Stekense milieuproblemen op lange baan? Georges in Affligem aybackwedstrijd in Belseie Textielkunst in Galerij Het Pand te Dendermonde ~*rouw verongelukt Elversele 'm HERFSTR1T MOERZEEKSE MOTORVRIENDEN «ONDER DUITSE KNOET» iversele. Hel voertuig van mevrouw Robberecht uit Hamme. (dw) Sint-Niklaas-Brussel. Dirk De Witte, direkteur \t£lde woensdag in Brussel de nieuwe modetena voor ons voor. De Voorpost - 11.10.1985 - 7 endheid verwerf je slechts een organisatie die elke jere aanspreekt zo dacht Jan De Vries (Ivan Lahey- 16 j.) van de lokale Radio 'gebi ie'e er toc'1 over- ^at lclee 'or g écht gestalte door d.j. ideli ^an Dam (Raf De Groeve tege i-)> een onderwerp waarin nt jn uitblinkt zal hij nu zelfs ete t| enteren: donderdag 31 ok- r brengt VRB zijn eerste backwedstrijd in het paro- centrum te Belseie. 'laybackwedstrijden is Raf Groeve zeker geen onbe- /Jde, op 12 oktober doet hij 'ooriiers mee aan cie super-fina- c lie hem mogelijk met zijn De Nijs-imitatie op de erlandse T.V. zal brengen, optreden zal in Belseie ook 'buiten-wedstrijd' Niet dat er geen sterke esse|jkurrentie zou zijn: nu s schreven imitators van Star Sisters, Michael J son, Bruce Springsteen, Ria Valk en vele anderen in... Dat het zo'n vaart zou lopen zouden de jonge organisatoren zeker niet durven hopen heb ben. Zeker d.j. George den Draaier (Lieven Verwilghen - 16 j.) niet. Zijn sceptiscisme heeft nu plaats gemaakt voor hoge verwachtingen. En door op de Populierenfeesten de play-back-show te winnen was gans het VRB-team voor zo'n wedstrij dgewonnenDe zéér jeugdige organisatoren (de oudste d.j. is 17 jaar) kre gen de broodnodige steun van Maria Bocklandt en andere ge- interesseerden. Donderdag 31 oktober om 19.30 in het Parochiecentrum te Belseie (juist naast de kerk) vindt de wedstrijd plaats. 6 trofeeën te verdelen over twee reeksen (0-14 j., 15-99 j->- Inschrijven kan nog: Belsele- dorp 181, 9180 Belseie (tel.: 03/772.48.41). Toneel in Sint-Niklaas. In regie van Dries Cap vertolkte Tijl «Een familie van deze tijd»; over de produktie leest u volgende week een recensie (Iv) t-Niklaas. Aan de Plezantstraat 48 brandde de hengel- wtzaak Area, uitgebaat door Aimé Van Spitael, uit -v) André De Bliek, OCP-raads- lid, drong tijdens de raadszit ting in Stekene aan op milieu vriendelijke materialen voor het Kerkplein van Kemzeke. «Nu moeten steeds maar put ten worden gevuld», aldus De Bliek. «En nog is het niet proper». Burgemeester Boeykens gaf mee dat het schepenkollege deze zaak in behandeling heeft, doch drukte er op dat kasseien ook niet ideaal zijn en hij verwees hier naar de Ste kense markt. «We zullen het laten bekijken door onze tuinarchitekt», zei de burge meester. Illegale weekendverblijven: wachten Laurent Geerinck vroeg hoe ver het stond met het program ma inzake deze illegale week endverblijven. Burgemeester Boeykens ver duidelijkte dat de gemeente «aan het regulariseren is» en «dat 90% reeds rond is terwijl 50% reeds een bouwvergun ning heeft». Wat de uitbrei ding van bepaalde zones be treft is het wachten op enig resultaat, zei hij nog, want dat moet in overleg gebeuren. Het Nationaal komitee voor Week end Verblijvers heeft dringend een nieuw onderhoud aange vraagd met het gemeentebe stuur teneinde het aangegane akkoord (lees «historisch ak koord») in praktijk te stellen. Na meerdere weken heeft het Stekense gemeentebestuur nog niet gereageerd op het verzoek van het N.K.W.V. Interpellant Geerinck vroeg tijdens de raadszitting of de beslissing dat de illegale ver blijven dienden op te kramen, was opgeschort en hij noemde als voorbeeld de Zwarte Hei straat. Burgemeester Boeykens ant woordde dat deze verblijven verzegeld zijn en dat het oprui men daarvan een gerechtelijke procedure is waarin de ge meente zich niet wenst te moeien. Op de vraag van CVP'er Rollier verduidelijkte burgemeester Boeykens dat er nog enkele «weerspannigen» zijn, die binnenkort een schrij ven rullen krijgen dat ze moe ten verdwijnen. Achter De Wal: niet diskri- mineren OCP'er Geerinck informeerde ook naar de houding van het schepenkollege i.v.m. het ille gale sportterrein Achter De Wal. De burgervader stelde dan: «Indien dit tennisterrein dient te worden afgebroken moeten ook alle andere illega le voetbalterreinen en andere illegale sportterreinen eraan geloven!». En dan kwam schepen Koppen verrassend uit de hoek: «In dien Achter De Wal moet ver dwijnen, dan moeten alle klubs hun kabines en chalets ook afbreken!». SP-er Noens zei: «Wanneer het om honderden sporters gaat dan blijft de gemeente er af, maar wanneer het om enke le alleenstaande gevallen gaat, dan zou de gemeente door drijven!». Dan was het weer de beurt aan schepen Paul Koppen: «Laat die milieugroeperingen maar doen. Die handelen als de Gestapo, die denken dat ze de burgerwacht zijn die mensen gaan bespioneren en ver raden!». Gelaag: beslissing afwachten OCP-er Felix Van der Steichel vroeg naar de houding van het schepenkollege over het be houd en beheer van de gelaag- putten. «Stekene is in feite niet meer geïnteresseerd in de Gelaag- putten. Waarom wil men dan tóch nog enkele honderddui zenden frank laten goedkeuren voor het onderhoud ervan? Dit terwijl iedereen weet dat het vele miljoenen zal kosten?», aldus het raadslid. Pas nadat de gemeenteraad zijn visie heeft bekend ge maakt zal het schepenkollege advies uitbrengen zei de burge meester. «Ondertussen zijn de onderhandelingen bezig om het K.B. dat rust op de Ge- laagputten te verzachten. In dien dit zou lukken zullen wij de putten als eigendom behou den. Of eventueel een andere instantie bereid is deze putten over te nemen, daar ben ik niet van op de hoogte», aldus de burgervader. Gremar «Textielkunst van Tracia tot Ribet» is de titel van de mooie «Textielkunst van Tracia tentoonstelling die van 12 tot 27 oktober zal te zien zijn in tot Tibet, tapijten, kilims en de kunstgalerij «Het Pand» aan de Oude Vest 16-24 te gebruiksvoorwerpen» is Dendermonde. het tema van de tentoon stelling die in galerij Het Tapijten hebben steeds een en burchten sieren. Later dagelijks kan bezich- vooraanstaande plaats be- kwam de Brusselse tapijt- tjgd worden van 14.30 tot kleed in de kunst. Denken kunst. Was het tapijt in on- jg uur (maandag en dins- we maar terug aan de ze kontreien meer bedoeld dag niet) en op zondag van prachtige wandtapijten die als een siervoorwerp, in an- jq tot 13 en van 15 tot 18 door Mechelse kunstenaars dere landen werden tapij- uur. Het zijn vooral tapijten in lang vervlogen tijden ten voor totaal verschillen- vervaardigd door nomaden werden gemaakt en over zo- de doeleinden gebruikt. On- en inwoners uit dorpen van wat de hele wereld musea der meer als dekzeilen voor Klein- en Centraal-Azië en tenten. De tekeningen en van det Tibetaanse hoog- het gebruikte materiaal plateau. Verrassende wer- wilde dan ook wel eens ver- i^en met een rijke kleuren- schillen van het traditio- pracht, met grillige figuren nele. die hun betekenis hebben. Worden hedendaags bij ons kollektie werd samenge- OIaaI haast 11148111116110 n°S ma" bracht door Geert Keppens O IK BI chinaal geweven tapijten en Ann Bruylant. gemaakt, de grote kunst zinnige produktie komt nu Daarnaast kan men in de uit het oosten. Vaak van galerij werken bewonderen volkeren waarvan men niet van Maurice Langaskens. zou verwachten dat ze zo veel kunstzin bezitten, ge- De volgende tentoonstel- Op zaterdag 12 oktober heeft woon omdat wij hen be- ling in de galerij Het Pand de opening plaats van een ten- schouwen als minder be- loopt van 8 november tot en toonstelling met werk van schaafd dan wij westerlin- met 1 december en brengt Georges Steel in het kultureel gen. Nochtans is dat een het werk van Rosita De Woensdagvoormiddag rond 8.45 u. deed zich op de baan Sint-Niklaas-Hamme een zwaar ongeval voor. De wagen bestuurd door Germaine Rob- berecht uit Hamme kwam in botsing met een vrachtwagen van een firma uit Mortsel. De voertuigen belandden allebei in een lager gelegen weide. Germaine Robberecht uit Hamme, 39 jaar en moeder van vier kinderen, werd vrij wel op slag gedood. De chauf feur van de vrachtwagen werd niet gewond. Elversele. De 39-jarige Ger maine Robberecht, Mergel- beek 32 in Hamme, kwam - woensdag om het leven na Stekene. Martin Verschraege legde als kersverse schepen de eed af gremar een verkeersongeval, (dw) de kappersakademie met die naam, Dit jaar heeft de traditionele Moerzeekse herfstrit plaats op zondag 27 oktober. Zoals voorgaande jaren werden kleine toeristische wegen uitgezocht waarop een volledig bewegwijzerd parcours is uitgestippeld. De lengte van de rondrit bedraagt ongeveer 150 kilometer en het centraal punt is het Oudenaardse. De deelnemingsprijs bedraagt slechts 280F en voor wie geen medaille wenst 200 F. Daarvoor krijgt de deelne mer: deelname aan de rondrit, lunch na aankomst en een drink. Onder de deelnemers die de rondrit uitrij den wordt een reuze-tombola georganiseerd, gespon sord door verschillende bekende zaken uit de streek. De hoofdprijs wordt dit jaar een heuse motorfiets Honda CB 125N met een waarde van 75.000 F, geschonken door Dholda. Op de laatste kontrolepost bij Dholda staat alles in het teken van het top-racing met als attrakties: Boet van Dulman met zijn komplete racingteam: motoren, kamion-werkplaats en caravan; Eric De Doncker, kampioen van België snelheid 250 cc; De crossmotor van wereldkampioen 500 cc Dave Thorpe; - De racemotor van spektakelman Randy Mamola van het Rothmans-team; - De première van de nieuwe RTL 250 Honda- fabriekstrial Het wordt dus een opendeur op het racinggebeuren. Praktische gegevens: inschrijvingen van 8.30 tot 11 uur in het lokaal, café De Klok, Dorp 17 in Moerzeke, tel. 052147.38.75. De eerste deelnemers vertrekken vanaf 9 uur en de aankomst is voorzien rond 17 uur. Zoals gebruikelijk worden bekers geschonken aan de meest verdienstelijke klubs, onder meer de beker Honda-Dholda en nog een twintigtal andere bekers en prijzen. (mdb) Centrum van Affligem. Georges Steel werd geboren in Sleidinge op 13 juni 1923 en studeerde aanvankelijk als vrije leerling aan het Sint-Lu- kasinstituut voor Schone Kun sten te Antwerpen onder lei ding van onder meer Baron Opsomer en Constant Permeke. In 1947 ondernam hij zijn eer ste buitenlandse reis en be zocht het Prado in Madrid. Hij bleef er negen maanden wer ken om er de Spaanse en ande re grootmeesters te bestuderen en te kopiëren. Later reisde hij naar Marokko, verbleef nog een tijd in Parijs en bezocht Italië om dan de voornaamste musea van West- en Centraal Europa aan te doen. Hij bracht ook een lange periode door in het Midden-Oosten om dan terug te keren naar zijn thuisbasis Spanje. Vanaf 1950 begon hij te expo- zeren in binnen- en buiten land. Zijn werken zijn ver spreid over haast heel Europa, Zuid- en Noord-Amerika. Georges Steel schildert land schappen, figuren in een door hem zelf gevormde en per soonlijke stijl, met de nadruk op de eigenheid der dingen, het karakter, de kleur, het vo lume en vooral het licht. Georges Steel is voor de zesde maal al te gast in het kultureel centrum van Affligem. Erik Vercruyse zegt van Steels werk dat het een vluchtige en zeer diepe waarneming in zich draagt. Het zijn echte mo mentopnamen. Een moeder met haar kind, een melancholi sche jongen, een fiere Spaanse vrouw. Steel legt de schoon heid van een volk vast. Met prachtige kleuren en heel wat nuances. Niet alleen de fiere zuiderse mens schildert hij, maar ook zijn omgeving heeft de schilder zeer liefdevol behandeld. In hun witheid stralen de schil derachtige hoekjes een aparte warmte uit. Zijn landschappen zinderen onder de zuiderse zon. Het is verbazend hoe het zuiderse klimaat wordt weer gegeven zonder dat er op het werk ook maar een zon te zien De weergave van de dorre plantengroei van het Spaanse binnenland, geven de ruwe maar natuurlijk levende platte landsmens een apart uitzicht. Georges Steel toont ook aan dat hij niet helemaal gelukkig is met onze maatschappij. Zij verloedert de natuur. Zoals ve le hedendaagse kunstenaars schreeuwt hij zijn ongenoegen uit niet in zijn werk, maar blijft hij op een haast aandoenlijke wijze trouw aan de menselijke natuur waarvan hij weet dat ze uiteindelijk zal triomferen. De tentoonstelling is voor het publiek toegankelijk van zater dag 12 tot en met zondag 27 oktober op zaterdag van 14.30 tot 20 uur en op zondag van 11 tot 13 en van 14,30 tot 20 uur. JM Heyman verkeerd idee. Coster. De Stichting Leermilieu viert zijn vijftienjarig bestaan en die verjaardag valt samen met de publikatie van het 25c boek in de «Monografieënreeks Leef milieu Nu» met name «Milieu beweging en milieubeleid» ge schreven door socioloog dr. Pieter Leroy. De verjaardag zal worden gevierd op 22 okto ber in de lokalen van de Stich ting Leefmilieu, Kipdorp 11 te Antwerpen. De Travel Award of the Year een wisselbeker die jaarlijks door de Travel Trade Gazette in het kader van de Internatio nal Brussels Travel Fair wordt toegekend, werd uitgereikt aan Jacques Cornet van Rail tour. Voor de eerste maal zal een vaksalon voor de voeding on der de benaming «Agro-Ali- menta» worden georganiseerd in september van volgend jaar in Luik. In 1987 wordt het salon in Gent georganiseerd. Het salon met een regionaal, nationaal en internationaal ka rakter is gericht op de promo tie van voedingsmiddelen uit alle gewesten van ons land. Na veertig jaar een volledig herwerkte en uitgebreide versie van of het verhaal van een verzetstrijder door de doolhof van Duitse gevangenissen en koncentratiekampen. Terwijl iedereen uitbundig de bevrijding vierde, leefden er nog vele honderdduizenden gevangenen in grote onzekerheid omtrent hun lot in de Duitse koncentratiekampen. Dagelijks werden zij gekon- fronteerd met de verschrikking die de Nazi's in deze kampen lieten heersen. Leven en dood, het lag in de handen van enkele barbaren die voor niets terug deinsden. Liefst 1.302 dagen beleefde Staf Vivijs deze ver schrikking. Zijn verhaal kon evengoed het verhaal zijn van de 110 Zwarte Hand'ers, die samen met hem werden opgepakt, meerdere maanden in Belgische gevangenissen vertoefden en dan zonder pardon de trein opgezet werden met bestemming Duitsland. Daar wachtte hen een hel. «Onder Duitse Knoet» is geen opbeurend verhaal. Het is een stuk levensgeschiedenis van een jonge man die in zijn jeugdige onervarenheid en onwe tendheid mee op sleeptouw wordt genomen door zijn goede en goedmenende vriend, koster Marcel De Mol, en terechtkomt in het verzet. Als lid van «De Zwarte Hand», een verzetsbeweging die vooral ak- tief was in Klein-Brabant en de Rupelstreek, werd hij tijdens zijn dagtaak door Duitse polizisten aan gehouden. Dit werd het begin van een lange gevan genschap in voortdurende konfrontatie met de dood. Van dit werk zijn twee uitgaven verkrijgbaar (for maat 15,5 op 23,5 cm). 1. Een luxe-uitgave in linnen omslag met stofwik- kel, genummerd en gesigneerd door de auteur en met een beperkte oplage. De prijs bedraagt 775 F. 2. Een gewone uitgave die 495 F zal kosten. Men kan op deze uitgave inschrijven tot 11 novem ber 1985. Na deze datum zullen de boeken respektie- velijk 895 F en 595 F kosten. De lijst van de voorintekenaars zal in beide uitgaven opgenomen worden. De boeken zullen aan pers en pubhek voorgesteld worden op een nader te bepalen plaats en datum, waarvan de intekenaars tijdig en persoonlijk bericht zullen ontvangen. Wie niet op die officiële voorstelling kan aanwezig zijn, zal het boek per post toegestuurd krijgen tegen een supplementair portbedrag van 75 F. Stuur onderstaande intekenbon terug naar: Uitgeverij De Cuyper n 9330 Dendermonde. Ondergetekende: (naam en voornaam) o snel mogelijk 7., Oude Vest 34, (funktie en/of titel) (adres) straat, nr (postnummer en woonplaats) tekent in op: luxe-uitgave(n) van «ONDER DUITSE KNOET» gewone uitgave(n) van «ONDER DUITSE KNOET» en stort het verschuldigde bedrag op rekeningnum mer KB 442-8601481-36 van Uitgeverij De Cuyper n.v., Oude Vest 34 te 9330 Dendermonde met ver melding «ONDER DUITSE KNOET». Handtekening

De Voorpost | 1985 | | pagina 7