en de kleine k De grote Organist Albert De Klerk en Sint-Gregoriusgilde verzorgden suksesrijk koncert in Dendermonde O.-L.-Vrouwekerk Tweedaagse feesten Jeugdharmonie «Dynamic» Dendermonde Markante muziekmanifestaties in Temse Stekene in Weense sfeer Tomas Örnsbergs Traditional Jazzquartet Fedekam jeugdorkest gaat weer op koncertreis De Voorpost - 4.10.1985 - 19 Festival van Vlaanderen ii het kader van het Festival van Vlaanderen trad vorige zaterdag in de Onze-Lieve- Vrouwekerk van Dendermonde het Sint-Gregoriuskoor op o.l.v. Marcel Defleur met een programma vokale muziek van de 16de tot de 20ste eeuw. Daarnaast was er nog de ntemationaal gewaardeerde Nederlandse organist van Vlaamse afkomst Albert De Klerk die, afwisselend met het kerkkoor van de O.-L.-Vrouwekerk, een orgelprogram- ma speelde met werken van de 16de tot de 20ste eeuw. Het werd een koncert dat bij het talrijk opgekomen publiek erg suksesrijk overkwam, al waren we zeker niet tenvolle bevredigd met het muzikale resultaat ervan. Organist Albert De Klerk Oe Klerk vertolkte kompo sities van Jan Pieterszoon jweelinck, Pieter Cornet, tohann Sebastian Bach, Cé- lar Franck, Jean Langlais een eigen improvisatie >ver «Dankt, dankt nu al en God», de melodie van Fohann Crüger, waarmee »k de Sint-Gregoriusgilde koncert besloot. Een rij ke diversiteit aan stijlen, die voor de organist geen snkel probleem stelde. De tlerk is immers een musi cus met een rijke ervaring, enorme muzikaliteit en stijlgevoel, interpretatief inzicht en een prima orgel techniek. Zijn registratie- vermogen, frazeringskun- veraieringen: het zijn allemaal as pekten van een rij k musiceervermogen Toch kon ook hij niet aan het instrument zelf voorbij: een (bijna) ruïne van een orgel, dat eigenlijk voor dergelijke gelegenheden niet zou mogen gebruikt worden en dat dringend aan een ingrijpende restau ratie toe is. Wanneer gaan onze beleidsverantwoorde lijken en dat is meer dan het stadsbestuur alleen - eindelijk eens ingrijpen, voor het instrument onher roepelijk naar de bliksem is?! We vermoeden dat de reden van onze muzikale onvol daanheid hier dient gezocht te worden: de strijd van een bekwaam musicus met een ongeschikt instrument. Het niet altijd synchroon ■klinken van pedaal en ma nuaal, de soms slome tem pi, het bij wijlen eerder kille spel: waren het gevolg van deze worsteling met het in strument. Het koncertgedeelte dat verzorgd werd door de Sint- Gregoriusgilde, het paro chiekoor van de Onze-Lie- ve-Vrouwekgrk, bestreek de vokale, religieuze mu ziek van de 16de tot de 20ste eeuw. Het program ma dat door dirigent Mar cel Defleur, direkteur van de Stedelijke Muziekakade- mie, was voorbereid, bood komposities van Hans Leo Hassler tot Herman Roel- straete (1925-1985). We hebben de indruk dat het gemengd koor (37 stemmen, 9 sopranen, 10 alten, 10 tenoren en 8 bas sen) dit koncert zeer gron dig voorbereidde. Niet en kel muzikaal maar ook kwa presentatie: de discipline was zeer verzorgd; aankle ding, op- en aftreden, een heid van partituurmap, het was prima. Het programma was niet thematisch opgebouwd maar bood een overzicht van diverse stijlperiodes sinds de 16de eeuw. Op zich geen slechte zaak natuur lijk maar dan moet men ook trachten de verschillende stijlen in deze vokale kom posities muzikaal gestalte te geven en zich niet beper- ken tot het technisch vrij vlot en zuiver uitvoeren van de partituren, zonder stijl- interpretatief te werken! Het eerder aarzelende pres teren in «Cantate Domino» van Hassler schrijven we toe aan de zenuwen, nor maal overigens bij een ope ningsnummer. «O Jesu Christe» van Jacob van Berchem was een mooie kompositie, waarin het I Dendermonde. Dirigent Defleur en zijn Sint-Gregoriusgilde aan het werk (foto Piet Hermans) koor bewees een meer dan behoorlijke diktie W hebben maar waarin het toontref- feh niet altijd gaaf te noe men was. Palestrina's «Alleluia» uit «Ecco Egli» werd een vrolij ke maar zeker niet jubelen de vertolking, waarna het «Nun bitten wir den Heili gen Geist» ons veel meer kon bekoren door zijn be heerste gedragenheid, die deze komposities van Prae- torius vereiste. Heinrich Schütz' «Lobt Gott in sei- nem Heiligtum» werd tech nisch goed maar zonder veel bezieling uitgevoerd. Van Johann Sebastian Bach (t.g.v. de herdenking van zijn 300ste geboortejaar) drie koralen: «O Mensch, bewein dein' Sünde gross», «Wer het dich so geschla- gen» en «Jesu bleibet meine Freude». Waar de vorige nummers a capella werden vertolkt, kreeg de Sint-Gre goriusgilde hier de instru mentale steun van het or gel, maar dit samentreffen hep niet altijd volledig synkroon. Het eerste ko raal blonk niet uit door ze kerheid, sommige passages klonken ronduit vals en de klankbalans tussen man nen- en vrouwenstemmen was niet optimaal te noe men. Het tweede koraal het al een grotere zekerheid ho ren; toch waren ook hier de inzetten en de toonvastheid nog lang niet optimaal. Het derde koraal werd door het pubhek fel gesmaakt; hier lagen de tempi van het or gel en van het koor soms niet gelijk. De Sint-Gregoriusgilde zong weer a capella in An ton Bruckners «Locus iste» en Hugo Distiers «Erstan- den ist der Herre Christ». De laatste kompositie werd technisch erg knap ver tolkt. Door onzekerheid wist de dirigent nooit een volumineuze, volle klank te verkrijgen van zijn koor in Bruckners werk; en dit werk vraagt dit toch. Het best was de Sint-Grego riusgilde in de drie korte werkjes van Herman Roel- straete: «Het was een Ma- ghet utvercooren», «Pater Noster» en «Sub tuum prae- sidium»; interpretatief was de klemtoon te dikwijls ge legd op gemakkelijke uiter lijkheden, al was de vertol king technisch wel gaaf. Ook in het slotnummer «Dankt, dankt nu allen God» - aansluitend op de orgelimprovisatie van Al- bert De Klerk - waren koor en orgel niet altijd syn kroon. Het pubhek, dat zeer talrijk was opgekomen voor dit koncert met goeddeels mensen van eigen bodem, was echter enthousiast en bedacht organist, koor en dirigent met een daverend applaus. Zoals we in onze inleiding reeds schreven waren wij niet onverdeeld gelukkig met dit koncert: het gevecht van de organist met het orgel het sporen na in de vertolking en het op treden van de Sint-Grego riusgilde getuigde van een verzorgde voorbereiding maar een soms falende ver tolking. Men zal ons. wellicht verwij ten dat we te streng zijn voor een koor van eigen bo dem, dat met veel inzet en toewijding dit koncert voorbereidde. We zijn er ons wel van bewust dat dit koor bestaat niet uit ge schoolde beroepszangers maar uit amateurs die de vokale muziek met hart en ziel als hobby beoefenen. Maar men moet er toch ook rekening mee houden dat men, wanneer men wil op treden in het prestigieuze kader van een muzikaal hoogstaand Festival van Vlaanderen, op hoog ni veau moet kunnen preste ren. Dan onderwerpt men zich aan festivalnormen, die een recensent hoog moet stellen; men hanteert bij een «gewoon» koncert dan bij een festivalkoncert. In deze optiek kunnen we het koncert van zaterdag dan ook moeilijk een festi valkoncert noemen, hoe groot de inzet en het en thousiasme van de koorle den en de dirigent ook waren! Volgend koncert in het Dendermondse luik van het Festival van Vlaanderen: zondag 6 oktober te 15.30 u. in de Abdijkerk. Dan voert organist Jozef Sluys «Die Grosse Orgelmesse» van J.S. Bach uit. Reserva ties en kaarten op de dienst Kuituur en Toerisme, Stad huis, Grote Markt, telefoon 052/21.39.56 of 21.39.57. (1.) Dendermonde. Veel belangstelling voor het koncert naar aanleiding van 100 jaar Sin Gregoriusgilde (foto Piet Hermans Na haar suksesrijke deel- zich aan haar eigen pubhek zijn van populaire tema's. zikanten en van de diri- name aan het 6de Bayerse opnieuw laten horen. En ze Maar de grote uitdaging gent, werd ze toch op het Muziekfeest te Kempten wil dit op haar eigen ma- ligt bij Japanse muziek wel- programma genomen on- Duitaland, waar ze een eer- nier doen met een ver- ke in onze streken niet eer- der meer omwille van baar ste prijs in de wacht sleep- nieuwd programma. Deels der werd uitgevoerd. Al- charme en muzikaliteit. Tij- te, wil de Jeugdharmonie ligt de vernieuwing bij hoewel deze muziek de volle dens de voorbije -maanden «Dynamic» Dendermonde stukken welke selekties overgave vergt van de mu- werd Hnn ook hard gestu- Volgend kort overzicht toont aan dat er de komende dagen en weken op muzikaa vlak wat te beleven is in het provincie 'stad'je Temse aan de Schelde. Vrijdag 4 oktober om 20.30 uur wordt om 20.30 u. in de Kristus Koningkerk, dal is het heiligdom dat zich aan de baan naar Steendorp bevindt, een koorkoneer met orkest gegeven. Meewerkt o.m. het kamerkoor Singhet Vro uit Rupelmonde, van de Kruibeekse kultuurprijs. Het koor wordt geleid door Michael Vekeman Verder treden aan het Sint-Gregoriuskoor van Wetteren o.l.v. H. De Munnick, hei orkest Musici Adacemici o.l.v, Dejan Mijajev en de solisten Michaël Scheck (hobo. en Rita Piron (sopraan. Op het programma een hobokoncert met orkest, a capellawerken voor koor en de kantate «Confiteo tibi Domine» van Antonio Caldara, Algemeen leider vanavond is Mark Goossens. Woensdag 16 oktober om 20 u. koncert door de Deense kampioenenharmonie Rodovre Ungdomsorkester, in de feestzaal van het gemeentehuis. De in 1968 opgerichte muziekvereniging omvat nu een zeventigtal muzikanten, in leeftijd variërend van 14 tot 31 jaar. Dirigent is Jergen Jensen, klarinet-solist bij het Nationaal Deens Radio Symfonie Orkest. Vertolkt wordt werk van Schostakovich, Rolf' Wilhem, Carl Nielsen, Borodin, linn Savery en Malcolm Arnold. Sinds 1982 is de harmonie kampioen van Denemarken. Vrijdag 25 oktober treedt in de feestzaal van Temse gemeentehuis vanaf 20 u, aan cellovirtuoos Hans Mannes, aan de piano begeleid door Alain Franco. De vereniging Spirit nam het initiatief tot dit koncert. Mannes geeft in Brugge, Antwerpen en Leuven les. Hij ging zich in Saarbrücken en Genève vervolmaken. Zijn uitvoeringen worden door muziekkenners in hoge mate gewaardeerd. Zaterdag 26 oktober om 20 u. koncerteren in de gemeentelijke feestzaal van Temse Erwin Van Bogaert, klavecimbelvirtuoos en de plaatselijke harmonie Recht door Zee o.l.v. Mare Van Hoorick. Voor de presentatie Martin De Ryck in. W.V. Op zaterdag 5 oktober om 21.00 u. in Honky Tonk Na de bunkeravond van vorige week, waarmee het nieuwe seizoen werd ingezet en die eigenlijk niet zoveel sukses kende, ondanks de goede kwaliteit van de muziek, komt er volgende zaterdag een andere fijne formatie naar Dendermonde. Hopelijk wordt nu op nieuw niet iedereen door het mooie nazomerse weertje naar andere oorden dan de Leopold II laan gelokt. Het is immers de moeite waard. Tomas Ömbergs Traditional Jazzquartet speelt voornamelijk de zwar temuziek uit de twintiger en dertiger jaren in dè atmosfeer van Armstrongs Hot Five, Clarence Wil liams Blue Five, Jerry Roll Morton, Fats Waller en Sydney Bechet. Bent Persson is de gastspeler. Hij speelt trompet en cornet. Tomas Örnberg heeft zich een grote internationale reputatie opgebouwd en in de V.S. bijvoorbeeld wordt hij beschouwd als een der beste rietblazers in de oude stijl. Hij speelt klarinet, sopraan- en bassax en heeft vooral op de sopraansax een heel eigen sound. Hij won een solistenprijs in Spanje. Behalve met zijn eigen formaties, de Tomas Ömbergs Blue Fiveen The European Classic Jazzband» speelt hij geregeld als gastsolist. Hij begeleidde ondermeer Eva Taylor op haar toernees, speelde met Benny Waters en Kenny Davem - waarmee hij verschillende platen maakte - en de laatste plaat die hij met Kenny maakte werd door het Engelse magazine «Jazzjournal» beschouwd als een der beste platen van 1982. Hij won daarmee de Zweedse Grammofonplattprijs. Nu Örnberg tijdelijk in Nederland woont is hij te horen met het Traditional Jazzquartet, waarvoor hij verschillende gastsolisten inviteert. Ditmaal is het de Zweedse trompettist-cornet- tist Bent Persson. Deze Zweed is de perfekte aanvul ling van Örnberg. Hun samenwerking dateert van de zeventiger jaren. Zij speelden samen in Maggi's Blue Five, The Weatherbird Jazzband, Bents Blue Rhythm- band, Ömbergs Blue Five, The European Classic Jazzband en vele studioformaties. Bent Persson kan beschouwd worden als dé Armstrongvertolker van het moment en hij heeft het ook aangedurfd om Louis' 50 Hot Choruses in een veelomvattend projekt van vier lang spelers op plaat te zetten, waardoor hij grote internationale bekendheid heeft gekregen. Vele ken ners menen dat hij de trompettist is die het dichtst bij Satchmo staat. Pianist Johan Bijkerk is een goede bekende in de Nederlandse jazzwereld. Hij was gedurende tien jaar de pianist-arrangeur van de Hot Dogs, won in 1972 de solistenprijs in Breda en kreeg de arrangeurprijs voor zijn komposities, de Almelo- en de Nicesuite. Hij maakte verschillende tv-optredens en was onlangs nog te horen in Stockholm op het Sheppsholmen Jazzfesti val als begeleider van Benny Waters en de Amerikaan se zangeres Linda Hopkins. In het Traditional Jazz quartet speelt hij meer in de sfeer van Fats Waller, Morton en Earl Hines, maar hij is evengoed thuis in de swingstijl. Met zijn eigen groep de «Twents Connec tionspeelt hij vooral mainstream, kortom een veelzij dig en uiterst kreatief muzikant. Ad Beerendonk begon vijftien jaar geleden kontrabas te spelen, eerst bij de Storyville Jazzband en na een periode bij de Wildcats werd hij bassist van de Fondy Riverside Bullitt Band. Hij maakte vele toernees o.m. naar de States en speelde er met kleppers als Butch Thomas, Louis Nelson, Kid Thomas en Sammy Rim ming ton. Ad heeft een eigen platenlabel en legt zich toe op het uitgeven van N.O.-muziek. Paul Welling, de jonge gitarist-banjospeler is een nieuwe veelbelovende ster aan het jazzfirmament. Voor de liefhebbers van krachtige oude stijljazz alles zins een avond om niet te missen, ook al slaan de zon en de inflatie toe. deerd. Dirigent Johny Eeckhaut sterk bijgestaan door de repetitoren Baetens Geert en Janssens Wim wacht nu de konfrontatie met het pubhek. Dat publiek wordt van har te uitgenodigd om het Vreugdekoncert bij te wo nen op zaterdag 5 oktober 1985 om 20 u. in de zaal Gildenhuis Otterstraat te SintGillis-Dendermonde. Kaarten bij voorverkoop aan 60 fr. bij de bestuursle den en in het Gildenhuis verkrijgbaar op de avond zelf 80 fr. Op zondag 6 oktober 1985 hebben de muzikanten een avond vrijaf, welke ze dan wel zullen gebruiken om samen met alle belangstel lenden om 20 u. ook in het Gildenhuis te Sint-Gilhs- Dendermonde te komen ge nieten van een Grandiose Hypnose-Show door D. Van Heegde. Deze inrichting van de Jeugdharmonie «Dynamic» wordt u aange boden eveneens bij voorver koop aan 60 fr. in de zaal 80 fr. In het kuitureel centrum van Canada in de Loksumstraat te Brussel wordt van 3 oktober tot 8 november van maandag tot vrijdag van 9 tot 17.30 uur een fotoreeks tentoon gesteld onder de titel «Illuminations». Elke foto stelt een tijdspanne van 12 minuten voor. De tijdelijke beurzen en ten toonstellingen in de Internatio nale Jaarbeurs van Brussel winnen duidelijk aan belang stelling. Men mag zowel meer binnen- als buitenlandse expo santen begroeten en ook het aantal bezoekers neemt gesta dig toe. Voor de 17c maal worden in Melden bij Oudenaarde inter nationale werktuigendagen ge houden. Tijdens die dagen werd ook het kampioenschap ploegen voor jonge boeren georganiseerd. Het Stekense Ruysscheveldekoor organiseert za terdag 5 oktober in de gemeentelijke sporthal een «Wieneravond» met medewerking van het Jeugd koor van Stekene, het Ruyssoheveldekoor uiter aard, het Symfonisoh orkest Pro Musica Diversa uit Antwerpen, sopraan Emmy Thiron en het ope rettegezelschap Aveland uit Hoesselt. Deze Wieneravond moet zo wat de bekroning van een druk werkjaar wxorden voor het ruim negentig le den tellende Ruysschevel dekoor. Het Stekense Jeugdkoor onder leiding van zeuster Lieve Wieme zal een selek- tie zingen uit «Wienerblut» van J. Strauss. Het Ruysscheveldekoor, dat zes jaar bestaat onder de bezielende leiding van Tony De Ruysscher (direk teur akademie Noorder kempen) zal melodieën zin gen van R. Stolz. Operettegezelschap Ave- land uit Hoesselt werd in 1967 opgericht door de hui dige dirigent Robert Grommen. Opera en operette is een ge nre dat Aveland bijzonder goed ligt. Telkenjare voert Aveland Hoeselt een volle dige operette op: met or kest, kostumering, belich ting enz. Sopraan-soliste Emmy Thi ron kan een volle zaal beko ren met melodieën als «Die Scardasfürstinvan Kal man, «Eine Nacht in Vene- dig», «Die lustige Witwe» enz... De vrouwelijke leden van het Ruysscheveldekoor zul len tdn tonele verschijnen in een spiksplinternieuw Weens tenue. GREMAR Fedekam Oost-Vlaanderen organiseert al zes jaar jaar lijks een play-in voor jonge muzikanten. Daarmee bedoelt men een soort stage voor harmonie- en fanfaremuzikan ten die drie dagen lang onder de kundige leiding van een vooraanstaand dirigent uit binnen- of buitenland kennis kunnen maken met het werk van deze dirigent-kompo- nist en daarnaast de kans krijgen zich te verdiepen in de betere muziek. Dergelijke play-ins werden reeds meerdere malen in Baasrode georganizeerd waar de Koninklijke Katho lieke Show- en Maching- band De Eendracht dat de gewaardeerde gastheer is. Uit die play-ins is nu een jeugdorkest gegroeid. Het wordt elk jaar opnieuw ge vormd uit de jongeren die de play-in hebben meege maakt. Sedert 1983 geeft dat jeugdorkest in de pro vincie Oost-Vlaanderen een viertal konoerten. Met een stijgend sukses en vooral met zeer veel lovende uit spraken voor het gepres teerde werk. Een deugd doende aanmoediging, zo wel voor de initiatiefnemers als voor de uitvoerders. De koncertreis van het Fe dekam Jeugdorkest 1985 is ondertussen al begonnen. Op zaterdag 14 september was het jeugdorkest te gast in Gavere waar de viering van het 120-jarig bestaan van de KF Sint-Cecilia luis ter werd bijgezet. Het or kest werd er geleid door de man die ook de play-in voor zijn rekening had geno men: Guy Duijck. Men bracht er werken van de komponist zelf, van Werner Van Cleemput, van Ted Huggens, van Paul De Dec ker die zelf lid is van het orkest. Het blijft natuurlijk niet bij dat ene optreden. Ook Wettéren en Bassevel- de 8taan op dé agenda. In Wetteren wordt opgetreden in de zaal Werkmanshuis en in Bassevelde heeft men de feestzaal van het Sint- Bemardusinstituut uitge kozen. Het slotkoncert, al tijd een hele plechtigheid omdat het ook de ontbin ding van het jeugdorkest inhoudt, wordt gebracht in Lebbeke op zondag 20 okto ber in de zaal «Ons Huis» in de Leo Duboisstraat. Dat naar aanleiding van het Fe dekam eindtomooi voor Harmonie-Fanfare. Dat koncert zal beginnen om 18ul5 en kaarten kun nen nu reeds besteld wor den tegen de prijs van 100 fr. bij de plaatselijke orga- nizatoren of op het sekreta- riaat van Fedekam te Ze veneken 091-55.90.19, en natuurlijk aan de ingang van de zaal zelf op de avond van de uitvoering. Het Centrum voor Bio Elec tronics organiseert op 5 en 6 oktober een symposium voor artsen en wetenschappers om trent de algemene volksge zondheid. Het grote publiek kan er terecht op zondag 6 oktober vanaf 14.30 uur. Het symposium vindt plaats in het Parkhotel Bloemendaal te Keerbergen.

De Voorpost | 1985 | | pagina 19