Gemeentelijke Muziekschool Buggenhout met prima ouverture nieuwe schooljaar in! Alt Chris Pee en pianist verzorgen op Dendermonds stadhuis puik aperitiefkoncert Big Band Studio 10 sluit reeks aperi- tiefkoncerten af tinna Muziek en chips op «Dag van de Muziek» te Lebbeke 22 - 11.10.1985 - De Voorpost Jyn «ie o ^117 4 de leerlingen van iuniv arsfluit volli misschii wiel d zal voo kon we gen. in e overti ®JU' r dit voq^ pen we ir troi RT] van into ïr Jul éooi special pen t zek een prach hele aankl4 Het eerste aperitiefkoncert dat dit seizoen door Marnixring Dendermonde Ros Beiaard werd ingericht, stelde de schijnwerper op het lied in de romantiek: Schubert, Schu mann, Grieg en Lode wijk Mortelmans. Voor dit aperitiefkoncert werd een beroep gedaan op eigen Dendermondse beroepsmusici: alt Chris Pee en pianist Dirk Vermeir. De publieke belangstelling was Hun ook zeer groot: de bovenzaal van het Dendermondse stadhuis was zo goed als volgelopen met geïnteresseerde muziekliefhebbers. En ze beleefden een erg mooi muzikaal aperitief! Chris Pee, die haar muzika le sporen verdiende bij het Westvlaams Vokaal Ensem ble, een van onze beste ko ren, en in het Antwerpse koor van de Opera voor Vlaanderen, bewees hier mee niet alleen als koorzan geres talent te hebben, maar ook solistisch heel wat in haar mars te hebben. Dirk Vermeir is in het Den dermondse waarschijnlijk best gekend als koordiri gent, maar treedt ook vaak op als klavecinist en pianist en is daarenboven ook kom- poni8t. Bij een liedrecital gaat de aandacht uiteraard in de eerste plaats uit naar de zangeres, die het meeste muzikale gewicht te torsen heeft. En Chris Pee bewees dit vlot aan te kunnen. Ze beschikt over een prima diktie, een haast feilloos toon treffen, een ekspressie- ve voordracht en een erg indringend interpretatie- Van de vele honderden lie deren die Franz Schubert schreef, vertolkte Chris Pee er vijf: «An die Musik», een prima beginlied, het mis schien meer voor sopraan geschikte «Lachen und Weinen», het speelse, over bekende «Die Forelle», het charmant gezongen «Standchen» en dan het heel mooie «Gretchen am Spinrade» In het voor hem uitermate vruchtbare «liederjaar 1840- (hij was toen dolge lukkig over zijn na lange strijd gewonnen vrouw) schreef Robert Schumann verschillende liedercycli, o.m. «Liederkreis»«Myr- then», «Frauenliebe und -leben» en «Dichterliebe». Uit deze. en andere cycli, zong Chris Pee een vijftal liederen, o.m. het tedere «Du bist wie eine Blume» (erg ekspre88ief voorgedra gen), de ekstatische «Wid- mung», het stemmings beeld «Mondnacht» met de prachtige dissonanten. Ook in deze liederen, die erg uit gesproken gevoelens reve leren, was Pees vertolking uitstekend Ook begeleider- pianist Dirk Vermeir deed schitterend werk: de piano diende zich hier niet te be perken tot de rol van bege leidingsinstrument, maar nam als volwaardige part ner deel aan de verklan king van de gevoelens. De Noorse komponist Ed- vard Grieg verwerkte, zoals gebruikelijk in de Europese muziek van de tweede helft van de 20ste eeuw, nogal wat elementen uit de natio nale volksmuziek; ook in zijn liederen die hij vooral schreef voor zijn echtgeno te, die in heel Europa Griegs liederen vertolkte. Vandaar ook nogal wat be schrijvende elementen in zijn liederen. Chris Pee ver tolkte achtereenvolgens «Good Morning», «I love thee», het klagende «Mo ther Sorrow», «One Sum mer Night» en de zeer be schrijvende «With a Violet» en -With a Waterlilly». De Vlaamse muzieklitera tuur was vertegenwoor digd met twee liederen van onze Antwerpse Lodewijk Mortelmans, een over gangsfiguur tussen ro mantiek en impressionis me. In «'t Avondt» kregen we een erg intimistische be schrijving te horen, waarin ook de piano zijn aandeel had. Het koncert besloot met een primeur «De Zwa- ne» is een lied van Lodewijk Mortelmans dat nog niet in druk verscheen. Chris Pee had de door de komponist handgeschreven partituur van Frits Celis, vast diri gent aan de Opera voor Vlaanderen, die deze in per soonlijk bezit heeft. Waar schijnlijk dus een eerste uitvoering van dit lied in Dendermonde (en wie weet ook daarbuiten?). Ook hier een beschrijvende brok mu ziek die mooi en erg soepel vertolkt werd; ook de piano- partituur bleek erg mooi te zijn. Een lied dat zeker zijn plaats verdient in onze Vlaamse schat «an kunst liederen! Een mooi muzikaal aperi tief dus met professionele beroepsmensen van bij ons. Dit verdient zeker navol ging zo lang de kwaliteit maar primeert! Het publiek spaarde dan ook zijn ap plaus niet en was ook tij dens het aperitief, volgend op het koncert, vol lof over de prestatie van de uitvoer ders en de programmatie. Terecht menen we! Volgende aperitiefkoncert van Marnixring Dender monde Ros Beiaard: zondag 10 november om 11 -tfur. werken van Bach, Kodaly, Schumann en Ryelandt door pianist Mark Goossens en cellist Paul Van Egghen. Hierover ver neemt u in een latere bijdra ge meer gegevens. Dendermonde. Aperitiefkoncert Marnixring. Dirk Vermeir aan de piano en Chris Pet zang, zorgden voor een uitstekend koncert (foto Piet Hermans). De serie aperitiefkoncerten door de stad Dendermonde georganizeerd ter gelegenheid van het Europees Jaar van de Muziek, brachten een paar maand lang alle Dender mondse harmonieën, fanfares en andere blaasorkesten op zondagmorgen op de Dendermondse kiosk. Voor vele vroege wandelaars, bloemenkopers en aperitievers op de terrasjes een interessant muzikaal gebeuren. Dendermonde. Marnixring geeft aperitiefkoncert. Aandachtig werd geluisterd naar de ,rachti,e uitvoer*, door wm Deze serie werd vorige zon dag besloten met het optre den van Big Band Studio 10 o.l.v. Leo De Smet. En voor de gelegenheid lag de Dendermondse Grote Markt er zonovergoten bij. Ondanks de konkurrentie van het Mamix-aperitief- koncert in het Stadhuis was er een meer dan behoorlijke opkomst voor dit muzikaal aperitief. De drukbezette terrasjes langsheen de Markt en het applaus na elk nummer waren hiervoor wel een goede barometer. Gedurende een uur vertolk ten de jongens van Leo De Smet een vijftiental van hun knapste nummers, waaronder o.a. «Walter Kollo Medley». «I'm in the Mood for Love», het erg rit mische «Espana Canu», het overbekende «Pink Panther Theme», een «Ode aan Bert Kaempfer», «How high to the Moon», «Little Darlin'», «Mack the Knife». Ook een eigen produktie, «Sunday filmmuziekstijl, en dan nog het prachtige nummer «Trumpetters' Holiday» met soli voor trombone en twee trompetten. Uiteraard waren ook de onvermijdelij ke vermits we te maken hebben met een big band! nummers van Glen Miller van de partij: «In the Mood» en «Glen Miller Serenade». Een prettig slot met muziek voor echte big-bandadep- ten! Ziet de stad het finan cieel zitten deze organisatie ook volgend jaar weer te laten doorgaan? De diverse muziekformaties zullen er niet rouwig om zijn; de mu ziekliefhebbers en wande laars evenmin; de eigenaars van de etablissementen rond de markt zeker met. En de muziek kan er maar goed bij varen! Of denkt men voor volgend jaar aan namiddagkoncer- ten, een soort van echte «promenade»-koncerten voor de Dendermondse ste delingen-wandelaars? In het kader van het «Jaar van de Muziek» werd vorige week zaterdag in de Gemeentelijke Muziekschool te Lebbeke een «Dag van de Muziek» georganiseerd. Zowel in de voor- als in de namiddag zongen, musiceerden en dansten leerkrach ten en leerlingen in de «feestzaal» van de school langs de Stationsstraat. Leek het opzet van deze muziekdag - de jeugd zowel als de ouderfsXen) in kontakt brengen met diverse muzikale expressievormen - toe te juichen, dan beviel (ons althans) de praktische uitwerking minder. Naar onze mening moet een a capella- uitvoering immers a cape 11a uitgevoerd worden en niet begeleid worden door het geluid van knisperende aardappelchips en tegen elkaar tikkende koffiekopjes. Deze muzikale instuif bood de aanwezigen dan ook te weinig de gelegenheid volop te genieten van het wellicht kwaliteitswerk dat geleverd werd Kunst en 3 zijn op die wijze geenszins te combineren. (pvr) Poëzieavond, leerlingenauditie, leraarskoncert.... Drie muziekmanifestaties in één week tijd! In het teken van dit Europees Jaar van de Muziek organiseerde de Gemeentelijke Muziekschool van Buggenhout op woensdag een poëzieavond, op vrijdag een leerlingenauditie en op zaterdag een leraarskoncert. Men kan zich moeilijk een nog schitterender ouverture voorstellen van een kursusjaar dat pas uit de startblokken is! Wat tijdens deze drie avonden te beleven viel, was meer dan de moeite waard. Alleen jammer dat het publiek niet in grotere getale was komen opdagen voor deze manifestaties. Ook de Buggenhoutse beleidsverantwoordelijken waren blijk baar elders aan de slag... Poëzie in «Leven zonder de juiste overgang naar een dracht met de nodige attri- meer» volgende reeks teksten: «De buten vertolkt werd. Onder de titel «Leven zon- barometer staat op God» Met Jonckheeres «In Memo- der meer» stelden Ann De van Simon Vinkenoog, «Er riam», een gedicht dat de Rijcker, Katelijne Swaelens is metafysica genoeg» en gruwelijkheid van onze we en Viviane Van Stappen een «Gisteren sprak de preker reld in de verf zette, besloot zeer gevarieerd poëziepro- van Fernando Pessoa en Ann De Rijcker het eerste gramma samen. «Schouders onder de we- deel van het programma. Op gen zeer levendige ma- reld" van Carlos Drum- Na de pauze kon het pu nier brachten ze samen de mond de Andrade: vier tek- bliek genieten van een aan- eerste tekst «Een vers voor sten om het pubüek een tal teksten die minder kon- Dor te brengen, lustig op los vanavond» van Hans Vlek, beetje tot nadenken aan waarin ze zich direkt tot het sporen! publiek richtten. Na een fragment op piano gelooft» van Paul Jacobs Drie toespraken («Toe- uit «Carmen» van Georges wei"d het publiek recht spraak tot een menigte» Bizet nam Katelijne Swae- streeks en heel spontaan bij Archibald Macleish lens haar publiek mee voor l"~t 1 centratie vereisten. In die in astrologie het gebeuren betrokken. «Bericht aan de bevolking» «Een reisje heen en terug «Hoofdpijn» van Eloor Kist, van Hugo Claus en «Zon- naar zee» van Femand Au- «Het jubileumgeschenk» dagochtend voorspelling» wera, een tekst die een dui- van Femand Auwera en van Langhston Hughes), delijke typering gaf van het "^->e schoolmeester gaat op totaal verschillend van aard bestaande rollenpatroon in bet slechte pad» van G. Van maar met één zelfde bood- onze maatschappij, schap: «Leef bewust»! De Na «Het oversteken» van homilie van Hughes, ge- Cess Budding' en «Nogal bracht door Katelijne Swae- voorlopig testament» van lens, kon ons het meest Paul Snoek, kreeg het pu bekoren. bliek «Zweedse policiers» te Een muzikaal intermezzo beluisteren van de Neder- ten oogstte een groot suk- (door Patrick Coppejans landse kabaretartiest Ivo ses; Viviane Van Stappen aan de piano) in de vorm De Wijs dat door de drie en Ann de Rijcker schrok- van een psalm zorgde voor leraressen diktie-voor- ken er niet voor terug deze ten.. Een prima vertolking aksentueerde de betekenis van elke situatie. «Dieet» van Kees van Koo- tekst naar 1 terwijl ze t joggen. «De stervende zwaan», een intimistisch gedicht van Pablo Neruda, dat o.i. kwa tematiek veel gelijkenis vertoont met de St. Exupé- ry's «Kleine Prins», werd heel sfeervol overgebracht en besloten met het aange paste muzikaal intermezzo «De stervende zwaan» van Kurt Tucholsky nodigde Viviane Van Stappen ieder een uit steeds zo hoog mo gelijk te klimmen hoewel er geen top bestaat. Deze prachtige poëzieavond werd besloten met «Wat verborgen is» van de Griek se dichter K.P. Kavafis; waarin we nog maar eens gewezen werden op de on volmaaktheid van onze maatschappij De verantwoorde keuze van de teksten, de heel mooie vertolking, de aangepaste muzikale begeleiding van Patrick Coppejans, de be wonderenswaardige inzet van Ann De Rijcker, Kate lijne Swaelens en Viviane Van Stappen zorgden voor een aangename avond waar sfeer en kuituur op de eer ste plaats stonden. Tot vreugde van de aanwe zigen! Ook leerlingen aktief in het Jaar van de Muziek Hoe verdienstelijk het ook is, leerkrachten hun beste beentje te laten voorzetten om het Europees Jaar van de Muziek aktief te beleven, toch lijkt het ons nog ver dienstelijker ook de leerlin gen van de muziekschool aktief te betrekken bij deze manifestatie! In Buggen hout gebeurde dit ook tij dens de leerlingenauditie op vrijdagavond. Het zou niet erg fair zijn de muzikale prestaties van de ze jonge mensen te gaan afwegen op een apotekers- schaaltje of hun vertolking met elkaar te vergelijken Het zijn leerlingen, dus uit eraard nog geen volwaardi ge muzikanten, him niveau is te verscheiden én het schooljaar is amper een maand bezig. Daarom niets dan lof voor deze jonge leer lingen die wat ze reeds ken nen, durven én willen laten horen aan een groep vol wassen belangstellenden. We beperken ons dan ook tot wie wat voor het voet licht bracht. Alfons Rot tiers, Mario Tho mas, Gert Horio, H. Lissens en J. Ringoot voerden «Im pression for percussion» van Gerard Van De Kolk uit; Erwin De Maeyer de «Sarabande en vivace» van Haendel op trombone; Yo- lande Kerremans «Moment heureux» van Leclercq op sax-sopraan; Stefan Daele- mans «Romance» van Saint-Saëns op tuba. Els Nerinckx droeg «De chapa-bloem» van Rabin- dranath Tagore voor waar na Nico Vermeiren «Après un rêve» van Fauré speelde. Ook de pianiliteratuur was vertegenwoordigd met: Ne- le Winckelmans in «Beraoi- se» van Kozeluch, Maarten Vergauwen in «Menuet in re klein» van A.M. Bach en «Le petit cavalier» uit Jeugdalb. opus 60 van Schumann. Vervolgens drie nummers voordracht met Ann Van den Broeck en «Je bent een liegbeest» van Hans Dorres tij n, Hilde Baeck en «Opa» van Simon Carmiggelt en Patricia De Maeyer en «Ik besterf het» van Feiffer. Tussendoor hoorden we nog Katrien De Maeyer, Helle Borreman8 en Lies Martens op dwarsfluit in «Swiss Cloc» van Benjamin Britten en Johan Van De Velde op piano in de «Sona tine in Do groot» van Kuhlau. Drie pianonummertjes door Sofie De Prins (met de «So natine in Sol groot, 3de deel» van Diabelh), Nick Aga (met «Kleine prelude in do klein» van J.S. Bach) en de «Sonate in Do groot» van Clamenti). Isabel De Vroe en Leen De Pro ft vertolkten op dwarsfluit het «Rondo» en «Allegro con spirito» van James Hook, Els Muys- hondt droeg «Gedicht» van Van Ostaeyen voor; Elfrede en Ben Reynders speelden «Spiegelcanon» van Mozart op viool en cello. De aria «Che faro senza Euridice» Buggenhout. Een en al aandacht voor de optredens muziekschool (G. Breckx). uit de opera «Orpheus» van Gluck werd op dwarsfluit vertolkt door Valerie Verhe len en Bart Vanneste. Vermelden we nog dat deze leerlingenauditie gepresen teerd werd op bewonder enswaardige wijze door leerling Conny Verhelen. Leraarskoncert besluit puik initiatief Deze drukke muzikale week van de Gemeentelijke Muziekschool Buggenhout werd besloten met een kon cert door leerkrachten van de school. Het werd een koncert met een grote va riatie aan komposities uit verschillende stijlperiodes De avond werd ingezet door Eddy Donckers, leraar pia no, met een kompositie van Franz Liszt, «Vallée d'Ober- mann, een technisch ver zorgde, gevoelvolle vertol king Alleen jammer dat de vleugel tamelijk schraal van klank was. Leraar klarinet Filip Haen- tjens vervolgde met «Dans- preludes» van Wietold Lu- toslaxski, een hedendaags komponist en dirigent «Danspreludes» is een vijf delig werk, we hoorden een beheerst andantino en een heel mooi andante, waarin vooral het koherente sa menspel tussen klarinet en de begeleidende piano op viel. Aan de piano speelde Patrick Coppejans, leraar pianobegeleiding. Hij zou deze klus trouwens heel het koncert door klaren, en op een meer dan behoorlijke wijze! Voor een erg mooie vertol king zorgde Dirk De Her- togh op gitaar met de «Va riaties op het thema «Das klinget so herrlich» uit «Die Zauberflöte» van Mo zart door Fernando Sor, een komponist van het einde van de 19de eeuw. Mirella Ruigrok, lerares blokfluit, bracht een «Sona te voor altblokfluit en basso continuo in re klein» van Georg Philipp Telemann. Deze vierdelige kompositie is een typisch barok werk, waarbij een klavecimbel als continuo beter gepast zou zijn geweest. Niettemin een erg mooie interpretatie! Na- dine Bal zette het tweede deel in met «Brillance», een kompositie van de heden daagse toondichter Ida Got- hovsky; zij bewees een gro te technische vaardigheid op saxofoon. Het «Concerto del opera La favorita di Donizetti» van Pasculi hoorden we Luc Nielandt, leraar hobo, reeds eerder uitvoeren. Ook nu een enorm virtuoze vertol king en ook nu weer een heel adekwate en levendige pianobegeleiding door Pa trick Coppejans. Gitarist Dirk De Hertogh trad nog een twee maal voor het voetlicht, nu met «Asturias» van Isaac Albe- niz; deze kompositie, ker het beluisteren was, genoot veel bijval het publiek. Met een «Sonatine voor en accordeon» van mar Bloch besloten gaux Van Dromme. dwarsfluit, en Eddy cijn, leraar accordeon, muzikale avond. Hoewel men8pel van dwarsfluit accordeon velen nog steeds vreemd zal komen, durven we zeggen dat deze gende vertolking dit oordeel zal helpen ruimen! Deze muzikale avond een genot om te ren. Wie verwacht er wens iets anders van mensen Van Hoeck? Een vermelding verdien Mieke Scheldeman, diktie-voordrachtvoor vlotheid en de stijl van presentatie. Zij praatte diverse muzikale gerecht aan gemanier. De hele ding van deze avond het mooi van planten ziene podium) overigens van stijl. Alleen jammer dat meer mensen de weg deze drie muzikale vonden. Maar ja, ook hadden de afwezigen eens ongelijk! hl Buggenhout. De muziekschool van Buggenhout organizeerde een leerlingenauditie (G. Breckx).

De Voorpost | 1985 | | pagina 22