ndrukwekkend feest bij Eiekhuis en Zwartzusters n Sinl-Niklaas Nieuw wlnterprogramma toont jeugdig dynamisme aan driehonderd leden PEDILUX lalstenaar Jurgen Tack wint biologieprijs Jacques Kets KERKSTRAAT 18 AALST OS) Zondag 13 oktober: de Puppetshow GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Süataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 6 32 25 001 1 6 40 25 302 Telefoon 053 21.59.23 lusken aan de Belgische kust. Een dergelijke studie vormt immers een waardevolle aan vulling van bestaande determi- neerwerken. Voor deze studie werd enkel gebruik gemaakt van levende mollusken omdat dan de kans groot is dat het werkelijk leef gebied van deze soorten zeer dicht tegen het warnemingsge- bied ligt. Bovendien zijn meestal de plaatsen waar le vende mollusken van een be paalde soort worden gevonden dezelfde als de plaatsen waar het grootst aantal schelpen van deze soort worden aange troffen. Op 44 waarnemingsplaatsen langs de kust werd op drie jaar tijd 67 waarnemingen per waarnemingsplaats verricht. Hierbij werden telkens het aantal mollusken geteld die voorkwamen in een afgebak- kende vierkante meter lans de vloedlijn. Hetaantal gevonden eksempla- ren werd herleid tot aantal vondsten per duizend en uitge zet in grafiek. Voor de plaats met het grootst aantal vondsten werd grafisch rekening gehouden met de windrichting op het ogenblik van de vondst, de daaraan voorafgaande windrichting en de windkracht. Bij het vaststellen van de crite ria zeer zeldzaam, zeldzaam, algemeen en zeer algemeen Bijna honderdentien jaar Davidsfonds Dendermonde In 1877 werd in Dendermonde een afdeling van het Davidsfonds opgericht. Nu, 108 jaar wat voordelen: naast de kor- later, is deze beweging nog steeds even dynamisch als by haar oprichting. Nog steeds ting op de aankoop van boe- schrijft ze «godsdienst, taal en volk» in haar banier en nog steeds wordt getimmerd aan ken en platen uit de fondslijst, de weg van de ontvoogding van ons Vlaamse volk. Zyn de doelstellingen ongewijzigd J gebleven in de loop der jaren, het Davidsfonds heeft zich door zijn jeugdig dynamisme steeds weten aan te passen aan de wisselende tijdsomstandigheden. Vandaar dat men in heel Vlaanderen zo'n 76.000 gezinnen bereid heeft gevonden met het Davidsfonds scheep te gaan.De weg naar een zekere toekomst tegemoet. ichard Weemaes schreef het boeiende verhaal van de Zwartzusters en het Ziekhuis Sint-Niklaas (archieffoto) )e zinnelozen zijn niet meer aan boeien geketend. van de Dendermondse afde ling voor. Men begint al op 13 oktober met een «Puppet- krijg je als lid ook een korting show» die zich lang niet alleen op de DF aktiviteiten. Leden tot de kinderen richt, maar kunnen rekenen op een extra- ook mikt op de volwassenen, service van Davo, dat is de die nog eens hartelijk zullen reisdienst van het Davidsfonds kunnen lachen dank zij dit - - de lidmaatschapskaart poppenspel. -Uw is sedert dit jaar) Het nieuwe werkjaar wordt een aantal voorde- evenwel officieel geopend met Vlaan- i Euro- palia is het Davidsfonds Den dermonde fier - en met reden - dat befaamde Spaanse gitarist Jose Luis Rodrigo naar Den dermonde te brengen. De be- (die ni< krijgt n len bij allerlei kulturele aktivi- een uniek koncert teiten (we pikken willekeurig deren. In het kader uit het lijstje: rangverhoging bij Toneelgezelschap Yvonne Lex, flinke korting op de toe gang voor het Provinciaal Au tomobielmuseum van Houtha len, bij het Slot van Laarne. de langstelling voor dit koncert Opera van Vlaanderen, de zal ongetwijfeld zeer groot Flandriaboten, het schoolschip zijn, zodat men er best aan Mercator, het Melipark, Area doet nu reeds kaarten te be- Teater in Gent, enz...). stellen (200 fr voor volwasse- v schenk zou nog eens Dendermonde. De konsulent van het gewest Dendermonde zette de Davidsfondsobjek- unieks zijn) is er zelfs Het spreekt vanzelf dat de le- nen en 100 voor studenten en den het nationaal DF tijd- plus-3 pas in voorverkoop en schrift ontvangen. Dat wil zeg- op de dag zelf 250 fr. voor gen de zeven nummers die er volwassenen en 150 fr. voor jaarlijks verschijnen. Speciaal studenten en plus-3 pas) bij het voor jong gehuwden (een DF WV, Stadhuis te Dender- lidmaatschap als huwelijksge- monde (052-21.39.56). De ialfweg de zeventiende eeuw lag (ook) het Land van Waas na veel oorlogstumult uitgeplunderd, desolaat bij. Tiende heerste, de bevolking was verarmd. Met de ezondheids- en welzijnszorg was het pover gesteld. Ene 'ran^oise Vercauteren (1663-1757), dochter van een niet nbemiddelde boer van Vyfstraten in Sint-Niklaas, werd el aangegrepen door de schrynende maatschappelijke ituatie. Vanuit wat je nu als 'sociaal engagement' zou unnen omschrijven verrichtte ze liefdewerk; samen met nkcle gezellinnen richtte ze een 'feitelyke vereniging' van ;eestelijke dochters' op. Sint-Niklaas beschikte by het legin van de achttiende eeuw niet over een ziekenhuis, naar vanaf 1710 keerde het ty: het Sieckhuys aan de ^ange Nieuwstraat (nu Ankerstraat) beantwoordde zéér lan een behoefte, zou wel eeuwen lang en met wisselend ukses caritatieve en medische impulsen uitzenden. .an de Ankerstraat (bij vorige gelegenheid door me estempeld als «de geestelyk-religieuze bakermat van dnt-Niklaas»), de Lamstraat en aan de Papenakkers ewaagt men nu niét meer over 'onnoosele' patiënten of an lieden die 'in bewaernisse' moeten gesteld worden, let jargon klinkt 275 jaar later geléérd en kamoufleert en gesmeerd draaiende struktuur van verpleging en erzorging: psychologisch, ergotherapeutisch, nachthos- italisatie. De Kongregatie van de Zwartzusters van 'hilippus Nerius verricht vanuit het Ziekhuis, de psychia- rische kliniek in de Ankerstraat, nog steeds veel liefde- verk. De bystand is op zeer moderne leest geschoeid, men al dat tijdens het feestweekend van 5-6 oktober kunnen rvaren. Eucharistieviering, akademi- sche zitting, tentoonstelling, open deur. Bedrijvigheid in ju belsfeer, terugblikken op ja renlang zwoegen, bijschaven, nadenken, bezinnen. Het Ziekhuis heet een psychia trisch centrum te zijn en daar wordt meer gedaan dan verple gen alléén. Uit de toevloed van informatie die me de jongste maanden bereikte pluk ik om schrijvingen als: multidiscipli naire hulpverlening, therapeu tische sessies in het revalidatie centrum, progressieve reïnte gratie in het thuismilieu, een ontwenningsunit, paviljoen- bouw, het Systematisch Ver pleegkundig Handelen (SVH), therapeutische woonkernen. Wat al die begrippen inhouden kunt u zondagnamiddag in de Ankerstraat zélf gaan ontdek ken. Daar hebt u méér aan, lezer, dan aan een geleerd een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Pri|s voor los nummer 36 F Jaarabonnement 1.720 F 6 maand 875 F 3 maand 450 F ntwoordelllk CUYPER zou voorschotelen. «Treitcringen» De groei en uiteindelijke op- bloei van de Zwartzusterkon- gregatie werd, met zwier, te boek gesteld door e.h. Richard Weemaes. Zijn verhaal over het vallen en opstaan van de hulpverstrekkers en religieu zen is géén aaneenrijging van weetjes, maar wordt in een maatschappelijk-politieke kontekst aangebracht. Golven van tolerantie enerzijds, van repressie anderzijds spoelen aan. Want niet èlle regimes hadden het zo op de klooster gemeenschap en haar bekom mernis om de zwakzinnigen begrepen. Twéé data die in het geheugen gegrift blijven: het Ziekhuis verwierf in 1755 bij oktrooi van Charles de Lorrayne (Ka- rel van Lotharingen) bestaans recht en in 1842 werden bij K.B. rechten en eigendommen in ere hersteld. Tussenin trot seerde men heel wat «treiterin gen» en moesten de zusters, na afschaffing van het klooster en verbeurdverklaring van de be zittingen tijdens het Franse be wind, in de klandestiniteit. Weemaes verhaalt over chirur- gijnen, haalt reglementeringen aan, leefregels voor zusters én patiënten, draagt bouwstenen aan. Het 'filiaal' in Eeklo kwam vanaf 1901 tot stand, in Sint-Niklaas werd in 1968 een heel nieuw komplex opgericht, het nieuwe kloostergebouw in de Lamstraat kwam in 1976 tot stand. Hoe de zusters gediplo meerde verpleegsters werden, wie de oversten en geestelijke direkteurs waren, hoe de hui dige overste Moeder Thercsia De Wilde naar de toekomst blikt... Het boeit allemaal, het tekstmateriaal wordt met rij kelijke illustraties afgewisseld, opgefleurd. De uitgave, een koproduktie van de kongrega tie en drukkerij-uitgeverij Lannoo, mag er zowel inhou delijk als vormtechnisch wezen. geschenk: het «Wegwijs recht» aankoop. lieven uiteen (foto Piet Hermans) Werkt het Davidsfonds natio- bijbel in de schilderkunst» en krijg je dan heel wat voorde naal met z'n eigen middelen, een platenkoffer met «beroem- len): Weet ook dat je de boe- de plaatselijke afdelingen vor- de romantische operamelo- ken kunt aanschaffen aan een Dendermonde men een niet weg te denken dieën» een aantal boeken die prijs die duidelijk lager ligt dan Mevrouw Heymans-Dompas, schakel. Vooral niet een afde- literaire prijzen hebben be- deze van de gebruikelijke ka- plaatselijk DF-voorzitter stel ling als deze van Dendermon- haald. Een andere reeks boe- nalen. Het lidgeld biedt heel de dan het winterprogramma de die liefst 310 leden telt en ken speelt sterk in op de aktua- gedurende het nieuwe werk- liteit, er zijn de werken voor jaar weer een ontzettend druk- de jeugd en de nog-jongeren, ke aktiviteitenkalender voor- de muziekkassettes, de jaar- legt. Geen wonder dat men in lijkse kartoenboeken, de reeks Leuven, de centrale zetel van met de bekende namen, de deze vereniging, de Dender- thrillers, de geschenken. Dit mondsc afdeling meer dan jaar wacht de koper van vier - eens in de bloemetjes zet. boeken een leuke verrassing: Het Davidsfonds, zo vernamen hij krijgt immers de onvolpre- ij we, van de konsulent voor het zen «Reinaert De Vos» omge- 1 gewest Dendermonde op een zet in een taal van jiu en ge- perskonferentie, is een kul- illustreerd met unieke gravures ij turnvereniging, een uitgeverij van Gustave Van De Woestij- en een drukkingsgroep, over- ne als geschenk aangeboden, tuigd Vlaams, kristelijk gemo- Uit de boekenreeks lichten we tiveerd en onafhankelijk. Is onder meer de «Omnibus Filip j het idealisme van de stichtings- De Pilleceyn», «Tussen twee periode 1875 gebleven, de taal vuren» van Dendermondenaar is veranderd. Het is de taal van Louis De Lentdecker die het 1 de moderne mens, gericht op verhaal van de kollaboratie, de uitdaging van morgen. Het het verzet en de repressie be- Davidsfonds wil mensen bij- schrijft, «Macht en tegen- eenbrengen, hen de schoon- macht» van de uit Elversele heid laten ervaren, en bouwen afkomstige dr. in de ekonomi- aan een kristelijke levensver- sche wetenschappen Louis dieping. Meewerken aan de Baeck, «Het tekenboek van ontplooiing van de Vlaamse Joke» van de Zeienaar Henri mens in een zo autonoom mo- Van Daele, «Pief, poef, paf, gelijk Vlaanderen. Die ont- mijn broek zakt af», geschre- plooing wil men bewerkstelli- ven door Kruibekenaar Gregie gen via een aantal aktiviteiten De Maeyer, het verrukkelijke van uiteenlopende aard, over prentenboek «Sjina» van Den- zeer verscheiden onderwerpen dermondenaar Jos Brabants in ook- samenwerking met Rogier Vreven, «Tegen de stroom» Boeken van Zeienaar Guido Van Algemeen bekend is dat het Puyenbroeck die daarmee de Davidsfonds elk jaar een aan- moderne kinderslavernij tal boeken op de markt brengt hekelt, voor zijn leden. Die krijgen De fondslijst 1985-1986 staat dan een mooie brochure over- dus bol van de auteurs uit onze handigd waarin deze werken eigen regio. Reken daarbij de uitgebreid worden voorge- vertrouwde namen als die van steld. Anders dan de voor- Maria Jacques Bernard Henry gaandt* jaren is, dat men nu en die van enkele veel belo- een keuze krijgt uit bijna 60 vende debutanten, dan weet titels en dat men de nieuwighe- de beslagen lezer allicht dat den van vorig jaar opnieuw het Davidsfonds een uitgele- heeft opgenomen, zodat meer zen selektie literatuur weet aan mensen de kans krijgen ze aan te bieden, te kopen. Het uitgavenplan Je kan daarvan genieten, wan- 1985-86 is zeer gevarieerd en neer je natuurlijk lid bent ge- bevat naast twee ideale ge- worden van het Davidsfonds nummering van kaarten ge schiedt in volgorde van de Het koncert wordt voorafge gaan door de algemene statu taire vergadering maar die is alleen bestemd voor de leden van het Davidsfonds. Vervolg op blz. 6 Dendermonde. Herman Elegast de centrale figuur in de Puppetsjouw Daarmee bedoelen we niet de parlementsverkiezingen, maar wel het grandiose spektakel dat Herman Elegeast en Teater Taptoe in de feestzaal van hel Heilige Maagdcollege om 15 u. stipt zullen brengen. Het wordt een liedjesteater met poppen, een spetterend programma met teksten van Freek Neyrinck en muziek van Herman Elegeast. De Puppetshow ging in premiere in Amsterdam in de Brakke Grond en de totale Nederlandse pers reageerde biezonder entoesiast over het spektakel. Een allesveroverend schouwspel, boeiend van de eerste tot de laatste minuut, speelt tot en met, de illusie was perfekt, zo reageerde de Nederlandse kritici in koor. De Puppetshow is een visueel spektakel dat het hele gezin pret kan doen beleven. Een verhaal moet men er niet in zoeken, alhoewel. Men zou kunnen stellen dat Herman Elegast een vreemde eend is in de poppenwereldbijt. Hij reageert nogal eigenaardig op de wereld van de poppen waarin hij toevallig is terecht gekomen. En de poppen reageren al even gek op zijn aanwezigheid. Maar Herman is een leukerd en wordt spoedig door de poppenwereld aanvaard. Maar naarmate het spel vordert, leert Herman ook de spelers achter de poppen te kennen en zo krijgt men weer nieuwe situaties. Ode aan Herman Roelstraete Begin april van dit jaar overleed Herman Roelstraete. Daags voordien had hij in Dendermonde nog het totaal onbekend en ontroerend werk van de Dendermondse frater Aegidius Vernimmen «de memoria passionis» gedirigeerd in de abdijkerk. Het nieuws van zijn overlijden deed dan ook iedereen verstommen. Dendermonde is Herman Roelstraete niet vergeten en op zondag 13 oktober wordt in de dekenale Onze Lieve Vrouwekerk van de Ros Beiaardstad om 11 u. een «in memoriamis Herman Roelstraete» opgedragen. werd zeer zorgvuldig en nauw keurig te werk gegaan. De grens tussen algemeen en zeld zaam werd statistisch vastge legd. Wiskundig nauwkeurig Als besluit van zijn studie stelt Jurgen Tack vast dat er langs de westkust meer levende mol lusken aanspoelen dan langs de overige delen van de Belgi sche kust. De spuikom van Oostende, de havenmuur van Zeebrugge en de onderzochte golfbrekers zijn eveneens interessante vindplaatsen. Het hoogst aantal schelpen wordt gevonden bij oosten wind, voorafgegaan door wes tenwind bij een windkracht Aalst. Jurgen Tack. Voor belangstelling uit de Verenig tussen 5 en 9 Beaufort. De vrij sterke westenwind rukt meestal de schelpen los terwijl de daarop volgende oosten wind een tegenstroming doet ontstaan die de schelpen land waarts voert. Tot slot vergelijkt de auteur zijn gegevens met deze van R. Verstraelen «Schelpen aan de Belgische kust» 1966. Hij komt tot de vaststelling dat in de voorbije 20 jaar veran deringen in het verspreidings gebied van sommige mollus ken opgetreden zijn. Deze zeer volledige en interes sante studie is het resultaat van een zeer groot aantal eigen lijn verzameling bestaat ook ie Staten. waarnemingen. Deze waarnemingen werden wiskundig en statistisch nauw keurig verwerkt. De auteur blijkt zeer goed de literatuurgegevens van de mol lusken aan de Belgische kust te kennen en beheersen. Het is een zeer goed verzorgde inzending, die ongetwijfeld zeer waardevol is voor al wie in mollusken geïnteresseerd is». De plechtigheid die werd voor gezeten door Prof. Em. Dr. J. Maton. werd na overhandiging van de diploma's en geldsom men besloten met een re ceptie. k>or toedoen van haar Opvoedkundige Dienst heeft de Koninklyke Maatschappij voor lierkunde van Antwerpen op woensdag 25 september 1985 in de Keurvelszaal van de lierentuin de prys voor biologie «Jacques Kets» voor de tweeëndertigste maal plechtig itgereikt. >e Jacques Ketsprys voorziet voor elk der beide taalgebieden van het land een anmoedigingsbeurs, die elk jaar wordt toegekend aan een leerling van de hoogste klas an een instelling voor secundair onderwys van Type I (doorstroming en finaliteit), van 'ype II en van de Europese Scholen, de-school van SHAPE, enz., die door een ersoonlyk werk over een vrijgekozen onderwerp byzondere belangstelling voor de atuur betoonde. e prijs J. Kets, genoemd naar voor zijn studie: «Levende Zeer waardevol e naam van de eerste direc- mollusken aan onze Belgische De h. Frangois Van Esch, ur van de K.M.D.A., werd kust». rijksinspekteur Biologie en se- oor het eerst in 1953 uitge- Tijdens het schooljaar 84-85 kretaris van de jury beschreef ;r- :'kl- was Tack leerling van het 6* de studie van de laureaat als aureaat 1985, voor het offi- jaar doorstroming, studierich- volgt: de cel onderwijs, nederlands, ting wiskunde, wetenschappen Jurgen Tack had zich als doel cjy alstelsel werd de Aalstenaar I, wetenschappen II aan het gesteld een studie te maken le' ïrgen Tack, Pontstraat 27, Koninklijke Atheneum-Aalst, van het voorkomen van mol- in-

De Voorpost | 1985 | | pagina 1