NATUURLIJK... DAAN ANTHUENIS STA IK OP DE VOLKSUNIEUJST IO ie OPVOLGER SENAAT A Bebloemingsaktie in Sint-Niklaas een zinvol initiatief «Sinterklaasstoet van Amsterdam haalt niet niveau van Sint-Niklase optocht» Een volle schouwburg voor de feestvierende Zwartzusters «Zwaarddansen in Vlaanderen» maar vooral in Waas en Dender 12 - 11.10.1985 - De Voorpost :uwen pic hinderni bod li «ek an Ziel eK en, bui tw_' Richar *e' Tieresii te' Sint-Niklaas. Het komitee dat de Sinterklaasstoet organizeert, in gezelschap v mensen van de dienst kultuur-toerisme. (dw) 850 figuranten, tiental reuzen in Wase hoofdstad De Sinterklaasstoet die zondag 20 oktober door het Sneeuwwitje, Ali Baba, Robin dag 20 oktober (vanaf 14.30 centrum van de Wase hoofdstad trekt is een kindervrien- Hood, de Gelaarsde Kat, etc., u.). Weet ook dat honderden Met de bekommernis de natuur dichter bij de mensen te was groot. Ook werd er die 28, Nieuwkerken, 4. Het Ho brengen en het leefmilieu te verfraaien, heeft de toeristi- avond een diavoorstelling ge- (Zusters Josefienén) Hofstrai sche dienst van Sint-Niklaas zich ook dit jaar tijdens de 8even- waarin de mooiste ge- 134, Sint-Niklaas, 5. Noye maand mei speciaal ingespannen om de huis-, tuin- en ^els en halsplantsoenen wer- Frans, Bekelstraat 4, Sint-N gevelversiering en de hoevebebloemingsaktie te propa- ui? handen van de schepenen 8eren- Van Daele, Deyaert en Le- Gevel en voortuin naerts kregen de winnaars een 1- Vertonghen L., Eekhoon Voor de zevende maal werd te deelgemeenten, door het aan- stadsmedaille en een prachtige straat 28, Sint-Niklaas, 2. Va Smt-Niklaas, Nieuwkerken, brengen van groen en bloemen plant. Waeyenberghe, Zakstraat 3! Belse en Sinaai een grote di- een levendiger en frisser uit- Gezien het jaarlijks stijgende Sinaai, 3. Vercauteren Petru versiteit van bloemen en plan- zicht kregen sukses is het de bedoeling om P- Stepmanslaan 41, Haas ten aan de Wase bevolking te De toeristische dienst van Sint- deze bloemenaktie tot een tra- donk, 4. Bogaert Francoi burgemeester en enkele schepenen en £°°P aangeboden Niklaas is verheugd dat men ditie te laten uitgroeien Personeelsleden van de dienst ook dit jaar heeft mogen reke- parken en plantsoenen stelden nen op de massale medewer- De prijswinnaars zich zoals vorige jaren ter be- king van milieubewuste in wo- Hoeve schikking van de kopers voor ners en natuurliefhebbers. Een het vullen van de bakken met wedstrijd voor de mooiste 1. De Block Arthur, Gijsel- jujn bladgrond en het planten en bloemenversiering werd hier straat 59, Nieuwkerken, 2. De i Lievens Willv Rn,PrmPii schikken van de bloemen. Op dan ook aan verbonden. De Permentier Werner, Belsedorp ctVaat ?Q Sint Nit'iaa* -> r„ verschillende manieren werd deelname was gratis. Niet min- 82, Belse, 3. Van Gucht Ju- ne pirmin Mnl»nwiiir'7fi- R» er gedemonstreerd hoe de der dan 98 deelnemers ver- lien, Botermelkstraat 52, Sint- seie 3 Thierens P Wph' h bloemen aan de huisgevels leenden hun medewerking aan Niklaas, 4. De Vos Marcel, pebokstraat 286 Reke kunnen worden opgesteld en deze bebloemingswedstrijd, Zwaanaardestraat 88, Sinaai, c,r;,hr>i w;ii„ vastgehecht. waarvan de 21 winnaars zijn 5. Van Eynde Omer, Lepel- f Kortom, de gedane inspannin- gekend. hoekstraat 73, Sint-Niklaas André Sn eveldstra., H gen en aktiviteiten van de De prijsuitreiking van deze Gevel Niklaas stadsdiensten en inwoners heb- wedstrijd had plaats op don- 1. Verstraeten Ed., Sinaaidorp ben er sterk toe bijgedragen derdag 3 oktober 1985 in de 6, Sinaai, 2. Van Hese-Polfliet, Prys originaliteit Heimolenstraat 226, Sint-Nil laas, 5. Quintelier Karei, Kr) santenstraat 36, Sint-Niklaas. 18, Sint El y. "VVV UUIV V.OI Iiuiiuv.ivjv.il -- -- --JOO O jju- uu u, omaai, i. Y4I1 nOCTUllllCl, I IJS UI IglIIOIHCIl delijke aktiviteit, een toeristisch-folkloristisch evenement zijn er écht bij. Enkele mu- kilogram snoepgoed en fruit dat zowel de stadskern, de ste- trouwzaal van het stadhuis te E. Tinelstraat 57, Sinaai, 3, De Van Hove-Van Der Gucht!ni met allure ook, een 'handelsbevorderende' manifestatie aekgezelschappen of fanfares uitgedeeld worden aan de kin- delijke woongebieden en de Sint-Niklaas. De belangstelling Wilde-Lootens, Meesterstraat Galgstraat 18, Sint-Niklaas jno evenzeer. «Akties in 't leven roepen ter bevordering van en 'showbands' komen ook, uit deren en dat de kinderen die Iw, roepen ter bevordering van r. de middenstand», die doelstelling immers staat in de 0 m V,er' T?.™eu" Wlllen meedoen aan de Klaas- statuten van het Actiecomiteit voor Handel en Ambachten ^elselTSun de SüiteT tekenwedstriid.- formulieren (Acha) dat het gebeuren organiseert. De middenstands- klaassfeer 'te situeren zijn de vereniging NCMV en haar afdelingen Wavectro en Vesiac stoute kinderen, vertolkt door helpen mee en dat doet ook het stadsbestuur van Sint- vanzelfsprekend brave kinde- Niklaas. ren, de Zwarte Pieten-groep, Een poos geleden bracht schepen voor feestelijkheden en de snoepuitdelers aan het eind n de optocht. Pakweg vijftig jaar geleden cir kelde op een zondagnamiddag in december een vliegtuig een tweedekker boven het Sint-Niklase marktplein en dat te verkrijgen bij de midden standers die een Sinterklaas poster in hun winkel etaleren hun tekeningen dan aan de Z.P.'s kunnen bezorgen. Op naar 11 november. Zoals al gemeld wordt die maandag (een vrije dag voor de scholie ren) vanaf 15 u. in de stadsza- len (Leopold Il-laan, vlakbij 't station) een groot Sinterklaas feest ingericht door het stads bestuur: poppenspel, goochel- truukjes, akrobatie etc. Kaar ten kosten 30 frank en zijn o.m. in het toeristische info- kantoor aan de Grote Markt toerisme Staf Van Daele een bezoek aan Amsterdam toen daar, ten aanschouwe van wel honderdduizend mensen, Tweedekker Sinterklaas stoetsgewijs door de straten trok. De Sint- Niklase bewindsman bespeurde in A'dam maar weinig animatie en houdt deze indruk over: «De stoet in Amster dam haalt niet het niveau van die in Sint-Niklaas». Het belóóft dus op zondag 20 oktober. Sint-Niklaas is niet voor niks de «residentiestad» van doorluchtige vehikel depo- Klaas en Sint-Niklaas pleegt graag naar idem te komen, neerde de hemelse Sint op de Vorsers hebben ontdekt dat al in 1351, toen in Sint- aa«lglobe. Het vliegtuig om- Niklaas een pestepidemie heerste, Sint-Nikolaas plechtig zeilde ee" speelgoedmagazijn 46 te verkrijgen, door de straten van de .goede stede» gl„g; i„ processie J*? 8 was het toen, nu wordt de Spaanse bisschop per trein baard van de toenmalige Sin- aangevoerd en per limousine rondgevoerd. terklaas ging een vrouwsper soon schuil, maar merken kon Het verhaal van de Sint-Nikla- sprekend gekostumeerd én ge- je dat niet. Belangrijker was se stoet-opbloei wordt zo on- grimeerd worden, hen moet dat Sint-Niklaas en het markt- schenk. Na die plechtigheid geveer elk jaar hier en daar in discipline en orde worden bij- plein zwart zag van Pieten en moet Sinterklaas node afscheid een publikatie uit de doeken gebracht zodat de optocht vlot, ander volk. gedaan. Vóór de vijftiger jaren probleemloos verlopen kan. Maar tempus fugit en de ver lag het zwaartepunt van stoe- Nieuw voor deze uitgave is de voermiddelen zijn niet meer tenminnend Sint-Niklaas eind komst van een tiental reuzen wat ze waren en de kar met augustus en dan zette men naar Sint-Niklaas. Als het paard (van de ansichtkaart) middels een corso en kavalka- 'kostuum' van Sinterklaas him- horen niet meer tot het straat- de de bloemetjes buiten. De self tijdig hersteld is komt de beeld van alledag. Hoewel: bloemenstoet werd uit het ge- opperreus wis en zeker. Ook Sinterklaas werd nog niet zo heugen gebannen; de Sinter- reus Zwarte Piet, de oudste lang geleden per paard of kan worden dat Klaas klaasoptocht werd geboren, Sint-Niklase burgers Janneken koets door de Stationsstraat geval heel ongemerkt z'n bie- floreerde, deemsterde weg, en Mieken, het vossenpaar geloodst. Z'n limousine heet raakte in 1976 uit de vergeet- Hermelijn en Reinaert uit van recente datum te zijn. De hoek. Sedert 1976 vindt de Lochristi, de reuzen van Belse- NMBS geniet in Sint-Niklaas stoet elk jaar plaats. le zullen mee opstappen. traditioneel de eer, Sinterklaas te mogen verwelkomen. Want Vrijwilligerswerk omdat de Wase hoofdstad niet De organisatoren hebben het Sprookjes over een aerodroom beschikt over ruim 850 (of meer) figu- De optocht wordt als een komt de kindervriend nu per ranten en zeggen dat met de 'praalstoet' aangekondigd. Je trein aan. Sinterklaasstoet een bedrag zou de Sinterklaasstoet óók van zo'n half miljoen frank is een langgerekt défilé van Oktober, november, gemoeid. Da's veel op het eer- sprookjestaferelen kunnen december ste gezicht, maar op het twee- noemen: Assepoester, Onthou de stoetdatum: zon de is het dat niét. De meestap- dagvoormiddag wordt ten stadhuize de uitslag van de tekenwedstrijd bekend gemaakt en alle jeugdige lau reaten krijgen dan een ge- nemen van zijn «residentie stad». Als 't goed weer is stapt hij aan boord van een warme- luchtballon, stijgt ten hemel en reist naar zonniger oorden. Wat er te gebeuren staat als 't weer niet meezit is vooralsnog niet duidelijk, maar vermoed n zal pakken. Sinterklaas verblijft dus zowat anderhalve maand in onze kon- treien, maar of hij in Sint- Niklaas logeert en wèür werd ons niet meegedeeld. De Sint verwacht alvast dat èille kies- kandidaten zowel de verko zen als de 'gebuisde' politici op post zullen zijn, met èl hun Sint-Niklaas. Moeder Theresia De Wilde, overste van supporters. de Zwartzusterskongregatie (Iv) Het was tijdens het weekend leumboek werd vrijdag aan van 5-6 oktober feest in en om lezers van De Voorpost het Sieckhuys in Sint-Niklaas. gesteld en zaterdag De nog immer in volle expan- de officiële presenta... sie verkerende psychiatrische luxueus uitgegeven instelling die door de kongre- fie. gatie van de Zwartzusters van Van Fran^oise Vercauteren Philippus Nerius wordt be- zuster-overste Theresia diend hield een open deur, Wilde: bijna drie eeuwen bood aan prominenten en me- nierswerk, politieke dewerkers een maaltijd aan, sen nemen, kwam met een voortreffelijk inzet aan de dag leggen. Al boek op de proppen, liet zowel aspekten kwamen aan bod de hoofdkerk (voor een dens de toespraken van dankmis) als de schouwburg huisdirekteur A. Voeten, (voor een feestzitting) in Sint- gemeestcr De Vidts, Niklaas vollopen. Weemaes en Zuster De algemene overste van Men kent onderhand het ver- kongregatie, Theresia De haal: 275 jaar caritas tentoon- de, mag zich sedert spreiden, hulp verlenen, danig Ridder in de Orde van bczigzijn in de welzijns- en pold II noemen; de medische sektor. Het door e.h. kende haar die Richard Weemaes op knappe toe. wijze bijeengeschreven jubi- pers moeten allemaal een (nu eens sprookjesachtig, dan weer klownesk of pittoresk) pak dragen, en het huren van één zo'n pak kost zo liet ik me vertellen 250 frank. Maar daar tegenover staat dan weer een toelage van het stads bestuur, een bijdrage van de middenstanders en de niet ge ringe inbreng van het spon sorship. In totaal zijn 33 groepen van de partij: 25 van ter plekke, 8 ingehuurde formaties. De ei gen groepen moeten vanzelf- Zeshonderd jaar geleden, in 1389, werd in Brugge mel ding gemaakt van het bestaan van zwaarddansen. Het is het oudste spoor voor Europa. Het noordwesten van Europa en vooral het Land van Waas en Zeeuws-Vlaande ren zouden oude centra van zwaarddansen geweest zijn. Tot die bevinding is dr. Eugeen Verstraete gekomen. De wetenschapper-volkskundige overleed in 1982, maar zijn vorsingswerk bleef behouden voor het nageslacht. In het boek(je) «Zwaarddansen in Vlaanderen» worden interes sante dingen verteld i.v.m. de geschiedenis van deze wat aparte vorm van volkskunstbeoefening. De publikatie werd zaterdag jl. in Sint-Niklaas voorgesteld. Hildegard Vermout-Verstraete, dochter van de auteur, kreeg niet alleen (officieel) het eerste exemplaar aangereikt, maar vertelde ook beknopt wat over het werk van haar vader. In een addendum dat achter aan in het boekje werd opge nomen vind je een lijst van gemeenten die destijds zwaarddansers telden en de aanduiding van wanneer die voor het eerst optraden. Bij het begin of in de loop van de vijftiende eeuw hadden ge meenten als Aalst, Baasrode, Dendermonde, Lebbeke en Oostende eigen zwaarddan sers. Begin zestiende eeuw zijn er meldingen i.v.m, zwaard dansers te Bazel, Belsele, Be- veren, De Klinge, Haasdonk, Hamme, Hulst, Kruibeke, Melsele, Moerbeke, Sint-Gil lis-Waas, Sint-Niklaas, Temse, Verrebroek, Vrasene, Wach- tebeke, enz. Het ligt voor de .hand te konkluderen dat het Dendermondse en het Land van Waas, Zeeuws-Vlaande ren ook de oudste centra van het zwaarddansen in Vlaande ren én in noordwestelijk Euro pa waren. - Archief voor Sint-Niklaas Breughel heeft de zwaarddan sers schilderachtig geëvokeerd en Eugeen Verstraete nam zijn kermisschilderijen nauwkeurig onder de loep. De auteur be studeerde ook wandtapijten, literaire bronnen, stadsreke ningen e.d.m. De 'postume uitgave' van het werk van Eugeen Verstraete moet de eerste in een hele serie worden die de stad Sint- Niklaas wil gaan patroneren. Dat zei schepen Anthuenis tij dens de presentatie. Het cen trum voor Volkskunst van Sint-Niklaas hielp de uitgave tot stand brengen, maar het stadsbestuur verleende graag medewerking (financierde het drukken en uitgeven). Het is de eerste keer - zo zei Anthue nis nog - dat de stad Sint- Niklaas op dit vlak een privé- initiatief steunt, via een kopro- duktie. De bezielers van de zwaard- dans-geschiedschrijving zijn inmiddels overleden: kort na Eugeen Verstraete stierf ook z'n broer Dis, en ook Edgard Wauters van de Werkgemeen schap voor Volkskunst is al een tijdje overleden. Hilde gard Verstraete kon zaterdag melden dat het zwaarddans- dokumentatiemateriaal van haar vader aan de stad Sint- Niklaas ten geschenke wordt Sint-Niklaas. Feest bij de Zwartzusters; aandachtig luisteren naar de toespraken in d gegeven, ter aanvulling van het schouwburg (Ivfe Edgard Wauters-archief. Maar deze voorwaarde moet worden nageleefd: het materiaal moet voor de bevolking toegankelijk zijn. Een gewone uitgave van «Zwaarddansen in Vlaande ren» kost 250 frank, de luxe editie 450 fr. De publikatie is verkrijgbaar bij o.m. het stads bestuur en in de bibliotheek. W.V. Op zaterdag 26 oktober wordt in het kultureel centrum van Ukkel aan de Rode Straat 47 een symposium georganiseerd door Audire, het informatie bureau voor gehoorkorretie. Voor informatie kan men ter echt bij Audire, Leo Errera- laan 50 te 1180 Brussel (02/ Sint-Niklaas. Indrukwekkend veel volk voor de viering van 275 jaar kongregatie del 343.60.99 of 344.87.89), Zwartzusters, in de schouwburg (Iv) Zwaarddansen. Leden van Boerke Naas op uitstap in het Zeeuwsvlaamse Veere in 1976 (archieffoto)

De Voorpost | 1985 | | pagina 12