Uniek koncert door Pools Zangkoor te Hofstade De hartewens van Lieve Suys: «Met mijn zingende nachtegalen eens optreden in mijn geboortestad Dendermonde» Jeugd en Muziek Dendermonde biedt zes koncerten voor het seizoen 1985-1986 La Petite Bande te Berlare Steendorpse fanfare (ook) kampioen in Leest De Voorpost - 4.10.1985 - 21 Een goede 35 jaar geleden luisterde men in de Onze-Lieve-Vrouwkerk van Dendermon- met ingehouden adem naar de heldere stem van Lieve Suys, de dochter van de toenmalige organist van deze kerk. Een nachtegaal in Dendermonde, zo zei men toen. Dat was in de vijftiger jaren. Nu in 1985 heeft diezelfde Lieve Suys een pracht van een kinderkoor, dat wijd en zijd triomfen oogstte. Zij heeft maar één hartewens en die kan eigenlijk snel in vervulling gaan: «Met mijn zingende nachtegalen eens optreden in Dendermonde», zo zegt de koorleidster die nu in Antwerpen een thuishaven heeft gevonden en zich daar evenzeer als in Dendermonde toelegt op de muziek. Vier jaar en op het podium Dat muziek troef was in het huisgezin van orgeüst Suys, dat zal niemand ver wonderen. Dat vader Suys bovendien geen moment liet voorbijgaan om zich op de muziek toe te leggen, is al even voor de hand lig gend. Lieve Suys was al evenzeer als haar vader door de muziek gegrepen. Ze herinnert zich nog zeer goed wanneer ze voor de eerste maal voor het pu bliek optrad. «Ik was vier jaar oud. Op hoogdagen en bij speciale vieringen zong ik in de Onze-Lieve-Vrouw- kerk. Later werd mij ver teld dat velen van oordeel waren dat ik bij de kerststal stond, maar in werkelijk heid stond ik naast het or gel, op het hoogzaal, naast vader. Een paar weken ge leden vond ik nog een pro gramma met wiegeliederen die ik als zesjarig meisje heb gezongen bij het doop sel van een van de kinderen van Ridder Schellekens. Ik weet ook nog dat ik kort daarop mee op tournee ging met het Sint-Grego- rius- en met het Sint-Ceci- liakoor We zongen toen kinderliedjes van Flor Pee- ters en bekende wiegeliede ren van Brahms en Schu bert.» Dat een dergelijk zangta lent diende bijgeschaafd, vond Lieve niet meer dan normaal. Ze was zeven jaar De jeugdige zangertjes van het Merksems jongerenkoor dat door Lieve Suys naar ongekende hoogten werd geleid Lieve Suys toen ze werd ingeschreven voor de lessen notenleer aan de stedelijke muziek- akademie en later kwam daarbij klavier, «Op mijn zestiende kreeg ik een staatsmedaille. Ik meen dat de Dendermondse muziek- akademie toen heel wat leerlingen tot beroepsmusi ci heeft opgeleid, want van mijn toenmalige medestu denten zie ik er nu verschil lende in orkesten of als mu ziekleraar.» Ook ak trice Lieve Suys kon ook op to neel best uit de voeten. «Ik deed mijn debuut op de planken op mijn negende jaar. Het stuk dat we toen in het Sint-Vincentiusinsti- tuut speelden heette «Pe- reltje». Ik speelde de rol van Sinds de Dendermondse afdeling van Jeugd en Muziek Vlaanderen een paar jaar geleden werd heropgericht, heeft deze vereniging reeds heel wat boeiende koncerten georganiseerd voor de jongeren én oudere muziekliefhebbers. Voor een prikje kan men deze koncerten, die steeds een ruime diversiteit vertonen, bijwonen. Voor het seizoen 1985-1986 staan naast de zes avondkoncerten, die voor iedereen toegankelijk zijn, niet minder dan acht schoolkoncerten geprogrammeerd in Dendermonde. Voorzitter Marcel De fleur en sekretaris Jan Bracke slaagden er ook nu weer in een boeiend en verscheiden programma-aanbod samen te stellen. Avondkoncerten Het eerste avondkoncert programmeert Francois Glorieux en zijn orkest met programma «Van klas siek ot Michael Jackson», dit op dinsdag 15 oktober 19.30 uur in het Heilig Maagdkollege. Meer over Glorieux en dit koncert ver der in deze bijdrage. Op dinsdag 26 november kunnen onze jeugdige mu ziekliefhebbers in de zaal van het Vrij Technisch In stituut aan de Van Winckel- i kennismaken met S.E.M. of de Studio Ekspe- rimentele Muziek, een niet altijd bekend en gewaar deerd muziekgenre. Marie-josé Simard uit Cana da speelt op vibrafoon en marimba (een instrument dat zijn naam ontleent aan een volksinstrument uit Afrika en Centraal Ameri ka en een dipe versie is van de orkestxylofoon; zijn toonbereik varieert van drie tot vijf oktaven) op dinsdag 28 januari in het Sint-Vin- centiusinstituut aan de Van Duysestraat. Ook dit jaar weer een muzi kale film op het program ma: «The Wall - Pink Floyd» met in de hoofdrol Bob Geldof (je weet wel van het grote popgebeuren voor hongerend Afrika); in Cine ma Albert aan de Sint-Gil lislaan op riinnHng 25 fe bruari. Veertig jeugdige muzikan ten vormen samen het Kempisch Jeugdorkest. Dit orkest speelt op dinsdag 29 april in de Kerk Onze-Lie- ve-Vrouw Zwijveke in de Boonwijk. En onze eigen «Dender mondse» Jeggpap New Or leans Jazzband zorgt voor de jazzinbreng in dit prog- razmma van Jeugd en Mu ziek. Op woensdag 25 juni zijn ze voor Jeugd en Mu ziek te gast in de feestzaal van het Koninklijk Athe neum aan de Geldroplaan. Zes avondkoncerten die boeiend lijken te worden. Voor een spotprijsje kun nen studenten deze koncer ten bijwonen. Een jeugd- abonnement (enkel voor studenten) kost 200 frank, een volwassenabonnement kost vierhonderd frank. Losse kaarten voor één koncert kosten 150 fr. voor de jeugd en 200 fr. voor volwassenen. Wie inlichtin gen wil over deze muzikale koncerten, kan terecht op het secretariaat van Jeugd en Muziek Dendermonde, Sijpestraat 14, 9290 Berla- re (tel. 052/42.30.28). Studenten kunnen zich best wenden tot de schoolafge- vaardigde van Jeugd en Muziek, die alle informatie en abonnementen bezorgt. Sohoolkonoerten Ook in de scholen zelf kun nen koncerten worden georganizeerd. Voor dit schooljaar staan volgende ensembles geprogram meerd: Percussion '82, een slagwerkkwartet; het West vlaams Brahms Trio dat po pulaire klassiek speelt op piano, cello en klarinet; het Brussels Saxofoonkwartet (sopraan, alt, tenor en bari ton); The Balladeers met Amerikaanse folksongs en traditionals; het Koninklijk Ballet van Vlaanderen met een initiatieprogramma poëzie aangepast voor de jeugd door het Poëzietrio Rita Dejonckheere; klassie ke en populaire melodieën door het gitaarduo Duffe leer; Theater Taptoe van Freek Neyrinck met «De Kleine Prins», een speciaal poppenteaterprogramma. Deze programma's zijn spe cifiek bestemd om in schoolverband, tijdens de gewone lesuren dus, geor ganizeerd te worden. Dinsdag 15 oktober: «Van klassiek tot Michael Jackson» door Francois Glorieux en zijn orkest De Belgische musicus Francois Glorieux is wat men mag noemen een heel apart «geval» in de geschie denis van de muziek: pia nist, komponist, dirigent, kommentator en animator, leraar kamermuziek aan het Koninklijk Muziekcon servatorium te Gent, leider van de Internationale Zo- merkursus voor piano aan het Koninklijk Vlaams Mu ziekconservatorium te Ant werpen en gastprofessor aan de Amerikaanse Yale- University. Hij laat zich vooral opmerken door zijn verbazingwekkende reci tals mét improvisaties die hij thans in vijf talen voor stelt. Zijn gaven en zijn bui tengewoon aanpassings vermogen laten hem zonder meer toe om, altijd even for tuinlijk, zowel de klassieke muziek als de jazz, de musi cal en de popmuziek te be naderen, hetgeen wel eer der uitzonderlijk mag ge noemd worden. Tussen de markante feiten van een zeer gevulde bio grafie moet toch de aan dacht gevestigd worden op het behalen van de Harriet Cohen International Music Award (Londen 1967, de Achilles Van Ackerprijs (Brugge 1977) en de on- langsuitgereikteLieven telijke toemees met André Cluytens in Duitsland en Oostenrijk; zijn ontelbare koncerten en recitals door heen Europa, Noord- en Zuid-Amerika, Azié en Afri ka; zijn samenwerking met het Ballet van de XXste Eeuw, het Koninklijk Bal let van Vlaanderen, het Ne derlands Danstheater, de koreografen Béjart, Le- clair. Koning, Loza en Co- relli, gastdirigent van de beroemde big band van Stan Kenton; meer dan 800 voorstellingen voor Jeugd en Muziek; zijn wer ken «Manhattan», «Bewe gingen», «Ritus Pagan us «Traklgedichte», «Diverti mento», filmmuziek, enz. Ander evenement: het fan tastisch sukses van zijn grammofoonplaten. Sinds maanden in Japan op de eerste plaats van de klassie ke hitparade, ontvangt hij er een gouden plaat. In fe bruari 1979 stiocht hij te Brussel een eigen orkest, het Francois Glorieux and His Orchestra. Deze Belgi sche groep bestaat uit 5 een blind meisje en ik her inner mij nog zeer goed dat ik bij het opkomen tastend een vaas moest stuk gooien. Die ene scène heb ik zeker honderd maal moeten over doen vooraleer ze echt na tuurlijk overkwam. De op voering zelf werd een suk ses. De regisseur van het stuk, zuster Pharaïlde, was in de wolken en het pubhek vertederd en ontroerd. Een vader van tien kinderen, een zekere mijnheer Cassi- man, kwam snikkend bij mijn ouders en zei dat het toch nogal straf was dat zo ne snotneus van een kind hem - een reus van een vent - zo had doen schreien. Drie jaar later speelde Lieve Suys weer mee. Dit keer in «Greta's wondere tocht». Het was een zangspel en daar kwam haar talent nog meer tot uiting. Kort daar op werd in de Mariakring het kerstspel «En waar de ster bleef stille staan» opge voerd. Lieve was een van de drie Lieve Vrouwkes. Alleen nog muziek Eenmaal de studies aan het Sint-V incentiusinstituut achter de rug, ging Lieve Suys naar het conservato rium. Een oude droom die werkelijkheid werd. «Ik had dat altijd gehoopt en de laatste drie jaar van mijn humaniora er ook sterk naar toe geleefd. De keuze viel op Antwerpen. Vader was immers een oudleer ling van de toenmalige di- rekteur Flor Peeters, met wiens orgelmuziek en liede ren ik van in de wieg werd opgevoed. Toen ik boven dien de grootmeester die Flor Peetera was in levende lijve zag en hoorde spelen, stond het voor mij vast dat het Antwerpen zou wor den.» Lieve Suys haalde al na één jaar de eerste prijs in noten- leer. Dat als gevolg van de degelijke opleiding die ze in Dendermonde had genoten. Daarna volgden nog eerste prijzen voor voordracht, klavier en kamermuziek. Ook buiten het conservato rium volgde ze lessen. On der meer in Salzburg waar ze tweemaal een vakantie- kursus volgde. De eerste keer voor zang en de tweede maal voor klavier. Met haar man volgde ze ook nog een kursus in Wenen. In Neder land stak ze heel wat we tenswaardigheden op over direktie. Dendermonde vergreten? «In geen geval» zegt Lieve. «Dendermonde bleef me nauw aan het hart liggen. Voor ik in Antwerpen ging wonen, deed ik tijdens mijn Het Merksems koor werd ook al door koningin Fabiola gefeliciteerd. vrije tijd aan toneel bij de Leeuwerckenaers. Leon Vertongen was er toen re gisseur. Van hem heb ik zeer veel geleerd, zodat ik in het Hoger Instituut voor Dramatische Kunst, waar ik nu les geef, zeker niet uit de toon viel. Ik kreeg er de gelegenheid om er te akte- ren en speelde de pianist in een nightclub. Denise De- weerdt en andere akteurs herkenden mij pas, toen ik piano begon te spelen. In Dendermonde deed ik mijn groot toneeldebuut in «De kuise bruidegom» met onder meer Francis Ghijs- brecht en René Legat. Later speelde ik ook nog de rol van Elly in «Een buiten kansje» en «Een engel kwam voorbij». Dat was een stuk dat in plat dialekt werd gespeeld.» Ondertussen is Lieve Suys lerares geworden. In het muziekonderwijs natuur lijk. Tussendoor geeft ze koncertenvoordrachten speelt ze voor begeleidster en dirigeert ze een koor. Eerst gaf ze noteleer, voor dracht en piano aan ver schillende muziekakade- mies. Tenslotte belandde ze in het Hoger Instituut voor Dramatische Kunst als be geleidster en docente «alge mene muziekleer», In de Merksemse Muziekakade- mie is ze nog lerares noten- leer, samenzang, samen spel en begeleidster. Koordirigente Van de kleine nachtegaal met de zilveren stem is Lie ve Suys ondertussen uitge groeid tot een koordirigen te met naam en faam. Al enkele jaren heeft ze het Merksems Jeugd- en Kin derkoor onder haar leiding. «Dirigeren is een stuk van mijn leven geworden», zegt Lieve. «Het belangrijkste deel van mijn leven zelfs. Tien jaar geleden leerde ik een fantastische zangpeda goge kennen met name me vrouw A. Nevry die mij zeer vlug de techniek van het zingen heeft bijgebracht. Want ofschoon ik al zoveel jaren zong, de échte tech niek had ik nergens ge leerd. Goede stempedago- gen zijn in ons land inder daad een grote zeldzaam heid. Zo werd zingen voor mij een genot. Met de dag groeide bij mij ook het ver langen om kinderstemmen te gaan vormen en zo een koor op te richten. Zo kwam het Merksems Jeugd- en Kinderkoor tot stand.» Het Jeugd- en Kinderkoor van Merksem werd opge richt in 1978 en telt onge veer 40 jonge mensen van 8 tot 20 jaar die elke zater dagnamiddag naar de zangherhalingen komen. Die herhalingen vinden plaats in Merksem, maar de zangertjes komen uit zowat alle randgemeenten van Merksem. Het prettige is dat ze haast allen muziek kennen. Ze lezen vlot noten en bespelen een instru ment. «Dat is een groot voordeel, want daardoor kunnen ze ook naar moeilij ke 20e-eeuwse werken grij pen en dat vinden de oudste leden dan weer boeiend. Het sluit evenwel niet uit dat zij ook renaissance, klassieke en romantische werken uit voeren, die natuurlijk ook hun moeilijkheden hebben, maar die door haast ieder een worden gebracht. Onze hedendaagse komponisten hebben ook behoefte om him werken te horen. Aan de vokale techniek wordt streng gewerkt. Het gevolg is dat de kinderen biezon- der veel vreugde beleven aan hun zingen en hun op tredens. Het koor, dat blijkt ook uit verschillende jury verslagen, blinkt uit door zijn mooie sonore klank en zijn verrassende technische vaardigheid. Ook wat ex pressie betreft, wordt alle onverschillige tekstweer gave of muzikale vlakheid tegengegaan, zodat het koor tijdens de koncerten steeds weer het publiek blijft boeien en ontroeren.» Het Merksems Jeugd- en Kinderkoor is sedert zijn bestaan zowat te gast ge weest in heel Vlaanderen. Een kale plek op het lijstje van gaststeden vormt Den dermonde. Het werd door de BRT gevraagd voor ra dio- en televisie-opnamen en ging op koncertreis naar Nederland, Duitsland, En geland (met koncerten in de katedraal van Rochester en de abdij van Aylesford) en zelfs naar Bulgarije. Op het Nederlands Koorfestival van vorig jaar behaalde het jeugdkoor de eerste prijs in de hoogste kategorie jeugd koren en op het Europees Muziekfestival in Neerpelt behaalde het koor een eer ste prijs «cum laude» met 94 procent in de Wimpel reeks - dat is de hoogste kategorie - en een toeken ning van de medaille Pro Musica. «De jury schreef onder meer 'zeer mooie heldere kinderstemmen die met groot gemak en precisie zingen. Heerlijk en zuiver. Bewonderenswaardige tech niek. Levendige en voor treffelijke uitvoering. Boeiend en afwisselend re pertoire. Wat er dan op dat repertoi re staat: Stabat Mater van Pergolesi, Anima Nostra van Hay dn, Mis sa de An ge- lis van J. Van Hoof, A Cere mony of Carols van B. Brit ten, A Savior Bom van C.A. Gibss en werken van Mo zart, Schubert, Schumann, Mendelssohn, Reger, Absil, Kadaly, Eben, Van Nuffel, V. Nees, F. Peetere, Rossau, Keraters, enz. Ondanks al die grote natio nale en internationale er kenning, heeft Lieve Suys nog één hartewens, die ze graag in vervulling zag gaan: «In mijn geboorte stad Dendermonde in de On- ze-Lieve-Vrouwkerk, waar ikzelf meer dan 15 jaar zong, of op het stadhuis, waar ik ooit eksamen afleg de en koncerten gaf, eens een koncert te mogen geven met mijn nachtegaaltjes. Het zou een énige belevenis zijn.» hoorns, 5 trompetten, 5 in het Hofstaads Parochiaal Centrum treedt op zaterdag 5 oktober te 20 u. het Koor van ge mensen, evolueerde al scnuitBazuinenDastuoa, de Polytechnische Akademie van Szczecin in Polen op te 20 u. Dit ter gelegenheid van vlug tot een van de meest slagwerkers, basgitaar en het 30-jarig bestaan van het Sint-Jan Berchmanskoor in 1954 opgericht door de representatieve elementen piano. Franpois Glorieux toenmalige medepastoor E.H. De Smet, momenteel pastoor te Wortegem. van het Pools muzikaal te- schreef voor dit ensemble ven. Zijn omvangrijk reper- een twintigtal meuwe wer- Van ^mannen- naar^ ge- Midden de jaren '70 diende eerste keer als gemengd torium omvat zangstukken mengd koor met tribulaties men vast te stellen dat het koor werd aangetreden Gestart werd met 27 man- mannenkoor, dat intussen werd voor 2 jaar eerste divi- van al wat 1 componist, niet 1 heeft als het nen die aanvankelijk onder op w -- dirigent Feraand Haute- zangtornooien in eerste di- voor vier jaar bevestigd eerste moderne toondich- keete, sinds Sinksen 1955 visie werd gerangschikt, werd. ters; Hindemith, Orff, Szy- opgevoïgd door dirigent .Jo- tot een te kleine bezetting Nog in 1983 mocht het niancwski, Pcnderecki e.a. zef Van der Vurst, op zich was teruggevallen. Er werd koor zeer veel sukses oog namen «het opluisteren van uitgebreid met vrouwen, de zang bij Plechtigheden» ken, waaronder. «In Memo- riam and Tribute to Stan Kenton», «Fanfare for Eu rope», «Recuerdos de via- jes», «Fanfare for the Orchestra». «Hymn to Hu manity», enz. De internationale muziek- pera beschouwt Francois Glorieux vaak als «feno meen» of «meesterto ve naar», Trouwens, dankzij zijn entoesiasme, zijn spon- w taneïteit, zijn diversiteit en de het mannenkoor" vele onbestaande, zijn menselijkheid, slaagt jaren. Opnieuw dus mannenkoor, hij er steeds in eender welk Bijzonder sukses kende het niet met onverdeeld sukses, publiek «gelukkig» te ma- mannenkoor op de tornooi- vermits in het Provinciaal Vurst, zong in al die tijd in over zowat all* landen van ken. Een Duitse krant en, georganiseerd door het Tomooi te Aalst 2° divisie meer dan vijfentwintig ver- Europa (Oost en West) tot schreef onlangs: «Glorieux Beverkoor in Beverlo, waar werd behaald schillende steden en ge- de Filippijnen en India, boeit en amuseert tegelij- het in 1971 de eerste en in In 1979 wordt opnieuw ge- meenten van het Vlaamse waar het allerlei eerste prij- kertijd. Welke hedendaags* 1972 de tweede prijs weg- tracht tot een gemengd land. zen of ereplaatsen behaalde musicus doet het hem na?» kaapte. koor te evolueren, wat lukt Op zijn repertorium heeft in de befaamde koortref- zodat op 29 maart 1980 een het zowel geestelijke als fers. volledige koncertavond kan profane zangstukken, zo van oude meesters als van Dit jaar is het op koncert- reig tn Duitsland en voor de eerste maal in België, waar het op zaterdag 5 oktober Het werd in 1952 opgericht e.k. om 20 uur zijn enig de tweede divisie die hen en sindsdien ononderbro- koncert geeft in de feestzaal in '83 voor 4 jaar werd be- ken geleid door Jan Szyroc- van het Parochiaal Cen- ki. De groep, aanvankelijk trum te Hofstade (Aalst), één van de vete liefhebbers- LH sten met de integrale uit- Het koor is een permanent Kerkelijke die echter tegelijk een eigen voering van de Boheemse ambassadeur van het muzi- zelfstandig koor uitmaak- Herderamis van de Tsjechi- kale gebeuren in Szvzecin: Onder voorzitterschap van ten. De samenzang als ge- sche komponist Jan Jakub in 1959 ondernam het een Marcel Leemans, opvolger mengd koor was slechts ok- Ryba. eerste tournee in Bulgarije 1 Jozef Van Neck, gedij- kasioneel en in 1977 terug Het Sint-Jan Berchmans- en sindsdien deed het niet koor, in wisselende bezet- minder dan 20 landen aan, ting maar steeds onder de gaande van Amerika leiding van Jozef Van der (Noord en Zuid), Canada Vurst, zong in al die tijd in over zowat alle landen van meer dan vijfentwintig ver- Europa (Oost en West) tot schillende steden en ge- de Filippijnen en India, verzorgd worden. Bij de provinciale tornooien hedendaagse componisten. 1981 waar voor de maal als gemengd koor i opgetreden behaalden Het Pools Koor uit Szczecin vestigd. Bij de Provinciale Koortor- nooien 1981, waar voor de koren van studerende jon- Op 6 december komt niet Sint-Niklaas, maar wel La Petite Bande naar Berlare. De Koncertvereniging is er in geslaagd dit wereldberoemde barokorkest te kontrakteren voor haar 3de St.-Martinuskoncert. Kaarten zijn verkrijgbaar Het Bachconcert dat te Ber- In haar jong bestaan heeft E. Hertecantlaan 6 te lare wordt gebracht, zal deze vereniging, ontstaan Berlare. vanaf de clavecimbel geleid uit de kuituurkring, al heel worden door Gustav Leon- wat koncerten georgani- La Petite Bande werd sa- harHt q*prd 7,ii houwde verder on Voor de eerste maaJ m haar ten: mengesteld en genoemd O a»am de liberale fan- naar het orkest van Jean- Koncertvereniging Van Gijsegem begonnen. Baptiste Lully (1632-1687), Berlaarse Koncertvere- die hofkomponist was van niging brengt met deze or- Er waren al koncerten in de Lodewijk XIV. De opnch- ganisatie het peil van de St.-Martinuskerk en in de trng gebeurde m 1972 door aktiviteiten op een onbe- Bareldonkkapel. Ook is de Belg Sigiswald Kuyken. twistbaar hoog niveau. Ook men er al enkele keren in De groep bouwde zich de financieel afgelopen jaren een wereld- mjng wej een risico. Men fares er toe over te halen beroemde faam op als ver- recent erop dat het initia- samen te werken voor "Danserye'. Daarna e men Tompouce' een fare Sint-Cecilia Steendorp driedelig werk van Werner deel aan de internationale Van Cleemput. Tenslotte muziekwedstrijd voor fan- 'Flashes' een vijfdelig werk fares en harmonieën te van Jan Seghers, Leest-Mechelen. De maandenlange voorbe reiding en inzet van muzi kanten en dii ge en dynamische dirigent, beloond met een mooie uit- Michel Leveugle, begon de slag. De fanfare werd kam- tolkera van barokmuziek. Beriaro'de ^z^enlijk'ópTredeü tosnSerk°tatrderoe ■ÏT"' "ÏSÏ® Zij traden op m de belang- VGrdiende aandacht zal ais mspeeiwenc net aerae kreeg van de jury 87% voor rijkste muziekcentra van |crijp.Gn N.K. deel hrt Pavane van Tiel- de uitgevoerde werken.

De Voorpost | 1985 | | pagina 21