en senator kiest zijn poulins... ver markante nieuwkomers jn opvallende afwezigen de Wase politieke arena orges Debunne in Sint-Niklaas Groot verkiezingsdebat in Sint-Niklaas Waas Bedrijvencentrum bis: een nuancering Wase kontaktvergadering van «Invaliden van het Leger Tentoonstelling over de liberale beweging in het £ii Waasland Tielrode in rouw Jonghe en De Meyer drukken voetsporen legislatuur van na 13 oktober wordt voor provinciaal toen al een tijdje zijn aandacht tor Ferdinand De Bondt wellicht de laatste waarvoor had laten uitgaan naar de in- jen mandaat zal aanvaarden. Wanneer hij zich dan, na frastruktuur van stad en ge- ïiet te voorspellen, maar zeker relatief gering aantal west, bij Ferdinand De Bondt. i, uit de arena van de (party) politiek zal terugtrek- De Jong geloofde. nog. ,ID moeten anderen klaarstaan om zyn veelal op langere SSmeTeSe mSfS ï(jn uitgezette ideeengoed te verdedigen, zyn manier Bondt zijn opgevallen. De sa- irewbeleidvoeren, het volksvertegenwoordiger eerder dan menwerking mondde in 1969 al 15 Ojyman zyn te bestendigen. De Bondt wil zyn opvolging uit in de publikatie van een Jekerd weten. Zyn twee poulins heten Roel De Jong en eerste gezamelijk dossier over ié orges De Meyer. In meerdere opzichten gelyken zy op de modernizering van de :ekim meesters» al is dat totnogtoe nog maar weinig spoorwegverbinding Antwer- pen-Gent. Hun vizie op de ontwikkeling van het gewest - hun politieke kansen nu zijn, dat de Wase streekekono- dat de regionale expansie van mist voor De Jong en De het Waasland staat of valt met Meyer heeft gekozen, zoals hij het ontwikkelen van haar in- zelf in '68 voor een plaats op frastruktuur - liep gelijk. Al- de CVP-lijst koos: opdat zijn leen had Roel De Jong in dit visie de beste praktische kan- kader méér oog voor het eko- sen zou krijgen. logisch belang, naast dan de industriële en landbouwfunk- Lange adem tie die vroeger zowat onder De herrie rond de plaats van mekaar de dienst uitmaakten, het nieuwe station Sint-Niklaas Het is vandaag niet overdreven bracht Roel De Jong (38), die te stellen, dat de provinciekan- •n liggen, is niet echt rele- De Bondt investeert in ndigheid, in een ruimere g maar beginselvaste be etrokkenheid, eigen pen die nauwelijks kun- vorden vertaald in onge- uke «erde kampagnes en pas 5 D hand en niet geheel zui- 51 4 iit blote kiescijfers op te zijn. Het moet wel zo didaat de groene jongen van de plaatselijke CVP-fraktie is. De Jong komt uit het midden van de leefmilieugroepen, hij nam deel aan hun akties, maakte hun vaak verscheuren de diskussie mee over de vraag of hij zich al dan niet politiek moest groeperen. Maar de voorwetenschap enkel een pressiepartij te zullen vervoe gen, het verloren gemeende uitzicht op deelname aan het beleid, weerhielden hem er van, die stap mee te zetten. Agalev staat voor hem, zonder dat hij de belangrijke singaal- funktie van de partij wil ver waarlozen, zowat gelijk met de marginalizering van het groene gedachtengoed. De politiek van Roel De Jong is er één van gestage beleidsbeïnvloeding: «Er valt wel wat te bereiken, maar men moet bereid zijn een paar veldslagen te verliezen». tges Debunne spreekt op -11 oktober om 20 u. in IW, Mercatorstraat 87 nt-Niklaas, over «Hoe uit %isis te geraken?», en zijn ervaring als oud- zitter van het Europees rerbond en als oud-sekre- generaal van het ABW, leorges Debunne wel dé wezen persoon om dit a te belichten. Deze avond geldt als opening van de ABW school, waarbij een animatieprogramma wordt aangeboden: het Brecht-Eis- lerkoor met strijdliederen. Wat houdt die kadervorming eigenlijk in? Er worden ant woorden gegeven op vragen zoals: «hoe het loonbriefje le zen, wat te doen bij werkloos heid, wat is de reglementering op deeltijdse arbeid, wat als je ziek bent, enz. Ook thema's als «hoe en waarom militeren op het bedrijf of aan de dop?» komen aan bod. De kursussen vinden plaats in drie blokken. Op 5 zaterdagen in het najaar wordt een basisvorming gege ven. Gedurende 2 weken in het voorjaar wordt deze basis vorming uitgediept. In een «specialisatieweek» in april wordt voor de leden van de ondernemingsraad een kursus gegeven rond «de onderne mingsraad in de kijker». Nu kunnen alle deelnemers (ook ouder dan 40 jaar) deelnemen zonder loonverlies tijdens de werkuren, of kunnen ze de gevolgde vorming in de vrije tijd compenseren tijdens de werktijd. 't het oog op 13 oktober De Jong was destijds ook één van de jonge deskundigen door wie senator De Bondt zich in de Werkgroep Verkeer Waasland liet omringen. Sinds 1982 is hij er de sekretaris van. De werkgroep heeft sinds kort alweer een dokument klaar. Het gaat om een vervolg op het busplandokument van 1977, dat het Land van Waas als uitgangspunt neemt voor een lijst van voorstellen, die moeten dienen als leidraad voor het Ministerie van Ver keer en het bestuur van de buurtspoorwegen. In het plan zijn een aantal oudere sugges ties van De Jong duidelijk her kenbaar. Zijn voorstel tot reorganizatie van de busgelei ding en -haltestruktuur op de Grote Markt van Sint-Niklaas. b.v. wordt gedetailleerd uitge tekend. Ook verkeer is dus een zaak van lange adem. Zeven jaar was het wachten op de elektrische verbinding tussen Sint-Niklaas en Mechelen. Het lijkt erop dat Roel De Jong bereid is nog langer te vechten zelfs, voor de grootste gemene deler van zijn ideeën. Gyzelen Verkeer... en dan zijn er nog de disciplines onderwijs, land bouw en federalisme, die Georges De Meyer (35) zowat tot de zijne heeft gemaakt. Enigszins in tegenstelling tot De Bondt, voor wie vooral toch het onderwerp landbouw destijds een bijna noodzakelij ke keuze was - «Alleen de boerenklak hing nog aan de (CVP-) kapstok» - is De Meyer van huis uit en nu als direkteur van de land- en tuinbouw school vergroeid met het land- bouwmilieu. Uit zijn langdurig engagement in de KLJ en de door hem gestichte «Groene Kring van het Waasland» heeft hij zijn pleit voor een strikte vrijwaring van de nog resteren de landbouwgronden, zijn in zet voor de bestaanszekerheid van (ook kleinschalige) fami liale landbouwbedrijven, een volwaardig, sociaal statuut voor de boer. Weinigen herinneren zich van daag Georges De Meyer als de man die het in de zomer van 1974 op een akkoordje gooide met Ivan Heylen (toen bekend om zijn «Wilde boerendoch ter») en voor de velen die erin wilden geloven met hem als gegijzelde een aktie begon die de aandacht van de bevolking op de noden van de jonge boeren moest vestigen. Ook hij getuigde sindsdien, o.m. als nationaal KLJ-leider, van een gewetensvolle vasthoudend heid die soms op het randje van het kompromisloze af was. Inzake onderwijs volgt hij De Bondt in zijn strijd voor meer gelijkheid tussen de beide net ten enerzijds en het Vlaamse en Waalse landsgedeelte an derzijds. Dat mag blijken uit de klemtonen die hij als voor zitter van de werkgroep onder wijs van de CVP aanbrengt op de arrondissementele stand punten, het eerste ook uit zijn toespraken als schooldirek- teur. Mag Ferdinand De Bondt dan op beide oren slapen als het gaat over zijn opvolging? De inzet, de aanzet is er in ieder geval. De weg die De Jong en De Meyer gaan, wordt niet moeilijker dan de zijne, maar die was al moeilijk genoeg... Leo De Bock Donderdag 10 oktober De verkiezingsdag nadert met rasse schreden. Via gillerige reklameborden, brochures, pamfletten en brieven henge len de kandidaten naar de gunst van de kiezer. Van een rechtstreekse konfrontatie van programma's en ideeën is er echter nauwelijks sprake, tenzij langs de audiovisuele media. Donderdag 10 oktober om 20 uur staan de Wase lijsttrek kers voor de kamer oog in oog met elkaar én de kiezer op een verkiezingsdebat, dat plaats vindt te Sint-Niklaas in de konferentiezaal van de stadsbibliotheek aan het Hendrik Heymanplein. Om praktische redenen zullen enkel de lijstaanvoerders van de zes Vlaamse partijen die in het parlement en de Vlaamse raad zijn vertegenwoordigd van het panel deel- uitmaken. Dat zijn: Georges Anthuenis (PW), Nelly Maes (VU), Miet Smet (CVP), Chris Steenwegen (Aga lev), Freddy Willockx (SP) en Frans Wymeersch (Vlaams Blok). Organisatoren zijn andermaal de Wase Jonge Leeuwen (WJL). Deze Vlaamsgezinde vormingsorganisatie van en voor jongeren zette reeds gelijkaardige debatten op het getouw n.a.v. de vorige parlementsverkiezingen (1981), de gemeenteraadsverkiezingen (1982) en de Europese verkiezingen (1984). De 'poulins' van senator Ferdinand De Bondt: links Georges De Meyer, landbouwspe- cialist, en rechts Roel De Jong, verkeersdeskundige (foto's carine) rwyl ook in het Land van Waas de afficheslag met het op de parlements- en provincieraadsverkiezingen van iktober volop woedt en hier en daar nog een meeting of frontatie op het getouw gezet wordt, is men aan het nobbelen hoe groot of gering de kansen op elektoraal ses wel zyn. Dagen van geloof, hoop en liefde zyn het: ven in of hopen op stemmenwinst, liefdevol bejegenen de kollega's en konkurrenten. Het affichelandschap in Land van Waas wordt duidelijk gedomineerd door (ven Lenaerts' blijkbaar zeer gesmeerd draaiende plak- eg, maar ook «ministeriële» kandidaten Miet Smet en ddy Willockx laten van zich horen, hebben zichzelf (rukkelyk laten etaleren. CVP-er Werner Rogiers, linetsattaché en ook schepen in Sint-Niklaas, stelde lij het Fabiolapark een «kiestoren» op waar je be- larlyk naast kan kijken en bedenkt de jongelieden met leuke Waaslandpuzzel. etings zyn er de komende dagen in o.m. het Waesmeer Helrode (zaterdag 5 oktober, met heel de Wase SP) en andag 7 oktober in De Panda te Sint-Niklaas (de VU welkomt die avond o.m. senator Walter Luyten en leenschapsminister Hugo Schiltz). In Temse wordt andagavond 7 oktober in zaal Het Volk, mevrouw irtens geïnterviewd door BRT-man Martin De Jonghe, Sint-Niklaas houdt de SP woensdag 9 oktober nog een epcnschouw met de vrouwclyke kandidaten tydens een oUtiek kafee». Er wordt ook uitgekeken naar het ditionele debat dat de Wase Jonge Leeuwen donderdag oktober organizeren (daarover wat meer op een andere ats in dit blad):; Voorpost is al toe aan het analyzeren van de lysten van (negen) politieke formaties die naar de gunst van de zer dingen. We gingen na welke de opvallendste uwkomers zijn en welke «gewichtige figuren» niet meer (omen. De lijsten van oktober 1985 werden aan die van vember 1981 getoetst. De verschuivingen zyn interes- nt. areerst dit: de partij Rad het Beverse) op gemeentelijk sspekt voor Arbeid e kratie) dient zich nu niet vlak al wat ervaring hebben. In 1981 moest Agalev gauwgauw eraan; de kleine linkse par- een beroep doen op kandida- Sap (vroeger Ral geheten) ten uit o.m. het Antwerpse en Oosterzele. Sint-Niklazenaar Dries Calmeyn bespeuren we nde wel een lijst in maar ld het niet opportuun. aktie daarvan in kennis te nu niét meer bij de kandida- len. Laten we nu, in volgor- ten. Voor het overige is het van de lijstnummers, de onbegonnen werk alle nieuwe- it hdidatcnlijsten voor het lingen op te sommen. 30 asland eens onder de loep Bij de SP wordt uitgekeken naar de skore die b.v. Paks- kandidaten Paul Schroycns (Sint-Niklaas) en Rita Jolie- Muiier (Waasmunster) zullen vergelijicfngJmét"Ï981,"met behalen. De socialisten schui- i haast kompleet nieuwe ven nadrukkelijk o.m, de gorde op de proppen. Het Kruibeekse schepen Herwig Caluwé naar voren. Nieuw in Sint-Niklaas zijn William Rooselaer, Jean-Pierre Daman alev en SP milieupartij Agalev komt, it veelal om mensen die in ene aktiegroepen hun spo- hebben verdiend of die .(in en Urbain Vercauteren (Belse- le). De dames Magda De Meyer (Temse) en Lydia Van Nauw (Haasdonk) waren er vorige keer niet bij. Arnold Vereecken uit De Klinge en Omer De Clercq uit Lokeren moeten goed zijn voor flink wat stemmen, zo verwacht men. Bij de SP géén René De Winne meer, vorige maal toch goed voor 2.549 stemmen op de senaatslijst. Ook Jean Pae- linck (Temse), Marcel Van Kerckhove (Beveren), Gustaaf Paelinck (Lokeren), Wilfried De Saegher (Stekene) en Ron- ny De Keyzer (Tielrode) zijn er niet meer bij. Vlaams Blok en KPB Het Vlaams Blok groepeerde zich rond het echtpaar Peeters uit Temse en de familie Wy meersch van Sint-Niklaas. Nieuw zijn o.m. Sint-Niklaze- naren Guido Verguit en Guido De Graeve. Afwezigen deze keer: o.m. Gilbert Van Bel (Sint-Niklaas) en Leo Robbyns (Temse). Bij de KPB zorgden vorige keer Herman Van Moeseke (Lokeren), Cesar Dhollander (Sint-Niklaas) en Oswald Joos- sens (Temse) voor wat stem men, zij zijn er niet meer bij. Als nieuwelingen treden aan Robert Crivit (Lokeren) en studenten Dirk De Meirleir uit Temse en Eddy Stevelinck uit Stekene. VU en CVP Volksvertegenwoordiger Jan Verniers, die vorige maal de eerste plaats op de kamerlijst kreeg toebedeeld en 3.327 stemmen behaalde, komt niet meer op de Volksunielijst voor. Opvallende afwezigen zijn nog Kamiel Van Mieghem (Krui- beke), Freddy Mcrckx (Steke ne), Raoul De Rijck (Temse), Arthur Baeckclandt (Sinaai) en Emiel De Keulenaer (Kal- lo). De VU brengt als nieuw komers in het gelid Maria Dhollander uit Kemzeke, Ed dy Buytacrt uit Temse, Etien- ne Waterschoot van Lokeren, Mia De Scheirder uit Eksaarde cn Alfons Van Hoydonck uit Sinaai. Nieuw zij het niet op gemeentelijk vlak zijn Mel- selenaar Ghisleen Van Vossel en de Sint-Niklase tenoren Ro ger Van Ranst en Mare Huys. De provincielijst voor Temse- Beveren-Sint-Gillis is kom pleet van aanschijn veranderd, met Liliane Teunisse uit Steen- dorp, Jan Weyers uit Beveren, Amedee Kegels van Verre- broek en Heinfried Koppen uit Rupelmonde. Zo mogelijk nog méér bewe ging of heet dat 'doorstro ming'? manifesteert zich bij de CVP in het Waasland. Niet meer erbij zijn Bert De Cock, vorige keer op de senaatslijst 7.040 stemmen waard, Temse- naar Felix Bulteel, Melsele- naar Robert Blommaert, Theo De Meyer uit Lokeren, de overleden Marc De Nil van Bazel, André en Camiel Bol- sens van Beveren, René Nie- landt uit Kruibeke, Luc Die- rick uit Eksaarde, Albert Van Rumst uit Sinaai, Frans Van Ovcrmeiren uit Kieldrecht, Paul Goossens van Vrasene, Pieter-Jan Coucke van De Klinge, Omer Boeykens van Stekene. De dames Mariette Van Overloop, Juliette Van Nespen, Bernadettc Wie- meersch en Christiane De Saegher (uit resp. Sint-Ni- klaas, Temse, Sint-Niklaas en Stekene) staan niet meer op de lijst. Voor de opvolging staan echter ook zéér gerenommeer de lieden in: voor Beveren Richard Willems, Jaak Bos man en Francois Smet, voor Sint-Niklaas Georges De Meyer, Patric Gorrebeeck en Marcel Verdonck, voor Sinaai Werner Rogiers en Georgette Hellinckx, Belselenaar Roel De Jong, de vroegere burge meester van Bazel Georges Verberckmoes, Herman Rol- lier uit Stekene, schepen Jeani- ne De Boever uit Sint-Niklaas, landbouwkandidaat Jozef Van Remoortel van Verrebroek, Remi Audenaert uit Sint-Gillis nog. Ook hier veel «nieuw» bloed (het gaat om toch geves tigde waarden) op de lijst voor de provincie Temse-Bcveren- Sint-Gillis, met André Lardon (Kruibeke), Oswald Blanckaert (Stekene), Karei Vereist (Sint-èGillis) en Désiré Van Riet (Temse) PVV en PvdA De liberalen moeten het nu stellen zonder de vorig jaar overleden vakbondsvoorman Jozef De Bruyne uit Lokeren, in 1981 nog goed voor 2.999 stemmen op de senaat-opvol- gerslijst. Ook Sint-Niklazenaar Frans De Coeyere treedt niet meer aan. Philippe Hanssens, en Lily-Anne Coppens uit Sint-Niklaas zijn er niet meer bij voor de PW en evenmin Petrus Truyman (Melsele), Willy Riské (Temse), Frans De Bodt (Kieldrecht) en Guy Coppieters (Lokeren). In het gelid brengt de PW nu, als nieuwelingen, Nico Saverijs uit Temse, mevrouw Van Dam- me-Lammens uit Stekene, Lo keraar Dirk Wollaert, Louis Verest van Kruibeke, Klinge naar Jan Van Puyvelde, Jac ques Maes en Maurice Van- derbusse uit Sint-Niklaas en Guido De Bock uit Daknam. Ook hier voor het provinciedi- strikt Temse-Beveren-Sint- Gillis een heel nieuwe garde: Vier Wase burgemeesters, allemaal géén kandidaat voor de verkiezingen van 13 oktober. Met Omer Boeykens van Stekene (tweede van links) liggen de kaarten héél anders. Een poosje was er wel sprake van dat Hilaire Liebaut (Lokeren), Marcel Van der Aa (Beveren) en Paul De Vidts (Sint-Niklaas) hun gewicht in de schaal zouden gooien, maar ze hebben hun handen vol in hun eigen gemeente. Wél op de CVP-lijsten figureren de burgemeesters Omer De Mey (Sint-Gillis) en Désiré Van Riet (Temse) - archieffoto Walter Van Damme uit Steke ne, Marcella Berckmoes uit Tielrode, Ludo Lardenoit van Beveren en Ramon Claes uit Temse. De PvdA brengt Jozef Mi- chiels uit Lokeren en Lieven Baeyens uit Steendorp niet meer in de arena. Nieuw zijn o.m. Jef Maes van Sint-Ni klaas, André Bervoets uit Ru pelmonde, Trees Heirbaut, Hobokense Annemie Mels en Kemzekenaar Ludo Merckx. Deining in de dorpen? In een paar Wase dorpen, zoals Kemzeke en Haasdonk, waren er in 1981 géén kieskan- didaten van ter plekke. Bij een vluchtig bekijken van de lijsten kan worden gekonstateerd dat voor Kemzeke twee plaatselij ke kandidaten aantreden, voor Haasdonk drie. Het is opval lend hoe sommige partijen in de ene gemeente wel, in de andere gemeente dan weer niét hebben gerekruteerd: de CVP is nadrukkelijk aanwezig in Verrebroek (Jozef Van Re- moortel en Peter Deckers), waar ook Herman Christiaens van de PVV opnieuw van de partij is; in De Klinge willen Arnold Vereecken (SP), Ro bert Van Duyse (VU) en Jan Van Puyvelde (PW) de koek onder elkaar verdelen nu de CVP geen specifiek Klingse kandidaat naar voren schuift. Het zijn kleine gemeen schappen natuurlijk en véél in vloed op het stemmenverloop hebben die wellicht niet. W.V, In De Voorpost van 6 september werd aandacht besteed aan de eerste steenlegging van het Bedrijvencentrum Waasland. Tegelijk werd melding gemaakt van nóg een Bedrijvencentrum, dat van View Master International. In een schrijven aan de redaktie signaleert controller R. Van Acker van Gaf Belgium dat enkele onjuistheden in het artikel zijn geslopen. We korrigeren die graag. De n.v. Gaf Belgium is eigenaar van alle gebouwen waarover sprake in het artikel. VMI is huurder van een deel van de Gaf-gebouwen, en niét omgekeerd. In tegen stelling tot wat in ons artikel werd gesteld is het VMI- privé-initiatief dus duidelijk een Gaf-zaak. Men weet dat Gaf Belgium inmiddels een kampagne heeft opgezet met het oog op het verhuren van kantoren en magazijnen, nabij de verkeerwisselaar van de E3. Nieuwe en/of reeds gevestigde bedrijven kunnen tegen interes sante voorwaarden van die akkomodatie gebruik maken. W.V. De vzw Nationale Vereniging der Invaliden van het Leger in vredestijd (NVIL) groepeert mensen die bekommerd zijn om de sociale onrechtvaardigheid die gewezen miliciens, beroepsmili tairen en rijkswachters die door hun dienst invalide zijn gewoi den moeten ondergaan. De NVIL wil op moreel, juridisch e financieel gebied bijstand verlenen. De vzw telt thans zowat zesduizend leden. Voor Oost-Vlaand ren is het kontaktadres: Robert Van den Bergh, Kerkstraat 1 in 9090 Stekene, tel.: (03)779.74.87 (Van den Berghe is voorz ter van de Oostvlaamse afdeling). De voorzitter van de afdeli Waasland heet Gilbert De Vogel, Kleibekestraat 109 in 27 Sint-Niklaas, tel.: 776.54.80. Op 12 oktober om 14.30 uuf vindt in de mess van de onderof eieren van de Westakkerskazerne in Haasdonk-Sint-Nikla: Grote Baan 79, de eerstvolgende vergadering plaats van i Wase NVIL-afdeling. Alle geïnteresseerden worden daar welkom geheten. (w Op initiatief van de PVV-afdelingen Lokeren en Rupelmonde wordt op 12 en 3 november 1985 een tentoonstelling georgani seerd over de Wase liberale beweging. Nooit eerder tentoongestelde dokumenten zullen de bezoeker een inzicht geven in de liberale geschiedenis in onze kontreien. De organisatoren zijn nog voortdurend op zoek naar authentie- mn, r r, n ke archiefstukken en documenten over de liberale geschiedenis ïer Wase tenoren die er voor deze parlementsverkiezingen niet meer bij zijn: PVV-er JozeJ De Bruyne uit Lokeren jn he{ Waas|and (mcdailles, pamfletten, foto's, affiches, 15 Verleed vorig jaar; CVP-voorman Bert De Cock werd bij vorige gelegenheid net niet als senator verkozen; S P-er René edm) Als je in het bezit bent van dergelijke dokumenten kan 3r e Winne doet evenmin mee nu; en VU-er Jan Verniers mocht niet als kopman voor de kamer fungeren en bedankte je kontakt opnemen met het PVV-sekretariaat te Lokeren, jR lüi^ciiplauts op de lijst... (archieffoto's). Papestraat 1, tel. 091-48.40.94, Durmegemeente Tielrode rouwt om het heengaan van twee inwoners. Woensdag overleden pastoor De Schrijver en de jonge, op de CNR-scheepswerf tewerkgestelde arbeider Luc D'Hondt. Pastoor Camiel De Schrijver werd 56 jaar. In 1978 volgde hij Frans De Wilde als parochiepriester op. Pastoor De Schrijvers belangstelling ging o.m. uit naar de verfraaiing van het Sint-Jozefheiligdom en de uitbouw van het paro chiaal centrum. Woensdagvoormiddag kwam in Rupelmonde de 23-jarige Luc D'Hondt, uit de Gentstraat 32 in Tielrode, door verstikking om het leven toen hij in een mangat van een schip viel.

De Voorpost | 1985 | | pagina 47