Indrukwekkend feest bij Ziekhuis en Zwartzusters in Sint-Niklaas Wereldvoorzitter van de Jaycees ontvangen in Sint-Niklaas Ossaerts bakpakket: taart voor twaalf Spirit en de doven van Temse Startdag «Jonge Kerk» in Sint-Nikiaas «VVV-veerman» Paul Servaes vijftig 4 - 4.10.1985 - De Voorpost een grote ontm< Vorige week donderdagavond was Victor J. Chicos Lucia no in Sint-Nikiaas. Vanuit zyn thuisland, de Filippijnen, kwam hy via Zwitserland naar ons land en nadien zou hij o.m. Londen en Korea aandoen. Luciano is voorzitter van de Jaycees in héél de wereld. De Jaycees zijn de onderne mende lieden van de Jonge Ekonomische Kamer of JCI. Over wel 77 landen gespreid zyn alles samen 14.000 Jonge Kamers aktief. Deze serviceklub geldt (dus) als de grootste jongerenorganisatie ter wereld en is niet-politiek ge bonden. Burgemeester De Vidts van Sint-Niklaas ervoer het als een hele eer, de wereldpresident van JCI te mogen ontvangen op zijn stadhuis. De receptie was gekronometreerd, want niet alleen moest Luciano nog «upstairs with the balloon» (dixit De Vidts), maar na een lunch in 't Begijnhofken zou het hoge gezelschap naar Huizingen afreizen voor alweer een ontvangst. Zaterdag begon dan de «nationale konven- tie» van JCI in Kortrijk. Victor J. Chicos Luciano werd door de Sint-Niklase burge samen met enkele landgenoten meester, leden van het sche- van hem en de Belgische kon- penkollege, plaatskomman- sul van dat land verwelkomd dant Dever van het leger, voorzitter Syts van de kamer van koophandel in Sint-Ni klaas en uiteraard een kern groep van Wase JCI-ers. Ook JCI-afdelingen uit West- Vlaanderen, Antwerpen, Lim burg e.a. hadden mensen naar Sint-Niklaas afgevaardigd. Géén sklerose «Ik ben vereerd dat u mijn mensen vereert» zei Paul De Vidts tot de Filippijnse gast. Victor Luciano had het dan over aspekten als dienstverle ning en vriendschap, die essen tieel zijn bij de JCI-werking. Ook de puike samenwerking die de Jaycees plegen te heb ben met de plaatselijke over heden zette de mondiale voor zitter in de verf. Tijdens een toespraak later op de avond zou de ad remme Sint-Niklase burgemeester, zeik ooit stichter van de Rota- ry-afdeling in zijn stad, wijzen op de dynamiek van de Jonge Kamer: «U hebt géén proble men met sklerose, want u ver jongt steeds», aldus De Vidts, daarmee nog eens aangevend dat de maximumleeftijd van de JCI-leden veertig jaar is. Zoals al gemeld kon Luciano die donderdagavond het Wase luchtruim verkennen, per bal lon. Het wordt een mode bijna dat als in Sint-Niklaas een ho ge gast langskomt of een be langwekkend evenement op stapel staat één of enkele war- meluchtballon(s) worden ge charterd. En daaraan is de in breng van iemand als Jef Van Hoyweghen uiteraard niet vreemd. Het was trouwens op aangeven van dezelfde Jef dat ik JCI n.a.v. het toen in Sint- Niklaas gehouden nationaal kongres van de Jonge Kamer in 1979 met de sprookjesplaat van koningin Fabiola op de proppen kwam; de opbrengst van die langspeler bedroeg netto liefst 7,5 miljoen frank, een bedrag dat grotendeels ten goede kwam aan het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn. Men is het van de Sint-Niklase Jonge Kamer gewend geraakt: hier biedt men wat aan aan de leden, aan de gasten ook; men heeft originele ideeën en legt kreativiteit aan de dag. Dat verklaart dus waarom de Filip pijnse eregenodigde de Wase hoofdstad aandeed tijdens z'n mondiale trip. Vinger in de pap Vicepresident voor internatio nale betrekkingen van JCI- België Piet Massant wees tij dens een gesprekje met me op het belang van vorming in zijn organisatie. Trainingskursussen en kom missiewerk zijn de geëigende middelen om kennis en vaar digheden door te geven. Maar ook zaken als plichtsbesef en verantwoordelijkheidszin, lei derschap e.d.m. spelen een grote rol in het reilen en zeilen van de Jonge Kamer. Het is opvallend in welke mate lei ders worden aangekweekt langs deze serviceklub om: zo wel de Belgische poütici Han- senne, De Clercq en Knoops als de Japanse premier waren ooit lid van de Jaycees. Op plaatselijk vlak hebben de leden niet zelden óók een vin ger in de pap, stuwen ze mee het zakenleven. Mensen als Mare Serwir en Wim Rouvroy, Chris D'Hondt en Mare An- tonsen weten van aanpakken. Niet zelden leggen zij ook in andere verenigingen inzet aan de dag. In België telt de Jonge Ekono mische Kamer ongeveer 2.500 leden, waarvan 1.600 in de noordzone (Vlaanderen) en 900 in het zuiden van het land. Het nationaal kongres wordt op de onpare jaren in Vlaande ren gehouden, in de pare jaren komt het Waalse landsgedeelte a'an de beurt. «Nieuwe techno logie, betere samenleving» was het jaarthema nu. W.V. Sint-Niklaas. Victor J. Chicos Luciano mocht het Wase luchtruim verkennen. E% wereldvoorzitter bekijkt een provinciestad, en de leden van de JCI wensen hem got vaart (dw) De Kulturele Vereniging Spi rit, de revelatie van het kultu rele verenigingsleven in Temse van de jongste jaren, was één van de talrijke verenigingen die meewerkten aan de 'Week van de Doven', waarvan de opbrengst integraal bestemd was voor Stille Droom, het eerste rusthuis voor bejaarden in ons land, tevens ontmoe tingscentrum voor alle doven. Spirit stelde niet enkel een tiental mensen ter beschikking om tijdens de barbecue te hel pen, maar bovendien werd door de vereniging het initia tief genomen om een minu- tenslag te organiseren ten voordele van Stille Droom. Men kon intekenen op een lijst van 1 tot 7 minuten. Belangrijk was het optreden van drummer Jef Vermeiren, die 's avonds in de tent een drumsolo ten beste gaf. De duur van deze drumso lo (tussen 1 en 7 minuten) bepaalde de winnaar van de minutenslag. Spirit verzmaelde meer dan 40.000 fr. met dit initiatief. 1] te winnen prijs betrof de vaardiging van de gevel v het huis Stille Droom in zot deeg, een kreatie van Tem^ specialiste ter zake: mevroJ Etienne Varendonck - Te merman. Winnaar van de i nutenslag werd de uitbater v taverne Binnenhof, die zo nereui was de prijs over J maken aan het rusthuis. L Zoals de andere vereniging! werken ook Spirit volkom! onbaatzuchtig aan de «We< van de Doven» mee. De zinnelozen zijn niet meer aan boeien geketend.vervolg van u*. i Sint-Niklaas. De leden van de Jonge Ekonomische Kamer verwelkomden wereldvoorzit ter Luciano van de Jaycees. Vorige donderdagavond reisde de hoge gast van het Waasland naar Huizingen, maar de. konsul van de Filippijnen (rechts in beeld) kon nog even nakaarten met burgemeester De Vidts, Mare Serwir en Marc Antonsen van de Jonge Kamer (Iv) Het is nu bijna 20 jaar dat «Jonge Kerk» als religieuze jongerenbeweging een aanbod is voor scholen en parochies, om meisjes en jongens vanaf 13 jaar op te vangen, en voor het Evangelie warm te maken. Jonge Kerk telt nu een 60-tal kernen, die plaatselijk de pas toraal in een school, of de liturgische ploeg in een paro chie helpen animeren. Welzijnszorg en Broederlijk Delen, Ziekenzorg en Bouw orde, Kerk in Nood of Caritas Gemeenschapsdienst, Da- miaanaktie en Vredeseilan- den, Vakantiepatronaat of bij houden van bejaarden: even zoveel terreinen, en nog véél meer, waar «Jonge Kerk» zich inzet. Jonge Kerk is letterlijk de «jongste tak» in de waaier der groeperingen die zich aan de bezieling van de Franse be keerling Charles de Foucauld optrekken. Naast priester- en gezinsfraterniteiten. Kleine Zusters en Kleine Broeders, het Seculier Instituut, vormt Jonge Kerk voor hèèr leden de zogenaamde «jeugdfraternitei- ten», waar men in kleine, har telijke groepen het evangelie overweegt om met open oog tegelijk de «tekenen van de tijd» te begrijpenden er ook iets aan te doen. Het is dan ook niet wonder dat meerdere van onze oudste leden als ont wikkelingshelper of als missio naris vetrekken... Als nawerking van het pausbe zoek werden twee grote klem tonen gelegd: de «plus-dertien- werking van de jongeren nè de plechtige kommunie en de reli gieuze begeleiding van jonge gezinnen. Op deze beide ter reinen is Jonge Kerk reeds vele jaren aan het werk. Indien men méér wenst te we ten, zowel rond de spirituali teit, als rond de konkrete wer king van «Jonge Kerk», kan men de landelijke Startdag meemaken, die dit jaar plaats heeft te Sint-Niklaas, in het Sint-Jozef-Kleinseminarie, op zaterdag 5 oktober ek., van 9.30 uur tot 17.30 uur. Pic-nic meebrengen. Bijdrage in de onkosten: 100F. 'Zang en animatie, volksdans en gebed, een gloednieuwe diamontage over het wel en wee van de beweging. Spreker van de dag: E.H. Bert Van Brabant, van de Parochie-ani matie West-Vlaanderen. Ons Secretariaat, Begijnhof 1, 9330 Dendermonde, tel. 052/ 21.93.37. Vrijdag nodigde de Sint-Niklase Speelschaar Ossaert in haar lokaal De Smidse, gelegen naast de stadsfeestzalen, niet ten dans, maar ten tafel. Net als de alchemist die zocht naar het recept om goud te maken zocht de volkskunst groep geruime tijd naar het recept voor een nieuw streekgebak. Hoewel: nieuw? Na een lange zoektocht in oude kookboeken en na veel kneden en bakken, kon de speelschaar haar eigen Ossaertgebak aan de pers voor stellen. De speelschaar Ossaert bestaat bijna 17 jaar en is vanuit week- endaktiviteiten voor de leden van de jeugdbeweging ge groeid tot een volwaardige volksdansgroep. Het oorspronkelijke opzet om oude volkskunst levendig te houden, werd ai die jaren ge handhaafd. Natuurlijk behoort de streekgastronomie hier dui delijk toe. De idee tot het lanceren van een groepseigen gerecht kwam van de speelschaar zelf en heeft in feite een tweeledige bedoeling: enerzijds het kun nen geven van een origineel relatiegeschenk hetzij aan gastgroepen, hetzij bij eigen bezoeken aan het buitenland, en anderzijds via verkoop de eigen financiën een steuntje geven. De kulinaire inspannin gen werden voornamelijk gele verd door de uitbaters van het gasthof De Arend. Het is geenszins de bedoeling dat het gebak in zijn afgewerk te vorm wordt aangeboden in de winkel. Diegenen die van dit kruidenbrood willen smul len, al dan niet doorgespoeld met een sterke kop koffie of een stevig glas bruin bier, moe ten daar wel wat zelf voor doen. Daarom ook zijn bij de speelschaar Ossaert zelf, bak- paketten te koop tegen de prijs van 250 fr., met alle nodige ingrediënten evenals het re cept, voor het maken van een taart voor twaalf personen. Waarin echter het geheim van het recept schuilt wordt niet prijsgegeven. De alchemist zoekt wellicht nog steeds, Os saert heeft het gevonden. F.B. Inzake lokaal-religieuze ge- tentoonstelling (ingang aan de schiedschrijving vestigde Ri- Lamstraal) die in samenwer- chard Weemaes Meerdonk king met R. Bosteels, M. Ta- 31 december 1912) zich een chelet, G. Naüdts en R. Wee gedegen reputatie. Weemaes, maes gerealiseerd werd voor tot 1981 pastoor-deken van wat het luik over de kongrega- Beveren en nu direkteur van tie betreft. Direktie, geneeshe- .de Zusters van de OLVrouw-_ren en personeelsleden van het Presentatie in Beveren, nam Ziekhuis werkten een projekt eerder al op deskundige wijze uit i.v.m. het reilen en zeilen de voor Beveren zo wezenlijke van de instelling. De bevolking Wilhelmieten onder de loep en wordt van harte welkom gehe- publiceerde ook boeken over ten op de open deur die zondag de kerken van Beveren en 6 oktober vanaf 14 u. plaats- Melsele. vindt in de lokalen van het Ten gronde moet ik dit Ziek- revalidatiecentrum en dagcen- huisboek nog doornemen. Bij trum van het Ziekhuis en het een eerste lektuur stuitte ik op namiddagprogramma kan b.v. een onnauwkeurigheid en ik beëindigd worden in voor deze wil die ook signaleren. Als zes- gelegenheid tot restaurant en jarige - zo stelt de auteur - zag cafetaria ingerichte lokalen Fran^oise Vercauteren (de Maandag 7 en dinsdag 8 okto- stichteres van de kongregatie) ber (vanaf 14 u.) is de tentoon- «in 1669 boven de daken van stelling nog toegankelijk voor de huizen de kerktoren bran- de klassen van de hogere cy- den». Wie met de geschiedenis clus van de Sint-Niklase van Sint-Niklaas vertrouwd is scholen, weet echter dat in 1690, op Het feestkomité (direkteurs Sakramentsdag, vanuit een Ulenaers en Voeten, Moeder mouterij in de Kalkstraat een Theresia, mevrouw De Vidts, grote brand oplaaide die meer de heren Corveleyn, De Cock dan vijfhonderd huizen in de en Van Steenlandt schragen as legde en ook de kerk teister- het) dacht óók aan de patiën- de. Een transkriptiefout? Een ten. Zij kunnen maandag 7 en kleine schaduwvlek op een pu- dinsdag 8 oktober een boot- blikatie die voor het overige tocht maken, van Wijnegem zéér doorwrocht en geëquili- naar Viersel. Dinsdag 8 okto- breerd blijkt te zijn. ber kunnen verschillende groe ne;;...Pen van patiënten deelnemen Patiënten extra muros aan een wandelzoektocht in en Het boek over de kongregatie om Waasmunster. Woensdag 9 is één van de koninginnestuk- oktober stelt het Sint-Niklase ken van de viering. Er zijn er stadsbestuur de akkomodaties dus meer. Zaterdag 5 oktober van het rekreatieoord De Ster leidt vikaris-generaal Roets, in beschikbaar, de patiënten wor- koncelebratie met deken den getrakteerd op het opstij- Georges Van Driessche, ere- gen van warmeluchtballons, deken Kamiel Vinck en direk- kunnen met een amfibicvoer- teur Ulenaers van de kongre- tuig ritjes maken, worden gra- gatie (en nog enkele oud-di- tis vergast op koffie en gebak rekteurs) de plechtige eucharis tieviering in de hoofdkerk van Indrukwekkend Sint-Niklaas. vanaf 10 u. Om Het huldcprogramma, de gam- u' ,V°'P °P ^e' stadhuis een ma fesitivitciten, de professio- feestzitting, met toespraken ncle aanpak van de viering: het door algemeen overste Moe- komt zeer indrukwekkend der Theresia. c.h. Richard over. De Kongregatie van de Weemaes, direkteur Voeten Zwartzusters van Philippus van het psychiatrisch zieken- Nerius (deze heilige verdrong huis en burgemeester De mettertijd beschermster Sint- Yld,s- Lucia van de gemeenschap) Zondag 6 oktober kunt u vanaf vormt trouwens een imposant 14 u. gaan kijken naar een geheel van zeer zinvolle bedrij vigheden. Indrukwekkend is immers het cijfermateriaal dat men voor legt: 236 personeelsleden in Sint-Niklaas, nog eens 193 in het psychiatrisch centrum in Eeklo en 25 in het rustoord daar. Wel 650 bedden in het Ziekhuis aan de Ankerstraat. De reeds uitgevoerde nieuw bouw van het revalidatiecen trum omvat een oppervlakte van 2.585 m2, voor de psycho motorische dienst is dat 1.300 m2, de keuken (nieuwbouw) omvat 1.196 m2, de stookplaats 330 m2. Met de rekonversie van bestaande gebouwen is een oppervlakte van 10.167 m2 gemoeid. Voor nieuwbouw (vooral A-dienst en T-dienst, verpleegkunde) komt 7.930 m2 in aanmerking. Uw zondagnamiddaguitstap naar de Ankerstraat-Lam- straat is dus wel besteed. U zult dan merken dat de tijden veranderd zijn, en hoe! «Zin nelozen hurkten er in smerig stro, geketend aan boeien, en jammerden, tierden en woel den als wilde dieren», zo schrijft K. Van Isacker («Mijn Land in de Kering») over de toestand zoals die in de ecisi helft van de negentiende eeu heerste niét in het Ziekhui wel in de inrichting Klein Ge< te Sint-Niklaas. Als u het boe van Richard Weemaes lee: verneemt u nog méér merk waardigheden. Maar dèt sooi verdrietige omstandighedei werd al héél lang uit de psy chiatrische instelling aan di Ankerstraat gebannen, laa daarover geen misverstane ontstaan. Wouter VLOEBERGH Sint-Niklaas. De nieuwe begraafplaats aan de grens met Waasmunster en Elversele gestalte. Zoals eerder gemeld zou ze begin 1987 in gebruik worden genomen (Iv) Sint-Niklaas. Speelschaar Qssaert stelde een nieuw streekeerecht voor. v.r.n.rkVqmal^ Nu de kranige Sint-Amandsenaar Paul Servaes maandag 23 september 50 wordt, past hel dat niet alleen vanuit Klein- Brabant maar ook van uit het Zoete Land van Waes» hulde wordt gebracht aan de man die zich sinds meer dan een kwarteeuw onvermoeibaar mede inzet voor de uitbouw van een zo ruim mogelijk gedacht Scheldetoerisme. Juist daarom zij het me gegund als geboren Puursenaar maar sinds 30 jaar te Rupelmonde als konservator van het Scheldemuseum op het Mercatoreiland beland, naar de overkant een veelkleurige vuurpijlaf te schieten ter ere van de Kleinbrabantse duivel-doet-al- die naast de dage lijkse taak bergen werk verzet voor de V.V.V.-Klein- Brabant - Scheldeland en al wat er bijhoort. Dat deze volbloed Scheldezoon» inderdaad de werkkracht en de taaiheid bezit van Verhaerens veerman en op zijn beurt meer dan eens tegen tij oproeide «un roseau ven entre les dents(een groen riet tussen de tanden) weten allen die hem van nabij kennen. Dat hij daarbij steeds rekenen kon op de stevige steun van zijn moedige Magda» die, evenals haar man, doorwerkt en weigen te versagen, is voor de vrienden evenmin een geheim. -Ankervastverbonden met het Scheldeland en zijn ge boortedorp Sint-Amands reiki zijn liefde voor de Schelde tot bij de monding en de bron te Gouy-le-C&telet in Frans- "lamu' Opendeur op de Wase Scheldeoever. Voor de kinderen was er een tekenwedstrijd (Ivb Vooral op zijn verjaardag denken we daarbij terug aan onze onvergetelijke tochten naar de bron in het gezelschap van de al even onvergetelijke Schelde zonen wijlen gemeen- tesekretaris Karei Segers en de legendarischeMeester Vleminckx. Niet minder sterk golft door mijn gedachten de herinnering aan de dag toen we samen op mijn 50ste verjaardag het jaar dal Paul er 30 werd, met de Rupelmondse veerboot «De Vliegende Geit de Schelde overstaken, richting Klein- Brabant. Nu is onze vurigste hoop, samen nog een zo groot mogelijk aantal jaren tussen Klein-Brabant en het Waasland een niet op te blazen «kultureel-toeristische Scheldebrugte mogen bouwen in het besef dat een stroom geen scheiding mag zijn maar een bindteken tussen het geboorteland van Jan Ham- menecker en dat van Tony van Os, tussen hel geboortedorp van Emile Verhoeren en dit van Gerardus Mercator. In deze overtuiging weze het bovenstaande een «Scheldedie- pe- hulde aan de vijftigjarige «V.V.V.-veerman- Paul Ser- Bert Peleman Bij Uitgeverij Dupuis versch nen weer een aantal stripverhalen. Onder meer h nr. 22 in de reeks «Jakke e Sylvester», het nr. 20 van Timoers» en het zeventiend nummer van de «mini-men jes». Ze kosten 120 fr. per de cn zijn verkrijgbaar in elk bockhandel. Op zaterdag 30 novcmb wordt weer tingsdag voor jonge mensen ui alle kerken gehouden in d Eeuwfccstpalcizcn te Brussel Het tcma van deze «One Wa Day»» luidt «Jezus geeft de ech te vrede mee». Voor meer formatie: F.M. van Dijk, tcrnationalc Bijbelbond.

De Voorpost | 1985 | | pagina 4