DE GOEIE WEG UW C.V.P.- SENAATS- KANDIDATEN VOOR 13 OKTOBER Meer verkeersveiligheid aan Lokerse scholen "Kovekens" waren er weer op Heirbrug Lokeren SENAAT Effectieven SENAAT Opvolgers Alfons Ringoot derde keer wijkburgemeester te Waasmunster 28 - 27.9.1985 - De Voorpost keren. De meeste koven uit het venster. Hier werd in een moeten inwon e stemj en wij ck telefoonc ed», aid mooi verlic dat ontbr; s gemaal kermisd instate steed kastee 's Avonds was er dan nog ccn kleine optocht, niet al groot. Maar het was wel een gekke verkleedpartij, en hier ook speelden de Rare Mannen een belangrijke rol. Het eindpunt van de feeste lijkheden wordt gezet op dins dagavond. Want het is dan dat alle Kovekens-stekers hun prijs mogen afhalen. Iedereen heeft prijs. Maar in iedere ka- tegorie is er toch een eerste, tweede en derde prijs voor zien. Met die 135 Kovens be looft dat nog een drukke be doening te worden. Dat was het tema dat behandeld werd op een perskonfe- rentie door PVV-Lokcren. Als eerste kwam voorzitter Willy Van Wulpen aan het woord: PVV-Lokeren heeft gemeend, ter gelegenheid van het jaar van de verkeersvei ligheid, de toegankelijkheid van de Lokerse scholen op het vlak van de verkeersveiligheid onder de loupe te nemen en te bundelen in een werkdokument. Met deze gebundelde voor- verbetert voor de automobilist stellen wil PW-Lokeren de de verkeersveiligheid, aandacht vestigen op de tien- 3. Verloren ruimte voor het tallen onveilige en zelfs ge- autoverkeer innemen voor de vaarlijke schooltoegangen in zwakkere weggebruikers (bv. de stad, die mits beperkte in- school Doorslaar met onnodig -esteringen van het stadsbe- brede kasseiweg). j-«uur op korte tijd kunnen 4. Verbreding bestaande voet- vorden weggewerkt. Niet alle paden (vb. Schoolstraat). :-cholen werden behandeld, 5. Onmogelijk maken van het naar vooral de onveiligste parkeren op plaatsen waar het olaatsen werden bestudeerd, toch niet mag volgens de weg- Men is er echter van overtuigd code. Dus meer veiligheid in dat ook bij de niet vermelde overeenstemming met het ver scholen aanpassingen kunnen keersreglement -:ebeuren op het vlak van veili- 6. Verkleinen van gevaarlijke .e toegankelijkheid. De voor- oversteken (bv. RBS Rozen) stellen werden met voorzien 7. Het doen opvallen van de /an afmetingen en van techni- aanwezigheid van gevaarlijke sche details. Dat is zo gewild, plaatsen. Dit is zeker het geval Het gaat hier veeleer om het voor alle scholen, beklemtonen van een visie en 8. Het verbeteren van het het uitwerken van het principe stadsbeeld door het behoud -dat de schoolgaande jeugd van wegen op mensenmaat, recht heeft op een maximale 9. Afremmen van de snelheid veiligheid aan de schoolpoort, door o.m. het invoeren van Bij het behandelen van dit drempels, principe heeft PW-Lokeren 10. Betere groenverzorging en zich laten leiden door tien -voorziening, basiselementen, die hierna worden vermeld: **e' werkdokument 1. Ruimere voetpaden ter Het werkdokument werd ver- hoogte van de scholen zodat volgens voorgesteld door kinderen niet onmiddellijk op volksvertegenwoordiger Geor- de rijweg hoeven te gaan ges Anthuenis. Het gaat hier -*;taan. om een twaalftal scholen die 2. Meer zichtbaarheid op de als meest kenschetsend op het in- en uitgang van de school grondgebied yan Lokeren wer den uitgekozen. Volksverte- scholen niet 100 procent kun- genwoordiger Anthuenis zei nen-rekenen op de medewer- daarover: bij het aanvaarden king, het goeie voorbeeld en van mijn parlementair man- de goede wil van dc ouders, daat was het een van mijn Het zijn vaak dc ouders zelf doelstellingen vooral het die door een onverklaarbaar Waasland verkeersveiliger te egoïsme een onontwarbare maken. Zo kwamen er ver- toestand scheppen aan de uit- keerslichten aan het kruispunt gangen van de scholen, van de Oude Heirwcg en Zij willen met hun wagen Rijksweg 14. allemaal zo dicht mogelijk bij Daar moesten veel school- de schoolpoort komen zodat kinderen dagelijks een gevaar- kindlief toch geen paar stapjes lijk kruispunt oversteken. En te voet zou moeten lopen! En er is bereikt geworden dat deze als de leraar samen met een verkeerslichten effektief aan rijkswachter of een lid van het het begin van het schooljaar in politiekorps een half uur lang werking werden gesteld. Van- verkeersonderricht hebben ge- daag is gebleken, wat men ook geven aan de verkeerslichten moge beweren, dat de installa- en papa dan zelf maar rake- tie van deze lichten voor 100 lings die rode lichten negeert procent noodzakelijk was. Dit Ja, wat dan? Dat is wel een leefbaarder maken van de om- mentaliteit die zou moeten geving en de vele gunstige veranderen, rcakties van de omwonenden heeft er mij toe aangezet om Besluit samen met dc Lokerse PVV- De PVV-Lokeren hoopt, fraktie een studie te maken dat over alle partijgrenzen over de verkeersveiligheid aan heen en over alle administra- de Lokerse scholen zelf. Uit tieve hindernissen, de politie- deze studie is gebleken dat met ke wil zal ontstaan om aan de beperkte middelen buitenge- hand van deze voorstellen de wone aanpassingen kunnen ge- verkeersveiligheid aan de Lo beuren die verrassende resul- kerse scholen zo spoedig mo- taten zullen naar voor gelijk te verbeteren, brengen." Zij verwacht niet dat dit Daarna volgde de toelich- werkdokument in zijn geheel ting van de verschillende uitge- zal aangenomen worden. Zij werkte plannen van de twaalf v!e.e,J dat dlt dokument nog besproken scholen. Maar hier altijd voor wijzigingen en ver werd dan toch meer dan eens bedringen vatbaar is. Zij wil de nadruk gelegd dat plannen allecn ™et dlt werkdokument maken, verkeerslichten opstel- een poabeve bijdrage leveren. Icn, verkeerslessen inschake- (j.v.l.) len in het programma enz tot niets zullen dienen, als de En daarmee worden Kovens en Reuzen alweer een jaartje opgeborgen... (j.v.l.) Francois SMET 2- opvolger Schepen van de gemeente Beveren Directeur Broederschool Sint-Niklaas MEY 4* opvolger Burgemeester van de gemeente Sint-Gillis Gewezen lid van de Kamer van Volksvertegenwoordigers orkestje uitgebeeld (polo) Werner ROGIERS 4* plaats Schepen van de stad Sint-Niklaas Adjunct-Kabinetschef van de Minister van Wetenschapsbeleid Ferdinand DE BONDT 6* opvolger Voorzitter o.a. van de Senaatscom missie Infrastructuur Sinds 1968 Provinciaal Senator De feestelijkheden van de oudste Lokerse wijkkermis werden in feite al ingezet de vrijdagavond. Want het is dan dat de meeste handelaars en burgers, na het beëindigen van hun dagtaak, beginnen met hun "Kovens" uit te hangen of aan de deur neer te plaatsen. Maar officieel werd de kermis dan ingezet de zaterdagom 1 uur met de radioserenades. De hele wijk werd dan ook grotendeels voor het verkeer gesloten om het grote gebeuren van de jaarlijkse rommelmarkt te laten plaatshebben. Groot en klein, jong en oud doen daar aan mee. Ook ko men de traditionele 'oude am bachten' van her en der naar de Heirbrug afgezakt. En het weer viel ook goed mee. Veel zonneschijn was er niet, maar het was warm en droog. Er was een grote toeloop van volk. En dat hield een belofte in voor de volgende dagen. Maar daarin kwam verandering de zondag morgen, want vanaf 9 uur viel er een druilerige regen. Het was windstil, zodat er een gro te kans bestond dat het zo wel £en hele dag zou blijven du ren. Om 10 uur maakten de mannen van de officiële jury zich klaar om de Kovens té gaan keuren. Dat zijn mensen van VW Toerisme en van de heemkundige kring, die hun taak heel gewetensvol opne men, zonder aanziens des per- soons hun oordeel vellen. Oor deel dat dan ook onherroepe lijk is. Die mannen hebben geen gemakkelijke taak. Zo moesten er 135 kovens ge keurd worden en gerangschikt in verschillende kategorieën. Het getal was wel iets minder dan verleden jaar. maar er wa ren vijf huizen meer waar een of meerdere kovens geplaatst werden. Zo kon men toch spreken van een zekere voor uitgang. 't Enden de Heirbrug trok een hele groep Kovens de speciale aandacht Zij vorm- den een allusie op het Kove- kensmuziek dat 15 jaar be staat. Ze hadden al leren bla zen, en nu waren ze aan het toeten (drinken)! En zie: het scheen dan toch dat de weermaker ons goed gezind zou worden, want tegen half drie was de regen opge houden. Er was wel geen zon, maar de mensen kwamen nu toch in dichte drommen afzak ken om de 'clou' van het feest, de grote reuzenstoet, in ogen schouw te nemen. Misschien waren er wel iets minder toe schouwers dan verleden jaar, mensen van verderop die het toch niet gewaagd hadden het weer te trotseren, maar men kon toch op de koppen lopen. En deze keer was er dan ook nog iets heel bijzonders. Want wij naderen de fatale dag: 13 oktober. En al onze grote kan didaten waren op post: de twee Lokerse volksvertegenwoordi gers: Miet Smet en Georges Anthuenis. Freddy Willockx was er voor uit Sint-Niklaas gekomen, en er was ook een vertegenwoordiging van de VU. En de foto's, de zakjes bloemenzaad, de anjers en de ballons werden met kwistige hand rondgedeeld. Met een kwartiertje vertraging begon dan de reuzenstoet. Na enkele plaatselijke reklamewagens werd de stoet geopend door de Kon. Katholieke Stedelijke Harmonie, die nu aan de beurt was, en met meer dan 50 muzi kanten was opgekomen. Na de Harmonie kwam de reuzen- groep van Beveren. Zo'n groep geeft al dadelijk de doorslag: zeven of acht reuzen ineens kan al tellen. Na de eerste reuzen kwam de school uit de Hoogstraat. En dan volgden er allerhande groe pen, de ene al kleurrijker dan de andere: uit De Pinte twee reuzen en een groep, uit Tiel- rode een wagen met een groep Kozakken, uit Belsele de Ka- baskensreuzen met een groep, uit Wetteren reuzen met een houten muziek, uit Sint-Jan steen een reus op een wagen, nog uit Tielrode een Bohe- mersgroep met een wagen, uit Lokeren. Ook de reuzen uit Hamme waren van de partij (polo) Koewacht een magnifieke showgroep met majoretten. uit Destelbergen en uit Rupel- monde reuzen vergezeld door groepen. En om dan wat afwis seling te brengen in al die stati ge reuzen verscheen dan de onafscheidelijke en welbeken de Lokerse dansgroep Roe land. Na de reuzen uit onze buurgemeente Overmere kwam dan als tweede school de Heirbrug Sint-Anna. En dan weer reuzen en groepen: uit Hamme, Belsele, Lochristi, Hamme Sint-Anna, Lebbeke en Wetteren. Men bereikte het formidabele aantal van 43 reu zen, wat toch nog meer was dan vorig jaar. Na de reuzen- groepen kwam een groep ven deliers uit Lokeren, en een groep van de Heirbrug zelf: de Rare Mannen, die nu ook al vijftien jaar bestaan. Zij zijn er altijd bij en hun medewerking is ook altijd gratis. Ook mogen wij de mannen van het Kove- kensmuziek niet vergeten, die drie dagen lang druk in de weer zijn om de festiviteiten op te luisteren. Als laatste in de rij kwamen dan de kleurrij ke en harmonieuze groep van de Lokerse Flemish Girls met Brassband. Die aan het Loker se publiek voorstellen is voor zeker niet meer nodig. En op het einde waren ze er dan alle vier: de vier plaatselijke reu zen van de Heirbrug: de reus Koven met zijn echtgenote en dan Liza en Maurice Kassei. Maurice is nog altijd in leven en hij is nog flink te been. Niemand op de Heirbrug weet dat hij in werkelijkheid Mau- rits Steyleman heet. De naam Kassei moet al dateren van veel geslachten vroeger. Het was een grote familie en Mau rice is wellicht de laatste van zijn geslacht. Alleszins: bijna men zijn nu toch uit de mode geraakt. De maandag daarop alweer stralend en goed weer, goed genoeg om de jaarlijkse die renmarkt en kleinveetentoon- stelling een grote toeloop te bezorgen. Wat hier opviel was het grote aantal honden, grote en kleine, rashonden en straat honden, dat aan deze tentoon stelling deelnam. In de namid dag brachten de vier reuzen, vergezeld van het klein mu zieksite (dat toch wel 25 man telt!) een bezoek aan de Heir- brugse scholen, deze van de Hoogstraat en de Sint-Anna- school op de Gentse Steenweg. In kasteel Blauwendael te Waasmunster had een ontvangst plaats van de wijkburgemeester van en het feestkomitee van Den Dries. Schepen die de door ziekte weerhouden burgemeester verving, verwelkomde de talrijke aanwezigen. MENSEN KQMT EENS KVK EN ONS KOVCK EN 15 RRN T STRVKtN 15 T NIET MAGNIFIEK T iS BLLCMRRL VOOR 'T fliNinUZIEK* Lokeren. Deze mannelijke koven kan best gebruikt wor den als publiciteit voor de emancipatie (polo) Lokeren. In het land van Reinaert mochten in de stoet ook de reuzen niet ontbreken (Polo) Hij bracht zijn gelukwensen uit aan het adres van Alfons Ringoot, die voor de derde opeenvolgende keer tot wijk burgemeester werd verkozen. Een duidelijk bewijs dat de mensen van Den Dries achter u staan, merkte de h. Thuys- baert hierbij op. Wordt u ook volgend jaar verkozen tot bur gemeester van de wijk, dan zullen we u meteen een burge- meesterswedde moeten uitke ren, meende schepen Thuys- baert. Vervolgens werd Alfons Ringoot het driekleurig lint overhandigd en mocht hij uit handen van de schepen een certifikaat in ontvangst nemen als machtiging van het beleid voor de duur vanaf heden tot en met zondag 29 september. Wijkburgemeester Ringoot dankte het gemeentebestuur voor de mooie ontvangst en begon pas nadien met zijn ge legenheidstoespraak. «Blijk baar zijn mijn medeburgers van Den Dries ook vorig jaar tevreden geweest met de uit voering van mijn ambt, ver mits ze mij ook dit jaar verko zen met algemene stemmen. Er moest zelfs geen stemming gehouden worden vermits alle eventuele kandidaten toch bij voorbaat verslagen waren,» al dus de wijkburgemeester. Hij wees er verder op dat het Sint- Anna kermisbestuur heel wat beter samen werkt dan het ge meentebestuur en er bij hun helemaal geen bandopnemer bij te pas komt. Ook is een tussenkomst van rijkswacht en politie bij ons op de vergade ringen overbodig. Op Den Dries is er steeds plezier, rust en vrede. «Wij zijn er ander zijds in 1985 geweldig op voor uit gegaan, stelde Alfons Rin goot. De oude brouwerij Moens werd afgebroken. Ho pelijk maakt het gemeentebe stuur niet zoveel plannen als voor het sportcentrum Nijverheidslaan», waar gens Ringoot heel wat nen werden tegenaan «Onlangs kregen we een we glaskontainer. Dat is fijn bekeken om de van Den Dries fit te want niemand van te, aldus Alfons bekwaam een fles in de ner te werpen zonder een ve meter omhoog te Voor onze werklozen meermaals naar een gevraagd. Deze steeds in alle weer en naar Hoogendonck pelen terwijl bij de van de wijk Ruiter de aan huis wordt gebracht, na nieuwjaar kregen een gloednieuwe op ons grondgebied», Ringoot. Een echt cel, die 's avonds was. Het enige dat was een telefoontoestel, plannen waren reeds om er gedurende de gen een manneke Pis in plaatsen, maar schepen Haevermaet zorgde ervoor de RTT er deze week, na wachttijd van acht het apparaat kwam ren». Wij troosten ons met de gedachte dat Blauwendael ook niet zo bemeubeld was. Kijk nu eens rond, er is alles eraan, een mooie en prachtige meubelen, ringd met een goed den park en een grote waar nog steeds de ganzen breken. Alfons Ringoot sloot zijn toespraak hoop dat burgemeester Strobbe vlug zou hersteld en nodigde de op de receptie ten zijne Met een drink eindigde ontvangst op het kasteel wendael. V.G

De Voorpost | 1985 | | pagina 28