Anderhalve eeuw spoorwegen In België en «Aalsterse stations- en spoorgeschiedenls» in de kijker Meer dan tweehonderd exposanten en vijftigduizend bezoekers van luier limit Wï UmeeRaen Lieven Lenaerts parlementslid, Marcel Verdonck twijfelt. Voor wie iets beter zoekt Nobelprijs voor vredesdokters - Inpakken en wegwezen 2T Verkoopsalon in Wieze Katie*113 31 provincie Vervolg De Voorpost JAARGANG NR. 41 - 36 F 6?.. VRIJDA6 18 OKTOBER 1985 Hoogstraat 28 Aalst Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken en decorati ENUU U Dr. De Loof uit Aalst is in ons land de stuwende kracht achter de Vredesdoktersdie de Nobelprijs voor de Vrede 1985 kregen toegekend. Dendermonde. Het komitee dat het Verkoopsalon heeft vot Het Nationaal Christelgk Middenstandsverbond van het arrondissement Dendermonde handelspraktijken (zeg maar vertellen hebben, kondigt met rechtmatige trots de plechtige opening op zaterdag 26 oktober van het 27' soldenverkoop). De heer Massa deelnemers en bezoekers Verkoopsalon aan. Een salon dat in de streek zijn gelijke niet kent en dat na de ,Pr van^n^H oC"k lt 3 Elk jaar schommelde het aan- Internationale Jaarbeurs van Gent de grootste beurs is van de hele provincie Oost- bedrijf in het Gentse*'en zal iy Ëee'nemers rond 1,0 2(^- Vlaanderen. Het is het resultaat van vele jaren hard werken, van ongebreidelde inzet allicht heel wat hrlanoriikc ,,a?r worc,t.voor dc eerste van een dynamisch bestuur en van goedwillende exposanten. te Plfc maa' 031 aan,al ove^hreden. Ut -..it r> JËÊmtiL f Vervolg op blz. 4 Voorzitter Franqois Dubois zei -«w r I tijdens een perskonferentie onder meer dat men al aan, de I 27' uitgave van het Verkoopsa- i Ion toe is. Zoals andere jaren, worden ook nu de Oktoberhal- I len van Wieze in hun totaliteit Dal betekent een uimtc die beschikbaar Het houdt i de vele gskomen, dat zij het :ken alsof ze in hun eigen huis rondwan delen. Brede wandelgangen dus. Al jaren is dit sukscsrijke salon gestoeld op dezelfde formule: men kan er zien en kopen alles wat men als gezin nodig heeft om te leven. Naast kleding dus ook meubelen, voedingswa- nen noemen akademische zit- ren, snoepgoed, centrale ver- tjng plaats. In de rij van de warming, boeken, radio en eminente sprekers is het nu de televisietoestellen, huishoud- beurt aan de heer senator De apparaten en ga zo maar het Cooman, de voorvechter van rijtje verder af. De laatste ja- de middenstandsbelangen en ren wordt evenwel vastgesteld de auteur van de ongewijzigde dat de reeks exposanten die wetsbesluiten inzake eerlijke zich heeft gespecializeerd in de isolatie van woningen toe- neemt. Geen wonder, want de energiekosten rijzen de pan uit en een zinnig mens probeert die dan ook zoveel mogelijk te beperken. Het salon biedt ook op dat vlak de allerlaatste snuf jes. Vorig jaar werd zelfs uit- gepakt met een primeur voor I de streek en het zou ons sterk verwonderen mocht er dit jaar geen nieuwigheden te zien zijn. 1 Plechtige opening I Het is een goede gewoonte j geworden dat het Verkoopsa lon in Wieze op een plechtige wijze wordt geopend. Met mu- ziek van de plaatselijke fanfare wordt een wandeling gemaakt j doorheen de hallen en blijven de genodigden een gezellig i praatje slaan met de exposan ten. Maar eerst heeft in het nabij gelegen restaurant Brou wershuis een wat je zou kun- een uitgave van Tel 052'21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-: Prijs voor los nummer 3 Jaarabonnement 1.720 F 6 maand 875 F 3 maand 450 F Verantwoordelijke uitgever D. DE CUYPER De verkiezingen zijn weer achter de rug. De stemmen zijn geteld en het ogenblik is aangebroken om alles netjes op te bergen en te bewaren voor het nageslacht. Op onze binnenpagina's leest U alles over de uitslagen en de kommenlaren van de voorbije verkiezingen. Aalst. Het station van Aalst aan de binnenkant, een echte saloon uit een Amerikaanse western (arch) jaar 2035 het 200-jarig be- kreaties van beroepskunste- op de werkdagen, 's zondags staan van de spoorweg) in Bel- naars op hetzelfde tema van 11 tot 17 uur giê, gevisualiseerd door kun- In een volgend rijtuig wordt in Daarnaast wordt in het stenaars en kinderen van 8 tot video «25 jaar NMBS-rekla- NMBS-dienstgebouw aan de 13 jaar. mespots» getoond. Nijverheidsstraat te Aalst ook Het zijn bekroonde groeps- Het geheel wordt afgerond nog een expo over de eigen werken van schoolgaande met een «Expo-Shop» waar Aalsterse stations- en spoorgc- jeugd van een kreatieve wed- spoorwegzegels, boeken, voor- schiedenis georganiseerd. I strijd georganiseerd door de werpen, souvenirs, puzzles. Blikvangers hierbij zijn ver- NMBS als aanloop naar de herinneringsdrukwerken ge- scheidene dokumenten over I manifestaties van «150 i u wijd aan 150 jaar spoorweg dit station, maar alvast ook spoorwegen in België», met als kunnen aangekocht worden. een merkwaardige postzegel- tema «De Spoorweg in het jaar De hele expo-trein is gratis verzameling over de spoorwe- 2035». samen met een aantal toegankelijk van 9 tot 17 uur gen. gerealiseerd door de jubi- De eerste Belgische spoorlijn dateert van 1835 (Brussel-Mechelen). Naar aanleiding van «150 jaar spoorwegen in België» organiseerde de N.M.B.S. dit jaar verschillende ihel manifestaties. Reeds vanaf einde mei doorkuisen 2 tentoonstellingstreinen het hele land, de ene in Vlaanderen, de andere in Wallonië. Van zondag 20 tot en met woensdag 23 "(oktober doet zo'n expo-trein nu ook het Aalsterse station aan - een komplex dat 130 jaar geleden werd ingewijd en sindsdien weinig verandering onderging. Daarnaast wordt in het dienstgebouw aan de Ngverheidsstraat ook een boeiende ILBtentoonstelling over eigen Aalsterse stations- en spoorgeschiedenis georganiseerd. U,u Verscheidene manifestaties NMBS-expotrein ook Aalst reizigers (georganiseerd door de aan. Een vierde rijtuig geeft een Istri N.M.B.S.. voor «150 jaar In drie prachtig ingerichte ex- kleurrijk overzicht van allfe use spoorwegen in België» hebben porijtuigen stelt de NMBS een toeristische produkten - natio- V( reeds grote weerklank gevon- beknopte historiek voor van naa' en internationaal - die de 5 vi den. Ook twee tentoonstel- anderhalve eeuw spoorwege- NMBS vandaag de dag aan- jp, lingstreinen trokken reeds rui- volutie. Aan de hand van pa- biedt. me belangstelling. Vóór de va- nelen, voorwerpen en schaal- Een vijfde rijtuig is ingedeeld pi kantic volgden ze een reisweg modellen wordt aandacht ge- 'n twee tijdperken: dit van de ■grote centra», in juli-augustus trokken op sporen, stations, tweede wereldoorlog waarin pu-jiaaktcn ze een «vakantie- spoorwegnet, signalisatie, talrijke spoorwegmannen hun |or{ tocht» en laatst vanaf septem- kunstwerken, alle mogelijke verzetsstrijd niet hun vrijheid een «scholentocht». Van traktiemiddelen. het rollend en leven betaalden naast de tot 23 oktober doet zo'n materieel voor goederen en futuristische spoorweg van het Sint-Niklase schepenkollege wordt herschikt leumvierende, vijftigjarige Aalsterse postzegelkring Phila- telia Alosta, enkele spoorze- gelverzamelingen, spoorweg materiaal, dokumenten, prent kaarten, maquettes, zelfs mi niatuur treinen van de Belgi sche Vrienden van de Stoom- lokomotief... Tevens zorgt de ze vereniging voor ruime infor matie over de stoomspoorlijn Dendermonde-Puurs die men weldra in gebruik hoopt te nemen. Meteen worden enkele mar kante lokale spoorwegevene menten in herinnering ge bracht. Op 9 juni 1853 werd de spoorlijn Aalst-Dendermonde ingereden. Op 7 april 1855 werd Aalst-Denderieeuw-Ni- nove-Geraardsbergen geopend en 't volgend jaar Aalst-Schel- lebelle. Op 6 juli 1856 vierde Aalst de voltooiing van de vol ledige spoorlijn Brussel-Gent via Aalst. Die dag werd ook het Aalsters stationsgebouw, ontworpen door de Brusselse architekt Jean-Pierre Cluyse- naer. ingewijd. In 1876 werd Aalst-Burst ingereden en in 1879 volgde Aalst-Opwijk- Londerzeel. Het spoorverkeer nam voortdurend uitbreiding en in 1889 werd het goederen- station, in het begin tussen het reizigersstation en de Dender- straat gevestigd, overgeplaatst naar de Bergemeersen. Zo had men dan de stations, «Aalst- Noord» en «Aalst-Oost». Tus sen 1906 en 1913 werden de sporen en perrons van «Aalst- Noord» opgehoogd, werd het dienstgebouw aan de Nijver heidsstraat opgericht en ook het stoomlokomotievendcpot aan de Denderstraat. Een der tigtal jaren geleden werd de lijn Brussel-Aalst geëlektrifi ceerd. Het stationsgebouw met zijn vage middeleeuwse remi niscenties, torentjes en kante len, zoals het er nu nog prijkt, heeft weinig verandering on dergaan. Een koninklijk be sluit van 1978 verzekert de be scherming van de gevel en de bedaking. Weldra wordt het geheel gerestaureerd. De ak- komodatie van het station werd reeds verbeterd, maar om aan de noden van het goe derenvervoer tegemoet te ko men blijft de infrastruktuur nog onvoldoende. Op zondag 20 oktober van 11 tot 17 uur en van 21 tot en met 23 oktober van 9 tot 17 uur staan de deuren van het 130- jarige Aalsters stationskom- plex wagewijd open, ook van de NMBS-expotrein «150 jaar spoorwegen in België». Met een een ideale gelegenheid om even een terugblik te werpen op de lokale Aalsterse geschie denis! DB. De Sint-Niklase politici Lieven Lenaerts en Marcel Verdonck, veertigers allebei, zyn in de fleur van hun leven. Allebei werden ze voor hun partij, de CVP eerst tot gemeenteraadslid verkozen, nadien tot schepen aangesteld en nu mogen/ moeten ze van de kiezers parlementslid worden. Zeker is dat het tot een herschikking komen zal van het Sint-Niklase schepenkollege, maar in welke mate is vooralsnog niet duidelijk. Lieven Lenaerts wordt volksvertegenwoordiger en zal zijn schepenambt aan iemand anders overlaten. Hoewel beide mandaten wettelijk kunnen gekumuleerd worden staat in de CVP- partijstatuten geschreven dat ze voor de verkozenen van de Christelijke Volkspartij onverenigbaar zijn. Lenaerts. blij met z'n verkiezing als volksvertegenwoordiger, zal ontslag nemen als schepen van Sint-Niklaas. Maar haast is daar zo zegt hij zelf niet bij Er moet een soepele oplossing gevonden worden: niet direkt weglopen als schepen, maar evenmin te lang blijven zitten. Bovendien moet men rekening houden met het feit dat Lenaerts' opvolger in de Sint-Niklase bewindsploeg André Baetens een regeling moet vinden omdat hij zowel een voltijdse job als direktcur van de vormingsinstelling CMO- Waasland heeft als een voltijdse betrekking als lesgever bij de Broeders Hiëronymieten in Sint-Niklaas. Lenaerts is thans schepen voor sport en jeugdzaken, maar of André Baetens ook die bevoegdheden krijgt toebedeeld staat nog niet vast. We zijn bovendien halfweg de gemeentelijke legislatuur, en dat is een niet ongeschikt tijdstip om de taken te herverdelen. Met de nieuwbakken senator Marcel Verdonck liggen de kaarten anders. De allereerste vraag is: legt Verdonck op 31 oktober wel de eed af als senator? Dat staat niet vast. «Inhoudelijk, naar de bevolking en de organisaties toe. heb ik nu een zeer konkreet werkgebied», aldus Marcel Verdonck. «U weet dat ik geen man ben die op de barrikaden sta Als senator heb je een heel andere taak dan als schepen». Dat wil zeggen dat de huidige financiënschcpcn van Sint-Niklaas ervoor terugdeinst, dat schcpenschap vaarwel te zeggen eh zich het zijn mijn woorden in het avontuur te storten. Een beslissing heeft Marcel, die vast benoemd is als RTT-ambtcnaar en op het kabinet van weizijnsminister Steyacrt werkt(e), nog niet genomen. Da's iets voor de komende dagen. Als Verdonck toch de voorkeur zou geven aan zijn mandaat als senator dan moet de CVP lees het ACW van Sint-Niklaas (Verdonck is trouwens zelf ACW-voorzitter in de stad) een nieuwe kandidaat aanduiden. In dat geval zou Kristien De Rop het meest kans maken en zou het Sint-Niklase schepenkollege twéé vrouwen rijk zijn. twee dames uit werknemersmiddens (ook Jeannine De Bocver hoort tot die 'sociale geleding' of stand). Men kan ook Julicn Vergeylcn (voormalig... senator) of Patric Gorrebeeck aanspreken, maar die werken voltijds in het Gildcnhuiscomplex van de kristelijke arbeidersbeweging en kunnen hun sociale bezigheid niet kombincrcn met een schcpcnjob. Het is verder tamelijk ondenkbaar dat de vroegere schepenen Ward Vergauwen of Vincent Foubcrt, die bij de vorming van het CVP-VU- kollcge niet tot de uitverkorenen behoorden en trouwens niet meer van de jongsten zijn, opnieuw zouden opgevist worden, of althans één van hen. «Schepen gezocht» mag het ACW afficheren op de wanden van het Gildenhuis. Tenzij Marcel Verdonck toch zou aanblijven in die hoedanigheid, wat best denkbaar is. Als Marcel Verdonck niet naar het parlement toewil komt z'n Dendermondse kandidaat opvolger Marictte Buysc in de senaat. En indien zowel Lenaerts als Verdonck uit het schcpenkollege verdwijnen zou de herschikking van bevoegdheden in de Sint-Niklase koalitie en de aanduiding van zowel André Baetens als een ACW-schepcn - in november gebeuren. Hei kan nog alle kanten op. maar het moet wel in de CVP-familie blijven: middenstandsverkozene Lenaerts wordt door middenstandsman Baetens opgevolgd, ACW-cr Verdonck blijft aan of wordt door een ACW-vcrkozcnc opgevolgd. Het is bovendien best mogelijk dat burgemeester De Vidts over pakweg een maand of twee zélf weer schepen van financiën wordt (hij was dat ook tijdens de vorige legislatuur), en burgemeester blijft natuurlijk. w Sint-Niklaas. Marcel Verdonck werd, tot z'n eigen verbazingnaar de senaat toe gestemd. Dit is een archieffoto van de Sint-Niklase schepen voor financiën; hij kreeg in 1983 de onderscheiding van «jaarfiguur» bij de CVP-jongeren.

De Voorpost | 1985 | | pagina 1