Kunstschilder Georges Teugels in de Aalsterse Belfortzaal Simonne Moriaux expozeert in Dendermonds stadhuis Tachtigjarige Zeelse kunstschilder Robert Arens kreeg een grootse en verdiende hulde! Jediko en het kunstprojekt «Kinderen werken met kunstenaars» in Belfort te Aalst Tony Van Os - herdenking- in Temse, Bornem en Antwerpen Kunstkring- Were Di Zele org-aniseert groepstentoonstelling Hamse kunstschilder Jean Ceelen expozeert in Waregem Kunst in de Stad - uitgaven tentoon in Sint-Niklaas 22 - 4.10.1985 - De Voorpost Schilderijen en boetseerwerk van een bezige vrouw Afkomstig uit Dendermonde maar door haar huwelijk Inleider De Geyter vertelde kan mpn een aantal kon uitgeweken naar Gent, heeft Simonne Moriaux haar onder meer dat mevrouw stanten zien. Er zijn in de geboortestad nooit vergeten. Zij is altijd een bezige vrouw Moriaux een goede vijfjaar eerste plaats de tema's en geweest die eerst de zorg en kommer had over haar zes geleden begonnen is met wat de boetseerwerken aan- Het was een bijzonder ontroerde Robert Arens, die na het kinderen en wanneer die eenmaal het veilige nest van het schilderen. Ze had van haar gaat vindt men er vaak het officiële gedeelte van zijn retrospektieve tentoonstelling gezin hadden verlaten, zich ging toeleggen op het schil- kinderen ter gelegenheid beeld van moeder en kind, elkeen dankte. Hij voelde zich diep gelukkig in zijn eigen deren Met sukses, zoals blijkt uit haar werk dat nog tot van de eindejaarsfeesten de blijde verwachting, de atelier Boskluis een minister te mogenontvangen die 27 oktober te bezichtigen is in het stadhuis van Dender- e =- een schildersezel, verf en puberteit in weer. In haar zijn tentoonstelling opende, een stuk of wat penselen schilderwerken moet men cadeau gekregen en omdat toch vier grote fazen onder- het toch zonde was dat het scheiden. In de eerste Verrassend veel volk kwam verleden. Er zijn niet alleen irn ii wllo ,.rt er opdagen voor de voor- de vele schilders geweest materiaal daar verloren in plaats het kopieerwerk, openmg van deze tentoon- die men heeft gegroepeerd ioekje he- Dan m de pertode 1982- stelling die een plaats heeft onder de gemeenschappe- gekregen in de gezellige lijke noemer van de Den- raadszaal van vroeger, dermondse Schilderschool, Liefst 53 schilderyen en er zijn ook de beeldende een twintigtal boetseerwer- kunstenaars en er is in elk ken expozeert mevrouw Si- geval de akademie voor monne Dutrieux-Moriaux schone kunsten die al in sloot mevrouw Moriaux er 1983 waarin vooral de 1 wat mee te doen. Het was we, groene en bruine tinten niet de eerste keer dat ze de bovenhand nemen. Ze zich op het pad van de schildert werken die don- kunstuitingen waagde, ker aandoen. Het is een pe- want in haar jeugdjaren riode waarin ook een aantal schreef ze een aantal niet schilderijen worden gewijd a^!Tr„°P.?!rlCrionaardige gedichten. Ze be- aan de zee. In 1983 tot be- gon met het kopiëren van gin van dit jaar kan men TI werken van Cezanne. Lang een nieuwe faze terugvin- Schepen van kuituur Hu- Hu had bewondering voor „jet gemakkelijk, maar me- den. Het Is de periode van -hert Maas was in da wnllren rie mml dit» motmuiui Mn. Grote waardering bert Maes was in de wolken de moed die mevrouw Mo over het tentoon gestelde riaux had opgebracht om werk. Hij wees op het rijke nog op latere leeftijd stu- kleurenpalet waaruit le- dies aan te vatten in het vensvreugde en ook serini- kunstonderwijs. Ze kreeg teit straalt. Mevrouw Si- les van meester De Vuyst monne Moriaux, aldus de aan het Sint-Lucasinstituut vrouw Moriaux hield vol. de openbaring. Soms werd het haar wel wat De zon, het geluk breekt te veel en dan wierp ze zich volop door en tenslotte is er als afwisseling op het de vierde faze die men kan boetseerwerk. Ook daar ge- omschrijven als een weer bruikt ze een toch wel spe- op zoek gaan naar nieuwe ciale techniek. Waar een mogelijkheden. De werken schepen, ia afkomstig van en expozeerde ondertussen boetseerder beetje bij beetje worden gekenmerkt door FlPTinprTrnnnp urasr lan. tal in uont QnViormn Xfcao Dendermonde, waar ze lan- al in Gent. Schepen Maes ge tijd heeft gewoond in de zou fian zijn grote waarde- E. Hielstraat Na haar hu- ring uitdrukken voor het welijk week ze uit naar werk van de kunstenares, Gent. In feite zet ze een waarna Jan De Geyter de grote Dendermondse tradi- tentoon gestelde werken tie verder, want de Ros nader zou toelichten. Beiaardstede heeft op het vlak van de kunst een rijk Vier fazen zijn werk opbouwt, ver- een mengeling van palet- trekt zij van een klomp klei mes en borstel. Men krijgt die ze voorzichtig gaat her- ook voor de eerste maal leiden tot een beeld. Bijna portretten te zien. Maar als een beeldhouwer die uit doorheen deze verschillen- ruw materiaal zijn beeld de periodes loopt als een kapt. rode draad de grote warm- Kunstschilder Robert die Robert Arens in de Arens: «Ik stond veertig schilderkunst inneemt, jaar in het onderwijs en ik Burgemeester De Bruyne heb nooit een minister ge- wenste de gevierde geluk zien. Vandaag heb ik ge- om hetgeen hij in zijn druk meenschapsminister Jan en zinvol leven heeft ge- Lenssens bij mij thuis. Het presteerd. Hij meende dat geeft mij een goed gevoel», het atelier «Boskluis» al die De minister ontvangt als jaren een oase van rust en dank en waardering van de verpozing is geweest, waar- kunstenaar een geïdeali- in Robert Arens niet «Hqqq seerd kleurrijk werk uit de zijn kunstenaarstalent met Provence. veel ijver en kreativiteit Hij dacht ter gelegenheid heeft kunnen ontplooien, van zijn hulde terug aan maar waar hij anderzijds zijn vriend wijlen Doctor zijn hobby, die wel eens een Jan Vercammen, een dich- passie werd, met veel liefde ter en kunstkriticus, die en koloriet tot een kunst het werk van Arens heeft heeft gemaakt, beïnvloed. De kunstkring Als onderwijzer en later als Were Di, waar Robert ins pekte ur was Robert Arens nog altijd de ere- Arens een voorbeeld voor voorzitter van is, maar ook orde en perfektie en ook in de geestelijke vader, span- zijn kunstwerken kan het- de zich in om de tentoon- zelfde fenomeen worden stelling stijl en kleur te ge- vastgesteld. Burgemeester ven. Ze zijn daar bijzonder De Bruyne was getroffen goed in gelukt. De 80-jari- door het werk dat de kun- ge kunstenaar ontving een stenaar aan de gemeente liber amicorum, waarin alle schonk en waarin netheid T - rtacum tuib OUIIUIIA Oil WiUUUl IlOlOlOlU I- I In de werken van Simonne te, de ryke kleurenpracht Were Di leden en vele be- en orde centraal stonden. Zele- Burgemeester De Bruyne overhandigde aan de jarige Moriaux, aldus de inleider, van de schilderijen. De Lebbeekse kunstschilder Georges Teugels stelt van 27 tijdens een vorige tentoon- eigenheid te begrijpen en september tot en met 6 oktober een vijftigtal recente stelling: «Met zijn enorm lief te hebben... Dat beper- doeken tentoon in de Ridderzaal van het Belfort, Grote tekentalent, zijn mees ter lij- king van onderwerp Markt te Aalst. 11 vriende kunstenaars een Het was een kunstwerk dat kunstschilder een aandenken (bvw) herinnering aanbrachten. kritisch het vroeger sluik- De huidige Were.Di voorzit- storten op de gemeente, Robert Arens te vieren met ter Lode Buytaert sprak het veroordeelde. Hij noemde een tentoonstelling, die een welkomstwoord uit. Hij de tentoonstelling een be- expressie is van het ganse Als kunstschilder bracht hij schoonheid, het hij de pracht van de natuur erva- meende dat de 80* verjaar- kroning van een lange leven van deze sociaal ge- ren en leerde hoe zorgzaam dag van Robert Arens loopbaan als kunsthefheb- èngageerde kunstenaar, moest aangegrepen worden ber en het beklemtoont an- Hij is daardoor een krach- om terug te blikken op de derzijds de inspanningen 'tig strijder voor het milieu, evolutie, de verschillende die hij heeft getoond om het De minister stelde dat hij in stadia van dit rijkgescha- kuituurleven op de ge- Robert Arens een strijd- keerde en overvloedige oeu- meente nog meer gestalte te vaardig en machtig bond- vre te mustreren. geven. genoot heeft in zijn zorg Were Di had de retroepek- voor het leefmilieu, tieve graag laten plaats Gemeenschapsminister Jan Hij noemde de kunst van J'-* IU11K V(3.11 uuutri Wtil U Ui I KHH - uwiuuc uc IkUliOb vou ke beheersing van het kleu- JroSt kunstenaar men be- f™*® het kader van de Itonssens noemde de ten- r,,,^ ^rens een kunst i_» j 6 _e raadszaal van het. oemeen- toons tel lmo- <*>n wanrielmo- Alvast ruime belangstelling, vrijdagavond, bij de vernis- renpalet - de clair - obscure zwaar is bewijst Teugels in raadszaaJ van het gemeen- toonstelling een wandeling sage van deze axnn. Inleider was de heer Tsniis Van n>r tankniai. atehuis, maar die bleek nooit doorheen het riike kultnre- al zijn doeken. Eenzelfde te- elementen die aan Oude ma, eenzelfde onderwerp Meesters doen denken - wordt steeds op een andere Georges Teugels uo kunstschilder die beslist eveneens kunstrecensent veel sukses portretten, naam maakt. Hij werd ge- Louis Van Der Hulst de eer paardekoppen, veldboeket- gels werkt nog voortdu- boren te Dendermonde, op te beurt viel, de Lebbeekse ton en stillevens die uit- rend aai zichzelf, streeft 4 januari 1937. Zijn oplei- kunstschilder (atelier: Pot- munten floor hun symfoni- steeds naar verbetering en ding heeft hij genoten aan aardestraat 26, Lebbeke) te sche harmonie zowel wat perfektie, maar ook naar de Akademie voor Schone mogen inleiden. kompositie, als koloriet be- vernieuwing. Eén van deze Kunsten te Brussel en te Het werk van Georges Teu- treft"- Als een soort rode vernieuwingen is de schil- Parijs. Na deze degelijke gels spreekt onmiddellijk draad loopt een steeds te- dering van dieren, zowel koeien als paarden, in him natuurlijk milieu - in de malse groene weiden onder een ongeveer één jaar geleden schildert Teugels met even- wijze met een volledig nieu- i we visie uitgewerkt... Teu tehuis, maar die bleek nooit doorheen het rijke kuiture- beschikbaar. Daarom werd le leven van Robert Arens. zijn eigen stemmige atelier Een schilderij is immers Boskluis gekozen. een uitdrukking van mensen, een kunst die kan begrepen worden. Ro bert Arens heeft als peda goog en kunstschilder veel gegeven. Als onderwijzer Bestendig gedupeerde De men waarneemt, denkt en en ingpekteur heeft hij Cuyper, een vriend van Ro- voelt van wat men is. Het is bert Arens, schetste op een dan ook een uitstekend idee deskundige wijze de plaats om de 80* verjaardag van jeugd. meegewerkt aan de vor ming en opvoeding van de moet mee omgegaan worden. De minister be sloot met te zeggen dat Ro bert Arens in zijn werk én onderwijzer én pedagoog én natuurliefhebber én kui tuurmens is. De tentoonstelling is toe gankelijk tot zondag 13 ok tober en de kunstmap is tot die datum nog te verkrij gen aan de prijs van 400 fr. Zijn atelier «Boskluis» is gevestigd Min. Rubbens- laan 16 te Zele. BENO vorming ontwikkelde zijn aan in zijn geheel, zowel rugkerend streven kunstenaarsloopbaan zich door het peil waarop het perfektie qua techniek en verder, hetgeen intussen staat, als door het gekozen vormgeving door dit werk. w tot uiting kwam in talrijke onderwérp en de voorstel- Zijn enorm tekentalent een schuchtere lentezon of 'individuele en kollektieve lings wijze ervan. Het is al- komt het best tot uiting in bij zomerdag Het karak- tentoonstellingen in bin- vast voor iedereen geniet- zijn kleinere monochrome ter van elk dier is steeds V<*)1" K™»tleve Ontplooiing heeft zich gevestigd in de scheppen Een nooit meer - - -- Vidtstraat 55 te Buggenhout. Het is een van de honderd nationaal erkende en vergeten ervaring gesubsidieerde landelijke jeugdorganisaties. Opgericht in 1971 heeft Jediko al een hele Het resultaat van die weg afgelegd. zelfkreativiteit wordt ten- Men beschikt over een eigen sekretariaat, telt 35 aangesloten initiatieven en biedt aan toon gesteld in het Belfort die aangeslotenen een heel dienstenpakket. Kreativiteit en inventiviteit vormen er de te Aalst van 8 tot en met 11 hoofdtonen van. november. Vrijdag 8 no vember om 20 u. wordt dit werken. treffend weergegeven in voorkeur gaat Tijdens de inleiding van de houding, blik en gestalte». Het loont beslist de moeite Teugels en zijn oeuvre van nen- en buitenland Ook baar. vielen hem reeds talrijke Teugels onderscheidingen - bron- hierbij vooral uit naar"het tentoonstelling vrijdaga zen, zilveren en gouden me- hele agrarisch landelijk le- vond noteerden wij: «De ty- dailles - te beurt, zowel «op ven, met het portret van pische boerengezichten of naderbij te leren kennen. 1 vu i Deze boeiende tentoonstel ling in de Aalsterse belfort- zaal, het resultaat van Teu gels' talent, nationaal als internationaal mens en dier als boeiend krachtige paardenkoppen vlak». In eigen streek wist element. Enkele titels mis- worden niet alleen met een hij met zijn werk ook reeds schien? «De Pijproker, de uiterste zorg voor de anato- heel wat kunstliefhebbers Witte van Zoon's», «De Filo- mische juistheid gehor te verrassen tijdens ge- soof, de Witte van Zoon's», steld, neen, zij stralen tel- slaagde exposities o.a. te «Vader Fil», «Biddende Va- kens weer een eigen karak- Dendermonde, te Affligem, der», «Vader Teugels», tor, een eigen bezieling, te Hofstade, op de Pikkelin- «Tweespan», «Ploegend stemming en filosofie uit en gen van de Faluintjes en in tweespan», «Brabander»... dit omdat Teugels zich de het belfort te Aalst waren Dhr. Van Der Hulst reeds moeite geeft om zowel mens als dier in zijn individuele Kunstprojekt werk, is nog vrij toeganke lijk tot 6 oktober, dagelijks geopend van 10 tot 13 urn en van 15 tot 19 uur. D.B. techniekbe- Jediko pakt nu uit met een ter Brems (schilder). Vital bestendig kunstprojekt. Dat dit niet Muylaert (schilder), Etien- neste (beeldhouwer). Wal- maakt. Men besprak wer- kunstprojekt «Kinderen ken, maakte foto's, nam in- werken met kunstenaars» tervieuws af, kortom de voorgesteld met een akade- zomaar gebeurt om eens de ne De Vis (schilder), Chris kinderen kregen vrije m^sche zitting en een offi aktuahteit te halen, is zon- Metdepenningen (grafï- ruimte om zich op hun geëi- ciële opening. Zaterdag 9 der meer duidelijk. Het ini- cus), Paul Goris (beeldhou- gende manier vertrouwd te november kan men het tiatief voor het projekt wer), Freddy De Vos alias maken met kunst en kunst- tf3311 bekijken van 9 tot 12 ------ vormen Daarna keerde en van 14 tot 18 u.. zondag Verscheidene bekende Temse naren werden de jong ste jaren nadrukkelijk gevierd of herdacht. Met de grootse Karei Aubroeck-hulde nog vers in het ge heugen is het nu de beurt aan een ander vooraan staand kunstenaar uit de Scheldestreek: kunstschilder Tony Van Os. Destijds woonachtig in Temse en met een buitenverblijf in Weert vormt Tony Van Os als het ware een koppelteken tussen Temse en Bornem, het Waasland en Klein-Brabant, en Oost-Vlaanderen en Antwerpen. Volgend jaar (oktober) zal het precies honderd jaar geleden zijn dat deze talentrijke kunstenaar het levenslicht zag Na de uitstekende samenwerking rond de Temse-expo in De Notelaar (Hingene) begin dit jaar, vormt deze verjaardag een nieuwe aanlei ding voor Temse en Bornem om de handen in elkaar te slaan. Met het oog op een grootse Tony Van Os-herdenking werd een komité gevormd, waarvan volgende men sen en instanties deel uitmaken: voor Temse: Luk De Ryck (namens schepenkollege), Valère Peirsman (Gemeentemuseum), Martin De Ryck (V.V.V.) en Annick Rooms (museumfunctionaris). Voor Bor nem: Monique De Ryck (namens schepenkollege), Leon Roc-htus en Paul Servaes (V.V.V Klein-Bra bant). Hoe kan men een kunstschilder beter herdenken dan met een tentoonstelling? Kontakten werden gelegd met het Museum voor Schone Kunsten te Antwerpen en de besprekingen leverden konkreet resultaat op. Nu al staat het vast dat de hulde- en herdenkingstentoonstelling '100 jaar Tony Van Os' volgend jaar in voormeld befaamd Antwerps museum zal plaatsvinden in september en oktober. Het komité heeft inmiddels ook de taken verdeeld. Naast de volledige medewerking van de beide ge meentebesturen verzorgt Temse ook het secreta- riaatwerk (Annick Rooms) en de samenstelling van de inventaris (Valère Peirsman). Bornem zorgt voor alle drukwerk en de verzending. De katalogus die de tentoonstelling zal begeleiden zal o.a. een uitvoerige bijdrage rond het leven en het werk van Tony Van Os bevatten. Ten einde een zo volledig mogelijke inventaris te kunnen samenstellen, worden alle eigenaars van kunstwerken van Tony Van Os vriendelijk verzocht een seintje te geven aan Valère Peirsman, Akker- straat 27, 2690 Temse, tel. 03/771.14.16. Van 5 oktober tot 8 oktober heeft voor de 32* maal de jaarlijkse groepstentoonstelling plaats van kunstkring Were Di. In het mooie kader van de raadszaal worden de nieuwste werken van de Were Di leden tentoongesteld. Het zijn tekeningen van Paul Jacobs, schilderijen van Jo Van den Driessche, Cecile Van de Velde, Godfried Verheirstraeten, pastels van Els Vermeu len, Ignace De Wilde en akwarellen van Bernard Matthijs, Marie-Madeleine Verheyden en Lode Buy taert. De vooropening met muzikale begeleiding heeft plaats op 4 oktober te 20 uur. Het piano duo Ann Kesteleyn - Patrick Norro voert werken uit van Mozart en Schubert. De tentoonstelling is vrij toe gankelijk van 5 tot 8 oktober, telkens van 10 uur tot 12 uur en van 15 uur tot 19 uur. BENO 10 november van 10 tot 12 telier en mochten de kinde- en van 14 tot 18 ren zelf uitmaken welk maandag 11 november van I kunstwerk ze «mirtan 10 tot 12 en van 14 tot 17 U. werd genomen tijdens een Marf (beeldhouwer). Zij vergadering van het Dage- worden de atelierbegelei- men terug naar het jeugda- lijks Bestuur en het projekt ders genoemd. beoogt kinderen indivi dueel en in groepsverband I11 fasen te vormen door middel van Met deze mensen werd dan verschillende kreativiteits- een bezoek gebracht aan e metoden, zodat ze zich be- het museum te Antwerpen, öCllllCl©rij €6HtOOHSti0lllIl^ w-^wordenvan him eigen er werd nadien een diep- Naar gewoonte levens, bloemen en berg- 1 kreaüeve mogelijkheden en gaand gesprek aangegaan organiseert het Davids- landschappen, een kritisch vermogen le- over .Hoe kinderen voor de fond, tyden8 de Sint-De- De tentoonstelling wordt ren ontwikkelen. De keer- kunst kunnen gemotiveerd nijskermis te 8erskamp In officieel open gesteld op za- zude is dat men ook een "Orden., waarna de mam- hel oud-gemeentehuis een terdag 12 oktober om 19 ruim pubhek de gelegen- festatie .kunst en kunst tentoonstelling Dit jaar uurtoor de heer John Tay- heid1 biedt om kontakt te maken van zeer nabij werd „,erd r^ Bogaert uitge- lor, burgemeester. De schil- knjgen met de typische ei- pvolgd.. In een volgende nodigd om zijn schilderijen der en zijn werk worden ge van et jeugdate- fase had men bet dan over tentoon te stellen. Kemi Bo- voorgesteld door de heer M. herwerk het tema kunst zelf en hoe gaertwerdin 1930 geboren Denaeyer. antohtlal atehers- tosmt zien de ktoderen de kunst te Serskamp en woont te De tentoonstelling is vrij Buggenhout, De Bottertjes en wat betekent dat voor Wetteren. Hij volgde les toegankeiyk: mt Baasrode Klimop uit hen. Dan was het moment de A<auiemle tl Wette- zondag 13 oktober van 10 Moerweke, bemaal uit aangebroken om de kinde- wiuu. 0.m. Honoré tot 13 en van 16 tot 20 uur Merohtem Kabouterkind ren naar het atelier van de De Mey m, |IIUI had. Hij maandag 14 oktober van 16 mt Merchtem Onze Klem- kunstenaar te begeleiden exposeerde reeds te Wette- tot 20 uur Eekhoorn- en henzelf te leren ontdek- ren en te Dendermonde. Bijdinsdag 15 oktober van 10 tjesuitHenuksemenDjem- ken hoe kunst wordt ge- voorkeuP schildert hij stil- totlïln van 16 tot 20 uur. ba uit Bachte-Mana-Leerne - hebben hun medewerking toegezegd. Zij kunnen re kenen op de inbreng van een aantal kunstenaars en dat zijn Veerle Du pont (tex- tieltechnicus), Pieter Van- Van 4 tot 13 oktober expo zeert de Hamse kunstenaar Jean Ceelen in het kuituur- centrum De Schakel te Wa regem (Schakelweg 8) zijn schilderijen met onder an dere cealogedruck en elek trisch binnenlicht)effekt. Men kan deze tentoonstel ling bezoeken alle dagen van 14 tot 19 uur en op zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur. Cyrile Van Mullem, kunst adviseur uit Hamme, zal de tentoonstelling inleiden op vrijdag 4 oktober waarna de officiële opening volgt door Ria Merlier, direkteur van het kultureel centrum. Jean Ceelen heeft een proce- dee ontwikkeld waardoor hij teksten en foto's uit tijd schriften en kranten kan afdrukken tussen de ver schillende vernislagen. Met deze negatieven te verwer ken onder, naast of boven zijn figuren en situaties, Aalst. Voor de vooropening van de tentoonstelling Etienne Lecompte kwam zoveel volk Jtische materiahsatimrer^ opdagen, dat het tot buiten aanschuiven was a noegens of de op spektakel tieve bedoeling, en sensatie beluste massa. De binnenlicht-effekten be- iS Wanneer hij eenzelfde tech- vinden zich nog in een be- p mek aanwendt in de «Lieve ginstadium. Maar voor I Vrouw Kapel te Luipegem» sommige werken (De Bom) gaat het dan weer om een zijn ze dan weer onmisbaar, p eerder zinvolle en informa- ra Vanaf vrijdagavond 4 oktober worden in de lokalen van Gregg 1 Interim, in het Gaudicenter te Sint- Niklaas (Heymanplein 18 én 14), werken tentoon gesteld van Gerard Gaudaen, Roland De Winter, Luk Duflou, Luc Verstraete, Frank-Ivo Van Damme, André Roe lan t, Walter Brems, Ludo Colman en Wim Van Remoortere. Deze etsen, houtsneden, gravures en zeefdrukken werden in de voorbije jaren als premieplaten voor de leden van de vzw Kunst in de Stad gelanceerd. Geïnteresseerden kunnen zich tijdens de tentoon stelling (die elke dag tijdens de kantooruren te bekijken is) tegen zéér voordelige voorwaarden één of meerdere van die heel knappe kunstwerken aan schaffen. (wv) Di.

De Voorpost | 1985 | | pagina 22