WELKOM TE WIEZE n Tweehonderdvierenveertig kandidaten dingen naar de gunsten van de kiezer rv-r Vlaamse musea 8 mochten meer den vijf miljoen bezoekers verwelkomen De allerlaatste peiling naar de Wase kiesintenties PEDILUX Zondag 13 oktober in Dendermonde rT 11 KERKSTRAAT 18 AALST i\W De Voorpost IRUDAG 11 OKTOBER 1885 GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende 1 breedten w Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1/6/32/25/001 1/6/40/25/302 Telefoon 053/21.59.23 vao Liefst 244 kandidaten hebben zich gemeld voor de parlements- en provincieraadsverkie- ;eki ringen van 10 oktober 1985 in het kiesarronissement Dendermonde. Ze hebben zich [eschaard achter het programma van liefst 9 partijen en wat opvalt is dat sommige ijsten op de proppen komen met totaal nieuwe kandidaten. Zeven partijen hebben rolledige lijsten voorgelegd, wat betekent dat ze voor de kamer van volksvertegenwoor digers 4 effektieven en 6 opvolgers voordragen, voor de senaat eveneens 4 effektieven en opvolgers en voor de provincie distrikt Dendermonde-Wetteren 8 en distrikt Hamme- Zele 4 kandidaten. Die partijen bieden dus de keuze uit 32 personen. tele nieuwe gezichten iij die 244 kandidaten zijn er icel wat nieuwe gezichten. We elden op deze lijsten 152 nieu welingen die sedert 1977 nog liet hebben deelgenomen aan larlementsverkiezingen. Dat oudt ook in dat van de 244 andidatrn er maar 92 al eens ierder op de lijst hebben ge slaan. Een ruime minderheid lus. Nu doen er ook 23 kandi- laten mee die ook in 1981 op Ie lijst fungeerden. En wan- ieer we het rijtje aflopen van die al sedert de verkiezin gen van 1977 meedraaien, dan komen we tot een totaal van 32. Nieuw zijn in elk geval de 32 kandidaten die Agalev in de strijd werpt. Ook nagelnieuw zijn de SAP kandidaten, maar dat is normaal, want deze par tij komt voor de eerste maal op. Bij SAP vindt men op de lijst ook een kandidaat uit het Waalse Ayeneux terug. Het Vlaams Blok probeert het met 22 nieuwe kandidaten op de 32 en vertrouwde de eerste plaats op de kamerlijst toe aan een aantal bekende namen: Jan Lenssens, Frans Verberck- moes, Norbert De Batselier, Clement Vlassenroot, Frans De Mol, Roger Caudron, Wal ter Peeters, Lutgart De Beul, Herman Van den Abbeele, Herman Burghgrave, Etienne Cooreman, Rene Uyttendaele, John Taylor, Jules Vincart, Willy Strobbe, Octaaf Van den Broeck, Aime Clinckspoor, Gunther Pflips, Alfons De Mol, Paul Beeckman, Michel Van Assche, Francois De Smedt en anderen. Een in elk geval en dat is Liliane Tassent die de lijsttrek ker is voor SAP op de kamer- lijst. Maar of deze partij in staat zal zijn een zetel te vero veren is natuurlijk een andere vraag. De andere dames kun nen op senaat- en kamerlijst een rechtstreekse verkiezing sowieso vergeten. Een derde, zelfs een tweede plaats als ef- fektief kandidaat lijkt ons geen garantie te zijn. Anders ligt het natuurlijk bij de provincie. Daar heeft men vrouwen op verkiesbare plaatsen. Als is het dan vaak op een strijdplaats. Maar de kans zit er dus wel dik in. Opvallend is ook dat de kommunisten het zonder vrou wen proberen te rooien. Beroepen Een ander verschijnsel is dat steeds meer en meer kandida ten een vrij beroep uitoefenen. De geneesheren, advokaten, apotekers nemen steeds in aantal toe, wat voor gevolg heeft dat het aantal arbeiders in de archaïsche betekenis van het woord, tot een minimum is herleid. SAP en PvdA brengen nog wel een sporadische dok werker of handenarbeider, maar ook op die lijsten doen de intellektuelen hun intrede. Ook de leraren hebben blijk baar veel politieke belangstel ling. Nog een opvallend verschijnsel is dat heel wat gemeentelijke mandatarissen hun kans wa gen. Burgemeesters, schepe nen, gemeenteraadsleden en OCMW leden brengen dus hun bekendheid en populari teit in de running. De lijst van de Kommunisti- sche Partij telt naast bedien den en gepensioneerden ook een metser; bij Agalev vindt men een werkzoekende terug naast een ere-schooldirekteur en een huisvrouw, bij de PvdA hebben havenarbeiders, huis- Aalstenaar Patrick De Groote leidt studiegroep Geotoer Aalst. Patrick De Groote, de stuwende kracht achter Geotoers (a). Geotoer is een multidisciplinaire studiegroep die leeft en werkt in de schaduw van de Leuvens universiteit en zich tot doel heeft gesteld het toerisme de vrijetijdskunde en de rekeatieleer als leerstofonderwerp in alle geledingen van het onderwas te bevorderen en by het grote publiek een ruimere belangstelling te wekken voor het vrijetijdsgebeuren. Geotoer wordt geleid door de Aalstenaar Patrick De Groote, die dit instituut in januari 1980 oprichtte binnen het Instituut voor Sociale en Ekonomische Geografie aan de Katolieke Universiteit van Leuven. Geotoer staat voor Geografie en Toerisme en heeft een geografisch uitgangspunt dat vrij spoedig is uitgedeind tot een multidisciplinaire inbreng. Geotoer geeft regelmatig by eenkomsten. Tot de onderwerpen die er aan bod komen behoren de inventarizatie van het toeristisch onderwijs in Vlaanderen, gekoppeld aan een totaalonderzoek by de afgestudeerden, de konceptbepaling van de toeristische geografie en rol van het toerisme als multidisciplinair studie-objekt, de toeristische kartografle in teorie en praktijk en de uitbouw van een toeristisch-geografüsche ver volmakingscy clus Voorbye aktiviteiten Voorzitter Patrick De Groote kan al een hele reeks aan be- langrij belangrijke aktiviteiten voorleggen. In het stichtings jaar werden 8 bijeenkomsten opgezet, met onder een inven tarisatie van het toeristisch on derwijs in ons land, een om schrijving van de toeristische geografie en een toeristische kartografie in het Nederlands talig onderwijs. Het tweede werkingsjaar breidde men uit naar de niet-onderwijs-sektor en werd er voor de eerste maal een integratie weekend geor ganiseerd. Dat weekend vond plaats in Hengelhoef en was ook gericht naar Nederland. Men kon dan ook overgaan tot een Nederlandse Zusterorga nisatie en besloot er over te gaan tot een aantal uitwisse lingen. In 1982 bleek alles rustig te verlopen, tot werd besloten een enquête van het Vlaams toeristisch onderwijs op te zet ten. Men wilde een onderzoek instellen naar de behoeften en noden van dit onderwijs. Ook het eerste Geotoer kongres werd gehouden met als Thema «Toerisme in de Derde We reld». Tijdens het vierde werk jaar ging alle aandacht naar de herstrukturering van Geotoer. Men ging over tot het opstellen van statuten die door de Raad van Beheer werden goedge keurd en verkoos Leuven als maatschappelijke zetel voor de vereniging. De Raad van Be heer werd dusdanig opgesteld dat een realistische inbreng van onderwijsnetten, multidis ciplinair karakter een poolvor- ming kon worden bekomen. Toerisme-onderwijs in Vlaan deren Wie zich een toekomst wil uit zetten in de sektor van het toerisme, kan toerisme gaan studeren vanaf 14 jaar. In de tweede graad van het VSO staat immers de optie «handel- toerisme» met in de derde graad de voortgezette optie «toerisme» ingeschreven. Na het secundair onderwijs treft men in het Ekonomisch Hoger Onderwijs van het korte type het graduaat toerisme aam Het gaat hier om een opleiding van twee jaar in het hoger onder wijs buiten de universiteit. Iedereen die een gehomolo geerd getuigschrift van hoger secundair onderwijs heeft, kan deze studies aanvatten. Beiden types leiden tot een professio nele aktiviteit in het toerisme en het lessenpakket is vierledig opgebouwd. In een eerste deel komt de parate talenkennis aan bod, daarna wordt ruime aandacht besteed aan een vol doende ekonomische vorming. Het derde pakket behelst alge meen vormende vakken en dan hebben we het over kunst en kuituurgeschiedenis, psy chologie, rekreatie en vrije tijd. Tenslotte is er het vierde pakket met de typische toeris tische vakken als toeristische aardrijkskunde, gids- en ont- haaltechnieken, vliegtuig- en treintarifikatie, toeristische or- ganizatie, kommercieel en so ciaal toerisme. De twee oplei dingen zijn duidelijk afge stemd op de reisbranche. Voor de uitbouw van de vrije- tijdssektor ligt er nog een heel terrein braak. Vooral de over heid heeft hier een voorname taak, zij moet immers zorgen voor de inhoud en de organiza- tie van het onderwijs. Op dé scholen moeten de leerlingen dan ook kunnen kennis maken met de grote verscheidenheid van vrijetijdsvormen en moe ten ze leren daaruit een per soonlijke keuze te maken. Sport, spel en rekreatie zou den daarin een voorname plaats moeten krijgen. Vak bekwame managers en anima toren, Vervolg op blz. 4 lendermonde. Zondag is het weer zover: de verkiezingsbureau's zullen weer op volle oer en draaien (arch) .BP»: - y,,, DORP VAN BLOEMEN BIER_EN CHOCOLADE ©BEVISOL BROUWERIJ CALLEBAUT CHOCOLATERIE CALLEBAUT Wieze bood zich tijdens de verkiezingen van 1981 zo aan (arch) een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 36 F Jaarabonnement 1.720 F 6 maand 875 F 3 maand 450 F Verantwoordelijke uitgever Puursenaar. Bij het Vlaams Blok vinden we ook een af stammeling van Lodewijk Dosfel op de lijst. PvdA, dat in totaal twintig kandidaten pre senteert telt 11 nieuwelingen en bij de meer gekende lijsten stelt men vast dat een vjerde van de Kommunistische kandi daten voor de eerste maal deelneemt. Vier op zestien maakt nu echt kennis met de zenuwoorlog om het aantal be haalde stemmen te kennen. Bij de SP zijn 20 van de 32 kandi daten voor het eerst in de run ning sedert 1977. Bij de Volksunie vindt met 13 nieuwe gezichten op een totaal van 32, bij de CVP zijn dat er 18 of net iets meer van dc helft cn bij de PVV telt men evenveel nieu welingen als gevestigde waar den: van ieder 16. Bij de 32 die sedert 1977 al «WilUHUiiUlUUUUaiL Opvallend is ook dat een aan tal kandidaten in de loop van de opeenvolgende verkiezin gen nogal wat sprongen heb ben gemaakt: van de lijst van de senaat, naar die van de kamer of van de provincie naar een van voormelde lijsten. Waarbij de lijst van de provin cie als spriongplank wordt ge bruikt om een plzatsje te vero veren op de kamer- of senaat slijst. En de vrouwen Bijna een vijfde van de kandi daten zijn vrouwen: 52 dames op een totaal van 244 kandida ten. Op de kamerlijsten vindt men 21 vrouwen terug en bij de senaat 20. Op de provincic- raadslijst distrikt Hammc-Zele 3 vrouwelijke kandidaten cn voor het distrikt Dendermon de-Wetteren zijn het er 8. H,'hhi'„ .li,- v.miwcn ,...k en sociologen blijk baar elkaar weten te vinden en bij SAP zijn het de bedienden en de leraren die elektriciens en metaalbewerkers een rug gesteun geven. Veiligheidsa genten, gepensioneerden, lera ren en zaakvoerders bij het Vlaams Blok en bij de PVV treft men veel vrije beroepen, handelaars en ook huisvrou wen aan. Het lijstje van beroe pen bij de Volksunie vermeldt naast geneesheren, bedienden en leraren ook handelaars en verzekeraars en bij de CVP ook veel vrije beroepen, lera ren, beheerders, bedienden en huisvrouwen. De SP dan met leraren, bedienden en arbei ders. Kortom, wat de beroe pen betreft brengt elke lijst een breed gamma. Men heeft op de lijsten trouwens reke ning gehouden met de sprei ding over dc verschillende g De vlag (de titel hierboven) dekt de lading (de inhoud van het artikel) niet. Want De Voorpost is er niét in geslaagd aan de weet te komen hoe de inwoners van het Land van Waas zondag zullen stemmen. Zijn we stilaan het énige blad in België dat de wetgeving terzake niet overtreedt? Maar serieus nu: hoe liggen de kaarten voor zondag in het Waasland? We herinneren aan de resultaten die bij vorige gelegenheden werden behaald en gaan tot vijf jaar geleden terug. Voor de kamer ging Agalev van nul procent in 1978 (de partij diende toen geen lijsten in) naar 3,8 in 1981, de SP van 20,0 naar 22,9, het Vlaams Blok van 2,0 naar 2,6 procent, de KPB van 2,0 naar 1,2, de VU van 14,5 naar 17,1, de CVP van 46,0 naar 32,0, de PVV van 13,9 naar 17,8 procent, de PvdA van 1,1 naar 1,2 en Sap bleef op 0,4 procent van het aantal uitgebrachte stemmen. Voor de senaat werd in het arrondissement Sint-Niklaas op ongeveer gelijkaardige wijze gestemd en enkel de cijfers van de PVV (17,4 procent in 1978, 20,7 in 1981) springen daarbij eniger mate uit de band. Ook de provincie gaf eenzelfde trend aan. Hoe belangrijk zijn deze parlements- en provincie- raadsverkiezingen voor het Land van Waas? Meer dan ooit claimt dit gewest een belangrijke ministerpost. Na Ferdinand De Bondt (staatssekretaris voor de hervor ming der instellingen) en Freddy Willockx (staatssek retaris met bevoegdheid voor financiën, PTT-minister) willen zowel Willockx (SP) als Miet Smet (CVP) verantwoordelijkheid opnemen in de regering, en nu eens op een écht belangrijk departement. Smet en Willockx samen op ministerposten, -dèit lijkt niet te kunnen. Wie dan wel? Het hangt van eerst de uitslag af en nadien de onderhandelingen op uiteraard nationaal vlak. Nelly Maes op een ministerpost? Wie weet... Wie volgen in Waas dc uittredende volksvertegen woordigers Jan Veniers (VU), Freddy Willockx (SP), Georges Anthuenis (PVV) en Miet Smet (CVP) op? Willockx en Smet lijken certitudes, Jan Verniers komt niet meer op voor zijn partij, Georges Anthuenis' uitverkiezing is twijfelachtig. Als Wase senatoren zetelen thans Pros Matthys (SP), Ferdinand De Bondt (CVP), Walter Peeters (VU) en Nelly Maes (VU). Vooral moet na zondag worden uitgekeken naar de wijze waarop niet-rechtstreeks verkozenen toch via koöptatie of apparentering naar het parlement zullen worden geloodst, en op dat stuk zal ongetwijfeld ook Agalev wat in de pap te brokkelen hebben. Uit de foto-archieven plukten we voor u drie «tan dems». Bovenaan de ministers-in spe Freddy Willockx (SP) en Miet Smet (CVP), broederlijk/zusterlijk bij een. Daaronder twee lijstduwers-opvolgers: Ferdinand De Bondt (CVP) en René D'Haeyer (PW). En tenslotte twee rijzende sterren in de Wase politieke arena, allebei Sint-Niklazenaren: VU-er Roger Van Ranst en CVP-er Marcel Verdonck. Van Agalev is weinig fotomateriaal voorhanden, maar daar ligt men bij deze partij, die het programma veel belangrijker vindt dan de potentiële uitvoerders ervan, allerminst van wakker. Afspraak volgende week in dit blad voor uitslagen en kommentaar. W.V.

De Voorpost | 1985 | | pagina 1