Jef DAUWE ^Dendermonde belangrijke schakel het hele projekt Beluchtingsexperiment Dender (voorlopig) zonder resultaat LEBBEKE 2' opvolger KAMER «Uniek rioolwaterzuiveringsstation van Dendermonde druk bezocht liver kndermonde. De genodigden gingen een kijkje nemen v) ien bezoekers zijn er zich het voorbije weekend met eigen ogen komen van en: het rioolwaterzuiveringsstation dat vrijdag op het industrieterrein Hoogveld werd geopend, is een goede zaak. Om uiteenlopende redenen en niet in het minst men op deze wijze een flinke bijdrage heeft geleverd om het oppervlaktewater zo mogelijk te houden. Maar er zijn nog een aantal andere redenen en die werden de plechtige ingebruikname ook dik in de verf gezet. Terecht overigens. Het gaat inderdaad om een voor Vlaanderen uniek station, dat volgens de heer Cappaert, ekteur van de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij een belangrijke schakel vormt het zuiveringssproces van het hele Denderbekken. vendien zal het zuiveringsstation voor 90 procent bezet zijn en wat belangrijk is: de ;ing van een aantal nieuwe technologieën heeft het mogelijk gemaakt dat de 'esteringskosten minder dan 3000 fr per inwoner-equivalent (i.e.) bedragen en dat de xploitatiekosten 15 procent lager liggen dan bij een meer konventionele installatie. Uemaal dingen dus om fier voor het waterbeleid, het leef- aan de preventie, «Preventief ver te zijn. Dat onderstreepte milieu en het onderwijs. Hij optreden werkt kostenbespa- gemeenschapsminister wees erop dat men biezonder rend, zo verklaarde hij tijdens verantwoordelijk veel aandacht heeft besteed zijn toespraak en hij gaf daar- Dendermonde. Zowel zaterdag als zondag kwam er heel wat volk kijken i zuiveringsstation (foto Piet Hermans). Dendermonde. Een beeld van het waterzuiveringsstation (foto Piet Hermans). van ook enkele voorbeelden, een verbetering van de kwali- Hij zou ook wijzen op de in- teit van onze waterlopen», al- spanningen die de Vlaamse dus minister Lenssens die ook deelregering zich heeft ge- aandrong op een verscherpte troost om ons leefmilieu te kontrole door de Vlaamse Wa- beschermen. Ettelijke miljoe- terzuiveringsmaaJschapij op de nen werden daarvoor uitge- naleving van de lozingsnormen trokken en de eerste resultaten en voorstander is van een zijn merkbaar. Men stelt in- strenge sanktionering bij een derdaad bij de bevolking een overtreding, mentaliteitsverandering vast in Ondanks tegenkantingen positieve zin. Ook ekologische motor DDS voorzitter Lucien Wil- lems bracht de voorgeschiede- Minister Lenssens herinnerde nis van het waterzuiveringssta- eraan dat de interkommunale tion in herinnering en wees op Dender Durme en Schelde ja- de verschillende fazen die men ren geleden de eerste stoot heeft moeten doorlopen. Hij heeft gegeven tot de realizatie bracht ook een warme hulde van dit zuiveringsstation. DDS aan de vertegenwoordigers van komt dan ook alle eer toe en de Vlaamse Waterzuiverings naast haar rol van sociale pro- maatschappij met wie de be- motor van de streek, mag de sprekingen toch zo vlot zijn interkommunale zich nu ook verlopen, om dan te blijven de ekologische motor noemen, stilstaan bij de vele tegenkan- Dat de installaties nu zijn over- tingen die men bij de aanvang genomen door de Vlaamse heeft ondervonden. Een ervan Waterzuiveringsmaatschappij, was de aanleg van de kollekto- doet niets af van de verdien- ren in de Kerkstraat te Den sten van DDS, aldus de minis- dermonde. Werk waarbij de ter die heel even bleef stilstaan ergste sanktie werd gevraagd bij de realizatie van een Alge- door de aangelanden, maar meen Waterzuiveringspro- waarbij uiteindelijk niets is ge- gramma dat in 1983 onder zijn beurd. Hij loofde de uitvoer- mandaat tot stand kwam en ders van de werken: de firma's dat nieuwe perspektieven Kembo uit Dessel en Hillaert opende. «Een meer rationele uit Gent, de firma De Clercq besluitvorming zowel wat de en de tijdelijke vereniging overheidsinvesteringen als wat Joos-Beernaert voor de koliek- de vastlegging van de kwali- torwerken, de firma MGB uit tcitsdoelstellingen betreft, zijn Antwerpen met als belangrijke daar de gevolgen van», zo zei onderaannemer de firma Van hij. In de zuiveringssektor Haut uit Vosselaer voor de Dendermonde, zo deelde hij bouw van het zuiveringssta- verder mee, werd gedurende tion. de voorbije vier jaar door zijn De Limburgse gouverneur dan een half Vandermeulen die ook voor zitter is van de Vlaamse Wa terzuiveringsmaatschappij op de enorme verdien- miljard frank besteed aan wer ken met betrekking tot de wa terzuivering. De overige drie grote waterzuiveringssektoren sten van DDS en ging dan de voor de Dender (Geraadsber- meer technische toer op. Het gen, Ninove en Aalst) zullen waterzuiveringsstation, zo nog eens 700 tot 800 miljoen hebben weuit zijn rede ont- opslorpen. Hij maakte ook be kend dat in een aantal landelij ke woonkernen, ook klein houden, heeft kingskapaciteit van 90 i.e. met de mogelijkheid tot uitbreiding kndermonde. Aan de hoek van het industrieterrein en aan de Mechelsesteenweg staat en pompstation (v) Öe stankhinder op de Dender, tussen Dendermonde en ntetwalst, overschrydt al jaren de toelaatbare milieunormen. ideiHet Staatssekretariaat voor leefmilieu en de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij wilden hieraan een einde 6tellen en verzochten Atlas Copco Belgium, sinds tiental- Jen jaren bedryvig op het vlak van water- en milieube- scherming, een oplossing uit te dokteren. schalige, zuiveringsprojekten tot 135.000 i.e. Het station zullen worden gestart naast de verschilt grondig van de kon- grotere realizaties. «Alleen het ventionele installaties door de konsekwent volhouden praktijk brengen van het plan matig geïntegreerd waterzuive- invoering van een aantal we t technologieën. Het gaat hier om drie aspekten en voor- ringsbeleid kan resulteren in al om die drie: de beluchtings- ;n hele poos geleden liet \tlas Copco van zich spreken loor de installatie van lucht- lellenschermcn in verschillen de Europese havens en dok ken. «bubble barrier» bestaat lit een onder water veranker- ie en geperforeerde perslucht- ilang waarin een luchtstroom jeblazcn wordt. Via de perfo raties ontsnappen luchtbellen in wordt een «gordijn» ge- 'ormd tot aan het wateropper- 'lak. Vanaf de oever kan men Ie werking van het systeem tewonderen door plaatselijk kookbelletjcs» op te merken, ïergelijk luchtbellenscherm is rg efficiënt voor het tegen- louden van vuilnis, drijvend wrakhout, olievlekken, enz.. )ok de «Limno», een beluch- er die in stilstaande waters neergelaten wordt en toelaat de biologische groei van het watermilieu te regenereren door zuurstof aan te brengen in de onderste lagen, werd al ettelijke malen gebruikt in ons land. Het probleem op de Dender bestaat erin dat de koncentra- tie van sulfieden en zwavel- dioxyde in dat relatief stil staand water zo hoog is gewor den, dat ze niet meer afgebro ken wordt en een bijzonder rotte stank de buurt verpest. Atlas Copco's oplossing voor dit probleem is de «destratifi- katie», een moeilijk woord voor een technisch eenvoudige metode, waarbij door gebruik van een hierboven beschreven luchtbellenscherp een toename van de zuurstofkoncentratie in ondiepe meren, waterwegen en kanalen wordt bewerkstel ligd. Een 2.400 lange proefinstalla tie werd op de Denderbodem verankerd. De leidingen zijn volgens een berekend patroon geperforeerd om een gelijke luchtuitstoot te bekomen, zo dat nu ruim 1.000 kg zuurstof per dag wordt ingebracht on der de vorm van luchtbellen. Die luchtbellen nemen tijdens hun reis naar het wateropper vlak de sulfieden en zwavel- dioxyden mee die, eens in kon- takt met de atmosfeer, afge broken worden. Geleidelijk aan zal de koncen- tratie van afbraakstoffen in de onderste waterlagen verminde ren, zal het biologisch even wicht zichzelf herstellen en zal het rottingseffekt samen met de stank verdwijnen. De 100% olievrije perslucht wordt geleverd door een één- traps watergekoelde Atlas Copco ZA 3A kompressor, die praktisch kontinu 18,7 m3/min aan 2,5 bar produceert en die met een geluidsniveau van am per 75 dB (A) en een relatief laag energieverbruik best als Dendermonde. Zo krijg je een idee staan opgesteld (foto Piet Hermans). techniek en de konceptie van de beluchtingsbekkens, de toe gepaste uitvoeringsmetode van de beluchtingsbekkens en de doorgedreven energierekupe- ratie. Voor het eerst in Vlaan deren werd een injektorbe- luchting opgesteld op een diep te van 14,25 meter. Die be luchtingsbekkens zijn boven dien gekombineerd met slib- gistingstanks waarbij zij voor elkaar fundering en nuttige ballast zijn. Het vrijgekomen rioolgas wordt aangewend om de energiebehoeften van de in stallatie te dekken. Het riool- gas wordt gebruikt als brand stof voor de motoren en dan weer de kompressoren aandrij ven en ervoor zorgen dat ook de elektrische generator blijft draaien. De warmte uit het koelwater van de gasmotoren en de rookgassen worden te ruggewonnen voor het opwar men van het slib en de verwar ming van de gebouwen. Er gaat dus niets verloren. Lagunes Een andere nieuwigheid, zo zette de gouverneur uiteen, is de ontwatering van het slib in lagunes. Men heeft voor deze vorm gekozen met het oog op een valorizatie van het slib als grondverbeteringsmiddel. In de toekomst gaat men het hele zuiveringsproces automatisch regelen en sturen. De con\pu- ter zal dus zijn intrede doen in t de pompen die in het waterzuiveringsstation de milieubescherming. Gouverneur Vandermeulen noemde de inbedrijfsteliing van de zuiveringsinfrastruk- tuur te Dendermonde een eer ste stap in de sanering van het Denderbekken. Dat de andere zuiveringsinstallaties onder meer in Ninove en Aalst en in Geraardsbergen ook daarin hun voorname rol moeten ver vullen, noemde hij normaal. Hij zou het ook heel even hebben over het experiment van de rechtstreekse beluch ting van de Dender, systeem dat op nogal wat verzet stuit van de omwonenden en dat niet het gewenste of het ver hoopte resultaat oplevert. Tot slot pleitte hij voor het verschaffen van de nodige fi nanciële middelen om de bouw van zuiveringsinfrastrukturen en de exploitatie ervan moge lijk te blijven maken. Na de toespraken en het bekij ken van twee video-kassettes over de werkwijzen die werden toegepast, stapten de genodig den naar de eigenlijke zuive ringsinstallatie, waar gemeen schapsminister het lint door knipte aan de vijzel die het vuile rioolwater naar het sta tion pompt. Daarop kon de rondgang beginnen. Eerder op de dag hadden de vooraan staanden een kort bezoek ge bracht aan het pompstation netje aan de hoek van het industrieterrein Hoogveld en de Mechelsesteenweg Veel bezoekers Zowel zaterdag als zondag kwamen heel wat mensen uit Dendermonde en omgeving een kijkje nemen aan het wa terzuiveringsstation. Zij lieten er zich inwijden in de werkwij ze van het station door de deskundigen van de VWZ, ke ken naar de videobeelden om dan een rondgang te maken doorheen de hele installatie. Iedereen was verbaasd over de enorme oppervlakte die het station in beslag neemt en heeft allicht begrepen dat het inderdaad noodzakelijk is dat het voorkomen van waterver ontreiniging een nieuwe socia le opdracht is voor de mens van morgen. «Zin in een volksdansbad?» is het motto voor een nieuw in ternationaal volksdanspro- gramma voor de jeugd. Er werd rond dat tema ook een elpee samengesteld. In de jeugdherberg «Groeninghe» te Kortrijk wordt dit programma voorgesteld van vrijdag 8 tot maandag 11 november. Voor meer informatie VDCV-sekre- tariaat, Sint-Vincentiüsstraat 26a te 2018 Antwerpen (03- 230.75.80). Dendermonde. De Atlas Copco ZA 3A olievrije schroef- kompressor werd in een kontainer onder de Oliebrug te Appels opgesteld. een 3 x milieuvriendelijke op lange termijn hun systeem partner in deze milieu-operatie sukses zal opleveren. Gemeen- mag gekwalificeerd worden. schapsminister Lenssens van De proef is al een hele tijd aan zijn kant, verklaarde tijdens de de gang en omdat heel wat openstelling van het waterzui- omwonenden klachten hadden veringsstation op het industrie- over haast ondraaglijke reuk- terrein Hoogveld dat het sys- hinder werd besloten er voor- teem dringend moet bijge- lopig mee op te houden. Noch- stuurd worden en dat de graad tans is het zo dat men eerst alle van watervervuiling zo groot vuiligheid dus ook de nare is, dat het systeem allicht geen reuk uit het water zal moe- voldoening zal geven, ten halen, eer men zal kunnen Wat een spreken van een echte zuive- verwijt is aan het adres van ring. De ingenieurs van Atlas Atlas Copco, maar wel aan Copco geven evenwel de moed allen die op een of andere niet op. Volgend jaar, na het manier er niet voor terugdein regenseizoen, willen zij op- zen hun afvalwater zonder eni- nieuw starten met het experi- ge zuivering in de Dender te ment. Zij zijn er zeker van dat lozen. Dendermonde. Aan de nieuwe Dender in Appels werd ook even halt gehouden (v) DendermondeHet 2,4 kilometer lange luchtbellengordijn op de Dender is niet meer dan een onopgemerkte streep op het wateroppervlak. De metode geeft niet de minste hinder voor de scheepvaart. Slem volwaardig: slem voor een effektieve en voor DAUWE als opvolger zo geeft U BEIDEN een VOLLEDIGE stem De Voorpos! - 11.10.1985-3

De Voorpost | 1985 | | pagina 3