Nieuw winterprogramma toont jeugdig dynamisme aan driehonderd leden Handige taal rond aanleg Buggenhoutse Hanestraat Trein - Tram - Busdag te Aalst Perspektief met kuituurfestival te Aaigem Prondelmarkt voor Boskantkapellen in Herdersem VTB Aalst wandelt eg en zijberm voo meederheid (6591 c voor dc invoerir i ander syslcei verlichting voo [aarden zich in Ier van het late 6 - 4.10.1985 - De Voorpost Bijna honderdentien jaar Davidsfonds Dendermonde Vervolg van blz. 1 Van 30 oktober tot en met 3 november heeft dan in het stadhuis de vijftiende antiek beurs van het Davidsfonds plaats. Een certitude in het DF programma en een manifesta tie waar elk jaar met zeer veel belangstelling wordt naar uit gekeken. Op 12 november wordt de start gegeven van een lessenreeks over de middeleeuwen. De eerste spreker is prof. dr. J. Janssens van de Ufsal die het zal hebben over de vernieuwde belangstelling voor de middel eeuwen, op 19 november komt het traditioneel beeld van de Middelnederlandse letterkun de en de nieuwe beeldvorming aan bod en op 26 november Dendermonde. Voorzitter mevrouw Heymans (in het midden) nam het programma van de Dendermondse afdeling door (foto Piet Hermans) Ook Aalst organiseert een aantal activiteiten waarheen U met trein, tram of bus heen kan. In het Osbroek worden een aantal wandelpaden officieel ingewandeld. Tevens in het kader van de «week van het Bos». Natuurgidsen leiden de diverse groepen. Samen komst aan de cafetaria van het sportstadion, Frans Blanckaertdreef. Een andere wandeling vertrekt onder leiding van een gids aan de ingang van het station te 15 u. Gewandeld wordt langs Werf, Daensmonument, Kultureel Centrum, Oud- Hospitaal, Sint-Martinuskerk, Begijnhof, Keizerlijk Plein en Belfort. In het station zijn toeristische brochures van Aalst en van de Faluintjesstreek beschikbaar. Op vertoon van een ticket van het openbaar vervoer naar Aalst kan U die dag op het toeristisch bureau een glaasje jenever degusteren. Gratis uiteraard. Ook het Waterkasteel van Moorsel wordt aangedaan. Het is echter enkel alleen langs de buitenkant te bezichtigen. Te bereiken vanuit Aalst-Station met een bus te 15.30 of 17.30 u. Documentatie hieromtrent te verkrijgen in het gebedshuisje, belfort. LH Dendermonde. Ook de nationale voorzitter Viviane Liekens en de nationale sekret Marie-Claire Morré, beiden uit Tienen, mochten door de plaatselijke voorzitter Jea Moortgat begroet worden tijdens de maandelijkse vergadering van de Ladies Circle. (J Piet Hermans) De bewoners van de Hanestraat, zei Marcel Catry, tijdens de jongste Buggenhoutse raadszitting, maken zich zorgen over de geplande werken aan de straat waarlangs zy wonen. Bezorgd zijn ze vooral, omdat zij, de rechtstreekse betrokkenen, niet eens geraadpleegd werden. De bewo ners zijn echter niet bij de pakken blijven zitten en hebben een enquête opgezet. In het geheel beschouwd tiert het kultureel leven welig in Erpe-Mere. Zijn er enerzijds deelgemeenten die hierin sterk ten achter blijven, dan zijn er anderzijds waar de aktiviteiten elkaar op de kalender verdringen. Van deze laatste is er A ai gem één van en stilaan ontpopt zich in deze entiteit een levendig verenigingsleven dank zij lo vende initiatieven van diverse groeperingen. Dank zij Perspektief, een piepjonge kulturele vereni ging, wordt door de initia tiefnemers een waar «Aai- gem-Festival» georgani seerd op 4, 5 en 6 oktober. De officiële opening ge- brurt op vrijdag 4 oktober om 20 u. in het ontmoe tingscentrum door burge meester Pr. De Lat en R. Van der Linden zal de inlei ding verzorgen tijdens de opening van de groepsten toonstelling met als thema «Beelden van te lande» en welke gedurende drie da gen te bezichtigen van 10 uur af. Volgens de inrichters wil het «Aaigem-Festival» voor al de onbekende plaatselij ke talenten een kans geven om uit de schaduw te tre den en misschien de nodige waardering te krijgen om hun kluist verder te ont wikkelen en aan een ruimer publiek te doen kennen. Hopelijk krijgen zij met de ze kans een ruimer «per spectief» op de toekomst en kan dit misschien als wip plank dienen om een plaats te veroveren in de rijkbe- zaaide kunstenaarswereld van het schilderspotentieel. Perspectief van Aaigem geeft hier dus een enige kann aan Monnie De Lange, Richard De Doncker en Wil- fried De Witte, allen uit Aai gem; ook P. Van Impe uit Burst is hier te gast alhoe wel deze laatste reeds meer dere tentoonstellingen in de streek op zijn aktief heeft. De nieuwe vereniging uit Aaigem heeft vooral oog voor het gewijzigd tijdskli maat en speelt daarbij in op de aktualiteit. Hun eerste kuituurfestival staat dan ook volledig in het teken van het Europees jaar van de muziek gekombineerd met het internationaal jaar van de jeugd. Daarom werd gezocht naar een kombina- tie van de twee en tenslotte stelde men een programma samen waarbij iedereen aan bod komt. Er is een niet geringe in breng van de muziekkor psen, zangkoren en instru mentale ensembles, samen gemotiveerd door het drie daags muziekfeest, omlijst met de werken van de kun stenaars die voor de nodige nostalgie zorgen. Het opening8koncert wordt verzorgd door L. Van Her- zeele, piano, en Jos Gros- sard, fluit. Beiden hebben een zekere faam verworven in de muziekwereld en staan dus borg voor een hoogstaande vertolking. Het jeugdkoor van Herzele, olv. Joe De Rijck, zal een liederenrecital uitvoeren. Daarnaast is ook het Ni- noofs gemengd zangkoor, olv. F. De Mont, te gast. Samen met soliste A.M. Du- four zullen zij op zaterdag 5 oktober optreden. Dezelfde avond kan men uitvoerin gen bijwonen van het saxofoonkwartet Sonora met allerhande muziekgen res dat gaat van licht klas siek naar moderne muziek. Het festival wordt afgerond op zondag 6 oktober en men begint al om 14 uur met een promenadekoncert uitge voerd door vier muziekkorpsen. De plaatse lijke fanfare Nieuw Leven wordt bijgestaan door de Sint Cecilia verenigingen uit Erpe en Burst, evenals door de gelijknamige har monie uit Ename. De grootste opzet van Per spektief is kunnen verwe zenlijkt worden dank zij de steun van officiële organis men en het gemeentebe stuur maar vooral door het prive-initiatief van Aaigem zelf dat een grote rol ver vult tot welslagen. Firma's en neringdoeners helpen voor een groot deel om be paalde delen van het pro gramma te laten uitvoeren. Het kan trouwens niet vol doende onderstreept wor den welke rol lokale firma's en handelaars kunnen spe len in het al dan niet verwe zenlijken van kulturele projekten in een (deelge meente die anders onmoge lijk zouden zijn. Met deze opzet heeft Per spektief nu reeds het bewijs geleverd dat er meerdere mogelijkheden zijn om de kuituur een financiële hand toe te steken. Trou wens, zonder materiële steun worden de meeste kulturele projekten tot een ellusie gemaakt en is er geen enkele stimulans om een aktiviteit van zekere omvang te doen slagen JV Nadat het Gembel-raadslid de enquêteresultaten toelichtte, benadrukte burgemeester De Landtsheer dat bij het ontwerp van de werken in hoofdzaak rekening was gehouden met wat technisch en budgettair haalbaar was. Schepen van openbare werken Paul Van Malderen van zijn kant, haalde zeer scherp uit naar de initia tiefnemers van de enquête en beschuldigde Marcel Catry van belangenvermenging. De en quête is vals, mensmisieidend en tendentieus, aldus de sche pen. Catry gaf echter lik op stuk en verweet Paul Van Mal deren steeds op een platvloerse manier op interpellaties te ant woorden. Diezelfde schepen betreurde dat de bewoners van de Krap- straat niet bij het onderzoek betrokken werden. Reeds een bewijs dat het onderzoek niet representatief is, aldus Van Malderen. Hij kreeg hierbij zowaar de steun van Gembel- raadslid Willy Van Der Jeught. De gegevens uit het onderzoek zijn dus waardeloos, besloot de schepen. Eens de plannen goedgekeurd zijn, zullen de in woners van de betrokken stra ten op een informatieve verga dering uitgenodigd worden. Enquête Uit de resultaten blijkt dat van de 172 gezinnen die de Hane straat bewonen, 70% deelnam aan de enquête, 16% onthield zich en 14% was afwezig. Flink wat Hanestraatbewoners (77%) ervaren de verkeerssi tuatie in hun straat als «gevaar lijk» en 82% zou graag meer van de fiets gebruik maken, mocht het er veilig en aange past rijden zijn voor de fiet sers. 73% sprak zich uit voor het installeren van verkeerslichten aan de gemeenteschool. Dit met de bedoeling meer veilig heid te creëren voor fietsers, voetgangers en automobilis ten. Haast eenzelfde (74%) sprak zich uit voor invoeren van een perking. De meesten zien de maximum graag verminderd tot 40 31% wenst dat maximum te zien afnemen tot 30%. Uit het onderzoek blijkt vendien dat 68% van de nemers voorstander is va stopzetten van de van Vrieshuis Vanden M "c- teni Drievierde van de ondervraa j den (74%) sprak zich uit voordele van het door het mité voorgestelde alternat dat een duidelijke tussen rijwi stelt. Een was er ook voor de van beurtelings parkeren voor en verbod tot op de zijberm (68%). Tot slot bracht de enquête aan het licht dat 72% van deelnemers een ander van openbare staat. Zij verk mers voorstander van het functioneren van alle van bij het invallen van duisternis tot 24 u. en van branden van één lamp twee, vanaf middernacht het ochtendgloren. Pierre Van I d< I i In Herdersem is nog heel wat mogelijk wat elders nog nauwelijks denkbaar is. De Meiviskoppen vormen nog steeds een hechte leefgemeenschap over alle, ook partijpo litieke grenzen heen. De Dorpsraad kloreert er en blijft er floreren en tijdens het voorbije weekend beleefden we andermaal een staaltje van de Herdersemse volksverbon denheid. Een fait-divers om alleszin,s niet naar huis over te schrij ven: Suzanne Van Damme en André Vinck vieren hun huwe lijksjubileum 25 jaar samen zijn. Maar de buurt maakt er iets van. Totaal onverwacht. Er wordt in het geheim een drukwerk rondgedeeld waarbij opgeroepen wordt tot het bin nenbrengen van allerhande voorwerpen waarmede dan eerst een tentoonstelling en daarna een prondelmarkt zal worden georganiseerd. Oud papier, ijzer, plastiek, bloem bakken, een oud TV-apparaat, een kinderkoets, een vat. Het is allemaal welkom. Op zaterdag 28 september stroomde dan ook heel wat toe op de Pontweg bij André Vinck. En op zondag zou het allemaal officieel door een gerechts deurwaarder worden verkocht. Als die dan niet kwam opda gen deed lid van de Dorpsraad Hubert De Neef het dan maar. En con brio. Het hele zootje bracht inderdaad zo een slordi ge 12.600 F. op en deze som werd integraal gespendeerd aan het onderhoud van de ka pellen van «den Boskant». Waarbij zich tafereeltjes af speelden als echtgenoten die elkaar gewoon «afroepen» om de som de hoogte te doen ingaan of personen die het stuk dat ze dan uiteindelijk toch toegewezen kregen gewoon lieten staan, «'t Is allemaal voor dc kapel». LH Aalst. Prondelmarkt ten voordele van de kapel. VTB-VAB-Aalst wil via toe ristisch wandelen landelijk - schoon en cultuur-historisch erfgoed aan zijn leden voor stellen. Zeventien toeristische wandelingen, steeds vertrek kend uit Aalst, zijn hiertoe gepland. Op zondag 6.10 in en rond Hoegaardcn (9 km Op 20.10 vierdorpcnwandeling te Gaas beek (9 km.). Op 3.11 vijver wandeling te Hoeilaart (13 km.). Op 17.11 tussen Zenne en Zonicn Dworp (10 km.) Op 1.12 Gooik en de Woestijn (10 km.). Op 15.12 Om en rond Affligern (9 km.). Op 12.01 Pajottenwandeling (11 km.). Op 26.01 Wakkcrzeel en Kclfs (10 km.). Op 23.02 Essc- Lebbeke. Met ruim 130 waren zij, de familie Moens uit Wieze die voor de eerste maal zo uitgebreid samenkwam (foto nc. Hekelgcm en Teralfcne (10 Aalst. Etienne Lecompte met een van zijn werken a Studio Yves Wie ze) km.)._ wordt de kompleksi gegeven in het stadhuis en vangt aan om 20 u. Op dinsdag 3 december komt Jan Van Hemelrijck spreken over «de andere Ernest Claes». Deze voordracht gaat gepaard met een tentoonstel ling in het stadhuis. Aanvangs- uur 19 u. Dinsdag 10 december om 20 u is er een avond met groen Dendermonde voorzien. De leesclub onder leiding van Nelly Maes heeft nu ook weer twee reeksen. In de eerste reeks heeft men het meer over de Vlaamse literatuur en be spreekt men «Aanvaard het leven» van Filip De Pilleceyn, «Er is een mens verdronken» van Ernest Claes en «Buiten regent het» van Gerda Van Erkel. De data zijn 23 okto ber, 20 november en 18 de cember. De tweede reeks is gericht op de wereldliteratuur met op 29 januari «Eline Vere» van Louis Couperus, «De stam van de Holebeer» van Jean M. Auel op 26 februari en op 26 maart «Brieven» van Hade- wijch. Het nieuwe jaar wordt op 21 januari begonnen met een zangavond onder leiding van e.h. De Beer in het stadhuis van Dendermonde. Het alge meen tema is «Van Nieuwjaar- ke-zoete tot Vastenavond». Verschillende Dendermondse koren zullen hun medewerking verlenen. In februari en maart wordt een reeks poëzie en filosofie gege ven en wat onze Vlaamse den kers ons hierover leren. Lesge vers zijn Anton Van Wildero- de op 25 februari met «Hoe poëzie lezen», op 3 maart prof. dr. Herman Mertens over het Adagio van Timmermans en op 11 maart prof. Max Wil- diers met als tema «Van Pro- meteus tot Faust». Dinsdag 18 maart is er nog een avondje met Groen Dendermonde en in de loop van de maand mei is er een fietstocht voorzien doorheen Bellebroek. Op al deze aktiviteiten komen we later uitgebreid terug. Weet wel dat men voor de voordrachten per avond 50 fr voor de leden en 70 fr. voor de niet-leden vraagt en voor de cyclus betalen de leden 100 en niet-leden 140 fr. Voor studen ten bedraagt de toegang 20 fr. Informatie Meer informatie over het Da vidsfonds kan men verkrijgen bij voorzitter Roos Heymans- Dompas, Sint-Gillislaan 15, 052-21.16.37, de ondervoorzit ters, Clement Leybaert, Dijk- straat 86, 052-21.65.88, of Francois Pauwels, Donkstraat 97, 052-21.14.02, sekretans Clementine Staelens, Sint-Gil lislaan 98, 052-21.16.95, de schatbewaarder Bea Ghijs- brecht-De Clippel, Em. Hiel- straat 106, 052-21.65.28, Ma rieke Van De Perre-Pee, Oud Kloosterstraat 50, 052- 21.47.70, Vera Schellekens- Van Frausum, Noordlaan 68, 052-21.36.72, Huguette Coore- man-De Wit, Grote Markt 22, 052-21.14.82. Dendermonde. De Ladies Circle ontving de internationale voorzitter uit India, Rao, die kwam spreken over de internationale taak van de service club. (foto Hermans).

De Voorpost | 1985 | | pagina 6