Achiel Vermeiren schreef de geschiedenis van verdwenen Lebbeekse toneelkringen De Welvaart (slot) Baron Schinkelbeen Amusement specialist Feydeau op zijn best 22 - 27.9.1985 - De Voorpost De dames worden dringend verzocht zich van hunne hoeden te ontdoen Deze welvaart-historiek zou maar een beperkt «his torieken» geweest zijn, hadden we niet kunnen rekenen op de inbreng van Hubert Pisane, die niet alleen jarenlang spelend lid was van «De Welvaart», maar ook regisseur en een buitengewoon stuwende kracht. Wanneer hij me vertelde over zangleider Maurits Van Nieuwenhove, klonk in zijn stem niet alleen warme genegenheid, maar vooral waardering Ik herhaal zo ongeveer wat Hubert vertelde. Maurits Van Nieuwenhove was niet alleen een vol waardig muzikant, maar ook iemand die zich enorm inzette. Die grote geestdrift kon losweken en een ver doorgedreven nauwgezetheid aan de dag legde. Eigenschappen die hem toelieten verrassende resul taten te behalen met de mensen met wie hij werkte. Sommigen van zijn koorleden konden lezen noch schrijven, hadden niet het minste benul van muziek. Toch slaagde hij erin deze mensen een vierstemmige mis van August De Boeck aan te leren. Het toeval Lebbeke. Naast een restant van de fabriek De Nayer bleef voor hoelang nog? enkel een gedeelte van de feestzaal over, waar «De Welvaart» zijn produkties opzette wou dat het kerkkoor o.l.v onderkoster Tirez, in die periode ook dezelfde mis begon aan te leren. Maar het was Miel Mauris zo noemde de mensen Maurits Van Nieuwenhove die als eerste de kans kreeg deze mis uit te voeren in de O.-L.-Vrouwkerk. Welnu, Rik Tirez, koster-organist en niet de eerste de beste, had niets dan woorden van lof voor de prachtige en harmonieuze uitvoeringen, die deze mensen brachten. Telkens trouwens men over «De Welvaart» praat, valt de naam van Miel Mauris en iedere keer, zonder beperking, wordt deze man geprezen om zijn akku- rate en nooit aflatende leiding. Een detail: iedere zaterdagavond repeteerde hij met zijn mensen. Let wel, elke zaterdag, het gehele jaar door! Hij was het ook die het Üed schreef voor «De Welvaart». Zowel de tekst als de muziek. Bij ons speurtocht naar de geschiedenis van deze vereni ging hebben we ook dat lied op de kop kunnen tikken. Baron Schinkelbeen Een operette, waaraan de oud-leden van «De Wel vaart» aangename herinneringen bewaren, is «Hare Hoogheid wil niet trouwen». Met zekerheid kunnen we zeggen dat de opvoeringen ervan plaats hadden in de tweede helft der dertiger jaren. Naar we veronderstellen in de loop van '36 of '37. Eenzelfde zekerheid hebben we omtrent «Baron Schinkel been», een andere operette. Deze operette van de hand van J. Miss ine, met muziek van Arsène en Gilbert Becume, werd gepubliceerd in 1935. Naar alle waarschijnlijkheid voerde «De Welvaart» ze op in 1937 of '38. Een bewaard gebleven brochure heeft de rolverdeling overgeleverd en een mooi gekonser- veerde foto laat ons toe enkele mensen te identifice ren. «De Welvaart» bracht deze operette ook in Buggenhout-Opstal voor het voetlicht. In de periode vóór 1940 zette «De Welvaart» produk ties op, waarop sommige mensen anno 1985, nog fier gaan. Eén ervan was «Bella Stock», een zangspel naar het werk van Conscience, in een bewerking van Jos Janssens, auteur van «De Wonderdoktoor». Van dit zangspel liepen drie opvoeringen: op de zonda gen 8, 15 en 22 januari 1939 De affiche vermeldt als zangbestuurder Emiel Van Nieuwenhove en als regisseur Hubert Pisane. Ontbreken van elk geschreven dokument De historiek van «De Welvaart» vastleggen, van zijn ontstaan tot 1939, was geen makkelijke klus. Niet onmogelijk echter, want dan waren we er niet aan begonnen. Er waren, of er zijn, immers weinig dokumenten bewaard gebleven, die betrekking heb ben op deze vereniging. Na 1939 tot bij het eind van zijn bestaan, hebben we geen enkel, maar dan ook niet één dokument terug gevonden. We hebben het uitsluitend moeten rooien met mondelinge mededelingen van een paar men sen. Nog vele oud-leden van «De Welvaart» herinne ren zich, wanneer men ze een handje toesteekt, wel een paar titels. Verder reikt him herinnering helaas niet. We hebben nochtans gezocht. Navraag gedaan. Zo vaak dat we er soms verlegen bij werden. Hubert Pisane, nauw betrokken bij «De Welvaart», ook bij de laatste jaren van zijn bestaan, lichtte voor ons de sluier op, waarom over deze laatste jaren zo moeilijk wat te vinden is... Tijdens de oorlog werd door de bezetter een verorde ning uitgevaardigd, waardoor het verplicht was een aanvraag te formuleren voor het laten drukken van affiches e.d. «De Welvaart» heeft als gevolg daarvan, dixit Hubert Pisane, enkele opvoeringen gebracht waarbij geen affiches of programma's werden ge maakt. Daar ligt dus deels de reden van het ontbre ken van gedrukte dokumenten. Ter illustratie hiervan citeren we de tekst van een affiche, die nu nog in het atelier van de ex-regisseur van «De Welvaart» aan de muur hangt. Vereniging van Meester-Drukkers Aan de verbruikers van drukwerk Ingevolge de verordeningen van de Bezettende Overheid (Propaganda Abteilung Belgiën) en van de Papiercentrale, worden de verbruikers van drukwerken ertoe aangezet hun drukwerken tij dig te bestellen bij hun drukker, die vooraf de nodige toelating dient aan te vragen, t.t.s. een verbruiks- en drukvergunning. Deze tijd beloopt minstens 14 dagen voor het afleveren van het drukwerk, uitzondering gemaakt voor familiebe richten, de door de overheid voorgeschreven for mulieren en etiketten, overheids- en notariële affiches of aankondigingen. Iedere verbruiker van drukwerk gelieve hiervan goed nota te willen nemen en zijn drukwerk op voorhand te willen bestellen. De kopij dient in driedubbel te worden afgegeven. Namens het bestuur. De sekretaris. De voorzitter, Raym. De Geest Hub. Pisane Niettegenstaande dit gebrek aan geschreven doku menten, hebben we toch getracht vast te leggen wat ons werd doorgespeeld. Mobilisatie en oorlog Ergens kunnen we de veronderstelling maken dat «De Welvaart» in 1940 geen opvoeringen verzorgde. Vanaf september 1939 was er algemene mobilisatie, die heel wat mannen onder de wapens bracht. Overigens bestond de onzekerheid over de mogelijk heid van een nakende oorlog. In september van dat jaar waren de Duitsers immers Polen binnenge vallen. De kans dat ook begin 1941 geen vertoningen Vermoedelijk in 1937 of 1938 bracht «De Welvaart» «Baron Schinkelbeen» voor het voetlicht. Bij die gelegenheid werd bovenstaande foto geschoten. Zittend van links naar rechts: J. De Bruyn, dirigent; Albert De Naeyer, Pierre De Naeyer, Elm. Van Nieuwenhove, zangleider; Hubert Pisane, regisseur. Staande op de eerste rij, v.l.n.r.: 1. J. Tas 2. 34. Van der Meeren 5. Delph. Vermeir 6. Charl. Van der Meeren 789. Cl. Lissens 10. P. Callaert 1112. De Cock 13.... 141516 17... Staande achterste rij, v.l.n.r.: 1.234. Frans Van den Broeck 5. M. De Cock 6. D. Verhavert 7.... 89 10 Zoals je merkt lezer, slaagde Achiel Vermeiren er niet in op alle personen een naam te kleven. Wie steekt een handje toe? opgezet werden, is eveneens zeer groot. Na de kapitulatie van 28 mei 1940 waren heel wat van onze soldaten als krijgsgevangenen naar Duitsland gevoerd. Velen zouden van daaruit pas eind 1940 of begin 1941 huiswaarts keren Logisch lijkt het ons dan ook, dat pas eind 1941 naar alle waarschijn lijkheid pas begin 1942 opnieuw werd gestart met opvoeringen. Al wat we neerschrijven, we willen dit toch nog even beklemtonen, zijn louter veronderstellingen. En het is niet onmogelijk dat de zeer strenge oorlogswinter 1941-1942, die begon eind 1941, maar ononderbro ken zijn koude en problemen zaaide tot maart 1942, ook ergens een struikelblok vormde. Met zekerheid weten we dat in die periode Jef Lissens «De Welvaart» is komen versterken. We schrijven wel degelijk «versterken», want dat deed deze Vrede«-akteur Hoewel aktief m laatstgenoem de kring, hebben wij persoonlijk Jef Lissens ook weten optreden met «Pogen». In «De gehangene met de koord» van H. Ghéon. In ons archief bevindt zich wel een fotokopie van een brief, door voorzitter Pierre De Nayer en sekretaris Lebbeke. Waar zich eens de scene bevond gaapt nu een donker gat naar de zaal toe, waar eens de toeschouwers zaten Ringoot gezonden aan «ene» Maria en haren heven bruidegom, ter gelegenheid van hun huwelijk. De brief is gedateerd op 28 november 1942. Met zekerheid weten we eveneens dat in die periode het zangspel «Boerenbloed» werd opgevoerd. De auteur ervan was P. Mersch. Een ander stuk dat ons een paar maal werd genoemd is «Hooikoorts» Ook «Om honderd gulden» herinneren de meeste oud-leden van «De Welvaart» zich nog Ons baserend op het geheugen van enkelen citeren we als akteurs en aktrices: Rosa en Josepha Pisane, Jef Lissens, Frans Van den Broeck, Petrus Van Praet. Een operette waarvan wel de instudering werd aangevat, maar die geen opvoering kende, was «Kempische harten» van Tine Van Rompuy. Men deelde ons ook mee dat Karei Mertens, eveneens een lid van «Vrede», aktief zou geweest zijn bij «De Welvaart». Dit vermelden we echter met het nodige voorbehoud. Waarschijnlijk stopte «De Welvaart» zijn aktivitei- ten in 1946, uiterlijk in 1947. Ons werden uit die periode nog twee titels genoemd. Allereerst «De Welweter» van Jaak Ballings, waarin Jef Lissens en Pierre Philips de hoofdrollen vertolkten Naar het zeggen van Frans Van den Broeck zou het laatste «Welvaart»-stuk «De Rare» geweest zijn, waarin hij de hoofdrol vertolkte. Zielig einde Een eigenlijk zielig einde van een eens bloeiende en dynamische toneelkring. Dat «De Welvaart» destijds talent herbergde, kregen we onlangs nog bewezen tijdens een feest georganiseerd door de Lebbeekse Welzij naraad, waaraan een flink aantal Lebbeekse artiesten laat ik ze zo maar noemen deelnamen. Daar bracht Maria Parewijck op een zeer knappe, eigentijdse manier, een monoloog waarvoor we nu nog ons petje lichten. Het enig merkbare restant hoe lang trouwens nog? is de feestzaal, die naast de spoorweglijn, aan het begin van de Fabriekstraat nog rechtop staat. Wanneer dit zal verdwijnen, samen met het nog resterende gedeelte van de fabriek, dan zullen «De Welvaart» en wellicht ook «Fabrilana» (N. V. De Naeyer) zo staat het nog boven de inrijpoort geschiedenis zijn. In deze zaal, die een onderkomen bood aan zowat 300 mensen, werd door enkele Lebbekenaars achteraf nog gerepeteerd met het oog op een kabaretvoorstelling. Namen die hierbij be trokken waren: Jos Segers, René Hendrickx, Fran cois en Felix Van der Goten, Maurits De Schrijver en Jan De Lathouwer. Tot een optreden is het echter nooit gekomen Beschouw deze bijdrage, net als alle andere, niet als een volledige geschiedschrijving. Maar wel als een poging om door nog loskomende reakties, tot een volledige geschiedschrijving te komen (Pierre Van Rossem) gelul BOgl Sen:, gen:, wee kelijl ivaru dried iam vers: Georganiseerd door de Ladies Circle in Lebbeke Op maandag 4 oktober organiseert de serviceklub Ladies Circle uit Dender- monde een toneelavond in de zaal Ons Huis te Lebbeke. Met het toneelgezel schap Ivonne Lex komt het neusje van de zalm naar onze streek. Na het grote sukses in het Klokhuis te Antwerpen gaat het gezelschap nu op toemee met Feydeau «Le Dindon», in het Nederlands vertaald als «Het Deksel op de Neus», een vaudeville in de goede oude stijl, die echter nog vlot voor een hedendaags publiek kan gespeeld worden. Na de eerste voorstellingen in Antwerpen was de Vlaamse pers unaniem: Ivonne Lex en haar groep hadden hier een spetterend spektakel gebracht. «Fey deau, auteur van o m. «La Dame de chez Maxim» en «La Puce l'oreille», wordt bij ons nog steeds geasso cieerd met oppervlakkig boulevard theater, schrijft De Nieuwe. Een stuk als «Het Deksel op de Neus» bewijst dat die yisie wat al te simplistisch is. Vanaf de jaren vijftig kan het werk van Feydeau niet alleen re kenen op een hernieuwde belangstelling van voor aanstaande theatermakers en schrijvers als Inonesco, Beckett en Adamov, in zijn (inderdaad dolkomische) stukken manifesteert hij zich als een bijzonder scherp waarnemer van de bourgeoisie uit de belle épo que en een diabolisch sati ricus. De optie van regisseur Ivonne Lex om «Het Deksel op de Neus» op traditionele manier te spelen is erg ver standig. In het tijdschrift Knack schrijft Lmda De Win: «Zijn vakmanschap staat boven elke twijfel, als geen ander weet hij zijn personages in een serie doldwaze situaties te brengen aan zulk hoog tempo dat je tenslotte niet meer weet waar je het hebt. Met de precizie van een uur werk volgen gags en bur leske voorvalletjes elkaar op met een wervelend lach- 9 pek takel als resultaat... Het gegeven van «Le Din don» is eenvoudig, maar door een reeks van misver standen komt alles in een stroomversnelling terecht waardoor de meest dwaze dingen gebeuren. Feydeau toont zich in dit stuk als een scherp observator van het huwelijk of «wat daar voor moet doorgaan». Pallieterke zag het zo: «De helft van de hele cast rukt aan om in een wervelend gebeuren gestalte te geven aan het spel van verovering en verleiding, van glitter en glans, van hartstocht en be rekening, van eer en trots, van liefde en eigenliefde, van trouw en ontrouw. Frans Maes steekt het vuur aan de lont. Als gereputeer de rokkenjager vlast hij op Lucienne Vatelin, stoot op weerstand van haar echtge noot en haar aanbidder Ré- dillon en op de achtergrond van zijn eigen vrouw. Maar Lucienne is tot geen enkele toenadering bereid, tenzij zou blijken dat meneer Va telin, haar echtgenoot, vreemde paden bewandelt. In dat geval zal zij zich overtuigend wreken op haar echtgenoot... De regie verdient een pluim. Ivonne Lex geeft andermaal een les in dynamiek, in energie en goede smaak». Nog even enkele spelers op een rijtje: Anne-Mieke Ruy- ten, Nel Rosiers, Anne-Ma rie Picard, Johan Rouffaer, Koen Gonis8en, Walter Quartier en Roland Ra- maeckers vormen een bij zonder goede backing- group voor Frans Maas en Geertrui Daem, wier vertol king volkomen af is. Poëziewedstr ij d in Temse Het literaire tijdschrift Yang organizeert in samen werking met de ABB-verzekeringen een poëziewed strijd voor originele dichtbundels. Alle dichters uit Vlaanderen kunnen aan deze wedstrijd deelnemen. De bundel moet ongeveer 30 gedichten van maksi maal 30 versregels bevatten en mag gedrukt niet meer dan 48 bladzijden tellen en als bundel nog niet eerder zijn gepubliceerd. Het colledig reglement van deze wedstrijd kan bekomen worden bij de organiza- toren op het adres ABB-Yang Poëziewedstrijd, Pru dent Rombaut, Veldstraat 171 te 2690 Temse. De deelnemers moeten ook hun werken voor 1 januari 1986 op dat adres laten toekomen. Lebbeke. Frans Maas en Linda Conrad Het Deksel op de Neus (Le gangsprijs is 200 fr. en kaarten Dindon) van Georges Feydeau zijn te bekomen op de nrs. in Ons Huis, Leo Duboisstraat 052-21.35.75 of 47.67.13, ook in Lebbeke op maandag 14 bij de leden van Ladies Circle, oktober om 19u30. De toe- Godallemachtig in kerk te Mespelare Zaterdag 5 oktober om 20.00 uur brengt Tine Ruys- 8chaert in de Sinte Aldegonde kerk van Mespelare haar nieuw programma dat als titel kreeg «Godalle machtig». Het stuk ging op 13 mei jl. in Sint- Nilclaas in première en gaat over een aantal beken den uit de geschiedenis der mensheid, dichters, schrijvers en filosofen, en hun benaderingswijze van God.

De Voorpost | 1985 | | pagina 22