Vlaamse musea mochten meer dan vijf miljoen bezoekers verwelkomen Filmkwis Baasrode: 6 007 Berlaarse brandweer toont zich aan de bevolking Derde G.W.P.-feest en vierde voetzoektocht bij de Rijksbasisschool Grembergen Film over raketten en hun gevolgen in Dendermonde Kursus junior-training van Dendermondse Kamer voor Koophandel Normandisciie Folkloregroep te gast bij Volkskunstkring «De Bosuilen» te Buggenhout VKAJ Dendermonde: na zestig jaar aan de top Flinke belangstelling voor kursus zakenfrans Dendermondse Kamer voor Koophandel 4 - 11.10.1985 - De Voorpost Aalstenaar Patrick De Groote leidt studiegroep Geotoer Vervolg van blz. 1 naast en met entoesiaste vrijwilligers zijn gewenst. Re- creologie, animatie, vrijetijds- kunde en begeleiding zijn na den van de postindustriële sa menleving. Het is een moeilij ke sektor die nood heeft aan harde werkers met een sociale instelling, want reizen, vakan tie-nemen en zinvolle vrije tijdsbesteding zijn voor veel gebruikers een ultiem moment van levensgeluk en vrijheids beleving. Onze musea: druk bezocht Patrick De Grote heeft ook een onderzoek ingesteld naar het toerisme in ons land. Dat ons land over een zeer waarde vol toeristisch patrimonium beschikt, daaraan zal niemand twijfelen. Makkelijksheidshal- ve worden de toeristische trek pleisters ingedeeld in wat je zou kunnen noemen «toeristi sche regio's». Dat zijn de kust, de Ardennen en de Maas, de Kempen, de Kunststeden en de andere toeristische gemeen ten. Van enige samenhang met geografische streken is er hoe genaamd geen sprake. En wat de kunststeden betreft, vol gens de gegevens van het Kommissariaat-Generaal voor Toerisme betreft het dan Ant werpen, Brugge, Brussel, Doornik, Gent, Leuven, Luik, Mechelen en Tongeren. Een eerste vaststelling is dat het aantal overnachtingen in de toeristische regio's van jaar tot jaar toeneemt. Men kende eerst een beperkte aangroei die duurde tot 1976 toen een maximum werd bereikt van 29,8 miljoen overnachtingen. Dan kwam de terugval die duurde tot in 1979 en vanaf dat jaartal is er weer een lichte stijging te noteren. Ondertus sen weet men dat het seizoen 1982 beter was dan het topjaar 1976. De redenen voor deze gunstige ommekeer: de krisis heeft de Belgen ertoe aangezet hun vakantie meer in eigen land te nemen en ingevolge de devaluatie van de Belgische frank werd ons land voor vele buitenlanders biezonder aan trekkelijk, Maar niet alleen de devaluatie heeft voor de vreemde toeristen een rol ge speeld, ook de aanzienlijke komfortverbetering speelde een rol. Andere vaststellingen zijn ook dat de verblijfsduur beperkt wordt gehouden en dat de kust, in tegenstelling tot de kunststeden, een achteruit gang kende. Kempen, Arden nen en Maas bleven gelijke tred houden. Wat de over nachtingen aangaat, onder scheidt men zeven kommercië- le logiesvormen. Hotelwezen, vakantiekolonie, kuurinrich- tingen blijven natuurlijk in trek. Het sociaal toerisme en de campings lijken terug aan belangstelling te winnen als ge volg van de recente impulsen ter modernizering en herstruk- ture ring. Over de huurwonin gen heeft men minder gege vens zodat men hier geen rich ting kan aanduiden. Van waar komen ze? De Belgen nemen drie vierde van het aantal overnachtingen voor hun rekening. Bij de an dere nationaliteiten zijn er nogal wat verschillen te note ren. Zo is het aantal Britten en Fransen sedert 1966 fel terug gelopen (momenteel stelt men een lichte terugkeer vast). De Nederlanders zijn ondertussen onze voornaamste gasten ge worden, gevolgd door de Duit sers. Die Nederlanders en Duitsers komen meestal uit de aangrenzende gebieden. Wat overigens ook geldt voor de Fransen en de Britten. Het aantal toeristen uit de Verenig de Staten bedraagt 6,8 procent van het totaal aantal vreemde lingen. Wat de kunststreek betreft, gaat de voorkeur van de toeris ten naar Knokke-Heist. Een absolute topper. Populaire badplaatsen zijn Blankenber- ge, Oostende en Koksijde. Zvcbrugge kwijnt eerder weg en dat wordt toegeschreven aan het feit dat men de voor keur geeft aan de uitbreiding van de zeehaven. Voor de regio Ardennen-Maas is Spa de grote toeristische at- traktie. La Roche en Dinant nemen in belang af, terwijl Hastiere fel in trek is wat het sociaal toerisme betreft. De voornaamste toeristische cen tra zijn nog steeds de rivierci- tes aan de Ourthe, Maas, de Ambleve en de Semois. De kunststeden blijven het bie zonder goed doen. Vooral Vlaanderen heeft als toeris tisch produkt een enorme sprong voorwaarts gemaakt. Brussel blijft natuurlijk op de eerste plaats staan wat betreft het aantal overnachtingen. Het is immers ook een stad voor zakenlui en kongresgangers. Opvallend is dat stilaan ook de kleine kunststeden aan belang winnen en het vaak om een- dagsbezoeken gaat. De Kem pen speelt natuurlijk zijn na tuurschoon en zijn grote va- kantiekompleksen uit als toe ristische troeven. De topper hier is Houthalen-Helchteren en de traditionele centra Kas- terlee en Mol blijven in de belangstelling. Maken we nu de financiële balans op van het toerisme in ons land, dan helt die over naar de negatieve kant. Bedra gen de ontvangsten 62,4 mil jard, de uitgaven liggen aan zienlijk hoger met 104,1 mil jard frank. Dat betekent dus dat de Belgen een hoger be drag uitgeven in het buitenland vergeleken met de inbreng van vreemden bij ons. Vermelden we ook nog dat de toeristische sektor aan onge veer 137.000 personen een rechtstreekse tewerkstelling verschaft en dat er nog eens 300.000 personen van deze sektor afhankelijk zijn. Dat de zelfstandigen hierin een be langrijk aandeel hebben om wille van de horeca-sektor is zonder meer duidelijk. De musea Patrick De Groote nam ook de Belgische musea onder de loep en kwam tot de positieve vast stelling dat die heel wat bezoe kers over de vloer krijgen. Hij beschouwde als museum die genen die zijn opgenomen in de groene Michelin gids «Bel gië, Groot Hertogdom Luxemburg. Daaruit blijkt dat Vlaanderen 29 sterrenmusea telt, Wallonië 21 en Brussel 7. Opvallend is dat de gids slechts aan de vier grote kunststeden Antwerpen, Brussel, Brugge en Gent 3-sterren musea toe kende. Maar ook enkele klei nere steden en gemeenten doen het goed en dan denken we aan Zoutleeuw, aan Diest en aan Nieuwpoort. De Vlaamse musea, Brussel inbegrepen, kregen 5.587.894 bezoekers over de vloer in 1982. Vlaams-Brabant nam daarvan 1,5 miljoen bezoekers voor zijn rekening. De musea in de provincie Antwerpen kregen 1.378.885 bezoekers van wie er 1.125.150 in de musea van de stad Antwerpen alleen werden geteld. Bokrijk telde 351.200 bezoekers, Scherpenheuvel-Zichem 140.000 en Lennik 70.000. Het Fort van Breendonk verkocht 60.000 toegangskaartjes. België zou volgens een nauw keurige inventaris uit 1982 448 musea tellen. De belangrijkste museumprovincie is Brabant met 84. Dan volgens Antwer- pend met 74, West-Vlaande ren met 66 en Oost-Vlaande- ren met 53. De eerste Waalse provincie is Henegouwen met 48 gevolgd door Luik met 47. Met andere woorden; bijna 70 procent van de Belgische mu sea ligt in Vlaanderen. Tien steden tellen ruim een derde van alle musea en de lijn Leu- ven-Brussel-Antwerpen-Gent- Brugge kan als model staan voor het hele land. Op de as Luik-Namen-Bergen zijn er slechts weinige musea. Allicht speelt hier de geringe bevol- kinsdichtheid en het gebrek aan kuituur-historische centra een rol. Uit de studie die Patrick De Groote over de Belgische mu sea maakte, zijn nog heel wat andere dingen af te leiden, zoals bievoorbeeld dat Brussel het meest musea telt, voor Antwerpen, Luik, Brugge en Gent. Als er één Berlaarse vereni ging is die blij is telkens er verkiezingen uitgeschreven worden, dan is het wel de vrij willige brandweer. Daar de stembureau's naast de brand weerkazerne liggen, kunnen zij immers van de gelegenheid gebruik maken om een open deur-dag te houden. Dienst doend bevelhebber Noël De Backer en zijn mannen willen dit jaar echter ook op andere manieren tonen hoe het er bij de brandweer aan toe gaat. Opendeur-dag Volgende zondag zullen de deuren van het brandweerarse naal al van 's morgens vroeg openstaan. Men zal er een fris se pint of een warme drank kunnen drinken, naargelang het weer, bij het bespreken van de verkiezingsverwachtin- geri. De brandweermannen hebben voor de gelegenheid hun fotoboeken bovengehaald om de bevolking een beeld te geven van de evolutie van de Berlaarse brandweer. Ook het kleine brandweermateriaal zal te bezichtigen zijn. In de namiddag zijn heel wat demonstraties voorzien. 125 jaar oude brandweerw gen die volledig werd geresta reerd zal voor één keer z deugdelijkheid nog ei tonen. Met de nieuwe wag| zal getoond worden hoe i schuim kan geblust worden.I Scholen en verenigingen Voor de komende weken z er met de verschillende 1 laarse scholen afspraken i maakt om het arsenaal te U men bezoeken. Zij zullen H materiaal kunnen bekijken li krijgen uitleg over brandbevf liging, over de werking van ej brandweerkorps, over de schillende brandweerteij nieken. Ook met verenigingen kunnt voor zulke bezoeken kont% opnemen met de mei de brandweer. Zij hopen hife door de bevolking te tonen w_ het inhoudt bij het korps L zijn. «Vele mensen zien alleC de rode brandweerwagen staL, na een brand. Wij willen tont wat er gebeurt tijdens het u strijden van de brand», Noël De Backer. N.K. Vorige vrijdag vond in de zaal Casino te Baasrode de zesde editie plaats van het jaarlijkse nationale filmkwis- tornooi. Deze zesde editie die ongeveer tegelijkertijd plaats had met de release van de veertiende James Bond film stond dan ook in het teken van geheim agent 007. Weer waren twintig teams uit heel het Nederlandstalig landsgedeelte naar Baasrode afgezakt. Dat het er spannend aan toe ging bewees de uitslag van de eerste avond. Toen stonden er na meer dan 200 vragen nog een aantal ploegen op gelijke hoogte. De tweede avond zou dan ook de ploegen uit elkaar moeten halen. En dat gebeur de dan ook na een driehonderd vragen. Voor het eerst en waar schijnlijk ook voor het laatst werden er ook twee ru- briekprijzen voorzien. Een voor het team met de meeste punten op James Bond en een voor het team met de meeste punten op de Nederlandstalige film. Warner Home Video had de dertien Bond films ter be schikking gesteld voor de eer ste rubriekprijs en Thorn EMI zorgde voor een niet te ver smaden pakket Nederlandsta lige films voor de tweede ru briekprijs. De inrichters willen echter dat hun kwis gevrijwaard blijft van dergelijke «blokprestaties» en zien in deze hele Bond affaire een uitzondering. Volgend jaar wordt het alvast weer een kwis over algemene film kennis. Kwamen de winnaars dan weer van ver (Brugge) dan deden de streekploegen het helemaal niet slecht deze keer. De twij felaars uit Steenhuffel behaal den een schitterende vierde plaats. Tora Tora Tora werd eervol zevende en Le Trio In fernal achtste. The End uit Overmere sleepte de tiende plaats in de wacht. Afspraak werd reeds gemaakt voor volgend jaar in april op de schiftingsavond voor het ze vende nationale filmkwistor- nooi dat zoals steeds zal door gaan de laatste vrijdag van sep tember en de eerste vrijdag van oktober. De Simplisten die er sedert de eerste editie bijwaren hebben ook deze keer voor de ludieke noot gezorgd. Met een rasecht Bond gadget hebben zij ge tracht de videobeelden die de zaal ingestuurd werden te sto ren. Of ze in hun opzet ge slaagd zijn moet je aan kwis- master Luc Bosmans vragen die zoals altijd technisch werd bijgestaan door Flori De Nul die de apparatuur bediende die ter beschikking werd gesteld door André Nijs. De compu ters van dienst of de jury waren Linda De Block, Hilde Tas en Jean Daman. Weer heeft het Willemsfonds Baasrode dit jaar bewezen dat dit gespecialiseerde kwistor- nooi in Dendermonde niet meer weg te denken is en dat het stilaan aan het uitgroeien is tot een cultureel gebeuren dat in heel Vlaanderen zijn weerga niet kent. Een prijzenpakket van meer dan 400.000 fr. en dat uitsluitend met film te ma ken heeft en dat geschonken wordt door sponsors die zelfs van over onze grenzen komen is daar zeker het bewijs van. De eindstand The Outsiders (Brugge), The Op zaterdag, 19 oktober 1985 organiseert de Ouderver niging van de Rijksbasisschool te Grembergen, in samen werking met de Vriendenkring, het personeel en direktie voor de derde maal een G.W.P.-feest en voor d vierde keer een voetzoektocht. Iedereen is van welkom! Prison Camp Girls (Antwer pen), Rocky (Antwerpen), De Twijfelaars (Steenhuffel), The Rope (Gent), The Body Snatchers (Edegem), Tora To ra Tora (Dendermonde), Le Trio Infernal (Buggenhout), Survival (Antwerpen), The Dendermonde. De jury, nors kijkend, maar nooit in de problemen tijdens de Filmkwis in End (Overmere), Local Hero Baasrode (vh). (Deurne), Varo (Dendermon de), Meerhof (Willebroek), De Zombies (Gent), De Bos- lopers (Dendermonde), Nightclub 1979 (Lebbeke), Danton (Antwerpen), Next of kin (Gent), The Warrios (Den dermonde), De Simplisten (Baasrode). Rubriekstand James Bond The Outsiders (Brugge), The Body Snatchers (Edegem), Local Hero (Deurne), Rocky (Antwerpen). Rubriekstand Nederlandstalige film Rocky (Antwerpen). Met het oog op de naderende anti-rakettenbetoging van 20 oktober organiseren de ABW-kadetten twee filma vonden rond deze problema tiek. Dark Circle is een dokumen- taire die een dramatisch beeld schetst van het leven in het atoomtijdperk door middel van bij elkaar gevoegde zoge naamde «nukleaire biografiën» interviews met mensen die per soonlijk de gevolgen van ra- dio-aktiviteit hebben er varen... Gelijktijdig onderzoekt «Dark Circle» de overbreekbare ban den tussen kernwapens en kernenergie. De filmmakers bekeken hon derdduizenden meters film in tientallen archieven van Washington D.C. tot Nagasa ki, Japan om een helder inzicht te verwerven in de geheime wereld van atoomwapens. Veel archieffilm in «Dark Circle» werd uit de geheim houding gehaald en openbaar gemaakt. Door al deze elementen te kombineren die in de film tot een verhaal zijn samenge bracht en gestruktureerd, geeft «Dark Circle» een beeld van de tot nu toe verborgen wereld van atoomwapens: de mythi sche bom uit het verleden kan eindelijk beschouwd worden als het industrieel vervaardigd produkt van vandaag. En toch, door de moed en de akties van de mensen voorge steld in de film toont «Dark Circle» op krachtige wijze aan dat er nog steeds hoop is. De keuze is aan ons. Het mag niet te laat zijn. Je kan de film komen be kijken. 17.10.1985 te 20 u.: in het ABW-gebouw, Dijkstraat 59 te Dendermonde. Toegang: leden gratis Niet-leden: 50 fr. Het schoolrestaurant biedt van 11.30 u. tot 14 u. frieten met mosselen of stoofvlees (ook kinderschotels tegen aangepas te prijzen). Vooraf inschrijven kan nog telefonisch bij de di rektie: 052/21.34.23. De voetzoektocht start om 14 uur aan de school. Verbin dingsstraat 24 te Grembergen. Deelname in de onkosten: slechts 30 fr. Rond 17 uur verwacht men daar de deelne mers terug. Zij worden gratis koffie of chokolademclk (kin deren) aangeboden. Wie liever niet op stap gaat kan vanaf 14 uur genieten van heerlijke pannekoeken of en kele panklare hanen in de wacht slepen met de Ameri kaanse bakschieting, die im mers doorgaat tot in de late uurtjes... Vanaf 18 uur is er boeren brood met kaas of kopvlees te verkrijgen. Tc 18.15 uur verzorgt de Heer J. Pasques, opdrachthouder- koördinator bij het Ministerie van Onderwijs, een voordracht over geïntegreerd werken. Om 18.30 uur is het de beurt aan de leerlingen, die schooljaar hebben deelgen men aan de geïntegreerc werkperiode te Bredene (zee las). Samen met hun onderw zer en begeleid(st)ers vertel! zij hun ervaringen en turen. Om 19.30 uur volgt een dia rojektie in multïvisie over voorbije zeeklas (projektie drie schermen tegelijkertijd). Tijdens het schooljaar 198 1986 gaat de geïntegreen werkperiode door te Esneu in het hartje van onze Arde nen (bosklas). Van 20 u. i 20.30 u. presenteren de opvo ders van ter plaatse een videi film «Een dag in het Domaink du Rond-Chêne». Aldus kaf iedereen reeds kennis makel met het nieuwe verblijf! De uitslag van de voctzoe# tocht wordt medegedeeld otL 20.30 uur. Nadien is er nog gezellige kle^ en dans voor jong en oud. Doorlopend is er tentoonstel ling van de werken v leerlingen, gerealiseerd tijdeil| de voorbije G.W.P., zowel v de groep die in Grembergef bleef als van de zeeklassers! fo Dendermonde. Tora Tora in eigen huis de beste Dendermondse ploeg in de filmkwis van Baasrode (vh). De Buggenhoutse Bosuilen zochten, na de geslaagde Breugheifeesten, naar een nieuwe formule voor de organi satie van hun traditionele Bosuilenweekend. Het sukses van de gastgroepen op de lustrumviering twee jaar geleden, bracht hen op het idee een weekend lang een buitenlandse groep in het centrum van de belangstelling te zetten. Zo zal op 19 en 20 oktober de Normandische groep «Dansons sous la rouvre» zijn gastronomie en volkskunst tonen in Buggenhout. Op 23 en 30 oktober en 13 en 27 november voorziet de Kamer voor Koophandel en Nijverheid een kursus «ju nior-verkoopstraining». Alles wijst erop dat er voor dit initiatief heel wat interesse bestaat en dat men het kursusaantal dat beperkt is tot 15 niet alleen zal bereiken, maar allicht ook overschrijden. «Inventi» heeft een kompakt juniorprogramma uitgewerkt van vier halve dagen met tus senperiode van minimum twee weken. Tijdens dat program ma worden de basistechnieken getoetst aan een echt reële ver koopssituatie en in de mate van het mogelijke gericht naar de bedrijfstakken van de deel nemers. Na -elke sessie krijgen de jonge verkopers een aantal opdrachten en oefeningen mee die zij kunnen toetsten 3an hun dagelijkse verkoopaktivi- teiten. De opgedane ervarin gen worden in een volgende sessie uitvoerig besproken. Voor de viCT_5P«i<;s. De kursus wordt gegeven door deskundigen: de heer R. Hel- sen en/of mevrouw MT Dree- sen van de firma Inventi. De job van verkoper is een specifiek beroep, dat ook spe cifieke eisen stelt. Vandaar dat de jonge verkopers een dege lijke opleiding moeten genie ten en zo een echte investering kunnen vormen vopr het be drijf waarvoor ze aktief. zijn. Het komt er dus op aan om de jonge verkopers de basistech nieken en -metoden aan te le ren opdat hun rendement en hun professionele aanpak ge voelig zou verhoogd worden. globale inhoudsopgave er als volgt uit: waarom verkoopt een verkoper soms minder dan algemeen verwacht? Kan men leren verkopen? Men gaat die per in op het drieluik klant- bedrijf-verkoper en ook de strategie en de praktische aan pak van een verkoopgesprek wordt doorgenomen Daar naast worden een aantal prak tische hulpmiddelen toegelicht en krijgen de kandidaten een praktische en administratieve voorbereiding. Wie voor deze kursus belang stelling heeft, kan steeds kon- takt opnemen met de Kamer voor Koophandel, Stadhuis Dendermonde, Grote Markt te Dendermonde (052/ 21.31.65). Het kursusgeld be draagt voor leden van de Ka mer 10.000 fr. en voor niet- leden 12.500 fr. De uitgebreide syllabus met de Inventi metode kost 800 fr. De groep bestaat sinds 1963 en heeft zijn thuis in St.-Etienne du Rouvray bij Rouen. Onder de «rouvre», de eik, dansen en spelen 25 volksdansers en 3 muzikanten. Er wordt ook ge zongen: de groep houdt zich reeds van bij de oprichting be zig met het opzoeken van oude streekliederen. Enkele leden doen aan kantklossen. Deze kant zal u tijdens het weekend kunnen bewonderen op een tentoon stelling, naast Normandische klederdrachten en typische streekproducten. En als u de smaak eenmaal te pakken heeft, bestaat ook de mogelijkheid de beroemde Calvados en verschillende soorten kazen, ter plaatse te proeven en te kopen. Programma: zaterdag 19 okto ber vanaf 20 u. gastronomisch Normandisch buffet. Dit koud buffet waaraan iedereen kan deelnemen bevat verschillende vis- en vleesschotels afgerond met groenten en kazen. Prijs 400 fr. per persoon (kin deren onder de 12 jaar halve prijs). Men dient niet vooraf in te schrijven maar wie dit wenst kan wel op voorhand waarde- kaarten kopen. Tijdens dit buffet treedt de Normandische folkloregroep verschillende malen voor het voetlicht. Dit gastronomisch buffet heeft plaats in de Gemeentelijke Jongensschool Hanestraat te Buggenhout. Zondag 20 oktober 11 u. aperi- tiefkoncert in het Seniorama van het OCMW rusthuis te Buggenhout. Naast het degus- teren van typische aperitieven kan men de Normandische groep in een uur durend optre den bewonderen. De waarde- kaartcn vooraf door de leden aangeboden kunnen ook voor deze manifestatie gebruikt worden. Het belooft weer een pracht van een volkskunstweekcnd te worden wetende dat de Bosui len dit inrichten. We zouden dan ook durven zeggen af spraak op 19 en 20 oktober te Buggenhout. De afwezigen zullen eens te meer ongelijk hebben. «Startschot naar Top 85» is het te horen dat engagement ei thema van de Vrouwelijke inzet voor de anderen voor di^, Kristelijke Arbeidersjeugd van VKAJ biezonder belangrijl het arrondissement Dender- zijn. monde die hiermee het zestig Een tweede aktiepunt draai jarig bestaan van de jongeren- rond het projekt «Leven voo beweging meer kracht wil bij- Afrika». Via een schets en dia zetten. montage werd de Afrikaans Op 16 november e.k. wordt wereld voor de voeten van d die diamanten verjaardag trou- leden uitgespreid. Een info^t wens uitbundig gevierd. De stand rond de derde wereld ga je voorbereiding is dus volop aan het aktiepunt nog meer ailure ,p de gang. Het derde initiatief had be i/c Zo heeft men onder meer heel trekking op een kwis en spel ,a wat tijd besteed aan het samen programma of de selektieproe a zoeken naar mogelijkheden voor de topdag van 16 novcm )n. om nieuwe mensen aan te trek- her. De jury kreeg het alle ra ken voor de VKAJ werking, behalve gemakkelijk en z< Men maakte daarbij gebruik hoort het ook. De eerste vijf van twee marktkramers-in-de- hen zullen uiteindelijk deelna dop die zich de keel schor men aan het topdagspel, tcr^j hebben geschreeuwd om de wijl de anderen graag zullei VKAJ boodschap uit te dra- fungeren hetzij als reservespe gen. Zo kregen de toehoorders Iers hetzij als supporter. i\ In de reeks speciale zegels «so lidariteit» heeft de. Regie der Belgische Posterijen een zegel opgenomen waarop het kasteel van Laarne staat afgebeeld. In dezelfde reeks ook afbeeldin gen van de kastelen van Tra- zegnies, Turnhout en Colons- ter. De zegel met het kasteel van Laarne heeft een waarde van 12 fr en 3 fr toeslag. Hij wordt in voorverkoop aange boden op 2 en 3 november in straat 5 te Laarne van 9 tot 12.30 en van 14 tot 17 uur. In haar jongste nummer «Bul letin» publiceert de Generale Bank een artikel over de finan ciën van de Gemeenschappen en van de Gewesten. Daar naast wordt aandacht besteed aan de kapitaal- en effekten- markt en de toetreding van Spanje en Portugal tot de EEG. De Dendermondse Kamer voor Koophandel en Nijver heid heeft een kursus zaken frans uitgeschreven. Een ini tiatief waarvoor biezonder veel belangstelling bestond, want men zag zich verplicht het niet te laten bij een enkele lessen reeks. Men diende een tweede reeks in te lassen en ook daar was de belangstelling biezon der groot voor. De kursus, die wordt georgani- zeerd in samenwerking met de Franse Kamer voor Koophan del, bevat 15 lessen van telkens 3 uur. Hij richt zich meer be paald tot de kaderleden, be dienden en zelfstandigen die regelmatig met de Franse taal in kontakt komen en die toch al een basiskennis vergelijk- middelbaar onderwijs, bezit ten van deze taal. De achtergrond is de spreek vlotheid van de deelnemers t bevorderen en hen vertrouw r£ te maken met de struktuur vaipei de gesproken en de geschrevei taal. Omdat men zich in hoofd P* zaak richt op mensen uit zakenwereld, heeft men hc'ei programma ook sterk op hei I®1 afgericht. De inhoud van hevf programma is zeer praktijkge richt cn heeft betrekking op di relaties van de onderncmin gen, wat neerkomt op de kon takten met klanten, banken vervoerdiensten, douane, enz Na afloop van de 15 lesse 6 wordt een test afgenomen doo de Chambre de Commerce een de l'industrie de Paris die ooi'7: een officieel erkend getuig schrift zal afleveren aan hei®*?1 Vi

De Voorpost | 1985 | | pagina 4