Wijk Avermaat blijft zich verzetten tegen de zuidelijke omleiding te Zele ^richtingsverkeer blijft behouden idanks protest Hamse middenstanders Hamse reus Poiydoor symbool van de grote gezinnen Lokeren verkiest achtste miss en derde mister Spoeie Dendermondse KWB werkt aan de toekomst Ook Lokeren betoogt tegen raketten op 20 oktober Naklanken Kovekenskermis van Lokeren-Heirbrug De Voorpost - 4.10.1985 - 7 tondag 29 september 11. organizeerde de Bond van Grote n Jonge Gezinnen haar nationale wandeldag. De afdeling lamme was organisator voor het gewest Dendermonde. ien 500-tal wandelaars maakten een tocht door het latuurgebied De Bunt en langs de dijken van Durme en ichelde Onderweg zorgden de folkloristische vereniging )ie Hamse Wuitens, de muziekkapel van de chiro, carnavalvereniging Achterthof en de kindervolksdans- ;roep van de Zouaaf voor de gezellige sfeer )eze wandeling stond in het teken van Vlaanderen igrootste» gezin: Reus Poiydoor en zijn vierling. De trotse rader werd dan ook op het einde van de wandeling tot faolydoor werd erelid van de Bond van Grote Hamme. Er waren heel wat deelnemers aan de nationale wandeldag van de BGJG (vh) Aanleg staat op begroting 1986 Een tweede info-avond, waarop de vertegenwoordigers van de verschillende politieke groepen werden uitgenodigd om hun standpunt naar voor te brengen, werd georgani seerd door het aktiekomitee, met de bedoeling hun protest niet te laten .vervagen. Een protest dat voor enkele jaren loskwam als er een reële dreiging kwam dat de Zuidelijke Omleiding zou worden aangelegd. De krachtlijnen van de tegenstand waren gebaseerd uit schrik voor zware ongevallen en ze namen daarbij een voorbeeld aan de talrijke verkeersdoden die de Oostelijke omleiding reeds kostte. Anderzijds zou Avermaat en de aanpalende straten totaal van de kom van de gemeente worden afgesloten. De tweede info-avond bracht niet veel nieuws aan het licht. Er kwamen toch enkele konkrete aktiepunten naar voor. Eerst is een «herkomst en bestemmingsonderzoek» dringend noodzakelijk. Een motie van afkeuring gestemd door de Zeelse gemeenteraad zou gelegen komen als steun dat de zuidelijke omleiding overbodig is en anderzijds wil het aktiekomitee samen met de streekparlementairen en een afvaardiging van de ge meenteraad gaan pleiten op het kabinet van Openbare Werken om de opheffing van het K.B. te bekomen. PW volksvertegenwoordiger Frans Verberckmoes stelde dat er voorlopig geen sprake is van de aanleg door de staat. Hij kreeg daarover op het kabinet van Openbare Werken toezeg gingen. Hij was voorstander van de meest logische en goed koopste oplossing, namelijk het doortrekken van de be staande baan Veldeken, vanaf het IJzeren Hand tot aan het Torenhof aan de Gentse steenweg. CVP senator Etienne Coore- man was eveneens voorstander van het alternatief, maar dit kreeg jaren geleden onder de druk van de gemeente en de provincie geen kans. Hij deel de in ieder geval mee dat de aanleg van de ring toch op de pas verschenen begroting 1986 staat. Hij adviseerde dat de Zeelse raad een motie tegen de aanleg van de zuidelijke ring rond Zele moet stemmen, om een klaar standpunt aan de overheid te kunnen voorleg gen. Hij herinnerde er aan dat deze problematiek in het kader van de gewestvorming naar de Vlaamse deelregering zal wor den overgeheveld. VU volksvertegenwoordiger Johan De Mol waarschuwde voor overdreven optimisme en raadde het aktiekomitee aan geen alternatief te aanvaarden zonder de juiste inhoud er van te kennen. Hij was voorstan der van het dringend uitvoeren van een deskundig onderzoek over de herkomst en de bes temming van de voertuigen. Het alternatief plan is tech nisch uitvoerbaar met minima le kosten. SP provincieraadslid Gustaaf Vercauteren wees er op dat het socialistisch standpunt reeds in de richting van het alternatief stond. Schepen voor Openbare Wer ken Marcel De Waele, was op de info-vergadering als afge vaardigde van het Zeelse sche pencollege. Hij meende dat de gemeente dikwijls machteloos staat tegenover de beslissingen die in «Brussel» worden ge troffen. Het aktiekomitee heeft na advies van de kom missie voor Ruimtelijke Orde ning toch bekomen dat het gemeentebestuur een schrijven heeft gericht aan het betrok ken ministerie om de aanleg te blokkeren tot bij de herziening van het gewestplan. Ze blijven op de wijk toch waakzaam onder het motto: «waar een wil is, komt géén weg». Middenstanders uit de Hamse Centrumstraten, Plezant- en Slangstraat zyn htooegd, na het invoeren van het eenrichtingsverkeer in deze straten. Zy beweren dat iditf verkoopcijfer fors gedaald is. Tijdens een bijeenkomst met afgevaardigden van het •ve ipencollege en politiekommissaris Rupus, werden de verschillende standpunten engezet in zaal De Ring. Na diskussie, bleek dat er voorlopig niets zal veranderd raa den aan de huidige verkeersregeling in het Hamse Centrum. jj de voltooiing van de we- voetgangers en fietstere zeer vens vonden zij dat het nu veel rarken in de Plezant- en gevaarlijk in Plezant- en gevaarlijker is dan vroeger in gstraat, werd voorlopig Slangstraat, de voetgangers deze straten. «Wij zitten in een 'i eenrichtingsverkeer inge- werden door de vrachtwagens dode straat», zegde Richard d in Plezantstraat, Achter- van het voetpad gereden. Nu De Stobbeleir. Ere-notaris en in een deel van de kan men rustig wandelen in Van Driessche zegde dat de jstraat (vanaf de post tot deze straten, op een veilig terugval van het zakencijfer Thet Achterhof). In de rest voetpad. De burgemeester van de winkeliers het gevolg i de Slangstraat blijft het zegde dat de bevolking over- kan zijn van de wegenwerkcn Jbel verkeer toegelaten. tuigd is dat de huidige regeling in de straat, die een maand Tiral de inwoners uit het een goeie zaak is. hebben geduurd. Sommige .jterhof drukten hun tevre- klanten hebben zich door deze lheid uit over deze nieuwe Argumenten werken verplaatst naar andere Jling. Hun straat is heel wat De middenstanders drukten winkels, daarom kan men bes- jcecrsvciliger geworden, veelvuldig hun ongenoegen uit te de eindejaarsperiode af- 1 vinden zij dat er nog te over deze huidige situatie. Zij wachten, vooraleer men over gereden wordt, en vroe- vinden dat er te snel gereden definitieve resultaten kan spre- hiervoor naar een oplos- wordt en dat men daardoor de ken. Burgemeester Baert zeg- Ere-notaris Gustaaf Van mensen uit de straten jaagt, de dat de terugval van het sche noemde het een ver- Zij krijgen de kans niet meer zakencijfer wel eens het gevolg lering. Vroeger was het voor naar de winkels te kijken. Te- zou kunnen zijn van de krisis- mme. Het Hamse trio Marcel Van den Bossche, Raoul Pruneel en Benoit Catrijsse •gde voor de ontspanning tijdens de namiddag voor de derde leeftijd (vh) periode. Wat zou de bevolking zeggen, moesten wij nu op nieuw het huidige verkeers reglement wijzigen, zegde de burgemeester nog tot de aan wezigen. Schepen De Geyter stelde dat het invoeren van dubbel ver keer in het Achterthof niet meer denkbeeldig zou zijn. Ook dubbel verkeer in Slang en Plezantstraat is niet meer mogelijk, zegde hij. Hij vroeg zich wel af of het éénrichtings verkeer niet verkeerd geleid wordt en naar de Markt moet rijden i.p.v. omgekeerd. Men moet de gang van Hamme vol gen, komende van Moerzeke, Grembergen, aldus de sche pen. Tevens steldé hij voor om in het Achterthof ook het een richtingsverkeer om te keren, en links parkeren in te voeren. Zijn standpunt werd bijgetre den door de plaatselijke mid denstanders. Schepen Vincart dacht er echter andere over. Volgens hem moet men het gaan zoeken in het verfraaien van de winkelstraten. De dode straten aankleden en opfleu ren, met een betere verlich ting, een kleurrijke inlijsting, aldus de schepen van openbare Werken. Laat ons daarom sa menwerken. en deze straten een nieuwe toekomst geven, zegde Jules Vincart. Politiekommissaris Rupus wees erop dat de huidige een richtingsverkeer veilig is. Het verkeer gaat ook zeer vlot en vele inwoners zijn tevreden. De voetpaden worden niet meer stuk gereden. Vroeger moest men soms minuten aan schuiven om met de wagen door de straten te geraken, beklemtoonde de Hamse poli tiekommissaris. Burgemeester Baert stelde aan de middenstanders voor om een bcvragingsaktie te organi seren bij hun kliënteel naar hun idee over deze nieuwe ver keersregeling en hij gaf hen de raad om hun straten met stijl op te fleuren. VERHAALBELASTING Op diezelfde vergadering Het feestkomitee Spoeie orga niseert op 5 oktober aanstaan de zijn achtste miss- en derde mister-Spoele-verkiezing. De kandidaten voor de miss-titel zullen zich onderwerpen aan volgende opdrachten: Zij zul len zich voorstellen aan het publiek, met daarbij een speech met als onderwerp «Wat zij zouden doen aan de krisis». Vervolgens zullen zij vragen moeten beantwoorden. En als sluitstuk brengen zij een playbacknummer. Bij de da- kwam ook de aanleg van de nieuwe voetpaden in Slang- en Plezantstraat ter sprake. De wegenwerken zijn volledig uit gevoerd op kosten van de staat, maar de voetpaden zijn ten laste van de gemeente. De kosten hiervan worden gedeel telijk verhaald op de eige naars. Burgemeester Baert schetste tijdens een vergadering met alle betrokken partijen, de evolutie van de werken. De aannemer heeft goed en snel gewerkt. Op één maand was alles afgewerkt, met uitzonde ring van een deel van het voet pad. in de Plezantstraat. Daar moest eerst nog een kabel van RTT worden gelegd. Op de voetpaden is het gemeentelijk reglement op de verhaalbelas- ting van toepassing. De aan- legkosten voor de voetpaden bedragen 1,3 miljoen. Dit be drag is de basis voor de bere kening van de verhaalbelas- ting. Hieruit blijkt dat de meeste eigenaars 428 fr. de m: zullen moeten betalen en diegenen die een oprit hebben 528 fr./ mJ. Dit is zeker beneden de verwachtingen er kwamen dan ook geen protesten van de aan wezigen. Zij bekloegen zich enkel over de kleine mozaïek steentjes, die tussen de beton- tegels worden aangebracht als opvulling. Ze liggen los en men kan ze zo wegnemen. Dit had schepen De Geyter on langs nog zelf ondervonden. Hij drukte erop dat de mo zaïeksteentjes ingecemteerd zouden worden, om ongeluk ken te voorkomen. Nadien schetste de schepen van Financien de betalings techniek van de verhaalbelas- ting. Men kan onmiddellijk of op 10 jaar betalen. In het laat ste geval zijn er intresten ver schuldigd. Eerst zal men nog voor nieuwjaar een brief ont vangen met het te betalen be drag en de vierkante meters. Wie geen antwoord geeft op de brief, zal op 10 jaar betalen. Het is daarom aangewezen, al dus de schepen van Financien, dat men eerst de cijfers nakijkt en bij twijfel, wendt men zich het beste tot de technische mes zijn er dit jaar niet minder dan 12 kandidaten ingeschre ven. Uit Lokeren zijn van de partij: Martine Van Bruyssel, Carine Van Bruyssel, Ilse Goossens. Viviane Baetens, Carine Smet, Marie-Claire Comelis, Hilde Ost en Nancy Van Lokeren. Verder nog: Ca rine Vandenhove uit Tienen, Hilde De Crcmcr uit Schelle- belle en Cecile Goossens uit Lier. De heren voor de mister-titel gaan op de ludieke toer. Zij moeten zich verkleden om zich voor te stellen. En dan gaan zij ook op de playbacktoer. Voor dit gebeuren zijn er 7 kandida ten ingeschreven. Uit Lokeren krijgen we Willy Heirwegh, Helmuth Van den Hove, Geert Pietere, Benny Philips, Alfons Van Kerschaever en Jean-Pierre De Rijcke. Met daarbij Leo Camps uit Wach- tebeke. Tijdens deze verkiezing is er tevens een optreden van Andy Green, geen onbekende meer in onze Durmestad, aangezien hij reeds te gast was tijdens de Spoele-knal-kwis. Dan is er nog een optreden van Rudolf Stevens. En de rij wordt geslo ten door zangeres Linda Lee uit Rupelmonde. Gans dit gebeuren heeft plaats in de zaal Concordia, Zand 18 te Lokeren. De deuren gaan open om 19 uur en de start van de verkiezing gebeurt om 19.45 u., dit wegens het grote deelnemersveld. J.V.L. Op 20 november organizeert de Rotary Club, afdeling Brus sel-Zuid, een symposium in Paleis 11 van de Heyzel met als thema «Doing Business with China». Wie voor dit sympo sium belangstelling heeft kan steeds kontakt opnemen met Luc Golvers sekretaris van het organizatiekomitee (02/ 569.40.87). dienst. bd In Lokeren is net als in vele andere steden en gemeenten een Vaka-komitee aktief. Het is dit komitee dat de inwoners van Lokeren en omgeving op roept om mee op te stappen in de betoging van 20 oktober in Brussel. Het tema van deze manifestatie is «Raketten weg! Ontwapenen om te ontwikke len!» Als voorbereiding op de ze betoging organizeert Vaka Lokeren op vrijdag 4 oktober in de bar van het kultureel centrum van Lokeren een praatcafé met juristen, medici en kunstenaars tegen de atoomwapens. Er is ook een optreden voorzien van een saxefoonkwartet en van de Lo- nme. Kastel was biezonder goed vertegenwoordigd op de ontspanningsnamiddag J^dt P°aancSePpra^ ^oor r de derde leeftijd (vh) Willy Courteaux. Men begint om 20 u. en de toegang be draagt 30 fr. Voor de betoging van 20 okto ber kan men inschrijven op een van volgende adressen: ABW Markt 73 (48.22.99), Wereldwinkel, Kapellestraat 3, Jamclub Schoolstraat 21 (48.59.31), T-club, Oude Vis mijn 11a (48.20.30), Werner Hillaert, Daknamdorp 10 (48.37.20), Inge Seynaeve, Noordstraat 5 te Eksaarde (46.97.63), Yves Verstraeten, Gauberg 4 Doorelaar (48.45.00), Erik Van Eetvelde, Heicndestraat 53 (48.34.24). De autobussen voor de beto ging van 20 oktober vertrek ken om 13 u. op de markt te Lokeren. Men betaalt 50 fr. voor een busticket. De KWB van het arrondisse ment Dendermonde, onder tussen ruim 5.0000 leden sterk, denkt aan de toekomst. Een gezonde visie dus, want de we reld van de toekomst is de wereld die we zelf moeten ma ken. We hebben er dus als sociaal wezen onze eigen in breng. Een kans die we niet mogen laten voorbijgaan. Voor de KWB telt het komen de werkingsjaar heel wat pie ken. Zo zijn er in de eerste plaats de tweejaarlijkse verkie zingen in de verschillende af delingen. Een ander hoogte punt vormt de «Plaatselijke Projektdag» waarop de hele parochie of gemeente wordt uitgenodigd en waarop men meer aan de weet kan komen over de onderwerpen die vorig jaar werden besproken binnen het bestek van «Projekt 2000». Arbeid, inkomen, leefmilieu, vrije tijd, vrede en demokrati- zering van de samenleving zorgden toen voor heel wat boeiende besprekingen binnen de afdelingen. Binnen het den ken aan de toekomst, wordt ook ruime aandacht geschon ken aan een probleem dat ons meer en meer begint bezig te houden: het afval en zijn be stemming, De afvalberg groeit inderdaad steeds aan en er worden steeds maar nieuwe technieken en mogelijkheden naar voor geschoven om deze berg de baas te kunnen blij ven. Een beetje toelichting op deze mogelijkheden en moei lijkheden, zal allicht geen kwaad kunnen. Vakantie De KWB zet ook zijn aktic van onderlinge hulp en solidariteit verder. Dat betekent dat men de vele varianten die er zijn tussen samenaankoop en sa men-gebruik nog verder wenst uit te bouwen. Ook aan de vakantiemogelijkheden voor het hele gezin wil men wat gaan doen. Vakantie wordt steeds maar duurder. Tijdens een info-avond wil men enkele ideeën op een rijtje zetten over een andere wijze van met va kantie gaan. Wereldsolidariteit KWB Dendermonde werkt ook hard aan een nieuwe les senreeks. In het verleden mocht men met de reeks over ekonomie - die beschikbaar blijft - heel wat sukses boe ken. Nu bouwt en werkt men rond «de achterkant van het nieuws» waarbij men gaat pro beren een beter inzicht te ge ven in de invloed die de klas sieke media hebben op ons dagelijks doen en laten. Dat daarbij ook de nieuwe ontwik kelingen in de kommunikatic ter sprake zullen komen, is zonder meer duidelijk. De aktie «wereldsolidariteit» blijft in het jaarprogramma een voorname plaats behou den. Niet ten onrechte, want een mondiale solidariteit is en blijft een noodzaak. Dit jaar wordt alle aandacht gericht op Burkina Faso, het vroegere Opper Volta. Andere akties zijn «God op het spoor» waarmee men een bezinningsavond bedoelt die samen met KAV zal worden gegeven, de aktie rijbewijs die zeer veel belangstelling kent en «ook een werkloze thuis». Een probleem waarmee allicht ook een aantal KWB huisva ders zijn gekonfronteerd en waarmee ze het ook wel eens moeilijk hebben. Er werd een punt gezet achter de zoveelste uitgave van Kovekenskermis op de Heirbrug te Lokeren. Aan 135 huizen was een Koven te zien geweest. Voorzitter Maurice Baeté opende voor de zoveelste keer de zitting met een welkom en een dankwoord aan de burgemeester, aan de schepenen, aan alle medewerkers, aan VW Toerisme voor de goede steun die zij niettegenstaande de moeilijke tijden nog altijd zoveel mogelijk kunnen geven, kortom aan iedereen van Heirbrug en van Lokeren. In een kort gevat wederwoord beloofde burgemeester Liebaut van op de ingeslagen weg voort te gaan. Immers zo'n enige folkloristische gebeurtenis in Lokeren mag niet teloor gaan. Maar vooraleer aan de eigenlijke prijsuitreiking te beginnen was er nog een klein intermezzo. Daarvoor zorgden Mare en Erna De Meyer. Zij bedachten de leden van het bestuur met een kleine herinnering. Het zijn juist die mensen die andere nooit vernoemd worden. Ook de tekenaar Pierre Vervaet die al zo menige pentekening gratis voor Kovekenskermis gemaakt heeft, werd niet vergeten. En tenslotte ook nog een speciale vermelding voor de voorzitter van de Rare Mannen die al 15 jaar lang zijn ploeg met vaste hand leidt. De Rare Mannen waren ook de organisatoren van de goed geslaagde wandeltocht. Daarop gaf ondervoorzitter Guust Broeckhove lezing van de uitslag. Dat de jury een oordeel velt zonder aanziens des pereoons konden wij al dadelijk horen: alleen straat en huisnummer van de winnaars werden afgeroepen. Het was ten andere onmogelijk voor de juryleden om de namen van al die betrokkenen te kennen! Bij de beoordeling had men vooreerst de Kovens gerang schikt in 4 kategorieën: daar waren vooreerst de folkloris tische, dat zijn de Kovens die uitgerust zijn in de traditio nele kledij van de vroegere linnenblekers: blauwe kiel, zwartzijden pet en klompen. Dan kwam de humor. Een derde kategorie vormt de originelen. Dat zijn mensen die hun eigen beroep of een ander ambacht uitbeelden. De laatste kategorie zijn dan de op de grond geplaatste Kovens. Vooreerst werden de niet-prijswinnaare per kategorie afgeroepen. Opvallend was ook dat veruit de meeste van de afgeroepenen wel prijs stelden op het herinneringsstuk dat hen werd aangeboden, maar dat zij de geldprijs royaal terugstortten aan het bestuur. Zo is de kas voor toeko mend jaar al een beetje gevuld. Vervolgens kwamen dan de grote prijswinnaars aan de beurt: Voor de kategorie staande Kovens ging de eerste prijs naar Emiel Baert, gevolgd door dhr. De Bruyn uit de Kapellestraat- Derde werden ex aequo Bakker Vervaet en de school uit de Hoogstraat. In de groep Folklore was eerst Charles Blanquaert. Er waren twee tweedes: Irma De Witte en Willy Van Steendam; en ook twee derdes: Dr. D'Hollander en Willy Rochette. In de categorie humor was Tony Van Steendam eerste, dhr Van Hecke tweede en Paul Symoens derde. En tenslotte bij de originelen werd beenhouwer André De Beulc eerste, tweede was René De Backer en derde Albert Baecke. En het hoeft wel niet gezegd dat na de prijsuitreiking de winnaars er niet aan dachten om spoedig naar huis terug te keren. Zo eindigde de laatste kermisdag van Koveken 1985. J.V.L.

De Voorpost | 1985 | | pagina 7