cïcgrafiek De Graeve, een eigentijdse visie op fotografie Kristelijk Ziekenfonds knoopt terug aan met aloude traditie 71DGR Syndikaal Vormingsinstituut ABW-Dendermonde organiseert vormingscyclu Opnieuw een kursus «ziek zijn thuis» in Hamme 14 - 27.9.1985 - De Voorpost ook tot uiting komt in bijvoorbeeld de por trettering, zowat de specialiteit van het huis, aldus nog Wim de Graeve. Op de Oude Vest 123 kan men echter ook terecht om zich de traditionele blanco filmrolletjes voor ge woon dagelijks ge bruik aan te schaffen. En het spreekt vanzelf dat Wim De Graeve ook de ontwikkeling ervan ter harte neemt. Wie graag een afspraak maakt voor een fotoreportage kan terecht op het nummer 052 22.39.51. Of men loopt gewoon even aan tijdens de ope ningsuren. Men zal u vriendelijk te woord staan in een eigentijd se zaak waar kwaliteit en service troef zijn. F.V.N. Openingsuren Fotografiek De Graeve Maandag: 9u. - 12.30 u. 14u. - 18u. Dinsdag: 14u. - 18 u. Woensdag: 14 u. - 18 u. Vrijdag: 9u. - 12.30 u. 14 u. - 19 u. Zaterdag: 9u. - 12.30 u. 14 u. - 17 u. Sluitingsdag: donderdag Bijna zesduizend aangesloten leden Het Kristelijk Ziekenfonds van Sint-Gillis Dendermonde telt om en bij de 6.000 aangesloten leden. Dat is haast 60 procent van de hele bevolking. Dat verklaarde mevrouw Van Gucht, in Dendermonde schepen voor het gezin en werkzaam bij het ziekenfonds, tijdens een algemene vergadering van deze beweging die door 200 overwegend bejaarde mensen werd bijgewoond. Daarmee wordt opnieuw aangeknoopt met het verleden, want tussen 1945 en 1969 hield het Kristelyk Ziekenfonds van Sint- Gillis elk jaar een dergelijke algemene vergadering. De zaal van het Gildenhuis liep dan telkens tot in het kleinste hoekje vol. Zoals ieder jaar organiseert het Syndikaal Vorming tuut van het ABW-Dendermonde een vormingscych aan iedereen de kans te geven een aantal vaardighed technieken te verwerven om met kennis van zak diskussieëren over onderwerpen als Sociale Zeked Syndikale Afvaardiging, Nieuwe Technologieën enz.l Dendermonde. Het Kristelijk Ziekenfonds organizeerde zijn jaarvergadering (v) Een zieke in huis, het vergt veel tijd. Maar dat heeft men er graag voor over. Een zieke in huis betekent ook veel zorgen en dat is lang niet altijd even eenvoudig. Ook niet voor de zieke die zich toch afhankelijk voelt van de andere gezinsleden. De kursus «ziek zijn thuis» is bedoeld om aan de familiele den een ondersteuning te bie den bij hun bezorgdheid om een ziek gezinslid, zodat het voor beiden wellicht gemakke lijker wordt. Dit wordt vooral beïnvloed door ogenschijnlijk kleine dagdagelijkse dingen. De kursus speelt daar ook op in. Hij brengt wat meer han digheid in de verzorging, iets meer inzicht in de behande ling, geeft meer vertrouwen in het eigen kunnen van de zieke en geeft zo meer draagkracht aan dit samenleven. Zeer veel aandacht gaat in de ze kursus naar praktijk-oefe ningen omtrent de dagelijkse verzorging. Het is immers be langrijk te weten hoe men een zieke moet optillen, hoe men hem moet rechtzetten en om draaien. Ook verschonings technieken worden aange leerd. Daarnaast worden voor stellen geformuleerd en tech nieken uitgeprobeerd om de zelfstandigheid van de zieke te bevorderen. Men krijgt ook informatie over de behande ling die door de gezinsleden dient opgevolgd en dan blijft er nog het uitwisselen van de ervaringen. De kursus wordt gegeven door vak-bekwame mensen zoals een verpleegkundige, een dië tist, een kincsist, een apote- ker, een maatschappelijk werker. De kursus heeft plaats in het sckretariaat van het Kristelijk Ziekenfonds in de Slangstraat 44 te Hamme en loopt over zes op elkaar volgende woensda gen (23 en 30 oktober en 6, 13, 20 en 27 november), tel ;n van 13u30 tot 16 u. Het j|; schrijvingsgeld bedraagt fr (kursusboek inbegrq Men kan dit bedrag vcrefl tijdens de eerste kursus [v; Voor meer informatie kan nfK steeds terecht op het scb wc|] riaat van het Kristelijk Ziel |,et fonds. Slangstraat 44 te H me (052-44.77.08) of Wit-( Kruis, Kerkstraat 36 te dermonde (052-21.41.53). mid ons achter, er spreekt een bepaalde sfeer uit. Zo iets krijg je niet zo maar. Het veronder stelt een zeker enga gement. Vandaar ook dat bij voorbeeld koppels die samen met de trouw plannen ook een hu welijksreportage over wegen, vriendelijk uit genodigd worden voor een babbeltje, zodat de fotograaf een aantal achter gronden en interesses kan aanvoelen, om zo zijn klanten een opti maal eindprodukt af te leveren. En dat hoeft helemaal niet duur te zijn, be weert Wim De Grae ve. Kwaliteit is hier betaalbaar! Niet alleen huwelijks reportages, maar ook kommuniefeesten, ju bileums allerhande, geboorte- en doop feesten, verenigingen die voor de gelegen heid op de foto wil len... Ook voor een «gewoon» eigentijds portret of een pasfo tootje is men bij Foto grafiek De Graeve op het goede adres. De inrichting van het interieur van de zaak werd in handen gege ven van architect Wim Van De Wiele uit Wetteren, een goede vriend des huizes. Hij voelde uitstekend aan wat een eigentijdse fotograaf-graficus zijn publiek heden ten dage wenst aan te bieden. Het gebruik van de kleuren in de etalage is een voorbeeld van de aparte uitdruk kingsvorm die de gra fiek in feite is en die sponnen betoog over het ge bruik en misbruik van genees middelen. Op een uitermate kalme wijze zette hij uiteen dat België een zeer hoog genees- middelengebruik kent en dat wij kunnen beschikken over liefst 7.000 preparaten, daar waar 450 al voldoende zijn. Dat houdt in dat er heel wat preparaten zijn die elkaar overlappen. Uitgangspunt blijft steeds dat een genees middel in geen geval schadelijk mag zijn. Het blijkt ook uit recente studies dat wij niet alleen te veel geneesmiddelen gebruiken, we misbruiken ze ook. Pilletjes en drankjes wor den vaak genomen op aanra den van vrienden en kennis sen. sommige apotekers leve ren geneesmiddelen af zonder doktersvoorschrift (vooral tranquilizers). Hij maakte een onderscheid tussen preventie ve. oorzakelijke, stabilizeren- de en symptomatische genees middelen en wees op het ver- Men wil die traditie weer in ere herstellen Dat onderstreepte ook voorzitter Alois Van We- zemael in zijn welkomstwoord waarna hij in het kort het ver loop van de namiddag schet ste. Daarop zou schepen door heen. de geschiedenis van het kristelijk ziekenfonds van Sint- Gillis wandelen om dan enkele klemtonen te leggen op meer algemeen vlak. Bij die geschie denis hoort natuurlijk ook de groei van de «verplichte verze kering». In juli 1893 werd een «maatschappij van onderlinge bijstand» opgericht die kort na de tweede wereldoorlog werd omgevormd tot een «mutuali teit». Het was de periode dat de verplichte verzekering werd ingevoerd, al zou het nog tot 1970 duren vooraleer iedereen - de beroepswielrenners geno ten de trieste eer van de laat- sten te zijn - iedereen verplicht verzekerd was. De eerste voor zitter van het ziekenfonds van Sint-Gillis, dat al van bij zijn oprichting de solidariteit in de banier voerde was Pieter Van- derstraeten. Hij werd opge volgd door zijn zoon Robert Vanderstraeten. Later werd burgemeester Paul Hendrickx voorzitter en die wed na zijn dood opgevolgd door Gerard De Decker. Sedert 1982 ver vult Alois Van Wezemael deze funktie. Telde men in 1903, 73 gezinshoofden die hun bijdra ge betaalden, dan groeide dat aantal van jaar tot jaar. In 1932 waren er al 1.800 leden die een bijdrage betaalden om de geneeskundige kosten terug betaald te krijgen en nu zijn het er om en bij de 6.000. Het sekretariaat werd in die tijd gedaan door een onderpas toor. In 1934 werd evenwel een bestendig sekretariaat op gericht en de uitbetalingen ge beurden dan eenmaal per week in het Gildenhuis In 1938 stelde men een plotse daling vast van het aantal leden. Het begin van de tweede we reldoorlog zette wel een dom per op de aktiviteiten, maar toen in 1941 al de bezetter uit het Gildenhuis was verjaagd, hernamen de uitbetalingen en dat zou de hele oorlog ook blijven. In 1943 werd een eigen dienst van huisverpleging op gericht en toen in 1944 de verplichte verzekering voor loontrekkenden een feit werd, meende men dat een etatize- ring van de ziekteverzekering daarvan het gevolg zou zijn. Dat gebeurde niet en de CM kreeg er zelfs heel wat leden bij. In 1953 werd het 60-jarig bestaan van «Help U zelve zo helpe U God» gevierd. Men telde dan 3.500 aangesloten le den. De laatste jaren werden via verschillende KB's, zowat alle beroepsgroepen verplicht verzekerd. Ter plaatse Dat met de loop der jaren ook het plaatselijk dienstbetoon fel is toegenomen, dat beseft wel licht iedereen Men streeft er naar de uitbetalingen zo vlot Dendermonde. Met veel belangstelling werd geluisterd naar de voordracht over het al dan niet veilig gebruiken van geneesmiddelen (v) als ook maar mogelijk te laten verlopen en heeft dan ook niet geaarzeld om de allernieuwste technieken in te voeren. De computer dus. Maar vooral blijft toch het menselijke kon- takt dat aan het loket volop tot zijn recht komt. Een jarenoud gebruik, dat van de bode wordt afgeschaft Gewoon om dat er een aantal eigentijdse en ook efficiënte betalingsmoge lijkheden zijn tot stand geko men die iedereen ondertussen voldoende kent en gebruikt. Dat en nog vele andere biezon- derheden, legde mevrouw Van Gucht aan de aandachtig luis terende aanwezigen uit. Daar na was er een eerste optreden voorzien van de kleinkunste naar J Van Oudenaerde die zou inspelen op het algemeen tema van de dag «geneesmid delen, vriend of vijand». Zijn eerste optreden was wat aan de flauwe kant. maar naarmate de dag vorderde zou ook hij ver beteren. Dokter Moens, een nog jong huisarts uit Grember- gen hield dan een lang uitge- schijnsel van de verslaving, de farmakologische gewenning en de fysische afhankelijkheid. Dr. Moens gaf ook de goede raad steeds voldoende uitleg te vragen over een geneesmiddel aan de arts en de apotheker. Voor meer praktische informa tie verwees hij naar de brochu re van het staatssekretariaat voor volksgezondheid, brochu re die aan de aanwezigen werd uitgedeeld. Net voor de koffie mocht voor zitter Van Wezemael ook ge meenschapsminister Jan Lens- sens verwelkomen Die is ook voorzitter van de CM Dender monde en in een korte toe spraak zou hij het initiatief prijzen waarbij een goede tra ditie wordt hernomen. Hij loofde ook de inzet van de verantwoordelijken van de kristclijke ziekenzorg in Sint- Gillis om dan dieper in te gaan op de vele inspanningen die de regering zich heeft getroost om de scktor van de ziekenzorg en de ziekteverzekering zo ge zond mogelijk te maken. De bedoeling is niet om op schoolse manier een kursus te doceren. Er wordt vooral inge speeld op eigen bedrijfserva ringen van de deelnemers, en om iedereen aan het woord te laten wordt gewerkt in kleine groepen. Het vormingsjaar start offi cieel op vrijdag 27 september om 20 u. met een gelegen heidstoespraak door André Van Den Broucke, nationaal voorzitter van het ABW. Hij bespreekt de aktuele politieke en sociale toestand. Het verdere programma ziet er uit als volgt: «Kennismaking en Basistechnieken» (5 okto ber), «Kennismaking met het ABVV» (12 oktober). «Een inkomen voor wie werk heeft» (16 november), «Waarom mili- teren?» (30 november) en «Struktuur van het ABW» (14 december). Voor wie er reeds vorig jaar bij was, is in het 2de nivo een ander programma voorzien: «Persstruktuur en Mediabe leid» (5 oktober), «Syndikale werking in de praktijk» (12 oktober), «De Sociale Herstel- wet» (26 oktober), «Arbeids organisatie (16 november), «Overlegekonomic» (30 no vember) en «Vakbonden in krisistijd» (14 december). Voor het 3de nivo ziet het programma er zo uit: «Oorzaken en gevolgen rf krisis (5 oktober), «Wena' Technologieën» (12 oktJ «Flexibiliteit en Sociale! gulering» (26 oktober), igfS ding tot de ekonomie» (IT vember), «Specifieke gnL in de vakbond» (30 nova en «Het sociaal-ekonoma politiek systeem in Belgü december). Alle samenkomsten plaats in de gebouwen vi ABVV, Dijkstraat 59, teBij di dermonde, waar men ooljgroti alle inlichtingen terecht ^{jdd De samenkomsten zijn i n een warm middagmaal grepen. Voor wie daar gerS. wenst van te maken, is vens kinderopvang vooraP001"' de el - -dptir een i Op zaterdag 30 novei )nde wordt weer een grote ont* tingsdag voor jonge mense jjjjt alle kerken gehouden in Eeuwfeestpaleizen te Bru i Het tema van deze «One - Day» luidt «Jezus geeft de r{ te vrede mee». Voor mee oe formatie F M. van Dijk, ternationale Bijbelbond, lelaan 23 te Brussel i 427.92.77). Vrijdag 6 september laatstleden, stelde fotograaf-graficus Wim De Graeve, zijn nieuwe zaak aan het publiek voor, op de Oude Vest 123 te Dendermonde. De genodigden kon den er meteen kennis maken met een con cept dat wel erg ver verwijderd is van de fotograaf die twintig of dertig jaar geleden onder een zwarte doek achter zijn zwa re kast kroop om «on vergetelijke» momen ten te vereeuwigen op de lichtgevoelige plaat. Zulke antieke toestanden komen uiteraard niet meer voor. Niet alleen is het aanbod van hoog-gevoelige wendbare foto-appa- ratuur enorm toege nomen en verbeterd, maar ook de idee die heden ten dage ach ter het nemen van fo to's schuilt, is geëvo lueerd. «De tijd dat men stijf en deftig op het vogeltje moest wachten, is voorbij», zegt zaakleider Wim De Graeve: De moderne foto graaf probeert de le vensechtheid van zijn onderwerp vast te leggen. Niet door een stijve, gemaakte po se, maar door veeleer de spontaniteit van dat ogenblik te ver eeuwigen op fotopa pier. Vooral kinderen zijn daarvoor een dankbaar gegeven, beweert hij. Wie mee is met zijn tijd, is afge stapt van de huis- tuin-keuken-fotogra- fie met plaatjes van moeder bij de haard en de kinderen op hun zoveelste verjaardag. Hedendaagse foto grafie betekent een ander soort plaatjes schieten. Een goeie foto geeft nog iets meer dan zomaar «een beeld», er zit een stukje persoonlijkheid

De Voorpost | 1985 | | pagina 14