Marcel Van der Aa: «Promotie voor Wase Scheldeoever professioneel aanpakken' Milleuweek in Beveren met expo, film, kwis, debat en wandelingen Abblo-sekretaris: «Milieudebat Beveren komt tien jaar te laat» Waaslandkanaal lokte veel belangstellenden Toeristisch-edukatieve exkursies op Wase Scheldeoever 6 - 27.9.1985 - De Voorpost «Er wordt nog te vaak negatief gesproken en geschreven over het Linkeroevergebeuren. Het heeft geen zin aan de klaagmuur te staan, we moeten met verenigde krachten het gebied rendabel maken». Dat verklaarde burgemees ter Van der Aa tijdens de opening van de vijfde opendeur dagen van de Antwerpse haven. «De Wase Scheldeoever is ge concipieerd in een tijd van groei-euforie. maar de Linker oeverontwikkeling is nu een maal een onomkeerbaar feit. De omvangrijke investeringen moeten morgen kunnen rende ren. Door intense samenwer king er het beste van maken is de meest nuttige en realistische aanpak», aldus Van der Aa. «Het projekt zal slechts op halflange of lange termijn beoordeeld kunnen worden omtrent zijn noodzakelijkheid en nut als expansiegebied voor de Antwerpse haven», zo zei de Beverse burgemeester. Tewerkstelling Een magere bezetting voorals nog op de Wase Scheldeoever. Van der Aa geeft dat voluit toe, maar vestigde toch de aan dacht op de reeds bestaande tewerkstelling in het gebied. «In vergelijking met 1974 is het aantal werkplaatsen meer dan verdubbeld en verhoudingsge wijs is de tewerkstelling op Beverens grondgebied als deel Opendeur op Wase Scheldeoever. Geen zitje bleef onbezet op de Flandria (Ivb) van de Linkeroever gestegen van 15 naar 39%», beklem toonde Van der Aa, die voor zitter is van de Maatschappij voor Grond- en Industrialisa tiebeleid. Dialoog De rivaliteit en verdeeldheid tussen Antwerpen en het Waasland is volgens Van der Aa nu wel achter de rug. Van der Aa: «Er is jarenlang weinig ruimte overgebleven voor een konstruktieve dialoog. Nu het beleidsvacuum voor een be langrijk gedeelte is opgevuld door een permanent overleg orgaan dat de Maatschappij voor Grond en Industrialisatie beleid is, is het noodzakelijk dat de vertrouwensrelatie tus sen Linker- en Rechteroever toeneemt omdat het gaat om gemeenschappelijke belan gen». Het Waasland dus als volwaardige partner en ook de voorwaarde dat die regio een medebeslissingsrecht blijft be houden. «Onder die kondities is het Waasland ten volle be reid om de haven te helpen uitbouwen», stelde Van der Aa. Promotie Tijdens de toespraak van de Beverse burgemeester in het provinciehuis te Antwerpen werd ook de promotiebrochu re voorgesteld, waarbij men vooral mikt op de internatio nale investeerdersmarkt. Een tijdelijke werkgroep, waarin ook Beveren was verteeen- woordigd, heeft de brochure samengesteld, de bundel werd Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Beverse milieudienst wordt van 5 tot 13 oktober een milieuweek georganiseerd. Het moet duidelijk zijn dat de milieudienst geen inspanningen uit de weg is gegaan om het geheel zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Tentoonstelling In de grote zaal van het kasteel Cortewalle wordt vrijdag 4 ok tober een tentoonstelling geopend door een kabinetsad viseur van minister Lenssens. Op de expositie zijn een zeven tal stands te bezoeken: de leéf- milieukampagne van de Vlaamse Gemeenschap, Stich ting Leefmilieu, de Openbare Vlaamse Afvalstoffenmaat schappij, de Koninklijke Vere niging voor Natuur en Stede- schoon, het Coördinatie Comi té voor de Bescherming van de Vogels, Wielewaal-afdeling groot-Beveren en het Centrum voor Natuurbeschermingsedu- katie. Een aantal genoemde verenigingen zijn meer dan an dere in deze regio bekend. Zo is de vereniging voor natuur- en stedeschoon de beheerder van de kieldrechtse Grote Geule. Die vzw stelde zich ook burgelijke partij naar aanlei ding van de vergiftiging in dat gebied. Het Comité voor Be scherming van Vogels heeft bijgedragen tot de oprichting van ^en vogel-opvangcentra in In het kader van de Beverse milieuweek wordt vrijdag 11 oktober een debat georganiseerd, waarbij de milieu- en veiligheidsproblematiek op de Wase Scheldeoever centraal zal staan. De Wase Scheldeoever tien jaar na de protesten: daarover zou het tijdens het debat allemaal moeten gaan. In Doel werken vier kerncentrales, over het noodplan voor de streek doet men nog altijd even geheimzinnig. Lucht- en waterverontreiniging? Nog maar enkele maan den geleden werd een dekreet uitgevaardigd waarbij wordt gepaald dat hinderlijke bedrijven, vooraleer ze zich vestigen, een zogenaamd milieu-effektrapport moeten opmaken. Daarmee wil men vooraf nagaan welke de gevolgen van de ingreep of inplanting gaan zijn voor landschap en natuur. De bedrijven op Linkeroever heb ben zich daar nauwelijks druk om moeten maken. Ze beschikken wel over een vergunning, maar de voorwaar den worden wel eens ruim geïnterpreteerd. Progil is daar één voorbeeld van, er zijn er meer. Een goede maand geleden werd een directielid van Halterman. een bedrijf aan het Geslecht te Doel, voorgeleid. Voor gemeente raadslid Ludo De Block kwam dat niet meteen onver wacht. Hij had eerder al voorgesteld om ter hoogte van dat bedrijf waterstalen te gaan nemen. Er deden immers geruchten de ronde dat Halterman geen gebruik zou maken van de zuiveringsinstallatie. Het gemeentebestuur wou volgens De Block evenwel niet de kosten dragen voor analyse van de stalen. In het panel van het debat zetelen ook twee woordvoer ders van de milieugroeperingen: het Aktiekomité ter Beveiliging van het Leefmilieu op de Linkeroever en de Bond Beter Leefmilieu. Ze zijn duidelijk in de numerieke minderheid. Abllo-sekretaris Rombaut: «We zijn toch op de uitnodi ging ingegaan omdat ons standpunt anders helemaal niet aan bod zou komen. Maar het debat komt inderdaad wel tien jaar te laat. Ik kan zo uit het hoofd een tiental dossiers noemen, waarbij Abllo steeds aan het kortste eind heeft moeten trekken. Radio-aktief afval wordt tussen Doel en Zwijndrecht nog steeds over de weg vervoerd. We vragen al lang om de spoorweg door te trekken en op die manier het risiko te beperken. Het rampenplan blijft ook een vage bedoening. De zaak Progil werd nooit volledig opgehel derd. Hoe zullen de plannen voor de Grote Ring worden uitgevoerd? Zal er rekening worden gehouden met de grieven van de milieugroeperingen? We gaan ons in elk geval degelijk op het debat voorbereiden, we zullen ons mannetje staan», stelt Abllo-sekretaris Rombaut. Toch zijn niet alle geluiden uit de milicuhoek negatief. Erik Rombout: «De milieudienst van Beveren levert ontegensprekelijk verdienstelijk werk, daarover bestaat in milieukringen weinig twijfel. De vraag is alleen in hoever re een deskundige als De Pauw kan optreden, zonder onder al te grote politieke druk te staan», L.V.B. de grensgemeente Kieldrecht. Op die tentoonstelling zal de milieudienst zelf uiteraard zijn werking toelichten. De nieuwe dienstwagen met meetapppa- ratuur is ondermeer te bezich tigen. Ter gelegenheid van de milieuweek wordt een ruim 80 bladzijden tellende milieu brochure uitgegeven, die kost 50 frank. Film en dia In kasteel Cortewalle kan men ook terecht voor een aantal film- en diavoorstellingen. In de weekends zijn er twee voor stellingen per dag voorzien, tij dens de week moet afspraak worden gemaakt. Er is een film over luchtverontreiniging, een diareeks over zure regen en milieuzorg, een videofilm ook over het Landschapspark Krekengebied. Voor dat pro jekt Landschapspark liep een drietal jaar geleden een btk project vanuit het gemeen tehuis in Verrebroek. Alle mo gelijke gegevens over het kre kengebied werden op welen- schappelijke basis geïnventari seerd en dat alles leidde tot een keurig kompendium. Er waren ook voorstellen om al dat waardevolle van het kre kengebied te kunnen vrij waren. Wandelen Er worden ook drie wandelin gen georganiseerd. Zondag 6 en 13 oktober kan men onder begeleiding wandelen in het Hof ter Saksen. De tocht duurt zowat anderhalf uur en is 1.5 km lang. Er is ook een bezoek mogelijk aan de opgespoten terreinen op de Wase Schel deoever. De samenkomst is voorzien aan het sluisgebouw te Kallo, duurt ongeveer twee uur en de afstand is ongeveer vijf kilometer. Afspraak op za terdag 5, zondag 6 en 13 okto ber. Men vertrekt telkens om 9 uur. Wie wil kennismaken met de Kieldrechtse Grote Geule kan mee op zondag 6, zaterdag 12 en 13 oktober, telkens om 14.30 uur. Laarzen voor deze tocht zijn meer dan aange raden. Kwis Kwissen rond milieu: woens dag 9 oktober kan dat in het GTI aan de Europalaan te Be veren. De kwis richt zich tot leerlingen van het middelbaar onderwijs en wordt geleid door Gil Claes, de BRT-presentator van «Leven en laten leven». De vragen zelf vergen geen speciale voorkennis. Een dosis schranderheid, aandacht voor de actualiteit en een beetje interesse voor de natuur zullen de deelnemers een heel eind verder brengen. Er vallen uit eraard prijzen te winnen. Voor het winnende team wacht een edukatieve wateronderzoekset (waarde tienduizend frank). Om het geheel aantrekkelijk te maken zal gebruik worden ge maakt van een videoscherm voor de projektie van beeld vragen en een mikrokomputer- gestuurd skorebord. Tekenwedstrijd «Milieuverstoring rondom ons»: rond dit thema wordt voor de leerlingen van het la ger onderwijs een tekenwed strijd opgezet Al de ingezon den werken worden gedurende de milieuweek tentoongesteld in Cortewaile. De prijsuitrei king is gepland voor 12 okto ber. Alle deelnemers ontvan gen een milieudokumentatie- pakket, de winnaars een waar devolle prijs. Debat En dan is er nog het debat op vrijdag 11 oktober. In het pa nel zetelen het hoofd van de Ebes-milieudicnst, deze van Bayer, een hoofdingenieur van de nukleaire dienst van Doel, een ir. Van Arol, prof. Van- derborght van de UIA en het SCK. Voor de milieugroepe ringen zijn Van Landeghem van Abllo en een woordvoer der van de Bond Beter Leefmi lieu van de partij. I„V.B. op 7.000 exemplaren gedrukt. Er werd ook werk gemaakt van een zogenaamde investe- ringsgids op 500 exemplaren. Op aanvraag krijgen potenti ële investeerders die gids toe gestuurd. Het daarin verwerk te cijfermateriaal moet het mo gelijk maken, een eerste kos- ten-baten-analyse uit te werken. Wat verwacht de Maatschappij voor Grond- en Industrialisa tiebeleid nu van de onlangs gestarte promotie-kampagne? Burgemeester Van der Aa: «Vooreerst zal moeten blijken of de eerste investeerders niet het dichtst bij de deur te zoe ken zijn. Het blijkt steeds meer dat gevestigde Belgische bedrijven zich niet altijd vol doende bewust zijn van de mo gelijkheden op de Wase Schel deoever. Als dochteronderne mingen van multi-nationale bedrijven vormen zij niet zel den de springplank voor verde re investeringsinitiatieven van «de groep» die zij in ons land vertegenwoordigen». «Daarnaast is het de bedoeling nauwkeurig te onderzoeken welke industriële sektoren een vestiging in of nabij de haven als preferent beschouwen. Hierbij moet vanzelfsprekend ook worden nagegaan welke goederentrafieken en welke schepen het toekomstig beeld van de Linkeroever zullen be palen. En dit beeld wordt dan in eerste plaats bepaald door de toegankelijkheid van de Waaslandhaven zelf». Operationeel Volgens voorzitter Van der Aa zijn er twee aspekten van een onmiddellijke belang voor de huidige promotie van de Wase Scheldeoever. «Vanaf het ogenblik dat zich enkele be drijven hebben gevestigd, ont staan nieuwe of aanvullende investeringen, hetzij van aan verwante aktiviteiten in dezelf de sektor, hetzij van volledig nieuwe vestigingen die aange trokken worden door het suk- ses van de eerste investeerder Van groot belang is nog het verzekeren van het operatio nele van de haven. Vele be drijven op de Rechteroever hebben ongetwijfeld de lang zame groei van de infrastruk- tuur op de Linkeroever ge volgd. Vooral in scheepvaart verkeer wordt tijd in de zin van 'wachttijd' duur betaald» Drieduizend brochures zullen verspreid worden als binnen- katem van de Engelstalige 'Hinterland', vijfhonderd wor- Burgemeester Van der Aa (hier in gezelschap van z'n echtgenote) klinkt op h van de ontwikkeling van de haven in het Wase Scheldeoevergebied (lv-arch). Kallo (Beveren). In het sluisgebouw wordt via een tentoonstelling ae havenarbeider? belangstelling gebracht. In beeld de samenstellers van de expositie (Iv) den er meegenomen tijdens een handelsmissie naar de Ver enigde Staten en Canada. De nog resterende 3.500 exempla ren worden verspreid door de maatschappij zelf. Verder voltooien «Het principe dat een begon nen haven verder moet vol tooid worden moet uiteraard ook toegepast worden voor de Waaslandhaven op de Linke roever», meent Van der Aa. Maar dan moet er op termijn toch werk worden gemaakt van twee infrastruktuurwerken die voor die voltooiing noodza kelijk zijn. Van der Aa denkt hierbij konkreet aan de Licfkens- hoektunnel en het Baalhoek- kanaal. «De beslissing tot de aanleg van de Liefkenshoek- tunnel wordt nog maar eens uitgesteld. Buitenlandse investeringskrin gen nemen deze besluiteloos heid als harde argumentatie om een vestiging op Linkeroe ver uit te stellen», zegt Van dei Aa. Dan is er nog de verdere ont sluiting van de Wase Schel deoever. De sluis in Kallo zal allicht nog jaren moeten vol staan als enige ontsluitings- weg, want besprekingen over de mogelijke aanleg van een Baalhockkanaal zitten al jaren in het slop. Van Der Aa om schrijft de verdere ontsluiting als een 'heet hangijzer'. Wat staat er nu te doen? «Ernstige en diepgaande besprekingen tussen Antwerpen en het Waasland lijken me dringend noodzakelijk». Het Baalhoekkanaal lijkt nog niet voor morgen. Er wordt nauwelijks vooruitgang ge boekt. Vooreerst zijn er een Om de opendeurdagen op de Wase Scheldeover vlot te laten verlopen zijn mensen van de dienst Linkeroever, de milieu- en toeristische dienst van Beveren druk in de weer geweest. Vooral de boottocht in het Waaslandkanaal kon op ruime belangstelling rekenen. Deelnemers aan dat onderdeel het Doeldok dat zowat 2,5 km kregen deskundige uitleg over lang is en het grootste insteek- dok van de Waaslandhavcn moet worden, over de in aan bouw zijnde westelijke kaai muur waarvan de konstruktie van één zijde zowat drie jaar in beslag neemt, over Interbouw Herbosch Kiere ook dat is zo wat het laatste bedriif dat zich Upendeur op de haven aan de Wase Scheldeoever. Aan hel Waaslandkanaal zetten de brandweer en het Rode Kruis van Beveren gezamenlijk een reddingsoefening op het getouw. Nadat iemand in het kanaal verzeild was geraakt haalden kikvorsmannen de drenkeling op het droge en naderhand verstrekte hel Rode Kruis verder hulp (Iv) Doel (Beveren). Kapitein Jeroom Van de Velde vaart al vijfendertig jaar naar Lillo (Ivb) De tperistischc dienst van Beveren heeft in samenwerking met de dienst milieubeheer van Ebes vier geleide exkursies op de Wase Scheldeoever uitgetekend. De eendagsbezoe- ken richten zich voornamelijk tot scholieren van het sekundair onderwijs. Het aanbod zou volledig kaderen in de leerstof. Het projekt gaat binnenkort van start. De dienst toerisme organiseert een bezoek voorzien aan de al sinds geruime tijd daguit- zeesluis te Kallo en via een stappen naar ondermeer het boottocht met de Flandria, aan industriegebied op de Linker- het Fort Licfkenshoek. In dat oever. Dc formule is wel aan- miliair bouwwerk is de restau- trekkelijker omdat nu ook de ratie nog volop aan de gang. mogelijkheid wordt geboden Met de tweede exkursic wil om een elektriciteitscentrale te men vooral de milieuzorg in bezoeken. Dat is overigens de het industriegebied belichten, voornaamste reden waarom Er is een bezoek mogelijk aan men Ebes bij het initiatief het meetnet voor luchtvcront- heeft betrokken. reiniging en aan het waterzui- Een eerste exkursie wil een veringsstation van Hcnkcl, een beeld ophangen van hoe de stortplaats van Bayer en aan polder tot haven- en industrie- de huisvuilverbrandingsoven gebied is geëvolueerd. Er is van Ibogem. Uit laatstgenoem de drie projekten moeten er vooraf twee worden uitgeko zen. Exkursic nummer drie houdt een ekologischc verken ning in van waterrijke gebie den. Er is keuze tussen het natuurreservaat Blokkersdijk op Linkeroever of de bufferzo ne met fauna en flora van ver- landingsgebieden. Wanneer ooit wordt beslist om ter hoog te van Oostcrweel een storm- stuw te bouwen, dan komt het bestaan van Blokkersdijk in het gedrang. Scholen die opte ren voor de vierde exkursie zitten goed voor een bezoek aan dc thermische centrale van Kallo of de kerncentrale van Doel. Praktisch Alle bezoeken moeten min- aantal kommunautaire p men die de afwikkeling v. dossier hypothekeren. C zorg om het milieu speelt F delijk een rol. Het is ii bekend dat het kanaal een*1 stige bedreiging vormt i het Europees vermaarde dronken Land van SacftinÉ Het kanaal, dat volgensin plannen achttien meter diefterer vierhonderd meter breed memcM worden, zal langs dc wcstzLip-j van Saeftinghe lopen. Bii' jj minst ongunstige plan zal ir" nog altijd zestig hektare fase het befaamde natuurge#ven verloren gaan. lyvei In Zeeuws-Vlaanderen vrat ii men bovendien dat het kanen I verontreinigd water in «stel Schelde gaat brengen. «Cn door dc oostkant van Saefij ghe het daardoor extra ei te verduren zou krijgen. |jej n hc Ie B Broei leun 3ond 3ode op de Linkeroever "is k<r*yJ vestigen. g»« Tevreden *r «De opkomst was in elk gCUVi groter dan twee jaar gclcdC^„ vertelt Hugo Macs van]^ dienst Linkeroever, ben vooral veel bezoekeri Antwerpen geteld, veel f der uit het Waasland zelf.l verklaring daarvoor? De n[ sen hier uit de streek t welke offers er zijn gebit en dat de ontwikkeling I loopt zoals gepland. Oven Wase Scheldeoever wordt B nog al te vaak negatief schreven». Voor de tentoonstelling d de havenarbeid werden al zondagnamiddag ruim I honderd bezoekers geteld, t expositie kan nog op a worden bezocht. Er ook plannen om de tentoC stelling 'op reis' te stuif Vooral in het Antwerpse I er'nogal wat belangstelling a staan. Voor de kinderen w een tekenwedstrijd. OverI drietal weken zal de i bekend worden gemaakt. Schoolbezoek Leerlingen van het sckund en laatste jaar lager ondeti hebben vrijdag al de geleg heid gehad om met het ind triegebicd kennis tc maki^ Niet minder dan dertien scS len uit Lokeren, Temsc, Stdj nc, Sint-Niklaas, Bevcf Mclsele en Kieldrecht j op het aanbod in en in tolt waren ze met ruim achthtj derd deelnemers. stens één maand vooraf w*Ec den aangevraagd bij dc difl|w toerisme in de Kerkstraat Vrasenc. Er kunnen maximég' vijftig personen mee en de b d< nimumleeftijd is vijftien jat C Dc deelnameprijs bedraia; twintig frank per persoon. Me vervoer, de maaltijden fv drank zijn daarin niet bcgijv pen. Het einde is telkens vol'' zien rond 17.30 uur. Voor fr lichtingen kan men terecht I nummer 775.70.29. 1 L.V.B. 1

De Voorpost | 1985 | | pagina 6