Marc Van den Broeck: op ie veertigste kan je nog blijk geven van idealisme Tweedaagse kermisshow te Wieze ode aan deWiezekaas ACW Lebbeke pasfe gemeentelijke nota aan nieuwe noodwendigheden aan Vlaamse Klub bracht Wieze-kenners op bet podium privé-zwembaden vaterwinningsplaats vijvers) in kaart Lebbeel 8- 11.10.1985- De Voorpost Lebbeekse brandweer heeft brandnieuwe kommandant Brandmeester Koperbuik - en nu citeren we uit «Kopstukken» van Godfried Bomans- zahger - keek over zyn sigaar heen in het onbestemde. Zyn door de vlammen gebruind gelaat nam een verzaligde uitdrukking aan. «Mijn mooiste brand,:, zei hy peinzend, «was in juli 1928. Ik lag juist in bed, toen de alarmschei op het nachtkastje overging. Jongens, dacht ik, dat kon wel eens een uitslaand brandje zijn. Enfin, wat ie als brandmeester... We weten niet eens of Marc Van den Broeck (sigaren) rookt. En in 1928 - hy is kwasi- was er van hem nog lang een sprake. Waarvan we overtuigd zyn, is dat deze Leb beken aar, sinds einde maart van dit jaar «brandmeester» van het Lebbeekse vrywillig brandweerkorps, de brandbestrijding en -preventie prozaïscher benadert dan bovengenoemde Koperbuik. De tyden zijn immers veranderd. Een modern brandweerkorps, benadrukt hij, moet je runnen als een modern bedrijf. Met een duidelijke taakverdeling, zodat iedereen zijn verant woordelijkheid kan opnemen, gemotiveerd aan het werk gaat en de interventies efficiënt ver lopen. En de manschappen te gelijk in de veiligst mogelijke omstandigheden kunnen op treden. Van aspirant tot kommandant Tot de gemeentelijke brand weer trad Marc Van den Broeck, van-beroep technisch ingenieur, toe in 1977. Mauri ce De Naeyer - «meneer Mau rice» in de Lebbeekse om gangstaal - die jarenlang het bevel voerde over het Leb beekse korps, had Marc, die vlakbij woonde, «warm» ge maakt. Na één jaar aspirant schap werd hij allee'rst brand weerman (1978) en achteraf onderluitenant. (1981). Tot brandweerkommandant, be velhebber van het korps dus, werd hij aangesteld via een gemeenteraadsbeslissing van 28 maart van dit jaar. In de voorbije jaren volgde Marc Van den Broeck niet minder dan vijf cursussen: brandweerman, onderofficier, brevet A (officierenbrevet), technicus brandvoorkoming en brevet B (vervollediging van brevet A). Om het bevel te mogen voeren over een korps als dat van Lebbeke - een au tonoom of een C-korps - moet je trouwens in het bezit zijn van een brevet A en van het brevet «technicus brandvoor koming». Laatstgenoemd bre vet in de wacht slepen is geen sinekure: de kursus haalt im mers een universitair niveau. Zo slaagden van de 36 kandi daten die samen met de Leb- bekenaar de cursus begonnen er al bij al slechts vijftien. Zoals de naam het aangeeft, behandelt deze kursus in be langrijke mate de brandpre ventie. Als kommandant van een korps moet je immers in staat zijn daaromtrent advie zen aan het gemeentebestuur uit te brengen. In de loop van 1983 werd de Lebbekenaar, voor een perio de van vier jaar, verkozen tot bestuurslid van de Koninklijke Oostvlaamse Brandweerbond. Deze bond belegt voordracht avonden, organiseert kongres- sen en - wat belangrijk is - richt ook, samen met West- Vlaanderen, kursussen in voor brandweermannen en onderof ficieren. In de nabije toekomst zal de Lebbekenaar ook lesge ven tijdens de kursus georgani seerd voor het behalen van een A-brevet. Gelijktijdig met de aanstelling van Mare Van den Broeck tot kommandant, keurde de Leb beekse gemeenteraad ook een aangepast organiek reglement én een huishoudelijk regle ment goed. Positief, oordeelt Van den Broeck, omdat het organiek reglement - het vori ge dateerde, meen ik, nog uit 1947 - het doen en laten van een brandweerkorps beschrijft en in het huishoudelijk regle ment supplementaire rechten en plichten van het korps op genomen zijn. Korps voldoende groot, wan neer iedereen zyn taak verricht Het Lebbeekse gemeentelijk brandweerkorps telt momen teel veertig leden: één kom mandant (luitenant), twee on derluitenants, één onderluite nant-geneesheer, één adju dant, één eerste sergeant-ma joor, twee eerste sergeanten, zes sergeanten en zes korpo raals. Wie een rekensommetje maakt komt tot de vaststelling dat het officiers- en onderoffi cierskader zowat de helft van het korps uitmaakt. Marc Van den Broeck: Ons officiers- en onderofficierska der is inderdaad vrij volledig. Een gevolg van het feit dat de inspektie in 1981, toen het korps slechts één officier en één onderofficier telde, dat ka der zelf op poten zette. Eigenlijk mag het Lebbeeks korps in totaal zowat 60 leden tellen, maar dergelijke bezet ting is voor een gemeente van de omvang van Lebbeke, fi nancieel niet haalbaar. Wij brandweermannen worden im- Lebbeke. Marc Van den Broeck: eerst en vooral je eigen mensen beveiligen. c geren - overdag niet op de belandden, gemeente vertoeven en dus De autoradio's, beklemtoont niet kunnen optreden. Die Marc Van den Broeck, zijn erg handicap wordt echter over- nuttig. Het individueel op- wonnen door het feit dat een 7 roepsysteem moet echter drin- a 8 Lebbeekse brandweerlie- gend uitgebouwd worden. De den in gemeentelijke dienst ons omringende korpsen wer- werken en dus bij onheil over- ken er al jaren mee. In eigen dag, steeds beschikbaar zijn. gemeente is men veel te laat Het is trouwens moeilijker dan met de invoering van het sys- vroeger om mensen te vinden teem begonnen. Een eerste die bereid zijn hun beroepsak- vereiste lijkt me toch, dat je als tiviteit stop te zetten en naar brandweerkorps over een de- de Kazerne te snellen. Dat gelijk oproepsysteem beschikt, idealisme van vroeger lijkt me Het individueel oproepsys- enigszins verdwenen. Het stelt teem biedt ook de mogelijk- dan ook meer problemen dan heid kleinere groepen op te voorheen om manschappen te roepen. Sinds een paar jaar recruteren. werken we, om kleine inter- mers vergoed, per brand of Positief is dan echter dat die venties (wespennesten, anten- mterventie vanzelfsprekend, idealisten zich meestal ook nes verwijderen) te verrichten volgens de graad bovendien. 100% uizetten. Zo slagen wij met sekties, groepjes brand- Ook de twaalf verplichte oefe- er steeds in binnen de drie weermannen die zich via een ningen - elke eerste zondag minuten na het alarmsignaal ploegenstelsel één week ter be- van de maand- worden ver- de eerste wagen naar de plaats schikking houden. Dergelijke goed Daarnaast zetten we el- van het onheil te zenden. Van manier van werken wordt nu ke derde maandag van de enorm belang, want een brand serieus gerespekteerd en werkt maand een vrije, met-betaalde kan je in de eerste minuut nog zeer effektief. oefening op Waar je dan na- met een vingerhoed water Het is duidelijk, aldus Mare tuurlijk het kruim van je korps blussen, na drie minuten heb Van den Broeck, dat we zo mag begroeten. je al een emmer nodig en eens spoedig mogelijk van dat sire- Dat dergelijk korps de ge- tien minuten voorbij ben je ne-systeem moeten worden meente geld kost, staat buiten verplicht al je materieel in te verlost. Die sirene zorgt er kijf Vooral dan wanneer, zetten. En moet je je vaak bovendien voor dat je flink wat zoals dat enkele jaren geleden beperken tot het vrijwaren van Lebbekenaars achter je hielen het geval was, de gemeente de omgeving. krijgt wanneer ie uitrukt De uu j D gekonfronteerd wordt met Bij brand of ander onheil wor- tweede wagen geraakt soms Lebbeke' Marc Van den Broeck: sommige mensen twee zware overstromingen en den de Lebbeekse spuitgasten n,et meer voldoende dicht bii ren 2iC^ n'et 'n bet m^nst- de zou ze haast van de een 30-tal brandweermannen, nog altijd via het loeien van de de brand gehinderd als hij moeten rijden (c). ".ach,en u™ "A ïpge;ï.pe"' De B°~ wor<" d°°' nieuwsgierigen ter elk ofwel de hydranten Ie ver een dag, haast continu m het meente beschikt over twee si- Sommige mensen generen zich De ladderwagen is klaar voor de brandhaard verwijderd getouw waren. Tachtig ton renes: éen bevindt zich boven- niet in het minst. Je zou haast het museum, aldus Marc Van gen, ofwel de doormeter zand werd toen versleept. op het gemeentehuis, de ande- verplicht worden ze van de den Broeck. Hij heeft er reeds de leidingen onder de Het Korps, benadrukt de kom- re bovenop de gemeen- weg te rijden. Sirenegeloei 27 jaar opzitten en hoewel de ten te klein is. Wat uan v»t mandant, telt trouwens vol- teschool. Het in werking stel- haalt bovendien 's nachts veel 'adder nog goed is, is het chas- zelfsprekend problemen optnor doende manschappen. Het 'en van de sirene gebeurt van- mensen uit hun slaap. sis helemaal «rot». Die wagen vert. Niet alleen het komt er enkel op aan dat u>t Aalst, via radiofonie. js dus dringend aan vervanging se korps wordt echter iedereen werkt zoals het hoort. Dergelijk systeem, aldus de Ladderwagen, een absolute toe. Enige tijd geleden heeft laatstgenoemd probleem Wat niet wegneemt dat ik per- nieuwbakken kommandant, noodzaak het gemeentebestuur dan ook konfronteerd Ook in soonlijk voorstander ben van stelt inderdaad problemen. De Lebbeekse brandweer, de kans gegrepen in te schrij- gemeenten is dat het geval het engageren van minimum Het is trouwens al voorgeval- maakt Marc Van den Broeck ven op het vijfjarenplan 1983- drie beroepsmensen. Niet 'en dat het mechanisme ge- de inventaris van het mate- 1988, van het Ministerie van In het kader van een noodzakelijk een komman- woon vastvroor. Enkele jaren rieel, beschikt over een lichte Binnenlandse Zaken, dat bij de «waterbevoorrading» dant, maar in elk geval een geleden hebben we met een autopompwagen, een halfzwa- eventuele aankoop van mate- Marc Van den Broeck ook officier, een onderofficier en paar mensen m de schoot van re autopomp, een ladderwa- rieel een subsidie van 50% toe- plan alle een technicus. het korps een «Komitée- gen, een materieelwagen en kent. Omdat de grotere korp- andere De taak van de brandweer is Alarm» in het leven geroepen, een commandowagen. sen, wat hun materieel betreft immers mee geëvolueerd met Dat komitée bracht de woon- De lichte autopompwagen be- degelijk uitgerust zijn, bleek de tijd. Daarom ook hebben plaats van elke brandweerman vat een reservoir van 1200 liter deze betoelaging mogelijk, we een tweetal jaren geleden °P kaart en kwam tot de vast- water. Met twee hoge-druklan- Op het Lebbeekse wenslijstje aangedrongen, dat een 7-tal stelling, dat wilden we alle be- sen van 60 m lengte elk, tracht staat dan ook de aankoop van mensen het brevet van onder- trokkenen effektief via de sire- het trio dat deze wagen be- een nieuwe ladderwagen voor- officier zouden halen. De ne bereiken, op het grondge- mant - één chauffeur en twee aan ingeschreven. Verder brandweerlieden moeten im- bied van de gemeente een zes- manschappen - elke beginnen- werd geopteerd voor de ver- mers bewust gemaakt worden zevental sirenes moesten de brand onder kontrole te vollediging van het radiosys- van de gevaren waarmee ze worden geïnstalleerd. krijgen: de chauffeur bedient teem en voor de aankoop van gekonfronteerd worden. Bij Toen is besloten over te scha- steeds de pomp, de twee man- persluchttoestellen en ontzet een brand komt het er vaak op kelen op een individueel op- schappen bedienen de lansen, tingsmaterieel (o.a. een hy- aan allereerst je eigen mensen roepsysteem. Het zgn. «bee- De lansen zijn wel dun, maar draulische schaar), te beveiligen. Velen lopen de per»-systeem. Elf van die bee- voordeel is dat je er behoorlijk Daarnaast beschikt de brand- brand in zonder te beseffen Pers, samen met een deko- ver de brandhaard mee inkan. weer nog over een materieel- welk risiko ze lopen. Wanneer deermachine die in de kazerne 1200 liter water ben je wel vlug wagen, waarmee het personeel we vandaag de dag opgeroe- geïnstalleerd werd en drie au- kwijt, maar wanneer je verne- vervoerd wordt en die enige pen worden, is dat niet langer toradio's, werden toen aange- velt kan je die lansen wel een tijd gelegen ook gebruikt werd om een hout- of papierbrandje kocht. Met de idee het gehele paar minuten laten funktione- om scholieren te vervoeren en te blussen. Overal zitten nu korps achteraf met die appara- ren. Tegen het moment dat de over een kommandowagen. kunststoffen in verwerkt. Ook tuur uit te rusten. Op het ogen- tank leeg is, moet jé overigens Vijf wagens, voldoende voor gasflessen zijn enorm gevaar- b'ik dat die «beepers» echter al hydranten gevonden hebben een korps van de grootte als lijk. de gemeente bereikten, waren om de wagen te voeden. Dan is dat van Lebbeke? Marc Van de apparaatjes in gebruik door de tweede wagen overigens den Broeck: M i. manifesteert Individueel oproepsysteem: een dc mensen van de dienst 900 reeds ter plaatse. zich ook de noodzaak het ™ust aan vervanging toe. Zodat die Vanuit de halfzware auto- korps uit te rusten met een toegegeven, aldus Marc Van toestelletjes in gebruik geno- pomp, die 2.000 liter water tankwagen. Al te vaak worden oen Broeck, dat flink wat man- men werden door de dienst 900 bevat, kan vertrokken worden we bij interventies immers ge- schappen - vooral dan de jon- en zo nooit bij de brandweer met vier lansen van 70 diame- konfronteerd met het feit dat K i (o.a. visvijvers) in brengen. Ook de leidingen grote doormeter zullen kaart gebracht worden. Werk op de winkel dus voor brandnieuwe brandweerkommandant. Inderdaad, geeft Marc den Broeck toe. Maar ik van oordeel dat wanneer wat doet, je dat zo goed lijk doet. Dat is trouwens filosofie waarmee ik me kant daat voor het commando g steld heb. Iemand moet er zit om bekommeren en ik met dat het niet onmogelijk is. je veertigste nog blijkt te g ven van een flinke dosis ide lisme. Wat niet betekent d idealisme geen grenzen ken Ik verwacht respons op mi inzet. Wanneer die er niet zt komen en de zaken niet verlt pen zoals ik ze uitstippel, zal er niet voor terugdeinzen ontslag in te dienen. Pierre Van Rosse In 1983 pakte de ACW middenraad uit met een nota naar aanleiding van de gemeenteraadsverkiezingen. Nu is het nieuwe gemeentebestuur er zo goed als de helft van zijn legislatuur heeft opzitten, werd het opportuun gevonden een evaluatie te maken van deze nota en ze ook bij te sturen waar nodig. Voor Denderbelle blijft men aandringen op het plaatsen van een bushokje op de hoek van de Bermen- en Kapellestraat en had men graag gezien dat het voetpad tussen 't Vat en Hoek en in de Vis- en Kapelle straat wordt afgewerkt; Een doorgedreven kontrole op de overdreven snelheid op de steenweg naar Wieze toe, wordt door de raad wenselijk geacht en aan de Vier Winden kan men best wegwijzers ge bruiken. Een ononderbroken witte lijn op het wegdek aan café 't Osken zou ook welge komen zijn en aan de toegang van de vrije schooi in de Ka pellestraat had men graag bij komende elektrische lampen gezien. Maar dat laatste is in middels door de gemeenteraad goedgekeurd en zal dus eer lang ook worden uitgevoerd. De KWB van het Heilig Kruis bracht op de ACW midden- raad in het midden dat er in de nota met haast geen woorden wordt gerept over de parochie. Men heeft dan ook waslijst aan verzuchtigen samengesteld en die nu aan de nota toegevoegd. Zo wordt erop gewezen dat werk moet worden gemaakt van de beloofde materiële en financiële steun bij de ombouw van de parochiale lokalen, steun die trouwens is toege zegd. Sommige straten liggen er voor de wandelaars levens gevaarlijk bij en ook daar zal dus wat moeten aan gedaan worden, zo meent de KWB die hiermee de toestand in de Kor te Minnenstraat, Rooien, Tor- restraat en Lange Breestraat op het oog heeft. Men komt op voor een betere aanduiding van de rijrichting in de Lange Minnestraat en aan het kerk plein voor het verkeer komen de van de Brusselsesteenweg. Een andere wens is het invoe ren van verkeersvrije straten of straten met een verkeers drempel. De Benoit De Don- derstraat en de Hof ter Burst- laan zou volgens de KWB hier voor best in aanmerking ko men. Voetpaden moet men volgens de KWB waslijst niet onbegaanbaar gaan maken door er bloemebakken in neer te ploffen. Men vraag met voorrang een goede beveili ging aan het kruispunt Lange Minnestraat-Brusselsesteen weg. Ook parkeergelegenheid aan het kerkhof lijkt geen on rechtmatige eis te zijn. Verder wordt gevraagd om een glas- kontainer te plaatsen en wordt aangedrongen op een decen- tralizatie van een aantal ge meentelijke diensten (uitrei ken van fietsplaten, verdeling van vuilniszakken). Lebbeke. De KAV-vrouwen zorgden voor het showgebeuren op de vriendschapsavond van Ziekenzorg (G. Brec/cx). Op zaterdag 5 en zondag 6 oktober werd er in kermissend Wieze, meer bepaald in lokaal «Voermansrust» een den derende show gehouden ter ere van de Wiezekaas. Er was al ruime belangstelling voor de initiale voorstelling van zaterdag waarop die lekkernij gepresenteerd werd, met de vele gebruiksmogelijkheden, zowel als hapje op het vuistje, als voor diverse culinaire bereidingen. Kaaspromotor Gommaar De kamp georganiseerd waaraan Wit (synoniem van Gomo) niet minder dan 400 leerlingen maakte van de gelegenheid ge- deelnamen. Zondag was er een bruik om de algemene uitslag bonte bende van circa 100 kin mede te delen van de kermis- deren, vergezeld van hun ou- belottingen in de café's «Oud- ders, in de Voermansrust pre- Gemeertehuis» en «Gilden- sent voor de prijsuitreiking. Er bu's>" was getekend in drie reeksen. 1 Van der Mcerssche Frans De deelnemers uit categorie van Denderbelle. Hij ontving III, 5de en 6de leerjaar, kre- een trofee en 500 fr. uit de gen als tema «Melk, boter, handen van volksvertegen- kaas». Deze uit cat, II (3de en woordiger Johan De Mol, 2. 4de leerj.) en I (1ste en 2de Van Houdt Jacqmain, 3. Cor- leerj. kleuters) zetten de nclis Victor, 4. Bosteels Mar- «Kermis» in vorm en kleur, cel, 5. Coppens Maurice, 6. Caliebaut Frans, 7. Bosman Uitslagen Richard, 9. Pannekoek Alex. Kategorie III: Pisscns Ilse, ,r gem. sch.; Caliebaut Kristof, Iekenprijskamp H. Maagd coll.; Van den Bor- In het raam van de Wiezekaas- re Katrien, gcm.; Verhavert mentier Kristof, HMC; Uyt- tersprot Ann, gem.; Abbeloos Kristof, Hmc; De Wolf Jan, Hmc. Kat. II: Van Weyenberg Nico, Hmc; Hendrickx Davy, gem.; Tircz Andreas, Hmc; Cardon Joachim, Hmc; Uyttersprot Kurt, Hmc; Uyttenhovc Klaas, Hmc; Pissens Mark, Hmc; De Clerck Ben, gem.; Moortgat Liesbeth, gem en De Bruyn Bianca, gem. Kat. I: Bracke Vanessa, gem.; Hofmans Liesbeth, gem,; Van den Broeck Marina, gem.; Lambrecht Ann, gem.; Van den Broeck Veerle, gem.; Scharpé Wim Vr. Bas. Wiezc; Van den Borrc Liesbeth, gem.; Van Hemden Katrien gem. en Van den Borre Joris, gem. De jury met als leden Jan Mac- haris. Marleen Van Rans- beeck, Carine De Ridder en André Caliebaut, kende dc Ereprijs «Wiezekaas teken wedstrijd 1985» toe aan Pis- C""c Ilse, 6de leerjaat^emcp De Vlaamse Klub Wieze is beslist een bezige verenigir met een brede waaier van jaar-aktiviteiten als tentoonste lingen (hobbywerk, bijdragen over oud-Wieze, schilde! yen...), fiets- en wandeltochten, leerreizen, toncelbezot ken, boekenbeurs, film- en dia-avonden, spreekbeurte (dr. Jef Van Haver, Armand Pien). Bij deze indrukwel kende lijst van prestaties is thans ook nog een kw bijgekomen. En zo maar niet de eerste de beste! p., 3. Hadewijch en Bea Va Damme 75 p., 4. Maria Va Driessche en dochter Godeik ve 69 p., 5. Etienne Van Drie sche en Jo Moens (Leo's I) 6 p., 6. Luc Goffin en Johan Va Lysebeth 65 p., 7. Frans Coj pens en zoon 61 p., 8. Frat Van Hccke en echtgenote f p., 9. De fakteurs (Rik e Hubert) en Willy Van den Ab becle en zoon Yves 54 p., 11 De Leo's II, André Van Stee en Ernest Van den Bossche (5 p.). Kwis over Wies Het vragenspcl als een her- fstboeketje Wieze ging im mers over het heden en verle den van het bierdorp. In het volgelopen Gildenhuis heette voorzitter Frans Van Damme de vele aanwezigen van harte welkom. Suzanne De Bruyne bracht een treffend stemmings beeld over Wieze aan de hand van een korte diamontage op tekst van Frans Van Damme. Vooraleer over te gaan tot dc kwis werden de deelnemende ploegen voorgesteld. Volgen de jury stond in voor het goede verloop en een billijke evalua tie van het kwisgebeuren: Jos Abeel, Frans Van Steen, Gil bert De Wolf en Frans Van Damme. Een tweede spelgedeelte om vatte acht vragen, alle geno men uit films over oud-Wieze: historiek, folklore, kuituur, sport, godsdienstig leven... Na afloop werd volgende uit slag medegedeeld: 1. Marcel Vermeir en Robert De Neef (79 punten), 2. Ge rard De Wolf en Armand Van den Steen (O.L.B. chiro) 76 Verdere klubaktiviteiten Op zondag 20 oktober wande ling van circa anderhalf uu met gids in den «Osbroek» Aalst. Verzamelen om 14.30 aan de ingang van he sportkomplex of om 14 u. de parking van Caliebaut. Boekenbeurs op 26 en 27 okt( ber en op vrijdag 1, zaterdag en zondag 3 november. D Ernest Claesavond met Ja Van Hemelrijck, voorzitte, van het Claesgenootscha heeft plaats op donderdag oktober. J.V Op zaterdag 12 oktober ter gelegenheid van* de week van het bos, organizeert de Vlaam se Bosbouwvereniging in sa menwerking met de dienst Bos- en Groenbeheer een ex- kursie naar het «Vloetemveld». in Zedclgem en het privébos «Ter Heyde» van de heer J. Kervijn te Sint-Andrics. Voor Philips is druk doende met d ontwikkeling van een clektn sche co-piloot voor auto's. Hi kreeg dc naam Carin wat he letterwoord is voor Car Infor mation and Navigation. De bc doeling is dat Carin in he dashbord wordt geïntegrcci cn zijn waarschuwende sten laat horen wanneer een aan»

De Voorpost | 1985 | | pagina 8