Sint-Martinuskoor Beveren bereidt lustrumjaar voor Antwerps Kamermuziekensemble t.v.v. Sint-Niklase B.L.O. school Alternatieve koncerten in Belsele De Kunstvrienden te Kluisbergen Eerste internationaal socialistisch volksdansfestival in Sint-Niklaas Sint-Aimakoncerten in Lokeren-Heirbrug Vlaamse Zangavond herdenkt komponisten van Temse 20 - 11.10.1985 - De Voorpost In 1987 viert het Sint-Martinuskoor uit Beveren zijn veertigjarig bestaan. Om dat lustrumjaar uit bundig te vieren wil het koor bij die gelegenheid een hoog peil bereiken. In mei 11. behaalde een geheel vernieuwd en verjongd koor in een treffen te Tongerlo een eerste prijs in de A-kategorie. Een stimulans voor koorleider Van de Vyvere en zijn pupillen om verder door te werken naar nieuwe hoogten toe. Inmiddels vond het gemeentebestuur de jongste prestatie voldoende om alle koorleden met hun ega's te ontvangen in de Verlatzaal van het Kasteel Cortewalle. Schepen Franpois Smet schetste in het kort de his toriek van het Sint-Marti nuskoor, dat in 1947 van start ging onder de leiding van e.h. Huygens. Koster Willy Snellings nam in 1960 de dirigeerstok over. Onder zijn leiding klom het peil tot op grote hoogte. Twee LP's, een tv-mis en diverse artiestenmissen wa ren de tastbare resultaten. Maar een koor dat op ama teuristische basis ge schoeid is, kent nu eenmaal ups en downs. Het heen gaan van W. Snellings ging niet zonder enige moeite en Godfried Van de Vyvere kon in 1982 opnieuw van onder aan de ladder begin nen. Deze laureaat muziek- pedagogie aan het Lem- mensinstituut weet echter van aanpakken en onder zijn dynamische leiding is het huidig Sint-Martinus koor opnieuw opgeklom men tot op een behoorlijk peil, de A-kategorie waar dig. De jongste prestatie in Tongerlo voor een uiterst deskundige jury, maar ook het konoert van vorig jaar in Sint-Anna te Lokeren en diverse opluisteringen van hoogmissen, het Schelde- wijdingsfeest te Doel, de Dirigent Godfried Van de 1 I-Jureringen van 1984 IPftS t£» Rpunrpn trot111 Opbrengst van koncert voor aanschaf komputer Voor het goede doel brengt het vermaarde An twerps Kamermuziekensemble onder leiding van Louis Gilis, in samenwerking met Lions Club Scal- diana-Waas en het Sint-Niklase stadsbestuur, op 21 oktober een kulturele avond met muziek van Frans Schubert, Carl Orff en Wolfgang Amadeus Mozart in de schouwburg van Sint-Niklaas. Het Antwerps Kamermu- kulturele avond, zoals steeds, een sociaal karak ter. De opbrengst gaat deze keer, zo werd heslist in overleg met het stadsbe stuur, naar de B.L.O -afde- ziekensemble dat zich als doel stelt om de kamermu ziekwerken voor uitzonder lijke bezettingen beter aan het koncertpubliek te leren kennen, werd in '75 door ling in de Kasteelstraat die Het Beverse Sint-Martinuskoor werd op kasteel Cortewalle ontvangen n.a.v. het behalen van de eerste plaats in het nationale tornooi (Iv) een nieuw projekt uitwerkt om het komputer de leer- achterstand van het goed met leer- Vijvere van het Sint-Marti nuskoor uit Beveren (Iv) en 1985 te Beveren getui gen van een vernieuwd ge heel dat heel wat kwalitei ten in zich draagt. Het koor is inmiddels aangegroeid tot 47 zingende leden. Schepen Smet feliciteerde de koorleider en zijn leden voor de bijna professionele manier waarop in het Sint- Martinuskoor gewerkt wordt. Hij wees ook op het vormende en sociale aspekt dat aan deze hoogstaande hobby verbonden is. Kerstkoncert Voorzitter Jonas Staut had het dan op pittige wijze over de vernieuwde groei van het huidige Sint-Marti nuskoor: van 20 leden in 1982 tot 47 op dit ogenblik. Het is een hele metamorfoze die slechts mogelijk was dankzij de inzet van velen, leden, bestuursleden en echtgenoten, maar vooral van koorleider Godfried Van de Vyvere, die dikwijls bewijs diende te leveren van zijn groot talent, maar ook van een engelachtig geduld De voorzitter dankte tevens het Gemeentebestuur voor de financiële en materiële steun die het koor steeds mocht genieten. Hij had het ook over de nakende lus trumfeesten, wat de aanwe zige burgemeester Van der Aa ook schepen van fi nanciën duidelijk be greep... John Staut kondigde daar op twee kerstkoncerten ««n die het koor zal houden op 21 december a.s. te Kiel- drecht en op 23 december in de Sint-Martinuskerk te Be veren. Dat het koor hieraan reeds druk aan het werken is, ligt voor de hand. Over de inhoud van dit keretkon cert zullen wij het bij een volgende gelegenheid hebben. Burgemeester Van der Aa wenste het bestuur, de koorleider en de leden van het Sint-Martinuskoor pro ficiat met de behaalde prijs, maar ook met de keuze van samenzang als zuivere hob by. Hij betrok er ook de «wederhelften» van de zin gende leden bij en toastte reeds op de nakende lus trumviering. Op de algemene ledenver gadering van 10 oktober kwam deze viering reeds ter sprake. Hoe dan ook, het Beverse Sint-Martinus koor is opnieuw druk aan het werk. Nieuwe sukses- sen kunnen dan ook niet uitblijven. Gilis en enkele uitzonder lijk begaafde studenten op gericht. Wat de uitzonderlijke bezet ting betreft zal men op het stoornissen gekonfronteer- koncert kunnen genieten de kind, in te dijken. Direk- van de klanken van twee teur van de school Geerinck basset hoorns en wel in de was op de perakonferentie 'Gran Partita' van Mozart naar aanleiding van het waarin verder nog klarinet, konoert aanwezig en wist fagot, hoorn, basviool en de aanwezigen te boeien hobo aan bod komen. met z'n uiteenzetting over Sedert de eerste suksesen het nut van de komputer van het ensemble kon de voor zijn leerlingen, kern van instrumentalisten Kinderen, zo zei hij, die té uitbreiden met kollega's- veel in aanraking kwamen strijkers en kopers, zodat met rode cijfers en negatie een buitengewoon repertoi- ve opmerkingen zien in le- re kon worden opgebouwd, raars wel en in komputere Op 21 oktober brengt het niet direkt een bedreiging. Antwerps Kamermuzieken- Ben je de opmerkingen van semble ook nog «Menuett een komuter beu, dan zet je und Finale» in F-groot, «Al- hem af. Met een leerkracht legretto Trio I en n» en" gaat dat zo gemakkelijk «Menuett en Finale Alle- niet. Waar een leerkracht gro» voor hobo's, klarinet- na herhaaldelijk falen de ten, fagotten en hoorns, stem verheft of de moed van de hand van Franz verliest brengt de kompu- Schubert, «Carmina Bura- ter bij wijze van spreken voor fluiten, hobo's, eindeloos hulpprogram - (wvdv) klarinetten, fagotten en ma's aan. hoorns van Carl Orff. Foutmeldingen ten De eenheidsprijs van het van de leerling worden niet bedraagt 500 bedreigend ervaren, maar kunnen in een speels Ervaringen bewijzen dergeüjke programs kinderen tot logisch d ken aanzetten, waar k sieke leermethodes kum leiden tot starre techi ken. Leerkracht aar treffende school, Sylv De Permentier, ontwi zelf meerdere progn ma's. Een twe leerkracht, Werner De X de, is volledig op de hoc van het gebruik komputer met beschre programma's en een de en een vierde leerkra zijn aardig op weg om de komputer als didaktii hulpmiddel om te ga Momenteel heeft de B.L school één komputer, monitor, één printer en floppy disc in eigendi Enkele andere toestel] eigendom van de leerkra ten, worden ook gebri wegens gebrek aan riaal in de school. Het is dit gebrek aan ma riaal dat Lions Club diana Waas door mid van de opbrengst van koncert teniet wil doen. Het Antwerps Kamen] ziekensemble speelt avond van 21 oktober de Sint-Niklase schoi burg tegen lage verg ding zodat, mits de ste van u allen, de uitrusti van een klaslokaal voor formatika voor de B.L school aan de Kaste straat, werkelijkheid kunnen worden Kaart voor het koncert: Verdi menstraat 25, o: 776.58.59. De «Belseelse Concertvereniging» v.z.w. organiseert in m v QJ "IVT1 y 1 e% i v X i het najaar een drietal «alternatieve» koncerten in de HH. lIlU llVlCtCtd XXI HUlltll LI V Andeas- en Ghiselnuskerk te Belsele. rium te Antwerpen doceert. Hij is verbonden als begelei der aan het Lemmensinsti tuut te Leuven en het con servatorium te Brussel. Zijn voorliefde voor de be geleiding uit zich in talrij ke concerten, platen en ra dio-opnamen. met o m. het B.R.T.-koor, het Collegium Instrumentale Brugense, het vokaal ensemble «Cur- rende» en talrijke solisten. Zopas behaalde hij het ho ger diploma clavecimbdt aan het conservatorium van zijn geboortestad. Dit koncert wordt georga niseerd onder de auspiciën van het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap, dienst voor de muziek en culturele film. De toegang bedraagt 120 fr., C.J.P.-ers, 3 passers en studenten betalen slechts 80 fr. Voor de Lions heeft deze kleedje gestoken worden. Zaterdag 5 oktober ging te Kluisbergen, in de Vlaamse Ardennen, de wedstrijd voor harmonie korpsen door, met als inzet het «Georges De Waele- juweel», genoemd naar de stichter. Na een doorge dreven selektie tussen de meest toonaangevende - harmonieën uit het Vlaams landsgedeelte, werden uiteindelijk weerhouden: de K.H. De Kunstvrien den uit Sint-Eloois-Winkel, superieure afdeling West-Vlaanderen, de koncertband De Scheldezonen uit Hoboken, Ere-afdeling Antwerpen, de K.H. Kunst en Eendracht uit Lende lede, superieure af deling West-Vlaanderen en de K.H. De Kunstvrien den uit Sint-Niklaas, ere-afdeling Oost-Vlaande ren. De jury was samengesteld uit eminente musici, de he ren Roland Cardon, ereke- pelmeester van de rijks wacht en direkteur van het konservatorium van Oos tende; Guy Duijck, ereka- pelmeester van de Belgi sche zeemacht en direkteur van de muziekakademie in Ronse; Jan Segers, kompo- nist en producer bij de B R T. en André Waignien, komponist en direkteur van het konservatorium te Doornik. De vier geselekteerde korp sen kregen als plichtwerk uit te voeren: «Atlantis», symfonisch gedicht van Guy Duijck, en twee keuze- werken uit het repertoire, één van een Bel gisch komponist. De Kunstvrienden uit Sint- Niklaas brachten na hun inspeelkoraal «Song of Li beration» van Jacob de Haan, één der meest gave interpretaties van het plichtwerk «Atlantis». Dan volgde het keuzewerk «Les rencontres de Saint- Flour» van de Sint-Niklase komponist Werner Van Cleemput, om te besluiten met «Divertissement bur lesque» van Jules Semler- Collery, het kasstuk van De Kunstvrienden, waarmede zij o.a. goud veroverden in Antwerpen en bevestigden in eredivisie in 1983. De uitvoering van de vier korpsen stond op zeer hoog niveau en op een wedstrijd als het Nationaal Muziek- tornooi te Antwerpen had den zij wellicht alle vier een gouden medaille veroverd. Te Kluisbergen moest de ju ry uiteindelijk een winnaar aanduiden en dat werd on betwistbaar, Kunst en Een dracht uit Lendelede, die een heel knappe prestatie neerzetten, met gelukwen sen van vrienden en kon kurrenten. De andere drie deelnemers werden gelukgewenst door de jury voor hun schitte rende vertolkingen. Pro centen werden niet medege deeld, zoals vermeld in de reglementsvoorschriften Een gelukkige wedstrijd- formule, zonder verliezers, maar met één winnaar, zo dat iedereen tevreden is. De Kunstvrienden uit Sint- Niklaas hebben de eer van Sint-Niklaas en Oost- Vlaanderen naar behoren verdedigd. Peter Snellinckx, als diri gent, en zijn muzikanten verdienen alle lof voor hun prachtige prestatie Hun optreden te Kluisbergen was een leerzame ervaring. W.B. Inderdaad alternatief, want dit jaar staat het orgel voor een keertje niet centraal in het koncert gebeurenom wille van het feit dat de nodige herstellingen nog niet zijn uitgevoerd. Op vrijdag 11 oktober te 20.30 u. wordt een clave- cimbelrecital georgani seerd. Hiervoor werd een beroep gedaan op claveci- nist Herman Stindere uit Antwerpen. Het programma vermeldt werk van de Engelse virgi- nalisten Byrd en Tomkins, naast composities van Bach, Handel, Van den Gheyn en Fro berger. Herman Stindere studeerde aan het Koninklijk Vlaams Muziekconservatorium bij Joe Van Immerseel. Hij spe cialiseerde zich vooral op de praktijk van de basso conti nuo, een vak dat hij trou wens aan het conservato- De Federatie Vlaamse Socialistische Volkskunstgroepen, aangesloten bij de Centrale voor Socialistisch Cultuurbeleid, organiseert zaterdag 19 oktober in de Sint-Niklase stadsschouwburg het «Eerste internationaal volksdansfestival» van de socialistische groeperingen. Edelweiss-Vrolijke Kring uit Sint-Niklaas fun geert als gastgroep. Het festival start om 14.30 u. met toespraken van minister Mare Galle en volksvertegenwoordiger Freddy Willockx, Ook FVSV-voorzitter Georges Van Straten neemt het woord. Vanaf 15 uur beginnen de optredens. Volgende groepen nemen deel. De migran tenvereniging Zorbades, die Antwerpen als thuisbasis heeft. Het ensemble Hourvari vertolkt authentieke Hongaarse dansen. Kavak bestaat uit Turkse en Vlaamse dansers en biedt behalve Turkse folklore ook dansen en liederen van Armeense, Kaukasiche en Koerdische oorsprong aan. Rinceoiri heeft een reper toire dat uit Ierse, Mexikaanse en Oekraïense dansen bestaat, maar ook Neder landse dansen worden uitgevoerd. De dans- en zangroep Poqorzanie komt uit de Poolse Karpaten en treedt voor het eerst aan in Vlaanderen. Tenslotte komt ook de Sint-Niklase ATB-volkskunstgroep Vrolijke Kring-Edelweiss op de planken, met een Israëlische danssuite Rond 18 uur volgende zaterdag is het einde van de optredens voorzien. U kunt reserven via volgende telefoonnummers: (03)776.63.75 in Sint-Niklaas en (03) 233.01.46 in Antwerpen. Voor groepen is reduktie voorzien. Na het festival is er in zaal Forum aan de Truweelstraat nog een instuifavond (20u30) en daar treedt dans- en muziekgroep Zorbades op. Voor die manifestatie is de toegang gratis. W.V. Zelfs voor diegenen die op gebied van muziek volslagen leek zijn, is de tiende uitgave van de 8int-Annakonoerten een sukses geworden. De Sint-Annakoncerten worden georganiseerd door het gemengd parochiaal koor van Heirbrug-Staakte, dat voor deze keer beroep had gedaan op het Lokers Kamerorkest, en op het gemengd koor «Fiori Musicali» dit alles onder de bezielende leiding van Jo Van Eetvelde. Beide gedeelten van het koncert werden ingezet met orgelmuziek, uitgevoerd door Jo Van Eet velde. Sint-Niklaas. Het Antwerps Kamermuziekensemble musiceert op 21 oktober t.v.v. BLO-school in de Kasteelstraat. Zaterdag 19 oktober Na het orgelgedeelte volgde telkens het optreden van koor en orkest. Het Lokere kamerorkest werd een tweetal jaren geleden weer opgericht, dit keer met pro fessionele muzikanten, al lemaal oudleerlingen van de akademie. Van het Ka merorkest hoorden we werk van Purcell: «Ron deau, sir en Minuet», van G.F. Haendel een stuk uit «Joeuah», en een ooncerto voor orgel en orkest. In dit eerste stuk hoorden we so liste Annemie Moens, so praan, en in het tweede als soliste Jenny Van Eetvelde- Stoop, orgelpositief. Tij dens het tweede gedeelte bracht ditzelfde orkest «Adagio» van T. Albinoni. Hier hoorden we als solis ten Hilde Matthy8-Pas, viool, en voor een tweede keer Jenny Van Eetvelde- Stoop, orgel. Het koor «Fiori Musicali» is ook niet zo oud. Het werd gesticht in 1983 door een groep ervaren koorzan gera. Het is wel ontstaan uit deels leden van een groep die nu verdwenen is Het is de bedoeling van dit koor alle genres van goede koormuziek naar voren te brengen gaande van de klassieke polyfonie over profane en goede volkslie deren. naar de oude Grego riaanse zangen. In het eer ste gedeelte hoorden we en kele Geuzenliederen«a cape 11a» en dan nog een sa men met orgel en orkest «Merck toch hoe sterek». Al deze liederen waren in be werking van Jo Van Eet velde. In het tweede gedeelte had men het gezocht bij W A. Mozart. Zo hoorden we eerst «Adoramus te» (a ca pe 11a), en vervolgens in sa menspel met het orkest «Ave Verum» en «Laudate dominum». Hierbij trad An nemie Moens nog eens op als soliste. Het koncert werd besloten met een dave rende, een schitterende uit voering van «Te Deum», eveneens van Mozart De inleiding en de bindtek- sten werden heel sober ge houden, en gesproken door Hugo Govaert, eveneens van de Lokerse Akademie. Na de uitvoering werden natuurlijk de welverdiende bloemen aangeboden, voor eerst aan dirigent Jo Van Eetvelde, en vervolgens aan de verdienstelijke solisten Hilde Matthys-Pas, Jenny Van Eetvelde-Stoop, en An nemie Moens. Het minuten lange applaus dat daarop volgde bewees dat dit tiende Sint-Annakoncert bij alle aanwezigen een diepe in druk heeft nagelaten V T Op zaterdag 19 oktober (20 u.) organiseren het gemeentebestuur van Temse en het Overlegkomité Vlaamse Verenigingen Temse in de feestzaal van het gemeentehuis te Temse een derde uitgave van de Vlaamse Zangavond. Na het sukses van de twee vorige edities beslisten de organisatoren het initia tief jaarlijks te hernemen. Deze derde zangavond dael, Piet Nuten, Oscar Van vindt plaats onder het mot- Durme en Arthur Wilford. to 'Ons üed. onze kracht'. Het 'Kermislied' van de Volgende artiesten verle- Temsese komponist Cesar nen hun medewerking: het Hinderdael is één van de koor Mariakantorij o.l.v. liederen die tijdens deze Kris Soetens, bariton Si- avond door Lode Dieltiens, mon Waltens, zangleider leider van de massazang, Lode Dieltiens en pianist aan het pubüek wordt aan- Erwin Van Bogaert. geleerd. Dat lied werd in Voordrachtkunstenares 1906 bekroond op de jaar- Tania Opdebeeck verzorgt lijkse liederenkompositie- de presentatie. In het kader wedstrijd van de stad Ant- van het Jaar van de muziek werpen. De tekst is van de wordt speciaal aandacht ge- hand van Hubert Melis, schonken aan de komponis- Zoals vorige jaren wordt de- ten van Temse ze zangavond ook begeleid Er worden liederen gezon- door een programmabro- gen van Temses beroemde chure die de te zingen liede- muziekvirtuozen Clement ren en een curriculum vitae D'Hooghe, Cesar Hinder- van de artiesten bevat. Als extra bijlage wordt een vtr c zorgde gedrukte brochu C uitgedeeld, waarin va melde Temsese kompon ten worden voorgest* (biografische nota) en af( 'na: beeld met een foto. Een In 1 kument om bij te houde r Samenstelling: Toon Bri, si nek, uitgave: gemeentel stuur van Temse. Kaarten zijn tegen 75 1111 C verkrijgbaar op volgen 813 adressen: il C toeristische dienst, »r< meentehuis Temse (vroe| Tdc re politiekantoren) sin gemeentehuis Temi1 d loket 1 (gelijkvloers) ssc gemeentemuseum, Ka rok teelstraat 16, Temse 100] bibliotheek. Hoogk sk< meretraat l, Temse zl kultuurdienst, Ai werpse Steenv Tielrode bestuursleden Overle komité Vlaamse Vereifeui gingen. pla r L Stekene. Liefst zevenhonderd mensen vulden de sporthal voor de Weense koncertavond die onder impuls van het Ruysscheveldekoor werd georeanizeerd. Vorige week meldden we wie voor de vertolkine instond (aremar)

De Voorpost | 1985 | | pagina 20