Rode Kruis opereerde efficiënt iin «rampgebied Kallo» Beverenaar schrijft geschiedenis van Zwijndrecht en Burcht Per fiets van Lokeren naar Hamme langs de Durmedijken? Spandoekenweek» van jongeren in Beveren Beveren wil géén baggerspecie op Wase Scheldeoever «Fruit van hier» in Beveren lExkursies op Wase Scheldeoever voorgesteld Tweede fietstocht gemeentebestuur Temse alweer voltreffer Juwelier Koklenberg uit Sint-Niklaas beroofd De Voorpost - 11.10.1985 - 11 'leel wat slachtoffers.... jOp 5 oktober 1985 had in Haasdonk en in Kallo de jnajaarsoefening van de Rode Kruisafdeling groot-Beveren iplaats. De vrijwilligers verzamelden rond 13 uur aan het lokaal in de Stationsstraat te Beveren, Waar hun het rivolgende scenario van de simulatie-oefening werd medege- deeld. «Omwonenden van het fort van Haasdonk hadden 1de hulp van het Rode Kruis ingeroepen, daar een groep ruiters die er het jaarlijkse ruitertornooi voorbereiden «getroffen werden door explosieven. Legerpatrouilles wa rren immers op hetzelfde ogenblik aanvalsoefeningen aan as het uitvoeren». (Rond 13.30 uur vertrokken de afkamde op zoek naar slach- 'jvrijwilligers naar het fort van toffers. ^Haasdonk. Ter plaatse aange- Deze simulatie-oefening werd ejkomen werd door enkele vrij- onderbroken, want via de ra- illigers het materiaal uitgela- dio werd vernomen dat er een iden en de tent opgezet, terwijl ongeval met een groot aantal 'andere vrijwilligers het terrein slachtoffers gebeurd was in de Beverentunnel te Kallo, onder het Waaslandkanaal. Twee waarnemers spoedden zich dan naar het rampgebied in Kallo om er het terrein te verkennen. Als kommando- post en hulppost werd het dichtsbijzijnde gebouw geko zen, namelijk het sluisgebouw. In spoedtempo werd in Haas donk het materiaal ingeladen en de vrijwilligers, die op zoek waren naar slachtoffers, wer den verzameld. In twee afzon derlijke voertuigenkolonnes werd dan naar het sluisgebouw gereden. Het rijden in afzon derlijke kolonnes gebeurt om te voorkomen dat de ganse Rode Kruiskolonne zou tegen- Iet doppersatelier van Beve- en had normaal vorige maand mor een derde werkingsjaar ran start moeten gaan. Dat is liet gebeurd omdat er zich te weinig me sen willen inzetten ^voor dit lovenswaardig initia- ief. Het dopperskomité is in |uni ontbonden. Het aantal ak- leden was tot de helft t eruggevallen, te weinig om - 1n' iet initiatief uit te werken. lan Bosman van de jeugd- 1dienst in Beveren vertelt: •Vanuit de jeugddienst willen no® we de werking nu nieuwe im pulsen geven. Aan mensen die kursus willen geven is er niet neteen een gebrek, maar we moeten nu eerst te weten ko- Het Rode Kruis op oefening i, men of er ook belangstellen den zijn om de kursussen te volgen. We geloven nog altijd in het initiatief, hoewel een eerste samenkomst in Beveren niet meteen een sukses was. We gaan in elk geval niet bij de pakken neerzitten». Spandoeken Medewerkers van de jeugd dienst gaan dus zelf naar de stempellokalen toestappen. In de deelgemeenten Beveren, Haasdonk, Vrasene en Melse- le zal tussen 21 en 25 oktober een spandoek aan het stempel lokaal worden aangebracht. «Club 2000» zal daarop ver meld staan, meer niet. Jan Bosman: «Het is de bedoeling om enige nieuwsgierigheid op te wekken. De week nadien immers zullen er folders wor den uitgereikt met informatie over het doppersatelier. Wordt de aktie een sukses, dan zal die ook worden ondernomen in de poldergemeenten». Binnen de jeugddienst wordt overigens nog meer initiatie ven overwogen. Details wil men daarover nog niet kwijt, omdat men eerst de bijval voor de 'spandoekenweek' wil af wachten. Voor inlichtingen kan men in elk geval terecht bij Jan Bosman op de jeugd dienst, tel. 773.40.99. L.V.B. gehouden worden door een wegversperring. Ter plaatse aangekomen stel den de waarnemers vast dat bij het ongeval een autobus, een personenwagen, een bromfiets en een vrachtwagen betrokken waren. Uit de vrachtwagen kwam ech ter een gaswolk vrij. Geoor deeld werd dat omwille van de gevaarlijke omstandigheden, de milieudienst van de ge meente Beveren diende ge waarschuwd te worden. Via de semafoon werd de milieudienst verwittigd. Ambtenaren van de milieudienst waren aanwe zig op het kasteel Cortewalle, want in het kader van de mi- lieuweek loopt daar een mi lieutentoonstelling. Naar het rampterrein Met de volledig ingerichte wa gen van de milieudienst kwam de heer Depauw, milieuambte naar, naar het rampterrein. Als eerste betrad hij de tunnel, deed er de nodige metingen met zijn explosiemeter, en lichtte de waarnemers in om trent de naam (L.P.G.) en de gevaren van het gas. Explosie gevaar was er op korte termijn niet, maar naarmate de hoe veelheid L.P.G. in de lucht toenam, verhoogde het explo siegevaar. Nadat door de waarnemers de kenmerken en de gevaren van L.P.G. meegedeeld waren aan de Rode-Kruis-vrijwilligers, betraden de eerste interventie- ploegen de tunnel. Ondertussen werd, op 300 m buiten de tunnel, de vooropge- schoven hulppost opgesteld door de ploeg techniek. In totaal troffen de Rode Kruisvrijwilligers in de perso nenwagen, devrachtwagen ge laden met L.P.C., de brom fiets en de autobus, 24 slach toffers aan. Aan slachtoffers in shocktoe stand, of met ernstig bloedver lies, werden, vóór slachtoffers met breuken, de nodige pri maire zorgen toegediend. Eerst genoemde patiënten werden dan ook door een ploeg van vijf vrijwilligers per draagberrie naar de vooropge- schoven hulppost gebracht. In deze vooropgeschoven hulp post werden dan verder de no dige zorgen toegediend en werden de slachtoffers trans port-vatbaar gemaakt. Met twee ambulances werden de slachtoffers naar de hulp posten in het sluisgebouw ge voerd. In de hulppost, waar een dokter aanwezig was, werd bepaald naar welk ziekenhuis de slachtoffers dienden ge voerd te worden. Ongeveer een uur na het vrij geven van de tunnel weerklonk over de Beverentunnel een sig naal. De heer Depauw deelde mee dat het signaal afkomstig was van zijn explosiemeter en dat het betekende dat het ex plosiegevaar in die mate was toegenomen dat hij het veran twoord vond dat vrijwilligers zich niet meer in de tunnel zouden begeven. Na spoedo verleg werd beslist de in de tunnel achtergebleven slach toffers nog te redden, door gebruik te maken van de vei ligheidsmarge. Alle vrijwilligers, ook die van de vervoerploeg, werden toen ingeschakeld om zo snel moge lijk alle slachtoffers uit de tun nel te halen. Het explosiege vaar in de tunnel steeg ziender ogen, maar de tunnel explo deerde niet... Het was immers ook een oefening. Realiteit Zo'n oefening sluit nauw aan bij de realiteit. Binnen vijf jaar immers zal de tunnel voor het verkeer geopend zijn. Dage lijks zullen dan verscheidene wagens met gevaarlijke pro- dukten door de tunnel rijden. Voor een ongeluk met gevaar lijke produkten zal dan een potentieel gevaar bestaan. Aan deze oefening, die tot doel had de paraatheid van de leden van het Rode Kruis -te verhogen, werkten behalve de Beveren milieudienst en Dolso (minister van openbare wer ken) ook enkele bedrijven mee. Beveren-Kallo. Rode Kruis-helpers redden slachtoffers uit de tunnel (Iv) In Beveren is onlangs een tweede boekdeel voorgesteld over de geschiedenis van de streek. Eenmaal de reeks volledig zullen er vijf boekwerken zijn afgeleverd. Ook in Zwijndrecht is nu een gelijkaardig projekt van start gegaan. In één boek zullen de voornaamste politieke, sociale en ekonomische feiten van Zwijndrecht en Burcht worden samengebracht. Voor die niet te onderschatten taak werd Beverenaar Dirk Vereist aangezocht, hij schreef ook het boek «Insitutionele en politieke geschiede nis» van Beveren. De geschiedschrijving kadert in een btk-projekt dat in au gustus van dit jaar van start is gegaan. Het loopt voorlopig één jaar, maar meer dan waar schijnlijk wordt dat verlengd. «We hebben eerst nagegaan wat er zoal over Zwijndrecht en Burcht is geschreven. Ray mond De Groodt heeft nogal veel artikels gepleegd, er zijn ook twee boekjes over Zwijn drecht en één over de kerkge schiedenis van Burcht versche nen», vertelt Dirk Vereist. «Geografisch hebben beide dorpen altijd tot het Land van Waas behoord en bijgevolg zijn er niet zoveel verschilpun ten. De manier van besturen bijvoorbeeld was dezelfde, maar toch zijn er af en toe uitzonderingen vast te stellen. Dat maakt deze opdracht wel boeiend. Ik geef een voor beeld. Voor bestuurlijke zaken waren net als in Beveren bur gemeester en schepenen be voegd. Wanneer het om geld zaken ging werd het kollege bijgestaan door afgevaardig den van de burgerij. In Zwijn drecht was dat echter anders geregeld en dat had te maken met de Borgerwèertpolder. Afgevaardigden van de burge rij werden vervangen door Antwerpenaars die in de Bor- gerweert poldergronden in ei gendom hadden. Dat maakte het besturen soms wel om slachtiger». «Er zijn in elk geval boeiende aspekten te onderzoeken. De militaire geschiedenis van Zwijndrecht en Burcht bij voorbeeld. Die is belangrijk omdat beide kernen een be langrijke positie hadden ten opzichte van Antwerpen. Wanneer er oorlog werd ge- Beveren wil niet dat baggerspecie van de werkzaamheden aan de Berendrechtsluis op de Wase Scheldeoever worden jestort. Dat standpunt hebben alle partijen, op de Agalev- raktie na die zich onthield, onderschreven. De vrees bestaat dat door de stortplannen bijkomende landbouw gronden zuilen worden ingenomen. «Bovendien komt op langere termijn de afwerking van het huidig Linkeroever- gebied, zonder vroegtijdig gebruik te maken van het reserve-gebied, in het gedrang», stelt men in gemeentelij ke kringen. Agalev-raadslid De Block kon het gemeentelijk standpunt wel grotendeels onderschrij ven. maar formuleerde een aantal bedenkingen. Agalev had het nogal moeilijk met de formulering «indien het. stor ten van specie niet kan verme den worden». Raadslid De Block: «We moeten ons dat niet laten opdringen door Ant werpen, het storten mag ge woon niet plaatsvinden. De B- en C-storten vormen de reser- vekapaciteit voor de verdere afwerking van het gebied ten zuiden van de lijn Verrcbroek- Docl. Als die nu ingenomen worden door zand en slib van de Berendrechtsluis, dan zal men voor de afwerking van de Linkeroever nieuwe gronden moeten innemen», meent het gemeenteraadslid. «Beveren verdedigt dus de landbouw gronden op de Linkeroever», ging De Block verder, «maar toch pleit de huidige meerder heid voor de aanleg van een Baalhoekkanaal. Deze optie is totaal in tegenspraak met het standpunt dat nu wordt inge nomen». «Als het Baalhoekka naal er komt zal er veel land bouwgrond verloren gaan en komt bovendien het behoud van het Land van Saeftinghe in het gedrang», besloot De Bock. Burgemeester Van der Aa stel de dat een tweede zeesluis ter hoogte van Doel de aanleg van een Baalhoekkanaal overbodig zou maken. Raadslid Vlegels stelde voor om vanuit het Waasland te reageren wanneer Antwerpen de Baalhoekplan- nen opnieuw vanonder het stof zou halen. Van der Aa staat daar niet afkerig tegenover, maar vond een mogelijke reak- tie nog wel te vroeg. Over de hoeveelheid specie die moet gestort worden, werden tijdens de raadszitting verschillende cijfers genoemd. Raadslid Van Remortel hield het bij vier mil joen kubieke meter. L.V.B. Het Arboretum Waasland en het gemeentebestuur van Beveren, afdeling parken en plantsoenen, richten in de hoeve van het Hof ter Saksen aan de Bosstraat 1 te Beveren een grootse fruittentoonstelling in van 18 tot en met 27 oktober a.s. Het is vooral de bedoeling om het grote publiek kennis te laten maken met enerzijds het enorm uitgebreid assortiment van inlands fruit en ander zijds met het steeds groeiend aanbod aan exotische vruchten. «Fruit van hier» betekent plantingen bestaande uit beu- vooral appelen en peren, in ken, kastanjes, eiken, ceders, hun ongekende soortenrijkd- dennen en levensbomen, zijn om. Maar die zijn niet gemak- er ook belangrijke partijen keUjk terag te vinden, jonge aanplantingen te bewon- Het voorstel van volksvertegenwoordiger Authuenis om de «Exoltsch fruit, tracht een deren van mmder bekende Dnrmed(|bi tussc„ he, „„(„„reservaat Molsbroek en de beeld te geven van de vele planten. Deze recente aan- D vruchten die ons iruitaanbod plantingen rijn vooral het werk Oude Brug aan te Lokeren en de Onde Bruglaan en de verruimen. Ook hun toepas- van het Arboretum Waasland. K°°phandelsstraat met asfalt te verharden, werd al in singen komen aan bod. Het domein is toegankelijk op maart 1985 toegezegd door het ministerie van Openbare Tegelijk is het de bedoeling, weekdagen van 8 tot 17 uur en Werkcn* De uitvoering van dit fiets- en wandelpad wordt het publiek erop te wijzen dat iedere tweede en laatste zon- voor 1986 voorzien. het domein Ter Saksen op be- dag van de maand. Op zater- Ondertussen heeft Georges Anthuenis vastgesteld dat ook paalde dagen vrij toegankelijk dag is het domein gesloten. De de Durmedijken tussen Lokeren en Waasmunster over het 's,af domein werd in 1982 fruittentoonstelling zal in het grootste gedeelte reeds voorzien z|jn van een asfaltpad. Dit BevêS aanTekoSi.STs U ^afT to, zTSS," "n ^™iken do0 de ,derige onkruidbe. ha groot momenteel. In de telkens van 10 tot 17 uur en groe,lng- Daarom heeft hg bij de minister aangedrongen, nabije toekomst komt daarbij ook tijdens de weekends. enerzijds de dyken beter te onderhouden door regelmatige nog 7 ha aanplantingsgrond. maaibeurten en anderzijds ook nog enkele overblijvende Naast de opvallende oude aan- (wvdv) grasdijken te asfalteren. De minister van openbare wer ken werd gewezen op het be- voerd om die stad waren beide dorpen er altijd bij betrokken. In Burcht hebben zich vrij vroeg een aantal fabrieken ge vestigd. Dat kan interessant materiaal opleveren over de sociale ontwikkeling: de op komst van de vakbonden, sta kingen, levensomstandig heden». Verdienstelijk Dirk Vereist studeerde aan de Antwerpse en Gentse universi teiten. Hij behaalde een licen tiaatsdiploma met een verhan deling over «Grondbezit er grondbeheer van de abdij var Baudeloo van de 14"* eeuw tol 1578». Dirk Vereist publiceer de in het tijdschrift «Het Land van Beveren» een artikel over de geschiedenis van het kasteel en Singelberg te Beveren. Hij schreef een bijdrage over de bewogen geschiedenis van Kal lo in het herdenkingsboek «Welk eiland heette Chane- laus». Hij werkte mee aan het boek «Kieldrecht, polders ge wonnen op de zee». Als be stuurslid van de heemkundige kring Land van Beveren, maat hij zich ook verdienstelijk bij tentoonstellingen, lezingen en boekbesprekingen. L.V.B. Overbrugging Durme Volksvertegenwoordiger An thuenis heeft bij de minister ook aangedrongen op de bouw van een fiets- en voetgangers brug over de Durme in de omgeving van de huidige spoorwegbrug (Vijgenstraat). Bij de aanleg van deze kon- struktie, die best eenvoudig kan gehouden worden zoals de brug over de Durme aan het zwembad, zouden vele hon derden pendelaars vanuit de Heirbrug en omgeving gebaat zijn. Nu moeten die dagelijks heel wat omrijden om dan in kontakt te komen met een een- richtingsverkeer op de Markt, lang van deze verbinding tus- de Koophandelsstraat en de sen Lokeren en Waasmunster, Stationsstraat in Lokeren. Zij rekening houdende met de tra- zouden een veel kortere ver- ditionele aantrekkingskracht binding krijgen, die daarenbo- -- 1 ven onmiddellijk zou uitko men aan de fietsenstallingen van het station. van de Waasmunsterse bossen op de Lokeraar. Door de uit voering van dit voorstel zou een prachtige natuurroute ge schapen worden, die niet al leen zou bijdragen tot een vei liger fietsen maar ook een niet schappelijk belang heeft te onderschatten rol zou kun- volksvertegenwoordiger nen spelen in de vrijetijdsbe- Het is dus duidelijk dat deze overbrugging een groot maat schappelijk belang heeft en volksvertegenwoordiger An thuenis heeft dan ook met een steding. Ook zou zo een scha- afzonderlijk rapport bij de mi- kel gelegd worden tussen de nister aangedrongen op de rea- «groene gordel» van Lokeren lisatie van dit projekt. Hij is met het Molsbroek, de Buy- immers van mening dat de na- laersmeersen, het Verloren tuurlijke grens die de Durme Beveren. Mevrouw Martha Stuer uit de Botermelkstraat 2 in Haasdonk werd met deze Bos en Ter Beuken en het nog altijd in Lokeren vormt fraaie realisatie medewinnares van de bebloemingswedstrijd van de gemeente. Ook natuurreservaat Moerasput te moet omgebogen worden tot Leo Cool uit de Ropstraat 58 en mevrouw Van Raemdonck uit de Perstraat 57a vielen in Waasmunster. Echte natuur- t--.-. de prijzen (wvdv) ui 1 J:— een schakel tussen de verschil- liefhebbers weten bovendien lende belangrijke wijken van dat er vanaf Waasmunsterbrug de stad, inzonderheid tussen reeds een asfaltpad ligt langs de volkrijke buurt van de Heir- de Durme tot in Elversele- brug en het Lokerse stadscen- Hamme. trum. Volksvertegenwoordiger Het zou dus best wel eens Anthuenis is ook van oordeel kunnen dat men binnenkort dat door alle instanties en be- per fiets door een heerlijk stuk leidsverantwoordelijken geza menlijk aan dit projekt moet gewerkt worden. natuur Lokeren naar Tijdens de zomermaanden (1 Het vertrekpunt was de Water- met de verbetering van de ant- Hamme kan peddelen juli - 15 september) organi- molen, het toekomstig toeris- woordformulieren. De seerdc het gemeentebestuur tisch centrum; dan ging het via prijsuitreiking is voorzien in de van Temse voor de tweede de Markt naar Tielrode, Elver- loop van november. Elke deel- maal een toeristische fiets- sele en via Tielrode naar Tem- nemende familie wordt schrif- zoektocht. Een 260-tal deelna- se-Velle, Steendorp en terug telijk op de hoogte gebracht meformulieren werden ver- naar Temse. van de uitslag en ontvangt de kocht tegen 20 fr. Dit jaar kon juiste oplossingen. Geïnteres- elk gezin slechts 1 formulier De toeristische gids 'Ik hou seerden kunnen de korrekte indienen. 125 gezinnen zonden van Temse' maar ook de uit- antwoorden nè de prijsuitrei- een oplossing in. stekende toeristische kursus king op de toeristische dienst illform",ie' T«™«. vr°ege- Woensdagmorgen rond 5 uur vaarde van zowat dne miljoen Dat de bclangstejling groot hniP v°™ re kantoren pol,tie) en kul- hebben vijf mannen de juwe- frank aan de haal, t tuurdienst (Antwerpse Steen- lll!rs2aak Luc Kokk'„berg weg 7, 2698 Tielrode) aan h» Ani-,>rctraa» in Sint- i ze er met hun snelle voertuig van-1 door gingen. Beveren en de dienst milieubeheer van Ebes hebben gezamenlijk vier, exkursies op de Wase Scheldeoever uitgestippeld, waarbij het ook mogelijk is een bezoek te brengen aan een elektriciteitscentrale. De verkenningen richten zich voornamelijk tot scholieren van het sekundair onderwijs. Drie gemeentelijke diensten hebben aan het initiatief meege werkt: de toeristische- en milieudienst en de dienst Linkeroever. De eerste aanvragen zijn inmiddels al bij de toeristische dienst binnengekomen. Voor inlichtingen kan men terecht was, kon men merken aan de zoektocht, talrijke fietsers, die gewa- weg 7 2698 Tielrode) aan dc Ankerstraat alm. pend met een deelnameformu- Wat de schiftingsvraag betreft bekomen. Niklaas beroofd Ze gingen lier èn de toeristische gids van waren verschillende deelne- Gezien het sukses van zowel «professioneel» te werk- eerst Temse het 35 km lange mers op een woensdagnamid- de eerste als de tweede fiets- werd een zwaar roiiuik met trajekt affietsten. dag auto's en vrachtwagens zoektocht ligt het voor de hand zware branders weggesmolten aan het tellen die tussen 14 u. dat deze activiteit uitgroeit tot en dan werdpn pen „j,cta|raam De tocht liep dit jaar onder- en 15 u. de brug van Temse een jaarlijkse traditie. De or- en enkele zware Blazen deuren t ""n'ij V meer langs berijdbare wegels, overstaken. ganisatie berustte bij het ge- vernjelli in de winkel sineen 11 Z1J"' f Paleizen 7 en zodat het landelijke en de rust De gemeentelijke kuituur- meentebestuur. de realisatie .LÏ. £"g. H zullen aan deze tweewielers Op het 64e Internationaal au- to-, motor- en rijwielsalon van n uitstalraam Brussel zullen ook tweewielers

De Voorpost | 1985 | | pagina 11