RMIDABEL SNELLE START DAN NIKS MEER iojij«i rrrurn naar het criterium BART HEIREWEGH: VICE LEIDER IN ZEGESTAND ZELFVERDEDIGING KAN OP ELKE LEEFTIJD GEERT PERSOON WELDRA HET VELD IN Hamse tennisbelofte van Vlaanderen te Oostende J^wuien 4 [lapping: Daams, De Voorpost - 4.10.1985 - 37 WIELRENNEN GROTE PRIJS RAYMOND IMPANIS (HAACHT-ST.-NIKLAAS) erkfellicht is het ganse wielerheir ;ndé de nadagen van september egei| wat koersmoe want ondanks neep beste voornemens hebben starf 96 vertrekkers in deze semi- jassieke wedstrijd er enkel in t eerste vijftig kilometer ech- koers van gemaakt. Het pak oorjas immers nog maar goed aan 't Primusbrouwerij gelost of koif volgde ai een fameuze ont- wori>aPP'n8: Noorderburen De Velooy, Daams, Nijdam (toen al) en Veldscholten gingen er samen met Somers, Frison, Lieckens, Wallays, Tourné, Desmet en Van Vooren van door. In de grote groep rea geerde slechts een 21-tal gevat en die vonden ook aansluiting aan de 15de kilometer. Na nog een beetje stuivertje wissel tussen de voormacht es een achtervolgende groep maakte men bij de eerste door tocht op de Grote Markt van Sint-Niklaas een schokkend bi- lan op: er reden op dat mo ment vijftig man vooraan en de rest van het peloton zonne kloppers telde dan reeds meer dan zeventien minuten achter stand. Het gevolg was natuurlijk te raden, het pak van pakweg 45 renners stapte ook af toen ze voor het eerst het grootste plein van België bereikten en werden door de talrijk opgeko- Wielrennen. In Sint-Niklaas stuurden de heren broodren ners hun kat naar de prijsuitreiking. Ze komen niet eens de mooie trofeeën halen, tot grote ontgoocheling van het publiek en de schenkers (dw) Wielrennen. Raymond Impanis werd gehuldigd op het Sint- Niklase stadhuis (dw) Wielrennen. Het afwachtingscriterium in Sint-Niklaas werd gewonnen door liefhebber Danny Roelandt (dw) men wielerfans passend «be dankt». Vooraan betaalde men even later de tol voor het helse gemiddelde en viel er van bij de honderdste kilometer een opvallende kalme periode. Tot de kasseistenen van Sinaai voor de tweede keer moesten genomen worden - Bazel had eerder niet voor de verwachte selektie gezorgd! Daar raakte een negentiental renners in de beslissende vlucht waaronder slechts vijf Nederlanders en de rest allemaal landgenoten uit zes verschillende wieler- groepen. Tot in de laatste lokale ronde van 17 kilometer bleef het be trekkelijk kalm maar dan schudde Jelle Nijdam al eens voor het eerst aan de boom. Hij kreeg echter Theo De Rooy en Alain De Roo mee en achtte het geraadzaam om zijn beurt nog eventjes af te wach ten. Jelle was daarenboven omgeven door drie ploegmak- kers met name Hans Daams, oud-winnaar Ad Wijnands en Maarten Ducrot. Laatstge noemde viel door pech weg uit de koplopersgroep maar de zoon van oud-wereldkampioen achtervolging Henk Nijdam voelde zich blijkbaar in de laatste kilometers sterk genoeg om nog eens een onverwachte uitval te wagen. Daar waar de Belgen mekaar weer te veel zaten te beloeren muisde de schalks ogende Nederlander er tussenuit bij het inkomen van de laatste rechte lijn (in het oprijden van de Vlijminckx- hoek). Zonder enige moeite sloeg Jelle een gat van ruim vijftig meter en hoewel Jef Lieckens al dadelijk een krachtsprint inzette met in zijn zog de ganse rest van het kop- peloton had Nijdam nog alle tijd om aan de meet te tonen dat hij ook tot de Kwantum- hallenploeg behoorde. Overi gens de formatie die steevast, toch vanaf de nieuwe aanpak van deze wielerwedstrijd, niet alleen de winnaar levert maar ook het meest koers verzorgt. (mn.) Jelle Nydam benut de geboden kans Het hoeft geen betoog dat "de meest gelauwerde wielerploeg én verrassend sterkste blok van het seizoen 1985 de Kwan- tumhallenploeg van Jan Raas is. Buiten routiniers Joop Zoe temelk en Ludo Peeters, gaat ook nog «eeuwige belofte» Adri Van Der Poel in dit gezel schap schuil en bestaat bovenal de geel-rode falanx uit tenkele bijzonder eerzuchtige jonge lingen. Zo kwamen in de Ron de van Frankrijk reeds de na men van Martin Ducrot en Gerrit Solleveld naar boven, maar bewees ook Jelle Nijdam reeds bij herhaling dat hij uit het goeie wielerhout gesneden is. Als neo-prof blufte Jelle im mers de gespecialiseerde inter nationale crack af in de pro loog van de Ronde van België. Zonder veel tam-tam trapte hij inderdaad mannen als Bert Oosterbosch, Erik Vanderaer- den én Phil Anderson die dag in het verlies. Maar dat was geen toevalstreffer want eer der beheerste hij natuurlijk ge holpen door zijn makkers de Ronde van Luxemburg en pak te daar zomaar de eerste plaats in het eindklassement. Zo doende is Jelle te Sint-Niklaas aan zijn zesde overwinning van het jaar 1985 toe en ontpopte zich na de aankomst ook tot een echte praatvaar waarmee alle joernalisten duidelijk in hun nopjes waren. «Ik voelde me vandaag bere sterk en dat paste eigenlijk in het ganse concept waarmee onze ploeg deze wedstrijd had aangepakt. Ik had al een twin tigtal kilometer voor het eind een uitlooppoging opgezet maar kreeg eerst Theo De Rooy en dan nog Alain De Roo mee in het wiel, daarom koos ik voor de weg van de minste weerstand en trok de kaart van kollega Ad Wij nands. Met nog een kleine twee kilometer te gaan maakte ik van een onoplettendheid ge bruik om er tussenuit te knij pen en dat bleek niet meer overbrugbaar voor de ande ren!» Daarbij voegt adjunkt- sportbestuurder Van Der Schuere natuurlijk toe dat zijn manschappen als sterkste dele gatie in de voormacht ook het ganse gebeuren kontroleerden en dat hij naast Jelle nog Ad Wijnands, Hans Daams en ook nog lange tijd Maarten Ducrot als eventuele kandidaatwin naars telde. Over de wedstrijd zelf waren beide Nederlanders best tevre den en ook de organisatoren kregen een pluimpje van de Kwantummensen die op de laatste zaterdag van september wel al degelijk de weg naar het podium in Sint-Niklaas kennen. Andere echo's uit het wielerheir En dan voor de gemakkelijk heid nummer twee voor de zoveelste keer in de uitslag Jef Lieckens. Hij speelde nogal wat kritiek door aan de organi satoren omdat een eindejaars- koers die toch geen klassieke stempel heeft een zo lastig par koers bestrijkt. «Het is toch niet goed te praten dat men ons zoveel keren over bijna onberijdbare kasseiwegen stuurt als dat vandaag het ge val was!» Natuurlijk speelde in Jefs beoordeling ook de ont goocheling voor de zoveelste nederlaag van het seizoen mee: «Ik voelde me vandaag reuzesterk maar had spijtig ge noeg in de laatste ontsnapping bijna geen ploegmakkers mee. Toch was ik in de laatste kilo meters voortdurend op mijn qui-vive maar toch muisde die verduivelde Nijdam er nog tus senuit en kreeg ik hem pas na de aankomst terug in het vi zier». Ondanks alles is Liec kens vanzelfsprekend best te vreden over zijn wielerjaar maar misschien kan hij in laat ste instantie in de Grote Herfstprijs van zaterdag aan staande nog eens een greep doen naar de bloemen. In de voorbereidingswedstrijd voor liefhebbers bleef Danny Roelandt met ongeveer drie fietslengten de baas over Eric Wuytack, het was een levendi ge wedstrijd waarin duidelijk werd dat er al heel wat ama teurs naar het eind van dit seizoen snakken. Al bij al toch een goeie vondst om aan klan tenwinning te doen maar an derzijds wat te weinig om de «prof»-gezinde wielersuppor- ters gedurende meer dan drie uur te boeien. Wielrennen. De Sint-Niklase politiekommissaris Smet had de handen vol om de Markt verkeersvrij te houden (Iv) Wielrennen. Tijdens de Grote Prijs Raymond Impanis in Sint-Niklaas kiekten we dit informeel gesprek tussen sche pen van feestelijkheden Van Daele en organisator De Nil lv JIU JITSU OPENDEUR BIJ JIU JITSUKLUB KABUTO IN WAASMUNSTER In de refter van de gemeentelijke jongensschool organi seerde Kabuto-zelfverdediging op vrijdag 27 september een opendeur. De bezoekers konden er terecht voor een diavoorstelling en enkele demonstraties. De heer Oswald Hemelaer, voorzitter van de vereniging verwelkomde de belangstellenden. Hij verduidelijkte eerst de zin Jong beginnen is dus een groot van jiu jitsu. «Het is een zeer voordeel voor de beoefenaar, uitgebreid sportgebeuren, zei maar het is nooit te laat om hijWaarbij de zelfverdediging ermee te beginnen. Aan de centraal staat. Het is een echte sportieve inspanningen houdt oorspronkelijke Oosterse ge- men tenslotte altijd iets over vechtstechniek. Hieruit zijn en bovendien is men nooit ten bepaalde technieken ontwik- einde geleerd. «Jiu» betekent keld in een gespecialiseerde zacht en «jitsu» kunst. Deze richting. Zo ontstonden judo, «zachte kunst» begint met zich karate, aikido en andere. Uit te leren bevrijden van een tegenstander. Nadien komen de klemtechnieken. De vol gende faze is de bevrijding, de Met uitzondering van Benno Wauters behaalde geen enkele junior in ons land tot nu toe meer overwinningen dan Bart Heirewegh. Een vergelijking maken tussen de Hammenaar en de zoon van de radiorepor ter gaat niet op. Wauters is zes maanden ouder dan Heire wegh. Een periode waarin hij aan drie koersen per week mocht deelnemen, terwijl Bart zich slechts twee keer mocht tonen. Dat is het reglement. Wie achttien is mag drie keer koer sen. Wie onder die leeftijds grens zit, krijgt maar tweemaal de gelegenheid. In Zaventem behaalde Bart Heirewegh een eenentwintigt ste overwinning. Een uitzon derlijke prijzentafel had 89 renners gelokt. "Een gemakkelijke wed strijd is het niet geworden", doet Bart Heirewegh ons het verhaal. "Van bij de start volgde de ene demarrage na de andere. Ik evolueerde bestendig in de voorste gelederen en werd twee keer lid van een leiders- groep. Telkens werden de aan vallen afgeslagen. Op zowat twintig kilometer van de finish zijn we met elf voorop geraakt. Uit dat groepje ben ik later weggesprongen. Vijf anderen volgden mijn voorbeeld. Met zes verschenen we in de laatste rechte lijn. Daar won ik de spurt, gemakkelijker dan ver wacht." In Buggenhout legde de Hammenaar 's anderendaags beslag op een vijfde plaats. "We waren met ongeveer tien renners voroop. Telkens ik een aktie wou ontketenen grepen Mare Talboom, Tommy De Laet of Chris Van den Berghe mijn wiel. Het was hen er blijkbaar om te doen om mij van de zege te houden. Ik vind dat een weinig sportieve ma nier van koersen. Guy Verbe- rekmoes, die ook tot ons gezel schap behoorde, is in de laatste ronde weggesprongen. Ieder een beloerde mij en wachtte mijn reaktie af. Guy Verbe- rekmoes is een vriend van mij. Ik liet hem gaan en gunde hem de zege. Metéén had ik de anderen bij de neus genomen. Ik veronderstel dat ze verrast waren door mijn houding." Zaterdag start Bart Heire wegh te Stekene, in één van de laatste wedstrijden van het seizoen. (e.d.m.) de zelfverdediging zijn de ge vaarlijkste technieken nu weg gelaten. Sedert twee jaar wordt jiu jitsu worp, atemie of slag met kia of uitgevoerd in kompetitiever- kreet en klem. band, zowel op nationaal als Om de groene gordel te beko- Europees vlak. De beoorde- men leert men een nauwkeuri- ling van de prestaties kan ver geleken worden met deze toe gepast bij het ijsschaatsen. De bedoeling van deze kompetitie is een estetisch verantwoorde opeenvolging van oefeningen, gepaard met een volmaakte technische vaardigheid. Dit alles vereist kracht, snel- ger toepassen van klemtech nieken, worpen, wurgingen en opleiding. De volgende fae behelst wape- nafweer, waarbij stok, mes, revolver en stoel gebruikt wor den. Het kenmerk is de blauwe gordel. Nu komen de basistechnieken heid, uithouding, lenigheid en van karate aan de beurt. Deze koncentratie en kan dus alleen kennis geeft recht op de bruine bereikt worden door regelma tig trainen. gordel. Het kunnen toepassen van al deze technieken maakt Jiu Jitsu. Kabutovoorzitter Oswald Hemelaer verwel komde de aanwezigen op de opendeur in Waasmunster (arch.) van de beoefenaar een kandi daat voor de zwarte gordel.» Er volgde dan een demonstra tie die werd samengesteld door de leraars Marleen en Bob en die zodanig was opgezet dat de opeenvolging der oefeningen een beeld geeft van de evolutie van de beoefenaars. Men zag er om beurten de leeftijdskategorieën van min der en meer dan 14 jaar. De 14-jarigen werden getraind door Marleen en de ouderen door Bob. Terwijl de voorzitter tijdens de demonstratie zelf nog de nodi ge inlichtingen verstrekte, ver liep de avond in een aangena me sfeer. Na de demonstratie was er nog een kans om de diareeks te bekijken (mdb) TENNIS Geert Persoon heeft vorig weekeinde in eigen Stekene een zesde zege op zijn aktief gebracht. In de laatste rechte lijn remonteerde hij de werk lustige Nederlander Marco Geenssen, die even tevoren een tevergeefse aktie had on dernomen. De overwinning van Geert Persoon viel toevallig samen met een feest in de wijk waar hij woont. Door het sukses kregen de festiviteiten in de buurt nog meer klank en kleur. Geert is trouwens een graagge- ziene jongen, wat van de ganse familie Persoon kan gezegd worden. Ik droomde al enkele dagen van een overwinning", zegt de zestienjarige nieuweling, die ook de felicitaties van zangeres Liliane Saint-Pierre mocht ont vangen. "Na enkele kilometers on dernam ik een eerste aanval- spoging. Die droeg niet ver. Het peloton lag op de loer en het gunde mij niet de minste vrijheid. Halfweg zijn Marco Geens sen, die biezonder aktief was, Kurt Victor, Werner Wuyts en Danny Van Goethem in het offensief gegaan. Ik ging in de tegenaanval en realiseerde spoedig de aansluiting. Met vijf zijn we voorop gebleven, hoewel we bestendig bestookt werden door de achtervolgers. De verstandhouding was pri ma. Hierdoor bleven we bui ten schot. Op vijfhonderd me ter voor de streep wipte Marco Geenssen weg. Ik reageerde en kon hem bijtijds remon- teren." Voor Geert Persoon, die van het bloemenmeisje een driedubbele portie zoenen kreeg, wenken er nog twee wedstrijden op de weg Nu zondag wijkt hij uit naar het Westvlaamse Tielt voor een rit over 75 km. Tijdens dc winter periode neemt de nieuweling enige tijd rust in acht, maar neemt ook aktief deel aan crosswedstrijden. Volgend seizoen loopt hij als junior van stapel. (e.d.m.) Wielrennen. De eerste drie van de Grote Prijs Raymond Ldjtll De Hamse tennisbelofte, de 17-jarige Mylène De Pillecyn, werd geselekteerd voor het Criterium van Vlaanderen dat plaats heeft op zaterdag 5 en zondag 6 oktober in Oostende. Mylène De Pillecyn won reeds in 14 tornooien 80 wedstrijden geklasseerd. Ook zal ze nog deelnemen aan de nationale eindronde. Te vermelden dat het Ilamse meisje ook het klubkampioenschap van Ten- nisklub '78 op haar naam schreef. Het is nu het eerste jaar dat ze bij de volwassen- opmerkelijk dat ze de twaalf finales, waaraan ze deelnam, zonder enig onderscheid won. Zij stond in de eindbeurt van Dames III in de tornooien van Cortewalle, Temse, Soks, Reynaert, Beckhand, Topspin, Galenus, De Klinge, Wachte- h^lr.» P T I"* Stekene en Tennisklub Wase. Ook in Oostende hoopt ze een flink figuur te slaan in het Criterium van Vlaanderen. Wanneer ze volgend jaar, ho pelijk met een klassement van C15-4 achter haar naam, in dames II zal aantreden, dan beseft ze wel, dat ze haar stra- gen. Mylène De Pillecyn stelt ontzettend veel belang aan het regelmatigheidscriterium. Zonder de nadruk te leggen op aanvallend tennis, een kwestie van lef en zelfvertrouwen, hoopt ze ook in Oostende haar slag thuis te halen. V.G.P.

De Voorpost | 1985 | | pagina 37