Achiel Vermeiren schreef de geschiedenis van verdwenen Lebbeekse toneelkringen Achiel Vermeiren schreef de geschiedenis van verdwenen Lebbeekse Toneelkringen De Kruisridders De Kruisridders Mike Verdrengh in Sint-Niklaas en Lokeren Groepstentoonstelling in 't Apostelken te Aalst Jarige Kunstschilder Maurice Sterck gevierd te Sinaai De Voorpost - 4.10.1985 - 13 De dames worden dringend verzocht zich van hunne hoeden te ontdoen De dames worden dringend verzocht zich van hunne hoeden te ontdoen De periode 1920-1940, of om het met een ietwat historische uitdrukking te zeggen, «de periode tus sen de twee wereldoorlogen», heerste te Lebbeke heel wat toneelaktiviteit. Toneel was voor een bepaalde leeftijdsgroep trou wens zowat de enige vorm van ontspanning op zondag. Toneel werd toen ook uitsluitend op zondag gespeeld. Het wekte dan ook geen verwondering dat in de nieuwe H. Kruisparochie, of «De Minnestraat» zoals ze destijds genoemd werd, toen eveneens een to neelkring ontstond. Dat de naam een link zou inhouden naar deze van de parochiekerk, lag a.h.w. voor de hand. De nieuwe kring werd dan ook «De Kruisridders» gedoopt. Gemis aan geschreven dokumenten De kring, die gesticht werd in 1937, was er één uitsluitend voor mannen. Ook dat was vanzelfspre kend. Het was immers een vaste regel dat in de parochiezalen van het bisdom Gent - en waarschijn lijk nog in andere bisdommen- niet gemengd mocht worden gespeeld. M.a.w.: er mocht alleen aan mannentoneel gedaan worden. Nu bestonden er wel een paar uitzonderingen op die regel. «Vrede» was er o.a. één van. Weliswaar niet van bij de stichting in 1900. Toen was «Vrede» ook een toneelkring, uitsluitend voor mannen. De stichting van «De Kruisridders» in 1937, had een aanloop gekend: de opvoering, in open lucht, van een toneelstuk «Albrecht en Isabella», in 1935, ten voordele van de nieuwe kerk. Deze opvoering(en) gingen door achter de kerk en werden gerealiseerd door Lowie Brandt. Een figuur die in de amateurto neelwereld heel veel heeft verricht. We hopen trou wens in deze reeks bijdragen er ook één aan hem te wijden. Dit openluchttoneel, wanneer we het zo noemen willen, had succes. Zelfs van buitenuit. Omdat ver schillende jonge mensen uit de Minnestraat nauwe bindingen hadden met leraars van het College te Dendermonde. In die periode bestond in de H. Kruisparochie trouwens een «Studiekring», een vorm toen van jeugdbeweging. Het hierboven genoteerde werd ons meegedeeld door Alfons Hofmans, vanaf de stichting in 1937, tot bij het ter ziele gaan in 1947, onafgebroken sekretaris van «De Kruisridders». Van de kring rest een heel mooie en gave groepsfo to. Helaas is dit het enige dokument dat, bij ons weten, bewaard is gebleven. Deze foto staat ook als nr. 76 afgedrukt in het werk «Oud Lebbeke»van de hand van Jef Dauwe, uitgegeven door het ge meentebestuur van Lebbeke. De historiek maken van een vereniging waarvan geen enkel dokument terug te vinden is, is bijna een onmogelijke taak. Toch hebben we gemeend ook omtrent deze kring te moeten noteren wat we te weten kwamen. Om aldus toch iets over deze vereni ging te bewaren. Een «iets» dat anders totaal in de vergeethoek dreigt te verdwijnen. We dachten dat de foto van «De Kruisridders», die we al heel wat jaren in ons bezit hebben, een degelijk hulpmiddel zou zijn bij deze historiek, omdat ver schillende generatiegenoten en goede bekenden erop voorkomen. We hebben echter verkeerd ge dacht en ijdel gehoopt bovendien, want de verschil lende kontakten die we hebben gelegd, hadden weinig of geen resultaat. Wat we neerpennen zijn dan ook sprokkelingen die we her en der hebben geoogst. Het resultaat is dan ook geen kronologisch overzicht, maar het vastleg gen van enkele individuele herinneringen. Individuele herinneringen Toen de kring in 1937 tot stand kwam, was dat onmiskenbaar onder het impuls van pastoor De Vos. Iemand die voor de Minnestraat een zeer legendari sche figuur is geweest. Niet alleen om zijn bouwak- tiviteiten, maar vaak ook om zijn zeer persoonlijke aanpak en zijn dikwijls «onorthodokse» levensstijl. De eerste voorzitter van «De Kruisridders» was Jozef Van Biesen en zoals we reeds vermeldden was Alfons Hofmans de sekretaris. Het eerste stuk dat op de planken gezet werd, was naar alle waarschijn lijkheid «Het huis op de heide». Opvoering die doorging in de bovenzaal van de Zustersschool. In 1938, dat kunnen we bijna met zekerheid note ren, werd «Pater Damiaan» opgevoerd, een spel in drie bedrijven van R. Ysabie. We herinneren ons trouwens deze opvoering te hebben gezien. Belang rijk om weten is dat Lowie Brandt tijdens het gehele bestaan van «De Kruisridders» de regie zou waar nemen. Een ander stuk uit de beginperiode was «Bracco- nier», een treurspel in vier bedrijven van W.A.s.j. Typerend detail is dat de mensen van de kring voor elke opvoering de stoelen moesten gaan afhalen in Denderbelle. Aanvankelijk gebeurde dit met paard en kar, de laatste jaren van het bestaan met een vrachtwagen. Een stuk dat de kring eveneens zou gespeeld hebben is het zangspel «Naar Congo», een stuk dat in het begin der twintiger jaren ook opgevoerd werd door «Vrede» En... dat ZSlfS SQg dOOP dé KWB werd opgevoerd. In de vijftiger jaren dan. Met een gast- voorstelling in Buggenhout-Opstal. Het meest amu sante voor de spelers aan dit stuk was, dat er enorm veel negers in voorkwamen en het «zwartsel» duch tig gebruikt werd. De koning van de negers in «Naar Congo» heette Masnocha, Het zal wel Lowie Brandt geweest zijn die «De Kruisridders» aangeraden heeft dit stuk op te Destijds soms nu nog s zeer grote rol in de keuze van het stuk. Bij voorkeur werden dan stukken aangeraden, waarin de regis seurs-acteurs reeds waren opgetreden. Voorbeelden hiervan zijn legio. Om bij Lowie Brandt te blijven, enkele titels van stukken die hij op verschillende plaatsen regisseerde: Haar laatste wil; In de radio; De Bokskampioen; De molen van Sans-Souci; De Voetbalkoning en naast nog andere, het onontbeer lijke «Waar de sterre bleef stille staan». Bij de foto staan haast alle namen vermeld van diegenen die er op voorkomen. Toch moeten we nog enkele namen vermelden van Kruisridders, die ons door Alfons Hofmans werden doorgespeeld en die niet op de foto voorkomen: Leon De Maeseneer, Gaston Van Biesen, Jan Van Schoor, Jan Van As- sche, Frans Raes en Jean Dauwe. Dat de kring vaak de missionaire toer opging de opvoedingsmethodes uit de dertiger jaren, vol ro mantisme en idealisering, zullen daar zeker niet vreemd aan geweest zijn - vinden we bevestigd, niet alleen in de opvoering van «Pater Damiaan», maar ook in een stuk gewijd aan een ander Vlaams zendeling: Pater Lievens. Omtrent dit stuk konden we geen nadere gegevens ontdekken. Er werd ons eveneens gesuggereerd dat de kring ook een stuk over nog een andere missionaris Ferdinand Verbiest zou hebben opgevoerd. We brengen dit echter met enige reserve, omdat slechts één persoon gewag maakte van deze opvoering. Nog een hele plejade van andere stukken werd door «De Kruisridders» opgevoerd. We noemden ze een beetje kriskras door elkaar, omdat we de chronolo gische volgorde niet kennen. Plejade van stukken «Offerande» was er een van, een destijds veel ge speeld volavondstuk, van de hand van een destijds produktief auteur Jan Grosveld. Dit laatste moge blijken uit de opvoering van een ander stuk van dezelfde auteur: De Waterduivel. We schreven reeds in vorige bijdragen, dat bepaalde stukken bijna in ieder dorp of parochie werden opgevoerd. De redenen hiervoor waren voor de hand Bovenstaande foto van «De Kruisridders» dateert wellicht uit 1941. Zittend van links naar rechts: A. Cayet, G. De Kinder, L. Cursten, 3. Van Damme, pastoor De Vos, 3. Van Biesen (voorzitter), A. Hofmans (secretaris), De Ridder, Mertens. Tweede rij, v.l.n.r.: Frans Meert, F. 3ansegers, 3. Van den Heule, Teek, 3. Van Neyghem, 3ef ('ooreman. Cursten, x, P. De Vel, F. Van der Straeten, F. Cooreman. A. Van der Meersche. Derde rij, v.l.n.r.: M. De Cock, A. Van Lierop, P. Van Neyghem, K. Cursten, A. De Decker, R. Van Mulders. liggend. Een allereerste was dat er enorm veel toneel gespeeld werd, waarbij de jeugdbewegingen, vooral de christelijk geïnspireerde, een belangrijk deel voor hun rekening namen. Door het feit dat deze groeperingen niet-gemengd speelden, was de keuze zeer beperkt en uitsluitend geleverd door schrijvers uit het eigen taalgebied. Vertalingen van dergelijke werken bestonden er praktisch niet en waren die er toch dan lag het niveau ervan te hoog voor onze dilettanten. Komt daarbij ook dat het publiek uitsluitend plaatselijk was en er aldus niet voor overlapping te vrezen viel. Een van de stukken die vaak aan opvoering toe was, was er een van A. Entbrouckx «Hoera, wij trouwen». Een titel die bij de toeschouwers van toen als belofte vol amusant overkwam. «De Kruisridders» brachten ook nog een ander stuk van dezelfde auteur: «Neef Anselm». Waar we in een oud katalogus konden ontdekken, was dit een zangspel in drie bedrijven. De vraag rijst nu wel of het werd opgevoerd als zangspel of als gesproken toneel. Het feit dat de kring het zangspel «Naar Congo» bracht, houdt de mogelijkheid open dat ze ook «Neef Anselm» als zangspel opvoerde. Stippen we terloops aan dat in 1944 Jef Van Biesen als voorzitter werd opgevolgd door Jan Van Damme, van bij de aanvang ook betrokken bij de kring. Ander stuk dat werd gespeeld is «Ze gaan ne gang», een dolle klucht hoe kon het ook anders met zo'n titel? - in drie bedrijven van Frans Dierickx. Een andere titel die een paar maal vermeld werd is «De doppersschool». We veronderstellen dat het hier een ietwat dolle eenakter betrof, die als sluitstuk van da avond werd opgediend. Een paar titels die genoemd werden door Frans Meert, die achteraf ook in de schoot van de jeugdbe wegingen de regie zou voeren, zijn «De Simkatjes» en een stuk waarvan de titel wel bekend klinkt «Het wassen van de vloed)) maar waaromtrent we niets meer konden ontdekken. Tot zover wat we over «De Kruisridders» konden ontdekken. Teloorgang «De Kruisridders», ontstaan uit en door een heleboel geestdriftige jonge mensen, zou in de eerste naoor logse jaren teloorgaan. Een verschijnsel, dat weinig of niets te zien had met de evolutie van het uitgaans leven in die periode. Maar wel aan een logisch en voor de hand liggend feit. Ik geloof dat bij de stichting van de kring bijna alle leden, zoniet alle maal, ongehuwd waren. De oudsten waren in de twintig, de jongsten hadden die leeftijd niet eens bereikt. De eerste jaren na de oorlog werd er enorm veel getrouwd, omdat de enorme materiële moeilijk heden tijdens de tweede wereldoorlog de trouwplan nen naar een meer zekere toekomst hadden ver schoven. Ook «De Kruisridders» zijn aan dat verschijnsel niet ontsnapt. Huwen betekent ook vaak verhuizen, en het aantal Kruisridders werd waarschijnlijk zo schaars, dat noodzakelijkerwijze in 1947 alle aktivi- teit gestopt werd. Sommigen weren elders aktief en «De Kruisridders», of het toneel in de Minnestraat, was geschiedenis geworden. Wel konden de wijkbewoners genieten van enkele gastoptredens, maar deze hadden geen enkel ver band met «De Kruisridders». En toch... Enkele jaren later zouden enkele mensen uit de Minnestraat, onder wie J. Van Damme, oud- voorzitter èn nog enkele oud-leden van «De Kruis ridders» de hoofden bij mekaar steken en «Wij» het levenslicht schenken. Een kring die zich ondertus sen volwaardig heeft ingeschakeld in het Lebbeeks toneelleven. Hier zou deze bijdrage kunnen eindigen, maar dan zou ze gedeeltelijk voorbijschieten aan haar bedoe ling. Die erin bestaat, links of rechts, reakties los te weken, om op die wijze een vollediger beeld te krijgen van deze kring. En als dusdanig een zo volmaakt mogelijke historiek te brengen. Op de reeds verschenen bijdragen kregen we overi gens reeds een paar zeer belangrijke reakties, die we graag, ter aanvulling, aan het eind van deze reeks zullen publiceren. (Pierre Van Rossem) Een lach en een traan, grappen en toch tragiek: «Hoofdstuk Twee» heet al bij al een blijspel te zijn. Mike Verdrengh, Ingrid De Vos, Leslie De Gruyter, Rosemarie Bergmans komen de lovestory vertolken in Sint-Niklaas (schouwburg, vrijdag 11 oktober, 20.30 u.) en Lokeren (kultureel centrum, zaterdag 12 oktober, 20 u.). De helden van het toneelstuk behoren tot wat men «de tweede leeftijd» noemen kan. Het klikt meteen tussen Mike en aktrice Ilse. Maar na een poos loopt een en ander toch weer niét van een leien dakje. Neil Simon schreef «Hoofdstuk Twee», Achiel Van iMalderen regisseert. Het is een produktie van René Vlaeyen in Zelem. (wv) Van 4 tot en met 13 oktober expozeren in 't Apostelken te Aalst de kunstenaars Adolf en Leopold De Co- ninck en Edgard Dumolin hun werken. Adolf De Coninck is Aalste- naar van geboorte. Hij woont er nu nog, zij het in de deelgemeente Erembode- gem. Op 14 jarige leeftijd begon hij zijn studies aan de stedelijke akademie. Hij doorliep er praktisch alle afdelingen zoals tekenen, schilderen, levend model, enz. Adolf De Coninck kreeg de Prijs Valerius De Saedeleir van de stad Aalst, evenals het gouden en bronzen eremetaal. Hij schildert vooral landschap pen, marines, bloemen, stil levens, de natuur in al haar verscheidenheid. Hij expo- zeerde reeds in Baardegem, Ternat, Meldert, Herder- sem, Dendermonde, enz. Edgard Dumolin is afkom stig van Halle en volgde vier jaar kunstonderricht bij meester Jozef Colruyt. Dat was net voor de tweede wereldoorlog, die trouwens een einde stelde aan zijn studies. Allerlei omstandig heden lagen aan de basis van het feit dat hij niet naar Toch zou hij zich verder gaan toeleggen op het teke nen. Door zijn werk - Ed gard werkt in een drukke rij en komt permanent in kontakt met de wereld van de kunst werd zijn zin voor het detail en voor de verscheidenheid aan kleu ren nog opgedreven. Ed gard Dumolin is een indivi dualist. Hij werkt liefst al leen op zijn atelier in Len- nik. Zijn geliefkoosde on derwerpen zijn de vier sei zoenen in zijn pajottenland. Soms schildert hij ook bloemstukken en in por tretten kan hij zich voluit uitleven. Hij beoogt niet al leen een sprekende gelijke nis met het levende model, maar wil ook proberen het karakter van de afgebeelde persoon weergeven. Tenslotte is er Leopold De Coninck. Hij werd geboren in Aalst en begon zijn oplei ding aan de Aalsterse aka demie voor schone kunsten in 1932. Hij was toen 11 jaar. Hij behaalde op jeug dige leeftijd al heel wat prij zen, waaronder in 1939 en 1940 het koninklijk zilve ren en het koninklijk gou den eremetaal. JM Heyman Naar aanleiding van zijn 75ste verjaardag werd in Sinaai een tentoonstelling georganizeerd over het le ven en werk van kunst schilder Maurice Sterck. Geboren in 1910 te Moerbe- ke Waas kreeg de jonge Sterck al vlug zijn eerste lessen, tekenen, schilderen en etsen aan de Koninklijke Akademie voor Schone Kunsten te Gent. Aangezien er toen immers geen enkele school dichter in de buurt was, moest de jonge Sterck, dikwijls per fiets, de verplaatsing naar Gent maken. Tijdens zijn latere beroeps loopbaan, toen hij trouwens reeds te Sinaai woonde bleef hij veel aandacht besteden aan zijn jeugdhobby. Ge boeid als hij was door de rust van de natuur trok hij. er in zijn vrije uren steeds op uit. Dat komt dan ook duidelijk tot uiting in zijn werk. Nergens vinden we immers enige kenmerken van mo derne technieken van de schilderkunst, ook ab- strakt of ander non figu ratief werk zijn hem aan te zien. Sterck is en blijft een land schapsschilder. Dikwijls ontbreekt er zelfs enig men selijk figuur op zijn doeken. «Miin werk moet. in rin eer ste plaats begrijpbaar blij ven voor de modale, niet ingewijde volksmens» vindt Sterck. «Dat de onder werpen eerder getuigen van een nostalgische trend, terug naar de negentiende eeuw, ligt in mijn eigen ka rakter». Wanneer men het werk van Sterck bekijkt, komt men inderdaad tot de vaststel ling dat de tijd even heeft stilgestaan. Landelijke we gen en landschappen, be zaaid met kassei en aarde wegen, zonder enige vorm van industrie of elektrici teit. Het typische landschap van de negentiende eeuw met boerderijtjes zoals je die alleen in Bokrijk terug vindt. De tentoonstelling over het werk van Maurice Sterck blijft nog toegankelijk tot en met zondag en dit van 10 tot 12 uur en van 14 tot 20 uur en dat ten huize van de kunstenaar zelf, Wijnveld 205 te Sinaai. Bij de exposi tie hoort eveneens een klei ne katalogus waarvoor de vriend en oude dorpsgenoot van de kunstenaar, Anton Van Wilderode de bindtek- sten schreef. Aalst. De Aalsterse tekenaar Dirk Stallaert stelde zijn stripalbum voor aan het grote publiek a

De Voorpost | 1985 | | pagina 13