Krijgen alle medewerkers aan Sint-Niklase Reinaertspel een standbeeldje Sint-Niklase jeugdraad op zoek naar betere relaties met stadhuis Internationaal telefoneren vanuit «open kap-cel» in Sint-Niklaas Dra tuft de Sinterklaastrein Sint-Niklaas binnen... i'K vol] del c rwaai "ten i dien jde ;ens vooi 8 - 27.9.1985 - De Voorpost Het Reinaertspel in Sint-Niklaas is voorby. Negen voor stellingen, zo'n zes a zevenduizend toeschouwers in totaal. De bomen in het stadspark verliezen hun bladeren; trage wandelaars rusten uit op de houten banken, de kiosk blijft wellicht tot het voorjaar leeg, kunstkijkers wachten de volgende bi- of triënnale af. Walburg staat kasteel te zyn. Voor de zeshonderd medewerkers aan het tweede Rei naertspel zal dit park toch blijvend een bijzondere beteke nis hebben. Ze hebben er veel uren doorgebracht, ze zyn er één familie geworden. Een familie moeten ze blijven, vindt regisseur Jaak Van der Helst, daar zou de Orde van den Vos Reynaerde maar voor moeten zorgen, liever dan dat zij zich bezighoudt met edukatieve onderonsjes. Hy zei dit zaterdagavond 21 september jl., tussen het handen- drukken en het zoenen delen door, tijdens de Reinaert- happening in de stadszaien, een treffen bedoeld als apotheoze van de vossenrenaissance. Ruim 1200 mensen waren za- natuurlijk geen stimulans om terdagavond aanwezig. Een het nog beter te doen dan we hele bende, die veel lawaai gedaan hebben. De terughou- maakte en het optreden van de dendheid vanwege het stadsbe- Mariakantorij o.l.v. Kris Soe- stuur heeft wat te zien met de tens geheel de mist in liet gaan. opvoeringen van '73 die finan- De akoestiek van deze vroege- cieel nogal zwaar op de maag re fabriekszaal zit daar voor zijn blijven liggen, misschien iets tussen, maar ook het on- wel tot vandaag. Het is echter derscheid in intentie waarmee niet omdat er ooit fouten wer- de massa de happening bij- den gemaakt dat je daarom het woonde: een deel omdat ze hele initiatief moet bannen, winnaar waren geworden van Die fouten kan je een volgen de Reinaertauto- en/of wan- de keer vermijden. Tot in de delzoektocht dietijdens de kleinste bijzonderheden heb- voorbije vakantie werd uitge- ben wij uitgewerkt, aange schreven, het overgrote andere toond hoe het kón, zonder ver deel om, pas vijf dagen na de lies, waar, wanneer en met laatste voorstelling van het wie. Uiteindelijk mocht het, Reinaertspel, te genieten van als we maar het grootste risiko een gezellige reünie. zelf zouden dragen. Ik ben er «Wat het Reinaertspel voor zeker van dat we mét de over- mij heeft betekend en bete- tuigde steun van het stadsbe- kent, vertaalt zich vanavond in stuur, moréle steun ook. een de aanwezigheid van 600 me- beter spel hadden gereali- dewerkers en hun familie», zeerd. En let wel: dit is geen vertelt regisseur, «Het is een natrappen, deze taal verkondi- fantastische ervaring om met gen wij met de Orde van den mensen, allermaal bezield Vos Reynaerde al jèren; waar door éénzelfde opgave, tot één om zouden we dan nu ineens geheel te kunnen komen dat in een andere toon aanslaan?» de eerste plaats denderend is voor henzelf en in de tweede Geen verlies! plaats voor het publiek. Wat kan een regisseur meer ver- De laatste kleine rekeningetjes wachten?» Van der Eist be- waren vorige zaterdag niet bin- schouwt de tweede Reinaert nen, maar Willy De Greef, zelfs als zijn beste massareali- Bruin de Beer in het stuk en satie. Enig chauvinisme ls deze tevens de koördinator van het evaluatie wellicht niet vreemd, gebeuren, voorspelt op basis Toch was het vertrouwen in van de gegevens die wél al een goeie afloop niet van bij voorhanden zijn, dat de hele het begin gegeven: «Ik vreesde operatie wellicht niet verliesla- dat ik van het Remaertscena- tend zal zijn. Het aantal toe- rio niet veel méér zou kunnen schouwers varieerde van 247 maken dan opgewarmde koek op de première-voorstelling tot en die gedachte heeft mij aan- ruim 1300 de zaterdag en zon- vankelijk erg geremd. Het ver- dag van het tweede weekend, leden speelde mij parten, de Ook de woensdagvoorstelling schrik alleen nog maar een voor de derde leeftijd skoorde soort van duplikaat te kunnen vrij hoog. De enkele regenach- tonen. Maar zo is het gelukkig tige dagen bleven onvermijde- niet gegaan. Ik heb mezelf lijk een flink aantal plaatsen kunnen zijn en blijven». onbezet. Van der Helst is uitgeput en Maar goed, de Reinaert '85 leeg nu, zegt hij. Een paar heeft de test doorstaan, is zelf- verzoeken i.v.m. massaspelen bedruipend gebleken, een be- wil hij alvast wél in overweging vinding die van groot belang is nemen. In mei regisseert hij voor de toekomst, vindt De «Boevenbal», een minispekta- Greef: «Achter de schermen is kei van Jean Arnouil, opge- al zowat beslist dat de Orde voerd door de oudleerlingen- een grote omvang zal krijgen, bond van de Broederschool. De bestendiging zal zich na tuurlijk vertalen in centen. Eerste rij Volgend jaar opnieuw een Reinaertspel kan niet en hoeft Over de inbreng van de plaat- ook helemaèl niet, maar als we selijke overheid is Van der. een evenwichtige boekhouding Helst niet erg te spreken. Hij kunnen voorleggen, staan we wil de heren gezagdragers tij- uiteraard sterker. Ons rest dan dens zijn speech van straks een alleen nog maar te hopen dat prik geven: «Ze zitten nu al- de heren zullen willen toege weer op de eerste rij, maar ven dat het publiek meer be- hebben ons de voorbije zeven reidheid heeft getoond dan zij jaar allerminst op de eerste rij hadden verwacht. De jonge- willen plaatsen. Het tweede ren, die te pas en te onpas met Reinaertspel is er niet zo maar de vinger worden gewezen, gekomen; vooral op het hoog- hebben wij ze niet enorm posi- ste niveau hebben we moeten tief aan het werk gezien Het knokken om ons voorstel er- gaat erom dat men de lat gelijk door te krijgen. Ze hebben er legt. Er zijn initiatieven en nooit in geloofd en dat was instanties genoeg te noemen. die verhoudingsgewijs veel sterker worden gefinancierd zonder dat ze ook maar iéts hebben bewezen. De helling is te groot». Gehypothekeerd InOk konfronteer schepen Daan Anthuenis met enkele van bovenstaande boude uit spraken. «Inderdaad», geeft hij toe, «het vorige kollege heeft nooit geloofd in een her haling van het Reinaertspel. Ook binnen de huidige meer- tiatief als het Reinaertspel - aan de vorige uitgave hebben we geen artistieke, wel een financiële kater overgehou den - was de voorziene steun haalbaar te noemen Maar ak koord. in vergelijking met de professionele sport kan er sprake zijn van een oneven wicht in subsidiëring. Ik zal het positief uitdrukken: er is nu wel een keerpunt bereikt. De Reinaertploeg is er medunkt in geslaagd de sceptische bereid heid tot medewerking vanwege Jaak Van der Helst. Ze is heel gelukkig zegt ze. Clapaja heeft hèrd gewerkt, maar werd er voor beloond. Voor de mee sten van de groep betekent het Reinaertspel een onuitwisbare herinnering, een belevenis waaraan nu al met lichte wee moed wordt teruggedacht. Een hoogtepunt ook voor Claire zelf, vindt ze. «Het is goed geweest, het is welletjes geweest,» spreekt Van der Helst zijn zeshonderd medewerkers en hun familie Sint-Niklaas. Danig veel volk op de Reinaerthappening Jaarverslag 1984 «Worden de jeugdraad en het jeugdbeleid wel ernstig genomen in Sint-Niklaas?» is één van de bedenkingen in het jaarverslag 1984 van de stedelyke jeugdraad Sint- Niklaas. Vooral de gebrekkige verstandhouding met het stadsbestuur wekte nogal eens ongenoegen. Adviezen van de jeugdraad werden niet of te laat beantwoord, de plannen tot oprichting van een jeugdvormingscentrum zorgden voor heel wat misverstanden. Sint-Niklaas. In de stadszaien zongen leden van de Orde van de Vos Reinaert het «lied van de vrijheid» (foto boven). Onderaan laureaten van de Reinaert-fiétsrally (Iv) derheid moest nog enige weer stand worden overwonnen. Uiteindelijk hebben wij een maximale materiële hulp en een verliessaldodekking ter waarde van een half miljoen frank toe te zeggen. De vraag is natuurlijk: is deze inspan ning groot genoeg? Voor een financieel gehypothekeerd ini- alle mogelijke stadsdiensten om te buiten tot een positieve bereidheid. Dat zal zijn weers lag hebben op wat de toekomst ons brengt Standbeelden Choreografe Claire Paniez staat even terzijde mee te luis teren naar de woorden van toe, «Ge zijt bedankt. Eigen lijk zouden we aan jullie alle maal, hoe bescheiden je op dracht was, een klein stand beeld moeten schenken. Wij hebben namelijk iets gereali- zeerd waar velen niet meer in geloofden!» Leo DE BOCK De problemen met de stadsbe stuurders waren er mee oor zaak van dat 1984 een over gangsjaar werd. Men werkte aan dossiers zonder dat men iets konkreets realiseerde en er kwamen enkele nieuwe initia tieven tot stand. Ondanks deze moeilijkheden kon de jeugdraad wel bogen ap een grote belangstelling van Je leden. Tijdens de negen vergaderingen van dat jaar re gistreerde men heel wat meer aanwezigen dan in 1983. «Er heerste een goede verstand houding», meldt het jaarver slag. Gemiddeld kwamen 32,2 personen naar de algemene vergaderingen tegen 28,9 in 1983. Het aantal organisaties, die deel uitmaakten van de adviesraad bedroeg in 1984, 90. De politieke belangstelling bleef beperkt tot de socialisten en de schepen van jeugdzorg. De opvallendste verwezenlij king van de Sint-Niklase jeugdraad was het initiatief tot samenwerking met de andere Wase jeugdraden ter gelegen heid van het internationaal «jaar van de jeugd». Het resul teerde in de goedkeuring van een eisenplatform: «Jongeren en participatie op het gemeen telijk niveau». Nieuw was ook het initiatief van de werkgroep Jeugd Si- naai. Zij staken van wal met een vertegenwoordiging van niet-georganiseerden. Opval lend was ook de inventarisatie van alle jeugdlokalen en terrei nen en de bestaande groen- en speelruimten. Men konstateer- de een te beperkt aanbod aan zo'n ruimten, o.m. voor de hoek van de Hofstraat, de Nij verheidsstraat, Klein Hulst en Truweelstraat, Kristus Ko ningkerk en Hof van Beisele. Voor het jeugdvormingscen trum kwam er echter geen doorbraak. Integendeel: het werd één van de grote twist punten tussen hen en de ver antwoordelijke beleidsvoer ders. Het kollege van burgeme en schepenen opteerde het oude Bacoplastgeb Daar zag de jeugdraad echLfiel niets in. Zij wensten de boi^-as van zo'n centrum op braakliggend terrein langs ^en Heidebaan. Op 11 mei lfcw deelde het schepenkollege of| dj£ cieel mee dat ze het Bacoplai mi gebouw verkozen. De jeugfc, p raad reageerde prompt. In brief laakte men deze beslfcdj, sing. «U geeft geen toelichtiiir> noch motivatie.» verklaarde jeugdraad. De jongeren vt wierpen Bacoplast. Als menten haalden ze aan onaantrekkelijke ligging 4 een te kleine beschikbare ojnf pervlakte. «Indien het stadsbtf" stuur bij zijn beslissing blijlij zal de jeugdraad er zich c moeten beraden of en in li verre hij nog verder kan met»' werken aan de realisatie vq het jeugdvormingscentrum yÜ' vermeldt het jaarverslag 1984{fa« Sedert 15 oktober 1984 is a" weer te overdoen, want I stadsbestuur verklaarde het voorstel-Heidebaan n realiseren was terwijl j afzagen van het om het Bacoplast-gebouw ir richten als vormingscentrum/! I\S*t ivgtpn-» *wd in met t&n, ont ouw in I1* rntrum.' Op 20 oktober doet de goede Sint weer zijn intrede in de stad die zijn naam draagt. Vergezeld door zyn Zwarte Pieten stapt hy om 14.30 uur van de trein in het reizigersstation van Sint-Niklaas. Toeterende en tromme lende muziekkorpsen, bont verklede kinderen, muzikale klowns, gekostumeerde groepen, narren en reuzen zullen de goedheilige man een hartelijk welkom bezorgen. Sprookjeshelden zoals Aladin, Robin Hood e.a. laten voor één keer de hoofdrol aan Sinterklaas. Opendeur bij land- en tuinbouwers in Sint-Niklaas. Burgemeester De Vidts, geflankeerd door o.m. landbouwschepen Deyaert, knipt het lint door in het groentebedrijf Seghers aan de Sparrenhofstraat 71. Hier beschikt men over o.m. een 'regenautomaat' (Iv) Maandagavond opende staatssekretaris Paula D'Hondt op het Hendrik Heymanplein te Sint-Niklaas de duizendste openbare telefooncel van het R.T.T.-gewest Antwerpen. Ze wees daarby op de doorgedreven inspanningen van de Regie van T.T. om het dienstenpakket ten behoeve van de gemeenschap uit te breiden, ondermeer door het openstel len van steeds meer en modernere telefooncellen langs de openbare weg. Vooraf verwelkomde inge nieur-generaal Geldhof, hoofd van de gewestelijke T.T.- dienst, de aanwezigen. Hij gaf een overzicht van de evolutie van het aantal cellen dat de laatste jaren in de gewestelijke dienst Antwerpen op de open bare weg werd geplaatst Terzelfdertijd is er een evolu tie van volledig gesloten naar de zogenoemde open kap-cel, die ook door minder-validen in een rolstoel kan gebruikt worden. Internationaal De duizendste cel, op het Hen drik Heymanplein, is een open kap-cel die toegang geeft tot het buitenland. Deze interna tionale cellen kan men herken nen aan de strip met nationale kleuren die bovenaan de cel is aangebracht. De heer Geldhof herinnerde ook aan het bestaan van de telecardccllen. Dat zijn cellen waarin geen munten kunnen gebruikt worden, maar wel magnetische kaarten, verkrijg baar in de verkooppunten van de R.T.T. en in sommige win kels uit de privésektor. De Regie van T.T. heeft dit systeem ingevoerd als poging om het stijgend vandalisme te gen te gaan. Het openbreken van cellen stelt de Regie im mers voor grote problemen, paradoksaal genoeg niet zo zeer omwille van het geroofde geld. Het is immers zo dat de buit steeds zeer gering is. Alle cellen worden geregeld gelicht, de intens gebruikte zelfs twee maal daags. Belangrijk is ech ter de schade die aan de toe stellen wordt aangericht; in 1984 bedroeg die over het gan se land nagenoeg 13 miljoen fr. Dat is ongeveer het tienvoudi ge van het geroofde bedrag Bovenop komt echter het niet in cijfers uit te drukken nadeel voor de gemeenschap, die soms dagenlang geen gebruik kan maken van de buiten dienst gestelde toestellen. Adoptie Daarom ook wordt de aktie «Adopteer een -telefooncel» gevoerd. Bedoeling is dat scholen of klassen een of meer telefooncellen adopteren. Zij kijken deze cellen dagelijks na en rapporteren aan de bevoeg de dienst alles wat hen onge woon voorkomt. De heer Geldhof legde er tenslotte de nadruk op dat zijn dienst zich blijft inspannen, niet alleen om het totaal aantal cellen op de openbare weg nog uit te brei den, maar ook om de verou derde eenheden die slechts toegang geven tot het verkeer in de zone door moderne inter nationale cellen te vervangen. Tot slot van de plechtigheid dankte burgemeester De Vidts van Sint-Niklaas de Regie T.T. voor haar inspanningen ten be hoeve van de regio St.-Niklaas en de staatssekretaris voor de bereidwilligheid waarmee ze is ingegaan op het verzoek van het stadsbestuur van Sint-Ni klaas om de duizendste tele fooncel in de gewestelijke T.T-.-dienst Antwerpen plech tig ter beschikking van het pu bliek te stellen. Onderwijsinrichtingen die be langstelling hebben voor de aktie «Adopteer een telefoon cel» kunnen zich melden bij de gewestelijke T.T. dienst. Karei Coggestr. 2 te 2600 Berchem. Een seintje naar de kosteloze telefonische klantendienst 990 volstaat ook. De Regie T.T. deelt mee dat alle informatie betreffende de T.T. diensten kan verkregen worden op ge noemde telefonische klanten- plein in Sint-Niklaas werd on dienst 990, die ook gratis kan langs overigens nog een z.g. opgeroepen worden vanuit een telefoonwinkel opengesteld, telefooncel. Aan het Statiqns- Sint-Niklaas. Staatssekretaris Paula D'Hondt onthulde aan de stadsbibliotheek de duizendste telefooncel van het RTT-gewest Antwerpen. Rond tweeën maandagnamiddag had het stadspersoneel de internationale celmet een doek bedekt, rond halfzes werd dat omhulsel plechtig verwijderd... (Iv) De Sint wordt begroet door Gustaaf Van Daele, schepen van feestelijkheden en toeris me, en Femand Weyers, voor zitter van het Akticcomité voor Handel en Ambachten. Daarna volgt een tocht door de stadskern, met als hoogtepunt de begroeting van het gevolg door burgemeester De Vidts, de schepenen en de bestuursle den van het ACHA vóór de Cipierage en het Oud Paro chiehuis. Het blijft echter niet bij dat ene officiële optreden van de Sint te Sint-Niklaas. Op 1f november is hij de eregast tij dens een groot kinderfeest in de kleurrijk versierde stadsza ien. Voor deze eerste uitgave nodigde het Sint-Niklase stads bestuur een goochelaar, een poppenspeler, muzikanten en akrobaten uit. Het begint om 15 u. en toegangskaarten (30 fr.) zijn te bekomen in het toeristisch informatiekantoor op de Grote Markt 46 te Sint- Niklaas. Ter ere van Sinterklaas wordt - ok een tekenwedstrijd georga niseerd. De mooiste tekenin gen worden op 8 december met een geschenk een grote kindervriend beloond. Daarna vertrekt de Sint opnieuw he melwaarts. Een luchtballon voert hem terug naar het zon nige Spanje. Koude rillingen Het uitgaan van de Sinter klaasstoet te Sint-Niklaas ge beurde voor de eerste maal in 1956. Deze uitgave bezorgde de Sint koude rillingen. Ijzel en koude teisterden de feest vierders. Glazenier Frans Van Immerseel regisseerde die stoet en wijlen Maurice Van Haver was de initiatiefnemer. Ondanks de barslechte start kwamen er herhalingen in 1957 en 1958. Daarna verwaterde de viering. Een poging in 1960 bleef zon der navolging. De datum begin november zorgde risiko's en de financiële kosten bleken te hoog. Sinterklaas heeft niet meteen goede herinneringen aan de jaren zestig De klomp ver dween van vóór de schoor steen. Klap op de vuurpijl was echter de introduktie van de nieuwe kalender van het Vati- kaan in 1969. «Sinterklaas is geen Sint meer» blokletterden de kranten. Maar het liep niet zo'n vaart. Sint-Niklaas van Bari behield zijn plaats op de algemene kalender van het Va- tikaan. In de jaren '70 kwam er cenL-g revival De moderne tijden ocE, fenden echter hun invloed uit^ op zijn doen en laten. ZijnC,, paard was het voornaamsteCt slachtoffer Kj, Helikopter, trein of limousine!^ werden de nieuwe vervocrmid-Ler delen. Onder impuls van de£jj[ plaatselijke middenstand namtU£ men in Sint-Niklaas in 1975 dcj,e[ draad weer op van de stoetenL^ uit de jaren '50. Sindsdien zor-t j gen de Sint-Niklazenaars clkL^ jaar voor een uitbundig ont-Fj,, haal. Dit zal ongetwijfeld ookï r op 20 oktober het geval zijoLj' voor de veertiende uitgave Het jeugdige publiek hoeft dc jjjg stoet echter niet af te wachten. Le, Het aktiecomité voor Handel Ln en Ambachten organiseert im- jtei mers een tekenwedstrijd. Voor Lo( alle inlichtingen kan men tc-k, recht bij het N.C.M.V O.L.-JJju Vrouwstraat 12 te Sint-Niklaas fv tel. 03/776.14.94. im. voor té grote meteorologische kwam verkennen (arch) Sinterklaas doet z'n intrede in Sint-Niklaas op 20 oktober, g; Wij ontmoetten de heilige man al toen hij z'n residentiestad P

De Voorpost | 1985 | | pagina 8