UW C.V.P.- SENAATS- KANDIDATEN VOOR 13 OKTOBER Viskweek-experiment lokt bezoekers naar Doel DE GOEIE WEG ingezet in Beveren «Week van het milieu» odelstortplaats: ayer Kallo houdt afval in eigen huis Wordt centrale van Kallo omgeschakeld op steenkool? SENAAT Effectieven SENAAT Opvolgers De Voorpost - 11.10.1985 - 13 Marcel VERDONCK 2" plaats Schepen van de stad Sint-NIklaas Begrotingsadviseur van Gemeen schapsminister Steyaert OmerOEMEï 4' Burgemeester van de c Sint-Gillis Gewezen lid van de Ka Doel (Beveren). In deze bassins aan de voet van de koeltorens wordt vis gekweekt (Ivb) Elk jaar brengen duizenden mensen een bezoek aan de icht nukleaire installaties in Doel en de belangstelling neemt nog steeds toe. Wat in zo'n centrale kan bezichtigd l worden hangt rechtstreeks af van de stand van de bouwwerken. Nu ook Doel IV op het net is aangesloten betekent dat een bezoek aan een nukleair gedeelte niet langer mogelyk is. Veel interesse blyft er ook te zyn voor jeen kennismaking met de intensieve viskweek in het 'koelwater van de centrale. (Voor de kerncentrale in Doel is er veruit de meeste belang stelling: gemiddeld 26.000 be- .oekers per jaar [Wie bezoekt nu zo'n elektrici teitscentrale? De h. Verhaege /an de dienst bedrijfsbezoe ken: «We krijgen bezoekers uit alle lagen van de bevolking over de vloer. Een tiental ja- - ren geleden waren het voorna melijk studiebezoeken. Het publiek lijkt nu milieubewus ter te zijn geworden en het bezoekerspubliek is bijgevolg meer verruimd. Over de laat ste zes jaar kwamen 44% in ichool- of klasverband, 41% «zocht een centrale met een 'ereniging en 15% kwamen beroepshalve een werkbezoek brengen. In Doel krijgen we vooral sociokulturele organisa ties over de vloer. Van de studenten komt een vieide uit het hoger of universitair onde ren drie kwart zijn eindejaars- studenten uit humaniora of A2-afdelingen». Viskweek veelbelovend Bezoekers aan de centrale in Doel kunnen ook kennisma ken met het projekt van inten sieve viskweek in het koelwa ter. Voor dit opzet werd een studiegroep in het leven geroe pen die «Biofish» werd ge doopt en waarin ook de Ge westelijke Investeringsmaat schappij en het departement zoölogie van de Leuvense uni versiteit zitting hebben. Het water dat de koeltoren verlaat is licht opgewarmd, maar ook met zuurstof verrijkt door het intens kontakt tussen water en lucht in de koeltoren. Hier door is het bij uitstek geschikt voor het kweken van vis: bij een hoog voedselrendement is de gewichtstoename ongeveer driemaal sneller dan in natuur lijke omstandigheden. Onder meer paling, zeebaars, karper en steurgarnaal gedijen goed in een biotoop van koelwater. Analyses hebben uitgewezen dat de vissoorten in Doel zui verder zouden zijn dan deze die bijvoorbeeld in de Noord zee worden gevangen. «Het koelwater is zuiverder en bij gevolg liggen de koncentraties aan bijvoorbeeld zware meta len gevoelig lager», zeggen de specialisten die het projekt we tenschappelijk begeleiden. L.V.B. De milieudienst van Beveren bestaat vijf jaar en naar aanlei ding van dat eerste lustrum loopt momenteel een milieu- week met tal van manifesta ties. Tijdens een akademische zitting op het kasteel Corte- walle werd tijdens toespraken de onlangs uitgebreide be voegdheid van gemeenten toe gejuicht. Gastspreker was ir. De Wel, adviseur op het kabi net van minister Lenssens. De milieuweek wordt afgerond met een debat op vrijdag 11 oktober. Voor dat onderdeel werd een uitgelezen panel van deskundigen naar Beveren uit genodigd. Schepen Smet, be voegd voor milieuzaken, ver telde er fier over te zijn dat de milieudienst van Beveren zo wat als voorbeeld geldt in Vlaanderen. Het bewijs daar van is volgens schepen Smet de aanwezigheid van diensthoofd Mark De Pauw in belangrijke provinciale en gewestelijke kommissies. Hij noemde on dermeer de Vlaamse raad voor leefmilieu en de provinciale technische milieukommissie. Ir. De Wel heeft een belang rijk aandeel gehad in het nieu we dekreet op de milieuver gunningen. Dat voorziet on dermeer een koppeling van de uitbatings- en lozingsvergun ning. De gemeenten krijgen ook meer bevoegdheden. Vol gens De Wel zal dat overmij- delijk tot gevolg hebben dat gemeenten niet meer zonder een eigen milieudienst op doel treffende manier zullen kun nen werken. In een slotwoord stelde burgemeester Van der Aa dat het aantal redetwisten over milieu in de praktijk niet altijd in daden wordt vertaald. Volgens Van der Aa komt het erop aan de bevolking verder 1 j te sensibiliseren. Het gezel- K schap van genodigden bracht s ^IIbIÉH vervolgens een bezoek aan de R leefmilieutentoonstelling. On- ■BfOH der d de aanwezigen bemerk- pi ten we ook vertegenwoordi- Tl WWéMÊ-zmÊÊBÊÊÊhlMmmiÊÊÊIR K t' hbeKr;"n S1'n w ?T?n- kas,ee' Co"™"»' de milieu,,mtoonstelling geopend S°""„V.a.° <Loar De Wd- kabtnetsadviseur van gemeenschapsminister Lemens (M senvan de Antwerp Gas Ter- ■azr— tm minal. De expositie kan men tot zon dag 13 oktober bezoeken van 14 tot 18 uur tijdens de week dagen en van 10 tot 18 uur tijdens het weekeinde. Voor film- en diavoorstellingen kan men op 13 oktober ook in Cortewalle terecht. Diezelfde zondag komen wandel- en na tuurliefhebbers aan hun trek ken in het Hof ter Saksen, de opgespoten terreinen op de Wase Scheldeoever of in de Kieldrechtse Grote Geule. Het milieudebat gaat door in het GTI en begint om 20 uur. L.V.B. J'jj te vestiging van Bayer op de Wase Scheldeoever werd de zoorbije maanden meer dan eens met negatieve berichten •iej [ekonfronteerd. Na het ongeval in het Indiase Bhopal 'bu wam het bedryf in de aktualiteit omdat Kallo één van de hai «inige vestigingen is in ons land weer het beruchte ;siE nethylisocyanaat wordt aangemaakt, i d Sen paar maanden later volgden dan de perikelen rond de Wfyroduktie van titaandioxyde. Voert Bayer dan toch geen rd* nilienvriendelijk beleid? We hadden een gesprek met de nin®ry°n van de milieudienst van Bayer. Vooral de din ealiaatie van een modelstortplaats op Wase bodem kwam er sprake. Op de Wase Scheldeoever zijn er geen verwerkingsmogelijk heden voorzien voor pro- blcemafval uit de industrie. De bedrijven zijn verplicht, elders hun afval te storten of te laten verwerken. Hoewel de Vlaam se Exekutieve reeds een beslis sing heeft genomen, tegen 1987 een verwerkingsinstalla tie voor probleemafval te bou wen in het Antwerpse, bestaat er momenteel in Vlaanderen geen bevredigende oplossing voor de verwijdering van dit type afval. De h. Bryon: «Ons bedrijf was dus genoodzaakt zelf een oplossing te zoeken voor dit probleem. We hebben nu binnen de grenzen van het eigen terrein een stortplaats aangelegd. Er wordt sinds juli 1983 produktieafval en süb van het waterzuiveringsstation, ge legen op de rechteroever, ge deponeerd. Enkel voor stoffen die een meer aangepaste be handeling vereisen en de pro- dukten die de kunstmatige bo dembedekking van de stortput kunnen aantasten moet een andere bestemming worden gezocht». In een eerste fase werd van het terrein van 13,7 ha één ha uitgebouwd als stortplaats. In juli 1985 werd gestart met de bouw van de tweede fase, waardoor de stortplaats tot drie ha zal uitbreiden. Het oor spronkelijk volume neemt hierdoor toe van ongeveer 50.000 tot 300.000 kubieke meter. Bestaat er nu alsnog een ge vaar voor milieuvervuiling, be zoedeling van het grondwater in het bijzonder? De h. Bryon: «Er werd een speciaal koncept uitgewerkt om ondermeer de ondergrond tegen perkolatie- water te beveiligen. Er werden dijken aangelegd met cement- stabilisatie, er is een bedek king met kunststofplaten die aan elkaar zijn gelast om de waterdichtheid te verzekeren. Daarop, ingebed in zand en grint, kwam een netwerk van draineringsbuizen, die het- doorsijpelende regenwater verzamelen in afvalwaterput- ten. Het op die manier verza melde water wordt naar een afvalwaterzuivering gepompt. De waterdichtheid van de kunststofplaten wordt via de grondwaterkwaliteit ook ge- kontroleerd». Hoeveel heeft het initiatief nu tot dusver gekost aan Bayer? De h. Bryon: «De invester ingskosten voor de eerste fase bedroegen ongeveer 26 mil joen frank, terwijl ruim 15 mil joen gebudgetteerd werd voor de tweede fase». Volgens de milieudeskundige van Bayer wordt het de hoogste tijd om de verhouding tussen industrie en leefmilieu te herzien. «Che mie en milieu kunnen best sa mengaan», aldus de h. Bryon. LVB Beveren. In het Hof ter Saksen worden in het kader van de plaatselijke milieuweek wandelingen georganizeerd en men zorgt voor een gids. Je kan nog op 13 oktober om 14 u. terecht in het park aan de Bosstraat, aan de grens met Haasdonk (Iv) Milieuweek in Beveren. An Van Mieghem maakte voor de tekenwedstrijd voor jongeren deze tekening. Lozing in de Scheldeis de titel (Iv) Ebes heeft de afgelopen jaren twee van haar thermi sche centrales nabij Gent en Genk omgeschakeld om te kunnen werken op steenkool. Het waren voorna melijk ekonomische overwegingen die aan de basis lagen van deze omschakeling. De studiediensten van Ebes gaan nu ook na of een omschakeling van de thermische centrale van Kallo ekonomisch veran twoord is. Indien het zover komt en die kans is groot dan betekent dat ook dat er in de onmiddellijk omgeving een stortplaats voor vliegas moet worden ingericht. Vliegas bevat nogal wat zware metalen en het storten van dat goedje heeft al meermaals felle milieuprotesten uitgelokt. De thermische centrale in Kallo werd in 1972 in gebruik genomen De Vestiging van de centrale had rechtstreeks te maken met een toenemende indus triële aktiviteit op de Wase Scheldeoever. De centrale bestaat uit twee eenheden van 280 mw en ze ge bruikt tot dusver aardgas en stookolie als brandstof fen. De Kallose centrale was aanvankelijk eenzoge- naamde basislastcentrale, maar is inmiddels geëvo lueerd tot een piekcentrale. Bij een grotere vraag naar elektriciteit werkt de centrale op volle toeren. Omschakeling Als de centrale wordt omgebouwd voor het gebruik van steenkool als brandstof is er behoefte aan een stortplaats voor vliegas. De strategie van Ebes is, zo'n stortplaats in de onmiddellijke omgeving te voorzien. Het vervoer van vliegas, dat wel enige ongemakken kan opleveren, wordt dan vermeden. Zo'n stortplaats houdt volgens ir. De Vleeschauwer van de dienst milieubeheer van Ebes nau welijks problemen in. Er werd immers een techniek ontwikkeld waarbij door gebruik van zaaigoed, water en een bodemkonditioneringsmidde! een milieuvriendelijke stortplaats wordt ingericht. De thermische centrale van Kallo zou, omgeschakeld op steenkool, zo'n miljoen ton verbruiken. Volgens ir. De Vleeschauwer is die hoeveel heid goed voor 200.000 ton asse, waarvan 180.000 ton vliegas. Het vermogen van de centrale zou bij een omschakeling wel afnemen. Elke eenheid zou dan nog goed zijn voor 200mw. Vliegas van steenkool is volgens de milieudeskundige van Ebes lang niet zo vervuilend als bijvoorbeeld vliegas van een huisvuilverbrandingsinstallatie. In zo'n installatie wordt immers alles verbrand, ook plastic en medikamen- ten. De gevaarlijke en volgens de meeste wetenschappelij ke bronnen ook kankerverwekkende PCB's komen in zo'n vliegas voor. Dat is ondermeer de reden waarom het vliegas van Ibogem in Melsele nu afzonderlijk wordt afgescheiden. Het goedje wordt gestort op de Hoge Maay, een paar jaar geleden werd het nog gebruikt voor onder meer de verharding van polderwegen. Vanuit milieugroe peringen en Agalev-Beveren werd tegen die gang van zaken toen terecht protest gerezen. Milieuvriendelijk Moeten de bewoners van Kallo zich nu zorgen maken voor ingeval er in de omgeving een stortplaats voor vliegas zou Werner ROGIERS 4° plaats Schepen van de stad Sint-Niklaas Adjunct-Kabinetschef van de Minister van Wetenschapsbeleid ':ïfü opvolger lid van de Kamer van Volksvertegenwoordigers Beveren-Kallo. Wordt de elektriciteitscentrale binnenkort op steenkool overgeschakeld? (Ivb) worden ingericht? Ir. De Vleeschauwer: «Het storten van vliegas betekent inderdaad milieuhinder, maar de asbelten gaan na verloop van tijd wel begroeien. Eerst groeien mossen, nadien grassoorten en later pioniersbomen zoals elzen en berken. Om de groei sneller en gelijkmatiger te laten verlopen is de dienst milieubeheer op zoek gegaan naar meer efficiënte planttechnieken». Esthetisch Zo'n efficiënte techniek is ook gevonden. Ir. De Vlee schauwer: «Voor het vliegasstort van Langerbrugge werd Vnoc 84 bjS,isl om P°Pulieren e" elzen aan te planten. In 1985 werden nog eens twaalf nieuwe boomsoorten aange plant. Het opwaaien van vliegas wordt verhinderd door het zaaien van een grasmat met speciale stabilisatietech nieken, eerder al toegepast op woestijnbodems. Deze techniek werd ook aangewend bij de vliegasstorten van Mol en van Langerbrugge. Deze beplantingen geven op termijn een meer esthetisch uitzicht, hebben "ook een funktie als houtproduktieplaatsen», aldus nog het hoofd van de dienst milieubeheer van Ebes. L.V.B. Ferdinand DE BONDT 6* opvolger Voorzitter o.a. van de Senaatscom missie Infrastructuur Sinds 1968 Provinciaal Senator Franpols SMET 2* opvolger Schepen van de gemeente Beveren Directeur Broederschool Sint-Niklaas

De Voorpost | 1985 | | pagina 13