De grote en de kleine k narkt gangers :.S Tentoon Kunstkring Were Di Zele huldigde haar erevoorzitter Robert Arens Etienne Le Compte in Aalst Herman Bracke in de kijker te Lokeren Richard De Puydt toonde deel van ambachtelijke verzameling £)ok Dendermonde ooit draaischijf van De Voorpost - 27.9.1985 - 21 Ikshuis Ikshuis >rt MadTant Bonduel dat is 'n man die goed kan rijden. In menig koers levert hij 'n s, "<3*hone strijd, veel renners moeten hem dan somtijds wel benijden dat hij voor .jjn kaapt weg zo menig ereprijs, 't Geloof dat hij dit jaar de Fransen zal doen mbèrgrtnsen te Morbihan en in de ronde van hun land. Hij zal daar laten blijken uziek-^ne beste kansen, want zeker brengt hij hier de bloemen in ons land». Zover het evenwel nooit gekomen: Frans Bonduel heeft nooit de Ronde van ppob%nkrijk gewonnen. Maar tussen de twee wereldoorlogen in was hij een van iegers-i) beste wielrenners ter wereld. Geen wonder dat zijn exploten aanleiding iven tot het zingen van liedjes. Het refrein in de aanhef van dit artikel komt centn# het ^eci "Hulde aan Frans Bonduel», geschreven toen hij in 1930 op lansrijke wijze de Ronde van Vlaanderen had gewonnen. Het was niet het de 0-i.|ige lied dat aan Bonduel werd gewijd, want in 1939 was hij winnaar van n Vlasfcu,ijs-Brussel en ook toen werden zijn heldendaden bezongen. nden' a tekst van deze en nog Dat vernamen we van pro- dermonds Dokumentatie- Franrfsl andere liedjes gebracht fessor S. Top die aan het centrum en eerlang is ook ■niet Va vervlogen tijden door verschijnsel van de markt- het huis van de huisbe- 'iszangers, liggen ter in- zangers zelfs een prettig waarder klaar. Het zaaltje op de tentoonstelling boek heeft gewijd. Het bovenaan is helemaal klaar .rktzangers in Vlaande- kreeg als titel mee «Komt en dat zal vanaf 1987 dienst loor dnfn» die nog tot 13 oktober vrienden luistert naar mijn doen voor een afdeling van i, Stjzien is in de zaal van het lied» en kost 695 fr. en is de Stedelijke Musea. Onder- jnjvekemuseum in de Nij- net als de elpee «Sa vrien- tussen wordt het aange- «grheidstraat te Dender- den hier bijeen» die boorde- wend voor allerlei gelegen- ■onde. Volkszangers ken- Vol Vlaamse marktliederen heidstentoonstellingen rn wij heden ten dage ook staat en 395 fr. kost te koop deze van de marktzan- John Lundstrom is er Qp de boeiende tentoonstel- gers die door professor Top 'oorbeeld een van, maar hng die men van maandag werd ingeleid :ger, toen radio en tele- tot vrijdag van 9 tot 12 en Dle weea erop dat markt- nog met een» m de van 14 tot 18 u. kan bezoe- zanger» eigenlijk van alle laaie van de dooide ken en op zondag van 14 tot tyden zijn geweest en ook ikae mens bestonden en lg u. zuUen blijv«n Waliswaar nten nog e - hebben we steeds wisselen- inrecht waren van de be- Van alle tijden de namen müme ede burgerij, toen waren Konservator-arohivaris Ai- strelen, barden en ga maar -o iai, v°ltoSnger' preBent op mé Stroobants van de stad door. Maar steeds brachten markten en kermissen Dendermonde zette zeer in ze het nieuws van de streek, m al dan met aan de tand het kort mteen dat de Zwij- jjefst het meer sensationele an kleurrijke mtgebeelde vekegebouwen stilaan hun nie„ws Dat blijkt ook uit n geschilderde taferelen voltooiing naderen. De mu- de tentoon gestekte stuk- e jongste gewoonlijk seumadministratie heeft er gen De liedjes van de loorddadige esbattemen- nu zo goed als helemaal marktzangers hebben in- BMm uit de streek uit de doe- haar intrek genomen, op derdaad veelal betrekking 0 'CpTl tP HflPn F.pn Vprsnhlin- Vint m,liilv„lnr,eo in nn vin Ki B Ij dat allicht even oud is blioteek van de oudheid- Zals m^rdem rlT^n! Is de mens zelf. kundige krmg en het Den- plunderingen, oorlogen. Maar hier en daar wordt ook hulde gebracht en zo belanden we bij vele hulde- liederen gebracht aan de Flandriens van toen, de wielerhelden van de Vlaan deren Frans Bonduel is daar een voorbeeld van, Stan Ockers een ander, maar ook Richard De Poor ter die in Zwitserland tra gisch om het leven kwam, Brik Schotte en ga zo maar door. Opvallend in het hoofdstuk wieier epos is wel dat vroeger reeds wie lerwedstrijden voor vrou wen werden georganizeerd. Dat lezen we in het Lied over een dameskoers in Stekene uit het jaar 1929, Er is dus niets nieuws onder de zon. Professor Top overliep in vogelvlucht de onderwer pen die gingen van verha len over verloren gelopen en bedrogen boerendoch ters, over woorden in de streek waar men optrad. Dat werd allemaal zo vi sueel en bloedig mogelijk gebracht, zodat menigeen de krop in de keel kreeg. De bedoeling was wel dat de marktzangers aan de kost ren j. in het Waasland De tentoonstelling «De Indianen van Noord-Ame- rika» loopt tot 6 oktober in het stedelijk museum van Sint-Niklaas aan de Zamanstraat. Het werk uit 42 grafiekateliers uit Vlaamse, Waalse en Brusselse akademies is tot 13 oktober te bekijken in het exlibriscentrum aan de Regen- tiestraat en in de B.B.L. aan het O.L.Vrouwplein in Sint-Niklaas. Mark Devos en Pierre Verbeke tonen hun fotog rafisch reisverslag over Bangkok en Lombok in fotogalerij Ecru aan dse Regentiestraat 51 in Sint-Niklaas. Tot 29 september. In de galerij van de akademie aan de Kerkstraat in Waasmunster loopt een tentoonstelling met foto's van Man Ray, samen met het projekt Cirkulatievan Hugo Roelandt. 28-29 septem ber en 5-6 en 12-13 oktober toegankelijk van 14 tot 17 uur op de zaterdagen en van 10 tot 13 en van 14 tot 17 uur op de zondagen. Koen Muller, Frans Heirbaut, Gisleen Heirbaut en Jef Mouton, stellen samen hun werken ten- hei toon in galerij 't Poortje aan de Zandstraat in voor Haasdonk. Tot 6 oktober. 16 te I Sint-Niklazenaar Frans Pincé stelt tentoon in galerij Campo aan de Meir in Antwerpen en dit t tot 5 oktober. K.L. De rxle, >0*. SI, kwamen, vandaar dat ze moesten proberen zoveel mogeüjk volk naar hun «seance» te lokken. Ze ver kochten hun bedjes ook, zo dat de goegemeente die nog eens rustig thuis kon herle zen. Marktzangers waren dus een bont allegaartje, ze waren het gesproken dag blad van het plebs, ze brach ten de verhalen die alleen maar konden ontsproten zijn aan het brein van lie- derrijke figuren. Maar ze waren echt, ze leefden en kenden de wereld die zich eertijds voor velen beperkte tot het eigen boerenerf, tot het kleine dorp. Die geslo ten kring werd door de marktzangers doorbroken. Marktzangérs waren meestal marginale figuren. Ook in Dendermonde wa ren ze vaak aanwezig en uit de overleving weet men zich de namen te herinne ren van Lionel Bauwens of Tamboer die uit Eeklo af komstig was, Alois Van De Velde uit Lokeren, Frans Lamoen, Cesar Boodts en kinderen uit Harame, Fosco en Van Cauter uit Aalst, Frans en Désiré Verher- straeten uit Lebbeke, waar van ook Jan Nieuwlandt af komstig was. Uit Aalst kwamen nog August Meert, Schollaert-De Beul, Jean Heyvaert en Pierre Van Der Meulen en uit Zele Karei De Kegel. In het Waasland zijn de namen be kend van Cesar Gyselinck en Arthur De Landtsheer. Even opvallend is dat al de ze figuren al dan niet een vermeend Uchamelijk ge brek hadden en zo de deer nis van de plattelandsbevol king wisten op te wekken. Wat natuuriijk ook in geld werd omgezet. Kortom de marktzanger was een maat schappelijk verschijnsel dat eertijds frek went voor kwam en nu nog alleen maar is terug te vinden op de Vlaamse kermissen die gelukkig webg tieren. Schepen van Kuituur Hu- bert Maes, die de tentoon stelling zou openen, onder streepte dat deze expo een bijdrage is die moet gezien worden m het kader van het Europees Jaar van de Muziek. De tentoonstelling heeft al een aantal steden aangedaan en komt nu in Dendermonde. Aan de basis ervan ligt de heer Ost uit Sint-Gilbs-Dendermonde die nog heel wat oude bede- ren in zijn bezit heeft. Den dermonde is steeds een draaischijf van marktzan gers geweest. Niet in het minst omdat de stad in de loop der tijden een cen- trumfunktie heeft vervuld, maar ook omdat de jaar markt en de kermis wijd en zijd bekend was. Daarbij was er een wekelijkse markt als een goede voe dingsbodem. Het zijn alle maal faktoren die hebben ingewerkt op de wijd ver spreide komst van markt zangers Die hebben ook menig bed aan Dendermon de gewijd, aldus de schepen die aan organizator prof. Top een album overhandig de met een greep uit de markt- en gelegenheidsbe- deren uit het Dender- mondse. Dendermonde. Mét belangstelling kijken naar de roemrijke daden en brutale moorden uit lang vervlogen tijden (v) Dendermonde. John Lundstrom een van onze laatste marktzangers (v) Naar aanleiding van zijn tachtigste verjaardag houdt kunstschilder Robert Arens in rijn Ateber Boskluis, aan de Minister Rubbenslaan 16 te Zele van zondag 29 september tot zondag 13 oktober 1985 een retrospektieve tentoonstelling. ttienne Le Compte expozeert van zaterdag 28 september tot en met zaterdag 12 oktober lijn schilderijen in de Kredietbank aan de Grote Markt te Aalst. De tentoonstelling is begankelijk tijdens de werkdagen van 9 u. tot 12.30 U. en van 14 u. tot 16.30 u. Op hel nterdag kan men er terecht van 9.15 tot 12.15 uur en op zondag van 10 tot 13 en van 15 »t 19 uur. boeiende wereld van vor- schilderen. Hij moet zijn men en kleuren en bracht emoties kunnen wegschil- die ook op het doek over. deren, zich kunnen ontla- Later begon hij te boetseren den op het doek, als het in verfdeeg. Zijn kleuren ware zichzelf wegschilde- zijn echt Vlaams gebleven, ren voor de kunstliefheb- ook ten dele zijn onder- ber. Hij kreeg voor zijn werpen. werken tal van binnen- en buitenlandse onderschei- Een impressionist is hij dingen. Hij nam deel aan niet. nog minder een ex- talrijke tentoonstellingen pressionist en ook geen en expozeerde zelf 60 maal symbobst. Hij heeft zijn ei- op zijn eentje, gen, typische stijl die men Over hem is r„ «Le Comptiaans» zou kun- er ook een kijkboek ge- tóg niet zo eenvoudig. Hij nen noemen. In elk van zijn schreven, een monografie eeft zijn eigen stijl, anders schilderijen vindt men een die als titel meekreeg an de anderen. Le Compte constante terug: de inner- «Etienne Le Compte». Kort een globetrotter en dat UJke ontlading. Le Compte en bondig, allesomvattend, I lijkt ook uit zijn werk. Hij werkt wanneer hij in zich zoals het werk van de schil- ptmoette een bonte en de behoefte voelt om te der is. bert rnne Le Compte is af- istig van Aalst waar hij l 1931 werd geboren. Hij i0" een biezonder gevoelsge- Men man en dat blijkt ook ,aai pl uit zijn werken. Niet peen schilderen boeit hem, Ok schreef hij een 15-tal peken. Hij werkte ook mee pn enkele weekbladen, jtienne Le Compte is onder leer de auteur van het be ende boek «Rubens, schil- er en diplomaat». De schol ar Le Compte typeren is he De Zeelse kunstkring Were Di, waarvan de kunstenaar de stichtende-voorzitter is, wil die gelegenheid te baat nemen om Robert Arens te huldigen. Op zondag, 29 september om 10.30 u. heeft in zijn ateber de hul diging plaats Naast Were Di voorzitter Lode Buytaert zullen bestendig gedepu teerde Etienne De Cuyper, burgemeester een toe spraak houden. Gemeen schapsminister Jan Lens- sens zal de tentoonstelling officieel openen. Goedele Buytaert, een kleindochter van de gevierde, verzorgt een muzikaal intermezzo op blokfluit. Robert Arens kreeg zijn op leiding aan de akademie te Zele en later aan de open luchtschilderschool te Vlas senbroek onder de leiding van Leo Spanoghe. Hij ver volmaakte zich door zelf studie, bezinning en het veelvuldig bezoek aan ten toonstellingen. Zijn vele studiereizen naar Corsica, Italië, Oostenrijk, Jura, Provence. Griekenland, Turkije, Tunesië, Algerië, Marokko, Thailand, Cana- rische Eilanden, Madeira, hadden een invloed op zijn werk. De schilder stelde ontelbare keren tentoon zowel in het binnen- als in het buiten land. Hij ontving eveneens verschillende onderschei dingen Robert Arens is een kunste naar, die zijn werk steeds tracht te verbeteren en te verruimen, hetgeen bij een bezoeker op een tentoon stelling. de opmerking ont lokte, dat Robert Arens een gedicht op doek brengt Tot zijn oeuvre behoren landschappen (transposi ties), cosmoreeksen, vege- tale en biogenese, piktocol- lages: de realiteit van de droom; fiktieve landschap pen; magisch realisme. De kunstenaar zoekt het steeds in de eenvoud, zoals hij zelf zegt in de eenvoud van de kompositie en de eenvoud van de kleuren. BENO Zele. Kunstschilder Robert Arens wordt door de kunstkring Were Di gevierd voor zijn 80' verjaardag (bvw) Tot eind november kan men in BAC-agentschap, Poststraat 2 te Lokeren (tij dens de kantooruren) ken nis maken met de schilde rijen van Herman Bracke. Deze Lokeraar volgde een tijdje de lessen aan de Lo- kerse STBL, afdeling Sier kunst. Nadien zocht hij ver der op eigen houtje naar vervolmaking en een eigen stijl. Herman Bracke schil dert hoofdzakelijk land schappen, stillevens en bloemen. Hij bedient zich van de natuur, wil haar na bootsen, maar herleidt haar tot elementaire vormen, kleuren en verhoudingen. Een schilderij is volgens Herman Bracke een ver beelding van de geest in vorm en kleur. Hij nam reeds deel aan verschillende individuele of groepstentoonstelbngen in Belgische steden. Hij was ook in het buitenland reeds te gast in Parijs, Straats burg en Luxemburg. Daar enboven zijn reeds enkele van zijn werken in staats bezit. (J.V.L.) ln de sporthal van Ber tare had een merkwaardige tentoonstelling plaats over gereedschap dat werd bijeengebracht door verzamelaar Richard De Puydt «Toen in De Voorpost van eind maart '75 Jef Jans- sens, onze bekende reporter en fotograaf schreef, dat op 1 april het laatste café op het Dorp zou sluiten, dach ten velen dat het om een aprilgrap ging. Dat was het echter niet. Richard De Puydt sloot het café, waarin vele vaders na het aangeven van hun pasgeborenen in het ernaast staande ge meentehuis, de eerste emo ties waren komen wegdrin ken». Zo opende Heem kring-voorzitter Raf Ver- straeten de tentoonstelling van ambachtelijke werktui gen van Richard De Puydt In de vergaderzaal van de sportzaal kon men tot dins dag 76 werktuigen bekij ken uit de nog veel grotere verzameling. Voor velen bracht deze tentoonstelling allicht herinneringen op van nog niet zo heel lang geleden, voor de jongsten was het, zoals de voorzitter zei, een stuk levende ge schiedenis van het sociaal- ambachtelijk verleden van de gemeente en levenswijze van de bevolking. Smid Vele van de werktuigen zijn nog door vader en grootva der De Puydt gemaakt. Grootvader Leo was smid en kolenhandelaar, vader Alfons was ook smid, maar daarnaast slotenmaker, ke tellapper en «uitvinder» van landbouwwerktuigen. Ook broer Leon heelt nog enkele jaren te Berlare paarden beslagen. Richard begon al vroeg met zijn ver zameling. Vele van de stuk ken zijn nog gebruikt in de smidse, die zelf nog onaan geroerd in het huis op het Dorp staat Andere kreeg hij van vrienden. Zelf heeft hij als kind dik wijls in de smidse moeten helpen. «Mijn vader was heel streng. En als we ver keerd sloegen met de zware hamer, dan moest ons moe der ons komen tonen hoe het moest. Zij kon de hamer tot op de mm. juist slaan!» Van alle werktuigen kent hij de naam en het gebruik. Dat konden de leerlingen van verschillende klassen. Ghisleen Willems voorzitter van «Al groeiend bloeiend» Aalst Na een piëteitsvolle hulde aan wijlen schepen Etienne Bogaert, gedurende 16 jaar voorzitter van «De Harmonie» van Aalst, die de Keizerlijke Stede muzikale triomfen het beleven en ook daarbuiten en zelfs over de landsgrenzen heen lauweren plukte, word volksvertegenwoordiger Ghislccn Willems tot voorzitter verkozen. Samen met Dr. Maurice Schelfhaut werd Jos Blommaert de kersverse ondervoorzitter Ghis Willems volgt hierbij in de voorzitterszetel illustere mannen op. Ridder K.L, de Waepenaert (1821-1829), burgemeester van Aalst; M. de Ruddere de ten Lokeren (1829-1844); J. Fr. Bonjean (1844-1847); J. Nooy (1847-48); Van Saneten-Van de Wiele A.J. (1848-52); V. Plaquet (1852-60); L M. Schellekens (1861-61); M.R. De Wolf (1861-1862); K. Cumont - Faider (1862-1870); burge meester V. Van Wambeke (1870-1887); burgemeester M.L. Gheeraerts (1897- 1914); O. Van der Haeghen (1914-33); Dr. J. Schelfhout (1933-50); J. Bessems (1960-68) en Etienne Bogaert (1969 tot 1985) L.H. die de tentoonstelling maandag bezochten, duide lijk horen. Tentoonstelling Eigenlijk had men de ten toonstelling nog groter wil len maken. Kwa materiaal had dat geen probleem ge geven, maar wel het vinden van een gepast lokaal. De heemkring is ook één van die Berlaarse verenigingen die snakt naar een lokaal waar iedereen naar toe kan zonder dat daar andere ver banden worden door ge logd. De verzameling van De Puydt verdient een grotere tentoonstelling. Zou hij er zelf nog niet aan gedacht hebben van zijn huis een museum te maken? N.K. Druppelteller Op 19 oktober wordt in Ant werpen tijdens een feestkon gres het tienjarig bestaan ge vierd van de federatie van ge zins-, sanitaire en bejaarden- helpsters in Vlaanderen. Het kongres heeft plaats in hei Middelheim Ziekenhuis te Antwerpen. Voor meer infor matie: nationaal sekretariaat VFGSBH, Katelijnestraat 24 te 8000 Brugge (050/33.08.55).

De Voorpost | 1985 | | pagina 21