WELKE TAAL SPREKEN WIJ: VLENGELS OF NEDERGELS! ZEEMEERMIN DIENT FC SPORT EERSTE NEDERLAAG TOE WETTERS LIEFHEBBERSVERBON LOKALE ZAALVOETBALTOPPERS 52 - 27.9.1985 - De Voorpost Vóór enkele jaren schreef de Franse schrijver Daninoz in zijn boek Snobissimodat vele van zijn landgenoten «Franglais» spraken, zinspelend op de mengeling van het Frans en het Engels. Ik vraag me af of wij ook niet zouden moeten gewagen van een taal die we «Vleugels» of «Nedergels» zouden kunnen heten, want welke taal spreken we nu eigenlijk? We zijn inderdaad wel ietwat teruggekomen van al die Franse woorden en zinswendingen (gallicismen) die vóór de oorlog 1940-45 zo in gebruik waren. Wij waren inderdaad verfranst en cardinal Mercier dierf toen zeggen la Belgique sera latine ou elle ne sera pas». Zo werd een fiets, toen velo geheten bijna volledig uitgekleed in het Frans want die was samengesteld uit een kader, rayons, janten, pions (libre, torpedo of frein), roulement en guidon, evenals een auto die voorzien was van een boite a vitesse, een carburateur, een radiateur, een amortisseur, een pont amère, een demarreur, enz., enz. Al wat technisch, culinair, medisch of wetenschap pelijk was kreeg een franse benaming. Gallicismen zijnde de woordelijke vertaling uit het Frans waren schering en inslag. Zo hadden we het, (en nu nog steeds) van «ik houd er aan» een gallicisme voor je tiens a. Na de oorlog werd in het onderwijs en in de administratie de nadruk gelegd op het Algemeen Beschaafd Nederlands, het A.B.N. en de taalbeheersing, terwijl de opkomst van het Engels (Amerikaans) een bepaalde nieuwe richting aan ons taaleigen wist te geven. Naast een zekere beïnvloeding door de Franse chansons en een paar Duitse überhauptItaliaanse (paparazzi, tiffosi) en zelfs Russische (apparatjik) woorden, is het al Engels wat de klok slaat. Zo worden we als baby geboren, krijgen een Engelse naam als Joyce, Shirley, John, Bertie of Henry; worden soms in een nurcery ondergebracht en nu en dan door een nanny (gouvernante) opgevoed. Vader en moeder worden pappie en mammy en op school zal men misschien later een scholarship (studiebeurs) bekomen om op de vreemde zijn studies te vervolmaken. Indien we aan sport doen worden we meteen helemaal verengelsd, want we spelen foot-, hand- volley - base of basketball, we zwemmen de crawl in de swimmingpool, worden opgeleid door een coach of trainer; de referee (ref) geassisteerd door de linesman is daar om de game te leiden en de teams in de lijn van de fair-play te houden. Hij fluit voor goal, penalty, off-side, corner, hands en stuurt desnoods de spelers uit de field. Hetzelfde geldt voor tennis, golf, rugby en cricket, waarbij alle fazen van het spel en wijzen van spelen bijna uitsluitend in het engels voorkomen. Denk maar aan: set, game, match, smash, deuce, advantage, tie-break, passing-shot, umpire (scheidsrechter), greens, burdie, bowler enz., enz. Weliswaar behouden enkele disciplines afkomstig uit het oosten vooral Japan hun specifieke spelbenamingen zoals bij judo. Van de sport naar het uitgangsleven is maar een kleine sprong. Als fastfood eten we big macs, hamburgers en hot dogs met chips en dressing (mayonnaise en andere sausen). In de steakhouse vragen we naar een T-bone en als drank hebben we de keuze tussen een soft of long drink. Op een receptie of cocktail die «informal» kan zijn of «black tie» (avondkledij met tuxedo of smoking) wordt men ontvangen in de parlour of lounge waar de lobbies mekaar gaarne ontmoeten. Mevrouw is eerst bij haar hairstylist geweest voor een permanent wave en een brushing. Al de producten voor haar make-up zijn opgeborgen in haar beauty-case o.a. foundation, hair spray, kissproof lipstick, eyeliner, perfume enz. Ze ziet er glamourous uit, net een pin-up- girl uit de modeshow, echt sexy. Ze voelt zich happy en moet geen cheese zeggen om een big smile te laten zien. Mijnheer daarentegen zal het wel stellen met zijn pre- en after-shave. Hij doet aan body building en wordt met zijn attaché-case aangezien als een echte playboy en lady killer. De Engelse en vreemde uitdrukkingen bij zo'n ontmoeting zijn legio: we zeggen hello, hi, cheers, cheerio, sorry, bye-bye, en bij een shot of moonshine (borrel) hoort een «down the hatch» die met een «one for the road» of een nightcapwordt beëindigd. Dikwijls wordt de avond afgerond met een bezoek aan een dancing, bar of pub waar een big-jazzband of combo een medley van evergreens of andere hitsongs ten beste geeft ent'of de jukebox de stem van 'the voice' (Frank Sinatra) prachtig weergeeft. Zij die in het bankwezen of de industrie geïnteresseerd zijn worden geconfronteerd met woorden als: business, prima rate, cash flow, Dow Jones, bankaccount, creditcard, traveller cheques en Flanders' Technology in afwachting dat er ook sprake zal zijn van «made in Flanders». Hij of zij die een job zoekt zal eerst moeten uitmaken wat in de «ads» (advertisement) bedoeld wordt met: een engeneer die projectmaking, field industrial en sales kan zijn terwijl de manager als dusdanig, product, compound 0;f district sales manager zal heten. In onze Nederlandse kranten wordt ook weieens gevraagd naar een accounting clerck, een directiepartner, een financial analyst, een medical of financial adviser of een business consultant. Bij de vrouwen zal men allicht weten wat bedoeld wordt wanneer een plaats te begeven is van hostess, stewardess, script-girl, cover-girl, model, striptease en babysitter. Iemand van standing, van de high-society of highlife voelt zich toch zo smart deel uit te maken van de happy few. Thans is hij een tycoon (machtig industrieel) begonnen als self-made man in de software industry. Hij heeft al een paar break-downs gekend en onderwerpt zich thans aan een regelmatig all-round check-up. Door de underdogs wordt hij bekeken als een highbrow, een egg head met veel humbug. En zo kan men maar doorgaan. Bij de vraag hoe men zich voelt kan geantwoord worden: crazy, dizzy, fit, gehandicapt, pretty, met ups and downs, high (bij het gebruik van drugs), fair, en by the upper ten van de society club. Bij de mannen treffen we nog aan: de big boss, book-maker, dealer, disc-jockey, floormanager, gangster, he-man, insider, joyrider, popsinger, producer, talent-scout enz. enz. Naast hetgeen we reeds lieten horen omtrent de ladies dient nog vermeld: face lifting, first lady, Miss dit of dat, baby doll, petticoat, step-in, topless, tea-party, twin-set, sex-appeal en nog zoveel andere. Onder mekaar zullen we het ook nog hebben over een happening, lunch, maidenspeach, meeting, teach-in, teamwork, go-go, hearing, tap-dancer, spinturn enz., terwijl naar aanleiding van een samen uit, zal gesproken worden over een camping, caravan, chartervlucht, cruise, ferry-service, high ball, maidentrip, picknick, barbecue, sightseeing, snack-bar, take-off, duty-free, shop, exit, drugstore, instant coffee, king size enz. enz. Nog enkele woorden in verband met muziek en kunst: ballroomorchestra, bandrecor der, musical, recital, tophit, background, bestseller, paperback, pocketbook, science- fiction, gostwriterspotlight, cartoon, come-back, pop-art, magazine, toneel-'min ded', enz. Op financieel vlak kunnen we aanvullen met: allrisk verzekering, claim, concern, container, efficiency, free enterprise, full-exployment, goodwill, joint venture, marketing, planning, stock, totalloss, trend, truck... In oorlog en vrede zal het gaan over: deterrent, escalation, fall out, fly pass, jet, mess-bediendepartnership, proliferation, service dress, stengun, squadron, stunt- team, terwijl in sport en beeld we de reeks mogen aanvullen met: cross-country, derby, doping, finish, groggy, knock-out, official, rally, return, scrimmage, sliding, steeple-chase, close-up, fade-out, live, play-back, reclame-spot, slapstick, testbeeld, timen, viewerzoomlens en de onlangs ontdekte soap-opera zijnde een dramatische T.V. -reeks. Om te eindigen met deze meestal Engelse woorden die we regelmatig aanwenden: air conditioning, beatnik, brainstorming, hooligan, cancelen, runnen, pushen, fan, hot news, blackout, item, image, mailing-list, never mind, overdrive, peptalk, practical joke, pressure group, twen, testcase, understatement enz. en enkele stoute woorden die de jeugd vooral in de mond heeft: son of a bitch (- of a gun), punck, junkie, jerk, freak, creep, hooker, gay, shit (bull-shit of B.S.),fuck, screw, hell, damn', grass en het thans ook alhier aangewende SNAFU (situation normal all fucked up), wat neerkomt op alles naar de kl... Moet men dan verwonderd staan kijken wanneer je uit de mond van een jochie van 7 hoort zeggen: «Shut up man, you talk like a beast». Op school geleerd! Invloed van de T. V. Als we het hebben over de taal die we spreken en horen, moeten we eveneens gewagen van de talrijke afkortingen, die ons maar al te dikwijls in het ongewisse laten. Het is zover gekomen dat de namen van bepaalde personen door initialen worden vermeld zoals B.B., J.R., C.C. (Claudia Cardinale), J.J.S.S. (Jean-Jacques Sherban Schneider), J.P. II enz. terwijl al wat enigszins naar de politiek of internationale organisaties of vereniging ruikt, eveneens met de initialen wordt aangeduid, zoals: CVP, PW, FDF, VU, PS, ABW, BAC, KMO, NAVO (OTAN en NATO), CAO, EEG, OCMW (COO), VTI, VTB, CIA, KGB, SDI (Star Wars), enz. enz. de reeks is oneindig. Zelfs bepaalde treinen zijn beter gekend onder hun initialen: I.C., I.R., de TGV, de TEE. Met PR bedoelen we onze public-relations en onze brains worden bepaald door een I.Q. AIDS (Acquired Immunodeficiency Syndrome) wordt bij onze Franse geburen SINA. Fransen, die we stilaan op de hiel volgen om bepaalde woorden maar half te gebruiken. In de studentenmilieus is zulks zeer gebruikelijk want men spreekt er van de Unif, de Fac, de eerste CAN of DOC, men heeft werk op het Lab en in de namiddag neemt men deel aan een partijtje foot of aan een manif. De woorden eindigend op O zijn ook zeer in trek: porno, macho, disco, condo (condominium), provo, video, homo, metro, dodo... Ik heb hierbij slechts een kleine poging gewaagd om aan te tonen hoe ons Nederlandse taaleigen door de jaren heen gewijzigd werd en steeds beïnvloed door andere talen. Wie spreekt nog van een regenscherm of van een geldbeugel sedert paraplu en portemonnaie en portefeuille ingeburgerd zijn? Een taal moet levendig blijven maar moet daarom een broek ook bij ons een «pantalon» worden wanneer een onderbroek blijft en niet in «onderpantalon» kan worden vertaald, en blessure door wonde of kwetsuur kan worden verwoord, terwijl blesseren meer op een soort ketjestaai gelijkt. Ik ben overtuigd van het nut van een betere verspreiding van het ABN in Vlaanderen en wens niet te ontkennen dat een veelvuldig gebruik van al deze vreemde woorden en uitdrukkingen een beetje snob aandoet. Maar ik wens dan toch te relativeren en wil niet de grote purist uithangen wanneer ik weet dat de Hollandse wapenspreuk luidt: «Je maintiendrai»; deze van Engeland «Honi soit qui mal y pense» en Parijs het in het latijn weergeeft met: «Fluctuat nee mergitur». Bij deze overwegingen kwam het bij mij op dat het leven onder de mensen en de volkeren veel eenvoudiger en gemakkelijker zou rijn indien we allemaal dezelfde taal spraken. In Babel bereikten ze niet de poort des hemels, wel een verschrikkelijke spraakverwarring. Waarom thans niet het Engels, de grote en enige wereldtaal als tweede taal over gans de wereld op school aanleren en het gebruik ervan aanmoedigen? Geen moeilijkheden meer tussen Walen en Vlamingen wat de taal betreft. Ze verstaan mekaar in het Engels. Geen problemen meer op reis. We kunnen ons doen begrijpen in de taal van Shakespeare. Maar ja, het is maar «wishful thinking», want hoe zouden de Fransen, Russen of Chinezen willen toegeven en aanvaarden dat hun taal op de tweede plaats zou komen te staan? p q SPORTVERBOND WAASLAND F.C. Zeemeermin Waasmunster - FC Sport Dendermonde 2-1 De Denderjongens hebben na een goede eerste helft, afgesloten met een 0-1 voorsprong, in de tweede helft de overwinning uit handen moeten geven. Toch had Zee meermin een strafschopgeschenk nodig om langzij te komen. Referee Van Bogaert speelde zich trouwens langs de negatieve kant in de kijker. Hij floot talrijke overtre dingen die alleen hij had gezien en deelde bovendien nog vier gele kaarten uit (twee aan elke kant) zodat hij de wedstryd niet bevorderde. FC Sport nam onmiddellijk het heft in handen. Kindermans deelde weer kwistig zijn verre passen uit en op één daarvan kon Jaspaert doorgaan op rechts. Zijn voorzet werd door Dauwe naar doel gekopt, doch de Zeemeerminkeeper kon redden. Na nog een verre bal van Kin dermans kwam Van Der Strae- ten aan het leder. Zijn voorzet werd door De Boeck met suk- ses in het doel gekopt: 0-1. Protest bij de thuisspelers die de bal niet over de doellijn hadden zien gaan. De scheids rechter bleef echter bij zijn standpunt. Vlak voor de rust werd Van Neck nog goed aan gespeeld, maar hij trapte naast. Ruststand: 1-0. In de tweede helft ging Zeemeermin op zoek naar de gelijkmaker. Dat leverde Sport counterkan sen op. Eerst kopte Dauwe van dichtbij tegen de lat en even later belandde een schot van diezelfde Dauwe tegen de lat en even later belandde een schot van diezelfde Dauwe te gen de paal. Halverwege de tweede helft probeerde een Zeemeerminspeler door te gaan. Gelegenheidslaatste man Van Geert haalde de bal korrekt uit diens voeten, doch de scheidsrechter had, vanop de andere helft notabene, een fout gezien. Sportdoelman Van De Wiele kreeg geen kans tegen de strafschop: 1-1 F.C. Sport, aangeslagen door deze treffer, moest nu het initiatief aan de thuisploeg laten. Bij een verre voorzet verkeek Col- lewaert zich op de bal. De Blezer ging alleen op Van De Wiele af, omspeelde hem kalm en duwde binnen: 2-1. In het slotkwartier drukte FC Sport de thuisploeg tegen haar doel. doch was weinig gevaar lijk. Alleen Dauwe, alweer hij, was dicht bij de gelijkmaker, maar hij kreeg de voorzet van Jacobs niet goed op zijn hoofd en de bal ging buiten. Het bleef 2-1, de eerste zege voor de thuisploeg, de eerste neder laag van FC Sport FC Sport: Jacques Van de Wiele, Dirk Van Geert, Rudy Jacobs, Patrick Van De Wiele, Nico Collewaert, Richard Kin dermans, Renaat Jaspaert (86' Karei Van Hooimissen), Filip Van Neck (604 Frank Stae- lens), Peter Van der Straeten, Mare De Boeck en Pierre Dauwe. JR 't Half Maantje - Houtem 5-1 Manuel D'Hondt kon na zeven minuten de moedige bezoekers wel aan de leiding brengen, maar nog voor de pauze stelde De Lannoy gelijk. Pas gestart in de herneming zorgde Geert Colpaert voor 2-1 en nadien kwamen er nog doelpunten van Moens (2) en De Lannoy. Sportief - Zuidlaan 0-2 Een met veel inzet spelende thuisploeg kon niet beletten dat het meer verzorgd voetbal spelend Zuidlaan verdiend de kwaiifikatie binnenhaalde. Een onnodige duwfout gaf Pat Hoskens de kans om vanop de stip zijn ploeg aan de leiding te brengen. Sportief bleef aan klampen, maar Drieghe sloot na 53 minuten met een knap afstandsschot de partij voortij dig af. Bonanza - De Beurs 3-1 Met doelpunten van Baecke en Van Neck besloot Bonanza een goede eerste helft met 2-0. Na een kwartier in de tweede helft lukte De Beurs langs Baele de aansluitingstreffer, maar een tiental minuten later legde Pauwels de wedstrijd in een beslissende plooi. Sparta Muguet A - Club 72 3-0 Toen iedereen reeds aan de koffie dacht kwam Muguet langs Goeman aan de winst. Het rechtvaardigde na de rust die voorsprong en scoorde nog langs Goeman aan de winst. Het rechtvaardigde na de rust die voorsprong en scoorde nog langs Goeman en De Backer twee doelpunten. Beker W.L.V.B. Christal - Lamot 2-4 Wiels - Kroesken 4-3 De Vriendschap - Raes 0-2 Muguet B-A.S.T.W. 4-0 Beker De Graeve Jaak Boskant - 't Geheim 't Half Maantje - Houtem 5-1 De spelende vr. - Molen hoek 0-3 't Jagershof - Sporting Den Berg - Kado Sportief - Zuidlaan Bonanza - De Beurs Muguet - Club 72 2-1 EERSTE PROVINCIALE FORTUNA LOKEREN ROYAL LEBBEKE Liefhebbersvoetbal in Lokeren: Kings Erotica (polo) iefhebbersvoetbal in Lokeren: de ploeg van The Cup (polo) Liefhebbersvoetbal in Lokeren: Bospark (polo) In deze spannende wedstrijd kreeg vooral ref Van De Kerckhove het niet onder de markt. De Lebbeekse spelers voelde zich onrecht aangedaan door énkele beslissingen. De partij startte duidelijk in het voordeel van Fortuna dat reeds na een dik kwartier op voorsprong kwam met een doelpunt van Dirk Persyn. Toen diezelfde Persijn, die in tussen ook sekretaris werd van de Lokerse zaalvoetbalklub, er 2-0 van maakte heerste er pa niek in de rangen van Lebbeke. Tijdens de rust kregen de Leb beekse spelers blijkbaar een morele injektie want met twee doelpunten van Pierre Van Handenhove in de eerste tien minuten kon Royal al gauw tot 2-2 terugkomen. Op de 35ste minuut kwam Lo keren echter opnieuw voor. Een eerste betwiste treffer echter want toen Rozendans een keihard schot afvuurde in de richting van het Lebbeekse doel van doelman De Clercq ketste de bal via de lat naar beneden. Iedereen zag de bal voor de lijn doch de scheids rechter kende toch een doel punt toe. Niettemin kon Jan Berleyzen de bordjes in even wicht brengen doch toen Ro zendans in een identieke situa tie voor 4-3 zorgde was het hek van de dam. Nu knalde Rozen- dans immers van ver naar doel. De bal ketste ditmaal tegen de doelpaal en ging terug het veld in. Opnieuw zag de scheids rechter hierin een geldig doel punt. Er ontstond wat tumult doch scheidsrechter Van De Kerckhove bleef manmoedig en handhaafde zijn beslissing. Roayl moest in de slotfaze nog alles op alles zetten om toch nog een gelijkspel uit de brand te slepen. ROYAL LEBBEKE 6 GOUDEN POORT SINT- NIKLAAS 5 Met deze nipte zege komt Leb beke aan de kop van de rang schikking in eerste provinciale. Een huzarenstukje waarin maar weinig spelers bij de aan vang van deze kompetitie zul len geloofd hebben. Bij de rust had Lebbeke een 2- 0 voorsprong opgebouwd met doelpunten van Geert Moens en Jan Verleyzen. Na de rust kon Royal zijn suprematie nog verder aan de dag leggen met twee doelpun ten van de rijzende ster Pierre Van Handenhove uit Lebbeke meteen op een gerusttellende 4-0 voorsprong bracht. Al thans zo leek het toch. Gouden Poort, het vroegere Vijfhoek Sint-Niklaas, beet in de slotfa se nog sterk van zich af en met twee doelpunten van Van Dae- le werd het op vijf minuten van het einde nog 4-2. Roayl druk te het gaspedaal toen weer even in en met treffers van Verleyzen en Moens gingen we naar 6-2 op 2 minuten van het einde. Bijna gebeurde er in die slotfaze nog een wonder, doch met doelpunten van Van Dae- le, Burgelman en nogmaals Van Daele kwam Gouden Poort met een éénheid te kort om nog een punt uit de bran ding te slepen. DERDE PROVINCIAAL RECRABOYS SINAAI 6 GP SINT-NIKLAAS 0 Recraboys Sinaai, zoals we vo rige week reeds meldden is zich de jongste weken duide lijk aan het manifesteren in de Wase zaalvoetbal wereld. De eerste tien minuten van de par tij tegen GP Sint-Niklaas wa ren volledig in het overwicht van de thuisploeg die echter niet tot scoren kwamen In de 11e minuut lukte dat echter wel langs Ronny Van Steen- Liefhebbersvoetbal. Alternaif, een ploeg uit het Lokerse Liefhebbersvoetbal (polo) LiejneoDersvoetnal in Lokeren: de Oude Schuur (polo) landt. Recraboys liet na die spetter ende openingsfaze wat stoom af en dat liet Sint-Niklaas in de wedstrijd komen doch de doel paal en een schitterende doel man Peter Van Acker verhin derde alle onheil. Vlak voor de rust kan Recra dan de basis leggen voor de zege toen Geert Van Puyvcide en Mare Raes opdreven tot 3- 0, ook de ruststand. Na de koffie werd Sint-Niklaas afge maakt met doelpunten van Pa trick Smet en Hans Poppe ter wijl in de laatste minuten Geert Van Puyvelde de eind stand op 6-0 bracht. REDS LEBBEKE 9 WB EREMBODEGEM 2 Reds Lebbeke begint de kom petitie duidelijk met de ambi tie van een kopploeg. In de openingswedstrijd tegen WB Erembodegem lieten de Reds er alvast geen gras over groei en om hun seizoen piekfijn in te zetten, We mogen dan ook zeggen dat de Reds indien ze op dit niveau kunnen doorgaan te duchten zullen worden in de titelrace. Erembodegem kon echter wel voorsprong nemen doch met twee doelpunten van Roland Dclsin en één van Julicn Sic- card wezen de bordjes bij de rust reeds 3-1. Na de koffie kon Lebbeke het overwicht verder in doelpun ten ombuigen. Voor Erembo degem de stand op 4-2 bracht had Roland Delsin immers reeds gescoord terwijl diezelf de spelers ook de drie volgen de treffers vppr zijn rekening nam. In de slotfaze stelde Dirk Delsin de eindstand nog op 7-2 met twee fraaie treffers.

De Voorpost | 1985 | | pagina 52