van dc natuur te laten groeien?» zei de minister. Na het knippen van het lint werden de aanwe zigen door Georges Sacré, be drijfsleider van het station, rondgeleid. Station Het station bestaat uit een aan- voervijzel met rooster, een zandvanger waarin zand en olie uit het water worden ge haald, een beluchtingsbekken, een nabezinktank met slibrui- mer. een slibontwateringsin stallatie en effluentpompen met persleiding om het gezui verde water naar de Schelde te brengen. Het station zelf kostte 172 mil joen, de persleiding 42 miljoen en de 4 koliektoren verspreid Het Werk van de Akker werd in Zele in 1905 opgericht door Raymond Geerinckx, een on derwijzer van de katolieke school van de Kapellestraat. Zoals in het overgrote deel van het Vlaamse land, heerste er voor de eerste wereldoorlog ook op Zele armoede. Het was de tijd dat velen trachtten hun miserie te vergeten door zich aan de drank te begeven. Het gezin werd dan nog dieper in de ellende gedompeld. Raymond Geerinckx wilde de lokale bevolking er van bewust maken dat er ook andere mid delen waren om aan ontspan ning te doen. Hij kweekte bij de werkman de liefde aan om een stukje grond te bewerken. Hij had daarmee een dubbele bedoeling: enerzijds minder tijd om te drinken en ander zijds via de geteelde vruchten het karig loon wat aanvullen. De stichting van het Werk van den Akker was gelijktijdig met de oprichting van een land- en tuinbouwschool. Het was een gepaste aanvulling. Via prakti sche en teoretische lessen werd de kennis verruimd en de hof- bewerking verbeterd, met een garantie voor een grotere op brengst. In 1947 overleed de stichter-voorzitter Raymond Geerinckx en werd opgevolgd door Jules Van Kerckhove. In 1955 kwam Henri Van Namen aan het hoofd van de vereni ging, die toen 250 leden telde. Zijn taak werd overgenomen door Honore Van Malderen, die in 1969 de oorkonde van «Koninklijke vereniging» in ontvangst mocht nemen. Hij overleed in hetzelfde jaar en sekretaris Maurits De Beule nam zijn taak over. Die bleef voorzitter tot 1978. Het werk van de Volkstuin maakte een mindere periode door. De ho gere levensstandaard drumde het werk in de hof op een zijspoor en het ledenaantal .zakte tot 136. In 1978 werd Hubert Gee rinckx, zoon van de stichter, voorzitter. De vereniging vier de haar 75 jarig bestaan. Het aantal leden steeg naar 259, toen in 1980 de huidige voor zitter Gaston Pauwels het roei in handen nam. De bestuursploeg met een zeer intensief programma bestaat uit voorzitter Gaston Pauwels, onder-voorzitter Jos Van Cau- teren, penningmeester Henri De Smet, sekretaris Willy Van Driessche, adj. sekr. verslag gever Jos Pletinck en de be stuursleden Marie Louise Van Zele. Het Werk der Volkstuinen Zele vierde zijn 6 toonstelling in de zaal Ons Huis (bvw) l-jarig bestaan met een tuinbouwten- over de gemeente om het rioolwater naar het station te stuwen, 122 miljoen. Alles werd 100% gesubsidieerd, In het station gebeuren verschil lende zuiveringen. Er is een mechanische voor grove be standdelen, zand en olie. De bioligische zuivering gebeurt in de beluchtingstanks, vooral door zuurstof en door het te rugsturen van een deel van het uitgehaalde slib. Voor het ver werken van het slib is een hele infrastruktuur gebouwd. Het is de bedoeling dit slib te gebrui ken voor bemesting van land bouwgebieden. Het station heeft een maximaal vuilwaterdebiet van 1000 m3/uur. M. Leys: er was wel een plan Oud-burgemeester Leys was niet zo verheugd met de toe spraak van Van Sande. «Voor '76 was men wel al bezig aan een totaal rioleringsplan. Daartoe was de opdracht gege ven aan de Interkommunale van het Donkmeer, die ge vormd was door de huidige fusiegemeenten. Na '76 is men op de bestaande plannen gaan verderwerken. De burgemees ter moest over het bestaan van die plannen niet praten, maar hij mocht het toch ook niet voorstellen alsof deze meer derheid van nul is moeten be ginnen», zei hij na de plechtig heid. Hiel en Jean De Landtsheer. Per jaar worden er vijf algeme ne vergaderingen gehouden, waarop sprekers worden uitge nodigd. die steeds nieuwe ideeën brengen, met het doel doelmatige voorlichting te ge ven bij het bewerken en het onderhouden van de tuin, vol gens de seizoenen. Een der hoogtepunten is de jaarlijkse hofprijskamp waar bij de tuinen van de leden beoordeeld worden op de teel ten, het uitzicht, de onder houd, de versiering en de ziek tebestrijding. Het Koninklijk Werk van d de Volkstuin heeft wind in de zei len. Het ledenaantal is ge groeid naar 425. BENO Berlare heeft het subsidiegeld voor verschillende al uitge voerde werken ontvangen. Nu blykt daar ook een vergoe ding voor administratiekosten bijbetaald te zijn. Dit bedrag in meer wil men gebruiken voor leningen, aange gaan om het gemeentelijk aandeel in de werken te betalen, vervroegd terug te betalen. In totaal gaat het om byna 7 miljoen. Schepen van financiën Luc mogelijk zou zijn. Vercruyssen vond het beter dit De raad keurde ook enkele bedrag terug te betalen en zo begrotingswijzigingen goed. geen verdere intresten te moe- Bij de bespreking -en hierover ten betalen, dan dit geld te vroeg VU-er Van Hauwermei- houden en voor latere inves- ren nog eens waarom men het teringen te gebruiken, als dit gekumulecrde overschot, dat volgens de VU al 19 miljoen bedraagt, niet gebruikt voor belastingsverminderingen. Het kwam tot een bitse woorden wisseling met de schepen. De ze vertrok van het standpunt dat men het infrastruktuur- plan, dat in het begin van deze legislatuur was voorgesteld, wilde afwerken en met midde len die men in handen had. De VU daarentegen vond dat men verschillende van die projek- ten beter liet vallen. Burge meester Van Sande zei dat de VU maar tegen het infrastruk- tuurplan had moeten stem men. Toen had die partij zich onthoudën, maar om dezelfde reden. Leys (PW) vreesde dat men door de vervroegde terugbeta lingen en de leningslast, de komende jaren toch tot een negatieve begroting zal ko men. Schepen Vercruysser antwoordde dat men het zekei niet zo ver zou laten komen.

De Voorpost | 1985 | | pagina 11