JDegrote en de kleine k REINAART Schrijver - kunstenaar Simon Schoonvliet xpozeert op Cortewalle - Beveren j£alleke Step start nieuw speelseizoen n Dendermonde En leest nu allen tegare de Reinaertversie van Vermaere Kunstkring Waasmunster met textielkunst Tentoonstellingen in het Waasland «Kunst in de galerij» te Sint-Niklaas De Voorpost - 11.10.1985- 19 i Bi 'ereli Tho pekt: RT hilder, beeldhouwer en schrijver Simon Schoon- et uit Beveren heeft een belangrijke stap gezet in n artistieke karrière. Het is altijd al de wens weest van Schoonvliet om zich voltijds met kunst izig te houden. Door over te schakelen op een rt-time betrekking kan de Beverenaar zich nu i Djinstens vier dagen op de week 'uitleven', het} het kasteel Cortewalle Evolutie vdt vrijdag 18 oktober werken an Simon i tentoonstelling Schoonvliet zijn wel geëvo- opend met werken van lueerd naar het surrealisme ze veelzijdige kunste- toe Volgens de Beverenaar ar. Er zijn ook verre- heeft dat rechtstreeks te ande kontakten om in maken met het meer erva- list en Breda een exposi- ren worden, met rijpheid op te zetten. Als kleine die een kunstenaar agen was Simon reeds de aankweekt. «Ik schilder ngewezen leerling om op qq^ nQg wel landschappen v^w* en stillevens. Zo'n onder werpen moet men ook tech- t bord te tekenen en werd laureaat van een teken- ulc- idstrijd ingericht door de xiisch aankunnen, maar er 3LK. Langs vader zijde js minder geestelijke ach- imt Schoonvüet uit Zee- tergrond voor vereist. Ik ijvertnd. Zijn voorouders zijn probeer ook een zeker even- i 50( n over de noordergrens wicht na te streven. De ele- )epa i Kieldrecht naar Beve- menten in mijn surrealisti- t lm afgezakt. Langs moe- SChe werken blijven overi- slo r zijde is Schoonvliet een gens herkenbaar, maar de nbeifhte Beverenaar. Zijn geest ervan drukt wel een ootvader bewerkte reeds hoger idee uit», zegt woc 't hout als klompenmaker Schoonvliet, spe- Zillebeek en een oom be- Schoonvliet heeft volgens 'ordt hilderde de zondagse kunstkenners de draad van lieu- ompen. Die liefde voor het naturalisme die door- 'ordt jn streek zoals ze was in heen de geschiedenis van offi- n jeugd heeft Schoonvliet de schilderkunst loopt weer Er tal van schilderijen uit- opgenomen. Tijdens de ver- twee drukt. «Kunstenaars nissage op vrijdag 18 okto- iten. orden nog al te vaak on- ber zullen -Paul Koeck en i- a-gebracht in vakjes: men andere Vlaamse schrijvers Ioor ordt aangeduid als beeld- aanwezig zijn. Leraar en :ato- >uwer, schilder of etser, kunstkenner Frans Meert ska- aar in feite vloeien al die het werk van Simon Waasmunsterse kunstschilder-restaurateur Anton Wittoeck Ridder in de Leopold II Orde De bekende Waasmunsterse kunstschilder-restaurateur ontving onlangs de onderscheiding van Ridder in de Leopold n Orde, vanwege de Belgische Staat. Vanaf zaterdag 5 tot en met zondag 20 oktober stelt Anton Wittoeck een grote selektie 60 werken van landschappen, interieurs en bloemen tentoon in de gemeentelijke feestzaal van De Pinte. De officiële opening heeft plaats op zaterdag 5 oktober om 17 u. De inleidingsrede zal gehouden worden door de heer Robert Arens uit Zele, die vorige week nog zijn 80e verjaardag vierde. Burgemeester Herbert Overdenborger en schepen van cultuur Marcel De Mares zullen deze tentoonstelling openen. Deze is voor het publiek vrij toegankelijk van 6 oktober tot en met 20 oktober. Openingsuren op de weekdagen van 9 tot 16 u, op zaterdag en zondag van 10 tot 13 u en van 15 tot 17 u. Na De Pinte staat er een tentoonstelling in Antwerpen op zijn programma, waarschijnlijk in het najaar of begin volgend jaar. Ook werd Anton Wittoeck geselecteerd voor de British Art Fair in The City voor volgend jaar in Londen. (vgp) inst vormen in elkaar», eent Schoonvliet. Schoonvliet nader voorstel len en toelichten. Beveren. Simon Schoonvliet expozeert op kasteel Cortewalle (Ivb) «De Wurgengel» Schoonvliet is dus ook ak- tief als auteur. Hij heeft tot dusver al zes werken afge leverd, waarvan het eerste boek «De vijf huurlingen» kommercieel de beste resul taten heeft opgeleverd. Het boek haalde een oplage van twaalfduizend exemplaren. In 1983 is het laatste werk van de Beverenaar versche nen. «Het strafgericht» was de titel van dat boek dat vier losse verhalen omvatte, die veelal auto-biografisch wa ren geïnspireerd. Schoon vliet werkt nu al een drietal jaren aan «De Wurgengel», een werk waarvan hij nu al weet dat het hem het meeste genoegdoening zal geven. Het wordt een roman, een getuigenis van de geraffi neerde wijze waarop reli- gieuse sekten zich aan in- doktrinatie schuldig maken. Nu kan Schoonvliet daar zeker over meepraten. Het is jarenlang getuige van Je hova geweest maar heeft 8t Dendermonds Marionettenteater start op zaterdag 12 oktober zijn nieuw speelsei- en '85 - '86 in zijn teater te Qrembergen. lar onze mening is dit vrij laat, en het gezelschap geeft dit toe. We zitten een ganse j^jaand aohter, vertelden ze ons en de redenen zijn, het optreden op de Begijnhoffeesten de tentoonstelling van Souvenirpopjes in onze zaal. bd i normale rustperiode inaf mei tot begin septem- die gebruikt wordt voor planning van het ko- ïd seizoen en het instu ren van nieuwe stukken et daarbij dekor- en ma- itelt inettenbouw werd ren, orpt door voornoemde ak- -n riteiten n- Voor de Begijnhoffeesten speelden zij 5 maal «Begijn- hofvertelllingen», een ma rionettenspel voor volwas senen. Hiervoor bouwden ze in hun zaal een oefenpodium wat dan later grotendeels naar het Begijnhof overge bracht werd Daarbij kwa- Theo Oeerinck stelt zijn recente tekeningen ten toon in galerij 't Poortje aan de Zandstraat 74 in Haasdonk. Vernissage op zaterdag 12 oktober om 20 uur en verder toegankelijk tot 27 oktober. Zater dagen van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur, zondagen van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur, dins-, donder-, en vrijdagen van 14 tot 19 uur. Alle uitgaven van Kunst in de Stad worden tijde lijk tentoongesteld in de benedengalerij van het Gaudi Center, H. Heymanplein 18 en 14 in Sint- Niklaas. Tekeningen uit priveverzamelingen worden ge toond in galerij De Nieuwe Tijd aan de Prins Albert- straat in Sint-Niklaas. Tot zaterdag 26 oktober, alle dagen van 12 tot 19 uur en gesloten op maandagen. De tentoonstelling van kunstkring Boelwerf is te bekijken in het Gemeentemuseum van Temse aan de Kasteelstraat, en dit nog op 12 en 13 en op 19 en 20 oktober. Zaterdag van 14 tot 19 uur, zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur. Nog voor een laatste weekend loopt in de galerij van de akademie aan de Kerkstraat in Waasmunster de tentoonstelling Man Ray, een fototentoonstel ling, samen met Cirkulatieeen projekt van Hugo Roelant. Zaterdag van 14 tot 17 uur en zondag van 10 tot 13 en van 14 tot 17 uur. Voor het bekijken van grafiek uit Vlaamse, Waal se en Brusselse akademies kan men tot 13 oktober terecht in het exlibriscentrum aan de Regentie- 8traat, en in de expositieruimte van de B.B.L. aan het O.L. Vrouwplein, beiden in Sint-Niklaas. Van 10 tot 17 oktober wordt in galerij De Vuyst aan de Kerkstraat in Lokeren oude en moderne kunst tentoongesteld. Open van 10 tot 12 en van 14 tot 20 uur. Kunstkring Artificia van de Vriendenkring der Oud-Atheneumstudenten, stelt tentoon in het exlib riscentrum van Sint-Niklaas vanaf zondag 20 okto ber. Opening om 11 uur. «Kies voor kunst», stelt kunstkring de Lukasge- zellen voor. Vanaf 13 oktober stellen Rik Bosteels, Ludo Colman, Andre de Smedt, Gilbert Derboven, Luc De Bruyne, Frans Heirbaut, Jan Meganck, Edwin Raes, Roger Verhaert, Frans Vermeulen, Walter Vermeulen, Marc Potjau, Gaby Cleuren, Theo Geerinck, Doris Grieten, Monique Reyniers, Andre Uytenhouwen, Daniel Ost, en Jef Moerloos hun jongste werk tentoon in het stedelijk museum van Sint-Niklaas aan de Zamanstraat 49. Vrijtoe- gankelijk tot 4 november, op weekdagen van 14 tot 17 uur, op zon- en feestdagen van 10 tot 13 en van 15 tot 18 uur. Rita De Vleeschhouwer stelt haar akwarellen en olieverfschilderijen tentoon in de kalfac van het Sint-Jozef-Klein-Seminarie, ingang Van Britsom- straat, Sint-Niklaas, Toegankelijk tijdens de school uren. Alejandro Strange, Chileens ichilder die woont in Nieuwkerken, stelt zijn recente akwarellen tentoon in de gemeentelijke openbare bibliotheek aan de Laarstraat in Zwijndrecht. De tentoonstelling is toegankelijk op maandag van 17 tot 19 uur, dinsdag van 18 tot 20 uur, woensdag van 14 tot 17 uur, vrijdag van 18 tot 20 uur en zaterdag van 9 tot 12 uur en dit vanaf zaterdag 19 oktober. K.L. men gans nieuwe dekors, enkele marionetten en 53 vlakfiguren die allen mee speelden of figureerden in het stuk. Toen die herhalingen en op tredens aohter de rug wa ren kwam dan de tentoon stelling begin september. Hier was maanden vooraf ook heel wat werk geleverd. 352 verschillende souvenir popjes samenbrengen en dan op een kijkgrage wijze tentoonstellen vraagt ook dagen werk. Gaat die start iets bijzon ders zijn, want ik verneem dat het Kalleke's 10e speel seizoen is? Wij hebben echt nog niet de tijd gevonden om daar aan te denken, zegt de woord voerder. We zijn in feite toch wat verplicht. Tien jaar kan men zo maar niet blindelings laten voorbij gaan. Mei 19786 O.L.Heer Hemel vaart: stichtingsdag van het teater September 1976 eerste ken nismaking met het publiek op de grote markt ter gele genheid van de rommel- en antiekmarkt bij het Jazzfes tival, Die avond werd ons Kalleke ook ingeschreven op het stadhuis als burger van Dendermonde. December 1976 opening van het eerste teater in het oud klooster der zusters Karmelietessen (nu admini stratief centrum). Gaat het wat bijzonders worden? Wij hopen van wel. We heb ben nu maar een planning vastgelegd tot nieuwjaar. Dit houdt in: Zaterdag 12 oktober te 14u30 opvoering van «De harlekijnen van Signore Padella» een mario nettenspel in één bedrijf door onze huisauteur Gust Dieirckx met daarna ate lier. Het wordt stilaan een tradi tie dat wij openen met een spel en daarna wordt de zaal omgevormd tot een groot atelier voor alle kin deren. Dit jaar zullen allen een trekharlekijn te maken krijgen. Voor november krijgen wij 3 opvoeringen van «Baron Niemendaal» een marionettenspel in her neming van voor 6 jaar. Er staat een nieuw Sinter klaasstuk op touw. het is een kort stukje dat we 2 maal zullen opvoeren voor de kinderen van het Phi- lipspersoneel. Hopelijk heb ben wij nu meer geluk met ons kerststuk. Verleden jaar hebben wij moeten af haken wegens ziekte van onze hoof drol vertolker. Wij maken ook nog een grote verplaatsing naar Kontich. Daar spelen wij een St. Maartenstuk voor het St.-Maartenfeest van de Kindergroepen van de Vlaamse Volkskunstbewe- ging. Voor november staat de Bond van Grote en Jonge Gezinnen en het wijkkomi- tee van De Blauwe steen in de agenda. De firma Desso verwacht ons in december voor een vroeg kerstfeest. Je ziet dat het voor amateurspelers en -gezelschap, die uitsluitend spelen als hobby en daar voor geen frank ontvan gen, een zwaar programma is». De viering van het 10e speeljaar zal maar vaste vorm krijgen na nieuwjaar. Ondertussen verwacht Kal leke Step vele kijkers en kijkertjes in zijn teater en zeker op zaterdag 12 okto ber te 14u30. die groepering de rug toe gekeerd. Jehova's getuigen zijn we de rode draad die doorheen de roman is ver weven. «Het gaat hier niet om een afrekening, een stoot in de rug maar het blijft schandalig dat een groepering als Jehova's Ge tuigen onder de dekmantel van geloof en het nakende einde mensen indoktrine- ren. Geld en macht, daar komt het ook bij Jehova's Getuigen op neer», meent Schoonvliet. Het intiatief van de Bevere naar om precies over de praktijken van religieuse sekten een roman te schrij ven wordt hem niet in dank afgenomen. Over «De Wur gengel» werd eerder al mel ding gemaakt in een televi sieweekblad en leden van Jehova's Getuigen hebben een absoluut verbod gekre gen om nog met Schoon vliet te spreken. L.V.B. Van 20 oktober tot en met 1 november heeft in het Kas teel Blauwendael in de Kerkstraat te Waasmuns ter een tentoonstelling plaats die vertrekt vanuit de textiel. Hilde D'haeseleer organizeert voor de dienst Kreatief Ambacht in sa menwerking met de Kunstkring Waasmunster en de vzw Vrienden van het Museum Oud Hospitaal te Aalst. «Textiel bedacht met het kleurlied Crimson and Clover» zo is het motto van deze tentoonstelling. De rij zige pikturale crimson- gentleman nodigt de tenge re materiegebonden clover- dame uit voor een show van het koloriet. Deze tentoon stelling is open van maan dag tot en met vrijdag van 15.00 tot 19.00 uur en op zon- en feestdagen van 10.00 tot 12.30 en van 15.00 tot 18.00 uur. Dezelfde tentoonstelling is ook te zien in Aalst in het Oud Hospitaal van 15 de cember tot 12 januari. Open alle dagen van 14.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 10.30 tot 12.30 en van 14.00 tot 18.00 uur. Deelnemende kunstenaars zijn Wim Delvoye, Ignace De Vos, Mark Geysen, Mark Lambrechts, Veerle Rouquart, Ingrid Six, Christine Steel, Edith Van Driessche, Marc Van Hoe, Freya Van Laethem en Hil de Van Snick. Frank Quad- vlieg verzorgt de animatie op de vernissages van za terdag 19 oktober om 20.00 uur in Waasmunster en op zaterdag 14 december om 20.00 uur in Aalst. De ten toonstelling wordt ingeleid door Jan Walgrave. Wie ooit lid werd van Kunst in de Stad is in het bezit va minstens één ets, houtsnede, gravure of zeefdruk va Gerard Gaudaen, Roland De Winter, Luk Deflou, L Verstraete, Frank-Ivo Van Damme, André Roelant, W; ter Brems, Ludo Colman of van Wim Van Remoortere. Al deze uitgaven worden voor onbepaalde duur tentoc gesteld in de benedengalerij van het Gaudicenter, me bepaald in de lokalen van Gregg Interim, aan het Hendi Heymanplein 14 en 18 in Sint-Niklaas. De tentoonstelling kan alle dagen tijdens de kantoorur bezocht worden. Ook na afspraak met Erika Van Assch De Cuyper, op volgend nummer te bereiken: C 776.83.96. Bovenvermelde uitgaven worden op de expo aangevt met de respektieve drukplaten. Tevens kan een vid' opname rond door Kunst in de Stad geplaatste beelden een fotoplakboek dat een interessant overzicht geeft ov het tot stand komen van «Paard en Ruiter» van J Calmeyn, aan het Kardinaal Mercierplein geplaatst, bel ken worden. Een groot deel van de uitgaven van Kunst in de Stad nog steeds tegen zeer gunstige voorwaarden te verla genzolang de tentoonstelling loopt bij Gregg Interim. De Regie der Posterijen zal op 9 december een speciale post zegel uitgeven ter gelegenheid van de 25c verjaardag van het huwelijk van koning Boude- wijn met kongingin Fabiola. De zegel heeft een waarde van 12 fr en brengt een beeltenis van de vorsten naar een teke ning van Anne Wisnieuwska- Velghe. De Volksdanscentrale voor Vlaanderen organizeert in Dworp een meerdaagse kursus met als onderwerp renaissan- cedans en -muziek. De kursus start op 30 oktober en duurt tot 3 november. Voor meer informatie: VDCV-sekreta- riaat, Sint-Vincentiusstraat 26A te 2018 Antwerpen (03- 230.75.80). Het Davidsfonds in 't Wase dierenbos Het verhaal is bekend, de oorspronkelijke auteur min of meer, de plaats van handeling in grote trekken. De vos dartelt in het dierenbos, bedot z'n kompanen, wordt verwenst, opgehemeld, opnieuw vervloekt en weet tenslotte de dans te ontspringen. Reinsert placht de voorbije maanden in 't Land van Waas te paraderen, nam bezit van het Walburgkas teel en omgeving in Sint-Niklaas, spoorde de lieden tot speuren, wandelen, spelen aan. En zelfs de Wazen aren die lezen kunnen deelden de jongste maanden mee in de vreugd: bij Rinda (Hamme/ Lokeren) verscheen eind augustus een Reinaerther- taling van Bert Decorte, opgefleurd met hallucinan- te tekeningen van Dolf De Rudder uit Sint-Niklaas; en zopas kwam bij de uitgeverij van het Davidsfonds de versie van Clem Vermaere uit. Het schaamteloze water lozen Over de door Sinaainaar Jozef Clement Vermaere gerealizeerde Reinaerbewerking wil ik het hier heb ben. De verleiding is groot, de Rinda-uitgave met de editie die door het Davidsfonds werd bezorgd te vergelijken. Ik waag mè er éventjes aan door aan te stippen dat Rinda met een iets monotoner ogend boek op de proppen kwam, omdat het illustratiema teriaal telkens op een volle pagina tegenover het tekstgedeelte werd afgedrukt; daar staat dan tegen over dat zowel de tekeningen van De Rudder als de tekst van Decorte nieuw of vernieuwd zijn. Het Davidsfonds integreert tekst en tekeningen uitste kend, maar alleen de tekst is 'nieuw' en voor het illustratiegedeelte deed men een beroep op de (schit terende) gravures die Gustave van de Woestyne voor de DF-uitgave van 1910 aanmaakte. Het Davidsfondsboek omtrent Reinaert moet je bo vendien situeren in het hele uitgavenpakket van die instantie, het fungeert als premieboek en bovendien kunnen de DF-leden het tegen gereduceerde prijs kopen. De voormalige gemeentesekretaris van Sin aai, Clem Vermaere (1919-1983), heeft dé geboorte van zijn hertaling niet meer mogen meemaken, is er niet meer bij nu een danig fraai gepresenteerd boekwerk voorligt. Het werd een nadrukkelijk Waaslands produkt, ook al omdat Anton van Wilderode het voorwoord schreef en Kruibekenaar Gregie De Maeyer voor de vormgeving instond. Voor Vermae re staat de plaats van handeling buiten diskussie: het wijde Wase landschap in hoofdzaak, al moeten de dieren zo nu en dan naar het hof van koning Nobel in het Gentse Gravensteen verantwoording komen afleggen. Clem Vermaeres hertaling heeft zoniet wat ge durfds, dan toch heel wat origineels. Zo klaagt Isegrin over Reinaart «hoe hij, schaamteloze,/ kwam zijn water lozen/ over de gezichtjes/ van mijn lieve wichtjes». De berijming kreeg een modernistische tint. Want: «Reinaart werd bedot/ Hij stond voor Piet Snot/ toen hij de pladijzen/ van de kar liet rijzen», zo komt de das de vos verdedigen. Het charmeert allemaal, komt vinnig en vlot over. De vos van de jaren tachtig van de twintigste eeuw is de vermetele vedette gebleven, de outlaw, het sym bool van de tegenmacht. De taal die de dierenbosbe woners hanteren doet de wenkbrauwen fronsen. Bruin is «op zijn zachte sokken/ staandevoets ver trokken». Verderop wordt gewaarschuwd: «wie té gulzig schrokken/ krijgen streptokokkenDe au teur laat «R.I.P.op «kip» rijmen en Briiin (de Waal) likkebaardt: «M'n lieve lust,/ honing is een must». Vermaere dropt een begrip als «co-existentie» in zijn story en heeft het in verband met de schade die de beer opliep zowaar over «perte totale»... Er zullen natuurlijk kritici opstaan die aanvoeren dat té ver gaat. Maar je kan ook heel breed-gedogend smullen van de lektuur en aanvoeren dat als de held van 't verhaal zich zoveel bandietenstreken en listen veroorlooft, de auteur van een werk over hem zich toch wat frivoliteiten mag permitteren. 't Is hem gejond Clem Vermaere smokkelde ook woorden of begrip pen die tot de Wase gewesttaai behoren in zijn hertaling: vaneigen, jonnen, per malheur, peren stoven...» «Een persoonlijke toets», stipt Van Wil derode aan over Vermaeres bewerking. Inderdaad. Maar heel leesbaar blijft het beslist, vlot ontwikkelt de handeling zich. Het is een goed boek geworden, een heel fraaie publikatie. Groot lettertype, zwaar papier, knappe schikking. De gravures van Gustave van de Woesty ne werden na 75 jaar uit de la gehaald; het is puik dat men de idee heeft opgevat, die opnieuw voor een groot publiek toegankelijk te maken. Niks dan lof eigenlijk voor deze Reinaert, misschien de leukste die tot nu toe verschenen is. Een leuke tekst in luxeverpakking: om (Bruin achterna) dui men en vingers af te likken. W.V. Reinaert de Vos», gebonden, vollinnen band, kost in de handel 645 frank en leden van het Davidsfonds betalen 515 frank.

De Voorpost | 1985 | | pagina 19